Meer handel tussen Nederland en bizone NIEUWS UIT ZEELAND Een waterdebat Schapenkudden worden een zeldzaamheid in Zeeland S Kabinetsformatie. De Nijtengo VI. WALCHEREN Toch neemt het aantal woldragers steeds toe. Dit jaar werd 38.647 kg. wol ingeleverd. Als gevolg van de steeds verder schadende mechanisa tie en utilisatie verliezen de landbouw en de veeteelt meer en meer hun pastorale karak ter. dat voor velen pittoresque, voor anderen idyllisch en voor sommigen, de dichterlijken on der ons. zelfs romantisch is. Dat het meest pittoresque ele ment, de schaapherder met zyn dwalende kudde. blaffende hond en eeuwige breikous, uit het Zeeuwse landschap ver dwijnt. heeft echter een andere reden: de hoge lonen, die thans aan deze herders moeten wor den uitbetaald. Maar al ver mindert het aantal kudden zienderogen, de schapenteelt is in Zeeland toch van belang omdat steeds meer boeren er toe over gaan deze woldragers hun weiden in te zenden. Op Walcheren treft men voornamelijk weideschapen aan, die wol van minder goede kwaliteit leveren en dan ook hoofdzakelijk om de melkgift worden gehouden. Voor de oor log is al'eens een actie begon nen om kruising met de Texel se rammen tegen te gaan en daardoor ondermeer de vlees kwaliteit (en dus de lamme- renprijs) te verbeteren, maar alle raadgevingen werden in de wind geslagen. In West Zeeuwscn-Vlaanderen is het aantal melkschapen achteruit gelopen, omdat veel arbeiders, die een schaap bezaten, deze verwisselden voor een geit. Elders in de provincie komen weer meer wolschapen voor, waarvan de wolgift per jaar 4V£ 5 kg. bedraagt, terwijl de weideschapen maar 1% 2kg. leveren. HOGE LONEN VOOR HERDERS. Er bestaan in Zeeland nog schapenhouders, die zelf hun kudden weiden; het is te ver wachten, dat zij hun arbeid niet spoedig zullen staken. Hebben kuddehouders echter herders in loondienst, dan dwingen de hoge lonen deze mensen haast om hun schapen aan de kant te doen: verdiende een herder vroeger 15 20 per week, thans wil hjj naar huis gaan met 2000 per jaar. Dit bedrag is dermate hoog, dat ondanks de staging van de wol- en vleespryzen de scha penteelt in deze vorm niet lan ger rendabel is. WOLIN LEVERING GEREGELD. Eén keer per jaar, wanneer de temperatuur hoog genoeg is om de schapen van hun warme vachtje te ontlasten, worden in Zeeland de wolinle- veringeu gehouden. Op dit punt is men veel vooruit ver geleken bij vroeger, toen de meeste wol in handen kwam van opkopers, die er weer mee naar groothandelaren liepen. Over de kwaliteit en de rein heid van de wol werd niet ge sproken. Jaren geleden is men reeds begonnen om coöperatief te gaan werken; de coöperatie stelde zich op het standpunt, dat de schapenhouders betaald moesten worden naar wat zy leverden (kwaliteit en zuiver heid naast hoeveelheid). Toen regeringstoezicht in de oorlog gewenst bleek kwam een landelijke organisatie, de Ned. Wolfederatie, die een ver eniging van provinciale orga nisaties is, te paard. De han del was hierbij niet uitgesloten. De .schapenhouders zijn ver plicht hun wol op bepaalde punten bijeen te brengen, waar een wolontvanger in de eerste plaats de kwaliteit vaststelt en het product direct sorteert naar de 12 onderscheidene kwa liteiten. Bij schatting stelt hij het rendement vast (van 100 kik» ruwe wol blijft gewassen ongeveer 60 kilo over) en be taalt onmiddellijk de prijs, die bij rendement is vastgesteld, uit. Bovendien mogen de leve ranciers een aantal knotten sajet bestellen, die zij punten- vry krijgen, een maatregel om te voorkomen, dat er vliezen worden achtergehouden. Te genwoordig laat de federatie