DOBBER en KLIEKJE Arbeidsvoorziening in de landbouw in Zuid-Afrika Stemmen uit de Kerken KLANKEN AETHER Beperkte taak van oogst-colonne's Mysterie Prinsengracht Voorrang voor streekarbeiders Toen ln de bezettingsjaren door de deportatie van talloze jeugdige arbeidskrachten naar Duitsland de arbeidsvoorzie ning voor de landbouw ernstig in gevaar dreigde te komen, heeft men getracht in de ont stane moeiiykheden te voor zien door de inschakeling van z.g. „oogst-colonnes". Met dit doel werd het Bureau Oogstvoorziening in het leven geroepen, hetwelk tot taak had om in die gebieden, waar door grote seizoendrukte een ernstig tekort aan arbeids krachten dreigde te ontstaan, oogst-colonnes in te schake len. In feite had dit Bureau Oogstvoorziening dus niet meer dan een aanvullende taak en diende het om pas bij te springen, wanneer ln be paalde gebieden geen of niet voldoende streekarbeiders meer beschikbaar waren. Deze oogst-colonnes werden samengesteld uit arbeiders uit die gebieden, waar op dat mo ment een arbeidsoverschot be stond. Wel is waar was men daarbij niet altijd verzekerd van „vak"-arbeiders, maar men heeft zich toch met deze mobiele arbeidskrachten uit de impasse weten te helpen. Het moet dan ook gezegd worden, dat het Bureau Oogstvoorzie ning op deze wijze veel en nuttige arbeid heeft verricht, evenals onmiddellijk na de be vrijding, toen allerwege op de arbeidsmarkt nog een grote chaos viel te constateren. Ook daarna heeft het Bu reau Oogstvoorziening zijn ar beid voortgezet. Doch toen langzamerhand"de arbeidsvoor ziening weer in normaler ba nen kon worden geleid, bleek niet altijd de inschakeling van Oogstcolonnes even nuttig en effectief. Zo is het 't vorig jaar voorgekomen, dat bv. in Friesland de eigen-streekarbei- ders werkeloos moesten aan zien, hoe oogstcolonnes van heinde en ver op Overheids kosten aangevoerd, hun het werk onder de handen weg haalden. Hierover is destijds in enkele dagbladen een scherp artikel verschenen. De Overheid zag wel in, dat het zo niet moest. De minis ter van sociale zaken bepaal de dan ook in overleg met zyn ambtgenoot van landbouw dat aan mie aanvragen om arbeids krachten zoveel mogelijk dien de te worden voldaan door in schakeling van de beschikbare streekarbeiders, en tewerkstel ling van oogstcolonnes pas zou geschieden, wanneer geen of niet voldoende streekarbeiders beschikbaar waren. DE TARIEVEN. BH de werkgevers kan ge makkelijk de neiging oestaan om de oogst- en seizoen-werk zaamheden door oogst-colonnes te doen uitvoeren. Men is dan bevrijd van administratieve rompslomp voor loonadmini stratie, enz., terwijl men boven dien zekerheid heeft, dat het werk wordt uitgevoerd voor de tarieven, zoals deze door het College van RHksbemidde- laars zijn vastgesteld. De vrjje streekarbeider daarentegen tracht veelal een iets hoger loon te bedingen. Voornamelijk op deze gron den zit er voor de werkgevers iets aantrekkelijks in om het werk door oogstcolonnes te doen uitvoeren. Daarbij ver geet men evenwel of laat men zich er weinig aangelegen lig- f en, dat vervoerkosten en even- uele onderbrenging van deze arbeiders uiteindelflk op de be lastingbetaler neerkomen. Het spreekt dan ook vanzelf, dat de Overheid er aan vast wil houden, dat het Bureau Oogst voorziening niet meer dan een