PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wat in Moskou besproken werd Wie ontvoerde mejuffrouw Kosenkina Studenten, die de vrijheid kozen BILT Derde jaarverslag van Trygve Lie. NEDERLANDS JACHT VERGAAN? Gaat dr. van Mook heen? Beëdiging van de nieuwe ministers. Waarschuwing aan de Republikeinen Er was geen gevaar bij 191 e Jaargang - No.185 Uitgave van de Firma Provinciale Dit blad verschijnt dagelijks. Maandag 9 Aug. 1948 XbONNEMENTSPRUS: 30 ct per week; 3,75 per kwartaal; franco per post 4,— per kwartaal. Losse nummers 10 cent. ADVERTENTIEPRIJS; 12 ct per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN tó* MuiaSburg. Christelijke feestdagen. Bureaux te VlissingenVlamlngstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - MiddelburgLondense Kaai 29. tel 2077 en 2924 - Goes: L Vorststr. 55, tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr Mauritsstr 12. teL 102 - Temeuzén: Brouwerij str 2 - Zierikzee^t^ogerdstrG^l EERSTE OORDEEL. De kabinetsformatie heeft in de Nederlandse pers reacties opgewekt, welke op verschillen de punten natuurlijk verschillen, maar in het algemeen toch wel één grondtoon hebben: die van dankbaarheid over het slagen van de bemoeiingen van mr. v. Schaik, wiens politieke ervaring van meer dan één zijde erkend en geprezen wordt. Het was no dig, dat er een oplossing kwam, betoogd bijv. „Het Parool": Reeds dagenlang verblijft het nieuwe Amerikaanse lid van de Commissie van Goede Diensten in ons land: er is geen Kabinet, dat hem te woord kan staan. De ver tegenwoordigers van de staten, die in de toekomst deel zullen uitmaken van de Indoenisische federatie, zijn óf komen hier: er is geen Kabinet, dat zaken met hen kan doen. Ten aanzien van het resultaat betoogt dit progressieve blad verder: Vooral ten aanzien van de In donesische politiek zal de P. v. d. A„ als enige constructief-pro- gressieve partij, op haar qui-vive moeten zijn. De accenten liggen daar op de portefeuilles van Overzeese Gebiedsdelen, Buiten landse Zaken en Oorlog, bezet door de heren Sassen, Stikker en Schokking, die geen van drieën opvallen en waarvan er twee uit drukkelijk op het standpunt staan dat de Beel-Jonkman-koers verderfelijk is. Wel kan men daartegenover wijzen op het pre mierschap van de heer Drees en op de aanwezigheid vooral van een mr. Joekes in het Kabinet maar of dit tegenwicht voldoende zal zijn om afglijden te verhoe den? En of het de P. v. d. A.- mlnisters gelukken zal in de nieuwe combinatie een snelle te rugkeer naar liberale economi sche leerstellingen te verijdelen, nu Mr. Stikker en Schokking het beleid mee gaan bepalen, niet Mr. Lieftinck maar Mr. van den Brink aan Economische Zaken zit en op de achtergrond de machtige liberale figuur van Mr. Hirschfeld vele lakens uitdeelt? „Het Vrije Volk" noemt de keuze van de mlhister-president, vooral in een kabinet zoals het thans is samengesteld, zeer be langrijk. Welnu, de leiding van het ka binet is in handen gelegd van minister Drees. de beste man die de P. v. d. A. heeft en een staatsman van uitzonderlijk for maat zoals er in Nedrland thans geen tweede te vinden is. Zijn leiding zal Nederland en in het bijzonder het socialistisch deel van het volk met vertrouwen volgen. Als minister-president heeft hij uiteraard grote invloed op het beleid in de gewichtigste vraagstukken met name het In donesische, waaraan ook reeds dr. Beel in hoge mate aandacht schonk. Ook met de buitenland se vraagstukken zal, voor zover zij samenhangen met de uitvoe ring van het Marshallplan