NIEUWS UIT ZEELAND Nel Karelse weer thuis Koningin Wilhclminafonds Minister v. Maarsereen over politie-problemen. Explosie op betonningsvaartuig. WALCHEREN |l-genda Er moet een Kanker-Instituut komen. Georganiseerde voorlichting dringend nodig. In verband met het aan H.M. de Koningin ter gelegen heid van haar 50-jarig rege ringsjubileum aan te biede kankerfonds. schrbft dr. J. J. Brutel de la Rivière, voorzit ter van de Gezondheidsraad: De belangstelling voor kan- kerbestryding, gewekt door de bestemming welke H.M. de Koningin aan het Konin gin Wilhelmina fonds heeft willen geven, doet bij velen de vraag opkomen op welke wij ze deze bestrijding zal geschie den. Daarbij wordt niet zo zeer gedacht aan het werk dat tnans reeds in ons land geschiedt aan de universitei ten, in het Van Leeuwenhoek huis in Amsterdam en het Radiologisch Instituut in Rot terdam en aan het onderzoek door individuele werkers, maar de belangstelling gaat vooral uit naar de nieuwe wegen welke uit de middelen van het fonds kunnen worden ingesla gen. Door de vraag op deze wij- ze te stellen, toont de vrager dat het onderwerp hem niet vertrouwd is en de vraag ver raadt eveneens dat van de be treding van nieuwe wegen directe, liefst eclatante suc cessen worden verwacht. In belde opzichten is voorlichting gewenst. GEEN NIEUWE WEGEN Nieuwe wegen, in de zin van essentieel verschillend van de thans gevolgde, zyn er niet. Deze uitspraak is geens zins teleurstellend. Het kan- kervraagstuk is zeer ingewik keld. Vruchtbaar wetenschap- Eelijk onderzoek vergt uitge rolde specialistische kennis en behoort te blijven in de handen van hen, die deze ken nis hebben verworven. Het fonds kan voor hen echter nieuwe methoden van onder zoek mogelyk maken door de aanschaffing van kostbare apparaten en de continuïteit van het onderzoek waarbor- fen door de middelen beschik- aar te stellen voor de oplei ding en vorming van mede werkers en opvolgers. Naast de bevordering van speurwerk, staat in elk pro gramma van kankerbestry- ding de toepassing der ver kregen kennis ten behoeve der lijders. Deze toepassing biedt vele mogeiykheden, die ook voor een klein land als het onze kunnen worden verwezen lijkt. Niet alleen het weten schappelijk onderzoek, ook de diagnose en behandeling van kanker vergt in vele gevallen specialistische kennis. Er is behoefte aan meer instituten waar deze hulp kan worden verleend In Denemarken wor den drie zulke instituten, o.a. het bekende Finsseninstituut in Kopenhagen, gefinancieerd uit de inkomsten van een vereniging tegen kanker, die 100.000 leden telt. Zou dit niet mogelijk zyn in ons land dat meer dan tweemaal zoveel inwoners telt? VOORLICHTING NOODZAKELIJK De intensieve studie van het kankervraagstuk, weike in ve le landen plaats vindt, voert tot een voortdurende toename van kennis. Ook al betreft het geen opzienbarende ont dekkingen, 't is toch van reëel belang voor de lijders, dat de ze kennisvermeerdering volle dig en zo spoedig mogelyk te hunnen bate wordt aangewend Hiertoe is voorlichting nodig, o.a. ook van de huisartsen. Dit houdt geen critiek in. Wanneer, zoals het geval is, uit Amerika bericht komt van een nieuwe methode voor de diagnose van baarmoederkan ker, is het voor de huisarts, zonder deskundige voorlich ting. niet wel mogelyk zelf standig te beoordelen welke waarde aan deze methode mag worden toegekend, welke techniek moet worden gevolgd, e.d. Dit is slechts een illustratie. In elk programma van kanker bestrijding neemt de voorlich ting een belangrijke plaats in. Zij rich*- zich tot de artsen, tandartsen, vroedvrouwen, wijkverpleegsters en ook niet in de laatste plaats tot de bevolking. Het is nu van be lang. dat er een instantie is, die deze voorlichting