Tweede gouden medaille voor Fanny Blankers-Koen Een Slavische beweging in Duitsland Enerverende finale van de 80 meter hordenloop Film moest de beslissing brengen Succes voor Nel Karelse en Gerda v. cl Nederlandse meisjes verbeterden estafette-record Frits van Dongen werd in Amerika een beroemd filmster TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1948 Om drie uur vond Woensdagmiddag de finale van de 80 meter horden dames plaats: een uiterst felle en enerverende race waarin onze landgenote Fanny BlankersKoen haar tweede gouden medaille veroverde! Een prestatie, welke tij dens deze Londense Olympische Spelen nog door geen enkele athleet is gelevérd. Het verschil met de Engelse Maureen Gardner was uiterst gering en voor beiden werd dan ook dezelfde tnd geno teerd: 11.2 sec. Een verbetering van het wereldrecord, dat op naam van Fanny en de Italiaanse Testoni stond, met 0.1 sec. Om drie uur precies maakten de finalisten voor de 80 meter horden dames zich klaar voor de start. Van binnen- naar bui tenbaan traden aan: Fanny BlankersKoen (Ned.), Mau reen Gardner (Gr. Britt.), Ma ria Oberbreyer (Oostenrijk), lYyonne Monginou (Frankrijk), Shirley Strickland (Austr.) en Lenny Lomska (Tsj. SI.). Fanny BlankersKoen en Maureen Gardner reageerden iets te laat waardoor beiden met èen kleine achterstand be gonnen. Schitterend was de strijd tussen onze landgenote en de Britse, terwijl op de vijf de baan Shirley Strickland hef tige pogingen in het werk stel de om de beide andere tegen standsters by te houden. Met zeer gering verschil de film moest dit vaststellen! ging Fanny als eerste door de finish voor Maureen Gardner en Shirley Strickland op de derde plaats. De strijd was zo fel geweest, dat Fanny BlankersKoen en ook Maureen Gardner het we reldrecord met 0.1 sec. verbe terden. De uitslag luidt: 1. Fanny Blankers—Koen (Ned.); Olym- Sisch kampioene. 11.2 sec.; 2. [aureen Gardner (Gr. Br.) 11.2 sec.; 3. Shirley Strick land (Austr.) 11.4 sec.; 4. Yvonne Monginou (Fr.)5. Maria Oberbreyer (Oostenr.); 6. Lenny Lomska (Tsj. SI.). Onmiddeliyk daarna vond de ceremonie protocolaire plaats en wat tot nu toe nog niet ge beurd was, ook niet by de he ren, was ditmaal geschied: een athlete had twee Olympische titels veroverd. Het Wilhelmus klonk plechtig door het stadi on en het rood-wit-blauw ging voor de tweede maal in dit athletiek-tournooi aan de mid delste mast omhoog. 110 METER HORDEN. In de halve finale 110 me ter horden evenaardde de Ame rikaanse athleet Porten met 14.1 sec. het Olympisch record, maar in de finale was hij nog 0.2 sec. sneller en won hij het Olympisch kampioenschap in de nieuwe recordtijd van 13.9 Het werd een „Amerikaans" nummer, want ook de tweede en de derde plaats waren voor de Ver. Saten: Scott en Dixon, beiden in 14.1 sec. Gouden athletiek- medailles 22 athletieknummers zyn thans beslist, de Ver. Staten hebben hier van 8 gouden medailles veroverd, daarna volgen Nederland, Zweden, Hon garije en Frankrijk elk met twee, België, Tsje- cho-Slowakije, Australië, Italië, Oostenrijk en Finland elk met één eerste prijs. WATERPOLO Nederland-België 3-3. Overwinning kwam ons toe. Dc waterpolo-wedstrijd Neder landBelgië, welke voor de derde ronde te Wembley werd gespeeld, eindigde in een 33 gelijk spel, na dat België met rust een 2—1 voor sprong had. Over het algemeen wa ren de Nederlanders beter en was een overwinning verdiend geweest. De eerste Belgische goal kwam door een schot van Rigaumont, dat Rohner niet geheel kon houden, waardoor de bal over de doellijn dobberde (01). Wegens opzwem- men en elkaar