Fantastische eindspurt brengt Nel van Vliet het goud! NIEUWE SUCCESSEN VOOR FANNY BLANKERS KOEN Patton won de 200 meter Plezierreizen naar België en Luxemburg Jannie de Groot en Tony Hom 5de en 7de Amerikaanse kampioene schoonspringen. Oranje Hockeyploeg won weer Nederland-Frankrijk 2-0 Sport en wedstrijden TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1948 Drie Ned. rugzwemsters in halve finale. Sinds het begin van de Olympische Spelen is het voor Ne derland crescendo gegaan In het zwemstadion. Won Maandag Marie Louise Vaessen de bronzen medaille op de 100 meter borstcrawl, Dinsdag wist N!el van Vliet de gouden medaille te veroveren! De Nederlanders die in het zwemstadion aan. wezlg waren, zullen zich de finale van de 200 mieter school- 8Sag nog lang herinneren. Drie Nederlandse meisjes waren in de eindstrijd en de gou den medaille kon door Nel van Vliet worden veroverd. En z\j won ln een tactisch goed gez wommen wedstrijd, terwijl Jan- niet de Groot en Tonny Hom resp. vijfde en zevende werden. Daar Nel van Vliet de beste tijden had gemaakt in de voor wedstrijden, had zij de vijfde baan tussen Nancy Lyons en Else Novaac. De acht dames startten te gelijk en direct nam de Hon. gaarse de leiding, gevolgd door Nancy Lyons, terwijl Nel en de de vlinderslag zwemmende Eva Szekely op gelijke hoogte la gen. De Nederlandse toeschou wei's werd het bang om het hart, want na 100 meter, op de helft van de afstand, was de positie nog steeds dezelfde. Doch zoals Nel na afloop te gen ons zei, was het opzet van haar geweest. Ze dacht: Laat ze maar aan,; die krijg ik wel in de eindspurt! Ik zal winnen, al is het met handslag. Zij hield haar rivalen dan ook goed in het oog en zorgde er voor, na drie hanen, gelijk met Else Novaac te keren, onmid dellijk gevolgd door de Austra lische. Eva Szekely zakte Iets af, zodat Nel slechts had te letten op de twee rivalen op de banen naast haar. Op de laat. ste 50 meter zette zij een fan tastische eindspurt in en maak te zich los van de Hongaarse. Nancy Lyons passeerde Else Novaac nog, maar kon onze wereldrecordhoudster niet meer inhalen. Dol en dolgelukkig, maar doodmoe van de strijd en de nervositeit was de nieuwe Olympische kampioene. Een van de eersten, die haar geluk wenste met het succes was Prins Bemhard, die de verrich tingen met belanstelling had gadegeslagen. De klassering van Jannie de Groot en Tonny Hom betekende geen slecht re sultaat in dit sterke interna tionale gezelschap. Toch had men meer verwacht van Jannie de Groot, vooral omdat zij de laatste weken steeds tijden had gemaakt die om en nabij de drie minuten lagen. Direct na het bekend \vor_ den van de uitslag werd de Olympische kampioene gehul digd Het 1-ood vit en blauw ontplooide zich aan de hoogste mast, terwijl het Wilhelmus werd gespeeld, dat trots en krachtig door de grote groep Nederlanders werd meegezon gen. GOEDE SUCCESSEN RUGCRAWL. Drie Nederlandse meisjes namen deel aan de 100 meter rugcrawl, nl. Ria v. d. Horst, Dicky van Ekris en Greetje Gaillard. Rie v. d. Horst won de eer ste serie in 1 min. 1.7 sec. voor Berlioux (Fr.) en Lane (N. Zeeland), Dicky van Ekris werd 4de, doch kwam toch in de demifinale, die 4 Augustus wordt verzwommen. MIDDELKAMP DERDE IN ASSENEDE. In het criterium van Asse nede (België) gaf Theo Mid delkamp met Rik van Steen, bergen en Remue de toon aan. In de eindsprint moest hij ech ter in bovengenoemde renners zgn meerdere erkennen. Greetje Gaillard startte in de vierde serie naast de Fran se Ginette Jany yen Ballintijn (een Noorse van Nederlandse afkomst). By het keerpunt lag zij op de tweede plaats. Op de laatste 50 meter zwom zy ech ter zeer goed, haalde Gibson (Gr. Brit.) in en tikte zelfs met een voorsprongetje als eer_ ste aan in de tijd van 1 min" 18.2 sec. De uitslag luidt: 1. Greetje Gaillard (Nederland) 1 min. 18.2 sec.; 2. Mellon (V.S.) 1 m. 18.7 sec.: 3. Gibson (Gr. Britt.) 