en de Benelux, de minister-president zich moeten bemoeien. Het ver trouwen dat minister Drees in het buitenland geniet, zal ons land in deze zaken ten goede ko men. Het Algemeen Handelsblad heeft waardering voor de figuur van de nieuwe minister-presi dent Dat het premierschap nu :n handen komt van een prominent lid der P.v. d. A., van de partij die bij de verkiezingen tot de verliezers behoorde, lijkt een enigszins zonderlinge figuur, maar naast de heer Drees staat mr. van Schaik als vice-premier. De heer Drees is trouwens een figuur die ook in de vorige re gering reeds in brede kring, ook buiten de rooms-rode sfeer, gro te waardering ondervond. Het grootste vraagteken zou den we willen plaatsen bij prof. Lieftinck, wiens in menig opzicht te weinig realistisch beleid te veel en te vaak gekleurd werd door de dogmatiek der partij, waaraan hij gewezen C.H.U.- man zijn hart na de oorlog verpandde. Overigens willen de meeste bladen eerst het program - af wachten, alvorens een nader oordeel te vellen. Reeds lang vermiste Dakota gevonden. In de Italiaanse Alpen heeft men het wrak gevonden van een Amerikaanse Dakota met 20 mannen en een vrouw aan boord, die sinds November vermist werd. Het wrak lag diep in de sneeuw op een hoogte van 2700 meter in de Alpen ten zuiden van Turijn, 6 uur voetreizens van de be woonde wereld. In het wrak werden twee lijken gevonden In November is het toestel door een groot aantal vliegtuigen gezocht, vergeefs echter. Reynaud ikrijgt steun van de Kamer. Het wetsontwerp, dat de Franse minister Reynaud spe ciale volmachten geeft is in de Nationale Vergadering bespro ken. De communistische fractie leider noemde het ontwerp „een poging om de republiek om hals te brengen" en diende een motie in tot verwerping in. De motie werd verworpen met 386 tegen 201 stemmen. De Franse arbeiders ambtenaren, ook de Christe lijke en niet-communi8tische, hebben via hun vakverenigin gen geprotesteerd tegen de regeringsvoorstellen. Op het ogenblik is in België 'r uitgebreid onderzoek gaande inza kc een grote zwendelaffaire in mi litaire vrijstellingen. Sowjet-functionaris verbreekt stilzwijgen Voorlopige overeenkomst voor Berlijn Eindelijk is iets meer bekend geworden over de nu reeds een week aan de gang zijnde diplomatieke besprekingen in M oskou. Een hooggeplaatste Russische functionaris heeft een flinke tip van de sluier opgelicht. Als alles goed gaat zullen volgens deze zegsman over een week of drie de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier in Moskou byeen komen voor besprekingen over Duitsland. Van een bijeenkomst der vier staatshoofden zou geen sprake zijn. De jongste gesprekken tus sen Molotov en Stalin en de drie Westelijke gezanten gin gen over de volgende vier on derwerpen: 1. De Berlijnse crisis. De Wes telijke mogendheden hebben aangeboden de Oost mar k te erkennen als enige geldsoort in Berlijn in ruil voor op heffing der blokkade. De Sow- jet-regering heeft dit aanbod in overweging genomen, zodat er een behoorlijke kans is, dat in de naaste toekomst 'n voorlopige overeenkomst over Berlijn tot stand komt Moei- toekomst over Berlijnlm—it,l lijker is op te lossen, hoe in de toekomst Berlijn bestuurt moet worden. 2. West-Duitsland. De Sow- j et-regering keurt de afzon- deerlijke geldsanering af, ver zet zich tegen de instelling van een West Duitse-regering te Frankfort en wenst mede zeggenschap van het Ruhrge- Deze punten zijn besproken zonder dat men een stap ver der s gekomen. 