Hoe het buitenland over Nederland denkt NIEUWS UIT ZEELAND De onderwijsvernieuwing in Zeeland WALCHEREN Noord-Beveland Nijtengo VI reeds 6000 bezoekers. Zuid-Beveland Een interessant rapport Veel waardering, maar critiek over het Indlë-beleid. De vereniging „Nederland in den vreemde" heeft een groot aantal vertegenwoordigers in het buitenland, die van ttjd tot tijd rapporteren, hoe hoe men daar over ons land denkt. In het jaarverslag over 1947 komen een aantal aardige uitspraken voor, die in 't algemeen nogal gunstig zgn. bakkenheld nalaten om de d|j- ke& in orde te houden. By de eerstvolgende hoogwaterperio de zullen ze jammerlijk verdrin ken. „Which at any rate solves the problem of educating the Irish farmers". In het kleinste Ierse dorp kan men Verkade's chocolade en van Nelle's toffees krijgen en de Nederlandse jenever is te koop in een groter aantal merken dan voor de oorlog. Hier zyn er enkele: België: Wat Indonesië be treft, „Elseviers Weekblad' wordt hier veel gelezen en zeer gewaardeerd door Neder lander en Vlaming, doch over het algemeen (vooral bij de gewone man) heeft de Belg zeer weinig interesse voor het geen met Indonesië geschiedt, evenmin als het een Nederlan der belang inboezemt wat In de Congo gebeurt Brits-Indië: Nederland had hier altijd een goede pers, doch na de bevrijding is dat veran derd in verband met Indone sië. Denemarken: De pers be staat om goede handelsbetrek kingen met Nederland te on derhouden, doch daar beide landen agrarisch zijn en veel belangen gemeen hebben, ont moet men elkaar veelal op de zelfde buitenlandse markten en gaat de goede wil dikwijls te loor door strjjd om eigen be staan. De bevolking staat vry onverschillig, ja onbegrijpend, tegenover de Indische kwestie. Egypte: Sedert tientallen ja ren studeren hier aan de Mo hammedaanse hogeschool vele Indonesiërs, die merendeels an ti-Nederlands zijn en het cen trum zjjn geworden van een anti-Nederlandse beweging. Ierland: Nederland wordt hier in zyn prestaties en le venswijze eerder overschat dan onderschat. Typerend is het grapje in een hoofdartikel van een van de Dubllnse dagbladen: De schrijver, wanhopende aan een behooriyke ontwikkeling van de Ierse landbouw, stelt een uitwisseling van boeren voor met Nederland. De Nederlan ders zullen van Ierland een be hoorlijk landbouwland maken en de Ieren in Nederland zul len met hun gebruikelijke half- Oud-minister Neher op Schiphol. Oud minister L. Neher en de uit 11 leden bestaande zg- Bandoengse delegatie, welke laatste naar Nederland is ge komen teneinde de Ban doengse resolutie nader bii de regering toe te lichten, zijn Woensdagavond laat op Schiphol aangekomen. De ministers Jonkman en Götzen waren ter verwelko ming aanwezig. De heer Neher was tegen over de talrijke journalisten, die op Schiphol aanwezig wa ren, uiterst zwijgzaam. Het enige, dat hij mededeelde, was, dat hij naar Nederland is gekomen op verzoek van de regering, die de wens te kennen heeft gegeven de heer Neher spoedig in Nederland te zien. Juristen-congres in Den Haag. DEELNEMERS UT 5S LANDEN. Ongeveer 400 juristen uit 53 landen zullen deelnemen aan de 2de internationale conferentie van juristen, wel ke van 16 tot 21 Aug. a-s. in het Vredespaleis te 's-Gra- venhage zal worden gehou den. Het voorbereidend werk voor deze conferentie werd voor het grootste deel ver richt door onze landgenoot Edward V. Saher. die reeds vele jaren in de V. S. vertoeft en die daar om. de juridische adviseur van de Nederlandse ambassade in Washington was. Het doel dezer conferentie zo deelde de