PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuwe kerken in Nederland Strijd om de macht in de communistische partijen Een Zweeds geval Kosenkina De inhuldiging van H. M. Koningin Juliana Lord Lisf©r van Java geëlimineerd D£ BILT Bernadotte vraagt de Ver Staten hulp. Commissaris der Koningin opende belangwekkende expositie in Middelburg VOORSPELT: 191e Jaargang - No.l 93 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit Wad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 18 Aug. '48 ABONNEMENTSPRIJS; 30 ct. per week; t 3,75 per kwartaal; franco per post 4,— per kwartaal. Losse nummers 10 cent. mm., minimum Giro nr. 359300 •.Z.C. Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Condense Kaal 29. tel 2077 en 2924 - Goes: L Vorststr 55. tel 2475 (b.g.g 2228) - Oostburg: Pr Mauritsstr 12. tel 102 - Temeuzen: Brouwerjjstr 2 - Zlerikzee: N BogerdstT G 160 tel Het Wereldgebeuren Radicalen, gematigden en rechtsen. Hongarije als voorbeeld. Noch de straffe partij-discipline noch het gebruikelijke propa ganda-jargon hebben kunnen verhinderen, dat het bestaan van ernstige meningsverschil len in de communistische gele deren bekend geworden is. In 't bijzonder in Oost-Europa wer den tot voor kort de conflicten binnenskamers uitgevochten, sinds de beruchte zaak Tito, waarbij voor het eferst de vuile Kominform-was in het openbaar werd gedaan, is daarin verande ring gekomen. De laatste weken zijn de meeste communistische partijen aan het zelfcritiseren en zuiveren geslagen, alsof hun bestaan er van afhangt. Giste ren nog 'bevatte het Italiaanse partijblad „Unita" een oproep, waarin de leden werd verzocht „een eind te maken aan het bin nendringen in de partij van on betrouwbare personen, spion nen en onrustzaaiers. Dat ge schiedde nadat leider Togliatti voorlopig op non-actief is ge steld. Ér valt moeilijk een algeme ne lijn te trekken, daar elke partij haar eigen „innerlijke" moeilijkheden heeft en voor an dere omstandigheden staat. Een voorbeeld echter geeft inzicht in de aard der conflicten en er is op 't ogenblik'geen be ter dan de aan de gang zijnde strijd om de macht in de Hon gaarse partij, naar gegevens in het Zwitserse blad „Die Tat". Die strijd wordt gevoerd tus sen drie groepen. Ten eerste is er een op Moskou georiënteerde radicale groep, waartoe de meest invloedrijke mannen van het huidige regime behoren. f Deze groep kreeg kortgeleden van de Rus Zdanov uitvoerige instructies over de wijze, waar op het klein-grondbezit geliqui deerd moest worden en politie en leger gezuiverd van niet voor 100 betrouwbare elementen. Ten tweede is er een midden groep van zogenaamde nationale communisten, die tot anti-se- Voedsel voor Arabische vluchtelingen. Graaf Bernadotte heeft een beroep gedaan op <le Ver. Sta ten onmiddellijk hulp te verle nen aan de Arabische vluchte lingen in Palestina. Het succes van zijn werk hangt hiervan af, zo zei hij. Bernadotte verzocht om 2500 ton tarwe, honderd ton vlees in blik, kaas en boter. Tien procent van deze goederen zou onmiddellijk naar Saoedie-Ara- bië gezonden moeten worden, de rest binn en drie maanden. Bernadotte verzekerde, dat de toestand der vluchtelingen wanhopig is. Dertig procent hunner bestond uit kinderen onder de vijf jaar en tien pro cent uit vrouwen in verwachting of jonge moeders. „Afgezien van kleine voorra den bloem", zij hij „zrjn zij by- na geheel zonder voedsel". Bernadotte heeft minister Marshall gevraagd over uiter lijk tien dagen te antwoorden. Een vertegenwoordiger van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde dat het verzoek als een spoedzaak behandeld zal worden. Hoover's inquisitie op scholen en redacties. De beruchte commissie voor on-Amerikaanse activiteit heeft de zaken uitgebreid. Bin nenkort zal op alle middelbare en hogere scholen een onder zoek worden ingesteld om vast te stellen „hoever de com munisten daar hebben weten