PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kamerdebat over de Regeringsverklaring Molotov ontfermt zich over mevr. Kosenkina D£ BILT vooRSpar Prof. Romme begrijpt de houding van de P.v.d.A. niet Indrapoera" wordt grondig vernieuwd India blijft dominion 191e Jaargang - No.190 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt behalve op Zon- en Christelijke feestdagen. Zaterdag 14 Aug. 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 30 ct. per week; 1 3,75 per kwartaal; franco per post I 4,— per kwartaal. Losse nummers 10 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. Der iSSS WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel 2077 en 2924 - Goes: L Vorststr. 55. tel 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr Mauritsstr 12. tel 102 - Terneuzen: Brouwerijstr 2 - Zlerlkzee: N Bogerdstr G 160. tel 26 Bevredigend, maar weinig zeggend De algemene indruk, nl. dat de regeringsverklaring verre van opzienbarend was, uitgespro ken in ons hoofdartikel van gis teren, wordt gedeeld door de meeste Nederlandse bladen. De C.H. Nederlander zet met vette letters „Niets" boven zijn hoofd artikel, de Nieuwe Rotterdamse Crt, kiest als titel ..Dezelfde Lijn", het Alg. Handelsblad spreekt van „Realistische Vi sie" en Trouw zet er alleen maar „Regeringsverklaring" boven. Toch bevatten natuurlijk de beschouwingen wel belangwek kende punten. Zo noemt het Handelsblad de verklaring zo, dat men de nieuwe regering met groot vertrouwen begroe ten kan. Het blad noemt het verder van betekenis, dat in de Indische paragraaf uitdrukke lijk de noodzaak van een duur zame Unie tussen Indonesië en Nederland gestipuleerd wordt en voorts constateert het, dat wat buitenlandse zaken betreft het accent terecht meer dan vroeger op de economische zij de van de internationale ver houdingen wordt gelegd. De Nederlander is weinig te spreken over de Indische para graaf. Gelooft de regering zelf nog wel in de mogelijkheid van een duurzame Unie? zo vraagt het blad. En het zegt voorts: Aan dit ministerie ontbreekt homogeniteit. De verschillende leden van het kabinet hebben om verschillende redenen daar in plaats genomen. De socialisten zijn er in gaan zitten, ondanks de dreigende woox-den van Mr. van der Goes van Naters, om hun sociaal en politiek programma door te voeren. De Roomsen hebben in dit ka binet plaats genomen teneinde de Rooms-rode coalitie voort te zetten en daarbij tevens niet te veel aan de roden te hoeven toe te geven. Daarom hebben zy steun ge zocht bij twee extra parlemen taire figuren, die dezelfde dienst aan dit kabinet moeten bewijzen als een sordino aan een viool. Wanneer zulk een ministerie tot een program komt, kan dat niets bevatten. En wel om de eenvoudige reden," dat de sa menstellende delen elkander opheffen. Was men tot een wer kelijk program gekomen, het ministerie ware op slag uiteen gevallen. Het alternatief was geen programma. Vandaar dat de regeringsverklaring niets behelst, behalve de curieuze mededeling, dat dit ministerie een programministerie is. Trouw meent, dat de rege ringsverklaring over Indië zo weinig nieuws bevat, dat het waarlijk niet nodig was ge weest om de regering Beel door en kabinet Drees te vervangen. Het noemt de situatie be denkelijk voor de toekomst van het Koninkrijk en meent, dat het program van dit program- j kabinet veel te onduidelijk is. De N.R.C. evenwel zegt. dat al is de regeringsverklaring on volledig, zij toch voldoende dui- j delijk is om de vrees weg te nemen, dat dit kabinet zich uit sluitend om de grondwetsher- I ziening zou bekommeren en zich daarna desnoods rustig ten val zou laten brengen. Het Vrije Volk ten slotte con cludeert,dat wat er gezegd wordt over de geestelijke grondslagen en over de koers voldoende is om te concluderen, dat de ba sis dezelfde is als die, waarop de P.v.d.A. en de K.V.P. elkaar in 1946 hebben gevonden en die door de P.v.d.A. als juist is be vestigd: een van hogere normen uitgaande progressiviteit. Van een kabinet-Drees