als taaie krjjgt opgedragen, die over de nodige gelden beschikt en over haar werkzaamheden verslag uitbrengt. Het Koningin Wilhelmina fonds kan doeltreffend bydra- gen tot het tot stand komen var een georganiseerde voor lichting en ook langs die weg belangryke diensten aan de kankerbestrijding bewijzen. op Charles Eyck maakt schilderij van inhuldiging. Het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, heeft Charles Eijck opdracht gegeven, een schilderij van de beëdiging en inhuldiging van Koningin Ju liana in de Nieuwe Kerk te Am sterdam te vervaardigen. Het is de bedoeling van dit schilderij kieurreproducties te vervaardigen, waarvan de op brengst van de verkoop aan noodlijdende kunstenaars ten goede komt. Ernstige ontploffing in metaalgieterij. Bij een ontploffing in een Haagse metaalgieterü zijn Dins dagmorgen omstreeks elf uur twee personen zwaar en twee licht gewond. Men vreest de le vens der zwaargewonden niet te kunnen behouden. Door nog onbekende oorzaak explodeerde een ondergrondse smeltoven in de metaalgietery van P. Kalksma aan de Wal dorpstraat. Het gloeiende koper uit de smeltpot stroomde over de lichamen van de smelters J. Kouderer, 30 jaar en B. Wester hout, 36 jaar. Zij werden zodanig gewond, dat het ergste gevreesd moet worden. Twee arbeiders werden licht gewond door de rondvliegende glasscherven van .het fabrieksdak en door een deur. die door de explosie uit zijn hengsels vloog. De schade in het bedrijf is vrij groot. In de omgeving werd echter niet veel vernield. „Grote Beer" en „Joh. van Oldenbarnevelt" hebben vertraging. De troepenschepen „Grote Beer" en „Johan van Olden barnevelt" met repatriërende militairen aan boord, hebben enige vertraging ondervonden, zodat deze beide schepen ver moedelijk niet vóór resp. 19 en 20 Augustus a.s. in de Am sterdamse haven kunnen wor den verwacht. EERSTE KAMER. Nu de heer A. D. Schoonenberg (C.P.N.) bericht heeft zyn benoe ming tot lid der Eerste Kamer niet aan to nemen, heeft de voorzitter van het centraal stembureau be noemd verklaard tot lid dier Ka mer. de heer J» P. Schalker te Am sterdam. Economische druk Joego-Slavië. De regeringen der Oost Europese landen overwegen het uitoefenen van economi sche druk op Joego-Slavië al dus Reuter. Het Kominform- conflict, dat aanvankelijk een partij-aangelegenheid wordt langzamerhand een zaak van regeringen. Te Praag wordt bevestigd, dat Tsjecho- Slowakije de cóntróle op de handel met Joegoslavië reeds versterkt. Joego-Slavië zal in de toe komst „grote moeilykheden' ondervinden bij het verkrijgen van importgoederen uit Tsje- cho-Slowakije. Men betreurt deze gang van zaken in Tsjecho-Slowakije en vele plannen zullen overeenkomstig de nieuwe omstandigheden veranderd moeten worden. Volmachten voor Marie. In de Franse nationale ver gadering werd met 355 tegen 215 stemmen een wetsontwerp aangenomen, dat premier An- dré "arie ongekend grote be voegdheid op financieel en economisch gebied geeft om hervormingen tot stand te brengen, op het gebied van het belastingstelsel en de ge nationaliseerde industrieën te reorganiseren, ten einde de industrie van Frankrijk in 1952, wanneer volgens de be rekening het programma in het kader van de hulp volgens het plan-Marshall is afge werkt, hersteld te kunnen hebben. In een onderhoud met een A. N. P.