PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederland heeft weer een Regering Reyiu.ud wil economisch dictator worden. De gezondheid van het Zeeuwse schoolkind 0£ BILT Extra parlementair kabinet van Mr. J. R. H. van Schaik Minister Drees wordt premier Molotov confereerde met Westelijke gezanten Vandaag VOORSPELT 191e Jaargang - No. 184 Dit blad verschijnt dagelijks. Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 7 Aug. 1948 Uitgave van de Fh;ma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van <Je Velde Jr. Vlissingen. .Christelijke feestdagen. ABONNEMENTSPRIJS: 30 Ct per week; 3,75 per kwartaal; franco per post 4.— per kwartaal. Losse nummers 10 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per mm., minimum p. advertentie t 2. Giro nr. 350300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Condense Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g, 2228) - Oostburg: Pr Mauritsstr 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerljstr 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr G 160. tel. 26 NIEUW KABINET. Eindelijk heeft Nederland dus weer een kabinet. Het is geen coalitieregering geworden, maar een extra parlementair kabinet, dat wel bestaat uit tot de voornaamste partijen behoorende ministers, maar niet steunt op een coali tie van deze partijen. De V.V.D. heeft de heer Stikker in het kabinet en zijn benoeming tot minister van buitenlandse zaken zal wel allerwege verwondering wek ken. Wij herinneren ons niet, dat de heer Stikker enige er varing heeft op het gebied der internationale politiek en met name in een periode als deze, lgkt het een experiment om hem deze portefeuille toe te vertrouwen. Maar ja, van Oud wilde de P.v.d.A. zo wei nig weten, dat het onmogelijk was deze figuur in het kabinet op te nemen. Anderzijds is er in Nederland reeds lang ge roepen om nieuwe figuren bij buitenlandse zaken en aan de ze roep is dus gehoor gegeven. Of men evenwel de thans ge kozen oplossing gewenst heeft, is de vraag. Een extra-parlementair ka binet dus, bestaande uit gro tendeels politieke figuren. Het regeringsprogram zal dus bin dend zijn voor alle ministers, maar niet voor de Kamerfrac ties. Dit maakt, dat deze keer de regeringsverklaring, die Don derdag verwacht wordt, zeer belangwekkend zal zijn De nieuwe regering telt nog al wat ministeriële debutanten Verdwenen zijn Witteman (Binnenlandse zaken); Vos (Verkeer en Waterstaat), Gie- len (Onderwas)v. Boetzelaer (Buitenl. zaken), Fievez (Oor log en Marine) en Jonkman (Overz. gebiedsdelen). Bijzonderheden over' de nieuwe ministers vindt men elders in dit blad. Rest ons nog slechts te ver melden, dat twee ministers nieuwe portefeuilles krijgen. De heer Drees staat sociale za ken af en wordt minister-pre sident. Hij was ook wel de aangewezen man na Beel. De heer van Maarseveen heeft Justitie geruild voor Binnen landse zaken. De heer Sassen heeft over zeese gebiedsdelen. Deze por tefeuille is dus van de P.v.d. A. naar K.V.P. overgegaan. Veel verandering zal dit echter zeer vermoedelijk niet mede brengen. Met spanning zien wij de re geringsverklaring tegemoet! En voorlopig zijn we dank baar, dat de politieke handel ten einde is. Hij was aller minst in het belang van volk en staat en bood een tamelijk onverkwikkelijke aanblik. Ge lukkig daarom, dat hij verle den is geworden. De kabinetsformateur mr. J. R. H. van Schaik heeft aan de Prinses-Regentes de volgende ministers voorgedragen: W. Drees (P.v.d.A.), 's-Gravenhage, minister van alge mene zaken, minister-president. Mr. J. R. H. van