PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hoe Zeeland bedijkt werd Die schöne blaue Sowjet-Donau Waren schipbreukelingen ontvluchte S.S.-ers? BILT De inhuldiging van Koningin Juliana Kooingin Wilhelmina II? Vandaag.. Oudtijds slechts particulier initiatief DE VOORSPELT 191e Jaargang - No. 187 Dit blad verschijnt dagelijks. Christelijke5 feestdagen. Alsem**, WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Uitgave van de Firma Provinciale Woensdag 11 Aug. '48 ABONNEMENTSPRIJS: 30 ct per week: 1 3.75 per kwartaal; franco per post 4.— per kwartaal. Losse nummers 10 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per mm minimum p advertentie 2. Giro nr 35S300 P Z C. Middelburg. Bureaux te VUssingen: Vlamlngstr. 16-18-20 (tjjd.) tel. 10 en 51 Middelburg: Londense Kaal 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 <b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr Mauritsstr 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr 2 - Zierikzee. N Bogerdstr G 160 tel. 26 Het Wereldgebeuren In Belgrado leidt Wisjinsky met 7 3. Onder protest van het Westen. In het land van Tito loopt een conferentie ten einde, die tot on derwerp van bespreking heeft „die schöne blau e Donau", waaraan Strauss zijn onsterfelij ke wals wijdde. Maar het is al lerminst 'n dansend congres vol Weense charme en hoofse hof felijkheid. In een koele en zakelijke sfeer wordt zonder overbodige plicht plegingen en vaak op ruwe toon een politiek gevecht geleverd met als inzet: de beheersing van de scheepvaart op Europa's be langrijkste rivier. De Donau, die in midden-Europa ontsprint, zich door de gehele Balkan slingert en als het ware een verlengstuk van de zee vormt, is een tere slagader van de han del op dit continent. Het aantal belanghebbende landen is groot en het aantal conventies, waar in deze belangen geregeld werden niet minder. De laatste dateert van 1921 en was geheel op Westerse leest geschoeid. Sinds Stalin de hoofdrolspeler geworden is op het Oost-Euro- pese toneel is deze conventie van 1921 niet meer up to date. De naoorlogse omstandigheden eisen een new look voor de Do- nau-conventie en in Belgrado zijn de chefs der hedendaagse politieke modehuizen bezig een ontwerp te vervaardigen. Er waren weer „zwartjes". Ze zijn er weer, de Zuid-Amerikaanse eiga- retten, die destijds in één slag de liefde van de Nederlandse rokers opwekten. Een lading van dit bekende product kwam aan het stenen hoofd in de Amsterdam se haven aan met het Cubaanse fregat „Anto nio Maceo", dat een goodwilltocht naar Eu ropa maakt. Men be hoeft zich echter niet ongerust te maken. Het ligt niet in de bedoeling van de regering de Cu banen tot verkoop van een deel der lading te bewegen. Slechts zij, die in de komende dagen in con tact zullen komen met de opvarenden zullen het voorrecht genieten weer eens een ouderwetse Zuid-Amerikaan te kun nen opsteken. De Cubanen zullen tot Donderdag in Amster dam blijven. Daarna zetten zij koers naar Londen, vandaar naar Brest, Lissabon, Cadiz, de Canarische eilanden en dan weer naar Cuba. België gaat zelf petroleum raffineren. Krijgt Rotterdam oolc een kans? Binnenkort zal In België een Brits-Belgische onderne ming voor het raffineren van petroleum worden opgericht, aldus lazen wij in het Brus selse „Laatste Nieuws". Reeds enige tijd was bekend dat in België en met name in de kringen van de chemische industrie belangstelling be stond voor deze tak van nij verheid. Dit in tegenstelling met vóór de