De Grondwetsherziening NIEUWS UIT ZEELAND Philippine-lsabellasluis Soberheid bij woningbouw Pruimentijd WALCHEREN verbinding tussen Oosten West TWEEDE KAMER V.V.D. treedt kabinet met vertrouwen tegemoet. Worsteling tussen beginsel en werkelijkheid. De Tweede Kamer heeft Donderdagmiddag de beraad slaging voor het eerst der 4 wetsontwerpen tot verande ring in de Grondwet voortge zet. De heer Vonk (V.V.D.) her innerde er aan, dat zyn frac tie bij de behandeling in eer ste lezing haar stem afhanke- ltfk heeft gesteld van het al of niet in het regeringsbeleid gesteld vertrouwen. Hij sprak de hoop uit, dat de regering voor de bezetting der hoog ste posten in Indië de mannen zal uitkiezen, die bij uitstek geschikt zyn om de herboren regeringsmacht over te nemen en inzicht in de verhoudingen hebben. Spreker zal het kabi net met vertrouwen in zijn streven, systemen en doelstel lingen tegemoet treden. De heer Sehermerhorn (arb.) er aan herinnerende, dat 'hij prof. Gerbrandy als minister-president is opge volgd, verklaarde, dat als hij geweten had. wat de erfenis precies inhield, h\i er eerst de notaris zou hebDen bij ge haald. Het oordeel over wat er in deze jaren gebeurd is, wilde hij echter aan de ge schiedschrijver overlaten. De heer Schermerhom wees vervolgens op de worsteling tussen beginsel en werkelijk heid. Deze ontmoeting van ze delijk beginsel en werkelijk heid is ook voor hem het uit gangspunt. Ook in de rede van 7 December vindt men belde elementen naast elkaar. Spreker aanvaardt het ont werp in hoofdzaak om wille van twee beginselen: de op heffing van de koloniale sta tus en dat van 't federalisme. De opheffing van het kolo nialisme legt verplichtingen op aan de Republiek en het is duidelijk, dat deze in verzwak te mate aan die verplichtingen kan voldoen. De heer Hoogcarspei (C.P. N.) bestreed de conclusies van de heren Vonk en Tilanus. In de vervanging van enige mi nisters zag spreker een aan wijzing. dat het niet zal ko men tót opheffing van de ko loniale staten en tot vrijheid. De heer Zandt (St. Ger.) be toogde, dat het op vertrouwen aankomt, maar het is duidelijk, dat vertrouwen in de Republiek niet bestaat. Minister aan het woord. De minister van Overzeese Gebiedsdelen, de heer Sassen, verklaarde, dat dit kabinet, hoe wel het niet deze voorstellen heeft voorbereid."ze met kracht zal verdedigen. "Worden ze aan vaard, dan zullen ze niet enkel richtsnoer en grondslag van het beleid van dit kabinet zijn, maar van elk ander kabinet, dat on der vigueur van de gewijzigde grondwet zal optreden. Spr. meende, dat het niet op de weg van dit kabinet ligt te treden in een bespreking van het beleid van voorgaande rege- (Ingezonden mededeling) Zij is in de Betuwe geweest en neuriet nu een liedje uit haar kinderjaren: „Jantje zag eens pruimen hangen. Oh, als eieren zo groot!" Mlep weet het: nu is het Van Mevr. R. l.itgering-Hll- lebrand heeft zy de volgende wenken voor pruimentijd ge kregen. PRUDIEXDESSERT 4 gr. beschuiten, 12 mooie pruimen, 1 ei, suiker, beetje limonadestroop, 20 gr. boter. Maak pruimen schoon, snijd ze in kleine stukjes, laat toe- :edekt even staan met sui er en limonadestroop. Klop het ei, voeg dec. uitge lekt prulmensap met wat wa ter by. Overgiet beschuiten met dit vocht. Bak ze vlug in heto boter. Op ieder bord oen beschuit en bedekken met de stukjes pruimen. VEEL PRUIMEN? Goed voor inmaak. Prulmenmoes, lang ingekookt tot het van bodem loslaat, blijft