Schaik (K.VJP.), 's-Gmvenhage, minister zonder portefeuille. Amsterdam, minister van Mr. D. U. Stikker (V.V.D.) buitenlandse zaken. Mr. Th. R. J. W|jers (K.V.P.Vught, minister v. justitie. Mr. J. H. van Maarseveen (K.V.P.), Utrecht, minister van binnenlandse zaken. Prof. dr. F. J. Th. Rutten K.V.P.'Nymegen, minister van onderwys, kunsten en wetenschappen. Prof. mr. P. Lieftinck (Arb.), minister van financiën. Mr. W. F. Schokking (partijloos), Amsterdam, minister van oorlog en marine ad interim. Mr. dr. J. in 't Veld (Arb.), 's-Gravenhage, minister van wederopbouw en volkshuisves ting. Mr. J. R. H. van Schaik (K.V.P.), 's-Gravenhage, minister van verkeer en waterstaat ad interim. Prof. dr. J. R. M. van den Brink (K.V.P.), Laren (N.B.), minister van economische zaken. S. L. Mansholt (Arb.), Wassenaar, minister van .land bouw, vissery en voedselvoorziening. Mr. A. M. Joekes (Arb.), 's-Gravenhage, minister van so ciale zaken. Mr. E. M. J. A. Sassen (K.V.P.), Vught, minister van overzeese gebiedsdelen. L. Götzen (partijloos), 's-Gravenliage, minister zonder portefeuille. Mr. van Schaik zal optreden als onder-voorzitter van de ministerraad. Het ligt in de bedoeling spoedig definitief te voorzien in de' vacature van het departement van verkeer en water staat, die voorlopig ad interim vervuld wordt door mr. van Schaik. Hedenochtend om tien uur zal de beëdiging van de nieu we ministers ten paleize Soest dyk geschieden. Nieuwe ministers aan het woord. Mr. VAN SCHAIK: „Ik ben niet bereid iets te zeggen over de afgelo pen onderhandelingen. Deze kwestie zal in de komende regeringsverklaring vervat zijn." Mr. STIKKER: „Dit opent de mogelijk heid om de verschillende fiolitieke problemen van de aatste tijd te verkleinen. Ik acht het mogelijk, dat dit nieuwe kabinet, ondanks de geschilpunten van poli tieke aard, tot een bevre digende samenwerking zal komen". Mr. JOEKES: „Ik wil de soc. politiek in de geest van mijn voorganger voortzetten. Het voorbeeld van de heer Drees is de moeite waard om na te volgen. Ik hoop de uitbouw der sociale verzekering ver der voor te bereiden in overleg met de werkgevers- en arbeidersorganisaties en met die groepen de sociale vrede te helpen bevorde ren". Mr. J. R. H. van Schaik. Mr. J. R. H. van Schaik is 31 Januari 1882 te Breda geboren. Hij studeerde te Utrecht in de rechtswetenschappen en promo veerde in 1905 op een proef schrift getiteld „de overheid te genover de artt. 1401 e.v. Bur gerlijk Wetboek". Na zijn pro motie vestigde hij zich als ad vocaat en procureur te Arnhem, in 1919 te 's-Gravenhage. Op 20 Februari 1917 deed hij zijn in trede in de Tweede Kamer, waar hij de aanvoerder was van de tien R.K. leden, die destijds tegen de vlootwet hebben ge werd de heer van Schaik be stemd. Op 20 September 1929 noemd tot voorzitter der Twee de Kamer. Deze functie be kleedde hij tot hij in Mei 1933 als minister van justitie in het crisis-kabinet-Colijn optrad. Mr. van Schaik heeft vier jaren de ze portefeuille beheerd. Toen de toenmalige Kamer-president, prof. m.r Aalberse in November 1937 benoemd was tot lid van de Raad van State, volgde mr. van Schaik hem als president der Tweede Kamer op. Na de be vrijding werd hij weer als zo danig benoemd. Mr. van Schaik is voorzitter geweest van het Centraal College voor de Re classering. Voorzitter van de Algemene Raad voor Psychopa- thenzorg, voorzitter van de Mijnraad en van enige andere colleges. Mr. van Schaik is com mandeur in de Orde van de Ne derlandse Leeuw en Grootkruis in de orde van Polonia Resti- tuta. W. Drees. De heer W. Drees werd 5 Juli 1886 te Amsterdam geboren. Hij bezocht in deze stad de H.B.S en de Handelsschool en werkte vervolgens enige jaren bij de Twentse Bank. Van 1907 tot 1919 was hij stenograaf bij de Staten- Generaal. In 1911 werd hij voor zitter van de federatie Den Haag der S.D.A.P., welke functie hij Nieuwe ministers: Boven: mr. J. R. H. van Schaik en W Drees: onder: v-l-n r. mr. A. M Joekes. mr. D- U. Stikker en mr.