heer Saher mee. is o-m. het onderling in con tact brengen van de practise- rende advocaten. Door dit contact worden zü ingelicht over de wijze waarop in ver schillende landen bepaalde juridische problemen worden opgelost Op die wijze wordt het verkrijgen van eenheid in de wetgeving bevorderd. Verder willen de juristen op deze conferentie de stel ling tot uitdrukking brengen, dat er geen wereldorde mo gelijk is. die niet gebaseerd is op het recht en de ge- rechtighid- Nieuwe staatscom missie voor defensie. Tot leden van de staatscom missie voor defensie zijn be noemd: a. lid en voorzitter H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst, lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal; b. leden: dr. J. A. H. J. S. Brufns Slot, J. van de Kieft, Th. D. J. M. Koersen, drs. H. A. Kort. huls, mr. A. B. Roosjes, jhr. mr. C. A. M. J. Ruijs de Bee- renbrouck, H. W. Trianus, A. A. Vermeer, mr. G. Vixseboxse, mr. G. Vonk en J. J. Vorrink. Een Ajax-elftal tc Amsterdam speelde een voetbalwedstrijd tegen Suriname. Dc uitslag was 2—2. Noorwegen: De standing van ons land ui Noorwegen is zon der meer goed te noemen. Er zijn twee zaken, waarin de Noren het niet met ons eens zijn, nL de Nederlandse walvisvangst en Indonesië. Tsjecho-Slowakije: De gevoe lens, die het Tsjechische volk ten opzichte van, Nederland koestert, zijn in een woord: hartelijk. Er is nauwelijks een ander volk te vinden, dat zulk een aan bewondering grenzen de genegenheid voor Nederland heeft. Unie van Zuid-Afrik:*: Jo hannesburg in het algemeen mag Nederland zich verheugen ln de gematigde sympathie van de Transvaler. Men schat de Nederl. handel zeer hoog en betrouwbaarder dan welke an dere ook, terwijl er in sommi ge kringen lang niet alle waar Zuid Afrikaans ge sproken wordt, toch nog wel een zekere band met Neder land wordt gevoeld. Joego-Slavië bezorgd over Triëst. In de Veiligheidsraad heeft Joego-Slavië, Engeland Amerika er van beschuldigd, dat zij hun zóne van Triëst tot ..een provincie van Italië" maken en de raad verzocht daar iets tegen te doen. De Amerikaan, dr- Philips Jessup, noemde de Joegosla vische klacht „absoluut onge grond". De Britse afgevaardigde Cadogan sprak van „onplezie rige dingen bij het Joegosla vische bestuur", waarop hij misschien later de aandacht zou vetigen. Parodi (Frankrijk) verzocht de raad van Joego-Slavië een rapport over het bestuur van zyn zóne te vragen- Volgens Manoeilsky (Oekraïne) zou zulks „onjuist en ongepast" zijn. NIEUW KAMERLID. Mevrouw W. van Muizen berg (C.P.N.) te Amsterdam heeft haar benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet aangenomen. Na haar zouden achtereenvolgens in aanmer king komen de heren P. P. J. Metscher te 's Gravenhage en H. van Weizen te Leiden. Bei den hebben medegedeeld dat zij niet in aanmerking willen komen, waarop door de voor. zitter benoemd is verklaard de heer J. H. Hermans te Vaals. Griekse onderscheiding voor vrouw van gezant. De Griekse gezant te 's-Gra- venhage, Nicholas G. Lely, over handigde Woensdag op het Griekse gezantschap de ordete kenen van het commandeurs kruis in dë Orde van George I aan Barones Aga van Breugel— Douglas, echtgenote van baron C. van Breugel—Douglas, van 1837 af en gedurende de invasies van de as Nederlands gezant ln Griekenland. Naar de gezant verklaarde „heeft barones van Breugel ■Douglas die in de medicijnen gestudeerd heeft, zich tijdens de oorlog in Griekenland als vrij williger opgegeven en is in het Evangelismoshospitaal te Athe ne aan het hoofd van chirurgi sche afdelingen komen te staan waarbij zij aan een groot aantal gewonden onschatbare diensten heeft bewezen. Geen eieren in hotels. In de Nederlandse Staatscourant is een beschikking, welke aan de Horecabedrijven het verbod oplegt zowel kippen- als eendeneieren of spijzen, waarin eieren zijn ver werkt. te verkopen, af te leveren of voorhanden te hebben. NIEUWE BONNEN Geldig van 8 Augustus tot en met 21 Augustus. Brood: 087—2800 gram; 088—2 200 gram; 089— 2 400 gram (alles geldig tot en met 14 Aug.). 