zelf de wol verwerken. Kortgeleden werd in Zeeland de jaarlijkse inlevering gehou den. Er waren 1412 leveran ciers, tegen 1255 in 1947 en zU leverden gezamenlijk 38.647 kg. wol In, Ü.W.Z. ruim 8000 vlie zen. In 1947 was dit 34.226'/2 kg. In totaal werd een bedrag van 72.432,99 uitbetaald; de gemiddelde prijs bedroeg 1,87.4 per kg. Olympisch vuur te Torquay. De jubileumfeesten. Een fakkel met Olympisch vuur. aangestoken aan de gro te vlam, die in het Wembley- stadlon brandt, kwam Maan dagmorgen te Torquay, het centrum der Olympische zeil wedstrijden.- aan. Voor de laatste loper de fak kel het Engelse badplaatsje binnendroeg, defileerden deel nemers en officials van de 23 deelnemende landen, waaronder Nederland. Iang9 de burge meester, die de spelen te Tor quay daarna voor geopend ver klaarde. Zuid Beveland leverde 12.765 kg., Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren 14.111 kg., Walcheren 5.209 kg., West Zeeuwsch- Vlaanderen 2.870 kg.. Nd.-Be- veland 2.130 kg., Schouwen- Duiveland 3.684% kg., Tholen 4.154Vé kg. en St. Philipsland 1.647 kg. Mag er dus verwacht wor den, dat er nog wel meer kud den de velden zullen ruimen, toch blijft de schapenteelt in Zeeland groeien. De wolkwali teit is, vergeleken bij 15 jaar geleden, veel vooruit gegaan: het rendement beloopt thans 5060 vroeger was dit 40 50%. Éen klem verschil? De schapenhouders lachen echter, want 1 méér rendement scheelt ongeveer 2 3 cent per kilo! Wandelen door de Waddenzee. Een wel zeer ongewo ne wandeltocht maakte Zondagmiddag een aan tal Groningse boeren en boerinnen onder leiding van de heer L. Dijkhuis. Bij laag water vertrok ken de wandelaars tegen het middaguur van Hoomhuizen, een dorpje in het Noorden van Groningen, voor een tocht dwars over de Waddenzee naar Schier monnikoog, waar zij drie uur later arriveerden. Het komt slechts zelden voor, dat een dergelijke tocht gemaakt kan wor den. Volgens officiële gegevens van het militaire bestuur te Ludwigs- hafen zijn er na de ramp bij de I. G. Farben reeds 613 lijken ge borgen. Er zou nog een 50-tal lijken onder het puin liggen. Handelsovereenkomst te Frankfort geparafeerd In het kader van herstel der Europese economie. Op Zaterdag 31 Juli z(jn te Frankfort de handelsbesprekin gen met de Bizone afgesloten. Een overeenkomst is gepara feerd. welke het handelsverkeer tussen Nederland en de Bizone regelt voor het tydvak van 1 Augutus 1948 t.m. 31 Juli 1949. Contingenten zün vastgesteld voor de in- en uitvoer in beide richtingen zowel van goederen als van diensten. De totalen der contingenten belopen 181 mil- lioen gulden voor de uitvoer van Nederland naar de Bizone. 230 millioen gulden voor de uitvoer van de Bizone naar Nederland. De autoriteiten van de Bizone en de Nederlandse regering heb ben bij het tot stand komen van deze overeenkomst er naar ge streefd een daadwerkelijk begin te maken met de toepassing van de richtlijnen voor het herstel van de Europese economie, zo als voorzien in het Marshall-plan en de overeenkomst van Parijs. Het is te verwachten, dat het handelsverkeer met de Bizone door deze overeenkomst in ver gelijking tot de laatste twee a drie jaren aanmerkelijk zal toe nemen. De lijsten der contingen ten over en weer omvatten tal van artikelen zoals b.v. de leve ring van groenten en diensten aan Duitsland en aan de andere kant de levering van tal van ar tikelen, welke Duitsland tradi tioneel naar zijn Westelijke bu ren pleegt uit te voeren. MR. VAN SCHAIK KOERST RECHTS. (Van onze parlementaire redacteur). De nieuwe kabinetsforma teur mr. J. R. H. van Schaik heeft contact