PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Molotov krijgt opnieuw bezoek van gezanten Bezwarend materiaal in de zaak Christiansen De herverkaveling van Walcheren vordert Joods vredesverlangen D£ BILT J De kabinetsformatie. Distributie in België wordt afgeschaft In Hyderabad is de toestand ernstig Batavia wordt federale hoofdstad. AMBTENARENCRISIS TE BATAVIA. VOORSPELT 191e Jaargang - No. 183 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 6 Augustus '48 ABONNEMENTSPRIJS: 30 ct. per week; t 3,75 per kwartaal; franco per post 4,— per kwartaal. Losse nummers 10 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per mm., minimum p. advertentie f 2. Giro nr 350300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L Vorststr. 55. tel. 2475 <b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr Maurltsstr 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerjjstr 2 - Zlerltaee^Jlogerds^ Het Wereldgebeuren OPHEFFING GELDBLOKKADE IN BERLIJN. Nog steeds zwijgzaamheid De afgezanten der Weste lijke mogendheden te Moskou hebben van hun regeringen opdracht ontvangen een nieuw onderhoud te verzoe ken met de Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Mo- lotof Woensdag is daartoe aan de Franse ambassadeur te Mos kou, Yves Chataigneau in structie gezonden. De instructie zou verder uitgewerkte bijzonderheden hebben bevat over voorstel len betreffende plaats en vorm van een viermogendhe- denconferentie- Naar men ge looft, bevatten de instructies tevens voorstellen over de onderwerpen, die besproken zouden worden. Er zal niets worden bekend gemaakt voor de Sow jet-re gering de voorstellen heeft onderzocht. SOWJET-CONCESSIE. De Sowjets hebben in Ber lijn een kleine concessie ge daan door de financiële blok kade gedeelteijk op te heffen. De tegoeden van het stads bestuur en West-Berlijnse industrie bij de Centrale Bankinstelling, mogen voor een deel opgenomen worden. Het stadsbestuur is daardoor eindelijk in staat gesteld aan de rond 130-000 man gemeen- tepersoneel de lonen uit te betalen. Voor de Berlünse firma's geldt hetzelfde- De Russen hebben niet vastgehouden aan hun eis. dat eerst het gehele geldver keer van Berlijn onder hun controle moet nomen. Een Britse deskundige bracht deze onverwachte toe gevendheid in verband met de besprekingen te Moskou- NIEUWE BESPREKIN GEN MET MOLOTOF. Uit gewoonlijk welingelich te diplomatieke bron te Moskou wordt vernomen, dat de Westelijke diplomaten .waarschijnlijk Zaterdag een bezoek aan het Russische mi nisterie van buitenlandse za- Het Franse herstel program. Het Franse kabinet heeft na een zitting van 7 uur bekend gemaakt, dat het met algeme ne stemmen het eens is gewor den over een wetsontwerp tot uitvoering van het economisch herstelprogram van Paul Rey- naud, de nieuwe minister van financiën. Vrijdag zou de laatste hand aan het ontwerp worden ge legd, waarna bespreking in het parlement volgt. Amerikaanse bommen werpers in Europa. De Amerikaanse luchtmacht deelt mede, dat Vrijdag uit Ari zona dertig superforten naar Engeland zouden vertrekken voor oefeningen. De .groep is bestemd voor aflossing van een thans in Duitsland gestation- neerde groep, -die binnenkort naar de V.S. terugkeert. Het totaal aantal Ameri kaanse superforten in Europa negentig blijft ongewij zigd. Reizend philosoof bestraft. „Antara" meldt, dat dr. Takdir Alisjahbana, hoogleraar in de facul teit der letteren aan de republikeinse hogeschool te Batavia, die thans in Nederland is, om het philosophische congres te Amsterdam bij te wo nen, van zijn functie ontheven zou zijn, omdat hij de reis naar Neder land ondernomen heeft, zonder vergunning van het republikeinse mi. nisterie van onderwijs. Communisme in U.S.A. Op de jaarlijkse bijeeen- komst van de communisti sche partij in de Verenigde Staten is verklaard, dat de partij thans zestigduizend le den telt, van wie er zeven duizend in de afgelopen ja ren zijn toegetreden. De ver gadering nam een resolutie aan, volgens welke, het thans aan de gang