PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hoe het Krupp-concern Nederland plunderde Volledige controle op runder-t.b.c. in Zeeland 0E BILT Diplomaten willen niets loslaten Arabische vluchtelingen willen naar huis terugkeren VOORSPELT 191e Jaargang - No.182 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkery Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks. behalve op Zon- en Christelijke feestdagen. Donderdag 5 Aug. 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 30 ct. per week; f 3,75 per kwartaal; franco per post I 4.— per kwartaal. Losse nummers 10 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 12 Ct. per Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ggj g^jgSg giSvsSid°d12birl. Bureaux te VlissingenVlamingstr. 16-18-20 (tijd.) teL lOen 51 - Middelburg: Condense Kaal 29. tel 2077 en 2924 - Goes: L Vorststr. 55. tel 2475 (b.g.g 2228) - Oostburg: Pr.Mauritsstr 12. tel 102 - Temeuzen: Brouwerijstr 2 - Zlertkzee: N Bogerdstr G 160. tel. 26 STATEN VERGADERING. Tot het bittere einde hebben tie Provinciale Staten zich Dinsdag door eey lange agenda heengewerkt. Om 10 uur be gon de vergadering, om 19.20 uur waren de discussies nog in volle gang! De leden voelden er blijkbaar weinig voor, Woensdag opnieuw bijeen te komen. De debatten waren overigens ditmaal niet van belang ont bloot. Da morgenuren werden we derom besteed aan de overwe ging, hoe de provincie verte genwoordigd moet zijn in de alg. vergadering van de P.Z.E. M. Bijna twee uur namen deze beraadslagingen in beslag. Het, merkwaardigste was daarbij een voorstel van het enige vrouwelijke Statenlid, dat dè gehele Provinciale Staten naar de P.Z.E.M.-vergaderingen af wilde vaardigen! Het voorstel kreeg begrijpelijkerwijs kans; men gaf de voorkeur aan 7 vertegenwoordigers. Edochtwee uur later bleek men zich bedacht te heb ben. Tot de zeven vertegen woordigers der fractie zou im mers ook de enige communist uit de vergadering moeten be horen. En de communisten haalt men liever niet meer in officiële lichamen en vertegen woordigingen. Dies stelde de heer Vercauteren doodleuk voor om het aantal provinciale vertegenwoordigers toch maar op 6 te bepalen. Tijdig bemerkte men de onmo gelijkheid om tegen de zo juist aangenomen regeling onmid dellijk al weer te zondigen. Men bleek echter vindingrijk. Op zeer merkwaardige wg'ze hield men het aantal verte genwoordigers toch op 6 er wel door het besluit daartoe te baseren op bizondere omstan digheden, die evenwel niet na der omschreven werden. Het aantal provinciale vertegen woordigers werd dus 6. Het provinciaal wegenplan lokte tegen alle verwachting in weinig discussie uit. Alleen bleek er een nog al scherpe te genstelling te bestaan tussen de opvattingen, die de raad en B. en W. van Tholen hebben over de rondweg om Tholen. Deze kwestie komt nog nader aan de orde en de heren kunnen hun standpunt dus nog verde digen. Een gevoelig tintje aan deze wel zeer prozaïsche vergade ring werd gegeven door de nestor van de Statenleden, de heer A. C. de Baare, die al se dert 1925 zitting heeft. Hg pleitte voor verhoging van de subsidie voor de uitzending van kinderen naar vacantie- en herstellingskolonies van 3500 tot 5000.Het college van Gedeputeerde Staten voelde daar echter bitter weinig voor, gezien de deplorabele toestand der provinciale financiën. Ge lukkig echter: terwijl de pers tribune, ontroerd door de plei dooien van de heren de Baare en