PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Spoedige uitbreiding der Westeuropese Unie Felle branden woedden in filmfabriek en wasserij DB BILT Vijfde conferentie op het Kremlin 26 Augustus: Middelburgse ringrijderij Nederlandse vrouwen huldigden de Koningin. Een schone iraditie wordt hooggehouden Recorddeelneming aan de strijd om de vier wisselbekers Fannies zagen Fanny. 191e Jaargang - No. 192 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 17 Aug. 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 30 ct. per week; t 3.75 per kwartaal; franco per post 4,— per kwartaal. Losse nummers 10 cent ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct per mm., minimum p- advertentie 1 2. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. tel 2077 en 2924 - Goes: L Vorststr. 55. tel 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr Mauritsstr 12. tel 102 - Terncuren: Brouwerjjstr 2 Zlertlnee: N Bogerdstr G 160. tel 25 Voorwaarde voor Amerikaanse militaire steun. Wat Washington wil. (Van onze Pargse correspon,) PARIJS, Aug. Uit betrouw bare bron vernemen wij, dat Washington via de diplomatie ke kanalen de wens heeft uit gesproken, dat de West-Euro- pese Unie spoedig zou worden uitgebreid. Kringen, die in onmiddellijk contact staan met de nieuwe Franse minister van Buiten landse Zaken, Maurice Scha man, zeggen te weten, dat he.t Amerikaanse verlangen ver band houdt met een vraag, gesteld na de conferentie in Den Haag door de ministers van Buitenlandse Zaken der Vijf Landen, in hoeverre zij mochten rekenen op een per manente Amerikaanse militai re garantie. Naar thans schijnt, wenst Amerika geen permanente mi litaire garantie te geven zo lang de Unie geen werkelijk Europees blok is geworden. Volgens de Amerikaanse raad gevers zou het huidige pact te slecht verdedigbaar zijn, daar zijn grenzen zowel in het Noorden, het Oosten en het Zuiden volkomen open liggen. Politieke kringen nemen thans voor zeker aan, dat spoedig de aansluiting van Noorwegen en Denemarken bekend gemaakt zal worden. Zowel Washington als in Pa rijs betreurt men het feit, dat Zweden star vast hqudt aan zgn neutraliteitspolitiek. Volgens hier ontvangen in lichtingen wil Amerka ter be veiliging van de Middellandse Zeeruimte het pact van Vijf uitbreiden met Italië, Grieken land en Turkge. Indien de Vijf niet genegen zouden zijn tot opneming van deze drie bond genoten, dan zou nader onder het oog worden gezien of het mogelijk is de genoemde drie landen samen te voegen in een nieuw Middellandse Zeepact. Vooral Turkije, dat dageljjks de rode dreiging voelt, doch ook Griekenland zouden sterk gecharmeerd zijn op een nauwe samenwerking met de West-Europese landen. De positie van Italië is onze ker. Het is bekend dat Bidault reeds voornemens was om Ro me te introduceren als zesde lid van de West-Europese Unie en Schuman' is eveneens op samenwerking met de Ita lianen gesteld. Zowel Bevin als de Benelux-ministers heb ben zich echter tot nog toe verzet tegen opneming van Italië. Bevolking van Italië groeit gestaag. Hoewel de overbevolking een van Italië's grootste problemen is, was in de eerste vier maan den van 1948 het geboortecij fer hoger dan in 1947, aldus het Italiaans bureau voor de statistiek. De bevolking van Italië steeg met 142.000 en kwam daardoor op 46.821.970. Volgens een schatting van premier de Gasperi kan het land slechts 38.000.000 perso nen een bestaan verschaffen. In 1880 was de bevolking nog slechts 27.000.000. Het sterftecijfer was in de eerste vier maanden van 1948 11.2 per 1000 tegen 29.9 om streeks 1880. Merkwaardig is het grote aantal moorden. n.l. 66 per 1 millioen inwoners. Minister-president