had men moeilijk anders kunnen ver wachten. Wij kunnen geen enkel kabi net een blanco mandaat geven, zeker geen kabinet, dat zijn be staansrecht aan zyn program ontleent. Op de uitvoering van dit program zullen wij nauw lettend en critisch toezien, maar zolang het program-kabinet Dreesvan Schaik zijn progres sieve program uitvoert, zal het ons land een zegen kunnen zijn. Zolang heeft het recht op onze steun en zolang werkt Drees voor een goede zaak. MAAR IS ZIJ ER VAN GEDIEND Nog veel duistere punten. De affaire Kosenlrina groeit hoe langer hoe meer uit tot e©n twistpunt tussen de Ver. Staten en de Sowjet-Unie. Donderdagavond heeft Molo tov de Amerikaanse ambassa deur Bedell Smith naar het Kremlin ontboden en hem een protest overhandigd tegen de gang van zaken. In dit protest beweert Mo lotov, dat mevr. Kosenkina en de onderwijzer Samarin met vrouw en kinderen zijn ont voerd door de Sowjet-Unie vyandig gezinde organsatles. Molotov verwijt de Ameri kaanse autoriteiten medeplich tigheid aan deze ontvoeringen en eist de vrijlating van Sama rin benevens de bestraffing van allen, die schuldig zijn aan wat hij noemt misdaden tegen Sowjet-burgers. De Amerikaanse regering heeft ontkend ook maar iets te maken te hebben met de ontvoering. De Sowjet-ambassadeur in Washington heeft verder ge protesteerd tegen een bevel aan mevr. Kosenkina om voor het opperste gerechtshof in New-York te verschijnen. Dit bevel was verzonden aan de Russische consul vóór de po ging tot zelfmoord van mevr. Kosenkina. De protestnota gewaagt van de diplomatieké onschendbaar heid van de consul en noemt het ontoelaatbaar dat een vrije burger van de Sowjet- Unie verplicht wordt om voor een Amerikaanse rechtbank te verschijnen. Het opperste gerechtshof van de staat New-York heeft daarop besloten de zaak voor lopig te laten rusten tot het ministerie van buitenlandse zaken de kwestie bestudeerd heeft. Wel is de Russische leraar Samarin inmiddels verhoord door de commissie voor on Amerikaanse activiteit. Vol gens de commissie heeft hij „ter zake dienende inlichtin gen gegeven", hetgeen nogal vaag is. Volgens A. F. P. heeft Samarin het Amerikaanse staatsburgerschap aange vraagd. ZAKENBEZOEK Mevrouw Kosenkina wordt inmiddels verpleegd in een door politie bewaakte zieken kamer van een ziekenhuis te New-York. De Russische vice- consul kreeg Vrijdag toestem ming haar een kort bezoek te brengen. Volgens een Rus sisch sprekende politieman, die bij het onderhoud aan wezig was, stelde de consul voor haar naar een ander ziekenhuis over te berengen. Zij antwoordde toen: „Nee, U hield me gevangen en wilde me niet laten gaan". De zaak is en blijft voorlo pig mysterieus. Twee doodvonnissen te Salatiga. Te Salatiga zyn een soldaat van de TNI en een BPRI-sol- daat door een bijzonder krijgs- gerecht ter dood veroordeeld. Zij waren betrokken bij de grootscheepse aanvallen op de militaire barakken Soeroeh en Dadapajan op 22 en 23 Juli 1948. Beide verdachten bekenden volmondig hun schuld en ver haalden uitvoerig over de be raamde plannen, die door hun meerderen werden opgesteld.. Beide veroordeelden hebben gratie gevraagd. Binnenkort zal de leerstoel zeegeschiedenis aan de Utrecht se Universiteit weer worden inge steld. KORTE PRED1CATIE Laat ons dan afleggen alle last! Hebr. 12 lb. De raad die ons hier gegeven wordt, moeten we verstaan in verband met het beeld waar aan dit woord ontleend is. Dat beeld is in de dagen van de Olympische Spelen misschien méér actueel dan ooit. De schrijver maakt een ver gelijking tussen 't leven van 'n Christen en dat van een renner in de renbaan. Zoals de laatste alle last af legt en zo goed als naakt zich in het strijdperk be geeft, zo zal ook de Christen moeten afleggen alle last. Daar is zoveel dat ons ver hindert de loopbaan te lopen, die ons is voorgesteld. Ik denk aan de grote plaats die het aard se goed in ons leven inneemt. Zonder het te weten zitten we vaster aan de dingen van deze wereld, dan goed voor ons is. Dit beseffen we