1 min. 19.7 sec.: 4. Da Groba (Brazilië) 1 min. 21.4 sec. DE 200 M. SCHOOLSLAG. Het resultaat van de 200 meter schoolslag voor dames luidt als volgt: 1 en Olympisch kampioene Nel van Vliet (Ne derland) 2 min. 57.2 sec.: 2. Lyons (Auetralië) 2 min. 57.7 sec.; 3. Novaac (Hongarije) 3 min. 0.2 sec.; 4. Eva Szekely (Hongarije) 3 min. 2.5 sec.; 5. Jannie de Groot (Ned.) 3 min. 6.2 sec.; 6. Church (Gr. Britt.) 3 min. 6.1 sec.; 7. Tonny Hom (Ned.) 3 min. 7.5 sec.; 8. Han sen (Denemarken) 3 min. 8.1 s. De tgd van Jannie de Groot lag 0.1 sec. hoger dan die van Church, waaromtrent de jury nog een uitlegging zou geven. WATERPOLO. Door de 70 overwinning van Zweden op de Ver. Staten komt Nederland thans in de vol gende» poule samen met Zwe den, België en Spanje. Kiki Heek achtste en Cobi Floor twaalfde. Dinsdagmorgen werd het num mer schoonspringen voortgezet met de vier vrije sprongen. Het was jammer, dat Kiki Heek haar beste sprong niet zo goed maak te. Niettemin wist zij van de tiende op de achtste plaats te komen. Coby Floor bleef twaalf de geklasseerd. Evenals bij de heren bezetten 3 Amerikaansen de drie eerste plaatsen, gevolgd door de sier lijke Francaïse Nicole Pellissard. De uitslag luidt: 1. Victoria Draves (V. S.) 108.74 pnt.; 2. Zoe Ann Olsen (V. S.) 108.23 pnt.; 3. Patricia Elssner (V. S.) 101.30 pnt.; 4. Nicole Pellissard (Frankrijk) 100.38 pnt.; 5. Groe ner (Oostenrijk) 93.30 pnt.; 6. Child (Groot Brittannië) 91.63 pnt.; 8. Kiki Heek (Nederland) 87.61 pnt.; 12. Coby Floor (Ne derland) 83.14 pnt. Reg Harris mag niet uitkomen. De Britse amateur wereld kampioen weirenner Reg Har- ris zal niet aan de Olympische wielerwedstrijden deelnemen. Harris heeft geweigerd zich bij de training aan de algemeen geldende voorschriften te on derwerpen. Hij werd dienten gevolge onmiddellijk van de deelnemerslijst geschrapt. BASKETBAL. ChiliPhilippijnen 6839; Pe ruZwitserland 4919; Ver. Staten—Argentinië 5911. V.S. kampioen 4 x 200 M. estafette. Nieuw wereldrecord. De estafette-ploeg van de Verenigle Staten heeft Dins dagavond het Olympisch kampioenschap behaald 4 x 200 meter estafette, waarbij zij tevens het wereldrecord, dat op naam vaat Japan stond, met een tgd van 8 min. 51,5 sec., gemaakt in Berlgn 1936, met niet min der dan 5.5 sec. verbeterde en op 8 min. 46 sec. bracht, hetgeen tevens een nieuw Olympisch record betekende. Na 200 meter lagen de Verenigde Staten drie meter voor op Hongarge. Op de 200 meter haalde de Hongaar Mitro de achterstand in, zo dat, toen de derde zwemmer van de Verenigde Staten en Hongarije het water ingin gen. de beide landen precies gelyk lagen. Bij het laatste wisselpunt lagen de Ameri kanen iets voor en hun laat ste zwemmer kon het ver schil nog iets groter maken Hongarije werd tweede in 8 min. 48,4 sec, waarmede dit land dus ook nog onder het wereldrecord van Japan bleef. Toen Jany als laatste zwemmer voor Frankrijk in het water