van Oorschot, zich vruchte loos afvroeg of, gezien het ge mak waarmede voor andere doeleinden gelden beschikbaar worden gesteld, deze 1500 zó moeilijk waren te vinden, to verde Gedeputeerde Mes weer een randje zilverglans langs de donkere wolken. Hij beloofde n.l. niets ongedaan te zullen laten om de begeerde 1500 er gens te vinden. Laat ons ho pen, dat de bleekneusjes niet vergeefs op uitzending moeten wachten. Daarna was het het verbod om stekbieten en win tergerst te telen, dat de gemoederen in beroering bracht. De meningen liepen zeer sterk uiteen en zelfs de artikelsgewijze behan deling nam veel tijd in beslag. Op dat moment evenwel ver toonde de koffiekamer van de Concert- en Gehoorzaal reeds een zelfde beeld als het Bin nenhof by saaie Kamerdebat ten. De zaal was leger en leger geworden. Maar desondanks wonnen de landbouwers het pleit niet. Even zorgde de heer van der Peyl nog voor hilariteit, door bij de behandeling van de stukken betreffende de Prov. Stoombootdiensten over 1946 de huidige situatie op de veer dienst TerneuzenHoedekens- kerke ter sprake te brengen, hoe vaak de voorzitter ook trachtte dit te voorkomen, om dat deze kwestie niet aan de orde was. Daarna bleek de stroom der welsprekendheid verdroogd. Aan het einde der vergade ring machtigden de Staten het provinciaal bestuur H. M. de Koningin bg haar jubileum en Prinses Juliana bij haar inhul diging een adres van hulde te «tü Ij?' a,s uitin£ van de be proefde en welhaast spreek woordelijke Oranjeliefde van het Zeeuwse volk. Het Wereldgebeuren Allerwegen geheime besprekingen gaande. MARSHALL ZWIJGT. Hoezeer het de journalisten ook spijt, ze kunnen geen enkel nieuw licht werpen op de besprekingen tussen Mos kou en het Westen, die momenteel gaande zjjn Minister Marshall wilde op zijn wekelijkse persconferen tie op geen enkele vraag antwoord geven. Hiervoor waren, zo zei hij, „duidelijke redenen". Hij waarschuwde tegen speculaties en geruch ten, die zeer schadelijk zou den kunnen zijn. Op de Brits© ambassade in Moskou zijn weer druk be sprekingen gevoerd tussen de Westelijke vertegenwoordigers. Maar ook daarover kan wei nig worden gemeld, want de heren verklaarden tegenover een correspondent van Reu ter: Er is geen nieuws. Er ia niets, dat ik U kan me dedelen. COMMISSIE VOOR BERLIJN BIJEEN. De commissie voor de Ber- lijnse kwestie, bestaande uit de ambassadeurs te Londen van Amerika en Frankrijk, respectievelijk Lewis Douglas en Rene Massigli en sir Wil liam Strang is Woensdag voor het eerst sinds 't on derhoud met Stalin, te Lon den bijeengekomen. Naar men gelooft hebben de Westelijke mogendheden thans het stadium bereikt van de organisatie ener ge zamenlijke politiek en zal de volgende stap een nieuw on derhoud met Stalin of Molo- tof zijn. Er zal de een of andere oplossing gevonden moeten worden voor het probleem, dat twee verschillende geld soorten in Berlijn circuleren alvorens een vier-mogendhe- denconferentie op bredere over de Duitse vraag stukken voortgang kan vin den, zo oordeelt men in di plomatieke kringen te Lon den. NIEUW VLIEGVELD VOOR BERLIJN. Vier honderd Duitsers zijn begonnen aan een nieuw vliegveld in de Franse sector van Berlijn. Voor er een maand verstreken is, zullen 20.000 Berlijners, van wie de meesten door de blokkade tot werkloosheid waren gedoemd, onder Amerikaanse leiding aan het project werken. Men hoopt het vliegveld voor de winter gereed te hebben. Het schijnt, zo meldt