3. De schadevergoedingen: Volgens Stalin en Molotov is deze kwestie definitief ge regeld te Potsdam en is der halve nadere bespreking over bodig. De Sow jets zullen voort gaan zich schadevergoeding te verschaffen uit de lopende Duitse productie. 4. De toekomstige status van Duitsland. Dit is volgens Sta lin en Molotov de kern van de zaak en die moet dan ook op de komende ministerconfe rentie in de eerste plaats ge reld worden In Londen acht men het zo goed als zeker, da,t een viermogendheden conferentie tot stand komt als gevolg van het initiatief der Westelijke gezanten te Moskou. Over 't resultaat van zulk een confe rentie stelt men zich niet al te veel voor. Het Westen wenst de invloed 'van een door Moskou gesteunde com munistische party in Duits land zoveel mogelijk te druk ken. De Sowjets daarentegen zien niet graag, dat West- Duitsland met Amerikaans kapitaal tot ontwikkeling wordt gebracht en tot een Westelijke basis gemaakt. Het is niet duidelijk, welke oplossing door onderhandelen gevonden zou kunnen worden. Moskou wenst herziening van de onlangs in Londen door de zes Westelijke mogendheden genomen besluiten en aan die wens zal bezwaarlijk gevolg kunen worden gegeven, tenzij er grote consessies tegenover staan. In elk geval is het feit, d&t er onderhandeld zal worden reeds een succesje. Arabische vluchtelingen zijn er slecht aan toe. De directeur van het bureau sociale zorg der V.N. heeft een rondreis gemaakt langs de kampen voor Arabische vluch telingen in Palestina en om ringende landen. Hij vergeleek de toestanden daar met die na de aardbeving van San Francisco of over stromingen in Japan. Het totaal aantal vluchte lingen bedraagt 300.000. Er is onder hen een groot gebrek aan voedsel, hygiënische en medische verzorging. Men vreest voor het uitbreken van pest, cholera en typhus. Elke nacht sterven oude mensen en kinderen, die aan hun lot zgn overgelaten. De drie Amerikaanse meisjes, die het toren-springen won nen. V.l.n.r, Ann Olsen (2de) V. M. Draves (1ste) en P. A. Elsener (3de). „Geef de U.N.O. een grotere kans Trygve Lie, algemeen secre taris van de U.N.O. schrijft in zijn derde jaarverslag, aan de algemene vergadering der Ver. Naties, dat niets de we reldorganisatie meer zou ver sterken dan een oplossing van het Duitse vraagstuk. „Indien er ook maar de ge ringste mogelijkheid is, dat men een stap verder zou ko men, zou ik aandringen op hervatting der onderhandelin gen over de toekomst van Duitsland. Lie dringt er op aan de U.N.O. „de voornaam ste kracht, die de wereld sa menhoudt", een kans te geven meer uit te richten". De meest ontmoedigende kant van het werk der U.N. O. in het afgelopen jaar noem de Lie het niet bereiken van overeenstemming over de vraagstukken der atoom-ener gie en ontwapening. Drenkeling bij Guernsey opgepikt. Door de reddingsboot van Guernsey, een der Kanaal eilanden. is Maandagochtend, een 54-jarige Nederlander op gepikt. N. Weiselmann gehe ten. Hij geraakte spoedig be wusteloos en werd in het noodziekenhuis op Guernsey opgenomen. Toen de drenkeling weer bijltwam, vertelde hij, dat hy met vijf anderen bij ruwe zee het Nederlandse jacht „Duen na" verlaten had om zich met een roeiboot in veiligheid te brenger. Het bootje was ech ter omgeslagen en daarna had Weiselmann niets meer van de anderen gezien. Allen wa ren van een zwemvest voor zien. Toen Weiselmann door d? reddingsboot werd opge pikt, verkeerde hg in een vol komen uitgeputte toestand. Hij had zes uur in het water gelegen en was bovendien ge wond. Van Guersey is een vlieg tuig opgestegen