-redacteur, heeft mi nister van Maarseveen naar aanleiding van zyn „verhui zing" van justitie naar bin nenlandse zaken o.m. ver klaard, dat er t.a.v. de po litie z.i. een belangengemeen schap bestaat tussen beide departementen. Er zijn tal van autoriteiten bij het poli- tievraagstuk betrokken en de moeilijkheid, die opgelost moet worden bestaat hierin, dat iedere autoriteit de ze kerheid dient te worden ge geven, dat hij zyn wettelijke taak op politioneel gebied behoorlyk zal kunnen vervul len. Nu een nieuw kabinet is opgetreden, zou het daarom nuttig kunnen zjjn, dat deze aangelegenheid nog eens op korte termijn door een veef- zndlg samengestelde deskun dige commissie wordt bezien. Het politievraagstuk zal opgelost kunnen worden, in dien de verschillende autori teiten, die daarby betrokken zyn, begrip tonen voor ieders taak en bereid zyn in een geest van samenwerking naar de juiste oplossing te stre ven. Zachte zeep en soda. In de borinenlyst van Don derdag zal een bon aangewe zen worden voor 375 gram zachte zeep en 250 gram soda. Kinderen beneden vyf jaar krygen een dubbel rantsoen van deze artikelen. Kerknieuws OUD OEREF. OEM. Fokker gaat Meteor- straalviiegtuigen bouwen. De N.V. Ver. Nederlandse Vliegtuigfabrieken „Fokker", zyn er ln opdracht van de Nederlandse regering kortge leden in geslaagd, zich de licentie-vervaardigingsrech- ten op d© bekende 2-motori- ge Engelse straaljager, de Gloster „Meteor", te verwer ven. De aanvulling en uitbrei ding van de jachtvliegdienst onzer luchtstrijdkrachten, die reeds over een aantal van deze moderne jagers beschikt, is hierdoor verzekerd. De ondertekening van het contract in Engeland viel samen met een bezoek van Prins Bern hard aan de Glos- terfabriek. De Prins, die met zijn eigen Dakota was over gevlogen uit Nederland, was by de definitieve afsluiting van dit contract tegenwoor dig. Hij maakte van de ge legenheid gebruik, om zowel de „Meteor" als een daar voor door de firma Hawker op het by d° Glosterfabriek gelegen vliegveld beschik baar gestelde „Dea Fury" te vliegen. Deze vliegtuigen zyn d? snelste Europese jagers var het ogenblik. Beide wor den nu door „Fokker" in li centie gebouwd. 12 jaar voor V-vrouw. Het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde de 32-jarige Duitse jodin, Irma Seelig, tot een gevangenis straf voor de tijd van 12 jaar met aftrek van de tyd in voorarrest doorgebracht. Deze verdachte werd in de zomer van 1943 wegens illegale werk zaamheden gearresteerd sa men met haar verloofde Leo Fryda. Beiden waren lid van de illegale sabotagegroep „C.S. 6", die de aanslag op het. bevolkingsregister te Am sterdam uitvoerde en gene raal Seyffart. Reydon, diens vrouw en Posthuma neer schoot. Om eigen leven te redden, heeft verdachte er toen in toegestemd om als „V.-vrouw" voor de beruchte Oehlschaegel te gaan werken. Mede dank zij haar activiteit wist de S.D. al spoedig de andere leden vaJi C.S.-6 te arresteren. Byna allen werden Geëxecuteerd of vonden de ood in concentratiekampen. In de sententie hield het hof er rekening mede, dat ver dachte zelf geëxecuteerd zou worden en door het verraad te plegen, haar leven heeft gered. Haastige Engelsman bezorgde Scotland Yard veel werk. Detectives van Scot land Yard zyn Zaterdag yverig in de weer ge weest om een man op te sporen, die op het vliegveld Hamworth uit een vliegtuig was ge stapt en op geheimzin nige wyze onmiddellijk in de struiken verdween. Zondagmorgen werd 't raadsel opgelost. Mr. Powell, die op een an der vliegveld werkt, was door de lucht naar Hamworth gekomen om naar huls te gaan. Het regende echter vreseiyk en daarom had hij de kortste weg gekozen tien minuten via het gat in de heg, dat hy toevallig kende, in plaats van een half uur via de hoofduitgang! In de Londense ochtend- b'aden las hij de ver halen over de geheim zinnige „terrorist". Een bezoek aan de politie was natuurlijk voldoen de om alles op te hel deren. George van Renesse begeleider van Yehudi Menuhln. Jehudi Menuhin heeft Geor ge van Renesse. met wie hij tijdens het internationaal mu ziekconcours te Scheveningen, waar onze landgenoot als be geleider