PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bernadotte vroeg snel ingrijpen in Jeruzalem Vechtpartij in Berlijn op de Potsdammerplatz Samenvoeging of samenwerking? BILT Rumoer om de IJzer-bedevaart De militaire besprekingen met de Republiek Een belangrijke na-oorlogse vraag Diefstal uit postkantoor opgehelderd? 191e Jaargang - No.195 Uitgave van do Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. Vrijdag 20 Aug. 1948 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN w- «"iMS 2' ABONNEMENTSPRIJS: 30 ct. per week; 1 3,75 per kwartaal; franco per post 4.— per kwartaal. Losso nummers 10 cent. i P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 1 Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L Vorststr 55. tel 2475 (b.g.g 2228) - Oostburg: Pr Mauritsstr 12. tel 102 - Terncuren: Brouwerijstr 2 - Zlerikzee: N Bogerdstx G^SOMel^S Veiligheidsraad nam zwakke resolutie aan. De Veiligheidsraad is Donderdagavond in een speciale Zitting bijeen geweest na ontvangst van een telegram van Bernadotte over de slechter wordende toestand in Jeruza lem. Kwestie Triëst afgewimpeld. In dat telegram verklaarde Bernadotte. dat ondanks voortdurende pogingen het vu ren in Palestina practisch nimmer gestaakt was en de toestand geleidelijk onhoud baar was geworden. Het was volgens Bernadotte moeilijk uit te maken welke partij de meeste schuld heeft. Beide partijen negeerden opzettelijk het gezag der V.N. De bemid delaar stelde derhalve voor onmiddeljjlc maatregelen te nemen in de vorm van een duidelijke waarschuwing. Tijdens de zitting van de Raad werd zonder lange de batten een resolutie aangeno men, ingediend door Enge land, de V.S., Frankrijk en Canada. De voornaamste punten van deze resolutie zijn: 1. Iedere partij is verant- Strijd MoskouTito wordt verscherpt. NIEUWE PHASE INGELUID. Diplomatieke waarnemers te Londen achten het mogelijk, dat door de felle reactie van Joego-Slavie's buren op de dood van generaal Jovanovic een nieuwe en meer gespannen fase in de strijd tussen de Kominform en Belgrado is in geluid. Het nieuws van Jova- novic's dood, die waarschijn lijk Tito's politieke rivaal was geworden, viel samen met het beëindigen van de Donaucon- ferentie, waar „de schijn van een wellevende verhouding tus sen Moskou en Belgrado raad zaam was". Thans, zo seint Reuters cor respondent, is de weg geopend voor een politieke en mogelijk ook economische oorlog voor het verwijderen van maar schalk Tito. Zoals radio en pers te Boe dapest en Boekarest reeds doen vermoeden, zal een open politieke oorlog hoofdzakelijk de vorm aannemen van inten sieve propaganda-aanvallen van de zijde der hoofdsteden van de kleinere Kominform- landen eerder dan van Moskou zelf. Franse politiek in Indo-China goedgekeurd. In de Franse Kamer is Don derdag de overeenkomst tussen de regering en de ex-keizer van Indo-China ter sprake gekomen. Premier Marie ver klaarde, dat Frankrijk volle dig de onafhankelijkheid van Indo-China zal erkennen, ech ter binnen de Franse Unie. De communist Jean Guillon brandmerkte de overeenkomst als „imperialistisch" en noem de de president van de voor lopige centrale Vietnamese re gering, „een agent van Ame rika". Hij eiste onderhandelin gen met Ho-Tsji-Minh, leider van de Viet-Mlnh (Indochinese autonomische beweging) Nadat er nog enige tijd ge debatteerd was zei de Marie: „Wij hopen vurig, dat er spoe dig vrede zal heersen in Indo-A China binnen het kader van de Franse Unie". De nationale vergadering keurde daarna met 347 stem men tegen 183 de politiek der regering in Indo-China goed. Franse vakbonden tegen Reynaud. De niet-communistische Franse vakbonden, die onge veer 2.500.000 arbeiders ver tegenwoordigen, hebben Don derdagavond besloten hun sa menwerking met de regering te beëindigen. In een gemeen schappelijk communiqué wordt gezegd, dat „deze regering, evenals haar voorgangers, zich