Derde titel voor Fanny Blankers-Koen Brons voor Estafette-Zwemsters Heden beslissing waterpolo Door exploderende mijn gedood Waar is Jane Grey? Slijkhuis wint het brons op de 1500 meter Estafetteploeg haalt de finale TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1948 Hét was een triestige dag, deze voorlaatste, van het Olympisch athletiek tournooi. De vlaggen der deelnemende landen hingen slap aan demasten en een zware regen viel uit de gryze wolkenmassa en doorweekte de baan volkomen. Geen wonder dat in dergelijke omstandigheden geen bijzondere prestaties mochten worden verwacht en dat Olympische records ditmaal niet werden gebrolcen. Nederland heeft een derde gouden medaille verkregen door de overwinning van Fanny BlankersKoen op de 300 meter, een zege, welke nog veel meer overtuigend was dan die op de 100 meter en op de 80 nieter hor den. Fanny BlankersKoen is een ster, die schittert bo ven allen uit in dit zo sterkbezette athletiektoumooi Zij is op weg de prestatie van Jesse Owens, die in 1936 te Berlyn vier gouden medailles veroverde, op de 100 en 200 meter, bij het vèrspringen en in het nummer 4 x 100 meter estafette, te verbeteren. Zy is thans eerste geworden op de 100 en 200 me ter, zy werd kampioen op de 80 meter horden, en Zater dag, op de laatste dag van van het athletiektournooi, komt zij nog in twee nummers uit, het hoogspringen, waarin zy het wereldrecord bezit, en de 4 x 100 meter estafette, waarby zij natuurlijk afhankelijk is van de ver richtingen van haar andere drie landgenoten. In geen en kele andere tak van sport heeft ooit een deelnemer of deelneemster drie Olympische titels veroverd. Fanny Blan kersKoen is tot nu toe naast Owens de enige, die het zover gebracht heeft en 't ziet er naar uit, dat zy ook wel de enige zal blyven. Dat de baan zwaar was, bleek duidelijk uit de tijd, welke zij in de finale maak te, namelijk 24.4 sec., 0.1 sec. hoger clan de tijd in de halve eindstrijd van Donderdag. Onze landgenote had bijzon der gunstig geloot want zij had de binnenbaan en bij de start had zij dus alle con currenten voor zich. Dit in spireerde haar zodanig, dat zij binnen de 100 meter reeds alle tegenstandsters had in gehaald, zodat zij met een veilige voorsprong de laatste 100 meter inging en daarbij haar voorsprong nog ver grootte. Het verschil met nummer twee was zo groot dat het publiek eigenlijk slechts aan dacht had voor Fanny, ge- imponeerd als men was door haar stijl, haar soepelheid ondanks de plassen op de baan, .haar grote snelheid en haar machtige finish. De uitslag luidde: 1. en Olympisch kampioen Fanny BlankersKoen (Ne derland) 24.4 sec.; 2. Willi amson (Gr. Br.) 25.1 sec.; 3. Patterson (VS.) 25.2 sec.: 4. Strickland (Austra lië); 5. Walker (Gr. Br.); 6. Robb (Zuid-Afrika). Onmiddellijk nadat zij over de finish kwam, kwam een klein meisje naar haar toe en overhandigde aan Fanny èen mooie ruiker. Zij werd van alle kanten geluk ge wenst met de derde Olym pische titel. Vervolgens vond de cere monie protocolaire plaats, 'n Daverend applaus weerklonk toen onze landgenote weer als eerste op het podium kwam, geflankeerd door Wil liamson en de Amerikaanse Patterson. Het was ditmaal de heer Soharroo, het Nederlandse lid van het dagelijks bestuur van het I.O.C., die aan Fan ny BlankersKoen de gou den medaille overhandigde en haar geluk wenste met de overwinning. De Nederlandse driekleur ging aan de mid delste mast omhoog terwijl het muziekcorps