ging, lag Frank rijk nog vierde, maar hij wist de laatste man van Zweden in te halen en Frankrgk der de te klasseren. prins bernhard komt irene's verjaardag vieren. Prins Bemhard zal zijn bezoek aan de Olympische Spelen op 5 Augustus onderbreken, om de ver jaardag van Prinses Irene op Soest- dijk mee te vieren. Hannie Termeulen maakte Engels badpak zoek. Er heerst in de Wem- bley-pool een zekere op winding onder de Engel sen. Onze Hannie Termeu len, de pechvogel die in haar serie werd uitgescha keld, heeft wederom iets op haar geweten. Zij heeft het officiële badpak van Engclands beste toren- springster zoek gemaakt. Zy leende het en liet het in de bus liggen. Op zich zelf niet erg belangrijk, ware het niet, dat er in heel Engeland geen offi cieel Olympisch insigne meer voorradig is. Maire Hider zal thans zonder de Britse kleuren moeten springen. Derde zege in vier dagen. Frankrgk toonde zich Dins dagavond op de Lyons-sport- velden te Sudbury een taaie re tegenstander van het Ne derlands hockey-elftal dan België en Denemarken. die beide kansloos ten onder wa ren gegaan tegen onze ploeg. Voor de derde achtereen volgende maal in slechts 4 dagen slaagden de Oranje hemden er in een overwin ning in dit Olympische hockey tournooi te behalen, maar ditmaal waren de on zen minder productief. Ver diend was de zege zeer ze ker, maar keeper Richter heeft toch heel wat meer be^ mauwde ogenblikken gehad dan in de beide vorige ont moetingen! Het eerste Nederlandse doelpunt werd in de zevende minuut geboren uit een voor zet van Van Heel, waarbij Kruize de bal aalvlug tussen twee Fransen stopte en van dichtbg in het doel deed ver dwijnen (10). Tien minuten voor de mist snelde van Heel langs de lijn en zette in vol le vaart hard voor. Brom berg, die meegerend was op de rechtsbinnenplaats. nam de bal meteen op zijn stick en met een diagonaal schot was Butin ten tweede male geslagen (20). Na de pauze werd nog een Nederlands doelpunt geannu leerd wegens vermeende sticks van Kruize. die uit een voorzet van van Heel doelpuntte. In de stand kwam geen wijziging. VIERDE PLAATS REEDS ZEKER. Wat ook het resultaat mag zgn van de aZ terdag a,s. te spelen hockey-wedstrijd tussen Nederland en Paki stan, dat Dinsdagavond door een daverende 90 zeg© op Denemarken iedere reden tot twijfel aan zijn grote kracht wegnam, zeker is thans reeds dat ons nationale elftal zich door een Dinsdagavond be vochten 20 overwinning op Frankrijk van een plaats in de halve finales heeft verze kerd. De stand in groep C is thans als volgt: 1 Nederland 3 3 0 0 10-2 6 2.' Pakistan 2 2 0 0 11-1 4 3. Frankrijk 2 0 11 2-4 1 4. Denemark. 3 0 1 2 3-15 1 5. België 2 0 0 2 2-6 0 Aangezien de twee landen, die aan het einde dezer halve competitie de bovenste plaat sen innemen, met de twee winnaars van de uit vier landen bestaande groepen A. en B. in de halve finales komen' en daar voorts noch Frankrgk, noch Denemarken, noch België het door ons team reeds behaalde punten- aantal van 6 kan bereiken, is Nederland reeds zeker van de eerste of de tweede plaats in deze poule. De Belg G. Reiff wint de 5000 meter in Wembley Stadion lu 14 min. 17.6 sec., een nieuw Olympisch record. De Tsjech Zalopek, die tweede werd, ziet *mcn links. Het programma voor Woensdag. Het programma voor Woens dag 4 Augustus luidt: ZWEMMEN. torenspringen, wa- 9—12 terpolo. 14—17 series 4 100 m rugcrawl, 100 m borstcrawl dames series cn waterpolo. 