onmachtig toont, een politiek te voeren die rekening houdt met de belangen van het land en de arbeiders een sta biele koopkracht verzekert". Het besluit van de niet- communistische vakbonden is genomen onder invloed der groeiende onrust onder de ar beiders. Van deze onrust heeft de communistische C.G.T., die de economische plannen van Reynaud de „oorlog ver klaarde'^ volledig gebruik ge maakt. Protest zaak-Kosenkina afgewezen. Op de Russische ambassade te Washington is een nota overhandigd, waarin de V.S. alle Russische protesten en eisen met betrekking tot de belde Sowjet-leerkrachten Sa- marin en Koscnkina van jle baad wjjzen. woordelijk voor de acties van geregelde zowel als ongere gelde troepen, die onder haar leiding, of in gebied, dat door haar beheerst wordt, opere ren. 2. Iedere partij moet alle middelen te baat nemen om acties te voorkomen, waar door het bestand wordt ge schonden. 4. Geen partij mag het be stand schenden om vergel dingsmaatregelen tegen de an dere partij te nemen. 5. Geen partij mag militair of politiek voordeel behalen door schending van het be stand. Over wat gedaan moet wor den indien deze resolutie niet nagekomen wordt, liet de Raad zich niet uit, evenmin als over het verzoek van Ber nadotte een internationaal le gertje naar Palestina te zen den. TRIEST. Tevoren had de Raad een Joego-Slavisch voorstel ver worpen om de onlangs tussen de Brits-Amerikaanse zóne van Triëst en Italië gesloten economische overeenkomsten nietig te verklaren. Een Russisch voorstel om spoed te zetten achter de be noeming van een gouverneur voor Triëst, verkreeg geen meerderheid. Truman tegen een G estapo-wetgeving. President Truman der V.S. heeft op een persconferentie te kennen gegeven, dat naar zijn mening de „ondervragingen over spionnage" zoals het Con gres die thans doet plaats heb ben, in strijd zijn met de wet 'op de rechten en burgerlijke vrijheden van Amerikaanse staatsburgers. Tevens deelde hij mee, dat zijn regering wegen zocht om 'n strenger anti-spionnagewetge- ving tot stand te brengen. Daarbij legde hij er de nadruk op, dat het ontwerpen van een zodanige wetgeving zeer moei lijk geacht moet worden met het oog op de „Ik ben tegen eniger lei gestapo-wetgeving", ver klaarde de president. Hij ont kende ook met kracht, dat ge durende de oorlog enig geheim van betekenis zou zijn uitge lekt. Aangaande dq zaak Kosen- kina zei Truman: „Ik ben van mening, dat dit er op wijst, dat er in Rusland veel mensen le ven, die in de vrijheid van het individu geloven, zoals de ge hele Ver. Staten dat doen." Optimisme in Parijs over besprekingen in Moskou. Reuters correspondent seint, dat men te Parjjs een bevre digend resultaat van de di plomatieke besprekingen te Moskou waarschijnlijk acht. Volgens Parijse kringen zou te Moskou reeds een aanzienlijke mate van over eenstemming bereikt zijn op basis van herstel van de sta tus quo op het ogenblik, dat de laatste .vergadering van de ministers fier grote Vier in een mislukking eindigde. De Russen zouden zich op die basis reeds bereid heb ben verklaard de blokkade van Berlijn op te heffen. Van hun kant zouden de Weste lijke vertegenwoordigers er in hebben toegestemd, dat de Oostmark als munt voor ge heel Berlijn geldt. De Russen zouden echter nog wensen, dat de besluiten van de Lon- dense conferentie worden op geschort tot na de nieuwe conferentie der ministers. Op dit punt zou men nog niet tot overeenstemming zijn ge komen. MYSTERIEUS LEVENSEINDE Hoewel zijn lichaam met ge bonden handen en voeten in een sloot werd gevonden, is het stof felijk overschot van de 79-jarige J. de B. uit Schoonhoven door de justitie vrijgegeven. Het on derzoek heeft geen tekenen van misdaad aan het licht gebracht. Vrouwelijke blauw baard. Een Berljjnse huis houdster, die een vrou welijke blauwbaard schijnt te zijn, zal Maan dag terechtstaan. De 58- jarige beklaagde, Poolse