voor de radio. De minister-president, W. Drees, heeft Maandagavond voor de radio een rede gehou den over het nationaal hulde blijk aan H.M. de Koningin; het fonds voor de kankerbe strijding in Nederland. Spreker herinnerde er aan, dat 50 jaar geleden, toen het regentschap van Koningin Em ma ten einde liep, eveneens een fonds werd opgericht, na melijk voor de tuberculosebe strijding en schetste de zegen rijke invloed hiervan op de volksgezondheid. De sterfte tengevolge van kanker wordt groter in plaats van kleiner. Het is van het hoogste belang dat ingegrepen wordt, maar dit vergt financiële offers. De grote massa van ons volk moet zich weer achter de man nen en vrouwen van de weten schap stellen. Het Wilhelmina- fonds opent daartoe de moge lijkheid. De minister-president wekte tenslotte alle landgeno ten op het bekende jubileum insigne, dat ten bate van het fonds wordt verkocht, aan te schaffen. Gerrlt de Stotteraar weer achter de tralies. De beruchte Inbreker Ger- rit de Stotteraar, die reeds drie Maart is uitgebroken, is Maandag in Den Haag gear resteerd. Men heeft thans spe ciale maatregelen genomen om hem uitbreken te beletten. Goed ingelichte Amerikaanse kringen te Parijs verkondi gen de mening dat een West- Europese Unie ook aan de Zuidzijde niet mag open lig gen, en doelen daarbg kenne lijk op Spanie. Zolang het pact van Vgf geen Europees blok is gewor den, hecht, sterk en verdedig baar, zou Amerika niet verder willen gaan dan incidentele wapenleveranties op speciale voorwaarden. (Nadruk verboden) Hoofdkwartier van Markos ingenomen. GRIEKSE REGERING MELDT SUCCESSEN. Maandagavond is in Athe ne bekend gemaakt, dat het hoofdkwartier van generaal Markos, de leider der Griek se partizanen, door rege ringstroepen is ingenomen. Tevoren was gemeld, dat de regeringstroepen de toe gang naar de top van de Grammos keten hebben vrij gemaakt. Zij beheersen nu ook de weg, waarlangs de bevoorrading uit Albanië plaats vond. In de Peloponnesos hebben de partis an en een stuwdam, die Sparta van water voor ziet, in de lucht doen vliegen. De Griekse regering be weert, dat de partisanen in toenemende mate hulp krij gen van him buurlanden en wil daarom nieuwe stappen doen by de Ver. Naties. Proces tegen twee Britten in Jeruzalem. Het proces der twee Brit ten, Frederik Sylvester en William Hawkins, oud bedien den van de electriciteits- maatschappg van Jerusalem, die onlangs met drie van hun collega's door de Irgoen zijn ontvoerd, is Maandag voor een Joodse rechtbank begonnen. De twee Engelsen worden beschuldigd van spi- onnage. Fritz Thyssen voor het gerecht. De 74-jarige Duitse groot industrieel, dr. Frits Thys sen, is in de Amerikaanse zóne voor een zuiveringsge recht gedaagd. Als voornaam ste materiaal tegen hem wordt zijn boek gebruikt, „Ik heb Hitier gefinancierd", dat in 1941 te Londen is verschenen. De aanklacht be slaat driehonderd bladzijden. Na het proces, zo zegt Reuter, denkt Thyssen zich naar zgn dochter in Argen tinië te begeven „om de rest van zg'n leven daar door te brengen." Hij ziet blijkbaar niet ten onrechte trou wens de uitspraak met vertrouwen tegemoet. Padvindsters als parachutisten. Woensdag en Donder dag zal een groep van 20 Franse padvinders parachutisten op het vliegveld Ypenburg een demonstratie geven. Hun gemiddelde leeftijd is 20 jaar. Onder hen bevin den zich 4 padvindsters. De jongste van de da mes, Mile Lili Thouas- set, is 17 jaar. Mile Jea- nine Joachim, de Franse recordhoudster 10 sprongen) maakt ook deel uit van de groep. De instructeur Louis Sabatler (70 sprongen) maakte als parachutist fevechten mede in de ura en Bretagne. In structeur Lanseaume (40 sprongen) vocht als pa rachutist in de Vogezen en de Elzas. Verleden jaar spron- fen zij op de feesten in raag, Karlsbad, Ma- rienbad, Lille, La Baule, Le May, Reims enz., dit jaar op het oefenterrein van Luxemburg. Vervol- fens staan a.s. Woens- ag en Donderdag Ne derland en 22 Augustus Nyborg in Denemarken op het programma, waarna Trollkaeky in Zweden volgt. Do sprongen worden gemaakt uit een daartoe ingerichte Dakota van Aero-Holland N.V. K.L.M.