NIEUWS UIT ZEELAND Rijwieltreinen rijden 's nachts door Nederland Rijnverkeer via Nederlandse en Belgische havens. Nieuws in een Noiedop WALCHEREN f^-genda Record van 350 wagens vol met fietsen zal nog wel verbeterd worden. Nunspeet vooral in trek. (Van onze reizende redacteur) Het nachteiyk spoorwegver keer in do zomermaanden is het drukst op de lijn Amers foortNunspect en do druitte bereikt elke week haar hoog tepunt in do nacht van Vrijdag op Zaterdag. En dit alles is dan to danken aan de fiet sen! Bjj tien-, ja bü honderd duizenden trekken do binnen landse toeristen erop uit en zeer velen hunner nemen hun karretje mee, als zy tenmin ste naar de bossen gaan. Non- speet nu schynt het centrum te zyn van het fietsende toerisme. Het vervoer van rijwielen loopt zo hoog, dat er.speciale treinen voor rijden, alle des nachts, van Maandag op Dins dag, van Donderdag op Vrijdag, van Vrydag op Zaterdag en van Zaterdag op Zondag. De drukste nacht was tot dusver die van 23 op 24 Juli, toen er 12.247 exemplaren vervoerd zqn. Daarvoor waren iets pieer dan 350 wagons nodig, tien lange treinen derhalve! Toch reden er geen tien lan ge fietstreinen door het land, want zo eenvoudig gaat het niet, dat men tien treinen vol laadt en ze dan maar het nachtelijk Nederland in stuurt. Er is een afzonderlijke dienst regeling met een geheel eigen schema een fietsspoorboek- je bg wijze van spreken in gebruik voor dit werk. De fiet sen, die op honderden stations worden aangeboden, worden in de loop van de dag verzameld op 22 zg. groepshoofdstations, van waar zij 's nachts naar de het dichtst bij de plaats van bestemming gelegen andere groepshoofdstations worden vervoerd. Daar zijn zij heel vroeg in de ochtend; zó vroeg, dat zij doorgaans nog met de eerste trein verder vervoerd kunnen worden. ANDERE ROUTES. De fietstreinen ryden heel andere routes dan de personen treinen. Zo 19 er een lyn Uit- SeestEindhoven en een lyn iaarlemGroningen. Als des nachts om 23.37 uur trein 8001 van Amsterdam C.S. vertrekt via Hilversum en Utrecht en 's-Hertogenbosch naar Eindho ven, is die inmiddels uit Uit geest gekomen. Hij heeft dan gewacht op trein 8003 uit Haarlem en te Amsterdam heeft men beide dan al uit elk aar moeten rangeren om de wagons voor het Noorden en het Oosten te scheiden van die Overeenstemming bereikt. Naar de N. R. Ct. uit Washington verneemt, is thans tussen Bizonia en de Nederlandse en Belgische autoriteiten overeenstemming bereikt omtrent zo goed als alle hangende vraagstukken, verband houdende met de of ficiële inschakeling der Ne derlandse en Belgische ha vens in het Rijnverkeer. O. a is men het eens gewor den over de basis, waarop toekomstige transacties en verschepingen zullen plaats Vinden. De autoriteiten van Bizo nia gave nnameiyk de voor keur aan directe transacties met verschepers inplaats deze via regeringsinstanties te leiden. Hiermede hebben de Nederlandse en Belgische autoriteiten zich in zoverre principieel accoord verklaard, dat terwij directe transacties zullen blijven toegestaan, de Nederlandse en Belgische re geringen het totaal der ton nage zullen biyven vaststel len. welke bepaalde firma's zullen krijgen toegewezen, benevens de verdeling dier tonnage tussen Nederland en België. Wat dit laatste be treft plegen de Nederlandse en Belgische instanties nog overleg over een voor beide landen aanvaardbare regeling betreffende de onderlinge verdeling, welke regeling dan aan de autoriteiten van Bi zonia zal worden voorgelegd. Intussen is een deel van het Rynverkeer reeds sinds enige tijd via Nederlandse en Belgische havens geleid, dit verkeer neemt allengs in om vang toe. Hoewel nog geen definitie ve overeenkomst is onderte kend of geparafeerd ver wacht men thans binnenkort