door to dringen". Verder zal de commissie re dactieleden van Amerikaanse tijdschriften, die bekend staan om linkse sympathieën,, aan de tand voelen. Montgomery roept vrijwilligers op. Veldmaarschalk Lord Mont gomery, chef van de Britse imperiale generale staf, heeft gevraagd om 150.000 manne lijke en vrouwelijke vrijwilli gers voor aanmelding als reservist voor het landleger. Montgomery acht uitbrei ding van het leger 'nodig, omdat de vrede „enigszins broeierig is" en meer een wapenstilstand is dan een vrede. De vrijwilligers zullen tegen het volgend jaar no dig zijn. De Oost-Indonesische regering heeft zich bereid verklaard Repu blikeinse gedelegeerden in Sep tember te ontvangen. mietisme neigen en een Hon gaars communisme voorstaan. Deze groep is sedert de ban vloek over "Jito uiterst voorzich tig geworden. De derde groep omvat de rechtervleugel. Daartoe behoren degenen, die in de afgelopen drie jaar een goede positie heb ben weten te bemachtigen, hun vermogen in dollars hebben ge legd en nu van het leven wil len genieten. Deze zelfvoldane lieden, bij wie elk revolutionnair senti ment is uitgewist, wensen uiter aard rust en orde en zijn gekant tegen verdere socialisatie en te gen zuiveringen van allerlei aard. De nieuwe president van de Republiek, Szakasits, kan tot hen gerekend worden. De oppositie tegen de officiële leider, Rakosi, is in kracht toe genomen. Gerö en Reva van de eerste groep zijn de orthodoxen, die zich meer en meer op de voorgrond dringen. Hoe achter de schermen de strijd beslist zal worden is moei lijk te voorzien. Maar het zou geen verwondering wekken, in dien binnenkort 'n aantal Tito's in zakformaat bij de Kominform in ongenade vallen. Het Westen erkent geen rode Donau. Op de Donau-conferentie is 'n bepaling aangenomen, dat het Sowjet-ontwerp voor een nieu we Donau-conventie van kracht zal worden, zodra zes landen het ondertekend hebben. Alle Westelijke amendementen wer den met 7 tegen 3 stemmen ver worpen. Hoogstwaarschijnlijk zullen de.drie Westelijke landen ver klaren, dat zij de geldigheid van de nieuwe conventie betwisten en zich niet door haar bepalin gen gebonden zullen voelen. Diplomatieke hoog spanning in Moskou. Op de Britse ambassade in Moskou heerste Dinsdag koorts achtige bedrijvigheid. Typisten, deskundigen, code-bedienden en radio-personeel waren bezig aan een uitvoerig rapport over de jongste bijeenkomst met Molo- tov. De gezanten hadden het zo druk, dat zij niet gestoord wil den worden. Sommigen menen, dat een be slissing spoedig verwacht kan worden. Anderen menen, dat minstens nog een bijeenkomst nodig zal zijn. De meeste gis singen zijn echter de moeite van het vermelden niet waard, omdat het slagen in de lucht zijn. Romeo en Julia hebben een baby. Romeo en Julia heb ben een baby. En een flink jong. Bij de ge boorte vorige week woog het liefst 229 pond en in acht dagen tijds kwam het 7% pond by. De komst van de kleine Roma was voor de gehele Ro meinse bevolking een aangename verrassing. Voor hen, die niet 'zo goed thuis zijn in Sha kespeare, zij er bij ge voegd, dat Romeo en Julia de namen zijn van het olifantenpaar uit de Dierentuin in Rome. Het was voor het eerst in 10 jaar, dat in Europa een oli fantje werd geboren. De voorlaatste keer In 1938 in Miinchen, stierf de baby na 15 dagen. Zonderlinge toestanden bij de K.L.M. HAARLEMSE POLITIERECHTER GAF EEN LESJE. De Haarlemse politierechter veroordeelde Dinsdag de chef en de sous-chef van de zoge naamde „pantry" der K.L.M. tot twee weken gevangenis straf. De eerste verdachte, C. L. uit Amsterdam, chef van de voorraadkamer op Schiphol, bekende hoeveelheden sinaas appelen, vis, zeep kauwgum- mi en drank uit de resterende provisie van terugkerende vliegtuigen te hebben gestolen. De tweede verdachte, de Am sterdammer D. J. K., ver greep zich aan chocolade en fruit. Beide employé's berie pen zich op het feit, dat het onder het K.L.M.