-personeel nam goederen weg. De politierechter te Haarlem heeft dezer dagen een viertal leden van het K.L.M.-personeel veroordeeld, dat zich schuldig had gemaakt aan diefstal uit de provisiekamer van dit be drijf. Drie controleurs en een hulpcontroleur van de provi siekamer, waaruit de vliegtui gen worden bevoorraad met etenswaren, textiel, enz. had den theedoeken en levensmid delen meegenomen. Zy bekenden volmondig en voerden als excuus aan, dat alle leden van het personeel van hoog tot laag hetzelfde doen. Zelfs de chefs, aldus een der verdachten, geven daarin het voorbeeld. De officier van justitie was daar niet over te spreken en zeide dat op die manier „onze nationale trots, de K.L.M., volkomen ondergraven wordt". Een der, verdachten had zijn moeilijke financiële positie te berde gebracht en deelde nog mede, dat hij de theedoeken al9 luiers had gebruikt. Hij moest van 180.per maand zien rond te komen met drie kinderen. De politierechter gaf alle vier een week gevangenisstraf. Een der verdachten zeide daar op; „Ik ben u van harte dank baar". De economische en sociale raad van de Ver. Naties heeft het voorstel der Sowjet-Unle verwor pen om de Indonesische Republiek toe te laten tot de economische commissie voor het Verre Oosten. Blusapparaten van Polygoon weigerden. Maandagmiddag brak een felle brand uit in de filmfa brieken van Polygoon te Haar lem, waarschijnlijk veroorzaakt door kortsluiting in de monta gekamer. Doordat in het gebouw aan wezige snelblussèrs weigerden, kon het vüur snel om zich heen grijpen, waardoor in kor te tijd vier vertrekken in lich ter laaie stonden. De brand weer tastte het vuur met vier stralen aan en kreeg hulp van militairen uit de Keudenhom- kazerae, die veie kostbare ap paraten konden redden, waar door de schade beperkt bleef. Het vuur kon men binnen een half uur onder de knie krij gen. Het blussingswerk werd bemoeilijkt door de hitte van de brandende films. Maandagmiddag woedde eveneens een hevige brand in enkele afdelingen van de stoomwasserg ..Hof van Delft" .Dr. van Mook neemt, rust. Dr. van Mook is naar Tji- panas vertrokken om korte tijd rust te nemen. Dr. van Mook was reeds enige tijd ziek. te Delft. Ook hier had men pech, want de brandweer moest voor gesloten spoorweg bomen wachten waardoor het vuur vrij spel nad. De droog- kamer brandde geheel uit, de inpakkerg werd zwaar bescha digd. 5000ste schip in de haven van Rotterdam. Zaterdag, op één dag na drie maanden vroeger dan ver leden jaar, is het 5000ste schip de haven van Rotterdam bin nengekomen, nl. de coaster „Limfjord", die ligplaats heeft genomen aan de Parkkade. Erefronten van marineofficieren. TIJDENS KONINKLIJKE RONDRITTEN. De commandant van de Ko ninklijke Marine deelt mede, dat tijdens de rijtoeren van H. M. de Koningin Wilhelmina op 30 Augustus en van H.M. Ko ningin Juliana op 6 September te Amsterdam e re-afzet tingen zullen worden gevormd, waar bij onder meer een erefront van de Koninklijke Marine zal worden opgesteld. Het ligt in de bedoeling ook reserve officieren, die thans niet meer in werkelijke dienst zjjn, in de gelegenheid te stellen hieraan deel te nemen. Geschenk aangeboden. Een deputatie van het be stuur der Stichting „De Ne derlandse Vrouwen 1898 1948", die de voornaamste geestelijke stromingen in ons land vertegenwoordigden hebben Maandagmiddag op 't Paleis Het Loo het geschenk van Nederlandse vrouwen aan H. M. de Koningin aan geboden. Het voornaamste deel van het geschenk vormden de ruim 750000 handtekeningen van vrouwen, die daarmede de eerste vrouw van het land haar persoonlgke gelukwen sen deden toekomen. Deze provinciegewijze gebundelde handtekeningen gingen ver- fezeld van 868 oorkonden van e 960 deelnemende gemeen ten. Voorts waren er andere geschenken. Ook de Neder landse vrouw in het buiten land en de vrouwen van Aru ba hadden zich by dit hul deblijk aangesloten. De pre sidente, mevr. E. van den Bosch—de Jonge, bood de cadeaux aan Hare Majesteit aan, welke deze met grote erkentelijkheid aanvaardde. GENERAAL CLAY BLIJFT IN BERLIJN. Maandagavond is op het Kremlin te Moskou de vijfde be spreking gehouden tussen Molotov en de drie Westelijke gezanten. Het enderhoud duurde meer dan drie uur. Na af loop kwamen, zoals gebruikelijk, de gezanten bijeen voor het opstellen van een rapport. Algemeen wordt aangeno- natuurlijk niet welke besluiten men, dat deze ontmoeting de eventueel in Moskou zullen laatste is geweest en dat deze worden genomen", zo voegde week een besluit te verwach- generaal Clay eraan toe. Hg ten is ontkende met de meeste na- Generaal Clay, de Ameri- druk, dat hg en zijn voomaam- kaanse gouverneur in Duits- ste adviseurs dreigden te zui land, heeft alle geruchten over len aftreden in geval er een znn aftreden op een perscon- wijziging zou komen m de po- ferentie afdoende tegengespro- litiek jegens WestDuitsland. ken. „Ik heb mijn regering 34 jaar* Clay verklaarde: „Ik beschik lang als soldaat gediend en niet over aanwijzingen, die heb in al die jareo nog nooit duiden op enige verandering in mijn ontslag ingediend of ai- de politiek van de Westelijke gezien van welke taak ook, mogendheden t.a.s. West- vanwege meningsverschillen Duitsland of het staken van aldus Clay. „Enige maanden de voorbereidingen voor de geleden verzocht ik *e vorming van een voorlopige mogen gaan, omdat ik daar, regering te Frankfort. Ik weet gezien mrjn lange diensttya, recht op heb. De regering ver zocht mij echter in functie te blijven, hetgeen ik goed vond. DE OOGST MOET BINNEN. Volgens mededelingen van Berlhnse fuctionarissen heb ben de Russische autoriteiten de boeren in de Sovjet-zóne bevel gegeven terstond de oogst binnen te halen, rijp of niet. Deze orde zou in verband staan met het aan bod van het Sovjet-hoofd kwartier, geheel Berlijn van voedsel te voorzien. Kort na dit aanbod werden alle graan voorraden in de Sovjet-zóne bestemd voor Berlijn. Een ge deelte van de nieuwe oogst schijnt ook voor hetzelfde doel te worden opgeslagen. Mevr. Kosenkina wordt per brancard naar het ziekenhuis vervoerd, nadat zij vanaf de vierde verdieping van het Rus sische consulaat gesprongen is. Scandinavische ministers gaan confereren. De ministers van buitenland se zaken van Zweden, Noorwe- fn en Denemarken zullen op en 9 September aanstaande te Stockholm bijeenkomen, al dus beeft het departement van buitenlandse zaken te Stock holm medegedeeld. Men verwacht, dat de mi nisters van buitenlandse zaken in Stockholm hun besprekin gen zullen hervatten over de gezamenlijke militaire verde diging van Scandinavië, welke sediert de lente gaande zijn. Er is in Zeeland geen ringrijderij .met zoveel traditie, als de Middelburgse, die gehouden pleegt te worden op de vierde Donderdag van Augustus en georganiseerd wordt door de V. V.V. in Walcheren te Middelburg. De beste rlngrijders van Walcheren maken zich die dag op, steken zich