zonder suiker lang goed. Met suiker geven 8ruimen een heerlijke jam. ehalveerde pruimen met water en wat suiker kunnen gesteriliseerd worden. Zoet zuur van pruimen gééft van de winter een herinnering aan de zomertijd. Pruimen zyn heerlyk op boterham. Met peren en appelen samen vor men zij een lekkere vruch tensla. Proemen-bóll<^ in l.et Noor den een bekend winter-nage- recht, is oud brood met prui men gekookt. Wees niet zuinig met dit fruit, zegt Miep, want „aan een boom, zó volgeladen mist men twee drie pruimen niet." Publ. Centr. Bur. v. d. Tuin bouwveilingen. (Adv.), ringen. Hij bestreed de opvat ting. dat het voorstel vaag, on duidelijk en onbepaald zou zijn. Wij treden in het overleg met overzee niet zo maar. Onze be langen behoeven geenszins te gengesteld te zijn aan de belan gen der bevolkingen over zee. De minister wees af wat de heer Gerbrandy heeft geformu leerd als zijn hoofdbezwaar, dat we het schild der bescherming des rechts zouden wegwerpen. Wij willen, zei spr., het smeden met Oost en West samen. De heer Tilanus ziet de con structie van de Unie juister dan Gerbrandy. De Unie zal niet als een instrument ter bestendiging van Nederlandse overheersing kunnen worden gezien. Uit het debat is gebleken, dat in brede kringen de overtuiging bestaat, dat er 'n nieuwe rechts orde moet worden gevestigd. Dat achtte spr. verheugend, want waar staan we ten opzich te van Indonesië en de wereld als dit ontwerp wordt verwor pen? Voor dat geval heeft hij geen constructief alternatief ge hoord. De heren Romme, Van der Goes van Naters en Tilanus wa> ren tevreden over de ministe riële rede. maar de heren Wei ter en Gerbrandy waren ei slecht over te spreken. De laat ste erkende overigens zijn top- verantwoordelijkheid voor de Koninklijke rede van 7 Decem ber 1942 en die wil hij gaarne blijven dragen. De avondvergadering. In de avondvergadering werd aan de orde gesteld het wetsontwerp tot wijzi ging in de Grondwet van de bepaling nopens het inko men van een Koning of een Koningin, die afstand heeft gedaan van de Kroon en 't ontwerp nopens de invoering van het statuut van staats secretarissen. Ten slotte kwam aan de orde het wets ontwerp betreffende de aan vulling van de Grondwet met een regeling nopens de mo gelijkheid van overgang van grondwettelijke bevoegdhe den van organen van burger lijk gezag op andere organen van burgerlyk gezag. Na korte debatten werden vier wetsontwerpen in stemming gebracht. Het eerste (Nieuwe rechts orde) werd aangenomen met ~6 tegen 22 stemmen (A.R., C.P.N., SG. en Weiter). Het tweede (inkomen van Koning of Koningin, die af stand van de Kroon heeft gedaan) werd met algeme- le stemmen aangenomen. Het derde (instituut van staatssecretarissen) werd aangenomen met 83 tegen 15 stemmen (C.H. en C.P.N.) Het vierde (overgang van grondwettelijke bevoegdheden) werd aangenomen met 92 te gen 6 stemmen (C.P.N,) Te kwart over tien 'sloot de voorzitter de vergadering. Ook erefronten van Marine-officieren. De Commandant Zeemacht Nederland deelt mede, dat tijdens de rijtoeren van H. M. Koningin Wilhelmina op 30 Augustus en van H. M. Koningin Juliana op 6 Sep tember a.s. te Amsterdam e re-af zettingen zullen wor den gevormd, waarbij o,m. 