oorlog, toen men zich steeds afkerig toonde, voor een deel omdat men te grote concurrentie met de eigen steenkoolindustrie vreesde. Maar de tijden ?ijn veran derd, de vraag naar stook olie is sterk toegenomen en voor het ontwikkelen van 'n eigen plastic-industrie kan men bovendien de bijproduc ten van de petroleum niet missen. Ook een Amerikaanse on derneming schijnt inmiddels te overwegen aan de West- Europese kust een grote pe- troleumrafflnaderjj op te richten. De keus gaat tus sen Rotterdam en Antwer pen. Met de Nederlandse en met de Belgische regering zijn reeds besprekingen gaan de. Wie zal de bult in de wacht slepen? Stakingsleiders werden geroyeerd. Naar aanleiding van de staking bij de Haagse tram, heeft het dag. bestuur der Ned. Ver. voor Spoor- en Tramwegpersoneel een aan tal leden geroyeerd. Tot dus ver zijn dertien royementen bekend gemaakt. Tot de ge- royeerden behoren de vier leiders van de staking, Dat gaat niet van een leien dakje, omdat de smaken zeer uiteenlopen. Tegenover elkaar staan twee groepen van delega ties. De ene omvat de Sowj et- Unie en de Balkan-satellieten. Wysjinski, de scherpzinnige, maar ook handige en briljante So wj et-advocaat speelt in deze groep de eerste viool en diri geert tegelijkertijd de refreinen, die het koor van onderhorige Balkan-diplomaten na elk num mer zingt. De tweede groep omvat de Westerse landen Frankrijk, En geland en de Ver. Staten. Het Westerse ontwerp, inge diend door Amerika heeft deze kern: Alle scheepvaart op de Donau moet vrij en open zijn voor alle staten op voet van algehele gelijkheid. De nieuwe Donau-commissie moet zijn sa mengesteld uit vertegenwoordi gers van de oeverstaten, en de drie Westelijke landen onder toezicht van de Ver. Naties. De hoofdzaken van het ver drag van 1921 blijven dus ge handhaafd, al krijgen de Bal kan-landen meer medezeggen schap. Daarentegen wil het door de Sowjet-Unie ingediende ont werp het oude verdrag geheel overboord gooien en de Weste lijke landen wegwerken. De kern daarvan is: De Donau- commissie wordt een Komin- form onder onsje, bestaande uit afgevaardigden, waar de Donau langs of door stroomt. De handelsscheepvaart zal openstaan voor elk land, maar slechts marinevaartuigen der Donau-landen mogen op de ri vier varen. Engeland en Frank rijk verliezen dus hun mede zeggenschap in de controle. Nu zijn op de Donau-confe- rentie de Oost-Europese landen met z'n zevenen, de Westerse staten met z'n drieën. Met de regelmaat van een klok legt derhalve bij elke stemming het Westen het loodje. Het Britse voorstel om het geschil over de geldigheid van de conventie van 1921 aan een internationaal tribunaal voor te leggen werd verworpen. Zeven tegen drie stemmen. Het voorstel om de nieuwe Donaurcommissie met de Ver. Naties te verbinden onderging hetzelfde lot. Er is toch ook niemand, zei Anna Pauker, die de Ver Na ties wil betrekken bij de vor ming van de Benelux of bij het plan Marshall. Vergeefs pro testeerde de Britse gedelegeerde ertegen, dat de meerderheid de rechten van de minderheid met de voeten trad. Als de Westerse delegaties zich niet bij de uitslag der stem mingen neer willen leggen is daar de deur, luidt de opvatting van Wysjinski. Een commissie met als voorzitter de Fransman Thierry behandelt ,op 't ogen blik punt voor punt de Russi sche ontwerp-conventie De pers wordt op de commissie-verga deringen niet toegelaten maar wat daar gebeurt valt niet moeilijk te raden. Alle punten worden stuk voor stuk toegela ten met zeven