- j. M. J. A. Sassen- tot 1931 bekleedde. Van 1913 tot 1933 was hij gemeenteraadslid van Den Haag, in 1933 lid der Tweede Kamer. In 1927 werd de heer Drees gekozen in het par tijbestuur der S.D.A.P. Voorts bekleedde hij vele functies op sociaal gebied. In bezettingstijd was hij lid van het Convent van Politieke Partijen en van het Vaderlands Comité. Hij was on geveer een jaar gevangen in het concentratiekamp Buchenwald In 1945 was hij lid van het col lege van vertrouwensmannen. Tezamen met prof. ir. Y'. Scher- merhorn formeerde hij het eer ste na-oorlogse kabinet. Daarna werd de heer Drees minister van sociale zaken in het ka binet Beel. Mr. A. M. Joekes. Mr. A. M. Joekes werd op 5 Mei 1885 te Boea (Sumatra) ge boren. Hij bezocht de Leide uni versiteit. waar hij rechten en staatswetenschappen studeerde en in 1908 op stellingen in de rechtswetenschap promoveerde. Drie jaar later werd hij doctor in de staatswetenschappen. In 1918 trad mr. Joekes in dienst van de Semarang-Joanna Stoom tram-Maatschappij en na zijn promotie keerde hij naar Indië (Zie vervolg pag. twee) KORTE PRED1CATIE EEN BESCHAMENDE VRAAG. Gij kleingelovige! Waarom hebt gij gewankeld? Matth. 14 31. Petrus, die door genade be lijdt, dat Jezus de Christus, de zoon van de levende God is, wordt door de Heiland terecht gewezen. Middenin de nood van'de storm herkent hij Christus aan Zijn stem, die hem geruststelt. De onzekerheid, had hem angstig gemaakt. Christus spreekt de discipelen in de nood moed in. Zo spreekt Hij ook tot ons in persoonlijke noden. Doch de nood .kun zo groot worden, dat wij niet meer letten op de stem des Evangelies. Petrus heeft in de nood de stem van Christus gevolgd. In Chris tus vermag hij alles. Zelfs wat onbegrijpelijk is voor ons ver stand. En ziende op Christus, die onze zonden bij de Here heeft verzoend met zijn dierbaar bloed, gaat hij op de golven. Al gaande glijdt zijn oog van Chris tus naar de hoge zeeën. Hij hoort de storm loeien. De twij fel komt b9ven. Zou Petrus niet te veel gewaagd hebben? En omdat Petrus aan Jezus begint te twijfelen, voelt hij zich langzaam wegzakken.Weer roept Petrus tot Jezus. Christus grijpt Petrus vast. Nu is Petrusleven behouden. En dan zegt Jezus tot Petrus: „Gij kleingelovige! Waarom hebt gij gewankeld? Petrus blijft het antwoord schuldig. Petrus had onnodig getwijfeld. Deze wankeling heeft geen grond. God laat geen oprechte bidder staan. Christus weet, dat ons geloof vaak zo klein is, maar in de dood van de zondaar heeft Christus geen liLSt, doch dat deze zich bekere en leve door het geloof, Kan Christus niet heel dikwijls, wellicht vandaag ook ons die beschamende vraag stellen, om dat we zo klein van die barm hartige God denken. Doch gij, mijn ziel, '.et ga zo 't wil Stel u gerust, zwijg Gode stil Ik wacht op HemZijn hulp zal ijken Hij is mijn rots, mijn heil in nood, Mijn hoog vertrek; Zijn machi is groot Ik il noch wank'len, noch bezwijken. H. C. P. M. WIEBOSCH. Biervliet. ABAC protesteed tegen H.T.M.