094 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen ge bak. Vlees: 084 100 gram (reeds aangewezen); 085 300 gr. (geldig tot en met 28 Aug.); 086 100 gram (gel dig tot en met 28 Aug.) Tabak: 85, 86, 89, 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. De niet aangewezen bonnen van strook 2 kunnen vernie tig worden, Tsjechische vierling geboren. Autorit onderbrak bevalling In een daglonersgezin te Brno in Tsjechoslowakye is Vrijdag een vierling geboren. Volgens de dokter zyn de vooruitzichten goed, dat z\j alle vier in leven blyven. De drie laatsten werden 12 uur na de eerste geboren, waartussen een autorit lag van bijna 50 km. De dokter vertelde, dat de 33-jarige vrouw haar eerste kind ter wereld bracht in haar woning, terwijl zjj geheel zon der hulp was. Daarna riep zij een vroedvrouw, omdat zij merkte, dat er nog een baby scheen te komen. De vroed vrouw overzag snel de situatie en waarschuwde de dokter, die moeder en kind in zijn auto laadde en naar het ziekenhuis reed. De moeder zat gedurende de hele rit rechtop in de auto en bij het ziekenhuis aangekomen sprong zij er zelf uit met de baby op haar arm en liep zon der assistentie de drie trap pen op. Toen ging zij kalm liggen en bracht de drie andere kinderen ter wereld. De babies waren twee jon. gens en twee meisjes. Zij zijn iets kleiner dan normale ba- bies, doch groter dan de Dion- ne-vij fling. Reserve-officier onderscheiden met Militaire Willemsorde. Bij Kon. Besluit Is de 22-ja- rige eerste luitenant Koert Ba- vinck, reserve-officier van de K. L., ingedeeld b|j 39 R. I van de 7 December-diviste, we gens beleidvol en moedig op- tred tijdens de politionele ac tie bü de bezetting van het Krawange onderschelden met de Militaire Willemsorde vierde klasse. Hij overschreed als eerste de demarcatielijn bij Bekassi en bewerkte door persoonlijke kunde en doortastendheid de snelle en onvervaarde opmars van zijn troepen. In een jeep. slechts vergezeld van zijn chauffeur en een radiotelegra fist, doorkruiste hij het vijan delijk terrein, ver van de voor hoede, en stelde hij met zijn lichte mitrailleur vele tegen standers buiten gevecht. Door zijn onverwacht verschijnen in het voorterrein voorkwam hij tevens het opblazen van vele bruggen en wist hij bovendien een reeds aangestoken lont van een drietal mijnen onder de brug te Dawoean door te snij den. Op de weg naar Tjikampek werd hij op de tweede dag van de actie onder vuur genomen, doch werd hij gered, waar schijnlijk door zijn chauffeur, de soldaat Roelof van Egten. die op het crltleke moment voor hem sprong en daardoor zelf gewond werd. Een handgranaat, die men tussen hen wierp, werd door de radiotelegrafist, de sol daat eerste klasse Haaye, terug geworpen. Beiden ontvingen de Bronzen Leeuw, die door de re serve-officier, Bavinck begin Ju li werd uitgereikt. De verkoop, de aflevering en het kopen van spiegelglas en brute glas zyn van 1 Augustus af niet langer aan machtigingen of bonnen gebonden. Oesterexport naar Engeland. Verblijdend nieuws werd van het Bedrijfschap» voor Visse rij producten