PROVIHGIALE ZEEUWSE COURAMT De Nijtengo VI begonnen Westelijke mogendheden willen met Stalin onderhandelen M BILT De inhuldiging van Koningin Juliana In den Haag geeft men Mr. van Schaik een kans Nieuwe Kominform-bijeenkomst te Praag over Marshall-hulp VOORSPELT Leiding van Krupp-concern krijgt gevangenisstraf Openingsrede Commissaris der Koningin 191e Jaargang - No.179 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt behalve op Zon- en Christelijke feestdagen. Maandag 2 Aug. 1948 dagelijks. Algemeen ADV: WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ABONNEMENTSPRIJS: 30 ct. per week; 3,75 per kwartaal; franco per post 4,per kwartaal. Losso nummers 10 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per Bureaux te Vlissingen: Vlamlngstr. 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29, teL 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55, teL 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr Mauritsstr 12, tel. 102 - Temeuzen: Brouwerjjstr 2 Zierlkzee: N. Bogerdstr G 160. teL 26 HET POLITIECONFLICT TE BERLIJN. Het Westen heeft het initiatief genomen tot besprekingen over Duitsland en de kwestie Berlijn tussen de hoogste ge zagsdragers. Zaterdag hebben vertegenwoordigers van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk een bezoek gebracht aan Molotov op het Sowjet-ministerie van buitenlandse zaken. Molotov was namelijk van zijn vacantie teruggeroepen naar Moskou. De Westelijke mogendheden hebben Molotov over de mogelijk heid van een onderhoud met Stalin gepolst. Frank Roberts, eerste privé secretaris van Ernest Bevin, en Jeffrey Harrison, de Britse zaakgelastigde, legden namens Engeland het bezoek af. Wal ter Bedell Smith, de Ameri kaanse ambassadeur, en Yves Chataigneau, de Franse am bassadeur, namens hun rege ringen. Het is nog niet te voorspel len in hoeverre de Westerse poging, opnieuw tot onderhan. delingen te komen, succes zal hebben. In Moskou was de stemming dienaangaande vrij optimistisch. MARSHALL-HULP VOOR HET OOSTEN? Er gaan trouwens geruchten over een op handen zijnde ver rassende Sowjet.manouvre. Volgens de diplomatieke re dacteur van het Franse blad „Combat" wensen Polen, Tsje- cho.Slowakije en Joeo-Slavië in aanmerking te komen voor Amerikaanse steun. De econo mische toestand van deze lan den maaakt hulp dringend no dig en het plan-Molotov biedt weinig uitkomst. Op 't ogenblik zou nabij Praag een bijeenkomst van de Kominform gehouden worden, waarin eventuele verzoeken om Marshall-hulp worden bespro. ken. I ORDER VOOR BERLIJNSE POLITIE. Intussen nemen in Berlijn de Sowjets steeds nieuwe maatre gelen om het gehele stadsbe stuur onder hun contröle te krijgen. Een der plaatsvervangers van Paul Markgraf, de door de Russen gesteunde hoofdcom missaris van politie te Berlijn, heeft de arrestatie bevolen van alle politieagenten te Berlijn, die orders uitvoeren van Jo hannes Stumm, de door de Westelijke mogendheden aan. gestelde opvolger van Mark graf. Maarschalk Sokolovsky heeft de communistische eenheids partij doen weten, dat hij gaar ne een deputatie zal ontvan gen, zodra de partij het be stuur over destad geruisloos heeft overgenomen. Het Sowjet.militair gezag overweegt verder de benoe ming van een eigen burge meester en onder-burgemees ter. De ring rondom de Wes telijke sector wordt steeds nauwer aangehaald. Togllatti uit het ziekenhuis ontslagen. Togliatti heeft Zaterdagoch tend het ziekenhuis verlaten. Hij ia per auto naar huis ge bracht. De wagen werd door een politieagent per motorrij wiel begeleid. Toen een meisje aan Togliatti een tuil rode bloemen wilde overhandigen, werd zij door de politie tegen gehouden. Men veronderstelt dat de zieke per vliegtuig naar de Italiaanse Rivièra zal gaan om er een tijdlang rust te ne men. Ambassadeur van Tlto weigert terug te keren. De Joego-Slavische ambassa deur te Boekarest, Radon ja Goloebowitsj, is door zijn re gering teruggeroepen doch weigert naar zijn land terug te keren. Het personeel van de ambassade heeft in een te legram aan het hoofdbestuur van de Joego-Slavische com munistische party beweerd, dat de ambassadeur zich tij dens de oorlog „laf" gedragen heeft. Goloebowitsj verklaart, dat het bestuur van de communis tische party van Joego-Slavië onder aanvoering van Tito, ge- leideiyk afgedwaald was van het „proletarische internationa lisme naar het socialisme". Een plaatselijk denazificatie- tribunaal heeft dr. Hugo Eckener, de beroemde costructeur van de Graf Zeppelin, zuiver verklaard. De nieuwste foto van H. K. H. Prinses Irene, die op 5 Augus tus a.s. haar negende verjaar dag viert. Truman en Dewey hielden toespraken. De beide rivalen in de ko_ mende strijd om het president schap in de Ver. Staten, Tru man en Dewey, hebben na elkaar korte toespraken ge houden bij de ingebruikneming van het nieuwe vliegveld „Idlewild" by New York. Truman zeide, dat moed en vastberadenheid vrede en vrij heid kan verzekeren. Dewey deed een beroep op de naties tot groter samen werking. Als uiting van Truman's vastberadenheid en ter onder, steuning van Dewey's oproe pen, vlogen tgdens de toespra ken 1000 vliegtuigen over het vliegveld, waaronder de groot ste bommenwerper ter wereld, de B 36. Bemadotte vraagt een politiemacht. Graaf Bemadotte heeft te Amman verklaard, dat het zonder een internationale poli tiemacht onmogelijk zou zy"n Jeruzalem de demilitariseren. De V.N. zouden voor het ter plaatse brengen van zulk een macht tenminste twee maan den nodig hebben. De moge- ïykheid bestond echter, dat enkele ledenstaten ertoe zou den kunnen worden overge haald een politiemacht te zen den, die in enkele weken zou kunnen worden georganiseerd. Voorts moest er iets wor den. gedaan voor de dakloze Arabische vluchtelingen, van wie velen onder de blote he mel leefden. Functionarissen Van internationale lichamen voor menslievend hulpbetoon overleggen, thans met Arabi sche leiders op welke wijze hulp zou kunnen worden gebo den. WEINIG VERANDERING. Geldig tot Maandagavond: Hier en daar ochtendmist. Licht tot half bewolkt met en kele verspreid optredende on weersbuien. Zwakke lot mati ge wind uit Noord-Oostelyke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Bezittingen van Alfred Krupp geconfisceerd. Alfred Krupp, de 41-jarige eigenaar van de befaamde Krupp-wapenfabrieken te Essen, waarvan de waarde op 175 milliard dollar wordt geschat, is veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf en confiscatie van al zijn bezittingen. Tien van zyn medewerkers kregen gevangenisstraffen va riërend tot twaalf jaar. Alleen Karl Pfirsch, chef van de af. deling verkoop van oorlogsma teriaal, werd vrijgesproken. De veroordeelden waren schuldig bevonden aan depor tatie, exploitatie en misbruik van dwangarbeiders. Het proces heeft langer dan een jaar geduurd. In de aan klacht werden als strafbare feiten genoemd plundering van de bezette gebieden en mis handeling van duizenden dwangarbeiders in de arbeids kampen, die onder Krupp's lei_ ding stonden. Aanvankelijk had de openbare aanklager daaraan nog toegevoegd, dat de „doodsdynastie" van Krupp schuldig was aan misdaden te gen de vrede en aan samen zwering tot het bedrijven van oorlogsmisdaden. GEEN OORLOGS MISDADEN. Het tribunaal sprak op 5 April, alle verdachten vrij ter zake van deze beide laatste punten. Het overwoog, dat de openbare aanklager tekort was geschoten in het aanvoeren van bewijzen, die konden aan tonen, dat de leiding van de Krupp.fabrieken betrokken Landraadvoorzitler tot 18 jaar veroordeeld. Op vragen van het Tweede Kamerlid Goedhart (Arb.) heeft minister Jonkman thans geantwoord, dat mr. D. Duurs- ma, laatstelgk voorzitter van de landraden te Padang c.a. op 24 Dec. 1945 in voorlopige hechtenis is gesteld, op grond van de verdenking, dat hij om streeks November 1942 te Pa dang aan de Japanse vyand een anti-Japans complot zou hebben verraden, tengevolge waarvan o.m. zes personen ter dood werden veroordeeld en ge- executeerd. Ter zake van deze hem ten laste gelegde feiten is mr. Duursma by sententie van het Hoog Militair Gerechtshof van Ned. Indië van 11 Juni 1948 wegens „het opzettelyk in tyd van oorlog de vyand hulp ver lenen" tot achttien jaren ge. vangenisstraf veroordeeld. VLEEGBOOT VERMIST. Men verkeert in het onzeke re over het lot van een Fran se