-personeel gewoonte is geworden om din gen mee* te nemen, die aan het bedrijf toebehoren. De politierechter uitte hier over zijn verbazing en sprak er schande van, dat het perso neel aan dergelijke verleiding bloot staat. Russische musicienne wil niet terug. Waarschuwing aan de Sowjet-ambassade. Het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken heeft de Sowjet-ambassade tè Stock holm gewaarschuwd, dat zij een 19-jarige Russische musi cienne, die weigert naar de Sowjet-Unie terug te keren, met rust moet laten. De naam van het meisje wordt geheim gehouden uit vrees voor repre sailles tegen haar vader, die in de Sowjet-Unie verblijft. Het meisje zou verklaard hebben, dat Russische diploma ten alles in het werk stellen haar in de ambassade te lok ken, ten einde haar van daar uit op transport naar de Sow jet-Unie te stellen. Volgens het Zweedse mini sterie van buitenlandse zaken hebben de Russen herhaaldelijk verzocht het meisje uit te le veren. De verzoeken zijn van de hand gewezen omdat het meisje' wil blijven en Zweedse wil worden. Iemand van de Sowjet-am bassade zou zich met geweld toegang tot haar huis hebben verschaft. Hij werd echter ver wijderd door een tuinman en een Zweeds legerofficier, die toevallig voorby kwamen. In een brief van de Russi sche ambassade stond: „Ver laat dit spinneweb en keer naar het vaderland en de vrij heid terug". Het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken, dat ver dere stappen tegen de Sowjet- ambassade overweegt na ken nisneming van een politie-rap- port, heeft de familie waarbij het meisje inwoont gewaar schuwd, dat zij haar 's avonds niet alleen moet laten uitgaan. De naam van het meisje werd later opgegeven als Ly- da Mkaprova, de dóchter van een Russische kolonel in Le ningrad. Vanwege de Sowjet-ambas sade te Stockholm is ontkend dat pressie op het meisje werd uitgeoefend of dat getracht werd haar te ontvoeren. „Wij willen haar in de Sowjet-Unie hebben", zo werd verklaard, „omdat haar vader ons dat herhaaldelijk heeft verzocht. Zijn vrouw is bij het beleg van Leningrad om het leven ge komen. Hij voelt zich erg een zaam en verlangt naar zijn enige dochter". Hierbij zij aangetekend, dat het bericht van Reuter afkom stig is en dus het geval eenzij dig belicht. Prinselijk gezin in Sneek. Het Prinselijk gezin heeft gistermiddag een bezoek ge bracht aan de Sneekweek. De hoge gasten arriveerden om 2.30 uur in Sneek en bega- ven zich daar aan boord van de „Piet Hein." Op het Sneeker meer werd een vlootrevue afgenomen, terwijl later het Admiraal, zeilen werd gadegeslagen. Op het meer bevonden zich tienduizenden bootjes, die op een gegeven moment de af zettingen verbraken en zich alle rondom de „Piet Hein" schaarden. Met de grootste moeite slaagde de politie er in, de waterweg weer vrij te maken. Het Prinselyk gezin heeft do nacht op het IJs- selmeer doorgebracht. „De Nederlandse Vrouw 1898-1948". Vandaag zal H.K.H. Prinses regentes Juliana in de Hout- rusthallen te 's-Gravenhage de tentoonstelling „De Nederland se vrouw 18981948" openen. Ontploffing in zuivelfabriek. Maandagmiddag is in de coöp. zuivelfabriek „Bergh" te Zeddam een amoniakketel ontploft. De stukken vlogen door het dak van de machine kamer. De opruimingswerk zaamheden werden bemoeilijkt doordat de leiding van de stoomketel doorgeslagen was en amoniakdampen in de fa briek hingen. Er waren slechts enkele lichtgewonden. Het verloop van de plechtigheid in de Nieuwe Kerk. Eedsaflegging gevolgd door verklaring van de Staten-Generaal. In aansluiting aan hetgeen reeds gemeld is het ceremo nieel ter gelegenheid van de inhuldiging van H-M. Konin- Ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina biedt de Stichting Tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 1898—1948" te 's-Gravenhage, de verzamelde handtekeningen van circa 3/4 millioen vrouwen aan H.M. de Koningin aan. Op 4 