gehad met enige R.K. en socialistische minis ters uit het kabinet.Beel. Voor een deel zal dit geweest zijn om hen te polsen over een plaats in het nieuwe ministe rie, doch bovendien schijnt hij met hen onderhandeld te heb ben over de grondslagen van het regeringsprogram. Officieel staan de fracties hier niet achter, zodat in geen geval van een parlementair ka binet gesproken zal kunnen worden. Mr. van Schaik stuurt aan op een extra-parlementair kabinet, waarin hij zelf waar schijnlijk wel zitting zal nemen, doch niet als minister.presi- dent. Daarmede vergemakke lijkt hij zijn taak niet, want van de keuze van deze be windsman zal stellig de be reidheid van sommigen afhan gen om een portefeuille te aan vaarden. Ook prof. Romme ambieert geen ministerszetel, zo verluidt in Den Haag. De vraag waarmede men zich in. tensie'f bezig houdt, is, wie nu aan Overzese Gebiedsdelen zal verschijnen. Meer en meer hoort men de naam noemen van mr. E. H. J. A. Sassen, met wie de formateur enige keren geconfereerd heeft. De heer Sassen vaart, wat Indo nesië betreft, een andere koers da-i het kabinet-Beel nu staat scherp tegenover de Re publiek Indonesia en het is daarom aan twijfel onderhevig of de P.v.d.A, haar medewer king zal verlenen aan een rege ring, die veel meer rechts ge. oriënteerd is dan het nu da- missionnairc kabinet. Een minder-progressieve koers zou ook kunnen blaken uit het gerucht dat mr. D. U. Stikker van de V.V.D. in aanmerking komt voor een portefeuille en uit de onderhandelingen, die mr. van Schaik gevoerd heeft met de Amsterdamse wethou der mr. Schokking, die voor Oorlog genoemd wordt. BRANDWEER WEDSTRIJDEN. Te Bussum zijn de natio nale brand weerwedstrii den gehouden voor vrijwillige en bedrijfsbrandweer. Wierin- gerwaard werd kampioen. Borssele kwam op de 17de plaats» DE PRODUCTEN. Nederland zal voornamelijk levensmiddelen, chemicaliën, tin rubber en industrie-diamanten cn de Bizone voornamelijk ma chinerieën, gezaagd hout, chemi caliën, textielgoederen, electri- sche installaties en ijzer- en staalproducten, alsmede voor 70 millioen gulden aan kolen leve ren. Voorts voorziet de overeen komst in het instellen van een gemengde commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van bei de partijen. Deze commissie zal op verzoek van elk van beide partijen bijeengeroepen kunnen worden. Industriële arbeiders In land- en tuinbouw. TEGEN TE LAGE BELONING. Het komt voor, dat arbei ders, werkzaam in de industrie, buiten hun werktijd arbeid ver richten in de land_ en tuin bouw. Veelal wordt deze ar beid verricht tegen een belo ning, welke lager is dan in de C.A.O. is vastgesteld. Het is déardoor voorgekomen dat bo nafide land- en tuinarbeiders geen arbeid in hun beroep kon den vinden. Ook storen de' in. dustriële arbeiders zich geens zins aan de vastgestelde ar beidstijden. De Unie van landarbeiders bonden meent, dat dit niet de juiste wijze is om de productie van de land- en tuinbouw in het belang van de voedselvoor. ziening en de deviezen-positie van ons land zo hoog mogelijk op te voeren. De organisaties, verenigd in dc Unie, hebben een ernstig beroep gedaan op de werkge vers in het land- en tuinbouw bedrijf, om geen arbeiders in dienst te nemen die reeds een volledige taak hebben in een andere bedrijfstak. Doorn wil inventaris van Huize Doorn behouden. De gemeenteraad van Doom heeft met algemene stemmen c motie aangenomen, waar in stelling wordt genomen te- ge een liquidatie van Huize Doom. Men wil namelijk de kostbare inventaris ongaarne naar musea e.d. zien verhuizen, omdat hierdoor een bron van inkomsten uit