Reu ters correspondent te Mos kou, dat de van hun regerin gen ontvangen antwoorden op hun rapporten voor de Westelijke diplomaten aan leiding waren te vergaderen. De antwoorden kwamen bijna gelijktijdig te Moskou binnen. Men gelooft, dat zij geen, in structies inhouden tot onmid dellijke nieuwe stappen bij het Russische ministerie van buitenlandse zaken- Radar-opleidingsstation bij Hoek yan Holland. Op een klein stukje duin bij de Noorderpier te Hoek van Hol land staat een houten huis je, aan welke zijkant een gelijkma tig dikke mast omhoogtorent. De enigszins verbrede kop van die mast beweegt als de windkap van een schoorsteen, alleen: hy draait met de regelmaat van een klok. Hier is sinds kort het radarstation Hoek van Holland van „Radio Hol land" gevestigd, een practische oe fenschool. Het nieuwste Ameri kaanse apparaat is er geplaatst, met een maximum reikwijdte van vijftig mijl. Tot nu toe werd les gegeven op schepen, die toevallig binnen wa ren. maar dat bracht veel moeiiyk- heden mee. Daarom is gezocht naar een plaats, waar ee- radarinstal- latie kon worden opgesteld, waar- by onder dezelfde omstandigheden gewerkt kon worden als aan boord. Men meeent die plaats nu In de Hoek van Holland gevonden te hebben, vlak by de zee aan een drukke scheepvaartroute. In dit ..station" krijgen koopvaardij-offi cieren en radiotelegrafisten-mecha- niciens hun practische opleiding. Irene verjaart. Vandaag verjaart Prin ses Irene, die 9 jaar wordt. Voor haar wap peren de vlaggen van huizen en torens. Haar naam herinnert aan het vredesverlangen, dat het Nederlandse volk zo algemeen beziel de vóórdat de jongste oorlog aanving en dat nu weer zo sterk leeft, omdat die vrede nog al tijd niet aanbrak voor vele volkeren en voor millioenen mensen. Moge de jonge prinses een prettige verjaardag hebben en moge er in dit nieuwe levensjaar iets meer verwerkelijkt wor den van het verlangen, dat haar ouders beziel de bij de keuze van de naam Irene. De Nederlandse allround athlete Fanny BlankcrsKoen vestigde met een tjjd van 11.3 sec. een nieuw Olympisch record op de 80 meter horden en egaliseerde tevens het wereldre cord. Fanny neemt de laatste horde en snelt onbedreigd op de finish af, gevolgd door de Engelse J. M. Upton (736) en de Francalse J. L. Toulouse (733), die resp. tweede en derde werden in deze eerste serie. BERNADOTTE VOOR HEN OP DE BRES. Na een periode van rus! is in Palestina zowel militair als diplomatiek de strijd hier en' daar wat opgeleefd. Graaf Bemadotte heeft besloten af te zien van zijn voor genomen reis naar Zweden omdat hij het veel te druk heeft met bemiddelen. Het probleem, dat op 't ogen blik het meest zijn aandacht in beslag neemt is: wat moet er gebeuren met de 3 400.000 Arabieren, die na de stichting van Israël uit Palestina ge vlucht zijn en thans worden verzorgd in aangrenzende Ara- bische staten. Deze Arabieren willen zo gauw mogelijk naar hun woonsteden terugkeren, maar de Joden verzetten zich daartegen wegens „technische moeilijkheden." Bernadotte heeft nu telegra fisch aan de Veiligheidsraad verzocht het recht van de Ara bische vluchtelingen om zc spoedig mogelijk terug te ke ren, officieel te bevestigen. Hg wil voorts een beroep doen op internationale organi saties voor voedsel en beschut ting te zorgen. GRAPJAS ABDULLAH. Koning Abdullah van Tnans- jordanië heeft Bemadotte veel succes toegewenst in een ver klaring op een persconferentie. Hij zeide bereid te