optrad, kennismaakte, uitgenodigd hem op een tour nee door de Philippijnen te vergezellen. SURINAAMS FRUIT. Aan de handel is ter ken nis gebracht, dat voor ge- importeerd. Surinaams fruit de volgende maximumver koopprijzen gelden: Sinaasap pelen 1,20; grape fruit en pompelmoezen 1,20; citroe nen 0,94, alles per kg. Deze prijzen zullen gelden tot er weer sinaasappelen woeden ingevoerd uit Span en Palestina. De oude prijs van 0,76 per kg. had alleen betrekking op de si naasappelen uit deze landen. Met het m.s. „Sulima" is uit L aden te Rotterdam gearriveerd de vice-president van de republiek Liberia, mr. C. L. Simpson. Doel van de reis is het internationale juristencongres in Den Haag. Noord Beveland ontvangt Olympische athlete. De vlaggen uit. Nel Karelse, het eenvoudige meisje uit Kortgcne, dat als eerste Zeeuwse werd uitverko ren de Nederlandse kleuren op de Olympische Spelen te verdedigen, is weer op Noord Beveland terug. Dagenlang heeft het eiland, ja eigenlyk de hele provincie, meegeleefd met onze Nel. Mensen in Kortgene, die geen greintje van sport afweten, waren niet van de radio weg te slaan, wanneer het tyd was voor de Olympische reportages Wat zou Nel doen De Kortgeense sportvrien den met burgemeester Schuit aan het hoofd, zonden haar nog een brief, waarin zij haar succes toewensten: „Doe je best Nel, in gedachten zijn we by je!" En al hield haar mas seuse deze brief achter tot na de wedstryden, het heeft Nel toch goed gedaan. Dinsdagavond om 6 uur kwam ze met het bootje over, nog onverwacht. Dinsdagmid dag wisten haar ouders nog steeds niet wanneer zy nu eigenlyk thuis kwam. Nel houdt niet van drukte. Onbewust of misschien be wust? had zy het plannetje van de ontvangst commissie om haar met muziek van de steiger af te halen lelyk in de war gestuurd. Maandagavond Is zy met de andere dames- athleten in Hoek van Holland aangekomen. Zy heeft toen de nacht doorgebracht bij haar vriendin Xenia de Jong in Den Haag. Ze was ook uitge^pdigd voor de officiële ontvangst in Amsterdam, maar daarvoor voelde zy niet veel. Zij ging nu weer maar liever naar Noord-Beveland, een eiland, dat zoals zij ons in de bus naar het veer toevertrouwde hoe klein het ook is, toch al- tyd weer trekt. Aan de steiger stond haar leermeester, de heer L. van Damme, reeds met zyn wagen te wachten. Aan de overzijde had men al gewaarschuwd: Nel is op de boot. By het bin- nenryden van het dorp hing de eerste vlag al uit! En thuisniets dan bloemen. Van sportverenigingen, buren, vrienden, kennissen. Het was om er een beetje verlegen on der te worden....... NEL VERTELT. En dan moet Nel vertellen. Zy heeft een prachtige reis gehad, ontzettend veel mooie sport gezien, vooral ook die voetbalwedstryd Nederland Engeland„Ik had wel willen meevechten!" Haar eigen prestaties? Och, ze vindt ze maar ma tig. Ze vertelt er echter niet by dat zy voor vèrspringen in haar dorp nooit een oefen- oefenen kan zy alleen op wed stryden. Vader en moeder Karelse en de heer van Damme zyn echter best tevreden. De vijfde plaats bezetten in zo'n wereld toumooi is toch lang niet kwaad. Zenuwen Neen, daar had ze geen last van gehad. Misschien zelfs wel wat tè weinig, merkt ze op. En dan de 200 meter. Daar kwamen de Nederlandse da mes niet aan te pas. Algemeen waren zij door onbekendheid met de prestaties van de an dere deelneemster „goed be vonden voor een paar prijzen". Het liep echter anders uit. De andere dames liepen een bete re tyd, dan Nel ooit gelopen heeft. Daar komt by, dat zij ook wat styf was omdat zij de dag tevoren het vèrspringen had gehad: „twee wedstryden achter elkaar kan ik nou een maal niet hebben". Zo praatte men nog lang verder. Vader Karelse vertelt van de nachtelyke autoreis naar Den Haag om Nels Olym