'n ere-front van officieren der Koninklijke Marine zal wor den opgesteld. Het ligt in de bedoeling ook reserve-officieren der Koninklijke Marine, die thans niet meer in werkelijke dienst zijn, in de gelegenheid te stellen hieraan deel te ne men. Reserve-officieren (ook Marva-officieren) die hier voor in aanmerking wensen te komen, worden verzocht zich vóór 24 Augustus a.s. schriftelijk op te geven by de adjudant van de comman dant zeemacht Nederland, Marinewerf kade 7, Amster dam. Het tendue zal zyn kor te jas, witte pet, bruine le deren handschoenen, batons. Reis- en verblijfkosten kun nen de deelnemers niet wor den vergoed. Zeven jaar geëist wegens moord op buffetjuffrouw. Wegens moord op de 33-ja- rige buffetjuffrouw J. B., welke op de avond van 1 Maart j.l. aan de Coolhaven te Rotterdam gepleegd werd, eiste de officier van justitie, by de rechtbank te Rotterdam, zeven jaar gevangenissraf te en de 37-jarige chauffeur H. H. M. S. Goedkoper over de haringvijver. Nagenoeg alle luchtvaart maatschappijen, die diensten over de Noordelijke Atlanti sche Oceaan exploiteren, waaronder de K. L. M., zul len in de periode van 1 Oc tober tot 1 April a.s. speci ale retourtarieven invoeren met beperkte geldigheids duur. Een retourtje Amster dam—New York, vier weken geldig, kost dan f 1355. De voorzitter van dc Indone sia League of America. John Andu. verklaarde Woensdag by de vie ring van de derde verjaardag van de Republiek, dat de volledige on afhankelijkheid en illuminatie zijn 1949 een feit zal zijn. De volksgezondheid wordt ten zeerste gebaat door hygiënisch melken. Derhalve z|jn z.g. melkcursussen Ingesteld, tot stand gekomen door de samenwerking van coöperatieve zuivelfa brieken, foleverenigingen en landbouworganisatie'». De deel nemers (sters) aan deze cursussen moeten na drie maanden een examen afleggen. Enige vrouwelijke cursisten leggen liet practische gedeelte van het examen af. Overheid gaat toch grenzen stellen. Wanneer by herbouw en nieuwbouw van een woning de kosten uitgaan boven het volgens de desbetreffende fi nancieringsregeling maximum toelaatbaar te financieren be drag, dan kan toch machti ging tot gunning worden ver leend, indien de belanghebben de verklaart dat hij de kosten welke uitgaan boven het hier boven bedoelde bedrag voor eigen rekening zal nemen. Voor deze hogere kosten, waarmede in vele gevallen aanzienlijke bedragen zijn ge moeid, was tot nu toe geen maximum bedrag vastgesteld. In de huidige omstandighe den dient er echter op te wor den toegezien, dat alerwege de grootst mogelijke soberheid wordt betracht, dus ook by de woningbouw, terwyl het daar naast niet verantwoord is om groto aantallen arbeidskrach ten en aanzienlijke hoeveelhe den materiaal op deze wijze aan de overige bouwobjecten te onttrekken. NIET MEER DAN 20 EXTRA. Daarom zal in de toekomst geen rijksgoedkeuring- meer worden verleend voor wonin gen, waarvan de bouwkosten 20 hoger zijn dan het be drag dat in sobere uitvoering nodig zou zijn, tenzij deze ver hoging mede zou worden ver oorzaakt door bijzondere om standigheden als extra kosten aan funderingen, geïsoleerde ligging van het bouwterrein, Amerikaanse steun aan Nederland. .Volgens de laatst ontvangen gegevens zijn er door de .United Service to the Nether lands" gedurende het eerste half jaar van 1948 ruim 200 ton steungoederen naar Neder land verscheept ter waarde van bijna 230.000 dollar. Deze zendingen bestonden onder meer uit levensmiddelen, schoeisel, textiel, zeep, huis houdelijke artikelen, sportarti kelen, leermiddelen, medica menten en benodigdheden voor landbouw en industrie. Alles werd verzonden in 4159 kisten en verscheept met 16 Neder landse