vasthouden waren op een goed moment vijf spelers naar de kant verwezen. Leenheere, kreeg een vijfde doelworp welke Rohner tot corner maakte, doch de ongedekte Leenheere kon toen in schieten (02). Even later kon van Feggelen het eerste doelpunt voor Nederland in doel duwen (1—2). Na de rust kreeg Ruimschotel de bal vrij en hij schoot van uit het midden van het veld via een hand van Rudie van Teggelen in (2—2). Toen van Feggelen er uit was ge stuurd had de gevaarlijke Belgi sche nudvoor Iselee vrij spel. Hij bezorgde België een voorsprong (2—3), maar even voor het einde maakte Cor Braasem uit een yrtja doelworp de gemkmaker (3—3). ENKELE UITSLAGEN. Hierachter volgen nog' enkele waterpolo-uitslagen: ItaliëEgypte 51; Hongarije Frankrijk 5—4. Vandaag speelt Nederland tegen Zweden. Engelse kranten schrijven over Fanny. In de Engelse kranten wordt veel geschreven over Fanny Blankers- Koen, maar één blad drukte het, toen de overzichtschrijver lof toe zwaaide aan onze landgenote, zo kernachtig juist uit: „That remark able Dutch mother". Inderdaad: Fanny Blankers-Koen is bij deze Olympische wedstrijden een aparte figuur, een all round athlete, die door haar overwinnin gen sterk de aandacht heeft ge trokken, niet het minst door de wijze waarop zij het doet. Een Britse official vroeg dezer dagen of het waar is. dat Fanny elke avond naar Nederland vliegt om haar beide kinderen te ver zorgen en dan des morgens weer per vliegtuig terugkomt. Dit ver haal moge als onzinnig worden be stempeld, het is toch wel een be wijs hoe sterk de fantasie van de Engelsman op dit punt is geprik keld.. En sedert Woensdag zal de ge middelde Brit naar nieuwe uitdruk kingen voor Fanny moeten zoeken, want de wijze waarop zij het num mer 80 meter horden won, stem pelde haar tot een uitzonderlijke figuur, aangezien zij, na een volko men onjuiste sturt, waardoor zij te laat wegging, toch nog de finale won in de nieuwe wereldrecordtijd van 11.2 sec. Het zou ons niet ver bazen indien wij dezer dagen in de Engelse bladen de uitdrukking „the flying Dutch mother" tegen kwamen. Slijkhuis liep gtfede 1500 njeter. De Ruyter uitgeschakeld. Slijkhuis hield weer de roem vau Nederland hoog door een uitne mende zege in de tweede serie op de 1500 meter. Zijn tijd van 3 min. 52.4 sec. werd alleen maar verbe terd door de Zweed Bergvist, die de 4e serie won in 3 min. 51.8 sec. na een aardige strijd met Han- senne. Slijkhuis was voortdurend in tweede positie blijven lopen achter de Tsjech Cevona, die qua stijl wel wat van zijn landgenoot Zatopek weg heeft. Toen Slijkhuis zag dat hij op de laatste tientallen meter van deze serie de Tsjech gemak kelijk zou kunnen passeren, ging hij daartoe over. De Ruyter heeft in zijn serie goed gelopen, maar hij trof het niet want hij was in een sterke serie inge,- deeld. Zijn tijd van 3 min. 55 sec. was beter dan die van enkele deel nemers die wel in de finale konden worden geplaatst. De Zweed Erkisson won de derde serie in 3 min. 53.8 sec. Vrijdag wordt de finale gelopen. DE'400 METER. De 400 meter heren werd in 12 series gelopen, waaruit 24 deelne mers naar de tweede ronde over gingen. Deze tweede ronde werd in drie series gelopen. De Ameri kaan Whitfield won de eerste in 48 sec.. Wint van Jamaica de twee de in 47.7 sec., terwijl in de Kierde serie McKenley (Jamaica) en Guida (Ver. St.) gelijk eindigden in 48 sec. Nederlanders waren bij dit nummer niet betrokken. ENKELE HOCKEY- UITSLAGEN. IndiaArgentinië 91; Span jeOostenrijk 11: Vijfde en vierde bij het vèrspringen. In de ochtenduren vonden de kwalificatievoorronden plaats van het