Alkmaarse kaasberries geranschikt, wor den de handtekeningen door leden van het V.H.K. uit het ge bouw van de stichting gedragen. De aanbieding van de hand tekeningen geschiedt Maandag a.s. op Paleis Het Loo. Veldpolitie kwam hem op het spoor. „Het Dagblad" meldt, dat overste Oesman Soemantri („Lord Lister van Java") in een van zijn schuilplaatsen door de veldpolitie zodanig door schoten werd verwond, dat aangenomen lean worden, dat hy is overleden. Enige dagen geleden kwam de veldpolitie op het spoor van deze terroristen-aanvoer der, toen patrouilles het ge bied rond Poerwakarta op WestJava „uitkamden". Bij een open plek werd een huisje Staalkaart der kerkarchitectuur Toen in 1945 de oorlog was uitgeraasd en de balans kon worden opgemaakt van de daardoor aangebrachte vervvoes- stingen, bleek, dat vele kerken, niet in de laatste plaats in Zeeland, in puinhopen waren veranderd en talrijke anderen zo zwaar beschadigd, dat restauratie in de meeste gevallen uitgesloten was. De Nederlandse kerkbouwers wachtte een grote taak: niet alleen moesten de vernielde gebouwen door nieuwe worden vervangen, maar ook diende vyf jaar achter stand in de kerkbouw te worden ingehaald. Een verantwoor delijke taak tevens, want in 't buitenland hebben zich nieuwe opvattingen over kerk-architectuur baan gebroken en Ne derland diende daar niet by achter te b^jven, ook al moe ten deze opvattingen aangepast worden aan het Nederlandse landschap en stadsbeeld en aan het Nederlandse volkska rakter. Dat de meeste ontwerpers daarin geslaagd zyn, leert de interessante tentoonstelling Nederland's Nieuwe Kerken, die Dinsdagmiddag door de Commissaris der Konin gin in Zeeland, jhr. mr, A. F. C. de Casembroot, in de Con certzaal té Middelburg'is geopend. De expositie omvat een ryk- dom aan ontwerptekeningen, fotomateriaal en maquette's, die tezamen een wijd panora ma zijn van moderne kerken bouw. Beziet men de Neder landse inzendingen de buitenlandse bedoelen slechts vergelijkingsmateriaal en een welkome aanvulling van het tentoongestelde te zijn dan springt direct in het oog, éaX vrijwel alle architecten in gro te lijnen blijven vast houden aan de in de loop der eeuwen gegroeide kerkvorm. Een or thodoxie, die sympathie ver dient, want kerken, die men oppervlakkig beschouwd voor de theaters of tentoon stellingshallen, hoe fraai ook van vormgeving, houdt, wor den door weinig Nederlanders aanvaard en passen niet in het stadsbeeld. Wij schreven echter reeds, dait nieuwe ideëen met betrek king tot de kerkarchitectuur htm uitdrukking krygen. Som mige bouwers hebben oude stijlen geheel losgelaten, ande ren knopen er wel bij aan, maar slechts als middel om een nieuwe en met deze tijd in overeenstemming zijnde stijl te vinden. Vooral bij de torenbouw, het krachtigste ele ment van een kerk, treft men experimenten aan, die dikwijls tot een, smaakvol en indruk wekkend resultaat leiden. Bij de kerkindeling worden het praetische en artistieke op ge slaagde wijze gecombineerd. Het spreekt vanzelf, dat bij de Protestantse kerkbouw reke ning wordt gehouden met ver anderde inzichten betreffende het karakter van de eredienst. KERKEN IN ZEELAND Het is ondoenlijk alle ge ëxposeerde projecten afzonder lijk te bespreken: men moet dit zelf gaan zier.. Er zijn ve le juweeltjes vin architectuur, er zijn ook ontwerpen, waar van men met enige reserve kennis neemt. Een uitzonde ring willen wij echter maken voor de Zeeuwse kerken. Prof. Wieger Bruin expo seert zijn ontwerp voor een grote Ned. Hervormde kerk te Bruinisse, met 800 zitplaat sen. Deze kerk zal zeker een grote 'aanwinst zijn voor Schouwen. De toren staat apart van het kerkgebouw; de bijzonder grote klokken wer ken prachtig decoratief. Ge heel anders van aard is de Ned. Herv. Kerk te Zuidzande van J. H. Groenenwegen, een voudig van opzet, die het goed zal dóen in dit dorp. De Her vormde kerk te Schoondijke van A. Eibink