het Wilhel mus speelde. Zo behaalde Fanny naar derde Olympi sche titel en met de bloe men in haar armen verliet zij onder daverend handge klap van de duizenden, het terrein. Frans degen-epuipe kampioen. Het Franse degen-equipe, dat met Italië. Denemarken en Zweden in de finale was gekomen, heeft het Olympisch ^kampioenschap behaald door van alls drie zijn tegenstan ders te winnen. Weer brons voor Slijkhuis. Maar ons land had nog een belangrijke troef op deze dag. Slijkhuis nam het op de 1500 meter op tegen de Zweden, die dit seizoen im mers heer en meester waren eweest op de middenafstand. Uykhuis had het niet ge makkelijk. De lopers bleven voortdurend bij elkaar en 't was een gedrang van jewel ste om een zo goed mogelij ke positie te veroveren. Maar Slijkhuis liep een tactische race, zorgde er voor de laat ste 400 meter als derde te beginnen en men wachtte in spanning af of hij over "enoeg reservekrachten zou ;unnen beschikken om met zyn bekende machtige eind spurt op de Zwèden, indien mogelijk; een eerste plaats te veroveren. Voor hem vochten Eriksson en Strand om de eerste plaats, beiden streden meter voor meter en Slijk huis was zo tactisch om 't goede moment af te wachten voor zijn eindspurt. Die kwam dan ook, ongeveer 120 meter voor de finish. Maar waarschijnlijk heeft hij zich iets verrekend, want die eind spurt bleek iets te laat te zijn ingezet zodat hij Strand pas op de lijn te pakken kreeg. Voor beiden werd de zelfde tijd van 3 min. 50.4 sec. genoteerd, waarmee onze landgenoot het Nederlandse record evenaarde, dat sedert 30 Augustus 1946 in zijn be zit was, gemaakt te Stock holm. Onder meer gunstige om standigheden had Slijkhuis ongetwijfeld het record kun nen verbeteren. Het is waar, dat hij op de laatste meters hinder ondervond van een of ficial, die in de baan kwam, maar als hij vroeger had ge- spurd zou dat vermoedelijk niets uitgemaakt hebben. Opmerkelijk was het, dat hij verreweg als de friste' loper door de finish kwam, ons inziens een bewijs voor onze veronderstelling, dat hij zijn eindspurt juist iets te laat had ingezet. Hij had kunnen weten dat hij als „licht-gewicht" op deze baan een grote voorsprong had op zwaardere lopers. Wanneer hy dit seizoen enkele malen meer op belangrijke nationa le of internationale wedstrij den zou zijn uitgekomen, was hij geroutineerder ge weest en zou hij ongetwijfeld meer kans op een overwin ning hebben gehad. Maar overigens mocht men met onze tweede bronzen medail le best tevreden zijn. De uitslag* luidt: 1. Eriksson (Zweden) 3 min. 49,8 sec.; - 2. Strand (Zweden) 3 min. 50,4 sec.: 3. Slijkhuis (Nederland) 3 min. 50,4 sec.; 4. Cevona (Tsjecho Slowakije)* 3 min. 51,2 sec."; 5. Bergvist (Zwe den) 3 min". 52,2 sec.; 6. Nankeville (Gr. Br.) 3 min. 52,6 sec. ZELDZAAM SPANNENDE FINALE. Bonte in de schoolslagfinale Het is de Nederlandse da mesestafette-ploeg Vrijdag avond niet mogen gelukken om de gouden medaille te veroveren. Ondanks het feit, dat onze meisjes prachtig zwommen, moesten zij genoe gen nemen met de derde plaats in" een finale, die wel het toppunt van spanning bracht. Voor Nederland, dat op de vijfde baan lag tussen Dene marken en dq Veren. Sta ten in, startte Irma Schuh- macher als eerste. Zij wist haar ploeg na 100 meter een voorsprong van een fractie te geven. Margot Marsman zwom als tweede en zij moest zich laten passeren door Ka ren Harup, doch zij hield de Amerikaane Kalana goed bij. Greta Andersen, de