van geboorte, huwde op 17-jarige leeftijd en scheidde enkele jaren later uit de echt. Zij hertrouwde in 1935. Een jaar later ontdekte men het lijk van haar man. In 1940 huwde zij een rentenier, die na een kortstondige ziekte in 1946 overleed. Zes maan den na het overlijden van haar derde echtge noot huwde de vrouw een arbeider, die in Ja nuari 1948 in het zie kenhuis overleed. Bij de lijkschouwing werd ar senicum in de ingewan den gevonden. Naar aanleiding van deze ont dekking diende de doch ter van de vorige echt genoot een klacht in. TWISTGESCHRIJF IN DE BELGISCHE PERS Aanslag op huis van voorzitter IJzercomité. Woensdagnacht is een krach' tige bom ontploft in het huis van professor Dr. Fransen, voorzitter van het IJzerbede- vaart-comité» te Gent. Het huis was bewaakt door twee politie-agenten, een hun ner werd licht gewond, even als drie vrouwen, die voorbij gingen. Professor Fransen en zijn gezin hadden het huis des middags vérlaten en zün dus ontkomen. Zondag a-s- zal de 21ste bedevaart naar de IJzer ge houden worden, een voort zetting dus van de traditie van voor de oorlog. Maar dit is de eerste bedevaart na de bevrijding, en dat is aanlei ding genoeg voor een felle woordenwisseling in de Belgi sche pers over de vraag, of deze bedevaart oirbaar of on- oirbaar is, of zii „Vlaamse plicht" is of „als anti-natio naal" moet worden verboden. De bedevaarten naar de IJzer zijn in de eerste plaats zuiver Vlaams. In de tweede plaats zijn zij, na de eerste paar jaar, zuiver katholiek geworden- De Vlaamse socia listen nemen er dan ook niet aan deel- De regering heeft vergun ning voor de bedevaart ver leend, nadat haar zekere waar borgen waren gegeven en zij inzage had gehad van de rede voeringen die te Diksmuide gehouden zullen worden. Doch een „comité van actie en waak zaamheid" dat verklaart te spreken uit naam van oud- strgders en ex-politieke gevan genen, heeft bij de regering fel geprotesteerd, de bede vaart beschreven als een her leving van het „incivisme" (pro-Duitse houding tijdens de bezetting) en derhalve als an ti-nationale demonstratie, en een verbod geëist. De regering is daarop niet ingegaan. Zij kon dat ook moeilijk doen, en zg beperkte zich dus tot de verzekering, dat zij de gebeurtenissen te Diksmuide nauwlettend zou gadeslaan. Het Franstalige katholieke blad „Nation Beige" neemt de bewoordingen van het comité van waakzaamheid vrijwel over. Ondanks de goede bedoelin gen van het bedevaartcomité zal aan de IJzer, aldus het blad, de echo weerklinken van de separatistische woorden, die er vroeger zijn gesproken. Tgdens de bezetting hebben landverraders er het woord gevoerd. Het blad vraagt de regering alsnog een verbod. De gematigde Vlaamse „Nieuwe Gids" predikt het goed recht van de bedevaart. Zij beweert, dat in het comité van waakzaamheid „commu nisten de lakens uitdelen" en, dat de actie van het comité „in werkelijkheid niet is inge geven door vaderlandsliefde". Dit comité, zo schrijft het blad, behoeft de Vlamingen geen les in vaderlandsliefde te geven: het omvat Wallingan- ten, die het Waalse nationalis me met man en macht steunen, en heeft geen woord van pro test doen horen, toen te Wa terloo een Waalse separatisti sche demonstratie werd ge houden. De Vlaamse beweging heeft deze bedevaart nodig om naar buiten te treden. De „Libre Belgique" zegt, dat de Vlamingen het recht hebben hun doden te eren zoals ze dat willen. Kunnen waarschijnlijk spoedig voortgaan. De heer Elink Schuurman, vice-voorzltter van de dele gatie van het Koninkrijk, verklaarde tegenover Aneta, dat er geen sprake is van een afbreken van de onder handelingen met betrekking tot het militaire bestand. H\j voegde hieraan toe, dat hij via de Commissie van Goede Diensten een brief had ont vangen van dr. Leimena, voorzitter van de Veiligheids commissie van de Republi keinse delegatie, waann slechts melding wordt ge maakt