dat ondertekening zal kun nen plaats vinden, waarna 'n langdurige ondcrhandelings- periode zal zyn afgesloten en een aanmerkelijke inschake ling van het Rynverkeer via de Nederlandse en Belgische havens geen hinderpalen meer in de weg zuilen staan. (Ingezonden mededeling) SEDERT 1869 VERMAARD OU DE VOORTREFFELIJKE KWALITEIT ONDERGOED voor het Zuiden. Zoiets ge beurt dan nog eens te Amers foort het drukste knooppunt voor het ry iviel vervoer en verderop weer enige malen. NOG DRUKKER? Ondertussen vérwacht men, dat het record van 23 Juli ln Augustus nog met stukken ge klopt'zal worden. Een bezwaar zal dat niet zyn, want de N. S. zyn er op voorbereid. Er is een voldoende aantal spoorwa gens ter beschikking. Alleen vragen zy wel de medewerking van toeristen, die wel eens de neiging hebben de zaken al te gemakkelijk te nemen: zij ver zoeken al de fietsen vóór 8 uur 's avonds aan te bieden. Komen zy later, dan kan aan komst de volgende ochtend niet met zekerheid gewaarborgd worden. Soms is de drukte erg groot, juist in de avonduren. By het C. S. te Amsterdam heeft men een apart fietsenloket inge richt en enige dagen geleden stonden daar in de vooravond 500 aspirant-toeristen in de rij. Er werd met man en macht gewerkt er waren mensen, die van 's ochtends tien tot na middernacht» in touw bleven! maar het ging niet ledereen vlug genoeg; de politie moest eraan te pas komen om de ge moederen kalm te houden. Maar al te veel mensen rede neren: na het werk even thuis eten en dan de fiets naar het station brengen. Doen zy dat by honderden tegelijk, dan loopt de boel spaak, ondanks alle organisatie en goede wil. Wie eerder kan komen, doet niet alleen de N. S. een ple zier, maar ook zichzelf, want dat kan het in de ry staan voorkomen. (Nadruk verboden) Landsgrondwet voor Ned. Antillen. Prof. van Poelje, voorzitter van de commissie voor het ontwerpen van een landsgrond. wet voor de Nederlandse Antil len, is Woensdag op zyn terug reis van de Antillen naar Ne derland te Washington aange komen. Hij deelde aan Aneta mede, dat zijn commissie „een gunstig resultaat had bereikt". Bioscoopdirecteuren contra filmcritici. AMSTERDAMSE BLADEN TREKKEN èèN LIJN. In de nummers van de Donderdagavond verschenen grote Amsterdamse dagbla den is niet de advertentie van de Amsterdamse bios- cooDProgramma's opgenomen die daarin wekeliiks een plaats vindt. De reden daar van is. dat de afdeling Am sterdam van de Nederlandse Bioscoopbond een dezer bla den de advertentie had ge weigerd, omdat men vpnd, dat in die courant de films niet gunstig genoeg werden gerecenseerd- De overige dag bladen hebben daarop besto ten deze annonce evenmin in hun blad te publiceren, om dat zii de maatregel van de bioscoopbond als een poging tot. aantasting van de vrijheid der critiek beschouwen. Autodieven aangehouden. De politie te Bergen op Zoom heeft een tweede groep autodieven aangehouden, die drie auto's hebben gestolen- De auto's werden in Antwer pen verkocht. Duits vuil in onze Dinkel. Het Kamerlid Van der Goes van Naters. heeft onlangs vragen ge steld over de verontreiniging van de Dinkel door Duits afvalwater van fabrieken en de menselijke sa menleving. De minister van Ver keer en Waterstaat heeft thans ge antwoord. dat er een plan is behan deld om een einde aan dit euvel te maken, maar dat de verwezenlij king voorlopig is afgestoten op ge brek aan materiaal. Binnenkort zal echter weer over geconfereerd worden. Een 35-tal leden van de Interna tionale Academie voor Vergelijken de Rechtsstudie is Donderdagmor gen in het Vredespaleis te Den Haag bijeengekomen. De rechtsge leerden uit 20 landen zullen in de komende dagen het program vast stellen voor het derde internatio nale congres voor vergelijkend recht, dat in Augustus 1950 in den Haag zal worden gehouden. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft bij handop steken een lening van 55 millioen dollar goedgekeurd, bestemd voor de bouw van een vaste zetel der V.N. te New-York. 1600 leden van de Nederlandse Vereniging voor de Volkszang uit alle delen van het land hebben Donderdag in de congreszaal van de tentoonstelling Bloemen in Berg en Bos te Apeldoorn gezongen, ter ere van het gouden regeringsjubi leum van H.M. de Koningin. In October zal de Haarlemse tram uit het stadsbeeld verdwijnen cn worden vervangen door bussen. Bij O. is de heer G. W. Bois- sevain tot H.M.'s buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister b(j het Griekse hof benomed. Huisvesting in de Noord-Oost-polder. Gunstige perspectieven voor Walcherse boeren. Nu er meer vooruitzichten z(jn voor do bouw van boerde rijen in de N.O.-polder komt er ook meer perspectief in de uitzending van Walcherse boe ren naar „Nederland's twaalf de provincie". Naar wij verne men kan thans met zeker heid worden gezegd, dat nog dit ntsjaar 40 A 50 boeren van Walcheren op de hoogte zyn gesteld wanneer zy en waar zy in de Noord-Oostpolder zullen komen te wonen. Wan neer zich geen tegenslag met materialenaanvoer voordoet, zal aan het einde van de vol gende zomer een serie boer derijen beschikbaar zyn met voldoende behuizing voor een compleet gezin. Geen Wild West-bivakkeren dus, zolas destijds nog wel eens is overwogen. Er gingen toen stemmen op, die zeiden: „Stuur de mannen er maar al vast heen en laat de vrou wen later komen als de boerde rijen er eenmaal staan". Ge lukkig waren er verstandigen, die begrepen, dat déze imigra- tie geen succes zou worden: het gezin voor langere ty'd üiteen, de mannen in een kam pement. waar zij naast hun ongetwijfeld zware taak op het land ook voor zichzelf zouden moeten zorgen. Het is bekend, dat 3000 ha. voor de Walchenaren beschik baar is, hoofdzakelijk bedrij ven van 12 en 24 ha. Destyds hadden zich 150 boeren opge geven voor plaatsing, hetgeen wil zeggen bezetting van on geveer 2500 ha. Het is ver heugend, dat de animo door het lange wachten niet is ver minderd: weinigen hebben zich teruggetrokken. Het aan tal migranten zal overigens nog wel toenemen, wanneer alles wat vastere vormen heeft aangenomen. Belangrijk is, dat het Rijk bij de bepaling van de pachtprijs waarover helaas nog niets is te zeggen rekening zal houden met een redeiyke ondernemers winst. De voorwaarden voor credietwaardigheid zullen voor de boeren zeker geen be zwaar zijn. De Herverkavelingscommis sie gaat nog volop door met het verzamelen van gegevens voor de lijst van in aanmer king komende boeren. Het ligt ln de bedoeling om steecis ongeveer drie Walcher se gezinnen in eikaars nabij heid te plaatsen, zodat de band met het „verleden" niet geheel wordt doorgesneden. Een apart Walchers centrum te maken zou tot ongewenste toestanden leiden en daarom is men daartoe niet overge gaan. Nieuwe beplantingen op Walcheren. In de loop van November. PLAN. DAT IN BEHOEFTE VOORZIET. Het is een bekend feit, dat reeds voor de oorlog sommige aspecten van het Walcherse natuurschoon aan aantrekke lijkheid inboetten. Zo ging het aantal meidoornheggen achteruit 'en verloren sommi ge wandelpaadjes hun char me al voor het binnenstro mende water ziin verwoes tende werking deed gelden- Een treffend voorbeeld hier van is het eenmaal zo popu laire „Brigdamse padje", dat in de toekomst wel weer be plant zal worden, maar dan doorkruist zal worden door de „Herverkavelingswegen" Het reconstructieplan voor Walcheren en het land- schapsarchitectonisch- en herbeplantingswerk geran- deren echter de terugkeer van de schoonheid, die voor de inundatie spreekwoorde lijk was voor