vernomen, nl. dat tot 31 December 1948 ln totaal een kwantum van 4 miliioen stuks consumptieoesters ln En gelkind mogen worden inge voerd. Hierbij Inbegrepen zyn dan do oesters, die van 1 Ja nuari 1948 af tot aan het einde van het seizoen 1947'48 reeds werden geleverd, hetgeen naar schatting ongeveer 1 mil iioen bedraagt. Het blijft ech ter vooralsnog de vraag, welk kwantum de Engelsen afne men zullen, daar de posten, in de handelsverdragen opgeno men, niet steeds ten volle be nut kunnen worden. Veerdienst Terneuzen Hoedekenskerke schiet te kort. Dat het in de vacantieweken aan de diverse veren van de Provinciale Stoombootdient wei eens zou spannen, was, gezien het weinige materiaal, waarover deze Dienst nog kan beschikken, te voorzien. Maar, dat zelfs zoals ln Terneuzen het geval is boot voor boot tientallen reizigers zonden moeten blijven staan, is toch wei al te erg! Ondanks het feit, dat leder een open oog moet hebben voor de moeilijk heden, waarmede de Prov. Bootdlenst heeft te kampen, Ujkt het er op, dat de lijn Ter neuzenHoedekenskerke maar stiefmoederlijk wordt behan deld. Het momenteel op deze ly'n varende bootje „Irene" is ab soluut niet in staat om allen, die de Schelde willen overste ken, te vervoeren. Dinsdag was het zelfs zo erg, dat reizigers, die reeds om 8.10 uur hun neus hadden gestoten, om 10.45 uur nogmaals moesten blijven staan. Het is wel te hopen, dat hierin op korte termijn kan worden voorzien, want een dienst, die wel op papier be staat, maar niet in staat is aan zijn verplichtingen te vol doen, is erger dan geen dienst! TEHUIS „ROZENBURG". In de jaarvergadering van de West Zeeuwsch Vlaamse vereniging voor de verzorging van bejaarden in het Protes tantse Tehuis „Rozenoord", die Maandag in Sluis werd gehou den, deelde de voorzitter, de heer C. M. van den Broeke, mede, dat Nederlands Volks, herstel een bedrag van 13.500 voor het rusthuis beschikbaar heeft gesteld. Het financieel overzicht van 1947 gaf een na delig saldo te zien, maar de begroting van 1948 kon door verhoging van verpleeggelden me- ingang van 1 October, sluitend gemaakt worden By acclamatie werden de heren J. J. Rosseel (Aardenburg) en S. A. van Hal (Sluiskil) als bestuursleden herkozen. De vergadering machtigde het be stuur een woning in Zuidzande te verkopen en verdere plan nen voor uitbreiding van het tehuis te ontwerpen. Uitgeweken studenten toch naar Walcheren. ZIJ ARRIVEREN DONDERDAGNACHT. Het heeft er enige tiid naar uitgezien, dat de komst van ongeveer honderd uitgeweken studenten hoofdzakelijk Tsjechen, maar ook Polen, Hongaren, Roemenen, Letten en Litthauers naar het kamp Grijpskerke niet zou doorgaan. Zoals bekend zou den deze studenten, die om politieke redenen hun land hebben verlaten, gedurende een maand vrijwillig komen werken op Walcheren, even als studenten uit andere lan den dat doen- Het duurde ge ruime tijd alvorens de Rijks- vreemdelingendienst alle me dewerking had verleend toen dat in orde was, deden zich weer nieuwe moeilijkhe den voor- Thans zijn echter alle beletselen voor het stu- dentenbezoek weggenomen. De jongelui zullen Donder dagavond en in de nacht van Donderdag op Vrijdag op Walcheren arriveren- Zii zul len waarschijnlijk op 5 Sep tember weer vertrekken naar hun nieuwe studiecentra: Pa rijs, Leuven en München- Het kamp te Grijpskerke is in gereedheid gebracht en het kamppersoneel uitgebreid- De organisatie van dit kamp be rust bii het Nederlands Bu reau van Buitenlandse Stu dentenbetrekkingen en de World Students Relief Orga nisation, beide te