Welke vlag voor Zeeland? Tweede Kamer over Grondwetsherziening NIEUWS UIT ZEELAND Vlissingse was Joden verraadster Middelburgs stadhuis kan worden afgebouwd. Aannemelijk voorstel van Hagenaar voor Gedeputeerde Staten. Negen horizontale banen in symbolische kleuren. Nadat Drenthe, Zuid-Hol land en Overtyael kortgeleden hun provinciale vlaggen vast stelden, mede met het oog op het gouden regeringsjubileum van H.M. de Koningin en de Kroningsfeesten, Is het thans de beurt aan de provincie Zeeland om hetzelfde te doen. Namens Gedeputeerde Sta ten heeft mr. dr. A. J. J. M. Mes medegedeeld, dat vtff kleuren In de vlag weinig be vrediging schenken. In andere provincies vvll men juist wel vflf kleuren, hoewel In de vlag van Limburg b|jv 104 kleur combinaties mogelijk zijn De heer A. Stolk te Den Haag. die ln deze materie veel belang stelt, heeft een ontwerp voor een Zeeuwse vlag aan Gedeputeerde Staten aangeboden, vervat in een uitvoerig betoog, waaraan wQ hier een en ander ontlenen. REPRODUCTIE VAN IIET WAPEN? Een vlag was oorspronkelijk meestal een zuivere reproduc tie van een bepaald wapen, zoals bijvoorbeeld de Vlaamse Leeuwenvlag: een zwarte leeuw op een gouden veld, door de franskiljons smalend „zwarte kat" genoemd. Een Zeeuwse vlag, die een zuivere reproductie van het gewestelijk wapen zou zrjn, zou in de practijk minder bruikbaar blijken, omdat de vervaardiging uitermate kost baar zou zijn, terwijl zij boven dien niet zou voldoen aan de voornaamste eis, die men aan 'n vlag kan stellen, duidelijke zichtbaarheid en onderschei- dingsmogelhkheid op een af stand. Ook het voorstel om in de vlag het wapen als on derdeel op te nemen, daar mede herinnerend aan de his torische kenmerken der pro vincie, is minder gelukkig. De historie kent trouwens reeds drie Zeeuwse „Wapen- vlaggen": de Princevlag, oranje-blanje-bleu met in de witte baan het wapen met er achter twee gekruiste ankers, dc StatenVlag. rood-wit-blauw met in de middelste baan het wapen, omkranst door twee lauwertakken en de groene vlag, symbool van Zeeland's groene beemden, met in het midden het wapen tegen de achtergrond van twee ge kruiste ankers. Op zichzelf overigens geen lelijke vlaggen. NIEUWE BONNEN BONNEN VOOR BROOD. 1271 Brood 800 gram brood (geldig tot en met 21 Augustus a.s.) 128—1 Brood 200 gram brood (geldig tot en met 21 Augustus a.s.) ALLE BONKAARTEN. Suiker: 132 Algemeen, 750 gram suiker, boterham- strooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gram versnaperingen. Brood: 133 Algemeen, 400 gram of 1 rantsoen ver micelli e.d. Boter: 131 Algemeen, 250 gr boter of margarine of 200 gram vet. Eieren: 130 Algemeen, 1 ei. BONKAARTEN KA, KB, KC 808. Boter: 136 Algemeen, 250 gram boter of margari ne of 200 gram vet. Kao*: 137 Algemeen, 200 gr. kaas of 250 gram lcorst- loze kaas; B 148, 200 gr. kaas of 250 gram korst- loze kaas. Brood: B 147, 800 gr. brood (geldig tot en met 21 Augsustus a.s.) Koffie: 139 Algemeen, 125 gram koffie. Thee: 138 Algemeen, 50 gr. thee. Zeep: 140 Algemeen, 375 gr. zachte zeep plus 250 gr. soda. BONKAARTEN KD, KE 808. Boter: 151 Algemeen, 125 gr. boter of margarine of 100 gram vet. Kaas: 152 Algemeen, 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. Zeep: 153 Algemeen, 750 gr. zachte zeep en 500 gr. Bloem: 159, 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbis cuits. Brood: D 157, 800 gr. brood (geldig tot en met 21 Au gustus a.s.) TABAK- EN VERSNAPE- RINGENKAABTEN ENZ. QA, QB, QC 808. Versnaperingen: 93 Versna peringen 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. 