van een „uitstellen" van de onderhandelingen van deze commissie. Dit uitstellen is noodzake lijk, aldus dr. Leimena, om dat de Republikeinse com missie geen beschikking heeft over haar documenten, nadat de Nederlandse politie het gebouw aan Pegansaan Oost te Batavia onder bewaking heeft gesteld. In dit gebouw was het kantoor van de com missie gevestigd. Het politie-ondërzoek is in tussen zover gevorderd dat opdrach- is gegeven om aan de Republikeinse delegatie haar stukken wederom ter beschikking te stellen, opdat de onderhandelingen normaal voortgang kunnen vinden. Volgens Reuter heeft dr. Elink Schuurman voorts ver klaard, dat er geen sprake is van een afbreken der po litieke onderhandelingen. Zwarthandelaren bekogelden Sowjet-politie. Commissaris Markgraf gemolesteerd. In Berlin is het Donder dagavond tot een ernstig in cident gekomen, toen Sovjet- politie op de Potsdammerplatz, het centrum van de zwarte- h&rnlel, een razzia ondernam tegen zwarthandelaars. De politie begon te schie ten toen zwarthandelaars bij het begin van de razzia ste nen naar de politie in de Sovjet-sector gooiden. Een politieagent werd aan het oog geraakt en moest naar het ziekenhuis worden ver voerd. Er werden eerst scho ten in de lucht afgevuurd, waarop de menigte zich naar dat deel van het plein te rugtrok, dat juist binnen de Amerikaanse sectoi is gele gen. Een menigte zwarthande laars hield een auto aan, waarin een hoge functiona ris zat. Hij werd uit de auto getrokken en een rode vlag, die hij onder de arm droeg, werd in stukken gescheurd. Ook de auto, waarin zich Markgraf, de commissaris van politie in de Sovjet-sec tor, bevond, werd gemoles teerd. Volgens de politie in de Britse sector zijn tussen de Woensdagmiddag heeft H.K.H. Prinses Juliana de officiële opening verricht van de tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 1898-1948", die van 18 Augustus tot eind September in de Houtrusthallen te 's-Gravenhage wordt gehouden. De Prinses knipt het lint door, dat de toegang tot de tentoon stelling afsloot. Baby gestikt. In Rotterdam is een acht maanden oude baby gestikt tij dens een bezoek aan haar groot moeder. De moeder had het kind op een bed gelegd en vond het tot haar ontsteltenis dood toen zij het kwam halen om naar huis terug te gaan. Het kindje was met het hoofdje be kneld geraakt tussen een ijze ren spijl van het ledikant en het matras. Een origineel record. De motor-brigade van de Haagse politie heeft tgdens een politiefeest ter gelegen heid van het 700-jarig be staan der residentie bij de belastingproef van de motor het Nederlands record verbe terd. Tien motor-agenten sprongen namelijk op één rij dende motor: in Rotterdam waren het er m raane fok waren het er maar negen. Zeeland: provincie der dwerggemeenten Rotterdam had een primeur Na de bevrijding heeft men zich overal in het land bezig gehouden met tweeërlei vraagstukken. Allereerst de vraag, hoe het mogelijk is, de bevolking van dc sterk uitdijende be volkingsconglomeraties: Am sterdam, Rotterdam, Den Haag meer voor de eigen gemeenten en de eigen ge meente-belangen te interes seren. Oommissies van onderzoek werden ingesteld en Rotter damhad de primeur! Daar werden voor de af zonderlijke randgemeenten Hoek van Holland, Hillegers- berg, Pemis, enz., wijkraden ingesteld, bestaande uit ver tegenwoordigers uit de bur ger^ van die voorsteden, die over allerlei belangen ,4e eigen stad" of „het eigen dorp" betreffende, aan de moeder-gemeente Rotterdam adviseren en voorstellen doen. Heeft deze actie betrekking op de verhoudingen van de grote stad die als een grote slokop alie buurge meenten dreigt op te slok ken, waardoor „Holland" over 50 jaar één grote gemeente dreigt te worden, met al de bezwaren daaraan verbonden tot de randgemeenten, een tweede belangrijk probleem bleef om oplossing roepen en wel het bestaan van een groot aantal dwerggemeen