vliegboot,- die Zaterdag met talrijke personen aan Boord, uit Fort de France (Martini que) is vertrokken met be stemming Port Etienne. Men is doende het vermiste toestel op te sporen. was geweest bij Hitler's plan nen tot oorlog. Het argument van de verde diging, dat de hoge Krupp- functionarissen aan bevelen van de Nazi-reg. zouden heb ben moeten gehoorzamen, werd door het Tribunaal uitdrukke. lgk van de hand gewezen. Zelfs wanneer de beschuldig den in een concentratiekamp gezet zouden zijn omdat zy weigerden mede te werken aan de exploitatie van dwangarbei ders, aldus het Tribunaal, zou den zy zich in een niet hache- lyker positie bevonden hebben dan de duizenden hulpeloze slachtoffers, die zij dagelijks aan het gevaar van omkomen door verhongering of luchtaan vallen blootstelden. Volgend jaar gaan de treinen sneller rijden. Ir. F. G. den Hollander, pre sident-directeur der N.V. Ne derlandse Spoorwegen, deelde Zaterdag tydens een proefrit op het baanvak UtrechtAra- hem met een nieuw, gestroom lijnd electrisch wagens tel, me de, dat ingaande 15, Mei van het volgende jaar een belang ryke versnelling in de treinen loop aal kunnen worden ver kregen. De keuze van het tijd stip houdt verband met inter nationale afspraken op spoor weggebied. Voor de uitbreiding van het electrisch reizigersmaterieel is door de Ned. Spoorwegen by Nederlandse bedryven een or_ der geplaatst voor het bouwen van 65 vierwagentreinstellen, 79 tweéwagentreinstellen en 13 „tussen"-rytuigen. Deze laat ste zullen tussen de bestaande tweewagentreinstellen worden gevoegd. Een eerste treinstel heeft inmiddels proef gereden. Eind 1952 moeten al deze treinstellen in dienst zyn ge nomen. Allereerst zullen deze treinen gaan ryden op het z.g. middennet. 120 K.M. PER UUR. Hoewel de leek aan deze treinstellen niet veel zal op merken, dat afwijkt van de tot heden gebruikelijke, zijn bij dit nieuwe materieel toch tal van verbeteringen aangebracht. De snelheid van deze treinstel, len kan 140 K.M. per uur be. dragen. In verband met dë toestand van de weg zal men voorlopig echter niet hoger gaan dan 120 K.M. per uur. De treinen zijn uitgerust met een geheel automatische kop peling. De verwarming ge schiedt met warme lucht. On geveer 15 maal per uur wordt de lucht in de rijtuigen ver verst. De Griekse guerillastrijders hebben -p de lijn Serres-Saloniki een trein in de lucht laten vliegen, waarbij talrijke slachtoffers zijn gevallen. Vervroegde bonaanwijzing voor vlees. Met het oog op de by de handel aanwezige voorraden vlees en vleeswaren en in ver band met het warme weer zal, vooruitlopend op de aanwyzing van nieuwe bonnen op 5 Au gustus a.s. de bon 084-vlees van heden af geldig zyn. Deze bon geeft recht op het kopen van 100 gram vlees of één rantsoen vleeswaren. De gel digheid van deze bon zal ein digen op Zaterdag 28 Augus tus a.s. Als kinderen met vuur spelen Zaterdagmiddag ontstond, doordat kinderen met vuur speelden, brand in de boerderij bewoond door de veehouder P. Oostbeek aan de Greenteweg te Kampen. In een oogwend stond de plaats in lichtelaaie. De ont boden brandweer kon door de lage waterstand niet direct water geven. Toen voldoende water was gevonden, was zy d. brand spoedig meester en kon met het nablussen worden begonnen. 35.000 pond hooi ging verloren. Enig huisraad kon worden gered. Verzekering dekt de schade. Volgens radio Vaticana is mgr. Mihailowitsji, de directeur van de katholieke actie in Hongarije, die bij verstek tot tien jaar dwangar beid werd veroordeeld, uit Honga rije ontkomen. Voorbereidingen worden reeds getroffen. Wapenkoningen en -herauten aangewezen, Plechtigheden in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Over de plechtigheden in ver band met de inhuldiging van Koningin Juliana op 6 Septem ber a.s. in de Rijkshoofdstad kan thans het volgende worden me degedeeld: Na de troonsafstand van H.M. Koningin Wilielmina zal de nieuwe vorstin in de mddag van de 4e September haar eerste of ficiële tocht door Amsterdam maken. Deze rytoer, welke zich over een lengte van 11 km zal uitstrekken, zal geschieden in de crème calèche, die ter gelegen heid van de inhuldiging