stemmen vóór en hoogstens drie tegen. Volgens „De Nederlander" mag verwacht worden, dat H.K.H. Prinses Juliana na haar troonsbestijging als staatshoofd de naam Wilhel mina haar tweede naam zal gaan voeren. O.m. zou de overweging, dat de naam Willem-Wilhelmina steeds zeer nauw aan de ge schiedenis van Oranje en Ne derland verbonden is geweest, tot dit besluit hebben geleid. Ook zjjn er verschillende prac- tische overwegingentalloze veranderingen zouden in ons volksleven nodig zyn, indien de naam Wilhelmina moest worden veranderd in Juliana. ...Is het 25 jaar geleden, dat in Rusland het mi litiestelsel werd Inge voerd; ...is het 8 jaar geleden, dat de luchtoorlog boven Engeland begon; ...is het 300 jaar gele den, dat de Nederlandse Admiraal Caen te Bata via overleed. Bende overviel moskee. In de streek van Taradjoe op Java werden 50 leden van een Islamietische vereniging, die zich in een moskee in gebed be vonden, overvallen en ontvoerd door een gewapende bende. De volgende dag werden de lijken van 20 hunner gevonden, het lot der anderen is onbekend. De po litie heeft drie van de daders gearresteerd. Bezwarend materiaal uit gestrand Deens jacht bij Ameland aangespoeld. Opvarenden opgesloten. Het Deense jacht, dat Dins dag by Ameland is vergaan, had waarschijnlijk S.S.-ers aan boord. Delen van de stukgeslagen zeilboot zijn .aan land ge spoeld en hierin heeft men vele gouden en zilveren voor werpen aangetroffen. Even eens bleek, dat de opvaren den voor zeker drie maan den proviand aan boord moe ten hebben gehad. Wekte dit reeds enige ach terdocht, deze werd nog ver sterkt, toen ook doorweekte papieren en een groot aan tal foto's werd gevonden, waarvan de aard de bedoe lingen van de opvarenden nog meer verdacht maakten. De aangespoelde foto's zjjn genomen in de Oekraïne deels opnamen van con centratiekampen. De boot was zwaar overbelast. Kennelijk wilden de opvarenden in een ander land een nieuw leven beginnen, want zij hadden alle mogelijke huishoudelijke voor werpen aan boord, variërende van een stofzuiger tot een naaimachine. Men is voorts Autobus reed op late feestgangers in. In de nacht van Maandag op Dinsdag is op de Boschdijk te Eindhoven een autobus van D. uit den Bosch, waarin touristen gezeten waren, het rechtertrot- toir opgereden. De bus reed in op een tiental personen, die van een feestje kwamen. De bus greep mevrouw F., die tegen de gevel van een huis werd ge drukt. Zij werd op slag gedood. Twee andere leden van het ge- zeischap en een buspassagier I dënde werden licht gewond. Het onge- definitieve verbaasd over de enorme hoe veelheden levensmiddelen, die zijn komen aandrijven en die de indruk wekkken, dat de op varende zich op een wereld reis hadden voorbereid. De inzittenden van het jacht zijn een 38-jarige Deen diens vrouw, twee dochters en een zoon. Vermoed wordt, dat men hier met een S.S.- cr en zijn familie heeft t'e doen. Op de papieren kwa men oolc verscheidene Ne derlandse namen voor. De 38-jarige Deen is in de toren van Hollum op Ameland in gesloten. Hem is nog niet medegedeeld, dat voor hem bezwarende papieren zjjn aan gespoeld. Zijn familie is voor lopig op een boerderij onder gebracht en ónder bewaking gesteld. Het onderzoek naar deze duistere zaak wordt met kracht ter hand geno men. Minister Drees nam afscheid van zijn departement. Minister Drees heeft scheid genomen van de cretaris-generaal en de afde lingschefs van het ministe rie van sociale zaken, die hem bij monde van mr. dr. A. A. van