schepen. Volgens een mededeling van de heer Victor H. S. Scales, assistent-secretaris en pen ningmeester van de „United Service to the Netherlands", staat thans practisch elke ge meente in Nederland in direct contact met een Amerikaanse gemeente door middel van correspondentie, door het zen den van steun-goederen of doordat en Nederlandse ge meente door een Amerikaanse ls geadopteerd of wel plan nen hiervoor in voorbereiding zijn, Hy deelde mede, dat se dert begin 1947 door bemidde ling van deze organisatie ruim duizend ton steun-goederen ter waarde van meer dan 1.000.000 dollar zyn gezonden in op dracht van Amerikaanse par ticulieren, gezinnen, scholen, kerken, organisaties en ge meenten. Paleis-carillon wordt „verstoken". Na 6 September zal de beiaardier van het Paleiscarillon te Amster dam, de heer J. Vincent, het ca rillon „versteken". Dit technische woord betekent, dat hy de melo dieën, die het carillon op de hele cn de halve uren ten gehore brengt, zal veranderen. „Wie gaat mee overzee" en „Ferme jongens stoere knapen", die thans gedu rende een jaar zijn ten gehore ge bracht. zullen worden gewijzigd in „Kroningslied" van 1898 (Weest gegroet met jubeltonen) en „Wilt heden nu treden", welke twee melodieën achter elkaar op het hele uur worden gespeeld en op het halve uur Psalm 72 vers 1, waarvan de tekst luidt: z Geef Heer. den Koning uwe rechten en uw gerechtigheid, aan 's Koniiigs zoon. om uwe knech ten te richten met beleid. Dan zal hi) al uw volk beheren rechtvaar dig. wijs en zacht, en uw enllen- digen regeren, hun recht doen op hun klacht." Gedurende de feestweek zal de heer Vincent dagelijks het caril lon bespelen. kosten van vreemde arbeiders, toeslagen voor montagebouw enz., kosten dus, welke nood zakelijk zijn om de bouw mo gelijk te maken. Boven het hierboven ge noemde percentage mag hoog stens nog worden goedgekeurd het maken van een centrale verwarming. De francs zijn op. VOOR REIZEN NAAR BELGIK OP COLLEC TIEF IASPOORT. Naar wij vernemen is het contingent Belgische francs, door de Nederlandse Bank beschikbaar gesteld voor rei zen per touringcar naar Bel gië op collectief paspoort, uitgeput. De regeling voor deze reizen, die oorspronke lijk zou gelden tot 30 Sep tember, moest daardoor reeds thans woxden ingetrokken. Een en ander slaat niet op de regelingen voor hen, die in verenigingsverband en met een cultureel doel reizen op een collectief paspoort en evenmin voor reizen, die op grond van een reciproci- teitsovereenkomst tussen een Nederlandse en een Belgi sche of Luxemburgse tou- ringca'r-ondememer worden georganiseerd. Kind geboren in stalen long Te Los Angeles heeft een vrouw, die door kinderverlam ming aangetast was, het leven geschonken aan een jongetje. De moeder was in een stalen long geplaatst. Het kind weegt meer dan drie kg. Moeder en kind ma ken het wel. BAKKERS ARBEID 30 AUGUSTUS De Minister van Sociale Zaken heeft in verband met de viering van 't regeringsjubileum van H.M. de Koningin, goedgevonden, dat hoofden en bestuurders van bak kerijen en bakkersgezellen op 30 Augustus om 2 uur 's morgens met dc bakkersarbeid beginnen. Brood bakkerijen met speciale vergunning mogen reeds te middernacht be ginnen met het gereedmaken van deeg en ovens. Greta Garbo in een nieuwe film. Greta Garbo, die zeven jaar niet gefilmd heeft, tekende dezer dagen een contract met de Producer Walter Wan- ger voor een rolprent, die het volgend voorjaar in Rome Parijs zal worden