is volkomen in overeenstemming met het ka rakter van deze plaatsen. Aardig is een maquette van een gedeelte van Schoondyke, waar in de toekomst vijf do minerende gebouwen zullen staan: de Hervormde, de R.K. en de Gereformeerde kerken, het raadhuis en de Landbouw- huishoudschool. De bedoeling is aan te tonen, dat de gedachten dat in één bepaalde wyk slechts één monumentaal gebouw mag staan, onjuist is. ITat bureau Rothuizen en 't Hoofd etaleert de plannen voor Gereformeerde kerken in Middelburg, strak,, evenwich- tTg, oer-Hollands, dat uitste kend aansluit by de woning bouw van Briët op 't Zand, in Domburg, een charmant kerk je met speelse lijnen en in Ellevvoutsdijk, statig zoals een dorpskerk behoort te wezen. Tenslotte de Katholieke kerken, waarbij vooral het ont werp voor de Sint Eligiuskerk te Oostburg opvalt. Het archi tectenbureau Mol en Brugman schiep een monumentaal Godshui; met strakke lijnen. De apart staande toren heeft invloed ondergaan van de Ita liaanse renaissance. Het geheel doet wat onevenwichtig aan, maar zal toch in 't Zeeuwsch- Vlaamse landschap niet mis staan Een fraaie grote kerk ontwierp J. de Lint voor de Katholieke parochie van IJ- zendijke. De toren is sugges tief en draagt een lange spits. Voorts is er een ontwerp voor dn R.K. kerk te Schoon dijke van ir. A. Siebers. DE ABDIJRESTAURATIE Bij de foto's van nieuwe kerken in het buitenland val len vooral op de schitterende Notre Dame au Raincy van de gebr. Perret, de Zwitserse nieuwe zakelijkheid, prachtig van architectuur, maar weinig „kerks" en enkele Zweedse en Engelse kerken. Voor ar chitecten, die zich tot de kerk bouw voelen aangetrokken en voor belangstellende leken, zijn er panelen over de ver warming en acoustiek. Door middel van foto's is ook aan dacht besteed aan oude ker ken en kerken, die het tijdvak van 1918-19140 verrezen. Een goede gedachte was het om tekeningen betreffende de Abdy restauratie te Middel burg uit te stallen, want men geeft de bezoekers hier door een indruk van het toe komstige beeld van dit prach tige bouwwerk,, van de inde ling en van interessante dé tails. Een reden temeer om deze geslaagde tentoonstel ling, dm een staalkaart is van het kunnen der Nederlandse bouwmeesters, niet verzuimen. ontdekt, dat waarschijnlijk een van de schuilplaatsen was van deze „Lord Lister" die ove rigens niet de rijken bestal om het aan de armen uit te delen en ontdekte in het huis een vergadering van 20 personen. De gids van de patrouille her kende de spreker als Soeman tri, die juist zat te vertellen over aanvallen op Hollanders, die ter gelegenheid van de der de verjaardag van de Repu bliek gedaan zouden moeten worden. Na de mededeling van de gids, dat de spreker Soe mantri was, verliet een van de politiemannen de dekking en schoot zijn stengun leeg op de bendeleider. De leden van de bende, die blijkbaar een cordon om het huis hadden gelegd, openden het vuur op de politie, die daarop terug trok om later met versterking terug te komen. Bij hun terug komst vonden zij slechts bloed plassen ;de gewonden en even tuele doden waren door de bende zoals gebruikelijk medegenomen. Degene, die de schoten heeft gelost, is er ech ter van overtuigd, dat Soe mantri, die nog even kon te rugvuren, toch dodelyk ge troffen is, terwijl waarschijn lijk ook zijn adjudant Soegi- anto levensgevaarlijk gewond is, aldus „Het Dagblad". Indonesische Volks partij wil algemene mobilisatie. ONDERHANDELINGEN LEIDEN TOT NIETS. Het eerste congres van de Indonesische Partai Rakjat („Volkspartij") heeft met be trekking tot binnenlandse aangelegenheden besloten, ac- coord te gaan met het natio naal program in zyn geheel en dlit te steunen. Voorts besloot men er bij de regering op aan te dringen de onderhandelin gen niet meer voort te zetten. Als motivering hiervan voert het congres aan, dat de com missie van goede diensten tot dusver geen definitieve hou ding