toeristenverkeer verloren gaat. De raad be treurt het, dat het gemeentebe. stuur als eerste belanghebben. de omtrent de toekomstige be stemming van Huize Doom nog steeds geen officieel bericht heeft ontvangen, evenmin als G. S. van Utrecht en is van oordeel, dat overdracht van het landhuis met inventaris aan een openbaar lichaam ge boden is. Restant tribunaalzaken. Op vragen van het Twee de Kamerlid, jkvr- Wttewaall van Stoetwegen (C-H-) be treffende het aantal eigen lijke tribunaalzaken, dat per 1 Juni 1948 nog niet was af gedaan, heeft de heer van Maarseveen. miniser van justitie geantwoord, dat dit haar schatting 220 bedraagt- Tegemoetkoming voor ondernemers in militaire dienst. Aan eigenaars, dan wel onderne mers van middenstandsbedrijven. land- en tuinbouwbedrijven en vis serijbedrijven kan een zakelijke bedrijfstegemoetkoming worden verstrekt, indien het bedrijfskapi taal is aangetast ten gevolge van vermindering der bedrijfsinkom- sten door het verblijf in militaire dienst. Dit besluit is slechts van toepas sing. Indien het bedrijfshoofd in werkelijke dienst verblijft als: a. oorlogsvrijwilliger, b. dienst- of re- servepllchtige, die hetzij vrijwillig in werkelijke dienst is gekomen, hetzij onder de wapenen is geroe pen of gehouden krachtens konink lijk besluit van 10 Mei 1944. Dit besluit wordt geacht in wer king te zijn getreden met ingang van 1 Januari 1946. REGEN ALS SPELBREKER De Nijtengo VI heeft het Maandag niet getroffen. Te gen de avond, waarop uiter aard mede met het oog op de attracties het meeste be zoek werd verwacht, kwam de regen als spelbreker. En 'het is de hele avond tot het sluitingsuur practisch niet droog meer geweest. Niette min werden er nog ongeveer 700 bezoekers genoteerd. Hoe- 'wel velen zich niet door de regen lieten weerhouden het concert van de Harmonie Kolping's Zonen uit Bergen op Zoom te beluisteren, had dit gezelschap toch een nog groter gehoor verdiend. Voor de muziekliefhebbers was er veel te genieten. Rond tien uur hield de re gen wat op, zodat de dans liefhebbers nog tevreden ge steld konden worden. De prijswinnaars van Maan dag waren: 300ste dagbe zoekster: mei. Minderhoud, Wolphaartsdijk, fles drank, Damel Visser en Zonen; 2000ste bezoekster: mei B. Pilaar, Goes, 1 tas Klokpro- ducten en jub. lepel Libelle; 2100ste bezoekster: Tonnie Verhage, Goes, hoofddoek, Berco; 2200ste bezoekster: mej. van Stee, Goes, 2 rol- films, Focus. Tenslotte nog een ver zoekje van de organisatoren aan de Goese buxgery, om ter gelegenheid van de Ny- tengo de vlag uit te steken. Opening weg 's HeerenhoekBotssele. Zaterdag is dc vernieuwde weg Borssele's Heerenhoek officieel geopend. De burge meester van Ovez'ande memo reerde in zijn toespraak de wegmisère, waaronder men zo lang heeft geleden. Helaas is de nieuwe weg een tertiaire, waardoor de breedte slechts 4.5 m. bedraagt. Een dochtertje van de bur gemeester knipte het lint door In café v. d. Bulck te 's Hee renhoek boden de burgemees ters van Borssele en 's Hee renhoek gelukwensen aan. Woorden van dapk werden ge sproken tot de aannemer, die het werk in spoedtempo uit voerde Studenten-vrijwilligers zwaaien af. Woensdagmorgen zullen de buitenlandse studenten, die gedurende enkele weken in Zeeland vrijwillig gewerkt hebben, afzwaaien- Hun aan deel in de studententaak in deze provincie is voltooid en zii kunnen thans van het met het werk verdiende geld nog enige tijd in ons land vacan- tie houden. De kampperiode is de meis jes en jongens uitstekend be vallen, hetgeen ook wel blijkt uit de goede stemming, die in Biggekerke en Wilhelmina- dorp