-salarissen. Het bestuur van de Alg. Bond van Arbeidscontractan ten in overheids- en semi- overheidsdienst (Abac) heeft een brief gezonden aan de directie der H.T.M., waar in het mede namens zijn 700 Haagse leden de directie ver zoekt met alle kracht te be vorderen, dat aan de zyns in ziens gerechtvaardigde verlan gens van het H.T.M.-personeel wordt tegemoet gekomen. De Abac, meent dat de by de H.T.M. geldende bezoldigin gen in veel gevallen nog on der de laagste salarissen zy'n te rangschikken. Ambtenaren kunnen niet staken, maar ook bij hen is de nood hoog geste gen. Volgens onbevestigde be richten zou de Vrye Griekse regering van de guerillaleider Markos naar Albanees gebied zijn uitgeweken en vandaar per vliegtuig met onbekende bestemming zijn vertrokken. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Irene hebben de kinderen ran de lagere scholen van Baam en Soest een bloemencorso gehouden en voor het Frinselyk gezin op het Paleis Soestdyk gedéfileerd. Het Prinselyk gezin slaat de voorbijtrekkende kinderen gade. Het Wereldgebeuren HIJ VRAAGT DE KAMER VOLMACHTEN. Alweer regeringscrisis in zicht. Paul Reynaud, de Franse minister van financiën hecl't in een besloten zitting de Nationale Vergadering uitge breide volmachten verzocht om strijd te voeren tegen de steeds stijgende kosten van levensonderhoud. Daarmee wil Reynaud zich zelf blijkbaar tot „economisch dictator" maken in een soort gelijke positie als sir Stafford Cripps in Engeland- Wat hij voorstelt is m het kort dit: het opzetten van een grote actie tot verhoging der pro ductie en uitbreiding der in dustrialisatie- Dit is natuurlijk de voorwaarde voor elke ver betering der economische toe stand. in welk land ook. en derhalve geen opzienbarend plan. R.ynaud wil verder volgens zijn ingediend wetsontwerp bepaalde belastingen verlagen en de vermindering der in komsten als gevolg daarvan opvangen door verhoging van andere belastingen, die de meer koopkrachtigen treffen- Ongetwijfeld een gezond idee- De strijd tegen de duurte, tegen de steeds stijgende prij zen, hoopt Reynaud te kun nen voeren met als voor naamste wapen: stimulering van het particuliere initiatief. Als er maar meer concurren tie komt. aldus zijn liberale redenering, dalen vanzelf de prijzen. Om zijn socialistische collega's niet al te zeer af te schrikken wil hij de staats controle voorlopig handhaven De socialisten, die toch al weinig ingenomen zijn met Paul Reynaud, stonden tot nu toe afwijzend tegenover spe ciale volmachten. Vooral de linkervleugel, die slechts met veel moeite door Blum ertoe kon worden overgehaald het nieuwe kabinet te steunen kant er zich ten sterkste te gen, dat de briljante en erva ren, maar ijdele en conserva tieve politicus Reynaud zich opwerkt tot de „sterke man", die de Gaulle moet tegenhou den- Het is derhalve heel goed mogelijk, dat de socialistische Kamerleden tegen de ge vraagde volmachten zullen stemmen en dan- is meteen aan het kortstondig bestaan van het kabinet-Marie een einde gekomen. De zoveelste kabinetscrisis is dan ingeluid- Ook in Frankrijk worden de socialis ten langzaam naar rechts ge trokken tot het lijntje breekt Haringverkopers ontevreden. Ontevreden over de onlangs van -overheidswege vastgeste1 de prijs van haring h 10 cent is te 's-Gravenhage door be trokkenen een haringactieco mité gevormd, dat een verga dering belegde. Men wil voor lopig de haringverkoop sta ken. Aangezien men het echter niet bij een plaatselijke actie wil houden, dient eerst te wor den afgewacht, wat op de lan delijke vergadering van de vakgroep, die Maandagmiddag 9 Augustus te Utrecht zal worden gehouden, voor het gehele land zal worden beslist. 