in 1898 door wylen koningin-moeder Emma aan haar dochter ge schonken werC. DE INHULDIGING OP 6 SEPTEMBER. Met betrekking tot de inhuldi gingsplechtigheid in de Nieuwe Kerk te Amsterdam op 6 Sep tember (geen „kroning", waar van de volksmond ten onrechte spreekt, maar inhuldiging. „Nederland kan het niet langer zonder kabinet stellen." K.V.P. zou een nieuwe Kamervoorzitter moeten leveren. (Van onze parlementaire redacteur). De nieuwe kabinetsforma teur, mr. J. R. H. van Schaik, heeft er geen gras over laten groeien en reeds dadelyk na het door de Prin ses-Regentes tot hem gerich te verzoek om een ministerie samen te stellen, 'n aantal vooraanstaande politici ont vangen. Hij had eerst 'n on derhoud achtereenvolgens met de heren W. Drees (P. v. d. A.), prof.* mr. C. P. M Romme (KV.P.), H. W. Ti- lanus (C.H.U.) en mr. P. J. Oud (V.V.D.) Zaterdagmorgen zijn de he ren W. Drees en djr. L. J. M. Beel by hem geweest. Mr. van Schaik zal onge twijfeld in de eerste plaats zoeken naar een verbreding van de basis van het kabi net. Niet alleen zijn de wen sen in deze richting in de K.V.P. zo duidelijk, dat zij niet misverstaan kunnen wor den, maar bovendien zouden zijn pogingen om een twee- partijenregering te vormen, aangevuld met enkele vakmi- Bijna 1700 bezoekers op de eerste dag. Met byna 1700 bezoekers op de eerste dag, is de Nijtengo VI, die tot en met Zaterdag a.s. hx het Schuttershof te Goes wordt gehouden, gestart. Een veelbelovend begm voor deze tentoonstelling, waarover terecht door allen die haar tot dusver bezochten, met lof wordt gesproken. Ook de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die Zaterdagmid dag in tegenwoordigheid van vele genodigden de opening, verrichtte, sprak na de rond gang tegenover de organisato ren zijn grote bewondering uit voor hetgeen hier wordt geboden. Omstreeks kwart over twee had in de tuin van het Schut tershof de openingsplechtig heid plaats. De voorzitter, van de Nytengo-commissie, de heer A. de Roo sprak een wel komstwoord. In het bijzonder tot de Commissaris der Konin gin, waarbij Willy Geijsen mevr. de Casembroot bloemen aanbood. Verder heette hy wel kom het lid van Ged. Staten, mr. dr. A. J. J. M. Mes, de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, wiens echtgenote door Lia Roose bloemen wer den aangeboden, de wethou ders, gemeentesecretaris en raadsleden dezer gemeente, de burgemeester van Middelburg, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, de heren J. Pilaar, oud-notaris en J. M. van Bom mel van Vloten, als vertegen woordigers van de burgery, de heren F. P. O. M. Koch en A. S. dé Jonge, resp. voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, vertegenwoordigers van de Middenstandsverenigingen „De Hanze" en Handelsbelangen, leden van het tentoonstellings- comité Middelburg en de voor zitter van V.V.V; Goes, jhr. mr. D. van Doorn. Vervolgens dankte de voorzitter diverse personen die zich by zonder verdienstelyk maakten voor de Nijtengo VI, met name de dames Gielen en Verwer, die de muurschilderingen in de bierkelder verzorgden, de ex posanten zonder wier grote medewerking de Nijtengo niet was geworden, wat zy thans is en de leden van de commis sie. In het byzonder wilde spr. hiervan noemen de heren L. Verwer, E. van Riessen en A. Hoogesteger. De echtgenote van laatstgenoemde ontving eveneens bloemen. Tenslotte zette de heer de Roo nog in het kort het doel van deze ten toonstelling uiteen, nl. het be vorderen van het Goese mid denstand en het pogen om Goes, dat reeds het geogra- pisch centrum van Zeeland is, onbetwist te maken tot het zakelijk centrum van deze pro vincie. DE COMMISSARIS DER KONINGIN SPREEKT. Hierna was het woord aan de Commissaris der Koningin, i"hr. mr. de Casembroot, voor iet uitspreken van de ope ningsrede. Met veel genoegen voldeed de Commissaris aan het daartoe gedane verzoek, omdat hij overtuigd is van het belang van dergeiyke tentoon stellingen voor de welvaart en bloei van Zeeland. Men kan zich afvragen of een tentoon stelling in een tijd van goede- renschaarste nodig is. Immers de klant is thans toch nog geen koning. Het is echter verstandig deze