derde Deense zwemster, vergrootte de voorsprong, terwijl bij de laatste wissel Nederland en de Ver. Staten tegelijk weg gingen. Ook op het laatste keerpunt lag Denemarken nog voor, terwijl de laatste Amerikaan se zwemster Ann Curtiss Hannie, Termeulen iets voor bij was gegaan. Op de laatste 50 meter kwam Ann Curtiss met een verbazend grote In het nummer vèr springen voor da mes, waaraan de wereldkampioene Fanny Blankers Koen niet deelnam, ging de titel naar de Hongaarse Gyar- mati met een sprong van 5.695 nieter. Nel Karei se klasseerde zich vyfde met een afstand van 5.545 meter. snelheid opzetten en zii pas- seredé drie meter voor de fi nish de Deense zwemster. De Ver. Staten maakten een tjjd van 4 min. 29-2 sec-, dus 21 sec- onder het Olympisch re cord, dat Nederland Woens dag had gemaakt. Ann Cur tiss heeft waarschijnlijk een tijd gemaakt tussen de 1 min. 4.2 en de 1 min- 4-6 sec-, waarmede zij beneden het beroemde record van Willy den Ouden zou zijn gebleven- Nederland maakte een .tijd van 4 min- 31-6 sec. De uitslag luidt: 1. en Olympisch kampioen Verenigde Staten (Corridon, Kalana, Helser en Curtiss) 4 min- 29-2 sec-: 2. Denemarken 4 min. 29-4 sec-: 3 Nederland 4 min. 31-6 sec.; 4. Groot Brit- tannië 4 min. 34.7 sec- Finale 100 meter rugslag heren- De uitslagen van de 100 mete rugslag finale waren: 1. en Olympisch kampioen Stack (V-S-) 1 min. 6-4 sec-; 2. Cowell (V-S.) 1 min. 6-5 sec-: 3- Vallerey (Frankr.) 1 min. 7-8 sec-; 4. en 5. Chaves (Argentinië) en Mejia (Mexi co) beiden 1 min. 9 sec. Bob Bonte in finale 200 meter schoolslag. In de tweede halve finale van de 200 meter schoolslag kwam behalve de wereldrecordhouder Joe Verdeur ook onze landge noot Bob Bonte uit. De Neder lander was met de Oostenrij ker de enige der acht deelne mers, die op orthodoxe wijze zwom. Tot op 150 meter lag Bonte op de vijde plaats, doch hij wist op de laatste baan zijn snelheid prachtig op te voeren en kon als derde aantikken in 2 min. 47 sec. De uitslagen luiden: eerste halve eindstrijd: Kandill (Eg.) 2 min. 43.7; 2 Jorjan (Braz.) 2 min. 43.9 sec,; 3 Sohl (V. S.) 2 min. 44.4 sec.; 4. Davies (Austr.) 2 min. 44.8 sec. Tvyeede halve eindstrijd: 1 Verdeur (V. S.) 2 min. 40.7 sec. (nieuw Olym pisch record)2 Carter (V. S.) 2 min. 43 sec.; 3 Bob Bonte (Ned). 2 min. 47 sec.; 4 Cerer (Y. SI.) 2 min. 47.3 sec. Deze acht zwemmers komen tezamen 400 METER DAMES. In de eerste halve finale van de 400 meter borstcrawl voor dames won de Deense Karen Harup in 5 min. 25,7 sec., een tijd waarmede zij het Berlijnse record van Rie Mastenbroek met 0.7 sec. verbeterde. Tweede werd de Belgische Fernande Caroen, derde de Braziliaanse Taveres. De tweede halve finale werd gewonnen door Ann Curtiss (Ver. St.) in 5 min. 26.4 sec. voor Helser (Ver. St.) en Frit- zie Nathansen (Den.) 1500 METER HEREN. Ook voor de 1500 meter borst crawl heren werden de halve finales verzwommen. Marshall (Austr.) won de eerste halve finale in 19 min. 53.8 sec. voor Mitro (Hong.) en Stipetic (Y. SI.), Mac. Lane (Ver. St.) de tweede in 19 min. 52.2 sec. voor Czerdaas (Hong.) en Norris (V. St.) De estafetteploeg in de finale. De estafetteploeg van Ne derland verrichtte een goede prestatie door de serie, die evenwel niet zo sterk was, te winnen. De tjjd was 41,7 sec. en het is lang geleden, dat onze nationale ploeg be neden de 42 sec. is gekomen. De beste seizoen-prestatie was tot nu toe 42,1 sec., ge maakt te Praag in de lan- denwedstrijd