het eiland. Wij vernemen, dat ook aan de karakteristieke „wandelpaad jes" de nodige aandacht zal worden geschonken en dat het plan bestaat om een wandelweg te maken van Middelburg naar Domburg. Duurder bouwen in Zeeland. Sinds enige tyd moeten de aannemers de extra-kosten voor het aantrekken van ar beidskrachten van elders voor de getroffen gebieden in hun aanneemsom opnemen- Voor Walcheren en West- Zeeuwsch Vlaanderen be stond in dit opzicht nog de vroeger bestaande toestand- Hier konden de aannemers deze extra-kosten nog bij het riik declareren. Van 1 Augustus a-s. af zul len ook de aannemers op Walcheren en in West Z. Vlaanderen bedoelde extra- kosten in de aanneemsom moeten verdisconteren. Hiermede is men ook in bovengenoemde gebieden tot de vooroorlogse praktijk te ruggekeerd- Gedenktekens op spoorwegstations. Er zullen op onze spoor wegstations in Zeeland nog1 gedenkplaten worden ont huld voor in de oorlog om het leven gekomen personeel der N.V. Nederlandse Spoor wegen. De eerste onthulling heeft plaats op 10 Augustus, 14 uur, KapelleBiezelinge, de tweede op 12 Augustus, 15.40 uur* Roosendaal. 40 nieuwe hangars gebouwd. In verbluffend snel tempo. Het gaat beter met de afle vering van de hangars in Z. Vlaanderen. In een verbluffend snel tem po zyn' alleen in .Zeeuwsch- Vlaanderen niet minder dan 40 grote en kleine hangars in de letteriyke zin des woords als paddestoelen uit de grond gestampt. Om onze lezers een beeld te geven hoe snel de aanvoer, het transport en het opstellen der staalconstructies is gegaan, la ten wij hieronder enkele gege vens volgen: Op 21 Juni j.l. werd het eer ste ijzerwerk van de fabriek Kloos te Kinderdijk verzonden, waarna op 28 Juni daarop de monteurs van deze firma op verscheidene plaatsen tegelijk de eerste hangars begonnen te bouwden. Thans, dus iets meer dan een maand later, staan alle 40 hangars in Zeeuwsch-Vlaan deren overeind, voor wat de staalconstructie^ betreft, terwijl de dakbedekking van het me rendeel eveneens is aangebracht en aan het resterende gedeelte met de meeste spoed wordt ge werkt (slechts enkele wachten nog op dakbedekking). De laatste weken werd op drie bouwplaatsen tegelyk gebouwd; deze strekten zich uit van Nieuw Namen tot Eede en Cadzand Tegelijkertijd werden bovendien nog 10 hangars, merendeels kleinere typen, op Walcheren, en één grote op Zuid-Beveland gemonteerd. De ijver en de handigheid. waarmede deze monteurs, ge durende ongeveer 5 weken, in Zeeuwsch-Vlaanderen ge zwoegd hebben, heeft ongetwij feld de bewondering gewekt van onze landbouwende bevolking. De organisatie klopte voor treffelijk, zodat bij wijze van spreken geen uur is verloren gegaan. Directie en monteurs, welke laatsten de regen van de eerste weken van Juli trotseer den en zich daardoor, ondanks dat zij dagen lang tot op hun huid doorweekt waren, niet lieten ontmoedigen, verdienen hier zeker een w'arm woord van hulde en dank Het geheel kan zonder over drijving als een lichtpuntje in de trage wederopbouw van ons gewestt worden aangemerkt. Stremming veer PerkpoldeiKruiningen. Op Zondag 8 Augustus a.s. zal het verkeer voor aiitobus- sén en vrachtwagens langer dan 8 meter over het veer Veerhaven Perkpolder—-Krui ningen gestremd zyn, zulks in verband met noodzakelijke herstellingen aan de aanleg steiger. Repatriërende militairen. Met het troepentransport schip „Johan van Oldenbarne- velt", dat vermoedelijk 17 Au gustus te Amsterdam aan komt, repatriëren de volgende Zeeuwse militairen: J. Pleyte Cadzand, A. J. Besselaar Vlis- singen, C. Baak Vlissingen. J. Baaijens Nieuwdorp, C. v. d. Broeka Serooskerke, A. J. Bruynoge Schoondyke, J. Col- mari Clinge, J. A. van Dalen Middelburg, J. van Damme Rilland-Bath, J. v. Espen Axel, C. M. Faasse