1922 400 m borstcrawl, fin. 100 m rugcrawl dames, halve finale en waterpolo. ATHLETIEK. (Wembley). 11 Speerwerpen voorwed- strgd. 14 30 Speerwerpen finale. 15' 80 m horden dames fi nale 15.15 110 m horden halve finale. 15.30 400 m series. 16.30 1500 m series. Vèr- springen dames fin. 17 Kogelstoten dames fin. en 110 m horden finale. 17.15 400 m series. De Olympische zeilwedstrijden. De uitslagen van de eerste dag der Olympische zeilwedstrijden lui den: Swallow-klasse, eerste race: I. Portugal 2 uur 2 min. 42 sec.: 2. Zweden 2.3.62: 3. Gr. Brittannië 2.4.9; 4. Noorwegen 2.5.24; 5. Ver. Staten 2.8.4. Nederland (de Vrics- Lentz) kwam niet door de finish. Star-klasse, eerste race: 1. Italië 1 uur 56 min. 52 sec.: 2. Gr. Brittannië 1.57.51; 3. Nederland (Bob Maas) 1.58.14: 4. Ver. Staten 1.58.54; 5. Zwitserland 2.0.23. G-meter-klasse, eerste race: 1. Frankrijk 1 uur 30 min. 49 sec.; 2. Ver. St. 1.31.9. 3. België 1.31.16: 4. Eire 1.31.58: 5. Canada 1.32.10; 6. Nederland (de Jong) 1.32.15. 6-meter-klasse. eerste dag: 1. België 2 uur 45 min. 27 sec.: 2. Zwitserland 2.49.24; 3. Argentinië C2.50.26: 4. Ver. St. 2.50.40; 5. Zwe den 2.50.58. Draken-klasse, eerste race: 1. Noorwegen 3 uur 11 min. 3 sec.: Zweden 3.11.15.5; 3. Denemarken 3.11.58; 4. Finland 3.12.7; 5. Neder land (Jonker) 3.12.43. REEDS 7 TITELS VOOR AMERIKA! ,»'ederom heeft Fanny BlankersKoen een schitterende prestatie geleverd en wel op de 80 meter horden, haar glans- nummer, waarin zg in de serie en de halve finale extra klas se' demonstreerde. Niet alleen in snelheid was zy alle tegenstanders volkomen de baas, maar ook haar stijl was soepel en geruisloos, geen enkele maal werd een horde aangeraakt en het lopen tussen de horden was evenwichtig als altijd. Geen wonder, dat zij het Olympisch record met niet min der dan 0.3 sec. verbeterde en tevens het wereldrecord, dat zij in haar be zit heeft, evenaarde. Emil Zatopek, de beste loper van Xsjecho-Slovvakije. Sterk viel de Britse Maureen Gardner tegen, die zich nauwe lijks voor de eindstrijd kon klasseren. Het viel ons op, hoe slecht de start van Gerda van der KadeKoudijs was, een euvel, dat wij ook reeds bij de sprinters hebben kunnen constateren en dat toch ver beterd moet kunnen worden. Het kostte haar nu een plaats in de finale Hoe Fanny won. Op de 80 meter horden liep Fanny BlankersKoen in de eerste serie mee op de tweede baan. Zij kwam als eerste door de finish in fraaie stijl. Een on bedreigde overwinning in de tgd van 11.3 sec. waarmede zij het Olympisch record van de Italiaanse hordenloopster Valla met 0.3 sec. verbeterde. Tevens evenaardde zij het wereldrecord in dit nummer, dat zij zelf in haar bezit heeft tezamen met de Italiaanse Te- stoni. De uitslag luidt: 1. Fanny BlankersKoen (Ned.) 11.3 sec.; 2. Upton (Br. Britt) 11.8 sec.; 3. Toulouse (Frankrijk) 12 sec.; 4. James (Finland). In de 4de serie werd Gerda Koudg's met gering verschil door de Oostenrijkse Stenrer geklopt. In haar demi-finale startte zij slecht en viel af. De volgende loopsters stel den zich op; Fanny BlankersKoen (Ne derland); Toulouse (Frank rgk); Upton (Gr. Britt); Oberbreyer (Oostenrijk); Wal raven (V.S.) en Lomska (Tsj. Slowakije). De eerste start was fout en de Tsjechische Lomska kreeg een waarschuwing wegens te vroeg weggaan. De tweede start was goed. Onmiddellijk lag Fanny BlankersKoen voor en met enorme voor sprong ging zij als