zijnde onderzoek naar communisti sche spionnen in Washington het antwoord van de Ameri kaanse oorlogsophitsers is op het jongste vredesinitiatief van de Sovjet-Unie. ken zullen brengen. Zij zul len daar vermoedelijk Molo- tof spreken. Het einde van het huidige stadium van onderhandelen over de Duitse kwestie zou nabij zijn- De bespreking van Zaterdag zou voorlopig de laatste zijn- V*oor zover kon worden nagegaan, waren de Westelijke afgezanten tevre den met de tot dusver ge boekte resultaten. Russen vorderen wagons. De Oostenrijkse regering heeft medegedeeld voornemens te zijn bij de geallieerde be stuursraad te protesteren te gen het wegvoeren van niet te vervangen spoorwegmateriaal, eigendom van de Oostenrijkse staatsspoorwegen, door de Rus sen. Deze beweren dat het ma teriaal, waaronder ook wagons, Duits bezit is. „Verschrikkelijk leuk" om Koningin te zijn. H.M. Flora II, het 18- jarige bloemenkoningin- netje van Haarlem, Greetje Kolkman, die in haar democratische woonstad incognito on gestoord de vreugden van een lunapark kon smaken, heeft een inter view toegestaan. „Hoe ik het vind?" Twee grote bruine ogen, die fonkelen van plezier, kijken, de vrager aan. „Verschrikkelijk leuk, een echt grappig grote mensenspelletje, dat best een week is uit te hou den, al is het heel ver moeiend. Ik werd tot Koningin gekozen na een examen met nog een paar meisjes van mgn school. Het was erg spannend. Wij moesten vlot kunnen antwoorden op allerlei vragen en ons koninklijk kunnen gedra gen. Toen men mij vroeg van welke bloem ik het meest hield, heb ik ge antwoord dat ik van al mijn onderdanen even veel houd. Jammer, dat het Haarlemse publiek me bekeek of ik een wild ^beest^was/^^^^^^^^rf De moeilijkheden, waarmee de kabinetsformateur mr. J. R. H. van Schaik, te kampen heeft, gaven aanleiding tot de over weging, dat de kabinetsformatie reeds mislukt zou zijn en dat hij op het punt zou staan zijn op dracht terug te geven. Dinsdag avond is de kabinetsformateur op Soestdijk geweest. De N.R.Crt. brengt het ge rucht. dat de heer van Schaik geslaagd zou zijn en dat de heer Drees minister-president zou worden, terwijl mr. Joekes dan sociale zaken zou krijgen. Sabotage-complot te Semarang. Talrijke arrestaties verricht. Door snel ingrijpen van de politie is te Semarang een grote subversieve bende op gerold, aldus meldt een cor respondent van Aneta uit Se marang De politie kreeg de eerste tip. toen enkele dagen geleden te Deimak een Indo nesiër werd gearresteerd, die in enkele manden rijst 10 handgranaten en 5 flessen met explosieven vervoerde. Bij nader onderzoek bleek, dat de subversieve organisa tie plannen had sabotage en andere misdrijven te Sema rang, bij Kendal en te De- mak te' entameren. Te Se marang zijn tientallen arres taties verricht De meeste arrestanten hebben 'reeds 'n volledige bekentenis afgelegd. Met Bandoengse federalisten .Naar wü vernemen is de de. legatie van Bandoengse fede ralisten, die Woensdag uit In donesië in Nederland arriveer de, Donderdagmorgen door de ministers Jonkman en Götzen officieel ontvangen. Daarna heeft een deel der delegatie leden een onderhoud gehad met de ministerpresident, dr. Beel en een ander deel met de vlce- voorzitter van de ministerraad, W. Drees. Donderdagmiddag vergader de de delegatie wederom met de ministers Beel, Drees, Jonk man en Götzen. Hierbij waren echter de adviseurs van de de legaties niet aanwezig. Bevolking is er vv einig mee gebaat. Prijzenslag een mislukking. Begin October van dit jaar zullen de weinige producten, die thans nog gedistribueerd zijn in België, n.l. brood, inge voerde boter, .spijsolie en sui ker eveneens van de bon zijn, waarmede België dan tot de weinige gelukkige landen van Europ3 zal behoren waar de rantsoenering geheel is afge schaft. Ongelukkigerwijze is het vrijgeven der gedistribueerde producten in de laatste twee jaar echter gepaard gegaan met een algemene stijging der kosten van levensonderhoud, die de 20 procent reeds over schrijdt. Vooral de