in hun Zeeuwse dracht en stromen naar de Zeeuwse hoofdstad. En daar wordt dan gestreden om de hoofdprijzen met ©en geest drift, die men, hoe populair de ringrijderiJen in geheel Zee land ook zjjn, elders toch vergeefs zal zoeken. En geen wonder. Waar treft men een ringrij derij, waar gestreden kan wor den om een zilveren wisselbe ker, beschikbaar gesteld door niemand minder dan H.M. de Koningin en waar wordt deze beker geflankeerd door niet minder dan drie andere zilve ren wisselbekers, waarvan er een beschikbaar is gesteld door de gemeente Middelburg, een door wijlen de Middelburg se juwelier Jacq. Frank en een door de voorzitter van de Ringrgderijcommissie der V.V. V., mr. P. C. Adriaanse. Het zijn vier wisselprgzen die de moeite van een vurige strijd meer dan waard zijn en die aan de Middelburgse ring rijderij een grote attractie verlenen. VOORBEREIDING IN VOLLE GANG. Reeds weken lang is de Ringrgderijcommissie, bestaan de uit de heren mr. P. C. Adriaanse, mr. J. A. Dumon Tak, beiden te Middelburg, F. Dingemanse, Zoutelande, C. Franse, Kleverskerke, C. A. Polderdijk, Nieuwland en J. Maljaars, Oostkapelle, bezig met de voorbereiding van de ringrijderij, die ditmaal op 26 Augustus wordt gehouden. Werk brengt deze voorberei- ding genoeg medet want het aantal inschrijvingen overtreft alle voorgaande. Niet minder dan 133 rlng rijders uit alle plaatsen van Walcheren hebben ingeschre ven en men kan er dus van verzekerd zijn, dat er een bui tengewoon felle strijd zal wor den geleverd. Prijzen zijn er in overvloed en terecht, want dit is steeds en der grote attracties van deze kamp geweest. Honderd drie en dertig rijders en vijf en zestig prijzen. Dat is de moeite dus wel waard! NOG NEET IN DE ABDIJ. Helaas is het nog altijd on mogelijk om de traditionele ringrijderij te houden op de binnenplaats van de Abdy. Het zal nog wel even duren, eer die tgd weer aanbreekt. Noodgedwongen zal men dus, evenals verleden jaar, de wed strijden weer op het Molenwa ter houden en de grote deel name maakt bet noodzakeiyk om ditmaal drie banen te be nutten. De eerste zal voor de Huishoudschool komen te lig gen, de tweede voor de Schouwburg, de derde voor de gasfabriek. De grote deelname maakt het eveneens noodzakeiyk om het aanvangsuur te vervroe gen. Kon verleden jaar nog om half negen worden begon nen, ditmaal zullen de voor- wedstryden reeds om 8 uur in de morgen aanvangen. Zoals bekend wordt er zo vaalc gereden als mogelijk is. Op een gegeven moment be paalt dan de jury, welke rg- ders in aanmerking komen voor de bekerwedstrijden. Dit maal zullen dat minstens twin tig rijders zgn, die een rood wit blauwe sjerp ontvangen en aan de grote strijd om de be kers beginnen. Het aanvangs uur van de bekerwedstrgden is bepaald op 3 uur, terwgl aan genomen wordt dat deze wed strijden om ca. 5 uur geëin digd zullen zgn. OM DE POLLEPEL. Dan volgt nog de wedstrijd om pollepel en kist sigaren, waaraan weer alle rgders deelnemen. Zoals bekend is dit een af- valwedstrgd. Alle rgders rg- den eenmaal en wie daarbij geen ring steekt, valt af. Het aantal deelnemers mindert dus snel en de stryd om de lepel eindigt dan ook meestal onder grote spanning. Wy schreven reeds, dat de V.V.V. in Walcheren met deze ringrydery een schone traditie hooghondt. Daarom valt het toe te juichen, dat evenals vroeger, aan de ringrydery een wedstryd voor versierde paar den Is verbonden en dat het Zeeuwse klederdracht voor de deelnemers verplicht is ge steld. Op 26 Augustus zal, als het weer medewerkt, op het Mid delburgse Molenwater dus een keur van Zeeuwse drachten te zien zyn. Want als de mannen gaan ringryden, biyven de vrouwen niet thuis en