om eventuele andere overlevenden op te sporen. De reddingsboot is ook weer uitgevaren. In Lloyds register 1948 komt een jacht voor van de naam Duenna". Dit behoort toe aan mrs.' v. d. Broek uit Southampton. Mogelgk is de geredde heer Weiselmann, die volgens Reuter Nederlander is, een gast geweest. Een driemanschap zou hem opvolgen. Naar het Alg. Handelsblad verneemt zou dr. H. J. van Mook heengaan als luitenant- Gouverneur-Generaal van Ne derlands Indië. In zgn plaats zou een drie manschap worden gevormd bestaande uit dr. L. J. M. Beel, luitenant-generaal S. H. Spoor en een derde lid voor financieel-economische aan gelegenheden. Zaterdagmorgen heeft de Prinses-Regentes ten paleize Soestdijk de nieuwe ministers beëedigd. De heren arriveer den tegen tien uur bg het pa leis, waar Prinses Beatrix voor een der bovenramen ge ïnteresseerd het aan- en afrij den van de auto's gadesloeg en met een „Wat is er nu weer aan de hand?" van haar be langstelling blgk gaf. De beëdiging vond plaats in de zgn. stuc-zaal aan de achterzijde van het paleis. Na drie kwartier verschenen de ministers weer op het bordes, waar ze voor de fotografen poseerden. Prinses Juliana sloeg dit tafereel gade voor een der paleisvensters, teza men met mr. van Schaik, die nog enige tijd met haar confe reerde. Maandagmorgen zou de Prinses-Regentes de nieuwe premier, minister W. Drees, ontvangen. Eerlijke vinder werd beloond. Een Rotterdamse zaken man had in Delft een tas met waardevolle inhoud verloren. Zg werd gevonden door een 17-jarige jongen, die als belo ning een bedrag van 350. kreeg. Een flink Icapitaaltje voor de knaap. Militaire maatregelen noodzakelijk, indien botsingen gevaar voor troepen of burgers veroorzaken. Een ijzeren gordijn Een communiqué van de Commissie voor Goede Dien sten meldt, dat luitenant-ge neraal Buurman van Vreeden in de vergadering van de Velllgheidbcommissie verklaard heeft, dat Nederlandse auto- rteiten wegens de ernst van de huidige toestand ten aanzien van de bestandsovertredingen genoodzaakt zouden z(jn aan de plaatselgke commandanten order te geven om „de nood- zakelgke militaire maatrege len" te nemen. indien vuur ontvangen werd, of Indien botsingen voorkomen waarby ernstig gevaar voor troepen of burgers wordt veroorzaakt. Ingevolge de bestandsover eenkomst zou dan aan mili taire waarnemers van de Com missie voor Goede Diensten verzocht worden de toestand in ogenschouw te nemen. De generaal deed een beroep op de Republikeinse delegatie Mysterie om een Sovjet-onderwijzeres in New-York. In New-York is plotseling veel te doen om mej. Okasan^ Kosenkina, een Russische onderwijzeres, die les gaf aan kinderen van Sowjet-diplomaten. Juffrouw Kosenkina is nu al een week lang tegen wil en dank de hoofdrolspeelster in een drama in zakformaat, dat een uitstekend thema zou zgn voor een leesbibliotheek-boek van Philips Oppenheim. Drie verklaringen. Ze is ontvoerd en wel op hardhandige wyze. Door wie en waarom? Wist ze teveel en wat wist ze Er zgn drie groepen in het spel betrokken, wier verklarin gen nogal tegenstrgdig zijn. VERKLARING I. Dc Sowjet-consul in New- York, Tsjepoernics, gaf deze lezing: Oksana wilde 31 Juli naar haar vaderland terugkeren, omdat ze genoeg had van haar werk in New York. De dag voor haar vertrek werd ze door een groep man nen gegrepen, met een injectie bewusteloos gemaakt en ont voerd naar Valley Cottage, een voorstad van New York. De mannen waren Wit-Russen, tegenstanders van het Sow- jet-regime. In haar gedwongen verblgfplaats