is te constateren. Wel iswaar heeft het hete weer de arbeidsprestaties gedrukt, maar toch hebben de 150 jon gens een behoorlijk stuk werk bij de aanleg van een fietspad in de duinen en dc- dichting van de tankgracht verzet en hebben ook de 75 meisjes zich bii de fruitpluk met. onbetuigd gela ten. Woensdagavond arriveren de nieuwe eh laatste groepen in de kampen. Het zijn we derom meisjes- en jongens studenten uit vele landen, zo als Amerika, Canada, Enge land, Ierland. Schotland. De nemarken. Frankrijk, Italië Oostenrijk, enz. Hun aantal zal iets geringer zijn dan bij de eerste groep het geval was. Kerknieuws DOOPSGEZINDEN TE KREFELD. Een medewerker van Het Parool heeft een bezoek ge bracht aan de Menonnieten (Doopsgezinden), die te Kre- feld in Duitsland wonen. Deze groep stamt af van Nederland se en Vlaamse doopsgezinden, die eeuwen geleden hun land verlieten. Tót 1817 werd voor deze Doopsgezinden nog in het Nederlands gepreekt. Op het ogenblik heeft het Mennonite Central Committee een uitgebreid hulpwerk voor deze geloofsgenoten en andere hulpbehoevenden opgezet. Ongeveer 5000 behoeftigen worden dagelijks gespijzigd. De ziel en het middelpunt van dit hulpwerk is de predikant dr. Dirk Cattepoel, die te Middel burg werd geboren en wiens moeder een Nederlandse is. Hij spreekt evengoed Nederlands als Duits. Pas in April van dit jaar kon he o contact met Nederland weer worden opgenomen, toen drie Nederlandse doopsgezinde predikanten en twee studenten naar Krefeld kwamen. HERVORMDE GEMEENTE VAN ETTEN 300 JAAR. Op 8 Augustus zal het 300 jaar geleden zijn, dat de Ned. Hervormde gemeente te Etten zyn eerste eigen predikant kreeg in de persoon van Bar- tholdus van Wesel, bijgenaamd Amstelodamiensis, omdat hij van Amsterdam afkomstig was. Het jubileum zal met een kerkelijke plechtigheid en een receptie gevierd worden. Bedankt voor Zuilichem Nieuwaal (nadere beslissing) J. C. Hooykaas te Amemui- den. HITTE SCHAADT UIENTEELT. Werden in Mei de eerste par tijtjes uien verkocht voor 10 ct. per kilogram, momenteel blijft de prijs daar nog steeds bene den. Ongeveer drie weken ge leden waren de prijzen voor Novemberleveringen hoogstens 6 a 7 cent, terwijl er vorige week werden verhandeld voor 8 cent. Intussen is de warmte der laatste dagen niet onverdeeld gunstig voor de uienteelt. Door de vele regens kregen de uien dikke halzen, maar de vorming van uienbollen liet te wensen over. Nu sterven de uien door de hitte plotseling af, zonder dat de bollen zich verder ontwikke len. De export van uien naar Engeland zal gedurende het tijdvak van 15 Augustus tot 14 November geen doorgang vin den. Lt. Cdr. A. H. Ballard bezoekt Walcheren. Zondagavond arriveerde te Vlissingen Lt. Cdr. A. H. Bal lard, die in het najaar van 1944 de aanval van de linker flank der Engelse marine by Westkapelle leidde. Hij brengt met een jacht een bezoek aan Nederland en vertoeft eerst enige dagen op Walcheren, waar hij speciaal Westkapelle wil bezichtigen. Bedrijfslaboratorium Grondonderzoek. In het Bestuursorgaan van het Bedrijfslaboratorium voor Grondonderzoek te Goes, be noemde het D.B. de heer J. A. van Oeveren te Kortgene. In de Adviescommissie de heren ir. D. W. Stolp te Goes en J. de Lange te Koudekerke. DE VLASMARKT TE KOEWACHT. Met de wekelijkse vlasmarkt te Koewacht gaat het steeds be ter, zowel wat de handel als het bezoek betreft Dat de markt in een behoefte voorziet blijkt uit de belangstelling van Neder landse en Belgische zijde. Wethoudersbenoeming te Zierikzee. De gemeenteraad van Zie rikzee heeft in verband met de ongesteldheid van de bur- meester