aanvullende taak zal hebben en dat dus steeds tewerkstel ling van de streekarbeider zal moeten voorgaan. Alvorens dan ook de Oogst- colbnnes voor bepaalde werk- objecten toe te wijzen wordt eerst de noodzakelijkheid daar van terdege onder het oog ge zien. Na overleg van de Stichting voor de Land bouw en Bureau Oogstvoor ziening is besloten, dat men voortaan zich strikt aan het volgende zal houden: De werk gever dient zijn aanvrage in bfl ziin dorpscommissie, waarin zowel werkgevers als werkne mers zitting hebben. Deze commissie beoordeelt of redelijkerwijze verwacht kan worden of voor het met name genoemde werk en op het be paalde tijdstip al of niet vol doende arbeiders beschikbaar zullen zijn. DE DORPSCOMMISSIE. Wanneer de dorpscommissie meent de aanvrage te kunnen fiatteren, dan wordt deze door gezonden naar de Stichting van de Landbouw (voor Zee land te Goes) waar zij op nieuw wordt bezien door een vertegenwoordiger van de Stichting, de chef Landbouw- bemiddelaar van het Geweste lijk Arbeidsbureau en de In specteur van het Bureau Oogstvoorziening. Deze beide laatstgenoemde instanties noteren de opdrach ten. Kan daaraan met streek arbeiders worden voldaan, dan heeft het Bureau Oogstvoor ziening geen verdere bemoei ing. Is men daarentegen by het Arbeidsbureau van mening, dat niet voldoende arbeids krachten beschikbaar zijn, dan wordt de hulp van het Bureau Oogstvoorziening gevraagd, om bij te springen met een Oogstcolonne. Het spreekt vanzelf, dat nauw contact een eerste ver eiste is. Immers bepaalde landbouwproducten kunnen ge bonden zijn aan een leverings termijn; het weer kan derma te ongunstig zijn, dat zelfs bij voldoende aanbod van arbeids krachten het werk toch niet tydig bljkt te kunnen klaar komen. Bovendien moet zeer nadrukkelyk in het oog gehou den worden, dat het gewas niet mag vervuilen, of het product niet mag verloren gaan. Dit wat de bedrijfs-econo- mische zijde betreft. SOCIALE KANT. Anderzjds dient men ook rekening te houden met de so ciale kant van dit vraagstuk en is men gehouden er voor te waken, dat niet onnodig ar beid, die door de streekarbei ders kan worden uitgevoerd, door arbeidskrachten van el ders wordt opgeknapt. Het bepalen van het juiste moment waarop de oogstco lonne moet bijspringen en wanneer deze weer dient te verdwijnen, is dan ook niet zo eenvoudig. Alhoewel op dit punt mis schien wel niet alle moeilijkhe den konden worden omzeild en door te grote voortvarendheid ongetwijfeld werk door het Bu reau Oogstvoorziening is uit gevoerd, dat even goed aan de streekarbeider ten goede had kunen komen, mag getuigd worden, dat de samenwerking tussen de uitvoerende instan ties thans voortreffelijk is, er het bedrijfsleven tot dusver door de moeilijkheden kon wor den heen geholpen, zonder dat de belangen van streekarbei der daarbij bepaald in het ge drang zjn gekomen. Bij de ongunstige weersge steldheid van dit seizoen, zou het zeker niet mogelijk zjn j weest, om al het werk tijdig uitgevoerd te krijgen zonder hulp van de oogstcolonne. DE LOONPOLITIEK. Ook met betrekking tot de loonpolitiek heeft tewerkstel ling van een oogstcolonne haar nuttige zjde gehad. Het is be kend. dat in bepaalde streken stellig te hoge lonen bedongen zouden zjn indien men niet de hulp van een oogstcolonne had kunnen