96 Versnaperingen, 100 gram versnaperingen of 100 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ,ZE, MD, JIF, .MG, MH 808 (bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken): Geldig z|jn de bonnen van de strook N. Deze bonnen z|jn 14 dagen geldig. VEREENVOUDIGING NODIG De eerste vereenvoudiging, die noodzakelijkerwijze moet worden toegepast en die ook historisch verantwoord is, houdt in, dat de „figuren" van het wapen in de vlag ver vallen en slechts de hoofd kleuren, het rood van de worstelende leeuw en de zes banen wit en blauw der gol ven, gehandhaafd blijven. Het komt er maar op aan deze kleuren op de juiste wijze te groeperen. De meeste kajis van slagen biedt hier de georgrafische groepering. Aardrijkskundig doet Zee land zien voor als drie aan de golven ontworstelde stroken land, t.w. Schouwen, Duive- land, Tholen en St. Philips- land, Walcheren en Noord en Zuid-Beveland en Zeeuwsch- Vlaanderen. De rode leeuw in het Zeeuwse wapen is het zin nebeeld van het Zeeuwse land, .ontworsteld aan de baren". Volgens de heer Stolk be hoort, in overeenstemming hiermee, het rood van de vlag symbool van dit land te zijn en dient zich dus in drie banen aan ons te tonen. Bij iedere rode baap passen een paar wit-blauwe „golven-banen". Wij hebben krachtens het wa pen de beschikking over zes van zulke banen, dus drie paar, het geen prachtig over eenkomt met de drie rode ba nen. NEGEN BANEN Resumerend ^comt de heer Stolk tot de conclusie, dat de Zeeuwse vlag, waarvan de hoogte en breedte zich ver houden als 2:3, uit negen even hoge horizontale banen van driemaal rood, wit en blauw dient te bestaan. Het aantrekkelijke van deze vlag is. dat zij historisch, geo grafisch, heraldisch, aesthe- tisch en vlaggentechnisch aan alle eisen voldoet. Zij is bo vendien met haar negen smal le banen (als „meerbanig" dundoek) een tpische „zee- vlag". Door haar voor te stel len zouden Gedeputeerde Sta ten aan het gewest Zeeland de mogelijkheid openen 'n vlag te verkrijgen, die in populari teit zeker niet zou onderdoen voor 'n andere, in hoog aan zien staande „zeevlag", het dundoek van Rotterdam. Tezamen met de andere zwemmers en zwemsters uit Hilversum, die deelgenomen hebben aan de Olympische Spelen, is Nel van Vliet Dinsdagmiddag te Hilversum teruggekeerd. In de wacht kamer van het station legt een bestuurslid van de Hilversumse Zwem kring Nel van Vliet een lauwerkrans om de hals. Nationale film bij het Regeringsjubileum. „MOEDER DES LANDS" Het regeringsjubileum na dert zyn voltooiing. Polygoon-profilti heeft Koolhaas opdracht gegeven het scenario te vervaardigen an een korte nationale film, voor welke men de titel „Moeder des lands" heeft g« kozen, die tijdens de feestda gen op de ruimst mogelijke schaal in de theaters zal kun nen draaien. De schrijver van het scena rio heeft een film gecompo neerd, die een klein half uur in beslag neemt. H|j heeft ge tracht allerlei elementen, die het wezen vormen van 't Ne derlandse leven, in één greep samen te vatten in een film van overwegend documentair karakter. Er Is o.a. gebruik gemaakt van die stukken film, die de intocht van de Koningin in het Zuiden van 't land in beeld brengen. SCHEPEN VAN EN NAAR INDONESIË. Van Indonesië: Grote Beer 10 Aug. v. Port Said, Johan van Ol- denbarnevclt 10 Aug. v. Port Said. Mapia 10 Aug. te Port Said, Zee man pass. 10 Aug. Perim. Naar Indonesië: Maetsuyker 10 Aug. v Singapore te Batavia Ontwerp wordt waairschijnlijik volgende week behandeld. In aansluiting op debat regeringsverklaring. Verschenen is het voorlopig verslag over dc wetsontwer pen met betrekking tot de fgrondwetsherziening (tweede ezing) Verscheidene leden hand haafden hun in eerste lezing geuite bezwaren tegen de voorgestelde wijze van veran dering in de grondwet, ten einde een nieuwe rechtsorde voor de in artikel 1 der grond wet genoemde grondgebieden te kunnen voorbereiden en vestigen. Zij bleven voorstan ders van de z.g. negatieve me thode. het openhakken der grondwet, terwijl verder de resultaten der besprekingen met de repoeblik, c.q. de nieu we Verenigde Staten van In donesië, dienen te worden af gewacht. Vele andere leden bestreden