jhr. mr. J. Schuur- beque Boerje tot tijdelijk wet houder benoemd de heer J. W. van den Doel (A.R.). De raad sprak zich uit voor de verplaatsing van het streek ziekenhuis, dat thans te Noord- gouwe is gevestigd, naar Zie rikzee. Middelburg Houthandel G. Alberts keert 9 dividend uit. Het gunstig saldo van de verlies-, en winstrekening over 1947 van de N.V. Houthandel v.h. G Alberts te Middelburg bedraagt, inclusief het saldo a.p ad 1071, totaal 174.173 Afgeschreven wordt 10.000. In net reservefonds wordt sta- tuair gestort f 16.310, waar na het saldo een dividend toe laat van 9 pet. (6 pet.) over het aandelenkapitaal van 1.260 000. Uit dé bedrijfsrekening werd 108.000 toegevoegd aan de reserve voor diverse doelein den, hoofdzakelijk voor belas tingen, deze paraisseert thans met 358.812 op de balans. „HET ZUID-HOLLANDS TONEEL". Gedurende de kermisweek treedt in het Schuttershof te Middelburg „Het Zuid-Hollands Toneel" op. Maandagavond bracht dit gezelschap het toneel stuk „Hoe kom ik aan een baby" ten tonele. Dit naar het Ameri kaans bewerkte» blijspel in drie bedrijven werd vlot opgevoerd. Het verhaal iszeer onlogisch, maar er ontstaan tal van komi sche momenten, waarbij vooral het goede spel van de vriend Jimmy en Miss Petinckton op- vieL Het stuk is geestig geschreven en zeer beschaafd. Het was jam mer, dat Maant" -.gavond dc be langstelling zo gering was. want ongetwijfeld is dit blijspel alles zins een grote belangstelling waard. FEESTAVOND AMBACHTSSCHOOL. De geslaagde en bevorderde leer lingen van de Ambachts- en Ma- chinistenschool te Middelburg, heb ben in het Schuttershof een feest avond gehouden, die ook door vele ouders werd bijgewoond. Na de opening door de directeur der- school. de heer E. Visscher, die de leraar de heer N. J. de Joode hul digde voor het vele werk, dat deze zich voor de schoolvereniging ge troost had, werd een vlot en amu sant programma uitgevoerd, be staande uit schetsjes, samenzang, een verloting en muziek door de aardige schoolband, die afwisselend swing- en tangoklanken ten gehore bracht. Een taart bracht bij een Amerikaanse verloting 85 op. De heer De Joode toonde aan, dat hij behalve goed leraar ook een ver dienstelijk conférencier is. Medegedeeld werd. dat een tele gram zal worden gezonden aan H.K.H. de Prinses-Regentes, waarin alle geslaagde en bevorderde leer lingen uitdrukking geven aan hun vaste voornemen om mede te wer ken aan de opbouw van ons land. POSTDUIVEN. De uitslag van de wedvlucht met jonge duiven vanuit Mons (B.) afst. 110 k.m. gehouden door de Post duivenvereniging „Zeelandia" te Middelburg op 1 Aug. 1948 is als volgt: le pr. J. Poelman; 2e, 6e. 7e, 8e 9e, en 10e pr. P. van Sabben; 3e pr. A. Hoofdman; 4e pr. J. van Ieren; 5e pr. J. de Buck. Gapinge AFSCHEID VAN DE HEER STURM. Zaterdagmiddag nam de heer Sturm te Gapinge na 42 jaar dienst, afscheid van de P-T T. In het gemeentehuis waren de burgemeester, kan toorhouder, hoofdbesteller en collega's bijeen- De heer C. Langebeke sprak namens de inwoners en bood een ligstoel en dressoir aan- De kantoorhouder sprak waarderende woorden over de plichtsbetrachting van de heer Sturm en overhandigde hem een legmedaille voor meer dan 40-jarige dienst. Burgemeester v. Liere sprak ook enkele woorden van af scheid. De heer Sturm dankte voor de woorden en ge schenken» Tot tijdelijke leraren aan het Lyceum te Zierikzee werden be noemd de heren drs. L. A. Ver steeg. drs. W. C. Jansen, J. M. T. Hefting en mej. M. J. A. Fermin. Bij de vorige week gehouden kleermakersexamens te Amsterdam slaagden voor het diploma Gezel A, de heren A. Knuyt, J. Heystek eri W. Jansen, allen te Vlissingen. Domburg VOETBALWEDSTRIJDEN. Zaterdagavond werden op het sportterrein te Domburg wedstrijden gehouden tussen elftallen van de voetbalvereni gingen Breskens en Domburg. De opbrengst daarvan kwam ten goede van de nabestaanden van oud-leden van Breskens, die indertijd bij het uitoefenen van hun beroep (visvangst) om het leven zijn gekomen. De uitslagen luiden: Dom burg IIBreskens IH 31; Domburg IBreskens H 33. Bloeddorstige honden in St. Laurens. 