het zal dus ook van Zeeuwse kappen wemelen die dag! Ontevreden slagers. In een rumoerige vergade ring hebben ruim 400 slagers uit het Oosten, Noorden en Zuiden des lands Maandagmid dag te Deventer geprotesteerd tegen de gang van zaken bg' de vleesdistributie. Deze bijeenkomst was be legd door het aaewest Overgs- sel van de Algemene Neder landse Slagershond. Zy stond onder leiding van de heer H. J. Veldman uit Diepenveen, die vooraf betoogde, dat men hier wilde demonstreren tegen het beleid van de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening berzake der vlees voorziening. De Slagers, zo zeide hjj, gevoelen zich be dreigd in hun bestaan door staatsabsolutisme. Klopgeesten in Vlaanderen. Gedurende enige tgd is de rust in het dorp je Hamme in Vlaande ren verstoord geweest doordat in één der huisjes elke avond op gezette tgd een geklop werd waargenomen, waarvan men de oor sprong niet kon ver klaren. Het was zo geheimzinnig, duidelijk en geregeld, dat men al vreesde toch aan „Klopgeesten" te moe ten geloven. Tot de politiecom missaris op zekere avond de bewoners van de aangrenzende hui zen bevel gaf hun wo ning te verlaten. Op de avond werd geen geklop waargenomen en sedertdien heeft men niets meer ge hoord. Volgens „La Libre Belgique" schijnen uit Nederland, Limburg en zelfs uit Frankrgk lief hebbers van spoken voor deze vreemde ma nifestatie naar Ham- me te zyn overgeko men Het personeel van de Finse spoorwegdepots heeft besloten het werk stop te zetten, als protest te gen een niet ingewillgd verzoek om loonsverhoging. By K.B. is mr. C. W. A. Sehurmann benoemd tot H.M.'a buitengewoon gezant cn gevol machtigd minister tc Bangkok. Familie Blankers in Amsterdamse Cineac. De drukke Reguliers-Bree- straat te Amsterdam, was Maandagmiddag een mensen zee. Hoe men het te weten was gekomen, is nog steeds een raadsel, maar in ieder geval was bekend, dat Fanny Blan kersKoen een bezoek aan de Cineac zou brengen om haar prestaties zelf eens te kunnen bekgken. Met haar echtgenoot, de beide kirgleren en haar ou ders werd Fanny luide toege juicht. Toen het gezelschap onop gemerkt in de zaal plaats had genomen verscheen op het doek een mededeling, dat Fan ny zich in de zaal bevond. Ge juich ging op wanneer Fanny op het doek verscheen. De plaats waar 's werelds snelste vrouw zich bevond, werd ver raden door kleine Fanny, die bij een opname van de ceremo nie protocolaire van de 200 meter hard door de bioscoop riep: „Dat is mama". Nadat de familie Blankers tweemaal het programma had gezien, bood de directie van de Cineac het gezin een 16- mm. copie van de Intocht van Fanny in Hoek van Holland en Amsterdam aan. De toekomstplannen van Fanny Blankers. Fanny BlankersKoen heeft verklaard, dat zg inderdaad wellicht naar Australië zal gaan, wanneer haar man al thans zo lang vrij zal kun nen krijgen. Uit Finland is zg eveneens gepolst voor wedstrijden aldaar. Een offi ciële uitnodiging zal zg ac cepteren, wanneer de Austra- lsche reis niet in 't gedrang komt. Naar Praag gaat zy niet en van een uitnodiging uit Indië is niets bekend. Weer telegrammen naar Palestina. De P.T.T. maakt bekend, dat weer telegrammen naar Pales tina verzonden kunnen worden. VOORSPELT WEINIG WIND. Geldig tot Woensdagavond. Voor het Noord-Westelgk gedeelte van het land: half tot zwaar bewolkt met enke le verspreide buien. Aanvan- keiyk matige tot zwakke wind tussen Zuid en Zuid- West. Later weinig wind. Weinig verandering in tem peratuur. Voor het overige gedeelte •van het land: Wisselende be wolking. Weinig wind. Hoge re temperaturen met later kans op verspreide onweers buien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1