pische uniform te brengen, dat juist na haar vertrek door de bode thuisbezorgd werd. Nu neemt het leven in het gezin Karelse weer zyn ge wone gang. Vader gaat aan het werk en moeder zal haar dochter gaan verwennen met gebakken „petatjes", die zy in Londen heeft moeten missen. TOCH NOG FEEST. Intussen timmeren de heren van Damme en Vogelaar toch nog een feestelijke ontvangst elkaar. De muziek wordt opgetrommeld. In allerijl wordt een „Beep" met bloemen ver sierd. De voetbalclub en O.K. K. verschynen met vlaggen. Tegen acht uur gaat het, met de muziek voorop, naar de fa milie Karelse. Het hele dorp is uitgelopen om Nel te ver welkomen. Onder de Olympische ringen nemen Nel in het vlotte uni form, waarin zy ook aan het grootse openingsdefilé in het Wembley-stadion deelnam en haar ouders een serenade in ontvangst. Een meisje biedt de zoveelste bloemenhulde aan en brengt de heer L. van Dam me onze Zeeuwse athlete de gelukwensen van de Zeeuwse sportliefhebbers over en zegt haar een door de heer S. Eversdyk ontworpen wandbord toe. Burgemeester Schuit, die ook nog juist na een bezoek aan Goes op het „feestterrein" verschenen is, biedt haar de f elukwensen van het gemeen- ebestuur en de gehele bevol king aan. Hy doet ook de toe zegging dat er op het sport terrein een springbak zal ko men en spreekt de hoop uit dat Nel „OTC.K.", dat weer springbak heeft gehad. Echt nieuw leven is ingeblazen^ met Twee zwaar gewonden. Dinsdagmorgen ontplofte op het betonningsvaartuig „Frans Naerebout" var het Loodswe zen, dat op de Oosterschelde bij de z.g. Val van Zierikzee werkzaamheden aan de gas- boei van Stryenham moest verrichten, een acethyleenfles, waardoor de machine-dryver J. Iiagut, afkomstig uit Vlis- singen, een been onder de linie werd afgerukt en de stoker A. Muller, eveneens uit Vlissin- gen, ernstige brandwonden, o.a. aan het hoofd, opliep. De slachtoffers werden naar de Corneliastichting te Zierikzee overgebracht. Zij waren bezig met vulling en doormeting van de gasboei, toen eensklaps de fles ont plofte. Er ontstond een grote ravage aan boord. De machi nist van de „Frans Naere- bout", die zich aan wal be vond, kreeg van de schrik een zodanige zenuwschok, dat hy eveneens naar de Cornelia stichting in Zierikzee moest worden overgebracht. Schipper V. T. Kouijzer uit Zierikzee, die toevallig op de dijk was, waarschuwde na de ontploffing direct mej. v. d. Sluys, oud-verpleegster, en gaf zich per roeiboot met haar naar de plaats van het onheil. Inmiddels arriveerde ook dok ter Oei, die eveneens aan boord ging. Me* de motorboot ZZ 20 werden de slachtoffers naar Zierikzee overgebracht. De toestand is naar omstan digheden niet onbevredigend. Examens steno en typen te Middelburg. De uitslagen van de door de Nationale Vereniging van Leraren in Stenografie „Groote" te Middel burg gehouden examens in steno grafie en machineschrijven. lui den: Typisten Nederlands 50 lettergre pen p. min.: Aangemeld 87 candi- daten. Geslaagd de dames: J. Geers. C. J. v. Vlaanderen, M. de Fouw. C. Izeboud. K. J. Verhage. P van Loo, C. Poppe. M. Labruyère, J. E. Bouwens. J. A. Leonhardt, W. Boutens, M. W. J. Hooftman, N. W. Verstelle, J. S. M. van Opdorp, J. L. van de Vijver (met lof). M. E. Wigard. C. M. van Dijk, G. H. Hummels. C. R. Remijn, N. L. Spierens. J. Verhage. P. A. Verrij- zer, A. van der Klooster, A. Baars; de herenA. Bethlehem, H. Blan ker, N. van den Broeke, C. David- se. P. Struyk, M. J. Scheenloop H. J. Fooy (met lof), J. A. Boone. M. J. Walraven, A. Tevel (met lof), en A. Koppejan, Middelburg: de dames: J. Pouwer en N. Klaas- sen. Veere: T. A. Verduyn en S. Zonnevylle. Schoondijke; A. Pro voost. Serooskerke; M. N. Zacha- riasse, Biggekerke; J. de Pree, O.