verkrijgen. Het laat zich evenwel aan zien, dat op Schouwen en Dui- veland binnen enkele dagen geen oogstcolonne-hulp meer zal nodig zjn. en aan de vraag weer uit het normale aanbod door streekarbeiders zal kun nen worden voldaan. Mocht evenwel blijken, dat de loon eisen nog te hoog worden ge steld en het werk niet kan worden uitgevoerd voor de normen, zoals deze door het College van Rijksbemiddelaars zyn vastgesteld, dan zou hier in een aanleiding gevonden kunnen worden verdere werk zaamheden ook door oogstco lonnes te doen uitvoeren, daar de Overheid geen doorkruising van de loonpolitiek in de hand kan werken. Resumerende mogen wij ver wachten, dat door gezonde sa menwerking een drieledig doel wordt bereikt: le. Dat het niet meer be hoeft voor te komen, dat werk gevers door de Tuchtrechter worden veroordeeld tot een boete, omdat zij Ionen uitbeta len boven de vastgestelde nor men. 2e. Dat aan de streekarbei ders niet langer arbeid uit de hand wordt genomen, die zy zelf kunnen verrichten. 3e. Dat de gemeenschap niet meer belast wordt met uitga ven voor hoge transport- en verblijfskosten van oogstcolon- ne's. KEES HUYBREGTS START WEER. De bekende Zeeuwse motor wegrenner Kees Huybregts zal met zijn 125 cc. Eysink starten voor de wegrace te Tubbergen op 14 Augustus a.s. Twee we ken later zal hy deelnemen aan de motorraces op het nieuwe circuit te Zandvoort. We raken er lustig op los. (Van onze Haagse redacteur). Wj Nederlanders roken er weer lustig op los. Wel zjn de sigaretten, de shag en de tabak nog op de bon, maar toch begint het aantal roker tjes, dat we de lucht in paffen, al weer een respectabele om vang aan te nemen. In 1947 werden banderolles afgeleverd voor 5.S62 millloen sigaretten, voor 904 millloen sigaren en voor 8.044.000 kg. shag, rook- en pruimtabak. En dan te bedenken, dat dit de offciëlo cijfers zijn, waarbjj niet geteld zijn de hoeveelhe den, die langs allerlei wegen ons land binnenkomen of hier gemaakt worden en die nooit een banderolle hebben gezien. In 1946 legden wj het nog bescheidener aan. Toen lever de de overheid banderolles af voor 3.332 milüoen sigaretten, voor 789 millloen sigaren en voor 4.718.000 kg. shag, rook- en pruimtabak. In 1945 waren deze cijfers nog pas: 1.128 millloen sigaretten, 138 milll oen sigaren en 1.984.000 kg. shag-, rook- en pruimtabak. Nederland wordt dus snel een rustig landje, al# het waar is, dat tevreden rokers geen onruststokers zjn Nazi-chef van marinewerf te Den Helder in vrijheid. De advocaat-fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam, heeft Dinsdag 3 jaar met aftrek ge- eist tegen de „Marinebaurat" Pel- letere, die van 1943 tot 1945 de technische leiding had van de ma rinewerf te Den Helder. Deze Oostenrijker werd onder meer verweten, het opslaan van wapens en munitie in een noodver bandplaats. het dwingen van Ne derlands personeel om voor de vijand te werken en de bevorde ring van de „Arbeitseinsatz" in Duitsland. Uitspraak op 17 Augus tus. Verdachte is onmiddellijk in vrijheid gesteld. Aankoopmachtigingen voor Nederland. In het kader van de jongste toewijzingen van de E.C.A. werden aan Nederland de vol gende aankoopmachtigingen verstrekt (waarde in dollars) tarwe 8.769.757, sodium-nitraat uit Chili 450.000, lijnzaad 1.303.200 koeken en meel van