arbeiders gezinnen, die slechts over een kleine beurs beschikken, heb ben hierdoor grote moeite om rond te komen. Hoewel de re gering getracht heeft door zgn. compensatie-uitkeringen aan de „economisch zwakkeren" (dat zijn die Belgen, welke minder dan fr. 72.000 per jaar verdienen) alsmede door „stipt heidspremies", „aanwezigheids- premies" en „dubbele vacaniie- premies" de loonstop enigszins te verlichten, hebben deze ver kapte loonsverhogingen geens zins gelijke tred gehouden met de algemene prijsstijging. Het gevolg hiervan is dat het gros der arbeidende bevolking slechts weinig koopkrachtig is. SCHIJNLUXE. Het merendeel der prachtige en kostbare artikelen in de etalages der grote Brusselse luxe-zaken, waarop de vreem deling zijn ogen uitstaart, kan dan ook slechts door een be trekkelijk klein gedeelte der bevolking worden aangeschaft. Het gemiddelde loon van een Belgische arbeider gaat zeker niet uit boven de fr. 4000 per maand en men kan zich een beeld vormen van de zeer be- scheidert wijze, waarop hij moet leven, indien men weet dat een gezin van twee personen alleen voor de aankoop van levens middelen minstens 2500 frs. per maand moet reserveren. De regering heeft een cam pagne gevoerd tegen de duur te. Wanneer de Belgische huls vrouw thans op de veldtocht tegen de duurte, die niet min der dan 34 millioen francs ver slond, terugblikt, kan zg slechts constateren, dat zij een misluk king is geweest en geen enke le invloed heeft kunnen uitoe fenen op het prijsverloop. In het algemeen kan men wel zeggen, dat het feit dat ln België de distributie binnen kort zal zijn opgeheven, nog geenszins betekent, dat hier door het levenspeil der bevol king zal verbeteren. India wil ingrijpen. Een woordvoerder van de regering van India heeft verklaard, dat de toestand in Hyderabad „te ernstig wordt, dan dat de regering van India verder onverschil lig kan blijven." De laatste dagen was de toestand snel verergerd. Naar verluidde hadden de Raza- kars, militante Moslims, het recht in eigen hand geno men en zou de Nizam, de heerser van de staat, hoe langer hoe meer zijn recht verliezen. De ontwikkeling van de toestand baarde In dia meer zorg dan het vraagstuk van een overeen komst op lange termijn. De bevolking in Hyderabad is voor het merendeel Hin doe. De Nizam echter is Mo hammedaan. Hyderabad is 't enige vorstendom, dat zich Volgens het onlangs weder om verschenen „Batafvia's Nieuwsblad" is het thans ze ker, dat Batavia als hoofd stad van de te vestigen Ver enigde Staten van Indonesië een afzonderlijke status zal krjjgen, namelijk die van „fe- deiL^al district". Dit federaal district zal bestaan uit Bata via zelf en een gebied, dat voldoende gelegenheid biedt voor uitbreiding van de stad. Een veelzeggende „Abendmeldung". Beklaagde lichi-ironisch. Donderdagmorgen te kwart over tien verscheen de voor malige YVehrmachtsbefehlha- ber in Nederland Christian" sen opnieuw voor het bijzon der gerechtshof te Arnhem. Deze zitting diende om het bijzondere hof in de gelegen heid te stellen een interlocu toir vonnis uit te spreken, waarna de einduitspraak be paald werd op Donderdag 12 Augustus te 10 uur. Nauwelijks was Christiansen naar voren gekomen, of de president van het hof, mr. ba ron de Vos van Steenwgk, deelde mede, dat het hof een onderzoek had gelast naar de echtheid van de. „Abendmel dung" van 2 October 1944. Het origineel hiervan berust in de archieven van het Neurenberg- se hof. Op verzoek van de pre sident las vervolgens de grif fier het door dit hof inmiddels verstrekte stuk voor, eerst in het Duits, later in het Engels, waaruit bleek, dat dit stuk het betreffende origineel is. In de ze „Abendmeldung" wordt ge- srpoken van de vergeldings maatregelen tegen Putten na de aanslag. f—- Enkele moeilijkheden en klachten. VERGOEDINGEN. Meer dan duizend arbei ders met ongeveer 25 drag lines werken dag in dag; uit met noeste vlgt om Walche ren een nieuw gezicht te ge ven: het werk der herverka veling vordert, ook al ver keert het nog maar