- Souburg; J. D. E. d Roos, Aarden- burg; C. J. Colijn, Biervliet; A. J. van Hoorn, H. den Tandt, H. M. A. Eekman, G. H. Veldhuis (met lof), E. Korleweg, W. H. Engels, N. Bouma, C. Geervliet, S. P. M. Weyens, P. de Bruyne, E. Krui- zinga, H. Lems, M. J. van Zwee- den, J. J. op 't Hof, J. A. van Hoeydonk, C. Th. van der Linde, J. van Noorden, J. S. Theune (met lof), H. Plasse, C. J. de Bont, C. D. Compeér, M. S. Roest en de heren: C. D. van Noppen, J. G. Baljeu. C. Groen, A. van den Heuvel en C. J. Kesteloo, Vlissin- gen: H. T. Matthijs, Oostburg; I. J. Verduyn, Breskens: L. Tissink en de dames P. J. Amoldus, J. C. Arnoldus en F. J. van den Berge, Sint Laurens. Bewijs van Vaardigheid: de da mes: E. Bliek, Middelburg en J. J. Remijn, 's-Heerenhoek. Afgewe zen 9. Typisten Nederlands 75 letter grepen per min.: de dames: J. v. Noorden, J. S. Theune en M. J. Timmermans, Vlissingen: F. L. R. van den Bunder, Middelburg. 1 afgewezen. Typiste Engels: Geslaagd: mej, J. T. Tielroe, Middelburg, Bewijs van Vaardigheid: mej. P. Theune, Souburg. Steno-typiste Engels: Mej. C. A. Dijkstra, Vlissingen. Steno-typiste Nederlands: De dames J. S. van der Ende, St. Laurens; W. M. Visser, J. P. van Beers en A. G. Bakker, Vlissin gen; M. A. Daansen, Aardenburg. C. Poppe, Serooskerke en de heer C. Verhey, Vlissingn. Kantoorstenograaf Nederlands 130 lettergr. per min.: de dames: A. R. Kammeraad, P. H. Hengst- mangers, A. H. Antheunisse, C. J. B. Pril, P. C. M. Janssen, D. van Loo, J. de Kam, A. van Konijnen burg en F. L. R. van den Bunder, Middelburg; J. H. Wolters, O. en W.-Souburg; E. M. Flipse, St. Lau rens: P. Izeboud, Serooskerke; A. S Cijsouw, Aardenburg; A. de Jager, Arnemuiden; M. C. Lorier, A. de aar. G. Klap en C. J. Eijff, Vlis singen; de heer C. Coppoolse, Grijpskerke. Afgewezen 3, Herdenkingsbijeenkomsten in Wederopbouwkampen. In verband met het Rege ringsjubileum van H.M. de Koningin, zullen in de weder opbouwkampen in Zeeland de ze maand herdenkingsbyeen- komsten worden gehouden, welke in het teken zullen staan van de viering van het jubileum. Behalve een opbouwspel, declamatie en zang, ligt 't in de bedoeling op deze byeen- komsten ook een causerie over de wijzigingen, die er in de periode van 1898-1948 in de sociale positie van de arbei ders zyn gekomen, te doen houden. Uitwisselingstochten Schouwen Walcheren. Op initiatief van de V. V. V. te HaamstedeBurgh wor den thans zg. uitwisselings tochten georganiseerd, waar- by de bezoekers van Schou wen een bezoek aan Wal cheren brengen en omgekeerd de gasten van Walcheren naax Schouwen gaan. Bij deze tochten wordt mede werking verleend door de busdiensten Stoomtram Wal cheren en van Oeveren. Vrij dag werd de eerste van deze uitwisselingstochten gemaakt. Het ligt in de bedoeling tij dens het vreemdelingensei- zoen iedere Vrydag dergelijke tochten te organiseren. Dr. Faust in Cadzand. Te Cadzand verblyft momen teel een groep Delftse padvin ders van 25 man. Deze zullen op Dinsdag a.s een voorstelling geven met een Marionnetten Theater. Opgevoerd wordt „Dr. Johannes Faust". De poppen, decors, geluidsinstallaties zijn door de padvinders zelf gefa briceerd. Het stuk bestaat uit vijf bedrijven met een duur van ongeveer twee en een half uur. De aanschaffingskosten voor de jongens bedragen on geveer 500. Men heeft het theater de naam van Uilenspiegeltheater gegeven. Het hertenkamp te Groede. Hoewel in Zeeland zeer wei nig witte kalkoenen voorko men, is het gemeentebestuur van Groede er in geslaagd een paar witte kalkoenen voor het hertenkamp te bemachtigen. Aanvankelijk vonden de vijf herten dit gezelschap allesbe halve prettig, maar spoedig waren de dieren aan elkaar gewend. Het hertenkamp trekt steeds meer belangstelling. Vorige week