Leiden. MIDDENSTANDSEXAMEN. Voor het Dinsdag te Middelburg gehouden Middenstandsexamen slaagden de volgende personen: J. M. v. d. Peyl. Mej. H. C. F. Matthijssen. Mevr. A. M. Mijnsber- gen-Noordhoek en dhr J. Meyers te Goes; J. Matthijsse. M. Passenier, J. Provoost. Domburg: Mej. M. Meulbroek, J. Nolet. L. van Os, Yerseke; C. van Molenbroek. J. Nieuwenburg, J. G. van Nieuwen- huyzen, J. J. Onderdijk, J. C. Pop- pe, Middelburg; D. J. Melio, Drie wegen: W. Meyer, Grijpskerke; R. Meyering, Oosterhesselen (Dr.); B. Midavaine. St. Laurens; H. A. C. Modderkreeke. Krabbendijke. J. Moerdijk, Ovezande; P. K. Mol, Heinkenszand; G. J. Nagelkerke. Lewedorp; A. E. Ohms, Sluis; C. Otte, Kapelle-Biezelinge; W. de Pagter. Westkapelle, A. L. Peeters. Souburg: J. Priester, 's-Heer Hen- drikslcinderen: J. Prins. Vlissingen. Afgewezen werden II candidaten. POLDERBENOEMINGEN. Benoemd tot: dijkgraaf van de Deurloopolder, C. B. Kodde te Tholen, met ingang- van 20 Juli 1948; gezworene van het water schap De Vrije Polders onder Tholen, Chr. A. C. Aertssen te Tholen, met ingang van 1 Aug. 1948; gezworene van de polder Vierbannen van Duiveland, J. J. Stols te Nieuwerkerk, met ingang van 1 Augustus 1948; gezworene van het water schap Nieuw.Bommenede, J. van der Bijl te Zonnemaire, met ingang van 1 Aug. 1948; gezworene van het water schap Baarland, A. J. van Nieuwenhuyzen te Oudelande, met ingang van 1 Aug. 1948; gezworene van het water schap De Breede Watering be westen Yerseke, K. M. Straub te Kloetinge, J. C. van 't West einde te 's Heer Abtskerke en M. H. van Liere te 's Heer Abtskerke, met ingang van 1 Augustus 1948; dijkgraaf van het waterschap Nieuw-Bommenede, N. A. Deïst te Zonnemaire, met ingang van 5 September 1948; afgevaardigde van de West. kerkepolder naar de algemene vergadering van het water schap voor de uitwatering door de Sluis 'in de Piet, A. van Strien te Wolphaartsdjjk gezworene van het water schap Zuid c.a., A. E. J. de Moor te Terneuzen. Concours-hippique te Goes. THANS OP 21 AUGUSTUS A.S. Naar wij vernemen zal het grote Concours Hippique te Goes, dat Zaterdag 10 Juli in verband met het slechte weer werd uitgesteld, thans op Za terdag 21 Augustus a.s. wor den gehouden. Een bijzondere cursus te Middelburg. Van 711 September zal te Middelburg in de gebou wen van Rijkskweekschool en Ryksleerschool een ver nieuwingscursus worden ge organiseerd door de Neder landse Onderwijzers Vereni ging ten behoeve van de .eerkrachten, werkzaam by 't openbaar onderwas ln Zee land. De organisatie is op gedragen aan de Paedagogi- sche Commissie van bovenge noemde vereniging en zal onder leiding staan van mej. H. M. de Haas, lid van het hoofdbestuur te 's-Gravenha- ge. Aan dit belangrijke werk wordt steun verleend door 't ministerie van Onderwas. Middelburg heeft de primeur van deze arbeid. Op andere plaatsen in ons land zullen nog 17 van dergelijke cursus sen worden georganiseerd. De opening van deze cur sus zal plaats hebben op Dinsdag 7 September aj*. 's morgens om 10 uur. Verschil lende vooraanstaande perso nen zullen voor de openings plechtigheid worden ultgeno- woord zal dan worden gevoerd door de heer B. G. Palland, gemeentelijk onder wee inspecteur te Amster dam, die zal spreken over: Doel en achtergronden der vernieuwing 's Middags zal de heer Palland spreken over: Het taalonderwijs in nieuwe ba rn. Het programma voor deze cursus bevat verder: Woensdag 8 September, 's morgens, mej. J. E. Schaap te Rotterdam. Onderwerp: Van kleuterschool tot lagere school. 