sesamzaad uit Mexico 40.000, ruwe sojaboonolle 150.000. De vorige machtiging voor koper en koperlegering uit Ca nada ter waarde van 280.000 dollars werd geannuleerd, zo dat door de nieuwe machtigin gen 10.432.957 dollars aan het Nederlandse totaal werden toe gevoegd. De stroom bezoekers naar het Rijksmuseum wast nog voortdurend, al bereikt hij op geen stukken na het pell - an die naar de Weense tentoonstelling. De Pinacotheek-schilderijen trekken gemiddeld 1000 be zoekers per dag. de wer ken uit eigen bezit onge veer 1500. De totalen be- Iragen tot en met Maandag 17.187 voor de MUnchener- collectie en "1.246 voor de eigen werken. Merkwaardig was het getal bezoekers van Zondag jl. toen 1001 Nacht wachtbezoekers v/erden ge teld. De bevelhebber der zeestrijdkrachten, luitenant admiraal C. E. L. Helfrich. heeft op een cocktail-party te zijnen huize, het com mandeurskruis in de Orde van Oranje-Nassau uitge reikt aan de Amerikaanse marine-attaché, captain Par ke H. Brady. Dinsdag werd op Hout- rust in Den Haag het 28ste congres van de Nederland se Vereniging van Dans- leraren geopend. Sedert enige tijd ver toeft te Medan de directeur van de V. N. van Gelders Papierfabrieken, de heer J. Tromp, in verband met za kelijke besprekingen en oriëntatie omtrent de mo gelijkheid tot papierfabrica ge in de Negara Soematera Timoer. Zondag 15 Augustus a.s. zullen de heer en mevrouw A Gouw—Lammers te Delft de dag vieren waarop zij 60 jaren gehuwd zijn. Rle Broekhulzen uit Voorburg was Dinsdag de vijftigduizendste. die een kaartje kocht om de ten toonstelling ter herdenking van de Vrede van Munster in het Prinsenhof te Delft te bezoeken. ÊN LupfeNb VUuRTjfc GING HET ©ERfCMT X>ooq HET NEGERDoRp "DAT ER ie fciXONDERS GAANDE WAS ToE.n DoBBER ên KL It KjE DAN OOK IET EEN KALM GANGETjt SooR DE NAUWE -STRAATje* Reden tiep alles wat maar to pen kon,naar buTten ^*MET opew MOND KEKEN de BEWONERS het vreemde geval' na JDAT GING OOK WEL EEN BEETJE op TovENARjj ^Et-jKEN, •zoo'n ratelend blikken bakje ,x>at to maar Ufr -ziCH ZELp "BLEEp RjjöEN DOBBER EN KLiEKjE HADDEr ER ECHT -SCHIK 1N.DAT IJ T.O 'N OPSCHUDDING IN HF- ANDERS TLO -STILLE JJORpjE TEWEEG BRACHTEN. Alex Jany, de Franse zwemme r, die op de 100 m., 400 m. en 1500 m. favoriet was, maar in Londen teleurstelde. Ondanks allesde beste Europese zwemmer. HE T FEUILLETON VAN DE 113 De hoofdinspecteur kuikte. „Tot drie uur hebben we ver horen afgenomen", zei hij. Ik ben blij. dat we dat zaakje achter de rug hebben". „Het was toch niet aardig van U, dat U mij over de da der tot het laatste ogenblik in twijfel heeft gelaten", zei de reporter verwijtend- De hoofdinspecteur glim lachte. ..Dat moest ik wel", zei hij' „Deze man was zo scherpzin nig en zo gevaarlijk, dat ik my niet verantwoord achtte als ik van onze laatste ont dekking ook maar iets buiten <je ambtelijke kringen vertel de.De kleinste onvoorzich tigheid kon de zaak doen nnslukken. Ik heb nog aan de heer Feenstra gevraagd of ik U in vertrouwen mocht nemen, maar hij wilde geen tut r^co lopen". „Maar', zei de reporter, „we waren toch allemaal in ji ver°nderstelling, dat de dokter op die ongeluksavond de plaats van die knecht had ingenomen. Wanneer heeft U de11 invali- „Óp de avond dat ik daar m huis was", zei de hoofdin specteur. „Ik heb toen