10 niet voldoende gevoed en 33 met slechte lichaamshouding. Het jaarverslag van de schoolartsendienst voor Walche ren, Noord-Beveland en het Westelijk deel van Zuid-Be veland bevat een aantal belangrijke opmerkingen over de gezondheid van het Zeeuwse schoolkind in 1947. Zo schryft de schoolarts, mej. J. C. P. Tazelaar, over de dorpen op Walcheren, dat de algemene voedingstoestand der kinderen er goed is te noemen, maar dat ongeveer 10 nog een matige of onvoldoende voedingstoestand hebben. Het aantal kinderen met een slechte houding bedraagt 33 en is dus zeer groot. Schooltandverzorging is noodza kelijk, want slechts 9 der kinderen hebben een gaaf ge bit. Er zyn verschillende schoolgebouwen, vooral kleuterscho len, die noodzakelijk afgekeurd moesten worden. Over het algemeen kan ge lukkig worden gezegd. dat de voedingstoestand der kin deren goed is en ook de hy giënische toestand behoorlyk, waarbij we verstaan behoor lijk in de kleren en behoorlyk fris gewassen. Wat het „niet gaaf" zijn betreft, dat heeft betrekking op grote tonsil- len, platvoeten, slechte tan den en lichaamshouding. De slechte tanden zjjn een gevolg van slecht onderhoud en veelal volkomen gemis aan belangstelling aan de zijde der ouders. LICHAAMSHOUDING. De vele slechte lichaams houdingen zijn voor het over grote deel een gevolg van In Vlissingen had 8 der kinderen een onvoldoende voedingstoestand en was van 25 der kinderen de houding slecht. Aan het onderwijs in licha melijke opvoeding dient meer aandacht te worden besteed. Totzover enkele van de be langrijkste opmerkingen uit dit rapport. ALGEMENE BESCHOUWING. In een algemene beschou wing schrijft de heer I. D. Franse v. d. Putte over bete re mogelijkheden, die er in de toekomst moeten komen voor het schoolgaande kind. Er is, zo zegt h|j, in Zee land nog een groot aantal kinderen, dat „niet gaaf" is. onvoldoende aandacht hier voor thuis en tevens onvol doende gelegenheid tot verbe tering door lichamelyke oefe ningen op school. Dit laat ste weer door gebrek aan hulpmiddelen als gymnastiek lokalen met toestellen en te vens door ongeschooldheid en onvoldoende animo bij 't onderwijzend personeel. De goeden hier niet te na ge sproken. Wat heeft nu een consulent voor lichamelijke opvoeding te betekenen Merkwaardig, dat op de scho len, waar toch zo belangrijk gewerkt wordt aan de op voeding van de jeugd en dat wel op een leeftijd, waarop die opvoeding voor het latere leven en dus eigenlek voor ons volk zijn nut moet af werpen, zo weinig aandacht aan de lichamelyke opvoe ding wordt besteed en daar op steeds misplaatst, zo be zuinigd wordt. SCHOOLGEBOUWEN. Bij een onderzoek, hetwelk wij deze dagen instelden naar de toestand der schoolgebou wen in ons district, bleek 't daarmee zeer bedroevend gesteld te zyn, zeer zeker onmogelijk de kinderen in dat soort onderkomens de meest elementaire begrippen voor hygiëne bij te brengen, on gezellig, donker, vochtig en vaak misbruikt voor alle, mo gelijke andere doeleinden. Dit laatste geldt dan voor de Openbare Lagere Scholen. Het schynt dat het Bijzon der Onderwys is vrijgesteld van het beschikbaar stellen van lokaliteiten voor plaat selijke fanfare en dergelijke $n wie het gebruik van een blaasinstrument kent, zal moeten toegeven, dat de rein heid der vloeren hiermede ze ker niet gebaat is. SCHOOLBUSSEN. Er is nog een ongewenste toestand waarin het school gaande kind verkeert, dat onderwys geniet buiten de plaats van inwoning. Er zyn geen speciale schoolbussen op gunstige tyden en met enig toezicht en uitsluitend