zijn tot bespreking van eventuële 'nieu. we voorstellen van Bemadotte betreffende Palestina. Toen Abdullah commentaar gevraagd werd op de verkla ring van de Israëlitische minis ter-president, dat de Joden recht hadden op Negeb in Zuid Palestina zowel als op geheel Galilea en Jeruzalem, begon de koning te lachen en zeide: „Ik heb gehoord, dat de Joden Am man, Jeruzalem, Damascus en Bagdad tot hoofdsteden willen hebben." Griekse regering meldt successen. De Griekse regeringstroe pen hebben de laatste dagen meer dan 300 vierkante kilo meters van guerillastrijders gezuiverd, zo wordt in Athe ne beweerd Reuter voegt echter hieraan toe, dat de guerillastrijders in het Gram- mosgebergte nog altijd 450 vierkante kilometers onder controle hebben- Tros bananen voor H.M. de Koningin. Een vliegtuig van de Ame rican Overseas Airlines, dat Dinsdag naar Nederland is vertrokken, heeft een tros bananen van ongeveer veer tig kilo aan boord, welke namens de maatschappij aan H.M Koningin Wilhelmina zal worden aangeboden bij gelegenheid van Haar aan staande abdicatie. Tsjechen niet meer naar Joego-Slavië. Tet Tsjechoslowaakse reis bureau Cedok heeft alle geor ganiseerde toeristenreizen naar Joegoslavië stopgezet. Erban, de minister van sociale zaken, had hiertoe order gegeven en het departement van binnen landse zaken gaf geen pas poorten voor Joego-Slavië meer af. De uitwisseling van toeristen tussen beide landen werd ver zorgd door de beweging voor arbeidersvacantie. Het Tsjecho slowaakse vakverbond heeft een circulaire uitgegeven, waarin gezegd wordt: „De Joe- goslaven tonen, dat zij ons niet mogen: waarom zouden wy ons geld dan nog in Joego- Slavië besteden". Export van bloemkool en tomaten. Het Centraal Bureau voor de tuinbouwveilingen in Neder land heeft aan de veilingen medegedeeld, dat wederom bloemkool naar de Duitse bur gerbevolking kan worden ge ëxporteerd. Door het bedrijfschap van groente en fruit is aan de vei lingen en exporteurs medege deeld, dat uitvoermachtigingen mogen worden afgegeven voor de export van tomaten naar België. De tomaten moeten dan echter op de veilingen zijn aangevoerd en verkocht tegen minstens 0.25 per k.g. Voor de Duitse burgerbevol king mogen echter ook nog steeds tomaten worden uitge voerd tegen de vastgestelde minimumprijs van 0.18. Haagse tram rijdt weer. Op de stadstramlijnen van de Haagse Tramwegmaat schappij is Woensdag vroeg reeds het werk normaal her vat, evenals op de lijnen Voor burg en Delft. Het autobus- verkeer was 's morgens nog niet geheel normaal, evenals het verkeer op de lgn naar Wassenaar. Voormalige bedienden protesteren zowaar. Straffen waren nog licht. Het linkse Iront te Djocja. Een woordvoerder van de republikeinse partij „Democra tisch Volksfront" heeft aan Antara medegedeeld, dat, in dien geen overeenstemming wordt bereikt voor de hergroe pering van het kabinet-Hatta' het Volksfront zal weigeren de verantwoordelijkheid te de len in de uitvoering van het nationaal program, dat de par ty reeds goedkeurde. A.S. WINTER WORDT DE GEHELE VEESTAPEL ONDERZOCHT. Cijfers yan '47 '48. Dr. G. Wagenaar te Goes heeft in het Zeeuwsch Land bouwblad de volledige resulta ten gepubliceerd voor het on derzoek naar de runder-t.b.c. in Zeeland gedurende de afge lopen winter. Het onderzoek werd in ver gelijking met het voorgaande jaar aanzienlijk uitgebreid. Er werden nameljjk 4204 stallen onderzocht (in '46'47: 2457). Ongeveer 66 van het Zeeuwse vee werd onderzocht, namelijk 34.350 stuks. Districtsgewijze was het re sultaat: onderzocht reageerders Sch. en Duivel. 