vèrspringen voor da mes, het kogelstoten voor da mes en het speerwerp.. voor dames, het kogelstoten voor da mes en het speerwerpen voor heren. Bij de dames liet Fany Blan kersKoen verstek gaan bij het vèrspringen ondanks het feit dat zij wereldrecordhoudster is in dit nummer om zich geheel te concentreren op de finale 80 meter horden. Gerda van der KadeKoudijs kwalificeerde zich voor de fi nale met een sprong van 5.44 meter en de Zeeuwse athlete Nel Karelse wist zich ook voor de eindstrijd te plaatsen met 5.36 meter. De grens voor de plaatsing was 5.30 meter. Bij het kogelstoten voor da mes, waar de grens op 12.30 was gesteld kon Ans Panhorst— Niessink zich niet voor de eind strijd klasseren. Haar verste af stand was 11.18 meter. Dat onze landgenote zich niet voor de fi nale wist te plaatsen behoefde geen verwondering te wekken aangezien zij dit seizoen nog niet boven de 12 meter was uit gekomen. Bij het speerwerpen bracht Lutkeveld het er evenmin ge lukkig af. De grens was hier gesteld op 64 meter, rijkelijk hoog naar later bleek, aange zien na anderhalf uur werpen nog maar vijf werpers deze af stand hadden gepasseerd met als verste de Amerikaan Biles met bijna 68 meter gevolgd door de Zweed Berglund met precies 67 meter. Lutkeveld bracht het niet verder dan ongeveer 54 meter, een wel Geer matige prestatie voor onze landge noot, die dit seizoen reeds en kele malen boven de 65 meter kwam. Olympisch kampioen werd tenslotte de Fin Rautavaara, die 69.77 meter wierp, tweede Seymour (Ver. St) met 67.56 meter en derde Varszegi (Hong.) met 67.03 meter. Bjjna had Nederland '8 mid dags op dit nummer nog een bronzen medaille veroverd. Fanny BlankereKoen had verstek laten gaan met die be doeling zich geheel te kunnen wjjden aan het hordennummer en toch niet tè veel van haar krachten t© vergen Gerda van der Kade ver toonde helaas niet haar grote vorm van Rome, toen zy in de wedstrHd tegen Italië 5.73 me ter had gesprongen, een af stand, welke ditmaal voldoen de zou zfln geweest voor de Olympische titel. De Hon gaarse Gyarmaü werd kampi- Nel Karelse, de athlete van Noord-Beveland, lid van „De Zeeuwen" te Vlissingen, die een uitstekende prestatie leverde door met een sprong van 5,55 meter als vijfde te eindigen. oene met 5.69 meter en daar na volgde de Argentijnse Simonetto met 5.60 meter. De derde sprong in de finale was van Gerda de vèrste, 5,57 meter.. Maar de Zweedse athle te Leiman pikte nog juist de derde prijs voor de neus van de Rotterdamse weg met een halve centimeter. Nel Karelse sloeg in dit mi lieu een uitnemend figuur. Zy eindigde als vyfde met een sprong van 5.55 meter. Dit nummer stond voor de eerste maal op het Olympisch programma, zodat de afstand van de Hongaarse meteen kon worden geboekstaafd als een Olympisch record. Nederlanders worstelen verder. Bij de voortzetting van de Olympische kampioensohap- Ïten Grieks-Romeins worste en verloor de Nederlander H, Dijk in een mooie partij op punten van de Egypte naar Kandil Seyed, die voor zyn laatste kans vocht. Dy'k komt toch in de volgende ronde uit. De «Groot, die in de eerste ronde reeds verloren had, leed opnieuw een nederlaag, nu tegen de Hongaar Neme- ti, waardoor hij uitgescha keld werd. Frits Schouten kwam zon der strijd in' de volgende ron de, evenals Munniltes, die de Belg Rombaut versloeg. Harrison Dillard, de beste ne gerloper van de U.S.A., op de 100 meter. Programma voor vandaag. ZWEMMEN: 912 en 14—17 torenspringen en 1500 meter 400 meter borstcrawl dames. 19—22 200 meter schoolslag. 100 meter rug dames finale, 100 meter rug halve finale. Waterpolo. ATHLETIEK: 15.400 nieter halve finale. 