in het eerste stadium. Waterlopen worden gegraven, bestaande wegen, die gehandhaafd blij ven, worden verbeterd en langzaam matïr zeker werkt men naar de dag toe het zal in 1950 wezen dat op Walcheren een grote voiles- verhuizing plaats vindt en de boeren hun nieuwe kavels zullen betrekken. Maar ook de technische dienst en de Herverkavelings- commissie laten de handen niet in de schoot rusten. Het aantal practische-, financiële en juridische kwesties, dat thans reeds onder ogen moet worden gezien en dat zich uiteraard, naarmate de arbeid vordert, steeds meer zal uit breiden, is zo groot, dat, wan neer men deze op papier zou zetten, een dragline moeite zou hebben de berg in één keer op te scheppen. Een van die pfactische kwes ties vormt de organisatie van het werk, dat thans wordt uit gevoerd en waartegen sommi ge boeren zo heeft de afde ling Aagtekerke van de Z.L.M. laatst een prótestnota in zee gezonden bezwaren hebben. Wij hebben daarover ons licht opgestoken bij de voorzitter van de Herverkavelingscom missie, mr. A. J. van der Weel, die moest erkennen, dat er wel eens fouten worden ge maakt door de aannemers, die een enkele maal niet voldoen de rekening hebben gehouden met de belangen van de grond gebruikers en ook door de amb tenaren, die nu eenmaal niet overal tegelijk kunnen zijn. Toch betreft het hier maar in cidentele gevallen, die geen graadmeter zijn voor de orga nisatie van het werk. VOORBEREID. Een ernstige klacht van vele betrokkenen is, dat zij njet voldoende zgn voorbereid op het graafwerk in hun percelen en inderdaad komt het voor, dat een aannemer in verband met weersomstandigheden e.d. op een bepaalde dag plotseling van het ene perceel naar het andere „overspringt". Maar er mag niet uit het oog worden verloren, dat de boeren er zich aan het begin van het seizoen van op de hoogte kunnen stel len of hun land in aanmerking komt voor doortrekking van een dragline of uitvoering van ander werk. Gaan zij dan toch verbouwen, dan geschiedt dit geheel op eigen risico. Ziet de boer een graafwerk geschieden in een aanpalend stuk land, dan kan hij bovendien ver wachten, dat hij een van de volgende dagen wel eens aan de beurt kan zijn en kan hij du9 zijn gewas of half ge was binnenhalen. Er wordt echter naar gestreefd de boeren tevo ren te waarschuwen. Het herverkavelingswerk is een tere materie, te meer kwetsbaar, omdat het snijdt door arbeid, die Ieder van ons hogelijk waardeert en omdat het een werk in voorbereiding is, wvüarbij voor de grondge bruikers onaangename voor vallen niet altijd te vermeden zgn. Er wordt echter naar ge streefd dit laatste te voorko men en dat moet ook mogeiyk zijn, mits er samenwerking is tussen alle betrokkenen, de commissie, de technische dienst, de aannemers, maar ook de boeren. Men kan nog verder gaan cn zeggen, dat alleen door hechte samenwerking dit grootse en voor Walcheren toch ongetwijfeld zegenrijke werk kan slagen. VERGOEDING. Het is niet alleen de kwestie van de vergoeding der materi ele oorlogsschade, waarmede de gedupeerde grondgebruikers opstaan en naar bed gaan, ook de vergoeding, die voortvloeit uit de herverkaveling vormt een punt, dat hun voortduren de aandacht heeft. Er bestaat hierover nog veel onzekerheid. De normale vergoeding is reeds in een van de eerste vergade ringen van de Herverkave lingscommissie vastgesteld op 2% X de pachtwaarde, welke dus ook een schadeloosstelling DE TEKST. De tekst van de „Abendmel dung" van 2 October 1944 luidt: „Een overval op een onder deel van de Wehrmacht. Een officier gewond en weggevoerd, een officier gedood, een sol daat zwaar gewond ten Zuiden van Putten (25 km. ten Wes ten van Apeldoorn), vergel dingsmaatregel: valide mannen van 17 tot 50 jaar voor dwang arbeid naar Duitsland ge stuurd. De rest van de bevol king geëvacueerd. Putten uit gebrand, met uitzondering van de huizen van N.S.B.