Rhijn „50 jaren", het officieel gedenkboek van het gouden regeringsjubileum, aanboden. Bjj deze gelegenheid deelde minister Drees mede, dat de Prinses Regentes dr. L. van den Berg, directeur-generaal van de volksgezondheid be noemd heeft tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Deze onderscheiding dr. van den Berg vooral toegekend in verband met zijn aandeel in de voorberei- werkzaamheden bij de tots tandkoming Fanny wilde naar de kinderen Onthulling van een Belgisch blad. In de gehele wereld schrijven de kranten over Fanny Blankers- Koen, de grootste 'vrouwelijke athlete, die de Olympische Spe len ooit hebben aanschouwd. Maar wat geen blad verteld heeft is, dat ook Fanny Blan ker s-Koen haar menselijke in zinking heeft gehad. Een Belgisch blad onthtili thans, dat Fanny de finale 200 meter niet wilde lopen! Na de halve beslissing, die haar weer 'n vlotte zege bracht, kreeg zij plotseling een gewel dige inzinking, niet van licha melijke, maar van morele aard. Zij zat huilend in haar kleed kamer en wilde van geen star ten en van geen Olympische Spelen meer weten. Zjj was het moe. Zjj kon het niet meer baas, gelijk zovelen voor haar het niet meer baas waren gebleven. Zjj wilde n-ar huis, naar Amster dam, naar haar kinderen. De Nederlands officiëlen had den het goede inzicht haar al leen te laten met haar trainer, die tevens haar echtgenoot is. De kampregels golden die avond niet voor haar. Met haar - an ging zjj naar de bioscoop, waar een vrolijke film draaide en waar zjj zichzelf in het stadion lopen en zag staan op het erepodium. De spanning week. Zij keek er naar met weer tekenen van be langstelling en toen zij 's avonds in het kamp kwam, was zij weer gekalmeerd. Een paar slaappoe ders deden de rest en de vol gende dag was er geen gelukki ger mens op de wereld. Geen mens ook, die zo overtuigd was van haar kracht en van de over winning die haar nu niet meer kon ontgaan Geen schijn van kans kregen haar tegenstreefsters. Fanny won met zoveel als zij wilde en het werd een wedstrijd zonder geschiedenis, wanneer men al thans de voorgeschiedenis bui ten beschouwing laat. Laat ons eerlijk zijn, het beeld van Fanny Blankers-Koen wordt ons door deze onthulling slechts sympathieker, menselijker. Engelse en Scandinavische gasten van Koninklijke bloede. Naar wjj vernemen is tot nu toe bekend, dat de vol gende buitenlandse missles, welke de betreffende staats hoofden zullen vertegenwoordigen, bjj de inhuldiging van H. K. H. Prinses Juliana tot Koningin der Nederlanden aanwezig zullen zjjn: De Kroonprins en de Kroonprinses van Zweden; de Kroonprins en de Kroonprinses van Noorwegen; Prins Axel en Prinses Margareta van Denemarken; Prinses Margaret vertegenwoordigend de Engelse Koning en de Erf-Groothertog van Luxemburg. De gezanten van Argenti nië, Brazilië en Italië zullen hun staatshoofden vertegen woordigen in kwaliteit van buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur in bjjzon- dere zending. Mexico zal ver tegenwoordigd zijn door een bjjzondere missie bestaande uit de Ambassadeur te Lon den, Licenciado Frederico Fi- menezo Farril, met de rang van buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur in bjj zondere zending benevens de gezant van Mexico, gene raal Rafael E. Melgar en de secretaris van het gezant schap, de heetr M. G. L. Rennow. ERE-FRONTEN TIJDENS DE RIJ TOER. Tijdens de rijtoer, welke H. M. Koningin Juliana na haar plechtige inhuldiging op 6 September a.s. door Am sterdam zal maken, zal