Borssele, P. Geerse Middelburg, L. Geldig Oostkapelle, L. J. Hemming Vlissingen, M. v. d. Heyden Vlissingen, C. Hoogesteger Oost-Souburg, J. Jakobsen Se rooskerke, E. Kaalst Goes, A. J. Koster Wissekerke, A. J. Leenhouts IJzendyke, D. W. van Liere Temeuzen, J. de Looze Zierlkzee, J. A. Lijser Cadzand, J. H. v. d. Maas Nieuwerkerk, A. Marteijn Vee- re, M. Naaktgeboren Goes, J. Overdulve Axel, J. C. de Pan Goes, H. G. M. Plasschaert Graauw, J. D. M. v. d. Plasse Graauw, C. D. de Reu IJzen dyke, J. de Ridder Arnemuiden, J. P. Roelse Ritthem, J. Schipper Borssele, Th. Stok man Wissekerke, C. A. van Strien Zierikzee, W. Sturm Oostkapelle, D. v. d. Velde Axel, O. J. Verbiest Koewacht, A. J. Manhave Breskens, J. de Smit Souburg, J. A. Verstraate Middelburg, J. Verpoorten Axel, J. IJsel Goes. BENOEMING. De minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, heeft in de architectencommis sie voor Zeeland voor de duur van twee jaar benpemd, de heer B. van Bilderbeek uit Dordrecht. MIDDENSTAND SEXAMENS. Voor het Woensdag te Middel burg gehouden Middenstands examen Algemene Handelsken nis slaagden de volgende per sonen: A. Rombout, J. van Sluys, M. Snel, Vlissingen. C. Ruissen, J. M. Traas, Wemeldinge. A. Rijk, M. J. Sanderse, G. Smit, 's-H. Arendskerke. J. Schinkel, J. de Smit, J. la Soe, Souburg. Mej. N. Rijks, W. Vader, Middelburg A. G. Schrijver, B. Sinke, B. J. Slager. Mevr. J. Timmerman- Rijn, Goes. C. Rottier. E. J. Sinke, Yerseke. J. C. Rijk, Hein- kenszand. J. Sinke, J. J. Traas, Krabbendijkc. A. J. dc Smit, Sluis. J. C. Steutel, Zierikzee F. A. Stevense, Rilland. M. C. de Smit, Aagtekerke. Afgewezen werden 13 candidaten. Congres over Neder- land's nieuwe kerken. VIER PROMINENTE SPREKERS. Ter gelegenheid van de ten toonstelling „Nederland's nieu we kerken", die op 17 Augus tus a.s. in de Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg zal worden gehouden, zal op Vrij dag 20 Augustus een congres worden gehouden. Dit wordt gedaan met het oog op de gro te belangstelling, die in de kringen van de bij kerkbouw betrokkenen voor de daarme de gepaard gaande vraagstuk ken bestaat. Deze zullen van alle zyden worden belicht, waarna er over van gedachten kan worden gewisseld Vier prominenten zijn bereid gevon den op dit Congres het woord te voeren. Na de opening door de voor zitter van het plaatselijk co mité, dat gevormd is ter gele genheid van deze tentoonstel ling, mr. dr. R. W. Graaf van Lynden, komt ds. W. A. Zeyd- ner uit Rotterdam aan het woord met een bespreking van de richtlijnen voor de inrich ting van het kerkgebouw, vastgesteld in de vergadering van de Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk op 17 Juni 3,947 te Groningen, Vervolgens komt dr. A. I. M. Kat uit Haarlem op de kathe der met een lezing over „De liturgische zin van het R.K. kerkgebouw". Na de pauze spreekt ir. Alph. Siebers uit Breda over „Dé vormgeving van het R.K. kerkgebouw" en houdt prof. ir. J. Berghoef uit Aalsmeer een verhandeling over „De ruimtevorm van het Protestantse kerkgebouw". Om 4 uur 's middags wordt dit congres gesloten, waarna een bezichtiging van de expositie volgt. Verscheidene projecten van kerkgebouwen in Zeeland en die van de restauratie der Abdijgebouwen te Middelburg zijn in de tentoonstelling opge- VITRITE-PERSONEEL STEUNT U.N.A.C. Het personeel van de Vitri- te-Works heeft een uur loon ten bate van de U.N.A.C.