ten, gemeenten met b.v. min der dan 2000 inwoners, zo als ook Zeelanl er zovele telt. Hoe is het mogelijk zo werd gevraagd, bij de door de ontwikkeling geëiste sa menvoeging van deze lilliput- gemeenten, het eigen, histo risch gegroeide, dorpskarak ter zoveel mogelijk te bewa ren? Een belangrijke vraag, welke hieraan vooraf gaat, is evenwel deze: Hoe is deze drang tot samenvoeging van kleine gemeenschappen te ver klaren? WAAROM SAMEN VOEGING? Het bestuur van de gc- meantea beeft de laatste ja ren een geweldige verande ring ondergaan. Vooral gedu rende de bezetting werden de gemeentebesturen voor zware eisen gesteld, terwijl het werk onrustbarend toe nam. Er gebeurde practisch niets, of de gemeente kwam er aan te pas. Dit proces staat niet stil, doch ging na de bevrijding, zij het op andere wijze voort. De naoorlogse problemen wederopbouw, volkshuisves ting, wegenzorg, volksgezond heid, oorlogsschade, financiële puzzles en talrijke andere kwesties maken de ge meentebesturen steeds meer het middelpunt van de plaat selijke gemeenschap. Was het burgermeester schap in vroegere jaren dik- wjjls een „ereambt" dat voor al op het platteland met een ander beroep landbouwer, j bierbrouwer enz. werd ge combineerd, hierin kwam een radicale wijziging. Het burgemeestersambt eist thans zelfs in het kleinste dorp een steeds grotere ken nis van de administratie en de administratieve voorschrif ten, activiteit cn voortdurend „bij zgn en bljjvcn" Dit geldt ook voor de secretaris en de secretarieën, zodat het secreta- riepersoneel ook in de kleinste gemeenten niet onbelangrijk fs uitgebreid. Oorlogs- cn na-oor!ogse om standigheden, nieuwe taken2 het inhalen van achterstand, betere sociale, culturele en hygiënische zorg, maken specialisatie voortdurend meer nodig. Het is ook vrijwel onmoge lijk geworden, dat één man dit gehele terrein nog kan overzien. BEZWAREN TEGEN „SAMENWERKING" Vóór en in de oorlog werd veelal de oplossing gezocht in 't aangaan van gemeenschap pelijke regelingen. Allerlei zaken, die de kracht van de kleine gemeenten te boven gingen, werden gezamelijk ge regeld. Men denke aan aller lei takken van onderwijs, vlees keuringsdienst, brandweer, volksgezondheid, schoolartsen- dienst, sociale zorg en, het laatste geval, het Centraal Bouw- en Woningtoezicht. Sommige van deze belangen kunnen inderdaad moeilijk anders dan gemeenschappelijk worden behartigd- Maar ge leidelijk zijn er bg vele ge meentebesturen bezwaren ge rezen tegen bepaalde regelin- fen. Verschillende werkzaam eden als b.v. het bouw- en woningtoezicht, die tevoren tot de belangrijkste taken van de kleine gemeenten behoor den, worden thans elders uit gevoerd, dikwijls „over hen", doch „buiten hen". Soms is het enige wat de samenwer kende gemeenten er nog van bemerkende jaarlijkse af rekening. Dit heeft tot gevolg, dat ve le gemeentebesturen bang zjjn dat, indien op deze weg zal worden voort gegaan, de eigen gemeentelijke mak steeds meer zal worden uitgehold. Dit maakt, dat do vraag,. of de kleine gemeenten, indien door samenwerking geen op lossing kan worden bereikt, terwijl verschillende belangen hen over het hoofd dreigen te groeien, niet moeten worden samengevoegd, waardoor gro- terere meer levenskrachtige eenheden ontstaan, volop actu eel is. Alle tekenen wijzen er op, dat dit vraagstuk alom in het land in de komende jaren, onder dwang van de voortgaan de ontwikkeling, de grootste aandacht zal vragen. Vragen als: óf en in hoeverre tot samenvoeging zal moeten worden overgegaan, hoe het oorspronkelijke dorpskarakter het best kan worden gehand haafd en welke maatregelen dit alles eist, zullen daarbij voorop staan. Onder de na-oorlogse vragen voor welker oplossing provin cies en gemeenten zich gesteld zullen zien, zullen deze, naar het zich laat aanzien, onge twijfeld tot de belangrijkste behoren. En daarbij zal dan zonder twijfel in het klein