heeft aangenomen en dat het Nederlandse imperialisme stellig zyn beloften niet zal nakomen. Het congres besloot verder, er by de regering op aan te dringen, zo spoedig mogelijk een algemene mobilisatie af te kondigen. De Partai Rakjat zal het verzet van het volk in de be zette gebieden steunen. Tevens zal er bij de regering op aan worden gedrongen Tan Malakka en de zijnen in vrij heid te stellen. Het congres besloot ten slotte het Marshall-plan te verwerpen. gin Juliana kunnen thans ac volgende bijzonderheden wor den medegedeeld: Om 11 uur zullen 35 saluut schoten van de vloot aankon digen, dat het grote moment is aangebroken, wanneer de vorstin het kerkgebouw be treedt, preludeert het orgel het Wilhelmus. De commissie van ontvangst begeleidt Ko ningin Juliana naar het troon platvorm en terwijl vorstin en haar gemaal hun plaatsen innemen en het gevolg zich achter en aan weerszijden van hen schaart, wordt ons volks lied overgenomen door het Amsterdamse toonkunstkoor. DE EEDSAFLEGGING Gezeten zijnde, spreekt Ha re Majesteit een korte rede uit en verheft zich vervolgens van daar zetel om de eed op de grondwet af te leggen: „Ik zweer aan het Neder landse volk, dat ik de grondwet steeds zal on derhouden en handha ven. Ik zweer dat ik de onafhankelijkheid en het grondgebied van de staat met al mijn vermogen zal verdedigen en bewaren; dat ik de algemene en bij zondere vrijheid en de rechten van al mijn on derdanen zal beschermen en tot, instandhouding van de algemene en bijzonde re welvaart alle middelen zal aanwenden, welke de wetten te mijner beschik king stellen, zoals dat een goed koning schuldig is te doen- Zo waarlijk helpe mij God Almachtig". De eedsaflegging wordt door de aanwezigen staande aangehoord. Nadat de Konin gin hare zetel weer heeft in genomen. houdt de voorzitter van de Staten-Generaal, staan de voor de troon, een korte toespraak, waarna hij de vol- gende plechtige verklaring aflegt, die vervolgens door hem en elk der leden, hoofd voor hoofd, beëdigd of beves tigd wordt: „Wij ontvangen en huldi gen, in naam van het Ne derlandse volk en krach tens de grondwet, U als Koningin; wii zweren (be loven), dat wij uwe on schendbaarheid en de rechten uwer kroon zul len handhaven, wij zwe ren (beloven) alles te zul len doen wat goede en getrouwe Staten-Gene raal schuldig zijn te doen Zo waarlijk helpe ons God almachtig") Wanneer allen de eed of ge lofte afgelegd hebben ver kondigt de oudste koning van wapenen, rechts van de troon, de scepter zwaaiend, met krachtige stem: „Hare Majes teit Koningin Juliana is in gehuldigd", driemaal gevolgd door een „leve de Koningin". De herauten van wapenen begeven zich met hun trompet ters buiten het kerkgebouw, de trompetters openen de ban waarna de oudste heraut van wapenen uitroept „Hare Ma jesteit Koningin Juliana is in gehuldigd, gevolgd door een driewerf „Leve de Koningin". Vervolgens wordt de ban ge sloten. Ten paleize teruggekeerd begeven zich de herauten van wapenen met hun trompet ters naar het balcon om met trompetgeschal de komst van H.M. aan te kondigen. Koningin Juliana en Bern- hard, Prins der Nederlanden zullen tenslotte het balcon betreden. Scheepsarts van de „Noordam" redt een steward. De scheepsarts van „De Noordam" van de Holland- Amerikaliin heeft op 600 miil afstand van New-York een steward van het Griekse vrachtschip „Agnios Nicolaos" van een zekere dood gered, daar de jongeman een ernsti ge keelontsteking had. De dokter sneed in het abces en gaf een behandeling met. peni cilline. De Noordam arriveer de 10 uur te laat in de haven van Hoboken, New Yersey. PLAATSELIJK BUIEN. Geldig tot Woensdagavond. Wisselende bewolking met op enkele plaatsen ochtend mist. Plaatselijk enkele regen buien, hier en daar met on weer. Zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. Weinig verandering in temperatuur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1