23 SCHAPEN DOODGEBETEN. De eigenaren van schapen in St. Laurens begroeten de laat ste paar dagen het intreden van de duisternis met weinig vreugde, omdat steeds meer van deze dieren 's nachts door honden in de weilanden worden doodgebeten. Dit aantal is thans reeds gestegen tot 23. Tot op heden is het de politie niet gelukt deze bloeddorstige honden te signaleren. Om te trachten een einde aan dit euvel te maken, zulen de poli tiemannen voortaan alle loslo pende honden, die 's nachts tussen 23 en 5 u. worden aan getroffen, doodschieten. Hon- deneig. dienen hiermede dus rekening te houden, terwijl het tevens zeer gewenst is, dat gegevens, die tot „opsporing" van de gevaarlijke dieren kun nen leiden, onmiddellijk ter kennis van de plaatselijke Rijkspolitie worden gebracht. Fraaie tentoonstelling te Terneuzen. Onder grote belangstelling is in de Openbare Muloschool te Terneuzen een tentoonstel ling op het gebied van lucht vaart, verkeer en industrie, georganiseerd door de V.V.V. Teneuzen, geopend. Men treft hierop ondermeer fraaie stands aan van de N.S., de K.L.M., de Sabena, de Militaire lucht vaart, de Air Force, de Stoom- vaartmij. Nederland, de Z.V.T. M. en de N.V. Waterleiding mij. Zeeuwsch-Vlaanderen. Bijzonder opvallend is een ontwerp van de nieuwe Ter- neuzense haven, welwillend af gestaan door de dienst Haven werken te Gent. De maquette geeft op alle vragen, over de aard van deze havenplannen duidelijk antwoord. Aardig is ook de stand van de jeugdclub voor vliegtuigmodellen te Hein- kenszand. De expositie maakt een zeer verzorgde indruk en zal zeker veel bezoek trekken. Gemeenteraad Middelburg. Vacantietoeslag voor gemeente-ambtenaren. Ambtenaren stonden formeel ^wensen rekening worden in hun recht. In de Maandagmiddag ge houden vergadering van de raad der gemeente Middel burg was de rondvraag het belangwekkendste. Zo vroeg de heer I. van Loo of het juist was, dat het trottoir ra de Wilhelminastraat in ongerede verkeert omdat de bewoners dé têgels voor an dere doeleinden gebruiken. B. en W. zegden een onder- zoele toe.* De heer Van Loo vroeg verder naar het resultaat van het overleg tussen aan nemer en ambtenaren over de toepassing van de bouw voorschriften. Wethouder L. J. van 't Wesfcende deelde mede, dat deze bespreking heeft plaats gehad, doch echter geen di rect resultaat opleverde. De ambtenaren blyken formeel juist, maar in enkele geval len wat kleingeestig te zyn opgetreden. Een compromis is echter niet uitgesloten. GEBREK AAN WATER. De heer L. J. Breel wees op het watergebrek geduren de de laatste dagen. Niet alleen zaten de bovenverdie pingen zonder water, maar de ijsfabriek, de limonadefa- briek, de wasserij, hotels, 't badhuis, een betonstorter on dervonden ernstig nadeel en moesten ten dele het werk zelfs stil leggen Heeft, zc vroeg hy, de waterleiding on voldoende capaciteit? Wat moet er gebeuren als er brand komt en de toren zon* der water zit? Wethouder van 't Westende deelde mede, dat verleden jaar nimmer meer dan 2900 m3 water per dag verbruikt is. Vorige week varieerde 't tussen ae 3556 en 3678 