werd het park door en kele duizenden vacantiegan- gers bezocht. Vooral de dam herten trekken de aandacht, maar ook de kraanvogels heb ben niet over gebrek aan be langstelling te klagen. Waar schijnlijk arriveren volgende week de twee damherten, die het gemeentebestuur van Steenwyk geschonken heeft. Ook de stichting „De Hoge Veluwe" heeft een hinde toe gezegd van het soort edelher ten. Dit dier zal echter pas in de loop van volgend jaar naar Groede worden gebracht, daar de hertenweide nog niet ge noeg gras oplevert voor een groter aantal herten. Provinciale Landdag. Op Zaterdag 21 Augustus zal te Axel op het terrein der V.V.Z.F. een provinciale land dag gehouden worden van de Landbouw Jongeren Gemeen schap Zeeland. Gesproken zal o.a. worden door mevr. Jo van Dorp-Ypma over „Kiest een vrouw, die 't bedrijf kent" en door ir. M. A. Geuze over „De weg naar de toekomst." Voorts zijn er volksdangroe- pen van de L.J.G. en de L.J.G.- orkesten uit Zeeland, 's Namiddags zal in het Cen trum opgevoerd worden het toneelspe" „De Zondvloed" van dr. Lockefeer. GEMEENTESECRETARIS VAN BROUWERSHAVEN BENOEMD. Tot gemeentesecretaris van Brouwershaven is benoemd, de heer P. W. Bazen te Zon- Vlissingen COLLECTE VOOR DE TB.C.-BESTRIJDING. Zaterdag 14 Augustus zal te Vlissingen een collecte worden gehouden voor de t. b.c.-bestrijding. De baten van deze collecte zyn bestemd voor de sanatoria Zonneglo ren, Zonnestraal en Sonne- ZEEUWSE DEELNEMER AAN DE ELF-PROVIN ClëN-HOOFD- STEDEN-RIT. De enige Zeeuwse deelnemer aan de Elf Provinciën Hoofdsteden-rit, de heer A. P. de Leeuw te Middel burg, heeft deze rit op zijn Nor ton binnen de vastgestelde 36 uur gereden. In aanmerking genomen, dat dit de eerste wedstrijd is. die de heer De Leeuw reed, mag dit een goede prestatie worden genoemd. Hij vol bracht de tocht in de sportklasse, waarin aanmerkelijk meer uitval lers waren dan in de tourklasse. haar ervaring en kennis zal steunen. ERERONDJE. Tot slot wordt een rond gang door het dorp gemaakt. Hoewel het niets voor Nel is om veel uiterlijk vertoon te maken, kan zy ditmaal niet aan een ererondje op de „Beep" ontkomen. Na afloop blyft het nog lang druk bij de familie Karelse. Velen komen even binnenwippen. En dan moet Nel eerlijk bekennen, dat het tóch leuk geweest is, dat haar dorpsgenoten haar deze spontane ontvangst heb ben bereidt FILMS VAN DE WEEK Goede film over kionderverzorgster. Electro, Middelburg: „De blauwe sluier", met Gaby Morlay, Elvlre Popesco en Alerme; regie: Jean SteUi. Een opmerkelijke film over een kinderverzorgster, Louise Jarraud, die in haar leven naast veel schoon heid talrijke tegenslagen onder vindt. Hoewel het werk niet van sentimentaliteit is vrij te pleiten, zijn*'vele scènes ontroerend. Het spel van de kinderen is fris en ongekunsteld, dat van Gaby Mor lay is beheerst en indrukwekkend: een waarlijk grote creatie. Alhambra, Vlissingen: „De terug keer van Monte Christo" met Louis Hayward, Barbara Britton en Ge orge Macready; regie: Henry Le vin. Andermaal is de romantische Du- nas-sfeer op het witte doek. Deze rolprent handelt over een nako meling van de beroemde graaf van Monte Crristo, de arts Edmond Dantes, die rechten kan gelden op het geweldige vermogen van zijn illustere voorvader. Er zijn echter schurkachtige kapers op de kust, in de gestalten van en louche bankier met een lieftallige dochter en een omkoopbare rechter. Dantes komt op het Duivelseiland terecht, maar weet later na veel strijd het geld èn de dochter in de wacht te sle pen. Luxor. Vlissingen: „Zonen van de Zuidzee" met Victor McLaglen, Jon Hall cn Frances Farmer; regie: Al fred E. Green. Op films, zoals deze. die typisch volksvermaak zijn, kan men wel licht enigszins neerschattend neer