'b Middags wordt door de deelnemende leerkrachten 'n excursie gemaakt op het ei land Walcheren, aangeboden door de 3 Walcherse afdelin- i )eze excursie zal onder leiding staan van de heer W. SpinnaaU, lid van het hoofdbestuur te Middelburg. 's Avonds spreekt mej. Schaap over: Het Rotterdam se onderwijs in nieuwe hanen. Deze voordracht zal door een filmvertoning worden opge luisterd Donderdag 9 September: 's Morgens, spreekt de heer Sluiters te Rotterdam. On derwerp: De practjjk van het nieuwe taalonderwijs. 's Avonds is het woord aan de heer C. Schijve, leraar aan de Rijkskweekschool te Middelburg. Onderwerp: Nieuw Zangonderwijs. Vrijdag 10 September, 's morgens, de heer P. van 'Bak- kum, gemeentelijk inspecteur te Amsterdam. Onderwerp: Het verband tassen „taal" en de zaakvakken. 's Middags voortzetting en 's avonds een bonte avond. Zaterdag 11 September: 'a Morgens spreekt de heer L. Heymans, leraar aan de Rijks kweekschool te Middelburg. Onderwerp: Modern tekenon derwijs. 's Middags wordt de cursus officieel gesloten. Ongetwijfeld zal deze belang rijke arbeid er toe bijdragen, dat de Zeeuwse leerkrachten werkzaam bij het lager onder wijs zich zullen beraden op het Invoeren van nieuwe arbeids- methoden, die ongetwijfeld het Zeeuwse kind ten goede zullen komen. Reeds 60 dames en heren hebben zich voor deze cursus aangemeld. De oesterbroedval. De oesterbroedval ontwik kel do zich de afgelopen week gunstig en de verwachtte broedval top, die door de bi ologen van het Instituut voor Visaery onderzoek op 29 Juli was voorspeld, kwam precies op t|jd. Men telde b|j hoogwater 972 larven en by laagwater 1683 larven in 100 liter water. De watertemperatuur is in middels opgelopen tot 21 graden Celcius, zodat men alle hoop heeft, dat van deze laatste broedval nog gunstige resultaten zullen worden verkregen 1 Burgemeester van Derby schreef aan veertig jonge Middelburgers. In Januari 1945 hebben ongeveer 40 Middelburgse kin deren gastvryheid genoten van Engelse pleegouders, on deranderen in de stad Der by. Daardoor werden vriend schapsbanden aangeknoopt, die in de loop der jaren niet zijn verbroken. Enige kinde ren uit Derby zijn nu te gast bij pleegouders in Middel burg. Zij hebben een door de burgemeester van Derby on dertekende brief meegebracht, die als volgt luidt: „Het verheugt m|j thans een gelegenheid te hebben om een boodschap te zenden aan de kinderen uit Middel burg, die in 1945 enige tyd in Derby logeerden. Wij ho pen dat jullie nu weer in je mooie landstreek wonen en dat jullie bezoek hier er toe heeft bijgedragen, dat jullie gezondheid en kracht na de zvfrare tijd gedurende de Duitse bezetting ten volle zijn teruggekeerd. Ik heb gemerkt, dat als resultaat van jullie bezoek vele vriendschappen tot stand zyn gekomen en bezoeken tij dens vacanties zijn uitgewis seld. Ik hoop oprecht, dat zulks tot in de verre toe komst het geval mag zyn. Door jullie prachtig gedrag hebben jullie een diepe indruk gemaakt op ons volk en op de gastheren en gastvrou wen, op onze bevolking, en ik weet zeker, dat de gasthe ren en gastvrouwen, die jul lie destyds hebben ontvangen, gaarne mét mij hartelijke groeten aan jullie allen zen den." w.g. E. E. Wasburton, Burgemeester van Derby. VERKEER OVER DE KANAAL- BRUG ZEVEN KWARTIER GESTREMD. Reeds meermalen zijn de ver voerders van hooi e.d., die de tijde lijke brug over het Kanaal te Mid delburg moeten passeren, er op gewzene, dat zij hun wagens niet te breed en te hoog moeten laden en rekening moeten houden met de breedte van de brug. Dat deze waarschuwing niet on gegrond is, bleek Woensdagmiddag tegen 12 