15.30 200 meter dames series. 15.15 3000 meter steeple finale. 16.45 400 meter finale. 17.— 200 meter dames halve fi nale. VOETBAL: Kwart-finales 18.30 Zuid-Slavië— Turkije; KoreaZweden, Gr. Brit- tanniëFrankrijk; Denemarken Italië. 'N HAAGS GRAPJE. Na de tweede overwinning van Fanny BlankersKoen maakte een Nederlander ach ter op de Haagse tram tegen een Belg de volgende opmer king: „Jullie hebben de lux(e), wij hebben de bene(n)". Prachtig succes in de 4 X 100 M. zwemmen. Ook op de 4 x 100 meter estafette zwemmen voor dames wisten de Nederlandse meisjes na spannende stryd een prachtig suc ces te boeken, door eerste te worden in de tweede halve finale en daarbij nog het Olympisch record, dat reeds door de Deense ploeg in de eerste halve finale was verbeterd, opnieuw omlaag te brengen. f Hannie Termeulen rehabiliteert zich. De eerste halve finale was een strijd tussen Denemarken en de V.S., welke in het voor deel van Denemarken wérd beslist. De tijd van 4 min. 33.5 sec. betekende een nieuw Olympisch record (oude re cord 4 min. 36 sec. Nederland te Berlyn 1936). In de tweede halve finale streden vijf landen. Nederland had de middelste baan met Zweden en Brazilië aan beide zijden. Op de buitenbanen la. gen België naast Zweden en Hongarije naast Brazilië. Als eerste' zwemster voor Nederland startte Irma Schuhmacher. die direct de lei ding nam voor Zweden en Hongarije. Met ruim twee m. verschil tikte Irma Schuhma cher na 100 meter aan, waar na Margot Marsman startte. Zij wist de voorsprong te be houden en zelfs op do laatste baan nog iets te vergroten. Als nummer drie startte voor ons land Marie Louise Vaesen, die het zeer gemakkelijk had en de voorsprong nog meer vergrootte. Zweden en Honga. rije bleven nog steeds met vrij groot verschil op de tweede en derde plaats. Hannie Termeu len startte als laatste zwem ster voor ons land en rehabi liteerde zich door zeer goed zwemmen. Met zeker tien me ter verschil tikte zij als eerste aan, zodat Nederland deze hal ve eindstrijd, die voor onze meisjes een zeer gemakkelijke race was, heeft gewonnen. Onmiddeliyk na afloop werd bekend gemaakt, dat de tyd van onze ploeg was 4 min. 31.3 sec. Hiermede hadden de Ne derlandse meisjes het Olym pisch record, dat in de eerste halve finale door de Deense dames reeds omlaag was ge haald, wederom verbeterd. Vooral de tijd van Margot Marsman was zeer goed; de andere meisjes kunnen wel licht nog iets sneller, zodat Nederland voor de finale (Vrijdagavond) een zeer goe de kans maakt. Drie meisjes in finale 100 meter rugslag. Ook Woensdag kan Neder land tevreden zijn over zijn zwemploeg: de drie rugslag- zwemsters plaatsten zich m de 100 meter-finale, welke Donderdagavond wordt uit gestreden. Vooral Ria van der Horst viel op, doordat zij nog 25 meter voor het einde vijfde Jag, zich toen geheel .gaf en derde werd in de tijd van 1 min. 18,7 sec. Voor nummer vier werd 1 min. 18.6 sec. genoteerd, dus men mag aanemen dat de tyd van de Rotterdamse zwemster eigenlijk nog beter was dan nu werd opgenomen. Dicky van Kkris en Gree tje Galliard werden resp. vierde en vyfde in de eerste halve finale met gunstige tij den, waardoor zy een plaats je in de finale kregen. In de eerste halve finale lagen Greetje Galliard en Dicky van Ekris op de zesde en achtste baan met de Nieuw Zeelandse Lane tus sen. in. Aan de andere kant lag de Deense favoriete Ka ren Harup, die direct na de start de leiding nam en deze tot het einde toe behield. Greetje Galliard en Dicky Ekris keerden resp. als vijf de en vierde. Dicky lag