-we- reldhulp aan noodlijdende kin deren afgestaan. De directie heeft hierop een toeslag tot hetzelfde bedrag gelegd, zodat de U.N.A.C. de belangrijke som van 1004.52 kon worden afgedragen. Weer een voorbeeld, dat na volging verdient. POLDERBENOEMINGEN. Benoemd tot: dijkgraaf van de Deurloopolder, C. B. Kodde te Tholen, met ingang van 20 Juli 1948: gezworene van het water schap De Vrije Polders onder Tholen, Chr. A. C. Aertssen te Tholen, met ingang van 1 Aug. 1948; gezworene van de polder Vierbannen van Duiveland, J. J. Stols te Nieuwerkerk, met ingang van 1 Augustus 1948; gezworene van het water schap Nieuw.Bommenede, J. van der Bijl te Zonnemaire, met ingang van 1 Aug. 1948; gezworene van het water schap Baarland, A. J. van Nieuwenhuyzen te Oudelande, met ingang van 1 Aug. 1948; gezworene van het water schap De Breede Watering be westen Yerseke, K. M. Straub te Kloetinge, J. C. van 't West einde te 's Heer Abtskerke en M. H. van Liere te 's Heer Abtskerke, met ingang van 1 Augustus 1948; dijkgraaf van het waterschap Nieuw-Bommenede, N. A. Deïst te Zonnemaire, met ingang van 5 September 1948; afgevaardigde van de West. kerkepolder naar de algemene vergadering van het water schap voor de uitwatering door de Sluis in de Piet, A. van Strien te Wolphaartsdyk; gezworene van het water schap Zuid c.a., A. E. J. de Moor te Temeuzen. DE HERBEPLANTING VAN WALCHEREN. De Stichting „Nieuw Wal cheren" overweegt in de loop van de maand November op sobere wijze een begin te ma ken met het planten van bo men uit de grote buitenlandse schenkingen. Gedacht wordt aan het Nollebos te Vlissingen en de Kreek achter de dijk bij Westkapelle. Koudekerke FEESTPROGRAMMA. De Oranjevereniging te Koude kerke heeft in samenwerkingmet de C. B. „Lammerenburg" het vol gende feestprogramma samenge steld: Op 28 Aug. wordt aangevangen op de Vlissingse weg met ringrij- den te paard, kinderspelen, ge- costumeerde voetbalmatch, enz.; Op 31 Aug. muziek-uitvoering in de avonduren, tevens opening van de étalagewedstrijd en ontsteking der feestverlichting: 2 Sept. Dank dienst, waarin de beide predikan ten zullen voorgaan en het Ger. evangelisatiekoor zijn medewer king verleent met een zangspel, samengesteld door de heer S, Landsman te Vlissingen. 3 Sept. feest in het dorp: kinderspelen, voetbalmatch, optocht, spelen voor de rijpere jeugd, gecostumeerde voetbalwedstrijd, en in de avond uren muziek, zang, openluchtfilm en fakkeloptocht. Vlissingen OPGEPAST MET RIJWIELEN. Bij dc politie te Vlissingen is aangifte gedaan van ver missing van rijwielen op de Boulevard bij het badstrand. Van de dader of daders ont breekt ieder spoor. De Com missaris van Politie vestigt er in dit verband de aandacht op, dat het plaatsen van niet afgesloten rywielen op de Bou levard niet alleen gevaarlijk, maar bovendien strafbaar is, zodat een bekeurihg kan vol gen. ORGELBESPELING JACOBSKERK. Woensdagavond heeft de or ganist Piet Broerse van de Jacobskerk te Vlissingen een orgelbespeling gegeven, waar bij dc fluitist Henk Broerse als medewerker optrad. De beide heren Broerse kun nen- op een goede avond te rugzien. Weliswaar is de kern van belangstellenden voor deze orgelconcerten klein, maar zij is getrouw en zou zich niet graag deze concerten zien ont vallen. Van de zeven programma nummers noemen we allereerst Pièce Héroique van Franck, dat voortreffelijk werd ge speeld en waarbij zowel de kwaliteiten van de organist als de mogelijkheden van het orgel uitnemend tot hun recht kwa men. De fluitist blonk Uit in de rustige fluitsonate in Es van J. S. Bach. De aria voor fluit van A. Roussel, een bijzonder interessant werk, kwam er wat minder gaaf af. Het con cert werd besloten met de Toccata in F. van Bach, le vendig en toch indrukwekkend HOFMEESTER VIEL IN HET WATER. De hofmeester bij de Prov. Stoombootdienst, de heer J. M„ gleed Woensdag tussen' schip en ponton uit en gleed in het water. Met veel moeite geluk te het de drenkeling vanuit zijn gevaariyke positie weer op het droge te brengen. In het zeebad te Vlissingen werden in de week van 29 Juli tot en met 4 Augustus 7070 baden ge nomen. Voor het examen Practijkdi- ploma Boekhouden van de Associa tie zijn geslaagd de heren J. Teir- linck en D. Stroo, beide uit Vlis singen. O.