eerste door de finish. Evenals bij de 100 meter hardlopen was zij een klasse apart. De uitslag luid de: 1. Fanny BlankersKoen (Nederland) 11.4 sec.; 2. Ober breyer (Oostenrijk) H.9 sec.; 3. Lomska (Tsj. Slowakije) 12 sec. GEEN SUCCES VOOR ZWAAN. Jan Zwaan liep op de 110 meter horden mee en eindigde als vierde in zijn serie. Hij hoorde in dit selecte gezel schap niet thuis. Meer Neder landse athleten kwamen er vandaag niet aan de start. TWEEDE TITEL VOOR ZWEDEN. Een tweede Olympische titel viel Zweden ten deel. Behaal de Ljunggren bij de 50 km. een Olympisch kampioenschap, zijn land genoot Ah man won het nummer hinkstapsprong met een afstand van 15.40 me ter. Maar verder waren de Amerikanen weer aan bod. Amerikaanse successen. In het hoofdnummer van de dag, de finale 200 meter, waar in. geen enkele Europeaan zat, zegevierde Mei Patton na een prachtige race. Met zijn magni fieke stijl sloeg de 23-jarige student zijn landgenoot Ewel, die alweer als tweede eindig de. De laatste kon nu echter niet beweren, zoals bg de 100 meter tegen Dillard, dat hg als winnaar over de streep was gegaan, want Patton was dui-1 delijk eerste geworden. La- beach (Panama) werd derde. Het kogelstoten leverde een drievoudige overwinning op voor de Amerikanen. Thomp son, Delaney en Fuchs braken het Olympisch record van Woellke. daterend van Berlijn 1936, volkomen. Alle drie ble ven er ruim boven en de Olym pische kampioen Thompson kwam dicht in de buurt van het wereldrecord van zijn landgenoot Torrance. Na vier dagen heeft Amerika bij de athletiek zven gouden medail les veroverd van de 17 num mers. Zweden won er twee, Nederland, België, Tsjecho- Slowakye, Hongarije, Italië, Australië, Oostenrijk en Frank rijk wonnen elk één nummer. RECORD VAN 1912 VERBETERD. Het Olympisch record op de 10.000 meter snelwandelen werd in de series door niet minder dan vijf wandelaars verbeterd. Mikaelsson, de Zweedse ex pert in dit nummer, maakte de beste indruk met een tijd van 45 min. 3 sec. verbeterde hij het oude Olympisch record van Goulding (Canada), date rend van Stockholm 1912 met niet minder dan 80 seconden! Op de 110 meter horden zijn de Amerikanen^ wederom favo riet. Met tijden als 14.2 sec. van Dixon en 14.3 sec. van Porter in de series, maken de vertegenwoordigers van de V. S. de beste kansen. Opmerke lijk was de schitterende stijl waarmede Dixon over de hor den ging. Niet met de armen gespreid of één arm voor en één achter ging hij over de ob stakels. maar hij dook er met het lichaam als het ware over, doch op een wijze welke het evenwicht geenszins verbrak. KLEIN DRAMA. Een klein drama deed zich op deze dag nog voor. Donald Finlay de aflegger van de eed voor alle deelnemers, de man, die aan drie Olympische Spe len heeft deelgenomen, leidde in zijn serie van het horden nummer en zou zeker als eer ste over de finish zgn gegaan als hij niet bij het springen over de laatste horde zijn evenwicht had verloren en twee meter voor de eindstreep op het gravel terecht kwam. Hij werd laatste. Hij verdween dadelijk van het veld diep on der de indruk van zijn falen. Slijkhuis trok zich terug uit de 3000 meter steeple chase. Een schitterend sportman. De Zweedse leger-kapitein Grut verrichtte Dinsdag een zeer fraaie prestatie door zijn derde overwinning te boeken in de moderne vijf kamp, waarvan het vierde onderdeel (300 m vrije slag) werd afgewerkt. Grut won reeds de 1000 m crosscoun try en het degenschermen. Drie overwinningen in de vgfkamp betekent een nog nooit geleverde prestatie, 't Betekent tevens, dat kapitein Grut als eerste in het eind klassement zal eindigen. Het eindklassement luidt na 4 onderdelen: 1. Kapt. Grut (Zweden) 8 punten; 2. maj. Moore (Ver. Staten) 43 p.; 3. luit. Gar- din (Zweden) 44 p.; 4 luit. Hegner (Zwits.) 