tegen Tsjecho- Slowakije en Hongarije. De start van Scholten als eerste loper was niet zo goed, hij aarzelde even maar hij her stelde zich uitmuntend zijn wissel met de Blauw witter Meyer viel mee. Mey er was zeer snel op het rech te gedeelte en toen hy het stokje op uitnemende wy'ze aan Zwaan overgaf, was het duidelijk dat de Oranjebroek- jes een grote kans op de overwinning hadden. Zwaan liep soepel en zeersnel, l wissel met de laatste man Lammers was de beste die wij zagen en met vele me ters voorsprong ging Lam mers als eerste over de eindstreep. Zo werd Neder land eerste in de serie. In de finale komen uit de Ver enigde Staten met 41,1 sec., Itealië met 41.3 sec., Groot Brittannië en Hongarije met 41,4 sec.. Nederland met 41,7 sec. en Canada met 42,3 sec. By de dames zijn zeven nummers verwerkt en hier van heeft Nederland er drie gewonnen. Frankrijk twee door mej. Ostermeyer bij 't kogelstoten en het discus werpen, Hongarije 1 by het vèrspringen en Oostenrijk eveneens één bij het speer werpen. 4 x 400 METER ESTAFETTE. Als laatste nummer ston den op het programma de series 4 x 400 meter esta fette. Er werden drie series gelopen. De nrs. 1 en 2 van elke serie gingen naar de fi nale over. Het waren de V. S.. Italië", Jamaica, Frankrijk, Finland en Zweden. Mathlas (V.S.) wint Olympische tienkamp. Door het zeer slechte weer ondervond de afwerking van de nummers in de tienkamp zo'n grote vertraging dat eerst in de avond laat de uit slagen bekend waren. Het eindklassement luidt: Olympich kampioen Ma- thias (Ver. St.) 7139 punten; 2. Heinrich (Fr.) 6974 pnt.; 3. Simmons (Ver. Sta.) 6950 pnt-; 4. Kistenmacher (Arg.) 6921 pnt; 5- Andersson (Zwe den) 6877 pnt. in de finale. Siotavond zwemmen. Hedenavond wordt in het kader van het Olympisch zwem- en waterpolotournooi een galazwemfeest georgani seerd waarvan het program ma als volgt luidt: 3 x 100 meter wisselslag es tafette dames tussen Europa en de andere werelddelen. De Europese ploeg bestaat uit Karen Harub (Denemarken), Nel van Vliet (Nederland) en Greta Andersen (Denemar ken). de drie Olympische kampioenen. Voorts staat een estafette voor dames op het program ma over 4 x 100 meter borst crawl. De ploeg voor Europa welke wederom tegen de an dere werelddelen uitkomt, zal waarschijnlijk bestaan uit Grete Andersen. Marie Loui se Vaessen, Ingegard Fredin en Fritzie Nathansen. Ook een estafette 3 x 100 meter wisselslag voor heren zal worden gezwommen waar voor de Europese ploeg be staat uit Vallerey, Romain en Kadas- Ten slotte vindt een estafette 4 x 200 meter voor heren plaats waarvoor geko zen zijn drie Hongaren en de Fransman Jany. Een Europese waterpolo- ploeg zal spelen tegen de rest van de wereld. Worstelkampioenen. Bij het Grieks-Romeins worstelen werden Vrijdag de volgende kampioenschappen behaald: lichtgewicht Freij (Zweden), vlieggewicht Lom- bardi (It.), bantamge wicht Petersen (Zweden), vederge wicht Oktav (Turkije), wel- tergewicht Andersen (Zwe den), middengewicht Grond- berg (Zweden), zwaargewicht Kirecci (Turkije). In het landenklassement bezette Zweden de eerste plaats, gevolgd door Turkije en Hongarije. Nederlands kans aan zijden draad. Heden zal de beslissing vallen in het waterpolo-tournooi. Ne derland speelde Vrijdagavond gelijk tegen Hongarije m. 44, terwijl Italië met 42 won van België en Frankrijk met 21 van Spanje. De Nederlandse ploeg moet nu een zware wedstrijd spelen, want er moet met minstens