de knecht in ziin bed gezien. Hij lii kt enigszins op de dokter, maar er is toch zo'n verschil in die gezichten, dat ik er aan twijfelde of een zo geraffi neerde misdadiger als de dokter daarvan zou profite ren". j B Tjeerd Adem» „Maar hoe kwam U er dan achter, dat hij de rol van die invalide speelde?" „Door een toevallige om standigheid", zei de hoofd inspecteur. „Je weet hoe hard het regende op de avond dat de dokter die brief ging posten. Doordat niemand van hen verwachtte, dat ik direct daarna in hun huis zou staan hadden ze geen tijd om de zaak voldoende te camoufle ren. De knecht lag in bed, zijn kleren hingen over een stoel en er was verder niets bijzonder, dat mij is opgeval len". „En....?" vroeg de repor ter in spanning. „Wel", zei de hoofdinspec teur, „toen ik in de kamer van die invaUde doordrong, had hii nauwelijks tijd gehad ziin grijze pruik op te zetten en in dat wagentje te krui pen. De plaid hing nog los en ziin rechter voet was juist even zichtbaar. Ik zag. dat hii geen pantoffels droeg, maar bruine molières, die nog nat van de regen waren Toen wist ik wie er naar de bus was geweest". „En toen vroeg U zich na tuurlijk af waar de echte La- german was", zei de journa list enthousiast „Vanzelfsprekend", zei de hoofdinspecteur. „Dat hebben wij dadelijk besproken en Beekman herinnerde zich toen het verhaal van die mevrouw uit Arnhem, die hem verteld had, dat dié dokter daar de hele nacht in zijn tuintje ge werkt had. Wij vreesden, dat hii de invalide toen al ver- vermoord had en hem in dat tuintje had begraven, nadat hii zich, om de buren te mis leiden, eerst als Lagerman in die auto heeft laten dragen- We hebben ons dadelijk met Arnhem in verbinding gesteld en het telegram kwam juist op tiid. toen wii in het huis van meneer De Wit waren. Je mag het nu wel lezen". De hoofdinspecteur nam het uit ziin portefeuille en reikte het de journalist over. „L. ter plaatse gevonden. Waarschijnlijk drie maan den geleden begraven. Vermoedelijk arsenicum. Herten". De reporter knikte voldaan. „Die bijzonderheden kan ilc prachtig voor onze eerstvol gende editie gebruiken", zei hii- „Ik zie nu ook in, dat de dokter veel minder gevaar liep als hij de Dlaats van die invalide innam". „Natuurlijk", zei de hoofd inspecteur. „Lagerman kreeg nooit bezoek. Er was bijna niemand, die hem kende en hier in Amsterdam was de kans voor ontdekking van het bedrog buitengewoon klein. Die dokter zou hier als La german ongetwijfeld het geld van de erfenis hebben ge kregen". „Hij mag dan een misda diger zijn geweest", zei de commissaris, „we moeten ook erkennen, dat hij een mees terlijk imitator was- Ik geef het je te doen om zo na tuurgetrouw de rol van een menselijk wrak te spelen". „Is er verder nog iets aan het licht gekomen, mijnheer? vroeg de reporter „Neen, niets bijzonders" antwoordde de hoofdinspec teur. „Dupois heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Hij is werkelijk een neef van dié ouwe Lagerman, maar hij had vrijwel nooit naar zijn oom gekeken tot die dokter contact met hem zocht en hem overgehaald heeft zijn medewerking te verlenen. Au fond ,is hii een slappe figuur die lang niet was opgewas sen tegen de kracht van de ander". „Die dokter heeft natuur lijk Lagerman vermoord", zei de journalist- De hoofdinspecteur