- en W.-Souburg AANRIJDING. Woensdagmiddag had te Sou. burg op de gevaarlijke hoek KanaalstraatPaspoortstr. een aanrijding plaats tussen een vrachtauto uit Westkapelle en een personenauto uit Vlissin gen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Er was enige materiële schade. Grijpskerke ONGELUK BIJ OOGSTEN. De landbouwer L. de L. te Grijps kerke had bij het gerst snijden het ongeluk zich met een scherpe sik kel zódanig te verwonden, dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. Oostkapelle Donderdag 12 Augustus zal de gemeenteraad van Oostkapelle des avonds te 7.30 uur, in openbare ver gadering bijeenkomen. Arnemuiden Goedkeuring voor 9 woningwetwoningen. VERGADERING IN HERSTELDE RAADZAAL. De gemeenteraad van Arne muiden vergaderde voor het eerst sinds de oorlog in de herstelde raadzaal. De drie nieuw benoemde raadsleden, de heren J. J. C. v. d. Graaf, A. Kodde en J. L. Joosse wer den in deze vergadering be ëdigd. - De -voorzitter deelde mede, dat de Koninklijke' goedkeu ring op de nieuwe vermake lijkheidsbelasting ontvangen was, zodat deze met ingang van 1 Augustus in werking kon treden. Verder was Rijks- goedlceuring ontvangen voor het bouwen van 9 woningwet woningen, die inmiddels voor de som van 90.666 aanbe steed zyn. In verband met de benoe ming tot adjunct-commies ter secretarie te Texel werd met ingang van 16 Augustus eer vol ontslag verleend aan de heer K.C. Kaan, 2e ambtenaar ter secretarie. Tot eerste ambtenaar ter secretarie werd benoemd de heer F. M. Geluk uit Capelle aan de IJssel. Daar Géd. Staten bedenkin gen hadden geuit tegen de verordening op de heffing van legesgelden ter secretarie werd volgens yoorstel van B. en W. besloten deze te wijzigen. Het zelfde gold ook voor de veror dening op de heffing van be- graafrechten, ziektegelden en inentingsgelden. Vervolgens hechtte de raad zyn goedkeuring aan het uit- keringsbesluit 1947 voor het gemeente-personeel om 2V& van de Pensioensbijdrage uit te keren. Het voorstel van G.S. om herziening van de bepaling voor de kinderbijslagregeling voor gemeente-ontvangers werd aangenomen, evenals het voorstel van Ged. Staten voor herziening van de salaris regeling voor het personeel van de keuringsdienst van wa ren te Goes. Volgens voorstel van B. en W. besloot de raad voorlopig niet toe te treden tot de ge meenschappelijke regeling voor gemeentelijke personeelsaan gelegenheden. Volgens voorstel van B. en W. werd besloten aan de Chr. Kweekschool, voor de z.g. ver- nieuwingseürsussen voor on derwijzend personeel geen sub sidie te verlenen, daar de aan vraag te laat is binnen geko men, terwijl aan de sociale bij standsregeling inzake gezins verzorging wel een subsidie zla worden verleend. De Oranje-vereniging ver zocht om een bijdrage voor tractatie der kinderen van de scholen in verband met het Regeringsjubileum van H. M. de Koningin. De raad besloot deze bijdrage te verlenen tot een bedrag van 0.25 per kind. Een verzoek van de bewoners van het Tuindorp, om aanleg van bestrating aan de zykan- ten van de rijweg, kon niet ingewilligd worden, daar het aanschaffen van het materiaal voor deze bestrating te veel onkosten met zich mee zou brengen. Zodra het materiaal niet meer zoveel kost, zal zeer zeker gevolg gegeven worden aan dit verzoek. Vervolgens werd besloten om tot bouwen over te gaan van een berg plaats voor gemeentewerken. MOTORSPORT Motorengedaver In Middelburg. DE ELF PROVINCIALE HOOFDSTEDEN RIT. Donderdag reeds vroeg in de morgen daverde het in Middelburg van het motorgeronk, toen bijna 200 motoren met de deelnemers