-ers en Duitsgezinde Nederlanders". Na voorlezing van dit docu ment, laat de president de tolk aan Christiansen vragen, of hij nog iets op te merken heeft. Christiansen antwoordt: „Niets op te merken, meneer de pre sident". De president deelt daarop mede, dat de zitting wordt ge sloten en dat de einduitspraak is bepaald op Donderdag 12 Augustus te tien uur. GEEN INTERESSE. Er bestond voor deze zitting weinig belangstelling. Enkele ogenblikken voor de aanvang hadden ambtenaren van het rijksbureau voor oor logsdocumentatie apparaten voor geluidsopname opgesteld. Christiansen zelf zag er vrij opgewekt uit. Met een licht- ironische uitdrukking op het gelaat sloeg hij de voorberei ding voor deze korte zitting gade. Tevoren had hij in de parketwacht een sphaakpartij- tje gadegeslagen. Van de be langrijke getuigen, zoals Rau- ter, Fullnede en Lages was niemand aanwezig. voor winstderving inhoudt. Daarnaast moeten ook de be- werkingskosten worden ver goed, de „kale kosten" wel te verstaan. Dit heeft lange tijd een punt van bespreking uit gemaakt. Er zijn namelijk twee mogelijkheden. Ten eerste kan men ieder geval individueel behandelen, d.w.z. voor ieder stukje grond door de boer de kosten laten opgeven en deze dan onderzoeken. Maar hier voor zou een hele papierwinkel aan formulieren nodig zijn en daar is niemand mee gebaat. Ten tweede kan men bepaalde normen aanleggen en na ont vangst van de feitelijke gege vens de boer geven wat hem toekomt, gerekend naar een algemeen gemiddelde. Eenstemmig is thans beslo ten om deze laatste methode te volgen, waardoor meer spoed by de uitbetaling kan worden betracht. Een en ander geldt natuur lijk niet voor grote oppervlak ten grond van getroffen bedrij ven, omdat de vastgestelde normen in dat geval geen hou vast bieden. Bij kleine stukken zal alleen de individuele me thode worden gevolgd, wan neer er een weinig voorkomend gewas op wordt verbouwd. nog niet bij Pakistan of In dia aangesloten heeft. Sinds het onderbreken der onderhandelingen is Hydera bad door India, in welks ge bied het ligt, geblokkeerd. De Nizam verzet zich tegen toetreding tot India. Nader wordt gemeld, dat Mir Laik Ali, premier van Hyderabad, de Nizam zijn ontslag heeft aangeboden, omdat deze onderhandelingen met India voerd© via sir Mirza Ismail, een vroegere premier, en zodoende de mi nisterraad passeerde. Het ontslag zou niet aanvaard zgn. Velen willen vertrekken. Mr. P. van Hoogstraten, hoofd van algemene personele zaken te Batavia, deelde enkele dagen geleden in een inter, view aan Aneta mede, dat naar zijn schatting slechts tien procent der kortverband-amb- tenaren hun contract in Ned. Indië zou verlengen. Mr. van Hoogstraten gaf als oorzaak hiervan op de moeilijkheden met de huisvesting en het ge brek aan zekerheid in hun po sitie. Salarisoverwegingen zou. den geen doorslaggevende rol spelen. Wij maakten melding van dit interview. Deze uitlating heeft te Ba tavia veel stof doen op waaien en door alle ambte- narenverenigingen te Bata via is een actie ingezet te. gen deze verklaring. Van Hoogstraten kende geen bijzondere betekenis toe aan het vertrek der kortverban- ders, omdat het toch nooit him bedoeling was, ambtenaar te blijven. De ambtelijke vakver enigingen kennen hieraan ech ter wel bijzondere betekenis toe, zeggende, dat de weg gaande groep gezien moet wor. den als de enige groep, die duidelijk „neen" kan zeggen, waar anderen door burger dienst of dienstplicht, vooruit zichten op pensioen of on macht, omdat zg door geboorte verbonden zgn aan Indonesië, niet kunnen vertrekken. De ambtenaren der vakvereriigin- ger verklaren met klem, dat de oorzaken van het vertrek van velen zijn: onvoldoende huisvesting, gebrekkige sociale voorzieningen, totale ontsten. tenis van het arbeidsrecht en afwezigheid der overheidsga- rantie. 30 h 40 jongemannen, die in opleiding zgn voor matroos ter koopvaardij, worden tel kens voor enige tijd voor oefe ningen in de practijk onderge bracht aan boord van het op leidingsschip „Pollux" Irene vond de fiets, versnelling Jiet mooiste. Prinses Irene is Donderdag avond met de herinnering aan een heerlijke verjaardag haar negende in bed ge stapt. Het begon 's morgens al met de cadeaux: een step je, waarmede ook Margriet in haar nopjes was, een doos kleurkrijt, een taart en een casette tafelzilver van de Ne derlandse strijdkrachten en, wat het meest in de smaak viel, een versnelling op de fiets, die daartoe enige dagen ondergedoken is geweest. 