3551 Th. en St. Phil. 2034 N.-Beveland Z.-Beveland Walcheren O. Z.-V1. W. Z.-Vl. 820 8605 5225 7168 6937 18 17 20 12 3.7 7 5 Tótaal 34350 9.6 Wg zien dus, aldus dr. Wa genaar, dat het gunstigste ge deelte van onze provincie in het Zuiden ligt en dat het naar het Noorden toe Steeds slechter wordt. De oorzaak van dit verschil in reactieper centage zullen we nu maar niet bespreken, duidelijk is in ieder geval dat het heel wat meer moeite zal kosten om Schouwen en Duiveland t.b.c.- vrij te maken dan b.v. Zeeuwseh-Vlaanderen. Walche ren neemt in dit verband een heel bijzondere plaats in. Een reactie percentage van 3,7 is nog te hoog, maar het gaat daar de goede kant uit. VOORUITGANG. Vergelijken we dit nog even met het vorige jaar dan zien we 1946/1947: 3912 dieren on derzocht, 515 reageerders, dat is 14%; 1947/1948: 5225 die ren onderzocht, 197 reageer ders, dat is 3,7 Hieruit kan men dus zien, hoeveel we, dank zij de hulp van Landbouwherstel, vooruit gegaan zijn. Van de 197 rea geerders is een groot deel al opgeruimd, terwijl de rest een tijdelijk uitstel heeft. Walche ren is goed op weg tuberculo- sevrg te worden, mits men de uiterste zorg blijft bèsteden aan de aankoop. Van de zijde van Landbouwherstel is dit wel in orde, maar bij de particu liere aankopen nog niet. Het aantal opgeruimde open lijders bedroeg 56 tegen 36 in het vorige jaar. We dienen echter altijd te bedenken, dat dit alleen maar de gevonden open lijders zijn, dus niet alle aanwezige open lijders. Gevonden worden alleen die open lijders die behoorlijk veel tuberkelbacillen verspreiden Men dient echter altijd in de gaten te houden, dat alle rea geerders open lijders kunnen worden en 't ook heel vaak gedurende korter of langere tijd wel eens zijn. Eén reageer- der in de stal betekent altijd het risico van uitbreiding. DE VERPLICHTING. En nu de verplichting. Wg zijn dankbaar dat het zo ver gekomen is en we zijn van mening dat nu pas de eigenlij ke t.b.c.-bestrijding gaat be ginnen. Er zullen natuurlijk veehou ders zijn die deze verplichting zien als een ingrijpen in de vrijheid van hun bedrijf. Toch is dit een foutief standpunt. Vast staat, dat de tuberculose een schadelijke ziekte is die door bestrijding de kop kan worden ingedrukt. Dat dit kan, is in Denemarken bewezen. Het is echter niet mogelijk om deze ziekte afdoende te be strijden, wanneer dit niet bij iedere veehouder gebeurt. Door de constructie van het tuberculose-besluit is het nood zakelijk, dat iedere veehouder zich aansluit bjj de Gezond heidsdienst. Het besluit zegt n.l. dat in Zeeland verboden is vee te houden, tenzij men is aangesloten bij de Gezond heidsdienst. Daarom is aan alle niet-aangesloten veehou ders een dubbele briefkaart ge zonden. die men maar heeft in te vullen en op te sturen en alles is in orde. Dezer dagen hebben wij ge meld, dat het Tribunaal te Neurenberg Alfred Krupp, de leider van het Krupp-concern te Essen veroordeeld heeft tot 12 jaar gevangenisstraf en in beslagneming van al zijn be zittingen. Tien andere leiders kregen gevangenisstraffen va riërend tot 12 jaar. De gron den voor deze veroordeling waren niet alleen deportatie, exploitatie en misbruik van dwangarbeiders, maar ook roof van materiaal en installaties uit de bezette gebieden. Thans geven wij nog enig:e interessante bijzonderheden uit het vonnis van het tribunaal met betrekking tot de in Ne derland bedreven plundering. 