aan de Elf Provinciale Hoofdsteden-Rit daar hun eerste contróle-stempel kwamen halen. Er werd gereden in een sport- en een tourklasse. Om precies 6 uur was de eerste deelnemer in de sportklasse te Breda gestart en volgens het tijd schema moest deze zich om 8.14 uur precies aan het Nederlands Koffiehuis te Middelburg melden. Het werd 8.13 uur en daar een speling van twee minuten voor en na de officiële tijd was toegestaan, leverde dit geen strafpunten op. Met de regelmaat van een klok verschenen daarna de overige „sportklassers", die een moment na hun voorganger waren gestart; slechts enkelen liepen strafpunten op. Anders was het gesteld met de enige Middelburgse deelnemer aan deze monster-betrouwbaarheidsrit, de heer de Leeuw. Deze had zich niet gestoord aan de richtingspijlen en was nog even naar zijn woning gegaan. Het gevolg was. dat hij de contróle van de verkeerde zijde binnenreed, hetgeen hem op 15 strafpunten kwam te -taan, een gevoelig verlies bij deze eerste con- tröle-post. Na de sportklasse verschenen de deelnemers aan de tourklasse. Daar deze een kwartier speling hadden, kwamen er groepen tegelijk bin nen. hetgeen op de Dam een ge zellige drukte veroorzaakte en on danks het vroege uur veel belang stelling trok. De ronde-van de Elf Provinciale Hoofdsteden-Rit- luidt dis - .Vólgt; Breda. Middelburg -Ypenbosx, Den Haag, Haarlem, Afsluitdijk. Leeu warden. Groningen. Assen, Zwolle, Utrecht. Arnhem. Maastricht s-Hertogenbosch. Breda. De gemid delde snelheid voor de sportklasse bedraagt 45 km per uur en voor de tourklasse 4ü km per uur. Het af te leggen traject bedraagt voor de sportklasse 1300 km (door het in leggen van enkele „lussen") en voor de tourklasse 1100 km. In totaal wordt zes uur rust gegeven. Officiële Publicaties Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, maken bekend; dat het Oud Archief, Bellamypark, al hier, voor het publiek gesloten zal zijn van Zaterdag 7 tot" en met Za terdag 14 Augustus. Vlissingen, 2 Augustus 1948; N Marktberichten. VEILING „WALCHEREN". 4 Augustus 1948. Groenten: Dubb. princessen 26 33, Wagenaars 20—24, Saxa's 22 24, Snijbonen 2250, Andijvie 4 21, Doperwten (stam) 25. Kroten 2 —6, Waspeen II 10—21, Postelein 11—22, Prei 25—29, Rabarber 3—8, Pootuien 413, Rode kool 510, Savoije kool 2229, alles per kg. Bloemkool I 654, idem II 421. idem III 46, Platglaskomk.'IA 10 —19, idem I 7—16, idem II 4—6, id. III 47, Natuursla 1.54, idem II 1,53, alles per stuk. Peen 624 ct, per bos. Fruit: Peren: Précose A, B, C 52 —66. I—II 45—61, Fabriek 23—37, alles per kg. Pruimen: Washington 2255, On tario 2543, Czaarpruim 1648,. al les per kg. Meloenen: Suiker 35113, Oranje Annanas 66131, Net 15—84, alles per stuk. Appels: Mad. Trijve A,"B, C 46— i, I—II 41—43, Fabriek 31—35, Zi geunerin A, B, C 69—80, I—II 72— 73, Keswick A, B, C 3033, III 2932, Madelein fabr. 51—62, Early Vict. A, B, C 45-47, 1— H 35-4.1, fa briek en val 20—36, alles per kg. Diversen: Druiven (Frankentha- ler) 165—171, Bramen 121124, To maten (kas) 1830. alles per kg. Kasperziken 1041 per stuk. Aardappelen: Eigenheimers 9.9— 7.5, Bintjes 5—5.6, Eerstelingen, 5.2 6.2, Koopm. blauwe 7.2, alles per kg. MIDDELBURG. Vrijdag: Markt: Kermis: KunstZaaL Van Benthem en Jutting: Ex positie werk van Jaap de Car- pentier (ook Zaterdag); Elec tro: De dame met de glimlach. 7 en 9.15; Schouwburg: Sinbad de Zeeman 8. Zaterdag: Markt: Kermis; Schut tershof: dansen; Schouwburg: Sinbad de Zeeman, 8; Electro: De dame met de glimlach 7 en 9.15 VLISSINGEN. Vrijdag: Alhambra Theater: De dolly sisters 7 en 9; Luxor: De held van Texas 7 en 0. Zaterdag: Alhambra Theater: De dolly sisters 7 en 9; Luxor: De held van Texas 7 en 9.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2