knikte. „Ja, Dupois heeft verteld, dat de dokter zijn oom arse nicum had gegeven. Het gro te plan was tot in alle détails uitgewèrkt- Zodra ze het geld gekregen hadden, zouden ze naar België gaan. Daar liepen ze nog minder gevaar voor herkenning. Over een paar maanden wilden ze dan naai- Zuid-Amerika. Dupois had de papieren al klaar". „Dat monster zou tenslotte wel alleen gegaan zijn", ver onderstelde de commissaris. „Een zo gevaarlijke getuige als Dupois zou hij wel spoor loos laten verdwijnen. Die kerel mag van geluk spreken, dat we hem bijtijds uit de klauwen van die vampier gered hebben". „En die knecht, commissa ris?" „O, die", zei de commissa ris minachtend. „Dat is een stommeling. Ze hebben hem overal buiten gehouden. Ik denk, dat Feenstra die wel zal laten ldpen. Nou, waar bllif je nou met die borrels?" De reporter glimlachte en wenkte de kellner. „Voor mij niet meer", zei de inspecteur haastig. „Ik ik moet vanavond op visite"- (Wordt vervolgd.) DE HOLLANDSE EMIGRANTEN. In het blad van de United Church van Canada „The Uni ted Church Observer" wijdt Ds. K. T. Smits, die als predi kant onder de emigranten werkzaam is. een artikel aan deze groep landgenoten, die in Canada een nieuw bestaan willen vinden. Het zal in het bijzonder hen. van wie familie of vrien den kort geleden naar het nieuwe vaderland vertrokken, interesseren uit dit artikel het een en ander te vernemen. Wanneer een Canadese boer arbeidskrachten op zijn boer derij in dienst wil nemen, geeft hij hiervan bericht, aan het Nederlandse emigratie-bu reau. waar het eerste contact wordt gelegd tussen de toe komstige emigrant en de Ca nadese boer. zij het dan ook een contact op papier. In het algemeen werken de boeren een of twee jaar in dienstver band op boerderijen: daarna proberen zii een eigen boer derij te krijgen. Voor zii naar Canada komen moeten zii een contract tekenen, dat zii ge durende de vooraf bepaalde tiid op de boerderij zullen werken. Wij. (d.i. United Church of Canada) komen met de mensen in aanraking wanneer zii in Halifax of Quebec aankomen. Zij willen van alles weten: hoe het kli maat is. hoe lang de treinreis duurt, die zii moeten maken: zij vragen naar de Kerken en de mensen in 't nieuwe land. Zij staan verbaasd wanneer zii de overvloed zien in de winkels in Canada. Wij zien hen maar heel kort. meestal niet langer dan een dag en dan vertrekken zii naar hun verschillende oestemming. Dan moeten de leden der Kerk blijk geven van hun verantwoordelijkheid. Het komt nogal eens voor. dat de emigranten naar streken gaan. waar men hun taal niet verstaat en zii zelf spreken weinig of in het geheel geen Engels, zodat zii zich wel eens erg verlaten gevoelen. Doch het zal hen zeer bemoedigen als de mensen hier hen eens 5aan opzoeken en helpen, zo- at zii zich thuis gaan gevoe len. Zii komen naar Canada met grote verwachtingen. Het is onze plicht deze verwach tingen te verwerkelijken. De Hollanders zijn harde wer kers en passen zich gemakke lijk aan." PROF. DR. H. KRAEMER SPRAK. Op het jaarfeest van de Ba seier Zending, dat dit keer gedurende een weekend ge houden werd en dat daardoor veel meer belangstelling trok dan andere jaren, sprak o.m. Prof. Dr. H. Kraemer over „Nationalisme en Zending". Prof. Kraemer merkte hierbij op, dat het koloniale nationa