eerst, wan neer ons iets ontvalt. Voor velen heeft het leven sinds de oorlog zijn waarde verloren. Ze kunnen er niet over heen, dat hun huis, hun inboedel, hun verzamelin gen in vlammen zijn opgegaan. Nu pas voelen ze, hoe gehecht ze er aan waren. Laat ons dan afleggen alle last.' Hoe moeten we dat doen Fez weet ik of ik mij te sterk aan iets gebonden heb? Het is niet gemakkelijk te weten. Maar God wil ons soms helpen. Hij neemt. Hij ontdoet ons van wat ons bezwaart, omdat Hij ons liefheeft. Omdat Hij onze eeuwi ge vreugde wil. Het afleggen van alle last zal voor ons allereerst hierin be staan, dat we niet terugwensen wat God van ons nam. Wan neer God ons de moeite en 't verdriet had kunnen besparen. Hij 7 u het gedaan hebben. Want Hij is Liefde. Maar omdat Hij wist wat TJ bezwaarde, daarom nam Hij het weg. Nu kunt ge voort varen met ver dubbelde kracht! Wil het i zien. Leer God er voor danken! En het leven krijgt rieuwe glans, nieuwe waarde voor U. Het gaat erom de dingen van deze wereld te bezitten als niet bezitten 7mogen geen macht over mij hebben. Want dan worden ze een last die mij bezwaart. Laat ons dan acht- slaan op het Schriftwoord en afleggen alle last. J. H. KLUIVER. 's-Gravenpolder, Mr. Kortenhorst voorzitter der Tweede Kamer. By K. B. is mr. L. G. Kor tenhorst benoemd tot voorzit ter van de Tweede Kamer ge durende de huidige buitenge wone zitting. AANHOUDEND KOEL WEER. Geldig tot Zaterdagavond. Half tot zwaar bewolkt met enkele plaatselijke buien. Meest matige wind, hoofdzake lijk uit richtingen tussen West en Noord. Aanhoudend koel weer. Kosenkina tussen haar „bewakers", consul (rechts) en Chepumyke, vice consul. Minister Drees over het Nationaal Huldeblijk. Minister-president Drees spreekt Maandagavond onmid dellijk na het nieuws van 8 uur voor beide zenders over het Nationaal huldeblijk aan H. M. de Koningin: het fonds voor de kankerbestrijding. Grote regenschade in Schotland. Uitzonderlijke zware regen buien hebben in verscheidene delen van Schotland grote overstromingen veroorzaakt, die veel schade hebben aange richt aan te velde staande ge wassen. Tientallen gezinnen moesten voor het stijgende water hun huizen verlaten. Ook een renbaan voor wind honden werd door het water overspoeld, waardoor veertien windhonden omkwamen. V.V.D. niet voor 100 pCi. tevreden Vrijdagmorgen is de Tweede Kamer begonnen met de de batten over de regeringsver klaring. Reeds zetelde op het presidentieel gestoelte de heer Kortenhorst, die zijn nieuwe functie met een korte rede aanvaardde. De waarnemende voorzitter dezer vergadering, mr. Terp stra, heeft reeds hulde ge bracht aan spr.'s voorganger, mr. J. R. H. van Schaik. Het was dr. Kortenhorst een be hoefte zich daarbij aan te slui ten en niet onvermeld te laten, dat hij, met 15 dienstjaren in deze functie, recordhouder is. Spr. hoopte dat het hem met de hulp van de Allerhoog ste, vergund moge zyn de tra dities van zijn voorgangers voort te zetten. Vervolgens had de beëdiging plaats van de heren van der Weyden (K.V.P.) en Hermans (C.P.N.). Hierna ging de Ka mer over tot de debatten. DEBAT OVER DE REGERINGS VERKLARING. De eerste spreker, prof. Romme (K.V.P.), wees op de verandering in de aard van de regering, die hij van „parle mentair" tot „extra-parlemen tair" uitgegroeid achtte. Deze wijziging, zo betoogde spr., was voornamelijk bewerkstel ligd door des sprekers eigen fractie. Geen enkele politieke con stellatie garandeert dat het persé niet mis zal gaan met de juiste reconstructie, maar in elk geval waarborgt deze nieuwe, verbrede, rege ring een zo juist mogelijke kans, dat het niet persé mis zal gaan. In tegenstelling tot de frac tie van de P.v.d.A., hebben spr. en zyn politieke vrienden geen continuërlng gewenst van een kabinet als dat van 1946 1948. Dat nochtans geen bre dere parlementaire regering kan worden gevormd een vier partijen-regering daar voor ligt, aldus spr., de schuld by de Party van de Arbeid, wier houding in casu spr. niet geheel kan begrypen. Dat