uur. toen een met twee paarden bespannen wagen met kla vers klem kwam te staan en de paarden de wagen niet los konden trekken. Toen dit aan een vracht auto wel gelukt was, kwam de ge hele lading op de brug terecht en was het rijverkeer totaal gestremd. Het heeft ongeveer zeven kwar tier geduurd voor de klaver weer was opgeladen. Intussen had alleen het voetgan gers verkeer de brug kunnen pas seren en stonden Blies van auto's handkarren en bespannen voertui gen aan beide zijden van het ka naal te wachten. Mede op aanraden van. de politie koos het snelver keer veelal de wijste partij en reed over de Oude Vlissingse weg en de Souburgse brug. Dit heeft ook de dienst MiddelburgGoes van de Stoomtram Walcheren gedaan, ter wijl de bus van Vlissingen over Oost-Souburg tevens de weg over de Souburgse brug nam. Toen te ruim half twee de stag natie tot het verleden behoorde heeft de politie zo spoedig moge lijk de vele nog wachtende voer tuigen de brug laten passeren en het verkeer weer in normale pa den geleld. Door de brugwachters zal met nog meer klem gewaarschuwd worden tegen ontoelaatbare vrach ten. Zij zullen deze zo nodig het FILMS VAN DE WEEK MARIE LOUISE. De Zwitserse film ..Marie Louise" die enkele jaren geleden zoveel op zien heeft gebaard, is dank zij de Chr. Filmactie voor drie dagen in Middelburg teruggekeerd. Dit werk over een klein Frans meisje, dat in de oorlog voor enige weken naar de oase Zwitserland mag komen om althans enige tijd uit de hel van bombardementen en nazihakkenge- klap te zijn, is ontroerend en bevat behalve uitstekend spel vele mooie natuuropnamen. De regisseur Leo pold Lindberg heeft in deze film en zijn „De laatste kans" en .Achter de wolken" wel getoond, dat niet alleen hij, maar ook het kleine Zwitserland films kan maken van wereldformaat. V.V. „Goes" lerug uil Zwitserland. Woensdag even voor tienen arriveerde de autobus met het gezelschap dames en heren van de V.V. „Goes", dat een tegenbezoek bracht aan de Zwitserse voetbalvereniging „Seebach" weer in Góes. Una niem verklaarde men enkele schitterende dagen te hebben gehad. De leden van S.V. „See bach", die in het voorjaar een bezoek aan Goes brachten, hebben de Goesenaren een reusachtige ontvangst bereid en niets nagelaten om het hen zo aangenaam mogeiyk te ma ken en zo veel mogelijk van het prachtige bergland te la ten genieten. Over het bezoek aan het Vierwoudstedenmeer raakte men niet uitgepraat. Ook werd onze stadgenoten een min of meer offciële ont vangst door de Stadtrat be reid. Dinsdag was de terugreis be gonnen en Woensdagmorgen vertrok men om 6 uur uit Nancy voor de laatste ruk via Brussel en Antwerpen. Vele banden tussen de Zwit serse en Goese sportvrienden zyn weer verstevigd en zo het even mogelyk is zal er vol gend jaar ongetwyfeld weer een tegenbezoek van de Zwit sers op volgen. Trouwens de eerste acht zijn nu reeds meegekomen. Achter de bus kwamen nl. nog twee Zwitser se luxe wagens met leden van „Seebach" de Markt opgere den. Zij zullen weer de gast van Goese sportvrienden zijn en van hieruit nog een tocht door Nederland maken. Kortgene SCHOOLREISJE. Vorige week maakten de kinde ren uit de laagste klassen der open bare school te Kortgene een school reisje naar Rotterdam. Het Harmoniegezelschap E.M.M. haalde de kinderen van ae boot af, waarna men in optocht naar Kort gene ging. Daar werd nog een pit tige mars geblazen. Kamperland DIAMANTEN BRUILOFT. Het echtpaar Aarnoudse—de Looff te Kamperland vierde Dinsdag zijn 60-jarlg huwelijksfeest. Het Kam- perlands fanfarecorps „Ons Genoe gen" bracht het echtpaar een se renade. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Bedankt voor Coiynsplaat passeren van de brug verbieden. A. V. Langhout te Zundert, Goes in het middelpunt. De Nijtengo VI te Goes loopt prachtig. Woensdag avond rond half tien kon do 6000ste bezoekster, mej Jan- nie Braamse uit Wilhelmina- dorp, worden verwelkomd, die zoals de vele andere prijs winnaars van deze dag, weer met een aantal geschenken werd overladen. In totaal brachten Woens dag 1446 personen een be zoek aan de tentoonstelling. Een prachtig resultaat en wel een bewys dat er van de Nijtengo VI een goede roep uitgaat. Nog drie dagen res ten. Wanneer het weer mee werkt, lydt het geen twijfel of de 10.000 zal ruimschoots overschreden worden. Des avonds, trad het tam» boer- en pijpercorps „Excel sior" op in de tuin, en het mocht zoals altijd, weer een goede belangstelling genieten. Tenslotte een opsomming van de prijzen, hetgeen door de royale medewerking van de diverse standhouders weer een respectabele lyst is ge worden:. 4700ste bezoeker: W. Kurvinck, Poortvliet 2 films Focus); 4800ste: A. de Groot{ Middelburg (1 fl. 1001); 4900ste: J. Jensma, Bergum (888-producten): 5000ste: mw. Joossende Smit, Yerseke, (jub. lepel Libelle. tas Klok- producten, schemerlamp fa. v d. Broek, reductiebon Wolf en Root); 5000—5100e reductiebon voor suikerauto maat, Wolf en Root; 5100ste Janny de Butter, Goes, 1 set lampen, fa. v. d. Broek; 5200ste: mevr.' v. Liere, 's- Gravenpolder, (electr. water ketel, de JagerTolhoek) 5300ste: P. Bom, Colijnsplaat, (Erukaasproducten)5400ste: J. Harinck, Terneuzen (1 fl. w|jn, fa. Maljers); 5500ste: F. J Félius, Goes (jub. le pel Libelle); 5600ste: C. G. van Wendel de JoodeTim merman, Haarlem L Oude Klare, Daniel Visser en Zonen); 5700ste: M^ Schip per, 's-Heer Hendrikskinde ren, (1 pond paling, fa. Til- roe); 5800ste: mevr. v. d. Boog, Goes (paikket Adelaar- zeepproducten)5900ste: De Schryver, Goes (1 fl. 1001); 8000ste: Jannie Braamse, Wilhelminadorp (1 1. Oude Boll, Bol en Dunlop, 1 tas Klokproducten, 1 jub. lepel Libelle). Voorts reikte de fa. Stok- mans aan de houder van en treebiljet no. 8838, de heer Boonman uit'Goes, een electr. theelichtje uit. HOE DRUK HET WAS. Interessant is het nog te vermelden dat Dinsdag, toen Goes zich, zoals gemeld, in e en by zond er grote"' toeloop van bezoekers mocht verheu gen, op de lijn Middelburg— Goes van de Stoomtram Wal cheren, alleen reeds 6327 per sonen werden vervoerd, onge rekend de abonnementen enz. Oudelande PAKSTATIQN VOOR FRUIT. De veilingsvereniging „Zuid- Beveland" heeft te Oudelande een pakstation gebouwd, dat thans in gebruik is genomen. Er is reeds grote bedrijvigheid met het sorteren van fruit. Een groot ongemak is echter, dat het pakstation momenteel niet telefonisch kan worden aange sloten, wegens de zeer vele aansluitingen, die in Oudelande werden aangevraagd. Sport SCHAKEN VOORWEDSTRIJDEN PERSOONLIJKE K AMPIOENS CHAPPEN. Hoofdklasse groep: Dyselynck Hamelynck YtVil Voorhans Henry 01: Henry—Dyselynck 1/2HemelinkVoorhans 10. Eerste klasse groep 1: Woudstra Sr.De Vos 01; 2: Mondeel Blokpoel 01; HolsterFaase 1 0; MondeelHolster YjYn'< Mon deelFaase 10; 3: Woudstra Jr. —Boot ]/2— Hoofdklasse groep II: Volmer Ver burg 0—1; groep IV: De Kleyn Quakkelaar 01. 1 eeuwse nippen De collecte ten bate van „Pro Rege" te Souburg voor de mili tairen tehuizen in Nederland en Indlë heeft opgebracht de som van 181.13. (Ingezonden mededeling) Er gaat niets boven CUSTARD. MAÏZENA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2