tot op ongeveer 25 meter voor 't einde nog op de derde plaats maar zij kon niet op tegen de spurt van Mellon (Ver. St.), waaidoor zij als vierde eindigde. Haar tyd was ech ter 0,1 sec beter dan die van Mellon, doch de jury elas- seerde haar als vierde. De uitslag luidt: 1, Karen Harup (Den.) 1 min. 15,5 sec. (nieuw Olympisch re cord) 2. Novaak (Hong.) 1 min. 17,6 sec.; 3. Mellon (V. S) 1 min. 18,2 sec.; 4. Dicky van Ekris (Ned.) 1 min. 18,1 sec.; 5. Greetje Galliard (Ned.) 1 min. 18,4 sec. In de tweede serie kwam Ria van der Horst aan de start. Zimmerman (V. St.) nam direct de leiding en keerde als eerste gevolgd door Davies, Ellery, Ber- lieux en vervolgens Ria van der Horst. Op de laatste baan haalde de Nederlandse zwem ster in een prachtige spurt, waarbij zy de Amerikaanse Jensen naast zich goed in 't oqg hield, prachtig op en zij wist nog als derde te ein digen. Zij noteerde een tijd van 1 min. 18,7 sec evenals in haar serie van Dinsdag. De uitslag van de tweede halve finale luidt: 1. Zim merman (V.S.) 1 min. 16,8 sec.; 2. Davies (Austr.) 1 min. 17,8 sec.; 3 Ria van der Horst (Ned) 1 mip. 18,7 sei.; 4. Yate (Gr. Br.) 1 min. 18,6 sec. (beslissing' jury). HANNIE TERMEULEN. Hannie Termeulen zal in verband met dé finale 4 x 100 meter estafette niet uit komen op de 400 meter borst crawl, daar dit nummer op dezelfde dag wordt verzwom- men Kees Kievit In de finale 100 meter rugslag. Woensdagmiddag werden de series van de 100 meter rugslag heren verzwommen, wdarin als enige Nederlander Kees Kievit uitkwam. Hij was geplaatst in de eerste serie op de buiten baan naast de Indiër Shah. Di rect na de start nam de Zuid- Afrikaan Wiid de leiding en Kees Kievit kwam ongeveer 2 meter achter hem te liggen. De ze volgorde bleef tot het einde toe, er was helemaal geen strijd te bekennen. Toch heeft Kees Kievit zich in de halve finale geplaatst. Zijn tijd was 1 min. 10.8 sec. dezelfde als waarmede hij vorige maand het Neder landse kampioenschap won. De uitslag van de eerste serie luidt 1. Wiid (Z.-Afr.) 1 min. 8.5 sec.; 2. Kees Kievit (Ned.) 1 min. 10.8 sec.; 3. Veggazzi '(Arg.) 1 min. 13.8 sec.; 4. Calamita (Sp.) 1 min. 14.2 sec.; 400 METER BORST CRAWL HEREN. De 400 meter borstcrawl heren weVd van start af door Smith (V.S.) gewonnen vóór de Amerikaanse kampioen op dit nummer Mc. Lane en de Australiër Marshall. De kampioen noteerde een tyd van 4 min. 41 sec. hetgeen een nieuw 'Olympisch record betekent. Jany (Frankryk). de we reldrecordhouder, die door zijn nederlaag op de 100 me ter borstcrawl moreel is ge broken, kon slechts de zesde plaats veroveren. Fransman Olympisch floret-kampioen. De eindstand van de fina le floret schermen heren in dividueel luidt: 1. en Olym pisch kampioen Buhan (Fr.) (7 overwinningen); 2. d'Ori- ola (Fr.) (5 overwinningen); 3. Maszlay (Hongarije) (4 overwinningen Harris protesteert. De Britse wereldkampioen sprint, Harris, aan wie Dins dag werd medegedeeld, dat hy niet aan de Olympische wie lerwedstrijden mocht deelne, men, zal protest tegen dit be sluit aantekenen. Hij verklaar de, dat hy, indien hy met de Britse wielerbond niet tot overeenstemming zou komen, desnoods by lord Burghley, voorzitter van het organisatie comité, zou aankloppen. „Ik ben volkomen voorbe reid op de wedstrijden", zei Harris. „Niemand heeft het recht mijn naam van de deel nemerslijst te schrappen. Wat echter ook het resultaat is, aan de wereldkampioenschap, pen te Amsterdam neem ik in elk geval deel". Zeilers hadden weinig succes. De resultaten der Neder landse zeilers zyn Woensdag tamélyk teleurstellend ge weest. In de