dit standpunt. Zeer vele leden verklaarden zich met het onderhavige voorstel in het algemeen te kunnen verenigen. VeMcheidene leden verklaar den by het in overweging ne men van het oorspronkelijke regeringsvoorstel bij deze Ka mer alleen hun medewerking te hebben kunnen verlenen op voorwaarde, dat het op arti kel 208, lid 3, ingediend amen dement op een cardlnaal punt van de toekomstige staats structuur als een positieve en bindende richtlijn werd inge schakeld. Dit betekent, dat aan het hoofd der unie zal staan een constitutionele ko ning met een kabinet van door hem benoemde en ontsla gen unie-ministers. Deze leden hadden het amendement van de heer Tila- nus aanvaard zijnde ln eerste lezing hun stem aan het eerste wetsontwerp niet willen onthouden, omdat z|j ook hunnerzijds een bijdrage wilden leveren tot een spoedi ge oplossing van de gerezen moeiihkheden. Sindsdien is een aantal maanden verlopen, waarin de ontwikkeling der dingen niet heeft stilgestaan en na ver loop waarvan de regering, naar z|j verwachten, in staat zal zHn dieper op verschillen de zaken ln te gaan. Welke waarborgen, zo vroe gen deze leden, kan de rege ring thans geven, dat de kroon aan het hoofd van de unie in derdaad zal worden gehand haafd, zoals het amendement van de heer Til an us beoogt? Zulks zal naar hun aanvanke lijk oordeel afhangen van de antwoorden, welke de regering zal geven op verscheidene vra gen, o.a. kan de regering me dedelingen verstrekken om trent de toekomstige status van de republiek Is de regering voornemens aan de buitenlandse vertegen woordiging een einde te maken of te doen maken? Is de regering voornemens om, wanneer de republiek on verhoopt zou handelen in strijd met de nieuwe grondwet, haar tot de orde te roepen? Sommige leden waren van mening, dat het een open vraag is, of de voorgedragen voorstellen in wezen wel een herziening van de grondwet inhouden. Zij houden veeleer een li quidatie van het koninkrijk in en richtlijnen, langs welke de ze bewerkstelligd wordt. Algemeen verklaarde men in te stemmen met deze voor dracht inzake het inkomen van een koning of koningin, die afstand van de kroon heeft gedaan. HET INSTITUUT DER STAATSSECRETARISSEN. Enkele leden constateerden, dat, hoewel de staatssecreta ris en de minister verantwoor delijk zijn, toch de verant woordelijkheid uiteindelijk ligt bij de minister, hoofd van het departement. Hoe moet nu de verantwoordelijkheid van de staatssecretaris voor de Ka mer gezien worden, zo vroegen deze leden, wijl hij geen deel uitmaakt van de ministerraad, noch invloed op de beslissin gen van die raad heeft? Andere leden wensten te verklaren, dat zij zich tegen de instelling van het ambt van staatssecretaris blijven verzetten. OVERGANG BEVOEGDHE DEN NAAR ANDERE ORGANEN. Verscheidene leden achten dit wetsontwerp overbodig, omdat naar hun mening het zelfde bereikt kan worden door toepassing van artikel 195. Zeer vele andere leden ver wierpen te enen male de voor stelling, alsof de democrati sche grondrechten en vrijhe den door het voorstel zouden worden aangetast. Het gaat juist om de bescherming daar van tegen hen, die onze demo cratische instellingen bedrei gen. V Deze bepaling is gericht te gen allen, die de veiligheid van de staat in gevaar brengen, onverschillig of z|j communist z|jn of iets anders. SPOEDIGE BEHANDELING. Het voorlopig verslag van De B.B.C. werkt in Zeeland. (Vervolg van pag. één). In Polen werd mr. Sar- ny op de meest naïeve wijze geschaduwd. Later hoorde hij, dat het begin van het geheime rapport over zijn handelingen ont brak. Men nam het hem erg kwalijk, dat hij het spelletje niet had meege speeld door zich bij aan komst behoorlijk op het politiebureau te melden... En dat alles om enkele minuten vredig klokkenge lui EN NU NEDER LAND. Voor de zeer belangstel lende journalisten heeft mr. Sarny enkele platen afge draaid met Nederlandse op namen. Zeer vermakelijk was een vraaggesprek met een boer-pionier in de N.O.