intussen geer dergelijke verbrede regeringsbasis waste vinden voor een parlementair kabinet dat. aldus spr., moet wellicht worden toege schreven aan het feit, dat van de zijde der P. v. d. A. wat al te grote woorden wat al te vlug werden uit gesproken. De K.V.P. heeft zich niet van de P. v. d. A. willen distanciëren, maar wel een verbreding van de regeringsbasis verlangd. Ook Was destijds eerste passagiers-motorschip. Kreeg in 1930 nieuw voorschip. Nu de 11.000 B.R.T. metende „Indrapoera" van de Konink lijke Rotterdamsche Lloyd de zer dagen, na 22-jarige trou we dienst, is teruggekeerd naar het „nest", waaruit ze voortkwam de Kon. My. „De Schelde", te Vlissingen om zich daar aan een grondi ge gedaanteverwisseling te onderwerpen, alvorens tot een nieuwe „staat des levens" over te gaan, verdient het wellicht aanbeveling, even stil te staan by enkele episoden uit de veelbewogen geschiede nis van dit eerste motorschip voer do passagiersdienst, dat in 1926 door de Rotter damsche Lloyd in de vaart werd gebracht. Toen de „Indrapoera", 155 Meter lang, ruim 18 M. breed en bijna 12 M. hoog, op 10 Fe bruari 1926 van Rotterdam uit haar eerste reis naar Batavia aanving, verwekte zy in bin nen- en buitenland een byna even grote sensatie als dit ruim 20 jaar later haar nakomeling, de „Willem Ruys zou doen. Want het was het eerste pas sagiersmotorschip, door de Rotterdamsche Lloyd in de vaart gebracht, en het bood een voor die tijd luxueuze, tot in de puntjes verzorgde en van alle gemakken voorziene ac commodatie voor niet minder dan 463 passagiers. Bovendien had het een dienstsnelheid van 15 myl (28 K.M.), hetgeen voor een zeeschip toen voor een welhaast duivelse snelheid werd gehouden. Daarom droeg het dan ook de naam van een vulkaan op Sumatra! En ten slotte kostte het 't voor die tijd lieve sommetje van ongeveer 6% millioen gulden. Hoe snel echter vergaat 's werelds glo rieniet alleen voor een Olympisch kampioen, maar ook voor een vulkanische kampioen als de „Indrapoera". Nauwelyks vyf jaren later was diezelfde „Indrapoera" al weer verouderd! NIEUWE MOTOREN. In 1930 werd besloten, de „Indrapoera" uit te rusten met nieuwe motoren, waardoor de gemiddelde snelheid kon worden opgevoerd tot ruim 17 mijl (32 K.M.) per uur. Bo vendien werd, om scheepstech- nische redenen, het voorschip verlengd. Een en ander werd eveneens uitgevoerd op de werf van „De Schelde", waar, n£ sloping van de oorspronkelijke voorpiek, „doodeenvoudig" een nieuw voorschip aan de oude romp werd „aangebreid": een scheepstechnische prestatie, die ook In het buitenland veel be langstelling genoot. Zo kwam de „Indrapoera", als dubbelschroefmotorschip, opnieuw en verjongd in de vaart. In de practyk bleek een en ander echter niet ge heel aan de verwachtingen te beantwoorden, in die zin, dat de snelheid wel was opgevoerd, maar dat daarby het uiterste van het machinevermogen werd gevraagd. Daarom werd in 1933, na uitgebreide proef nemingen in het Scheepsbouw kundig Proefstation te Wage- ningen, opnieuw tot verbou wing besloten: het schip zou nieuwe stroomlijnen onder wa ter krijgen, waardoor, met be houd van dezelfde dienstsnel heid, een belangryke besparing op het machinevermogen zou kunnen worden bereikt. BRAND AAN BOORD. Alvorens echter tot uitvoe ring van deze plannen kon worden overgegaan, kwam er een zwarte bladzyde in het le vensboek van de „Indrapoera". Nadat het schip op 27 Novem ber 1933 te Rotterdam was aangekomen, brak er twee da gen later een grote brand aan boord uit, waardoor vrijwel het gehele middenschip, brug en kaartenkamer incluis, werd verwoest. Tot op de huidige dag tast men ten aanzien van de oorzaak van deze brand, die veel rook, veel vuur, veel water ènveel stof deed opwaaien, in het duister. Als zo vaak in het leven, bleek echter ook in de levensge schiedenis van een schip wel eens „een geluk by een onge luk te komen". Want het uit gebrande schip bood een prachtige gelegenheid, prome nade- en sloependek geheel te vernieuwen, de