ge draaid. Springstof onder brug bij Ritthem. Onlangs verwijderde de Hulp verleningsdienst te Ritthem onder een brug op de Bos- schaartsweg een lading van 96 kg, ontplofbare stoffen, die door de Duitsers daar was aangebracht om de brug en het landhoofd op te blazen. Niettegenstaande een inunda- tietyd van 16 maanden was deze springstof nog geheel droog. Jubileum ir. A. de Bel. Ir. A. H. L. de Bel, direc teur van de N.V. Nederlandse Maatschappij tot vervaardi ging van spiegelglas te Sas van Gent, zal 4 September zijn zilveren ambtsjubileum herdenken. De heer de Bel bekleed een belangrijke positie in het Ne derlandse bedrijfsleven. Hij is bestuurslid van de My. voor Handel en Nijverheid, lid van de K.v.K. voor Zeeuwsch- Vlaanderen, vice-voorzitter van de vakgroep, lid van de Planologische Commissie, enz. In het jaar 1929 werd hy on derscheiden als ridder in de orde van Oranje-Nassau. Werkloosheid in Juli. In Juli liep het aantal gere gistreerde werkloze mannen in Nederland terug van 29.444 tot ,24.627. Zowel eind Juni als eind Juli was dit aantal in Zeeland het laagste van alle provincies, namelijk respectievelijk 941 en 620. In verband met de seizoenar beid daalde de werkloosheid het sterkste in de landbouw (van 3844 tot 1872). In de metaalnij verheid was een stijging (van 1247 tot 1703). Teraardebestelling J. C. Ragut. Donderdagmiddag werd "on der grote belangstelling het stoffelijk overschot van de heer J. C. Ragut, die tenge volge van het ongeval op de Frans Naerebout" om het leven kwam, ter aarde besteld. Bij de groeve werd het woord gevoerd door de Direc teur van het Loodswezen te Vlissïngen, kolonel J. C. Cal- lenfels. Deze roemde de over ledene als een plichtsgetrouw werker en een goed kameraad. De heer G. Venema uit Gravenhage, voorziter van de groepsraad Loodswezen van de Bond van Overheidsperso neel, sprak namens het hoofd bestuur van deze bond. Spr. bracht het vele werk in her innering, dat de heer Ragut voor de bond heeft verricht. Dé groepsraad Loodswezen verliest in hem een érnstige en harde werker. Een zoon dankte tenslotte voor de belangstelling. De baar was bedekt met de Ne derlandse driekleur. Laatste politieke zondaar nog steeds niet in zicht. Hoewel de tribunaalzaken, die thans, zoals bekend, door de kantongerechten behandeld worden, langzamerhand in aantal afnemen, is nog niet met zekerheid te zeggen waar wanneer het laatste poli tieke delinquentengeval be recht zal worden. Van justiti ële zijde vernemen wij, dat nog steeds personen opgespoord en aangehouden worden, die over hun gedragingen in de bezet tingstijd voor een kantonge recht verantwoording zullen moeten afleggen. Ook komt het vrij veel voor, dat oud S.S.-ers en N.S.B.-ers uit Duitsland naar Nederland te rug keren en zich vrywillig aanmelden omdat zij aan een internering in Nederland de voorkeur geven boven de vry- heid in het na-oorlogse Duits land. R. KOOLE EN ZOON'S BANK. In de algemene vergadering van aandeelhouders in de R. Koole en Zoon's bank N.V. te Zierikzee werden de balans en resultatenrekening per 31 De cember 1947, alsmede de sta- tutenwyziging goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 5 pet. In de plaats van de aftre de commissaris de heer G. J. Jöbsis, die zich door zyn ver trek naar Amerika niet meer herkiesbaar heeft gesteld, is gekomen de heer J. H. van Hoboken, lid van de firma A. Hoboken en Co. te Rotter dam. De heer M. Kempe, uit Kam perland is benoemd