-pol- der, die, over zijn ervaringen gepolst, op een door de tolk te letterlijk vertaalde vraag „How do you feel now?" antwoordde: „Het is een bij zonder gevoel na zeven jaar arbeider tc z|jn geweest, nu een eigen boerderij te bezit ten". Sterk contrasteerde het rumoer uit een café aan de Amsterdamse Zeedijk met 't orgelspel in de Nieuwe Kerk te Amsterdam en de Friese dans, de „Skotse Trye". In drukwekkend klonk tenslotte Friese zang door de nacht over de stille boulevard. Nu luisterden er tien men sen naar, straks tienduizen den. Men mag- de B. B. C. dankbaar z|jn voor beide uit zendingen, want doordat zjj het venster op Nederland openzet, zullen velen daar van een beter begrip Urygen en wordt de vriendschaps band tussen Engeland en ons land weer nauwer aange haald. Rijksgoedkeuring verkregen Naar wij vernemen heeft het R|jk aan de gemeente Middel burg goedkeuring gegeven voor de verdere afbouw van het go- thische gedeelte van het stad huis op de markt. Het complete werk zal thans worden uitgevoerd. Dit betreft de aftimmering en de bouw van de verwarmingskelders en de concierge-woning. De vleespositie van Nederland. AFGEVAARDIGDEN VAN SLAGERS BIJ MINISTER MANSHOLT. De voorzitters van de beide slagersbonden, alsmede de voorzitter en secretaris van de vakgroep slagerij, zijn ïr audiëntie door minister Mans- holt ontvangen. De vertegenwoordigers van het bedrijf hebben onder meer uiteengezet, dat er volgens hen een noodtoestand bestaat in de vleesvoorziening, „waar door de slagers en het publiek gelijkelijk worden gedupeerd". De minister overweegt maat regelen om alsnog op korte termijn meer vlees beschik baar te krijgen. Voorts werd uitvoerig de gehele vleespositie besproken. De minister deelde mede, dat de krachtigste maatregelen zullen worden genomen om de vleesproductie op te voeren, vooral de 'varkensstapel. Er is van de winter vlees voldoende, zodat de boer geen excuus heeft om hieraan niet naar vermogen mede te werken. De door het bedrijf inmid dels gedane voorstellen zullen op korte termijn worden be studeerd en waarsch|jnl|jk zon der grote wijziging worden aanvaard. D.U.W.-arbeiders en het regeringsjubileum. De raad van vakcentralen heeft aan de ministers van sociale zaken en van weder opbouw verzocht, ook aan de arbeiders in de D.U.W.- werken twee extra vacantie- dagen met behoud van loon te geven ter gelegenheid van het 50-jarige regeringsjubi leum van H. M. de Konin- n en de inhuldiging van K. H. Prinses Juliana. Zoals bekend is, heeft het college van ryksbemiddelaars aan de werkgevers een al gemene vergunning verleend tot het verstrekken van deze verlofdagen. de Tweede Kamer inzake de Grondwetsherziening (2e le zing) zal spoedig door de re gering beantwoord worden. Verwacht wordt dat deze zaak in aansluiting op het debat op de Regeringsverkla ring in het midden der vol gende week zal worden be handeld, Nieuwe inspecteur van de landbouw. IR. A. H. JOUSTRA Bij K.B. is met ingang va 1 Januari 1947 de heer ir. j H. Joustra benoemd tot ii sp'ecteur van de landbouw. Na van 1 November 1919 af als adjunct-landbouwconsu- lent met een kleine onderbre king gedetacheerd te zijn ge weest te Goes, werd hjj bij de oprichting van de buitenland se landbouwvoorlichtingsdienst als een van de eerste consu lenten in het buitenland gede tacheerd. In deze functie behartigde ir. Joustra gedurende b|jna 20 jaar (van 1921 tot de inval van de Duitsers in ons land) de Nederlandse landbouwbe langen te Berlijn. Thans is de heer Joustra aan het hoofd gesteld van de afdeling buitenlandse voorlich ting van het regeringscommis sariaat voor buitenlandse agrarische aangelegenheden. Garage te Bergen op Zoom uitgebrand. Woensdagavond omstreeks elf uur werd brand ontdekt in het West Brabants