twee pnt. verschil van Italië worden gewonnen wil de gouden me daille in ons bezit komen. Tegen België behoeft Nederland niet meer tc spelen, daar onze ploeg tegen dit land reeds gelijk speel de. Italië won reeds met 43 van Hongarije. De stand in het tournooi luidt thans: Italië 2 2 0,0 8 5 4 Nederland 2 0 2 0 7 7 2 België 2 0 1 1 5 7 1 Hongarije 2 0 1 1 7 8 1 NEDERL AND-HON G ARI JE 4—4 (3—2). De Nederlandse waterpolo- ploeg heeft Vrijdagavond een wedstrijd gespeeld tegen Hon garije, welke, hoe kon het an ders met Scott als scheidsrech ter, in gelijk spel eindigde, na dat men met rust een 32 voor sprong had. Vóór rust gaven de Nederlanders goed spel te zien en werden aardige aanvallen op gezet. Na rust kreeg de ploeg een zware wedstrijd, terwijl de Hongaren toen uitblonken door het zich vlug en goed vrijzwem- men. De Nederlandse ploeg was als volgt samengesteld: Rohner (Robben), achter; Braasem (Z.I.A.N.); Stam (P.Z. en P.C.) en Ruimschotel (Tjikini); Voor: Korevaar (Merwede), van Feg gelen (Meeuwen) en Smol (Zian), dezelfde dus, die Don derdag tegen Zweden speelde. Rudi van Feggelen maakte het eerste doelpunt, doordat de Hon gaar Lemhenyi de bal in zijn handen speelde (10). Na een verrassende aanval schoot Smol, maar de bal ging tegen de lat. Van Feggelen ving hem op, doch ditmaal ging hij tegen de staander. Weer kreeg Smol de bal te pakken en nu was het raak (20). Spoedig daarna zorgden Csuvik en Szivos voor een gelijke stand (22). Even voor rust bracht een doorslag bal van Smol-van Feggelen een 32 voorsprong voor Nederlnad. Na rust kwamen de Hongaren feller opzetten, terwijl de Ne derlanders veel minder speelden dan voor de rust. Het gevolg was dan ook dat Szittya vrij kon opzwemmen en de stand 3-3 ge lijk maken. Toen Holop er uit was gestuurdd kon Ruimschotel Nederland weer de leiding ge ven (43). doch kort voor het einde werd Stam eruit gestuurd en kreeg Hongarije door een strafworp de kans de wedstrijd in een draw te laten eindigen. Nel van Vliet, die op schit terende wijze de 200 m. schoolslag won in de nieuwe Olympische recordtyd van min 57.2 sec., met de haar toegekende gouden medaille. Wachtmeester wierp met steen naar landmijn. Mijnenveld in de Overveense duinen. Dinsdagmiddag is in de duinen aan de Zeeweg by Overveen een veld van 20 landmynen ontdekt, vlak bij het terrein, waar de militai re schietbanen gelegen zyn. Donderdagmiddag heeft de commandant van de bewa kingstroepen der schietbanen, de dienstplichtige wachtmees ter H. van Waard, een steen naar een van deze landmy nen geworpen, die daarop explodeerde. De wachtmees ter werd op slag gedood en drie jongens uit Overveen, die in de nabijheid speelden, werden door de scherven ge raakt. Zij konden echter, na HERKANSING ROEIEN. Vrijdag was het te Henley de dag der verliezers. Op deze tweede dag der Olympische roei wedstrijden kregen de ploe gen, die in de eerste ronde wer den verslagen, een kans zich in de zg. repaches alsnog voor de halve finales, die vandaag wor den gehouden, te plaatsen. DE NEDERLANDERS. Dc Nederlandse double scull (Neumeyer en van der Meer) werd in de eerste heat met bü- na 9 sec. verschil door Groot Brittannië (Burnell en Bushnell) geslagen en daardoor definitief uitgeschakeld. De Nederlandse ongestuurde vier komt vandaag in de finale tegen de Europese kampioen en Italië, die Donderdag ook de snelste tijd maakten. ENKELE HOCKEY- UITSLAGEN. OostenrijkArgentinië 11 IndiaSpanje 2—0. Het programma voor heden. ZWEMMEN. 