50 p.; 5 mej. Tarkan (Finland) 55 p! VOETBAL het nederlands politie- elital wint in denemarken De Dinsdag gehouden voetbal wedstrijd tussen het Deense en het Nederlandse politie-elftal, werd door de Nederlandse politie gewon nen met 5—1. Met de mist was de stand 2—1. Zoals bekend verdedig de Moens (Middelburg) het Neder landse doel. MOTORSPORT k.n.m.v. kampioensrit 1948 De K.NH.V. kampioensrit wordt dit jaar gehouden op 15 en 16 Octo ber. Het wordt een tweedaagse rit met nachttraject. In Barneveld wordt gestart. De deelnemers krij gen eerst een 400 km lang dijken- traject, dat eindigt in Valkenburg. Na een korte rust volgt dan een nachttraject door Limburg met fi nish in Eindhoven. Vervolgens gaat hel naar 's-Hertogenbosch. Tenslot te gaan de deelnemers dwars door Zuid-Holland naar Zandvoort, waar op het bekende circuit de wedstrijd met een snelheidsproef zal eindi gen. WIELRENNEN 19 lande:. bij wereldkampioenschappen vertegenwoordigd. Voor de wereldkampioenschap pen wielrennen, welke van 21 t.m. 29 Augustus te Amsterdam cn Valkenburg worden gehouden, heb ben de volgende landen ingeschre- Staatstombola beslist wie zullen gaan. Middellandse zeereis zonder deviezen. (Van onze toeristische medewerker). Het besluit van de Neder landse- regering om deviezen beschikbaar te stellen voor toeristen-reizen naar België en Luxemburg, brengt enige verruiming in de mogelijk heden om de vacantie bui tenslands door te brengen. Tot dusverre was het zo, dat de Nederlandse Bank alleen buitenlands geld verstrekte voor toerisme naar Frankrijk, Zwitserland en Engeland en dan nog in een zo beperkte mate, dat slechts een klein aantal reislustigen tevreden kon worden gesteld. Het meest initiatief-rijke deel der tcleurgestelden zocht (en vond doorgaans) andere we gen om het eenmaal gestelde doel te bereiken, maar hon dorden Nederlanders berust ten er in, dat ze dit jaar weer naar Zandvoort, Garderen of Dwingeloo zouden moeten gaan. WEINIG KANS. Het totaalbedrag aan de viezen dat voor België en Luxemburg beschikbaar wordt gesteld, is nL zeer be perkt en wordt by loting ver deeld onder hen, die daartoe voor Zaterdag j.l. een ver zoek bij de afdeling reis-ver- gunningen van de Neder landse Bank (Damstraat 13, Amsterdam), bij de deviezen- bank of de erkende reis- bureaux indienden. Is het lot de aanvrager gunstig, dan krijgt hij voor een verblijf van minimaal drie en maxi maal acht dagen 300 francs per dag toegewezen; kinderen beneden de 15 jaar krijgen de helft. Men zal dit bedrag voor eind September moeten be steden en krijgt 't in geen ge val, als men dit jaar al eens eerder een „gift" uit het de- viezenootje heeft ontvangen voor toeristische doeleinden. ANDERE LANDEN. Wie niet een vriend of vriendin-in-het-buitenland heeft, die zich (schriftelijk) garant stelt voor de aan het verblijf van de Nederlandse gast in dat land verbonden kosten, komt als hij buiten 's lands grenzen vacantie wil houden voor hoge uitga ven en een hechte, deviezen- stuitende muur te staan, die maar een paar doorgangetjes