Swallow-kasse werd de Vries Lentsch der tiende, in de fire fly-klasse de Jong vijfde, in de Star klasse Bob Maas eveneens vyfde, in de Draken-klasse Jonker zesde Na twee races neemt de Vries Lentsch in de Swallow- klasse thans de 14de plaats in, de Jong in de Fir© Fly- klasse de vijfde plaats, Bob Masa in de Staroö aafyaee Maas in de Star-klasse de vierde plaats, terwyl Jonker in de Draken-klasse piet een Argentijn de vyfde en zesde plaats deelt. Eindklassement in de moderne Yijfkamp. Het eindklassement van de moderne vyfkamp luidt: 1. en Olympisch Itampioen kapitein Grut (Zweden) 16 punten; 2. maj. Moore (Ver. Staten) 47 p.; 3. luit. Gardin (Zweden) 49 p.; 4. luit. Vilkko (Finland) 64 p.; 5. maj. Tralcas (Finland) 71 p. ZIJ HEBBEN EEN EIGEN HOOFDSTAD. Steun van Polen en Tsjechen. „Domowina" is een slag woord, geworden in de streek ten Z- v. Berlijn. Het is de naam van de Sorbenbond, een zogenaamde culturele vere niging. die te vergelijken is met de Friesche beweging in Nederland- In genoemde streek toch wonen de volks stammen van Slavische oor sprong behalve de Sorben o-a- ook nog de Wenden-, die weliswaar zo goed als geheel in de Duitse bevolking zijn opgegaan, maar nu ontdekken dat het zijn voordeel kan heb ben zicli op de Slavische Toen hij heenging kende hij geen woord Engels. Dc reeds negen jaar in Hollywood werkende Ne derlandse acteur Frits van Dongen, thans beter bekend onder de naam Philip Dorn. is met de „Nieuw Amster dam" in ons land aangeko men voor een vacantietrip en familiebezoek. Van Don gen zou geen echte filmster zijn geweest, wanneer hii al niet dadelijk, nog voordat hii de vaderlandse bodem had betreden, een inter view had toegestaan. Het was eigenlijk tegen zijn wil, dat hii in 1939, na en kele jaren in Duitsland te hebben gefilmd, de Atlanti sche Oceaan overstak om daar voor de film te gaan spelen, na herhaalde aanbie dingen van Amerikaanse maatschappijen. Hij kende geen woord EngelsDSt hinderde echter niet. want hii zou in een Deanne Durbin- film een Zwitser moeten voorstellen, die gebroken En gels sprak. Van Dongen had een contract voor zes maan den. maar de film werd niet gemaakt, omdat toen juist de oorlog uitbrak. Aanvankelijk viel Van Don gen niet op. totdat hij be langrijke rollen kreeg te spe len in een verfilming van Ja mes Hilton's Random Harvest en in de gekleurde muziek film I've always loved you. KOGELSTOTEN-DAMES. De uitslag van de finale luidt: 1 en Olympisch kampi oene Ostermeyer (Fr.) 13.75 meter; .2 Piccinini (It.),13.095 meter; 3. Schaefer (Oosten rijk) 13.08 meter. Prins Bernhard, die thans voor de Olympische Spelen in Londen vertoeft, heeft een verjaardagsbe- zoeto, gebracht aan koningin Eliza- betVvan Engeland. Woensdagmiddag arriveerde met zijn privé-vliegtuig Prins Birabongse v. Siam, vergezeld van zijn echtgenote op het vliegveld Schiphol. De laatste film. waarin hij op trad is I remember Mama, waarin hij naast Irene Dunne speelt. FABRIEKSWERK. ..Dit is de tweede maal ge weest. dat ik het de moeite waard vond om te filmen", zegt deze acteur, die het to neelspelen nader aan het hart heeft liggen en de film als fabriekswerk- beschouwt. „De eerste keer was, toen ik in de Nederlandse rolprent „Op hoop van zegen" de rol van Geert speelde". Over I re member Mama, welke film na Amerika thans ook het Lon dense uitgaande publiek en- housiast maakt, raakt Van Dongen niet uitgesproken. „Er gebeurt eigenlijk niets in", zegt hij, „maar de sfeer, die in deze film wordt gesug gereerd, is subliem en het simpele gegeven is vol men selijkheid". Van Dongen's moeder, een echte