grote hall en de rooksalon te moderniseren en de gehele technische in stallatie aan de nieuwste eisen aan te passen. Toen al deze werkzaamheden, tezamen met de reeds voorgenomen nieuwe onder-water-stroomlijnen, wa ren uitgevoerd, kon terecht worden gezegd, dat de „Indra poera" als een phoenix uit zyn as was herrezen! Tot aan het uitbreken van de oorlog verliep het leven van de „Indrapoera" zonder bijzondere emoties. Op 10 Mei 1940 bevond de „Indrapoera" zich te Genua, vanwaar het schip nog diezelfde dag ver trok, om via Marseille en rond de Kaap, naar Batavia te koersen. In de oorlogsjaren heeft het stoer en stug geva ren als troepentransportschip, waarvan in de jaren 1940'42 geruime tyd tussen Suez en Brits-Indië. Het heeft zyn aan deel in de geallieerde overwin ning moedig bygearagen en daarby in zoverre gelukkig ge varen, dat het „levend" uit de strijd kwam, al heeft het vele en velerlei benauwde ogenblik ken gekend. Na de bevrijding bleef de „Indrapoera" in dienst van de Ned. Regering varen, als troe pen-, evacuatie- en emigran tenschip, tot z(j onlangs door de overheid aan de Lloyd werd teruggegeven. Begin 1949 hoopt men het schip verjongd en verfraaid opnieuw in de vaart te kunnen brengen, maar dan als passa giers-vrachtschip met een uit gebreide passagiersaccommo datie voor ongeveer 100 perso nen, in zeer comfortabele één-, twee- en driepersoonshutten. voor de K.V.P. heeft aan dit kabinet een pijnlijke ope ratie ten grondslag gelegen. Spr. wees er op. dat de for mateur Van Schaik met een en ander een zwaar persoon lijk offer heeft gebracht. Spr. betreurde de ambts wisseling aan het departe ment van O., K. en W. Hetgeen ls gezegd over Indonesië onderschreef spr. volgaarne. Zal de nieuwe staatkundige vormgeving al daar echter onder elke om standigheid plaats hebben, hoe ook de verhouding van de Republiek daartegenover zal zyn? Op dit punt zou spr. gaarne de stellige beves tiging van de regering ver- krygen. In 's lands belang wil spr. met zijn politieke vrienden gaarne constructief-critische medewerking verlenen, ook al acht zijn fractie zich op geen wijze aan deze regering gebonden. MR. OUD AAN HET WOORD. De heer Oud (V.V.D.)de eerste spreker na de middag pauze, achtte dit kabinet de consequentie van een goed parlementair stelsel. De par tijen zullen goed doen reke ning te houden met het al gemeen beeld, dat de verkie zing biedt. Ditmaal geeft dat algemene beeld een verschui ving naar het midden te zien. Het tot stand komen van de Grondwetsherzleing is op zichzelve nog geen structuur wijziging. Op de uitvoering na de herziening komt het aan en in dat opzicht moest het mogelyk gemaakt worden voor de groepen, die voor waardelijk hun steun daar aan hebben toegezegd, straks opnieuw vóór te stemmen. Verwerping der herziening zou een zeer ernstige zaak ge weest zyn. Om deze redenen moest ae formateur aanstu ren op een accoord tussen de vier partyen, K.V.P., P. v. d. A.,- C.H. en V V.D., op dat de 2/3 meerderheid ver zekerd zoude zyn. Natuurlyk voldoet dit ka binet nog niet voor 100 aan de verlangens van spre- ker's fractie. Er waren ern stige bezwaren, zoals bv. te gen een minister-president uit de P. v. d. A., hetgeen niet klopte met de verkie zingsuitslag Maar er moest een accoord komen. Spr, had terwille van het ac coord "de heer Stikker overreed genoegen te nemen met hetgeen geboden werd, zulks temeer omdat spr. grote achting en gro te waardering koestert voor de persoon van de heer Drees. Mr. Oud zeide te hopen, dat de nieuwe regering in Indonesië een krachtig beleid zhl voeren. Aan 'n grote samenwerking tus sen Kamer en regering bestaat nu meer dan ooit behoefte. De beste waarborg daartoe ligt ge geven in de eenheid welke dit kabinet moge kenmerken. f Vervol naoina Bevolking over 30 jaar 600 millioen. ENORME AANWAS. Naar alle waarschyniykheid zal de Constitutionele Verga dering van India de status van dominion binnen het Britse Ryk niet beëindigen. De Verga dering heeft daartoe het recht, maar de Indische