motor- ,en r|jwielbedrijf van de firma Appels aan de Wassenaarstr. te Bergen op Zoom. De vlam men laaiden spoedig hoog op en de brandweer kon slechts voorkomen, dat de brand zich uitbreidde tot het aangrenzen de pand, waarin binnenkort de gemeentelijke muziekschool onder gebracht wordt. De werkplaats en het kantoor van het bedrijf brandden ge heel uit, waarbij een auto, mo toren en* rijwielen verloren gingen. Merle Cochran hoopt op oplossing in Indonesië. In een persconferentie heeft het nieuwe Amerikaanse lid van de Commissie voor Goede Diensten, Merle Cochran, de finitief ontkend, in het bezit te zijn van nieuwe plannen van het departement van buitenlandse zaken der Ver. Staten voor een oplossing van het conflict tussen Nederland en de Republiek. Op 'n vraag, hoe hij staat tegenover de voorstellen van de heren Critchley en Coert Dubois, antwoordde de heer Cochran, dat hij open staat voor elk goed idee en op alle mogelijke wijze wil medewerken aan een redelijke oplossing. Hij zeid-e in den Haag leden van het oude en het nieuwe kabinet te hebben ontmoet. In gesprekken met deze auto riteiten was hem duidelijk geworden, dat zij „oprecht voorgang wensen te maken met de oplossing van het In donesische vraagstuk". Geen gevaar voor de stroomlevering ln Zeeland. Naar aanleiding van het bericht, dat de P.NE.M. Pro vinciale Brabantse Electrici- teits Mij., een rondschrijven tot haar grootverbruikers heeft gericht, teneinde tot 'n betere verdeling b|j de zgn. „spitsbelasting" te komen, deelt de P.Z.E.M. mede, dat voor Zeeland dit gevaar niet direct bestaat. Zeker niet in Zeeuwsch Vlaanderen, waar men in de centrale te West- dorpe enkele vernieuwingen heeft aangebracht. Op Zuid- Beveland, Walcheren en N.- Beveland zullen de grootver bruikers weliswaar enig overleg bij het verbruik moe ten plegen, doch ingrijpende maatregelen, als stopzetting der stroomlevering op be paalde perioden zullen niet behoeven te worden geno men. Feestverlichting tijdens Oranjefeesten. OVERLEG MET DE P.Z.E.M. NOODZAKELIJK. De P.Z.E.M. deelt ons mede, dat electrische feestverlichting tijdens de viering van het rege ringsjubileum van H.M. de Ko ningin en de inhuldiging van H. M. Koningin Juliana in Septem ber a.s. in haar stroomverzor- gingsgebied, met inachtneming van onderstaande voorwaarden, is toegestaan. De duur van deze feestverlichting is door hoger hand vastgesteld op ten hoogste acht dagen uitstluitend in de periode van 30 Augustus t.m. 6 September a.s. In verband met de productie- en distributiecapaciteit is het echter noodzakelijk, dat van te voren met de P.Z.E.M. overleg wordt gepleegd over de aan te sluiten feestverlichting en aan haar wordt opgegeven, waar men feestverlichting wenst aan te brengen; het vermogen van de aan te brengen verlichting, alsmede de dagen en uren, dat men deze wil ontsteken. Aanvragen kunnen gericht worden aan het P.Z.E.M.-kan- toor te Middelburg of haar bij kantoren te Zierikzee, Goes, Terneuzen en Oostburg. Alleen wanneer het energie verbruik ten behoeve van deze verlichting binnen redelijke grenzen wordt gehouden, hierbij rekening houdende, dat de extra verlichting in het algemeen zal leiden tot een lager energiever bruik voor huishoudelijke doel einden, zal stagnatie in de stroomvoorziening voorkomen kunnen worden. Buurtcommis- sies, verenigingen of particulie ren. welke vooraf geen overleg met het electriciteitsbedrijf tref fen, lopen het risico, dat stroom toevoer naar feestverlichtings objecten wordt verbroken. De explosie op a'e „Frans Naerebout". De toestand van de slachtof fers van de explosie op de „Frans Naerebout", die in de Corneliastichting te Zierikzee zijn opgenomen, is redelijk wel Beiden zijn thans weer bij ken nis. Zij worden met peniciline behandeld. O.- en W.