lisme eerst te voorschijn komt met de schok die de Europese hegemonie ontving door de overwinning van Japan op Rusland in 1907. Hadden, al dus Prof. Kraemer. Kerk en Zending aanstonds de beteke nis van dit verschijnsel over zien. gedurende de eerste we reldoorlog ontstond in het zendingswerk het begrip voor de ontwakings-beweging. In de tweede wereldoorlog ont stond een nieuwe toestand, omdat het koloniale Nationa lisme volkomen vervangen werd. Door de aan deze be weging inhaerente religieuze tendenz. krijgt zii voor Kerk en Zending de ernstige bete kenis van een demonisch na tionalisme. In dit verband ziet Prof. Kraemer voor de he dendaagse zending een zeer bijzondere gelegenheid zich in dienst te stellen van de verkondiging van het Evan gelie van de daad. De taak springt naar voren het getui genis te geven van Gods wil voor Staat, volk en cultuur, en wel zo, dat daarbij voor de Zending duidelijk wordt, hoe zii zelf en met haar eigen na tionalisme in het reine kan komen. De Jonge Kerken moeten door de oude tot zelf standig denken gebracht wor den en er van verzekerd wor den, dat Jezus Christus Heer is over alle machten der we reld. OUDE BIJBELHANDSCHRIFTEN ONTDEKT. De Londense correspondent van het Noorse dagblad „Vart Land", de heer Björn Hall- ström, schrijft in het nummer van 7 Juii het volgende: De Amerikaanse Prof. Mil lar Burrows te Jeruzalem heeft gedurende de hele strijd in Palestina ziin onderzoe kingswerk aldaar voortgezet. Hij bericht nu, dat hij een handschrift van Jesa.ia heeft ontdekt, dat ouder is dan wii bezitten. Het moet geschre ven zijn in het jaar 100 vóór Chr. en het belangrijke springt in het oog. als men bedenkt, dat de andere hand schriften van Jesaja ongeveer dagtekenen uit het jaar 800 na Chr. Het handschrift is 'n blijk baar goed bewaarde perka mentrol. Een ander handschrift, dat midden onder de oorlogshan- delingen ontdekt is. is een commentaar op de profetieën van Habakuk. Deze oeroude papirusrol heeft betekenis, voorzover hierdoor wordt be krachtigd de mening van de geleerden, dat het boek Ha bakuk oorspronkelijk slechts bestond uit de eerste twee hoofdstukken en dat de an dere er later aan toegevoegd ziin. POLITICI EN PREDIKANTEN In de volkshogeschool te Lunnevad in Ostergötland. Zweden, is een conferentie gehouden van predikanten en politici. Het initiutief was ge nomen door de bisschopsraad en de conferentie stond on der leiding van bisschop Tor sten Ysander. Er waren 50 politici aan wezig, vertegenwoordigers van de vijf politieke partijen en een twintigtal predikan ten. Er werd gesproken over onderwerpen als deze: men senwaarde. opvoeding tot vrij heid. het recht, verantwoor delijkheid voor de medemens, enz. Van verschillende kan ten werd naar voren gebracht, dat onze cultuur rust op het Christendom, en dat materia lisme en .nieuw-heidendom" ons emt al onze kennis en er tot gevolg hebben, dat de ach ting van de mens voor de waarde van zijn naaste en van zich zelf minder moet wor den. terwijl zij tevens de weg banen voor dictatoren. STICHTING NEDERLANDS FILMINSTITUUT. Irt een dezer dagen te Am sterdam gehouden persconfe rentie heeft Prof. Dr. G. v. d. Leeuw doel en betekenis van het Nederlands Filminstituut uiteengezet. Daarbij herinner de spr. eraan, dat de film be ïnvloedt ten