leiders voe len er meer voor vrywilUg de band met Groot-Brittannië te handhaven. Dit is op een persconferen tie te Brussel medegedeeld door de heer Rau, constitutio neel adviseur van de regering van India. In een uiteenzetting voor de Belgische pers zeide Rau ver der, dat het grootste probleem, van India zowel als van Pa kistan, de bevolkingsaanwas is. In 1931 telden belde gebie den tezamen 339 millioen in woners, in 1941 391 millioen. Duurt de aanwas in dezelfde mate voort, dan zal over jaar het zielenaantal 600 mil lioen bedragen. Het zal zeer moeilijk zyn zelfs de huidige levensstan daard te handhaven. Wat dit betekent wordt duidelijk als men verneemt, dat in 1944 het gemiddelde inkomen per jaar per hoofd van de bevol king 60 gulden bedroeg (Ver. Staten 1200 gulden). Men kan niet verwachten dat de massa in India met een dergelijke „Ik kom voor een uilzending." Een vlotte heer in sportjasje en flanellen broek stapte dezer da gen het Broadcasting Hall van de Engelse ra dio-omroep te Londen binnen en zei: „Ik kom voor een uit zending." „Juist", antwoordde de B.B.C.-employé bij de ingang voorzichtig, „en over welk onderwerp?" „Wel het gaat over myn schoonmoeder", verklaarde de heer met een twinkeling in de ogen. En daarna legde hij uit dat hy Prins Bern- hard was en dat hy was ontboden om een opna me te laten maken van een speech ter ere van H.M. de Koningin. Deze opname zal gebruikt worden in de speciale B.B.C.-uitzending op 31 Augustus ter gelegen heid van het gouden Re geringsjubileum. Zoals men weet zyn hierover deze week ook opnamen in Zeeland ge maakt. Woensdagnacht is In het zie kenhuis overleden J. van Kon- deren, een der slachtoffers van de explosie, die enige dagen geleden in de metaal-gieterij van de firma Kalksma in den Haag ontstond. standaard altyd tevreden zal blijven. Daarom is dit een vraagstuk dat de gehele we reld aangaat. Het kiesrecht in India is thans beperfet volgens criteria van bezit en genoten onder wijs. Men wil in de definitieve constitutie, die in het najaar behandeld zal worden, een al gemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen boven de 21 jaar invoeren. Bernadotte optimistisch. Graaf Bernadotte heeft b\j aankomst te Stockholm ge zegd: „Ik heb goede hoop, dat de oorlog in Palestina ten ein de zal zijn, indien wij het be stand nog zes weken kunnen handhaven. Er valt niet aan te twyfelen, dat geen van beide partijen hervatting der vijandelijkheden wenst". Britten krijgen het moeilijk in Azië. De onrust in de Britse delen van Zuid-Azië duurt onver minderd voort. Onder het Bir mese leger is een opstand uitgebroken tegen de rege ring. Deserteurs slaagden er in verscheidene steden te be zetten, aldus is eerst nu me degedeeld. De regering, zo zegt een communiiqué, heeft generaal- majoor Smith Dun benoemd tot opperbevelhebber van alle strijdkrachten. Regeringstroe pen voeren thans zuiverings operaties uit in vier heroverde steden, waar 150 deserteurs by gevechten zijn gedood. In Malakka zal een speciale politiemacht, bestaande uit 15.000 man, gerecruteerd wor den, ter bescherming van de rubberplantages en de tinmy- nen tegen aanvallen van op standelingen. De komende dagen zullen 70 onderofficieren per vlieg tuig uit Engeland aankomen. Zij zullen worden gevolgd door 3000 officieren van de vroe gere Palestynse politie. Er komen herdenkings postzegels. Van 31 Augustus t/m 30 September a.s. zullen ter ge legenheid van het regerings jubileum van H. M. de Ko ningin, herdenkingspostzegels met haar beeltenis in de waar den van 10 en 20 cent ver krijgbaar worden gesteld. De kleuren van bedoelde zegels zijn onderscheidenlijk roodach- tig-oranje en blauw. De zegels zyn, ook in het internationaal verkeer, voor frankering geldig tot en met 31 December 1949. De Franse minister van ar beid, Daniël Mayer, heeft meege deeld, dat het broodrantsoen met ingang van 1 September zal wor den verhoogd van 250 tot 300 gr per persoon per dag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1