9 BLADZ. PLUNDERING Het vonnis wijdt onder het hoofd: „machines en materia len, weggevoerd uit Nederland" negen bladzijden aan de plun dering van de Nederlandse in dustrie door en ten behoeve van het Krupp-concern. Het verdeelt de plundering in drie phasen: 1. Het tijdvak 1942-Sep- tember 1944. Gedurende dit tijdvak is door Friedrich Krupp's rederij en transport bedrijf N.V. te Rotterdam een hoeveelheid van 16.000 ton ijzermateriaal naar Duitsland vervoerd. 2. Het tijdvak September en October 1944, waarin tengevol ge van de nadering der gealli eerden een algehele plundering niet mogelijk was en uitslui tend kostbare machinerieën werden weggehaald. 3. Het tijdvak November 1944Mei 1945, waarin een systematische plundering van publiek en privaat eigendom heeft plaats gevonden. (Ruhr- hilfe-aktion). Einde 1944 was DE BOETE'S. Er zullen natuurlijk ook mensen zijn die zich met aan sluiten en die eerst eens af willen wachten wat er gebeurt als zij het niet doen. Het vori ge jaar waren er op Walcheren ook 5 veehouders die dat eens wilden proberen, met als re sultaat dat er boetes vielen, met de mededeling er bij dat zij zich binnen één maand moesten aansluiten, waarna bfl verdere weigering hun vee zou worden verbeurd verklaard. Laat iedere veehouder be seffen, dat deze tuberculose bestrijding nu eenmaal noodza kelijk is en laat hij het als een plicht zien, zich zo spoedig mogelijk aan te sluiten. Deze winter zal het dan mo gelijk zg'n de gehele Zeeuwse veestapel voor het eerst volle dig te onderzoeken. de industrie in het Roergebied door luchtaanvallen zwaar ge teisterd. Daarop is in een be spreking tussen minister Speer en de leiders van het Krupp- concern op voorstel van Speer besloten tot in be slagneming van machinerieën en materiaal in Nederland, ten einde de industrie in het Roer gebied te herstellen. Vier em- ployé's van de Krupp-fabrieken zijn hierop in Nederland tot in beslagneming overgegaan. ZOWAAR EEN PROTEST. De vereniging van de voor malige bedienden en arbeiders der Krupp-fabrieken, die meer dan twaalfduizend leden telt, heeft aan talrgke persoonlijk heden telegrammen gezonden waarin zij protesteert tegen de te Neurenberg uitgesproken „onrechtvaardige veroordeling" van Alfred Krupp von Bohlên en de voormalige directeuren der Krupp-fabneken en her ziening van het proces ver zoekt Het telegram is o.a. gericht aan de Paus, generaal Lucius Clay, generaal Robertson, mevr. Eleanor Roosevelt, het internationale Rode Kruis graaf Bernadotte. BESTANDS SCHENDING EN De regering van Israël heeft Engeland beschuldigd van een schending van het bestand door militaire goederen aan het Egyptische leger over te dra. gen. Het Britse ministerie heeft toegezegd, dat ze de klacht zal onderzoeken. Er waren inderdaad uit rustingsstukken geleverd, zo werd erkend, maar dat was louter en alleen een handels transactie. Misschien waren er ook enkele zoeklichten by en dat zou natuurlijk verkeerd zg'n. Daarom zal onderzocht worden welke goederen precies geleverd waren. Inmiddels hebben de Joden te kennen gegeven, dat zfcj Britse bemanningen van in idienst van de bemiddelaar staan de vliegtuigen zullen arresteren als zij het wagen op Israëli tisch grondgebied te landen. Hetgeen de anti-Britse stem ming tekent. Er zgn nog andere bestands schendingen. Dinsdagavond opende het Arabische Legioen het vuur op een