goede en ten kwade, doch dat de invloed van de film in het geheel der Nederlandse volkshuishouding niet hoog genoeg kan worden aangeslagen. Van dit besef is het Instituut een uitvloeisel. Het wil door ziin optreden het culturele peil verhogen door o.a. steun te geven aan de zogenaamde culturele film (documentaire etc.) „Hoe meer waarachtige filmcultuur in de bioscoop, hoe beter". Maar daarnaast, aldus Prof. v. d. Leeuw, ziin er de „besloten kringen", de verenigingen en corporaties, die op films van bijzondere waarde attent gemaakt, die nen te worden en in de mo gelijkheden der vertoning moeten worden bijgestaan. Het Instituut wil nu iets doen om dit „wilde" bedrijf te or denen. Het zal dit doen. sa men met de Ned. Bioscoop bond. die in het Bestuur ver tegenwoordigd is: samen ook niet allerlei instanties uit het kerkelijk- en culturele leven. Zo is bijv. het Filmcentrum der Ned. Herv. Kerk in het Stichtingsbestuur aanwezig. Mevr. Pelster. directrice van het Instituut, lichtte de prac- tische zii de toe en deelde me de. dat. ofschoon de officiële opening van het Instituut eerst in September zal plaats vinden, voor het komend sei zoen toch reeds een lijst van uitstekende films beschikbaar is en binnenkort als catalogus zal verschijnen. Het Bureau van het Insti tuut is gevestigd: Heeren gracht 590. Amsterdam-C. Kerknieuws CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Broek onder Akkerwoude J. C. van Ravens- waay te Zaamslag. UIT DE VRIJDAG. Jo Vincent is soliste by het Residentie-orkest in het Kur- haus. Zy zingt het recitatief en aria ,,Ah Perfido!" van Beet hoven. Daarvoor speelt het or kest de Symphonie in G. (Pau kenslag). Hilversum I: 7 en 8 Nieuws: 9.35 Melodieën uit Rusland: 11 De Zon nebloem: 11.45 MÜnchener Philhar- monisch Orkest o.l.v. Oswald Ka- basta; 12.03 Muzikale melange: 13 Nieuws: 14 Omroep-Kamerorkest; 15.30 Operette-klanken; 16.10 Sym- phonisch middagconcert: 16.25 De Olympische Spelen te Londen; 17.15 Orgelrecital door Willy Francois; 18.30 Ned. Strydkr.; 20 Nieuws: 20.20 Het Residentie-orkest o.l.v. Hein Jordans; 21.15 Belgisch-Lu- xemburgsch programma; 21.30 B.B. C. Theater-orkest o.l.v. Stanford Robinson: 21.45 Die goeie Drake, microfoon-comedie naar Wodehou- se, door Edwin Bailey; 23 Nieuws. Hilversum II: 7 en 8 Nws.; 8.18 Operette-programma; 9 Lichte morgenklanken: 10.20 Fantasie over Noorse volksmelodieën; 11.20 Licht orkestconcert; 12 Orgelbespeling d. Joop Walvis; 12.30 De Olympische Spelen te Londen; 13 Nieuws: 14.20 VacanUe-patade: 15 Ons volk in zyn dichters: 15.20 Maurice Ravel- concert; 16 The Ramblers; 17.20 Se- ml-populair programma; 18 Nws.; 18.40 Reginald Dixon, orgel; 19.15 Gramofoonmuzlek; 20 Nieuws: 20.05 Het koor van de Russische Kathe draal te Parys, o.l.v. Afonski; 21 Men vraagten wy draaien: 21.50 Op vleug'lcn van muziek; 23 Nws.; 23.15—24 Symphonlsch avond-con cert. ZON EN MAAN. 6 Augustus. Zon: Op 5.09 onder 20.22 Mae-i: Op 6.25 onder 21.29 6 Augustus Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Hoog Water u.+NAP U.+NAP Laag Water U.—NAP u.NAP 2.30 2.33 2.59 2.49 3.48 2.52 4.11 1.70 14.45 2.35 15.18 2.52 16.05 2.52 16.29 1.63 8.44 1.98 2.29 2.16 10.04 2.33 9.25 1.42 21.19 2.30 22.05 2.48 22.40 2.65 21.58 1.72

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3