-Souburg CONCERT. Hedenavond 8 uur geeft de muziekvereniging „Vl|jt en Volharding" een concert op het Oranjeplein te Souburg. Stond terecht voor het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof. Veroordeeld tot 4 jaar. De zittingszaal van het Bij zonder Gerechtshof te Amster dam had Woensdag een onge woon aanzien. Voor de ver- dachtebank waren twee stoe len opgesteld, waarop een brancard met de verdachte fcag. Deze verdachte, de 33- jarige J. C. van Gemert uit Utrecht, heeft tijdens de de tentie het gezichtsvermogen verloren en is lam aan het linkerbeen geworden. Verdachte was in Juni 1944 uit Vlissingen. naar Utrecht geëvacueerd en kwam daar bij de familie van Ree te wonen. Na een paar weken betrok zij zelf een huis en nam haar vroegere commensaal, C. J. Biesing. weer b|j zich in huis. Zij kreeg met hem twist, waarna de laatste de toegang tot het huis ontzegd werd. Biesing trok nu b|j de familie dc Ree in, waar veel Joden kwamen. NAAR DE S.D. Verdachte is uit n|jd naar de S.D. te Utrecht gestapt en heeft daar verteld, dat in de woning van de familie van Ree veel Joden kwamen, dat een radiotoestel van deze fa milie bij de buren verstopt was, dat Biesing zich belast had met het overbrengen van Joodse meubelen,- die aan de hand van de bezetter onttrok ken werden en dat in een per ceel aan de Schipbeekstraat te Utrecht, recht achter de wo ning van de familie van Ree, zich Joden bevonden. De S.D. deed invallen op <le aangegeven adressen en arres teerde 9 personen, waaronder 5 Joden. 3 van hen zjjn in Duitse concentratiekampen omgekomen. Verdachte sprak op de rechtszitting alle verklaringen van de getuigen ljjnrecht te gen. Steeds weer riep zij uit, dat er een complot tegen haar gesmeed werd. Ook be schuldigde zij haar man van het verraad. Voor het Hof zich terugtrok om zich over de uitspraak te beraden, kreeg de verdachte het laatste woord en toen riep zij uit: „Eén wens heb ik: arresteer mijn man en verhoor hem". Over deze verdachte, die in een psychiatrische inrichting in Franeker vertoeft, was een psychiatrisch rapport uitge bracht, dat haar niet toereke ningsvatbaar verklaarde. DE UITSPRAAK. Het Hof veroordeelde ver dachte tot een gevangenisstraf voor de t|jd van vier jaar met aftrek van de t|jd in voor arrest doorgebracht, ontzet ting uit alle openbare rech ten voor de trjd van 12 jaar en na het beëindigen van de straftijd ter beschikking stel ling van de regering. Bij deze uitspraak merkte de president, Hamel op, dat het Hof geen enkele aanwij zing had gevonden om de echtgenoot van verdachte te verdenken. De torenspits van de Lange Jan. Enige tijd geleden schreven wij reeds, dat over de uiteinde lijke vorm van de torenspits voor de Lange Jan te Middel burg nog niets vast staat. Wij vernemen thans, dat dit in ver band staat met het carillon. Des tijds is een klok teruggevonden, welke echter gebarsten was. Te genwoordig is het mogelijk der gelijke barsten door lassen weg te werken. De klok voor de to ren is thans hersteld, maar moest nog gekeurd worden door de Klokkeraad, die de toon moet bepalen. Uit dit onderzoek zal blijken of de klok in de toe komst gebruikt zal kunnen wor den als luiklok of voor een ca rillon. Zolang hierover nog niets vaststaat, kan de architect van de toren, de heer Jan de Meyer uit Amsterdam, nog geen be slissing nemen betreffende de vorm van de spits. BEDEVAART O. L. VROUW VAN DE POLDER. De jaarlijkse bedevaart der R.K Verkenners naar O.L. Vr. v. d. Polder wordt dit jaar op Zaterdag 14 Augus tus genouden. Des avonds om 8.45 uur wordt op het Molenwater een kampvuur gehouden, waarbij Lou Vleu gelhof uit 's-Heerenhoek een kampvuurverhaal zal vertel len en Leo Boekraad eigen poëzie voor zal dragen. Kampleider is de heer J. v. d. Pluim uit Breda. Aan de bedevaart wordt behalve door vele Neder landse verkenners onder meer ook deelgenomen door een grote groep Franse en een groep Vlaamse verkenners. De deelnemers kamperen in Vrouwenpolder. 