heeft. Die poortjes leiden naar Frankrgk, Zwitserland en Engeland, in welke landen men in totaal slechts mag versnoepen: Frankrijk voor 400,aan francs, Zwitser land 400 francs of Engeland dertig pond. Hoewel juist de kans om een toewijzing voor een reis naar Frankrijk eni germate vergroot is, kunnen lang niet alle aanvragers in het genot van buitenlandse valuta worden gesteld. De loting beslist en bovendien vallen onmiddellijk die aan vragers uit, die dit jaar al eerder deviezen voor buiten landse reizen kregen. Voor de afgewezenen zijn er enkelë mogelijkheden om toch naar het buitenland te ven: Noorwegen, Oostenrijk. De nemarken. Polen. Zweden. Luxem burg. Zwitserland. Amerika. Tsje- cho-Slowalcije, Turkije. China. Joego- Slavic, Hongarije. Italië, Australië. België, Frankrijk. Enge land en Nederland. criterium van steenbergen Zondag 8 Augustus wordt in Steen bergen een internationaal wicler- criterium verreden met een zeer sterke bezetting. Niet minder dan de Belgen Rik van Steenbergen en Gerard Buijl verschijnen aan de start, evenals Gerrit Schulte en de Zeeuwen Middelkamp. Pauwels en Francken. schulte toch in valkenburg. Gerrit Schulte, die in de Grote Prijs te St. Niklaas een ernstige val maakte, waardoor zijn uitkomen in de wereldkampioenschappen te Valkenburg op 22 Augustus dubieus werd. verscheen Zondag weer in Etten aan de start. Wel ging het nog niet geheel naar wens en Schulte reed deze wedstrijd niet uit maar kon desondanks verklaren, dat hij zeer zeker op 22 Augustus werd na een felle eindsprint ge wonnen door Arie Vooren voor Loos en van der Zande. Bij de Zaterdag werd onder grote be langstelling de ronde van Hooger- heide voor Profs en Onafhankelij- ken verreden. Reeds in de eerste van de 35 te rijden ronden vormde zich een kopgroep van negen renners w.o. Lakeman, Hopstaken, v. d. Zande, e.a. Het grote peleton met Pellenaars. de Korver en de Zeeuwen Pauwels, Francken en van Gelderen reageer de te laat. In een machtige eindsprint klop te Lakeman de anderen overtui gend. De uitslag luidt: 1. H. Lakeman. Amsterdam, 120 km. in 3 uur 16 min:. 2. P. van As; 3. Hopstaken; 4. Van de Zande; 5. Schellinger- houdt. reizen. Wie een brief van een vriend, familielid of kennis in Frankrijk, Zwitserland of En geland kan overleggen met de uitnodiging bij hem of haar te komen logeren, kan op vertoon daarvan bij de er kende reis-bureaux onmid- delijk vijf pond (voor Enge land. 2000 Franse of dertig Zwitsersche francs kopen. Dan zijn er nog verschillende overeenkomsten tussen toe risten- en reis-veren- in binnen- en buitenland, die hun leden aan de nodige con tanten voor hun buitenlandse reis kunnen helpen. De A.N. W.B. en de N.R.V. b.v. heb ben een dergelijke regeling met Denemarken, terwijl de laatste ook met andere lan den (Oostenrijk o.m.) een compensatie-overeenkomst trof, waardoor een aantal leden in groepsverband naar het buitenland kan trekken. Tenslotte bestaat nog de mogelijkheid om een devie- zenloos Middellandse Zee-reis te maken, door per trein naar Marseille te gaan en daar over te stappen op een van de boten van de Holland- Af rikalijn, die de toerist weer thuis brengt. In dit geval is het natuurlijk noodzakelijk, dat men voldoende mond voorraad meeneemt voor de treinreis en zeer nauwkeurig uitkient, dat men in de Franse havenstad aankomt op de dag van het vertrek der boot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5