1417: 200 ni schoolslag finale; 400 m borstcrawl, dames, finale; 1500 m finale. WaterpoloN ederlandItalië BelgiëHongarije. Springde- monstratie ATHLETIEK. 15.15 4 x 100 m dames, se ries. 15.30 4 x 100 m finale. 15.35 Hoogspringen dames, finale. 15.50 10.000 m snelwande len, "finale. 16 40 4 x 100 m dames, fi nale. 16.50 4 x 400 m finale. 17.30 Marathon aankomst. HOCKEY. 18—19.30 Nederland—Paki stan; Gr. Britt—Afghanistan; ZwitserlandVer. Staten; FrankrijkBelgië. WIELRENNEN. 10.30 Series en herkan- singsritten sprint. 14.30 Ploegachtervolging 4000 m series en herkansings- ritten; Sprint achtste en kwart finales. in de Joannes de Deostlch- ting te zyn behandeld, weer naar huis worden gebracht. Het slachtoffer was 35 jaar oud en laat een vrouw en een dochtertje van 6, jaar achter. De landmynen, die in de duinen werden ontdekt, wa ren voor een groot deel on gevaarlijk, omdat de ontste kingen er uit waren verwy- derd. Wellicht heeft wacht meester van Waard gemeend, dat ook de landmijn, die hij met zijn steen probeerde te raken, onschadelijk was. De hulpverleningsdienst heeft de overige mijnen in middels afgevoerd en stelt 'r onderzoek in naar eventuele andere mynenvelden. Het terrein aan de Zeeweg wordt thans streng bewaakt door de militaire politie. BIJ DE OUDERS VAN FANNY. And now, over to Londen," zo klinkt de. stem. van de omroeper ook in de huiskamer van de fa milie Koen te Hoofddorp, waar men gespannen de resultaten ran de beroemde dochter, Fan nie Blankers-Koen, op de voet volgt. Over enkele ogenblikken zal gestart worden voor dc fi nale 200 meter dames, waarvoor Fannie algemeen als winnares gedoodverfd wordt. Vader en moeder Koen, een broer van Fannie met zijn vrouw, een aan tal dorpsgenoten en last but not least de 6-jarige Jan Blankers, die het wel fijn vindt bij zijn grootouders te mogen logeren. Allen zitten in spanning te wachten tot dan eindelijk het startschot valt. De reporter ver telt hoe Fannie in de bocht het veld reeds ingehaald heeft en met grote voorsprong als eerste door de finish gaat, nieuwe glo rie toevoegend aan de vlag van het kleine Holland. De zenuw achtige toestand in het gezin is verbroken. De beroemde dochter heeft de faam, die van haar naam afstraalt, nog groter gemaakt en als allen staande hel Wilhelmus uit de aether horen klinken, ter ers van Fannie, die bewijst dat Holland 'n woordje meespreekt in de internationale sportwe reld, dan springen moeder Koen de tranen in de ogen. Maar er is geen tijd om ont roerd te zijn: Reeds rinkelt de telefoon, die gelukwensen uit alle delen van het land brengt en daar zijn ook al de eerste buren en kennissen, die even de hand komen drukken en zo van hun medeleven blijk geven. Die telefoon vindt vader Koen de laatste dagen wat lastig. „Je kunt er wel de hele dag bij blü- ven staan en soms leg ik hem van de haak af," vertelt hij. De kleine Jan heeft intussen zijn hengel uit de schuur gehaald en gaat vissen. Uiterlijk schijnt hij zich niet zo veel van de roem, die zijn moeder behaald, aan te trekken, maar in een verloren ogenblikje heeft hij ons toever trouwd, dat hij later „athletiek- man" wil worden en bedoelt daar dan mee: trainer, net als zijn vader. Zijn zusje, de 2-jarige Fannie, begrijpt niet erg goed, waarom zij zo lang bij oma en opa Blan kers in Amsterdam- mag blijven, maar zij is dan ook nog te jong om alles goed te begrijpen en is al heel tevreden, dat zij rustig met