Scheven ingse. heeft nog nooit een film van haar zoon gezien, omdat zii die „leven de beelden" niet in overeen stemming kan brengen met haar religieuze opvattingen. Zijn acht zusters en broers met hun talloze kinderen zien thans met spanning de terug keer van het „zwarte schaap in de familie" tegemoet Zijn 21-jarige dochter is getrouwd en Amerikaanse geworden, zijn 17-jarige zoon overleed als gevolg van tb.c., opgelo- lopen in een Duits kamp. Terug naar Amerika. De rijzige acteur verklaart tenslotte, dat hii in Amerika wil blijven, dat hii in zijn vacantie een kijkje wil ne men bij de Olympische Spe len en de Salzburger Fest- spiele en dat hii graag tech nisch adviseur zou willen ziin bij een Amerikaanse verfil ming van „Op hoop van ze gen", waarvoor ook de regis seur Henry Koster (vroeger Herman Koster, de man van „De Kribbebiiter") wel voelt. De film zou er in Amerika wel ingaan, want het toneel stuk wordt omstreeks Kerst mis altiid nog in New-York gespeeld. Dat is een soort tra ditie geworden. voorouders te kunnen be roepen. Bantzen, in de oorspronke lijke streektaal Budissin ge heten, de oude hoofdstad van Oberlansitz, vroeger be roemd om haar romantische schoonheid, deerlijk geha vend, is het centrum van de Sorbische beweging, ja moet eerlang de hoofdstad worden van de Sorbische Volksrepu bliek, die de „Domowina" zich voorstelt te zullen stich ten, met behulp van natuur lijk de machtige Slavische vrienden, die te Moskou de touwtjes in handen hebben. Deze republiek moet zich uit strekken van de rivier de Neisse tot voor de poorten van Dresden, in het Noorden tot dichtbij Berlijn en het Zuiden tot de Tsjechische grens. EEN WIT VOETJE Maar zover is het nog niet- De bezettende macht heeft nog andere zorgen voorlopig, doch de Sorben bereiden er zich op voor. Reeds hebben zij dat kostte weinig moei te en zii konden er* alleen maar een wit voetje mee ver dienen, Bantzen uitgeroe pen tot de hoofdstad van het Sorbische volk. De straatna men en andere officiële na men zijn nu in 't Duits 't Rus- sich en 't Sorbisch aange bracht. De leiders van de S- E. D- in deze streek hebben zichzelf gepro clameerd tot leiders van de Sorbische staatsgedachten en als voorvechters van het Sor bische onafhankelijkheids streven. De Sorbische beweging ge nietsteun van de Polen en de Tsjechen, moreel en ma terieel. Zij heeft een beslis sende invloed in de Saksi sche landdag. Haar grote man is Wilhelm Konen, voorzitter van de S-E.D- in het land Saksen. De „Domowina" heeft over wegend meer succes dan de S-E-D., want, zii voert haar propaganda met schouwburg, dans, en Volkscultuur- voorstellingen in plaats van' met politieke voordrachten. In de stad Bantzen en ver spreid in Oberlausitz zijn Sor bische scholen geopend. De Sorben hebben een eigen blad, de „Nowa Doba", dat een grote oplage heeft SNELVUUR-PISTOOL. Te Bisley is de Olympisch© wedstrijd snelvuurpistool be- goimen, waarin Nederland vertegenwoordigd was door de heer P. J. Kesseïs (Tilburg). Deze wedstryd bestond uit het schieten van zes series van 65 schoten op 5 pistoolschjjven, de eerste was 8 seconden, de volgende twee 6 seconden en de laatste twee 4 seconden zichtbaar (maximum aantal punten 300). In de vyfde serie eerste van 4 seconden gooide de heer Kessels zijn pistool te. hóóg op, waardoor hy te veol tyd nodig had voor een correc tie en te laat was voor zyn vyfde schot. Hy behaalde 251 punten. De stand luidt na de eerste dag: 1. en 2. Ullman (Zweden) en Tackacs (Hongarije) elk 286 pun ten; 9. Valient© (Argentinië 28» p.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5