langs de route een ere-afzetting gevormd worden, bestaande uit onderdelen van de Kon Marine, de Kon. Landmacht i de Luchtstrijdkrachten. Hierbij zal o.m. een aan tal ere-fronten van officieren worden opgesteld. Het ligt in de bedoeling ook de re serve-officieren, die thans niet in actieve dienst zijn echter niet de oud-officieren in de gelegenheid te stel len deel uit te maken van deze ere-fronten. Reserve-of ficieren, die hiervan gebruik wensen te maken, wordt ver zocht zich vóór 21 Augustus a.s. schriftelijk op te geven aan de garnizoenscomman dant te 's-Gravenhage, Groen- hovenstraat 3, onder vermel ding van naam, adres, rang, wapen of dienstvak en of de deelname zal geschieden in het oude ceremoniële te nue, service-dress, of battle- dress. Deelname in het oude veldténue (grijze uniform) is niet toegestaan. Aan de deel nemers kunnen geen reis- of andere kosten vergoed wor den. Na de aanmelding zul len nadere instructies worden verstrekt. luk zou te wijten zijn aan over-1 va." de Wereldgezondheidsor- vermoeidheid van de chauffeur. 1 ganisatie. Onze viervoudige Kampioene van de Olympische Spelen, mevr. Fanny BlankersKoen, is Maandagavond uit Londen te Hoek van Holland aangekomen. Mevr. Fanny Blankers Koen toont de op zjjn post zjjndo douane-beambte als deel van haar bagage de vier gouden medailles. Schouwen en Walcheren de oudste polders. Zeeland is als qeen andere pro vincie het land van polders. De naam zeqt het ook. Daar in het Sloe en in de Braakman nu weer vruchtbaar land aan de zee zal worden ontrukt, willen wij iets mededelen over het bedijken in vroeqere tijden. Tot de oudste Zeeuwse polders moeten zeker Walcheren en Schouwen qerekend wordem. Over de tijd, wanneer hier voor het eerst dijken werden opqe- worpen, zijn de historieschrijvers het niet eens. Sommiqen spreken van 't beqin der 9de eeuw, ande ren menen de tijd later te moeten stellen, nl. niet voor de 12de eeuw. Mogelijk liqt de waarheid ook hier in 't midden. Dat achter de duinen vóór en in de Romeinse tijd op Walche ren en Schouwen reeds mensen woonden is een feit De op het strand qevonden scherven en munten wijzen het uit. De duinen zijn landwaarts overqewaaid, en dus moet het teqenwoordiq strand vroeqer bewoond land zijn ge weest. Ook verder het land in moeten vroeq mensen qewoond hebben. Bii het graven van nieu we waterqanqen zijn scherven qe vonden, die wijzen op een zeer vroeqe bewoninq. Verder zijn de zoqenaamde vlüchtberqen er de bewijzen voor. DE EERSTE DIJKEN ZUN AFGEGRAVEN. Opqeworpen dijkjes bescherm den eerst de hooq qeleqen lande rijen, waartussen waterqeulen van meer of minder diepte stroom den. Met schuitvlotten werd de qemeenschap onderhouden tussen de noq weiniqe bewoners, die voornamelijk van veeteelt leefden. Door het dichtslibben van de smalste qeulen waren op Wal cheren ten laatste vier qrote pol ders of waterinqen ontstaan, die lanqe tijd een afzonderlijk bestuur (dijkqraaf, enz.) hadden. Het was Filips van Bourqondië, die bij placaat van 11 Tuni 1452 voor Holland en Zeeland bepaal de, dat de oude binnendijken moes ten blijven liqqen, daar zij kon den dienen als slaperdijken. Daar om zien wij in Zuid-Beveland en Zeeuws-Vlaanderen, waar de meeste polders van na de 15de eeuw dateren, noq zoveel binnen dijken. Zr bleven bij de laatste inundatie van Walcheren de Nieuwlandse polders qespaard, omdat daar noq oude dijken la den. In Walcheren zelf waren de dijken reeds vroeq afqeqraven. Onder Serooskerke liqt b.v. een weg, die de