Joodse stelling bij Hartoef. Op Transjorda. nisch gebied hebben de Joden een aanval ondernomen. Waar nemers zgn in allerijl naar de plaats der gevechten vertrok ken. Signaal van vermiste vllegboot. Agence France Press meldt uit Dakar, dat een signaal is opgevangen van de Franse vllegboot, welke sinds Zondag vermist wordt. NOG EEN SIGNAAL. Een Amerikaans vliegend fort, dat zich boven de At lantische Oceaan bevond> heeft gemeld dat het S-O-S- seinen heeft opgevangen van de vermiste Franse vliegboot. Arabische regering voor Palestina. De vice-voorziter van het Arabische hoge comité, Dja- mal Hoesseini, heeft te New York verklaard dat de Pale stijnse Arabieren bezig zgn hun eigen regering te vormen. Deze regering zou ook ver tegenwoordigers van thans door de Joden bezette gebieden bevatten. Hoesseini zou 14 Augustus naar Damascus vlie gen, om met Arabische leiders over Palestina te confereren. WEINIG WIND. De brandweer te Antwerpen 7 f heeft gedurende drie dagen een ^waar bewolkt met enkele brand bestreden, die aan boord van opklaringen. Overwegend het Franse stoomschip „Alab", ge- droog weer. Weinig wind met iaden met zinkerts, was uitgebro- ongeveer dezelfde temperatuur en' als Woensdag- Gouden Koets te hoog voor Duitsers. SCHOONMAAK BEGONNEN. Het was Woensdagmiddag een feestelijk gezicht op de binnenplaats van de ko ninklijke stallen in Den Haag: daar stonden namelijk de gouden koets, de crème calèche en een viertal gala landauers, die vast werden schoongemaakt en nagekeken voor hun gebruik bij de in huldiging van Koningin Ju liana- Bovendien bogon men reeds de paarden te wennen aan het lawaai van muziek corpsen en dergelijke. Met de crème calèche, die Koningin-moeder Emma bij de inhuldiging in 1898 aan haar dochter gaf, zal Konin gin Juliana op 4 September een rijtoer door Amsterdam maken. De gouden koets, die de Koningin op 7 September 1898 als huldeblijk van Am sterdam ontving, wordt ge bruikt bij de wandelrit 's- middags na de inhuldiging. Al deze rijtuigen hebben gedurende de oorlog in de koninklijke stallen gestaan. Zij zijn vrijwel niet bescha digd, alleen het tuig was ver dwenen- De gouden koets hadden de bezetters naar Duitsland willen brengen, maar omdat zij te hoog bleek te zijn om per trein te ver voeren. hebben zij daar maar van afpezien- In Nederland wordt de koets echter altijd gedeeltelijk gedemonteerd per trein vervoerd. De affaire bij Bondowoso. ZEEKRIJGSRAAD TE SOERABAJJA BEGON BEHANDELING. Vrijdagochtend heeft de zee- krijgsraad te Soerabaja een aanvang gemaakt met de be- hndeling van de zg-n- Bon dowoso affaire, waarbij aan veertien beklaagden onder wie drie officieren, twee onderof ficieren en negen korporaals en manschappen, allen beho rend tot de mariniers, door schuld ten laste is gelegd we gens het overlijden van 46 In donesische krijgsgevangenen tijdens treintran sport van Bondowoso naar Soerabaja in November 1947- In tegenstelling tot de ver klaringen der beklaagden, die als bewakers op de trein dienst deden en zeiden geen van allen iets gehoord te heb ben van geklop of geschreeuw uit de drie goederenwagens, waarin de gevangenen ver voerd werden, luidden de verklaringen der overlevende gevangenen dat zij wel om hulp geschreeuwd en geklopt hebben op de verschillende haltes -De remmers bevestig den deze verklaringen. Op verzoek van een raadslid zul len de remmers alsnog mon deling gehoord worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1