'Middelburgse Godshuizen in 1946. Verschenen is het jaarverslag van het bestuur der Godshuizen te Mid delburg over 1946. In het bestuur kwamen enkele wijzigingen: mr. P. van Empel nam de plaats in van mr. W. F. E. Ba ron van der Feltz. in het College van Dames-Regentessen werd in vacatures, ontstaan door het over lijden van mevr. A. Moolenburgh- Helder en mevr. V. M. V. Schlüter- de Nijs, voorzien door benoeming van de dames J. van der Wee-den Heyer en L. Verwey-Vermaas. Ook onder de geneeskundigen en het personeel traden enige wijzigingen op. Het personeelstekort liet zich ook in deze inrichting geducht gelden. Van de zeven candidaten behaal den zes het diploma voor Zieken verpleging A; voor het kraamdi- ploma slaagden drie verpleegsters. Een deel van de oorlogsschade aan het Gasthuis werd definitief hersteld. De Inspectie voor de Volkshuisvesting stelde ee»_;barak beschikbaar voor tuberculoselijders. Met ingang van 1 Januari 1946 werd een nieuw tarief voor hét gebruik van de ziekenauto ingevoerd: de verpleegtarieven van het Gasthuis werden verhoogd, echter onvol doende gezien de sterke stijging van de prijzen. Een nadere tege moetkoming in het exploitatiete kort van het Gasthuis werd ver kregen door de z.g. overbruggings uitkering 1945, waarbij door de zie kenfondsen over 1945 een vergoe ding van 50 ct. per verpleegdag voor verplicht-verzekerden werd uitgekeerd. Salarissen en lonen van het pesoneel weden aan de ver anderde omstandigheden aange past. MOEILIJK JAAR. In vele opzichten bleek 1946 een zeer moeilijk jaar. De bezetting van het Gasthuis toonde een nog nim mer bereikt cijfer, waardoor het uiterste van het personel moest worden gevergd. Het totaal aantal verpleegdagen voor de betalende patiënten bedroeg 43.468. het ge middeld aantal aanwezige betalen de patiënten 119. De inkomsten be droegen 244.446.78, waarvan 7295.19 voor rekening kwam van Maatsch. Hulpbetoon, 8023.21 van Rijksverzekeringsbank en Raad van Arbeid, 61.650.04 van de Ver. voor Ziekenhuisverpleging, 167.478.34 van andere instellingen en particu lieren. Op 1 Januari 1946 waren in Breda 30 verpleegden van het Oude Man nen- en ^Vrouwenhuis opgenomen, in de loop van het jaar vermeer derd met zes. Vier verpleegden overleden, twee vertrokken. Totaal werd voor verpleegden 11.983.72 in rekening gebracht ('45 11.685.93) In 1946 werden geen wezen aan de zorgen van het Burgerweeshuis toevertrouwd. De gecombineerde balans toont een totaal van f 1.066.556.04, de gecombineerde winst- en ver liesrekening geeft een totaal van 65.976.05 5/2 in debet en credet met een nadelig saldo van 53.442.64'/2. Het exploitatieverlies was 55.569. De kostenberekening van het Gasthuis toont een totaal van 286.700.41. De verlichting van de Oude Vlissingse weg. Het wil met de verlichting van de Oude Vlissingse weg nog niet vlotten. Aanvankelijk was de situatie zo, dat B. en W. van Vlissingen langs deze toegangs weg tot het Havendorp een vol ledige verlichting (7 lichtpun ten) wilden dden aanbrengen, maar de P.Z-E.M. waarschuwde, dat daarvoor 700 meter kabel nodig zou zijn. Kabel, die men wel eens tekort zou kunnen ko men, wanneer na de verlichting van de Oude Vlissingse weg de nieuwbouw aan de andere kant van de gemeente op het lichtnet aangesloten zou moeten worden. B. en W. besloten toen voorlopig met één lichtpunt te volstaan. Maar daarmede bleek de ge meenteraad weer niet accoord te kunnen gaan. Na enige discus sie besloot deze o.I. de P.Z.E.M. op te dragen alle zeven de licht punten tot stand te brengen. B. en W. verzonden de opdracht en de P.Z.E.M. toog aan het werk. Er werd.... één lichtpunt aan gelegd. Naar wij vernemen hebben B. en W. dezer dagen hun opdracht aan de P.Z.E.M. herhaald met resultaat, dat de zeven lan taarns nu inderdaad binnenkort geplaatst zullen worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2