Lijedijk heet en todl is hij niet hoqcr dan de omqe- vinq. Hier laq dus eertijds een dijk, die afqeqraven is, toen een deel van de dichtqeslibte Waal als Booncpolder In 1318 werd in- aelijkt. i HOE VROEGER BE DIJKt WERD. De eerste bewoners behielden het land teqen de zee eerst met drieërlei tuiq of qereedschap, n.l. met de spade, de burrie en de vork. Zolanq men noq qeen krui- waqen kende, werd de opqeqra- ven qrond op een burrie of baar weqqedraqen naar de bestemde plaats. De eerste dijken werden alzo met aanqedraqen aarde of zand opqeworpen. Zij hadden qeen andere versterking dan een zodenbeplanting, waarbij de vork qebruikt werd. Eerst toen de zee oever met steenslag, oorspronke lijk puin, werd verdedigd, was er kans op beter behoud van de dijk. De kruiwagen was een nuttige uitvinding en hij is eeuwenlang naast de spade 't voornaamste qe reedschap geweest bij het bedij ken. Een oud vers zeqt dan ook: Hooq van dijke. Diep van slijke. Die cordewagen in die hand. Dat zijn die heren van Zeeland. Op Zuid-Beveland spreken oude mensen nog van een corre- waqen, inplaats van een kruiwa gen. Het teqenwoordiq bèdijkinqs- matcrïaal, zoals werkspoor, kip- karren, locomotieven, draglines enz., waardoor het werk zo be spoedigd en vergemakkelijkt wordt, kende men vroeaer niet. Toch had men bij de doorgraving van dc Lemmerplaat in 't Sloe in 't jaar 1617 een soort bagger molen, die betiteld werd met de naam^van „diepschip" of „mael- schip". Door de ervaring geleerd wa ren de Zeeuwen reeds vroeq be dreven in het bedijken, zodat zelfs in het buitenland hun hulp werd ingeroepen. Teqen de dijkvallen wisten zij echter qeen remedie, totdat A. Caland (t 1869) een betere wijze van oeververdedi- qing toepaste. PARTICULIER WERK. Vroeqer werd meest door par ticulieren bedijkt. Als een schor rijp was, kon tot bedijking wor den overgegaan. Teqenwoordiq geschiedt dit door het rijk, vroe qer meest door particulieren voor qeldbeleqqing of uit winstbejag. Zij moesten echter eerst aan de overheid daartoe concessie aan vragen. Volgde toestemming, dan werden aan de bedijkers plichten opgelegd, maar hun ook voor rechten gegeven. Zo moest de bedijking binnen een bepaalde tijd, doorgaans twee jaren, ge schied zijn, anders werd het oc trooi tot bedijking ingetrokken. Natuurlijk moest voor voldoende afwatering worden gezorad. Ten behoeve van het Ministe- rum Divinum (de kerk) moest doorgaans het honderdste qemet worden afgestaan, vrij van alle lasten. Werd in de nieuwe polder een dorp gebouwd, dan werd hier voor een bepaalde oppervlakte aangewezen, tevens ook voor een kerk met kerkhof. Gedurende de bedijking werden de bedijkers vrijgesteld van de impost of belasting op de kleine (minder soort) bieren, die ver bruikt werden. Zij kregen ook het recht tienden te heffen van de veldvruchten, soms ook van het vee. voornamelijk van de schapen, de zogenaamde lammer- tiende. Vroeger werd bij een bedijking veel drank gebruikt. Niet zelden kwam daardoor onder 't werk volk twist. ,Tot het bewaren van orde en rust stelden de bedijkers enige bewakers of hellebardiers aan. De qrond voor de nieuwe dijk werd gehaald op een bepaalde af stand van die dijk. Deze dijk- putten werden met een kade om ringd, opdat zij bii hoge vloed niet vol zouden lopen, 't geen het verder graven zou bemoeilij ken. Na de bedijking werden de kaden overgehaald en slibden de dijkputten weer voor een groot deel dicht, dóch bleven noa Iana zichtbaar. IN GEDEELTEN AAN BESTEED. In de 17e eeuw was