werd ze in ge sprek gebracht met gravin Tolstoi, dochter van de beken de Russische schrgver, die haar verzocht een artikel te schrgven, waarin ze de Sow- jet-Unié moest aanvallen. Zg weigerde en slaagde er later in door tussenkomst van de groentenman een briefje naar de Sowjet-consul te smokke len. Een groep personeel van het consulaat toog erop uit en slaagde erin haar na een gevecht met de Wit-Russen te bevrgden. VERKLARING H. Gravin Tolstoi beweert: Mej. Kosenkina was vrijwil lig naar Valley Cottage geko men, omdat ze bang was dood geschoten te worden en zich in veiligheid wilde brengen. VERKLARING III. Karl Mundt, de voorzitter van de commissie voor on Amerikaanse activiteit, die naarstig speurt naar gevallen van communistische spionna- ge, geeft de volgende verkla ring: Mej. Kosenkina was van plan aan de Amerikaanse autoriteiten geheimen te ver klappen over „Sowjet-plannen tot agressie en oplegging van een Sowjet-stelsel aan de we reld". Waarschynlijk is ze daarom door het personeel van het, Sowjet-consulaat ontvoerd. We hebben het ministerie van buitenlandse zaken ge raadpleegd, want vij zijn van mening, dat dergelijke gebeur tenissen in ons land niet mo gen voorkomen. In elk geval willen we mej. Kosenkina zo spoedig mogelijk ondervragen. Tot zover de verklaringen, zoals deze getrouw door Reu ter werden doorgeseind. Aan de lezer de vraag: Wie ontvoerde mej. Kosenkina. De beste inzender krijgt de keurs tussen een gratis reisje naar Moskou en een dinertje met Karl Mundt. Communisten zgn van deelname uitgesloten. Uitgeweken jongelui werken op Walcheren. Arbeidskamp ie Grijpskerke geopend. „Wanneer ik later de naam van jullie land zal horen of le zen", zegt de jonge Lithauer Justas Pikurj^s, „zal ik direct denken aan schilderachtige luchten boven een wyd land schap, dat bewoond wordt door vrye mensen". Justas is een van de 51 stu denten, die, omdat zy niet naar hun vaderland willen of kunnen terugkeren, ver van huis hun studie voltooien en die Donderdagnacht op Wal cheren zyn gearriveerd om daar een maand lang grond werk te verrichten. De geeste- lyke vryheld, waarop vvy se dert de aftocht der Duitsers weer kunnen roemen, heeft in de weinige dagen, dat. hy nu in Nederland verbiyft, een diepe Indruk op hem gemaakt, evenals trouwens op zijn vrienden, voor wie de afsluit bomen bh de grenzen van hun vaderland niet zuilen opengaan, zolang die zelfde vrijheid daar nos. niet te vinden is. Doodmoe en onder de indruk van wat zij al van Nederland hadden gezien, kwamen deze jongens Donderdagnacht in het kamp van de World Stu dents Relief te Grgpskerke aan en Vrijdagmiddag kon men hun voor onze oren zo vreemd klinkende talen reeds op het veld horen. Bij Hooge- lande, waar de stilte van een zomermiddag slechts verbro ken wen! door het kreunen van een hoogopgetaste hooiwagen, die over de hobbelige weg schommelde, waren zg begon nen met een niet gemakkelijk werk: slootjes dichten en gron den egaliseren met klei, die uit de onlangs gegraven wa tergang was gekomen. 