's Middags trak meer dan 20 minuten een bloemencorso van de Baamse en de in Baam verblijvende kinderen langs het paleis Soestdijk, slechts onder broken om een postbode met felicitatietelegrammen een doortocht te verzekeren. Tn be sloten kring ook H.M. de Koningin was aanwezig heeft het prinsesje de -verdere dag haar verjaardag gevierd met taartjes-eten, limonade, drinken en pret-maken. Koning, die niet over statieloper schreed. Donderdagavond is de 20- iarige koning van Siam, Bhumibal Adulvyadey op het kasteel Oud-Wassenaar ge arriveerd na een zeer snelle rit van Parijs uit De jonge vorst wil ons land incognito bezoeken en belangrijke wa terwerken bekijken. Hii ver zocht ook dadelijk de Sia mese vlag, die op het kasteel was uitgestoken, in te halen en de uitgelegde statieloper te verwijderen. Israël nodigt uit tot vredesonderhan delingen. De Israëlietische regering heeft de regeringen der Ara bische landen uitgenodigd vredesonderhandelingen te voeren, zo is officieel te Tel Aviv medegedeeld. Mosje Sjertok, de Israëlie tische minister van buiten landse zaken, heeft graaf Bernadotte na een onder houd. verzocht dc uitnodi ging aan de oorlogvoerende landen over te brengen- Na het onderhoud is Ber nadotte naar Haifa vertrok ken- Ralph Bunche. de voor naamste secretaris van Ber nadotte, vindt dat het be stand in Palestina thans op solidere basis is gevestigd dan ooit te voren- Hij achtte het alleszins mogelijk, dat Arabieren en Joden vredes onderhandelingen zouden voeren. Zij zouden zelf uit moeten maken of Bernadotte daarbii tegenwoordig moet ziin. EGYPTISCHE VERWONDERING. In Egyptische politieke krin gen heeft men met verwonde ring kennis genomen van het bericht, dat de Israëlitische re gering vredesonderhandelingen heeft voorgesteld tussen Joden en Arabieren. HALF TOT ZWAAR BEWOLKT. Geldig tot Vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele plaatselijke regen buien, hier en daar met on- weder. Aanvankelijk zwakke en veranderlijke wind, later tot matig toenemend uit Zuidelijke richtingen. Onge veer dezelfde of iets hogere temperatuur als gisteren. Azzam Pasja, de secretaris, generaal van de Arabische li ga. wilde nog geen commen taar op het Joodse voorstel ge ven. De meeste waarnemers zjjn van mening, dat de Ara bische landen het voorstel .zorg vuldig zullen bestuderen. Een woordvoerder van het Israëlitische ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde te hopen, dat het Joodse voorstel spoedig aan de Arabieren zou worden overhandigd. Bij de be_ sprekingen van Donderdag heeft men weinig vorderingen gemaakt.-wat betreft de demi- litarisatie van Jeruzalem en de Arabische vluchtelingen. Vrijspraken in zaak-Bondowoso. De krijgsraad van Soera- baja heeft uitspraak gedaan in de zaak Bondowoso- In November 1947 zijn 46 Indo nesische gevangenen tijdens het transport naar Bondowo so om het leven gekomen wegens gebrek aan verzor ging en ventilatie- Het be richt verwekte destijds veel verontwaardiging en gaf aanleiding tot vragen in de Kamer. De krijgsraad oordeelde zeer mild- Een sergeant-ma joor kreeg een maand, met aftrek en de andere dertien beklaagden werden vrijge sproken. Overzicht van de olie-wetgeving. Tijdens het congres van 400 juristen, dat van 17 tot 21 Augustus in het Vredespaleis te Den Haag zal worden ge houden, zal voor de eerste maal een overzicht worden gegeven van de oliewetgeving. Een sterke Venezolaanse delegatie is hierbij aanwezig. De Nederlandse regering en het Amsterdamse gemeentebe stuur zullen de deelnemers aan het congres ontvangen. Een aantal Deense Spoorweg mensen was Woensdag de gast van de Nederlandse Spoorwegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1