voor schoolkinderen. Nu moeten de meesten te vroeg de deur uit, wachten zonder wachtlokaal, rondhan gen tot de school begint, tus sen de middag „ergens" een boterham eten en na school tijd rondslenteren tot de bus weer vertrekt. Een en ander is zeer on gewenst, temeer daar de meeste kinderen op een kwetsbare leeftyd zijn, slor dig op hun gezondheid en ook zedelijk nog toezicht be hoeven. Dit geldt in mindere mate ook voor lagere schoolkinde ren, die op het platteland ver van school wonen en tus sen de middag op school een boterham eten. Ook dat ge beurt ook vaak op 'n weinig fleurige wyze. De rapporteur komt tot de conclusie dat althans aan de periferie wei nig gedaan wordt voor het schoolgaand© kind, ook bui ten de schooluren School zwemmen, films, 'toneel e.d. zijn nog zeer sporadisch. Hij besluit met de hoop uit te spreken, dat de toe komst betere mogelijkheden zal bieden. In October zal de Haarlemse tram uit het stadsbeeld verdwijnen en worden vervangen door bussen. De afgezanten der Westelij ke mogendheden te Moskou, Frank Roberts, Walter Bedell Smith en Yves Cf&i'talgneu, hebben Vrijdagmiddag 5 uur opnieuw een bezoek gebracht aan Molotov. De vergadering op het Krem lin duurde twee uur en veer tig minuten. Behalve Molotov was van Russische zijde aan wezig Smymof, plaatsver vangend minister van buiten landse zaken. Later vergader den de drie afgezanten. Na de bespreking zijn de Westelijke diplomaten onmid dellijk begonnen met het op stellen van rapporten voor hun regeringen. LANGE BESPREKING. De bespreking op de Ame rikaanse ambassade duurde twee uur en vyftien minuten. Welingelichte diplomatieke waarnemers menen, dat dc drie afgezanten ongetwijfeld een antwoord op de Maandag door Stalin gedane voorstellen hebben overhandigd. Enkele waarnemers zeiden, dat dit antwoord neerkomt op het voorstellen van een plaats en een datum voor een minister conferentie over de voornaam ste kwestie die Oost en West gescheiden .houden. De lange duur van de bespreking houdt klaarblijkelijk in, dat er ver schil van mening bestond. GEEN COMMUNIQUÉ. Niet-officieel is te Moskou medegedeeld, dat er geen communiqué zal worden uit gegeven over de bespreking met Molotof op het Kremlin- Hieruit leidt men af. dat de vergadreing van Vrijdag niet de laatste is geweest en dat men geen overeenstemming heeft kunnen bereiken over een Viermogendhedenconfe- rdhtie. Goebbels-dossiers ontdekt. VOOR NEDERLAND BELANGRIJK. In Berlijn zijn dezer dagen dossiers ontdekt var. het pro- paganda-ministerium van Goebbels, welke voor Neder land belangrijke gegevens ble ken te bevatten. In verband daarmede is het hoofd van de afdeling bronnenpublicatie van het rijksinstituut voor oorlogs documentatie, dr. A. E. Cohen, naar Berlijn vertrokken om ter plaatse een nader onder zoek in te stellen. is het drie jaar ge leden, dat boven Hiro shima de eerste atoom bom werd uitgeworpen; MORGEN is het 275 jaar ge leden, dat de Hollanders de door hen gestichte stad Nieuw Amsterdam, het latere New York, welke stad in 1664 door de Engelsen was geno men, heroverden. Spoe dig daarna werden zy opnieuw door de Engel sen verdreven, voor goed wordt de Neder landse bloemen- en kin- derschilder J. H. Pen- nings te Amersfoort 50 PLAATSELIJK BUIEN. Weersverwachting tot Zater dagavond. Matige, vooral langs de Waddenkust tydelyk vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid. Wisselend bewolkt met enkele plaatselijke buien. Hier en daar met onweer. Wei nig verandering in tempera tuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1