tot kantoor houder der P.T.T. te Hoedekens- kerke. ZEEUWS PRODUCT UIT GIJZELAARSKAMP. Toen in 19421913 'n groot aantal gyzelaars in St. Mi chielsgestel zaten, kwam een hunner, jhr. ir. de Ranitz, des tijds rijksinspecteur van de Volkshuisvesting in Zeeland en West-Brabant, op de ge dachte zyn kinderen dagelijks een gekleurd kinderverhaal te zenden. Een andere gedetineer de, ds. J. Matzer van Bloois, destijds predikant te Oudelan- de in Zeeland, maakte er de versjes by en de Rotterdamse arts J. Drost schreef de aan vullende teksten. De Erven J. J. Tijl te Zwol le hebben thans dit kinder verhaal in boekvorm uitgege ven. Vele kinderen zullen aan plaatjes, rijmpjes en tekst hun vreugde beleven! Middelburg JONGEN DOOR MOTOR AANGEREDEN. Donderdagmiddag werd een kleine jongen, die de Middel burgse Markt overstak, gegre pen door een motor van de Rijkspolitie. Het knaapje werd meegesleurd, maar liep geen letsel op. POLITIE DEED GOEDE VANGST. Toen een man, die in de Giststraat te Middelburg liep, een politieagent zag voorbij gaan, nam hy haastig de be nen. Dit bevreemdde vanzelf sprekend de agent en er werd een achtervolging ingezet, die aanvankelyk geen resultaat had. Later kon de man worden aangehouden in de Eigen- haardstraat. Men bleek een goede vangst te hebben ge daan, want de man ontpopte zich als een zekere K., die uit interneringskamp was ontvlucht. Hy werd natuurlijk weer op transport gesteld naar het kamp. KAMPIOENSCHAP ZOMER AVONDCOMPETITIE. In de Middelburgse zomeravond- competitie voetbal is Donderdag de beslissing gevallen. De positie van het veteranenelftal E.M.V.V.V. was zodanig, dat alleen de ploeg van het wederopbouwkamp Nadorst nog een zelfde aantal punten kon behalen, als E.M.V.V.V. leeds had (21). De beslissing kon dus vallen in de Donderdag gespeelde wed strijd E.M.V.V.V.—Nadorst. De wederopbouw-ploeg nam na ongeveer een kwartier uit een pen alty de leiding en voegde daaraan vijf minuten later met een harde schuiver een tweede doelpunt toe. De kansen voor E.M.V.V.V. sche nen daarmede verkeken, maar ru. de rust namen de veteranen het spel in handen, en reeds in het eerste kwartier maakten zij gelijk door fraaie doelpunten van Mijn heer ..en van-Vliet. Br ontstond toen een felle strijd om de leiding. Vijf minuten voor het einde scoor de toen E.M.V.V.V. het winnende doelpunt (32). Het omzetten van een 2—0 achterstand in een 3—1 voorsprong was een fraaie presta tie. Uit 13 wedstrijden behaalde het elftal 23 punten. Na afloop van de door een tal rijk publiek bijgewoonde wedstrijd waren er bloemen voor de kam pioenen. Vlissingen MOOI SUCCES VOOR E.M M. Gedurende de Kloosterzandse kermis behaalde de voetbal vereniging van E.M.M. uit Vlissingen een mooi succes in een wedstry'd tegen Honte- nisse. Hoewel E.M.M. in de competitie een klas lager speelt dan Hontenisse, gaven de spelers goed party en wis ten een 2-1 overwinning te be halen. Zondagmiddag a.s. speelt E.M.M. op het terrein by de Keersluis een wedstryd tegen Oostburg. RIJKS H.B.S. Bij Koninklijk Besluit van 23 Juli 1948 is met ingang van 1 September 1948 ontslag verleend aan de heer A. Schuringa als leraar in de Nederlandse taal en letterkunde aan de Rijks Hogere Burgerschool te Vlissin gen. Weg zal eindelijk worden verbeterd. Maar wanneer zal de weg door de Mosselpolder hersteld worden? Met de verbinding tussen Oost- en West-Zeeuwsch Vlaan deren is het de laatste tijd niet altijd naar wens gegaan. Er zijn