de zelfde vraag oprijzen, die in de grote steden steeds zoveel hoofdbrekens heeft gekost: Hoe bereiken wij, dat bij sa menvoeging van gemeenten de vroegere bevolkingscentra de behartiging van hun spe ciale belangen voldoende ge garandeerd zien? Het is een probleem, waar van men de betekenis niet mag onderschatten. Want reeas bij herhaling heeft men kunnen constateren, dat na samenvoeging kleine gemeen ten het verloren gaan van hun zelfstandigheid bitter be treurden 15 en 20 schoten gelost. De laatste berichten spreken van 8 a 10 gewonden. Een half uu|' na net incident verlie ten de Russische soldaten 't plein, waarop onmiddellijk ook de Britse en Amerikaan se militaire politie zich te rugtrok. De Britse politie slaagde er spoedig in, de met stenen gooiende menigte tot kalmte te brengen. Voor de politie in West- Berlijn is de „alarmtoestand 1" afgekondigd. Alle politie is gemobiliseerd. Deel van buit na 2 jaar teruggevonden. De Rotterdamse politie is er in geslaagd een deel van het geld, dat. op 26 Januari en 24 Augustus 1946 uit de Kluis van het hoofdpostkan toor aan de Coolsingel werd gestolen in totaal 300.000 gulden te achterhalen. Bij een huiszoeking in de woning van een oom van een der ge arresteerden, de 59 jarige A. M. J. van K-, werd in een hang kast 9950 gulden gevonden. Bij de huiszoeking werd al les overhoop gehaald en opengebroken, totdat men ein delijk in de hangkast het. ge zochte vond- Het geld bevond zich in biljetten van tien en vijf en twinig gulden in een houten kistje. Van K-, was zelf niet thuis en durfde na de huiszoeking zijn huis niet meer te betreden- In de nacht van Zondag op Maandag werd hij in een woning in Croos- wijk van zijn bed gelicht. Van K-, verklaarde dit geld door sparen bijeen te hebben ver gaard, doch daar hij van so ciale zaken trok, wordt dit zeer onwaarschijnlijk geacht. Wie wordt burgemees ter van Utrecht? De benoeming van oud-mi nister mr. J. A. Jonkman tot burgemeester van Utrecht, die reeds aanstaande was, is op het laatste ogenblik niet door gegaan. De benoeming van oud-minister Fiévez in dit ambt zou thans te verwachten zijn. Zoals men zich zal herin neren is oud-minister mr. P. J. Witteman reeds eerder voor de functie genoemd. Steinbeck wordt U.N.O..vlIeger. Na ongeveer drie maanden het door de U.N.O. voor Graaf Bernadotte gecharterde vlieg tuig te hebben bestuurd, moet gezagvoerder A. Viruly wegens drukke werkzaamheden als alg. chef vlieger der K.L.M. deze taak aan een zijner collega vliegers overdragen. Zijn plaats wordt ingenomen door gezag voerder Steinbeck. Dinsdag is Steinbeck met de UN.O.-machi- ne naar Stockholm vertrokken waar graaf Bernadotte thans verblijft in afwachting van na dere instructies. Lijk van Soemantri gevonden. Het lijk van de terroristen leider Soemantri is in de om geving van Krawang gevon den. „Het Dagblad" deelt mede, dat Soemantri als com mandant van de groep S. P. 88 is opgevolgd door een ze kere Soekria. Uit de gevon den documenten zou blgken, dat een meer gematigd op treden van de bende te ver wachten is. Volgens inlich tingen van „Het Dagblad" is het embleem van de bende gewijzigd en is thans versierd met hamer en sikkel. Leerstoel parlementaire geschiedenis te Leiden. Bij K.B. is de stichting „Leids Universiteitsfonds" aangewezen als bevoegd, om bij de faculteit der rechtsgeleerdheid te Leiden een bijzondere leerstoel te ves tigen in de parlementaire ge schiedenis. De Universiteitsraad van het Leids Universiteitsfonds heeft tot bijzonder hoogleraar in de parlementaire geschiedenis mr. L. W. G. Scholten te Utrecht benoemd. DE VOORSPELT KOEL. Geldig tot Vrijdagavond. Plaatselijk ochtendmist Wisse lend bewolkt met enkele ver spreid optredende buien. Zwak ke tot matige, maar langs dc Waddeneilanden nu en dan krachtige wind tussen Noord cn West. Aanhoudend koei weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1