haar poppen kan spelen. Weinig successen te Torquay. Ook de vierde zeildag heeft de Nederlanders geen grote successen gebracht. In de Swallowklasse. de Fire Fly- klasse en de Star-klasse wer den onze vertegenwoordigers telkens vierde met als resul taat, dat zij in klassement resp. op de elfde, zevende en vierde plaats kwamen. In de Draken-klasse werd Neder land Vrijdag elfde en in het klassement na vier races achtste. INTERNATIONAAL POLITIEVOETBAL. De Vrijdagavond gehouden voetbalwedstrijd tussen het Nederlandse politie-elftal en het Italiaanse politie-elftal te Aabenraa, eindigde voor de Nederlanders in een 61 over winning. Met de rust was de stand 10. Romantisch verhaal van H. Morgan Hollywood beleefde een sensatie. Een sensatie van de allereerste rang! Niet. dat Greta Garbo door op losgeld azende kidnappers was ont voerd, Pola Negri het slacht offer van een sluwe juwe- lendief was geworden, of Li lian Gish, de sylphide onder de filmstars, bij een of ande re gewaagde grondspeculatie plotseling een enorm vermo gen had verdiendneen, dat gebeurde in Hollywood schier dagelijks. Daar haalde men zijn schouders voor op, daar werd slechts even om gela chen, zoals men nu eenmaal lacht om reclametrucks, die een bedenkelijk gebrek aan fantasie verraden. Neen. ditmaal kon met recht van een sensatie worden ge sproken, want nu ging het om Jane Grey, die enige dagen geleden nog geen mensch kende, van wie niemand iets wist, die niets rneer was dan een der vele duizenden, wel ke de lokkende filmwereld tot zich had getrokken een der ontelbaren, wier naam op de onafzienbare lijst der figuranten genoteerd stond en die er met smart op wachtte ook eens te worden opgeroepen, wanneer haar type voor een of andere op name nodig mocht blijken- Een sensatie dus rondom Jane Grey, wier naam sinds vierentwintig uur op aller lippen lag. wie alleszins be zienswaardig conterfeitsel de voorbijgangers van elke re clamezuil toelachte en van wie plotseling alle mannen beweerden, dat zij de char mantste en lieftalligste vrouw was, die ooit een voet op het veelbetreden asfalt der Hol- lywoodse boulevards had ge zet- Het was alleen maar jam mer, dat Ja, inderdaad, het was jam mer, dat het gehele politie corps van de United States zóveel belangstelling voor dit bekoorlijke persoontje aan de dag legde, dat er zelfs een beloning van tienduizend dol lar was uitgeloofd voor hen, die aanwijzingen konden ge ven omtrent haar verblijf plaats. En diezelfde politie was het ook, die op alle re clamezuilen in de Verenigde Staten een foto van Jane Grey liet aanbrengen.... in Hollywood en in New York, in Chicago en in St. Louis, in Frisco en in Philadelphia, kortom; overal waar zii zich slechts zou kunnen ophou den, nadat zij de filmstad de rug had toegekeerd. Onder de foto stond nog een interessant verhaal, waar van de politieprefect van Hol lywood de auteur was en dat door alle kranten in Oost en West. in Noord en Zuid, gre tig werd aangegrepen om hun naar sensatie snakkende le zers een smeuïg relaas op te dissen, dat voorlopig al het andere nieuws in de schaduw stelde. J an.e Greylieftalligste filmgirl van Hollywood, be koorlijk en elegant als een Europese prinses, de allures van een star als Garbo. be weerde nu eens een nicht van Vanderbilt, dan weer een zus ter van de jonge Rockefeller te zijn. een spelletje, dat haar overal achier onbeperkt cre- diet verschaft».

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5