zien. er zullen toch maar weinig bioscoopbezoekers zijn, die zich er niet door laten meeslepen. „Zonen derr Zuidzee" brengt van begin tot einde sensatie en avontuur, met als hoogtepunt de opwindende strijd tussen blanke piraten en in boorlingen van een Zuidzee-eiland- je. De opnamen van naar parels duikende mensen in het klare Zuid- zee-water zijn van een beklemmen de schoonheid. vanck. Voor de oorlog werd voor elk der drie sanatoria afzonderlijk gecollecteerd, maar na de oorlog zijn deze collecten samengevoegd. CONCERT HARMONIE „ST. CAECILIA'. Donderdagavond van 8 tot 10 uur zal de Harmonie „St. Caecilia" in het Bellamypark te Vlissingen, een concert geven onder leiding van de heer Jac. Hollaers. De heer F. Naerebout të Vlis singen behaalde het practijkdiplo- ma boekhouden. Middelburg WEDVLUCHT. De postduïvenhoudersverenlging „Zeelandia" te Middelburg nam deel aan een wedvlucht uit Quie- vrain. De uitslag luidt als volgt: le en 9e pr. A. van Schaik; 2e en 5e pr. P. van Sabben; 3e en 10e pr. A. Hooftman: 4e pr. D. M. Klaassen; 6e en 8e pr. J. Klaay- sen; 7e pr. J. de Buck. Domburg VOOR DE NIWIN. Op het Domburgse sportter rein werd een voetbalwedstryd gehouden door een Domburgs elftal tegen een elftal uit de badgasten samengesteld. Er was veel belangstelling voor deze match. Uitslag 53 voor Domburg. De opbrengst, onge veer 60 gld., is ten bate van de N.I.W.LN. Grijpskerke Marktberichten. VEILING „WALCHEREN WA" 9 Augustus. Groenten: Stokprincessen 6364, Saxa's 3251, Snijbonen 2061, Dubb. princessen .3057, Wagenaars 2033, Andijvie 415, Kroten 28, Postelein 5—26, Rode kool 5—13, Savoye kool 6—28, alles per kg. Bloemkool I 18—45, id. II 10—25, id. HI 4—19, Platglaskomk. IA 12— 17. id. I 8-17, id. II 6—12, id. HI 410. Natuursla I 26. id. II 24, alles per stuk. Peen 6—-22, Prei 16 24, beiden per bos. Fruit: Pruimen: Washington 23 Czaarpruim 1138, Ontario 10 i, Belle de Souvain 39—50, alles pr kg. Druiven: Black Allicante 177 187. Frankenthaler 164165, bei den per kg. Meloenen: Suiker 68, Ann anas 81126, Net 2478, alles per stuk. Appels: Zigeunerin A, B, C I—II 58—66, Val en fabriek 22— 66, Earley Vict. A. B, C 40, Fabriek en ofel 12—31. Keswick 36—41, Val 830, alles per kg. Peren: Précose A. B. C 52—66, Val- en fabriek 36— 44, Claps Favorite I 57, Val 24—33, alles per kg. Diversen: Bramen 123, Tomaten (kas) 1827, belden per kg. Kas perziken 1741 per stuk. Aardappelen: BL Eigenheimers 6.97.7, Bintjes 526.1, Koopmans Blauwe 7.7—8, alles per kg. AFSCHEID DS. VAN LOON. Zondag 5 Sept. a.s. hoopt ds. H. A. van Loon, Ned. Herv. predikant te Grijpskerke. afscheid te nemen van zijn gemeente. Hij is ruim tien jaar aan deze gemeente verbonden geweest. Na verschillende beroepen te hebben afgewezen, vertrekt hij thans naar Loosduinen (Z.-H.) en zal daar Zondag 12 September zijn intrede doen, na 's morgens te zijn bevestigd door ds. H. de Lange te Arnhem. V.V.V. OPGERICHT. Maandag werd te Grijpskerke 'n vereniging voor vreemdelingenver keer opgericht. Het voorlopig be stuur werd als volgt gekozen: J. A. Sanderse, voorzitter, J. G. Rotte, secretaris, C. Goedbloed, penning meester. Zoutelande DE VERLOREN SCHAT. Twee jaar geleden verloor de heer D. W. de H. uit Goes by het zwemmen te Zoute lande zijn trouwring. Eén dezer dagen werd hem fnedegedeeld dat de ring op het strand was gevonden. Nooit gedacht MIDDELBURG. Woensdag en Donderdag: Van Benthem en Jutting, ten toonstelling werk Jaap de Carpentier. Electro: De blauwe sluier. 7, 9.15. VLISSINGEN. Woensdag: Luxor, Zonen der Zuidzee, 7 en 9. Alhambra: De terugkeer van Monte Christo, 7 en 9. Donderdag: Luxor en Alham bra, als Woensdag. Bellamypark, St. Caeci lia, 8.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2