het de ae- woonte om het bedijken in ge deelten aan te besteden. Hierdoor konden ook kleine aannemers meedoen. Zo werd in 1618 de Oranjepolder in dijksmoten, elk van ongeveer 20 roeden, aanbe steed. De stad Middelburg liet in 1644 de schor de Stinkaart indij ken tot de Middelburgse polder, waarin thans 't dorp Nieuwland ligt. De nieuwe dijk werd in 48 gedeelten, lange en korte, aan besteed. De korte moesten door een geul aangelegd worden. De grond hiervoor werd aangebracht door vletten (platte schuiten). Opdat de gehele bedijking spoedig gereed zou zijn. werden drie prijzen uitgeloofd voor de drie aannemers, die het eerst met hun werk gereed waren. De eerste prijs bedroeg f 12, de tweede f 10 en de derde f 8. In onze ogen zijn dit luttele bedragen, doch men bedenke, dat het geld vroeger meer waarde had dan thans en dus de lonen ook heel wat laaer waren. Na de bedijking werd de nieu we polder verkaveld en de kavels dikwijls publiek verkocht. De eerste vrucht was en is nog kool zaad. Arabische Liga weiger' onderhandelingen. De Arabische liga heeft de Joodse uitnodiging tot het openen van vredesonderhande lingen verworpen. In een nota aan graaf Bemadote is mee gedeeld, dat de üga niet het bestaan erkent van een joodse staat of regering, weshalve de Arabische landen geen on derhandelingen met de joden kunnen openen. Het Arabische hoge comité heeft een protest ingediend bij de V.N. in verband met het plan om elf duizend Joden van Cyprus toestemming te geven naar Palestina te gaan. De V.N. moet zich bemoeien met ruim 550.000 Arabische ontheemden, die verdreven zyn „door Joodse aanvallen en slachtingen" Graaf Bernadotte heeft op een persconferentie bekend gemaakt, dat hij gisteren aan de Joodse militaire gouver neur van Jeruzalem, dr. Ber nard' Joseph, een brief heeft overhandigd, waarin hy uit drukking geeft aan zyn „gro te ontevredenheid" over de toestand in de heilige stad. Een afschrift van deze brief zal eveneens aan het Arabisch legioen worden gezonden. Praag's ex-burgemeester door vrienden ontvoerd. Dr. Peter Zenkl, voormali ge burgemeester van Praag is met zijn vrouw naar de Amerikaanse zóne van Duits land uitgeweken. Hij verklaarde* door onbe kende vrienden ontvoerd te zyn, zonder dat hij aanvanke lijk wist waar hij naar toe gebracht werd. Zenkl meende, dat zyn ont voering werk was van „Tsje chische partisanen'1. Waar schijnlijk bedoelde hij hiermee leden van de ondergrondse verzetsbeweging tijdens de oorlog. Benelux-havens blijven uitgeschakeld. Volgens Duitse berichten z\jn de onderhandelingen met het Brits-Amerikaanse bureau voor in- en uitvoer over het gebruik van Nederlandse en Belgische havens voor het verkeer met Duitsland weder om vastgelopen. Het bureau zou niet bereid zyn de door Nederland en België gevraag de tarieven te betalen. Indien geen overeenstemming zal worden bereikt, is het zelfs niet uitgesloten, dat alsnog zou worden besloten tot uit breiding van de Duitse Noord zeehavens. Textielpunten worden ongeldig. Het centraal distributiekan toor deelt mede, dat de bon nen van de oude textielkaart VA 705 na 24 October a.s. niet meer geldig zijn. De bon nen der thans in gebruik zijn de kaarten V.A. 804 blnVen voorlopig geldig. RUSTIG WEER. Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond. Slechts hier en daar nog een regenbui, overigens licht tot half bewolkt en plaatselijk ochtendmist. Weinig wind en ongeveer dezelfde tempera tuur als Maandag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1