twee verbindingswegen, n.L de weg Philippine-lsabellasluis en een langere weg, die gedeelte lijk door de Mosselpolder en gedeeltelijk door de Dijckmees- terpolder loopt. Toen in het voorjaar van 1947 bij het einde van de vorstperiode de dooi in trad, achtte het provinciaal be stuur het onnodig de wegen te sluiten. Men was waarschijnlijk van mening, dat deze wel tegen een stootje konden. De weg Philippine-lsabellasluis bleek dit stootje echter niet te kun nen verdragen. Do weg, die toch al in een slechte toestand verkeerde, werd binnen het uur volkomen onbruikbaar. Het be stuur van de Dijckmeesterpol- der, dat voor het onderhoud van de weg dient te zorgen, be sloot, op voorstel van de pro vinciale waterstaat, deze weg te sluiten. WEG NO. 2 Men was toen aangewezen op de tweede weg; een andere verbinding op Nederlands ge bied bestond er niet. Het duur de echter slechts vier en twin tig uur.... toen was ook deze verbinding geruïneerd. De straatkeien kwamen in de sloot terecht en op verschillende plaatsen ontstonden gaten in 't wegdek, sommige van bijna een halve meter diep. Het aantal beschadigde auto's was zeer aanzienlijk. Het bestuur van de Mossel polder bedacht zich niet lang en sloot onmiddellijk de weg voor alle verkeer af. De verbinding tussen Oost en West over Ne derlands gebied was nu hele maal weg. Een „luchtbrug" ken de Zeeuwsch-Vlaanderen niet, dus er moest naar andere mid delen worden gezocht. VIA BELGIë. Nadat vele moeilijkheden wa ren overwonnen, werd het ver keer tijdelijk over België ge leid. Inmiddels was men in de Dijckmeesterpolder begonnen met het voorlopig herstel van de weg Philippinne-Isabella- sluis, zodat het verkeer weer langs „normale banen" kon wor den gelegd. Met het herstel van weg nr. 2, die in normale omstandigheden slechts door de ingelanden van de Mosselpolder wordt ge bruikt en alleen daarop is be rekend, liep het niet zo vlot. Thans, 1\& jaar na de vernieling, verkeert de weg nog steeds in dezelfde desolate toestand. De ingelanden van de Mosselpolder hebben er danig ongemak van. Zij moeten in de oogsttijd met volgeladen wagens halsbreken de toeren verrichten om op de plaats van bestemming te ko men. DE OORZAAK. Hoe komt het eigenlijk dat deze weg nog niet is hersteld? Het polderbestuur is van me ning, dat de kosten van de restauratie van de weg, die niet door de ingelanden is vernield, moeilijk alleen door de polder kunnen worden gedragen. Ook andere instanties zullen aan het herstel moeten bijdragen. De kosten zullen vermoedelijk et telijke duizende guldens be dragen en de Mosselpolder is niet in staat dit bedrag op te brengen, temeer waar het dijk- geschot reeds is verdubbeld om de kosten van bemaling, nood zakelijk geworden door de ver zanding van haven en kanaal van Philippine, te kunnen'beta len. De onderhandelingen over de verbetering van de weg Philip pine-lsabellasluis zyn inmid dels zo ver gevorderd, dat met verbetering van de weg zal worden begonnen. De weg zal worden verbreed, krijgt een nieuw wegdek en zal worden geflankeerd door een vrijliggend rijwielpad. De provincie zal daarna het beheer en onderhoud overnemen. O.- en W.-Souburg TURNDEMON STRATIES, De Domburgse gymnastiek vereniging zal Zaterdagavond in Oost-Souburg openluchbde- monstratie9 geven met het doel de verminderde belang stelling voor die sport te ver levendigen. Na een inleidende rondgang met de signaalafde ling van Souburg zullen alle afdelingen een estafette loop houden. Hierna wordt de Bondsserie „Mooi Holland" uit gevoerd, een vrye oefening voor dames en meisjes, waar van gedurende de Pinkster dagen in Arnhem de première werd opgevoerd. Voorts staat op het programma brugtumen door dames en heren, een vrije oefening voor heren en jon gens, „K.L.M.