m3, terwyl de aanvoer-capaciteit 3200 m3 is. De burgerij moet dus zelf normaler water ge bruiken. Er worden proef boringen verricht in Oranje zon en de toevoercapaciteit zal zo mogelijk worden op gevoerd. De heer Wattel vroeg nog toch zoveel mogelijk de nieu we woningen van waterme ters te voorzien. B. en W. zegden dit toe en zeiden voorts te overwe gen het schrobverbod op hete dagen weer in te voeren. De raad stond hier niet afwy- zend tegenover, mits ook het tuinsproeien er onder valt. VERDERE VRAGEN. De heer A. J. Schuitema vroeg niet zonder meer vlie gende winkels of show-auto's toe te laten, omdat de mid denstand daar schade van ondervindt. De voorzitter zegde dit toe. Mevr. de Vliegerde Vlie ger vroeg, of niet gelijk vroe ger op de scholen melk kan worden verstrekt. De voor zitter antwoordde, dat dit ge schieden zal zodra de melk fabriek weer een koelinrich- ting heeft. De heer M. Wattel en de heer M. de Vink klaagden nog over de verkeersregeling bij de Stationsbrug, welke vele automobilisten een doom in het oog is. Zoveel moge lijk zal met de automobilis- gehouden. De heer Wattel vroeg om een uitvoeriger uiteenzetting over de kwestie ambtenaren- aannemers. Wethouder van 't Westen- de verklaarde nogmaals, dat de bouwpolitie formeel gelijk had, maar dat van menselijk standpunt bezien iets anders had mogen worden verwacht. RAADSBESLUITEN. Aan deze rondvraag ging de behandeling der ditmaal niet belangrijke agenda voor af. Tot tijdelijk leraar in do scheikunde aan het gymna sium werd benoemd drs. J. de Roos. De vaststelling van de stichtingsacte „Goed Wonen" passeerde de hamer, evenals de instructie van de gemeen te-geneesheer. Aan de orde kwamen hier na de 6e en 7e begrotings wijziging 1948. Zy werden van de agenda afgevoerd om verder bestudeerd te worden. Alleen post 426 en 455, strekkende om een bedrag van 1200 en 240 uit te trekken voor de aanschaf fing van kachels voor enke le scholen, werd behandeld, omdat daaraan haast verbon den is. De kachels eisen een vry grote leveringsduur. De raad ging met deze posten accoord. Alken vroeg de heer M. Wattel of het geen aanbeveling zou verdie nen, centrale verwarming aan te leggen. Wethouder Kögeler meen de, dat zulk een besluit niet goedgekeurd zou worden, maar zeide wel van oordeel te zyn, dat op den duur de scholen centraal verwarmd dienen te worden. Medewerking zal worden verleend aan Ge aanschaf fing van 16 schoolbanken, een tafel en zes stoelen voor de Gereformeerde lagere school. Het herstel van de tuinaf- rasteringen voor de woning wetwoningen deed de heer Wattel voorstellen goedkope re palen te nemen, zoals die ook in de boomgaarden wor den toegepast. De verhoging van de schoólgeldgrens van 28 tot 42 voor het in bruikleen afstaan van boeken en leermiddelen aan leerlin gen van het gymnasium ont moette geen bezwaar. Goedgekeurd werden het crediet voor het aanschaffen van brandweerslangen, het crediet voor het rapport we deropbouw en economische opleving, het crediet voor de leermiddelen voor de school op 't Zand en het crediet voor de aanschaffing van 'n maaimachine. VACANTIETOESLAG. In afwachting van een des betreffend K.B. besloot de Raad evenals verleden jaar 2 van het salaris met 'n. maximum van 50 als vacan tietoeslag aan het gemeente- personeel te verlenen. De heer J. S. Hoek had er bezwaar tegen, dat dit zou geschieden tot een sala- risgrens van 4300. De heer B. A. Hesselink was van hetzelfde gevoelen. De voor zitter deelde mede, dat het K.B. niet overschreden zal kunnen word», hoezeer hy dit betreurt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2