48 uur harde arbeid per week, slechts onderbroken door enige excur sies FINANCIËLE ZORGEN. Het is een wel zeer cosmopoli- tisch troepje arbeiders, waar over de opzichter van de Ned. Heidemij. "zgn scepter zwaait: 18 Joegoslaven. vier Spanjaar den, acht knapen uit de Balti- sche landen, vijf Roemenen, zes Oekraïners, een Tsjech, een Albanees, een Portugees, een Bulgaar, twee Hongaren en drie Polen. Zg studeren óf in Parijs, óf in München, óf in Leuven, dank zg studiebeurzen en hebben het daar niet ge- makkelgk, want de gelden zgn voor de meesten met toerei kend. De jongens uit Mün chen hebben de grootste zor gen: de geldhervorming be dreigt hun studie en de voe ding is volkomen onvoldoende. Zij proberen dan ook zo spoe dig mogelgk af te studeren om door emigratie naar Ame rika of Canada van de ellen de, „displaced person", te zgn, verlost te worden. LITHAUEN THANS. Veel kunnen deze emigran- ten-tegen-wil-en-dank vertel len: verhalen van moed en doorzettingsvermogen, van on wankelbare beginselen, maar ook van eindeloze tegenslag en van drukkende zorgen, niet in het minst over familieleden in het vaderland, van wie de meesten al in geen jaren meer iets hebben vernomen. Pikunas, die in München fsychologie studeert en die in eptember zgn doctoraal exa men doet om daarna naar de V. S. te gaan, is destyds door de Duitsers gearresteerd, maar wist tot driemaal toe te ontsnappen. Om wat by te verdienen schrijft hg regelma tig in kranten voor de vele Lithauers in de V. S., in een kampkrant en een studenten blad en uit hoofde daarvan is hij over de huidige toestanden in zgn geboorteland Lithauen zo goed geïnformeerd ais on der de huidige omstandigheden mogelyk is. „De Baltische staten zgn wel te beklagen", vindt hg, „want zij zgn door hun ligging en geringe grootte altgd een welkom rustpunt geweest voor de voeten van dictatoren en despoten. Maar de Lithauers geven zich niet zo snel gewon nen". Enthousiast vertelt hij over het optreden van de par ti sanen. „Do weinige steden in myn land zijn centra van commu nistische activiteit en de rege ring is ook volkomen fout. Weliswaar is de president een Lithauer, maar de vice-presi dent Is een Rus, die in de practyk de lakens uitdeelt. De boeren zijn echter zeer anti communistisch en steunen de partisanen zo veel zy kunnen. Russische pioniers worden in boerenbedryven geplaatst, maar zg krijgen prompt een ultimatum: „Dan en dan ver trekken ófGelukkig ge ven zy hieraan vrywel altgd gehoor, waardoor ons platte land vry „zuiver" biyft: een bolwerk van verzet". HOOP BLIJFT LEVEND. In de Joegoslaven is weer hoop gaan leven op een om mekeer in hun vaderland se dert het bekend worden van het conflict tussen Tito met zyn volgelingen en het Krem lin. „Een gunstig teken", zegt de student Sokolovi, die aan de Sorbonne te Parijs rechten studeert en die gedurende de oorlog in het leger van gene raal Michailowitsj zowel tegeu de Duitsers als de communis ten vocht. „Een kenmerk van het Bolsjewisme is de inner lijke partgtucht. Maqr het lgkt er op, dat de grootste kracht hieruit verdwenen is". Wat ons tydens de bezetting in beweging hield, de hoop en het vertrouwen in de toe komst, bezielt ook deze jonge lui. Hun vurige hoop is een contra-revolutie in Rusland, waardoor de zon weer kan op gaan boven de landen achter het ijzeren gordyn. Dat zg verre van apathisch zyn, blgkt wel uit hun bereidheid om een maand lang nuttig werk voor Walcheren te verrichten. Zaterdagmiddag tijdens de of ficiële opening van het kamp, waarbij o.m. ook aanwezig wa ren de burgemeesters van Grgpskerke en Serooslcerke en vertegenwoordigers van de D. U.W., de Arbeiderskampen in Zeeland en de W.S.R.. heeft de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, in een hartelijke speech voor deze offervaardigheid ge dankt namens alle bewoners van Walcheren. DE VOORSPELT AFNEMENDE WIND Geleidelijke afnemende wind uit Westelijke richtingen. Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien vry koek om de republikeinse autori teiten te verzoeken haar uiter ste best te doen een einde te maken aan de incidenten en hij verzocht aan de C. voorG. D. krachtige stappen te doen bg de republikeinse regering. REPUBLIKEINSE VERKLARING Het communiqué meldt voorts, dat dr. Leimena, dl© lid is van de republikeinse delegatie, verklaard had, de indruk te hebben, dat vele van de recente incidenten in de gedemilitariseerde zóne te wyten zgn aan misverstand volgend uit republikeinse ac tie om kwaadwillige elementen op te ruimen. Dr. Leimena verzekerde de Nederlandse delegatie, dat de republiek geen incidenten wil de provoceren. Het schijnt zo zeide hg, dat Nederland de states quo lgn als yzeren gor dgn wil beschouwen. De inci denten in de Nederlandse ge bieden nabg de status qou lgn versterkt, naar hg voorts verklaarde, de achterdocht van de republikeinse bevol king, dat Nederland het ge schil met geweld wil oplossen. Hg stelde o.m. voor in de ge demilitariseerde zóneg de mili- taxen door burgers te ver vangen. Tenslotte deelde de gene raal Buurman van V re ede mede, dat de Nederlandse autoriteiten besloten hebben onmiddelüjk 18 jeeps ter be schikking van militaire waar nemers te stellen. Besprekingen over de H.T.M.-stakftig. Zaterdagmiddag hebben ver tegenwoordigers van de Be- drgfs-Unie Vervoer, omvat tende de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, de Ned. R.K. Bond van Spoor, en Tramwegpersoneel „St. Ra- phaël" en de Prot. Chr. Bond van Spoor-, Tram- en ander vervoerspersoneel met de Haagse burgemeester, mr. W. A. J. Visser en wethouder dr. B. van den Tempel, bespre kingen gevoerd over de re cente staking bij de Haagse Tramweg Mij. De verschillen de facetten van de vraagstuk ken rond deze staking, wer den onder de loupe genomen. Gezien het karakter der be sprekingen kunnen voorshands hierover geen nadere medede lingen worden gedaan. Woestijn-lragedie. Een groep topografi sche ingenieurs, die be last was met onderzoe kingen in de vallei van de Telemti, ten Noorden van de grote bocht van de Niger in Afrika en die sedert 16 dagen niets meer van zich had laten horen, is terugge vonden. Alle leden van de expeditie zgn echter dood. Men vermoedt, dat de mannen bij het zoe ken naar een bron zijn omgekomen. Hun lijken zijn gevonden in de na bijheid van de vracht auto, waarmede zij de tocht hadden onderno men. r Exploderende granaat maakte slachtoffers. Een explosie verscheurde Zondagavond tegen zes uur de stilte in de Gerard Doustraat te 's Gravenhage. Even later liep een jongeman, hevig bloe dend, de straat in en viel op het trottoir in onmacht. Het was de 26-jarige H.T.M.-con- ducteur H. K., die bezig was geweest de kop van een gra naat te demonteren ten huize van zgn schoonouders, de fa milie G. Bij deze explosie werd de 8-jarige Bram G. aan ar men en gelaat gewond. Hij werd in het ooglijdcrsgasthuis opgenomen. De 17-jarige Jan G. mocht, na behandeld te zijn voor arm- en beenwonden, weer uit het ziekenhuis Zuid- wal naar huis terugkeren. H. K. werd zeer ernstig aan bei de henden vooral aan de lin kerhand gewond. Hij zal waarschijnlgk enige vingers moeten missen. Zgn schoon ouders, vrouw en twee schoon, zusjes, bleven ongedeerd. Het projectiel, waarschijnlgk de kop van een luchtdoelgra naat, werd door de broer van de heer des huizes, de 58- jarige P. M. G., enige tijd ge leden, in het Haagse bos ge vonden. Inplaats van het ge- vaarlgkc projectiel bij de po litie in te leveren, gaf hij het aan zijn neefjes, „omdat er toch geen kwaad by was",

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1