-mars", rekstok- oefenigen en tot slot 'n her haling van „Mooi Holland." DE FEESTELIJKHEDEN. Het Regeringsjubileum van H.M. de Koningin zal in Souburg op de Zaterdagen 21 en 28 Augustus en 4 September gevierd worden. 21 Augustus zal de zwemvereni ging „Luctor et Emergo" een zwemwedstrijd en een polo-wed strijd houden. Verscheidene me dailles en 1 wisselbeker zijn be schikbaar gesteld. Des avonds geeft de turnvereniging „Astrow" een uitvoering op het Oranjeplein, waaraan een rondgang met de sig naal-afdeling voorafgaat. De turn vereniging Domburg verleent me dewerking. Om 8 uur zal een esta fette-loop 4 x 80 en 4 x 100 m tus sen dames en heren uit Souburg, en Domburg worden gehouden. Van 24—28 Augustus is er een etalage-wedstrijd uitgeschreven door de Souburgse Oranjevereni ging in samenwerking met de winkeliersvereniging „Nemidso". Dinsdag en Donderdag maakt de muziekvereniging een mars door de gemeente, evenals de signaal afdeling Woensdagavond. Serooskerke AUTO IN DE SLOOT. Donderdagmorgen reed een 4-persoons auto op de Vrou- wepolderseweg onder Seroós- kerke in de sloot door onoplet tendheid van de chauffeur. Hoewel doktershulp móest worden ingeroepen, kwamen de inzittenden er met lichte verwondingen af. De auto, die vrij zwaar be schadigd was, werd met een kraanwagen uit de sloot ge licht. In de week van 12 t.m. 18 Au gustus werden in het Zeebad te Vlissingen 2850 baden genomen. Marktberichten VEILING WALCHEREN W.A. 16 Augustus. Groenten: Stoksnijb. 4770. snij bonen 2072, dubb. 2845. Andij vie 4—18, Augurken I 62—74, id. H 35—53. id. HI 28—48, id. IV 10—15, Kroten 4. Waspeen 5—9. Postelein 720, Rabarber 3—4, Uien 5—14, Rode kool 510. Savoye kool 516, Bloemkool I 32—56, id. II 10—34, id. HI 4—16, Platglask. IA 12—17, id. I 5—15, id. II 4—12. id. HI 3-^4, Natuursla I 4—9, id. II 26. Kroten 2—6, Peen 6—20, Prei 15—23. Pruimen: Washington 12—34, Witte wijnpruim 2035. B. Victoria 13—25, B. de Souvain 2642, Czaar- pruim 833. Druiven: Frankenthaler 1.30 1.55, Bramen 2.391.44, Meloen sui ker 23—79, id. annanas 30—1.12, id. net 2268, tomaten kas 4359, Kas- perziken 934. Appels: Zigeunerin A, B, C, 41 66, id. I. II 3448, Keswick A. B, I, H 1726, Appel-val 515. Peren: Jutten A, B, C 73, Clapps A, B, C 54-61, I, H 3948, Peren- val 8—21. Alles per kg. bos of stuks. AardappelenEigenheimers 5 6.60, Bintjes 55.60, Koopm. Blauw 6.20—7.20, per 100 kg. ^•genda MIDDELBURG. Vr(j dag: Concertzaal: Neder- land's Nieuwe Kerken, 7.3010 uur; congres over Nederland's Nieu we Kerken, 10.30 uur; Van Benthem Jut ting: expositie werk van Karei Colnot (t.m. 24 Aug.); Electro: Jungle Girl, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Aino,, 8 u. Zaterdag: Concertzaal: Neder land's Nieuwe Kerken,; 25 en 7.3010 uur; Electro: en Schouwburg: zie Vrijdag: Schuttershof: dansen, 8 uur. Zondag: Electro: 3.30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: 2.30 en 8 uur; Schut tershof: dansen, 8 uur. VLISSINGEN. vrydag: Alhambra, Tarzan in de gouden stad, 7, 9. Luxor, Twee meisjes uit Boston 7 en 9 Zaterdag, zie Vrycfag 7, 9. Zondag: zie Vrydag 3, 7 en

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2