tentoonstel ling te organiseren, daar by vele Zeeuwen, aldus spr., nog de mening heerst, dat er in Zeeland weinig te krygen is en dat men beslist naar Hol land moet om iets te kunnen kopen. Het gevolg is dat de actieve Zeeuwse winkeliers minder klanten krijgen daardoor minder voorraad en soilering kunnen vormen. De Nytengo VL laat thans zien wat er in Zeeland te koop is. Door de middenstanders hier meer te steunen, kunnen zy zich ook nog verder ontplooien en nog meer aan de verlangens van de cliënten voldoen. De winlcel iex-s van Goes het winkelcentrum van de Beve- landen komen altijd goed voor de dag, waarvoor spreker hen zyn compliment bracht. Spr. gun de Goes om door loyale con currentie met andere steden, te trachten ook zakeiyk cen trum van Zeeland te worden, zoals de heer de Roo had op gemerkt. Het ligt dan op de .weg van de andere gemeenten nisters, geen enkel resultaat opleveren. Immers: dr. Beel heeft op grond van zijn rui me oparacht „een kabinet" te vormen, alle oplossingen al beproefd. Dr. Beel slaag de niet mét een parlemen tair kabinet op brede basis, hy slaagde evenmin met een niet-parlementair kabinet, al dan niet gelykend op het thans demissionnaire mini sterie. Zou mr. van Schaik dan wel succes hebben? Eerlyk gezegd: men ge looft in Den Haag van wel! Mr. vian Schaik is een man van groot gezag en hy zal de heren wel duidelijk maken, dat Nederland niet langer zonder een kabinet kan biy- ven zitten. Parlementair of niet-parlementair, tenslotte zal hy een groep mannen om zich heen verzamelen en met hen in zee gaan, de fracties in de Kamer voor de consequenties plaatsend v.an de moeilijkheden, die zullen voortspruiten uit een onvol doende steun, met name wat de Indonesische kwestie be treft. De formateur zal uiteraard een zo nauw mogelijke aan sluiting zoeken bij -de party- en, doch gewaarschuwd door de droeve ervaringen door dr. Beel opgedaan, zal hy steeds laten doorschemeren, dat hij ook anders kan. Ieman zal tenslotte een nieuw kabinet by elkaar moeten krijgen. In R.K. kring ziet men enige móeilykheden dagen. Wanneer mr. van Schaik slaagt, zal hy geen Kamer- resident meer kunnen zijn. e K.V.P.-fractie zal een nieuwe voorzitter moeten le veren. Het onderhoud, dat de heer van Schaik met dr. Beel gehad heeft, zou erop kunnen wijzen, dat laatstge noemde voor de portefeuille van Overzeese Gebiedsdelen gepolst is, maar men meent, dat dr. Beel in een niet door hem zelf samengesteld kabi net, geen ministersportefeuille ambieert. Prof. Romme zou dan in aanmerking komen voor minister van Overzeese Gebiedsdelen. In één keer zou de K.V.P. in dat geval zijn Kamervoorzitter en zyn frac tieleider kwyt raken. Men is zich bewust* niet zo dik in geschikte krachten te ztten, die deze functies kun nen vervullen. (Nadruk verboden.) ,r^nn\D?rbhanea (Voor-Indië) zijn 15.000 huizen ingestort en meer dan 50 personen gedood tengevolge van stortregens. hiernaar met Goes sportief te wedyveren. De organisatoren en exposanten veel succes, veel bezoek en goede zaken toewensend, verklaarde de Commissaris der Koningin hierop de Nytengo VI voor eopend. Na een dankwoord van de heer de Roo, werd een rond gang over de tentoonstelling gemaakt. Met grote belang stelling werden alle stands be zichtigd. Tenslotte werd de genodigden in de bierkelder een verfrissing aangeboden: In middels verschenen de eerste bezoekers aan de cassa's en mede dank zy het fraaie weer, is do stroom blyven aanhou den tot 's avonds laat toe. die echter zeker zozeer als een kroning de wezenlijke vorm van ons koningschap aanduidt, want het is de symbolische handeling die de door erfrecht koningin geworden vorstin met het volk verbindt) zijn thans de volgen de byzonderheden bekend: Evennals in 1898 zal de vor stin te voet van het paleis op de Dam naar de Nieuwe Kerk gaan onder een cii'ca 70 meter lange pergola, een baldakyn van de traditionele visnetten, gedragen houden door adelborsten en door palen, die worden vastge- leerlingen van de scholen van reserve-officieren. Eén der ere wachten bij het Paleis zal, even als in 1898, worden gevormd door leden van de verenigde stu- dentencorpora. IN DE NIEUWE KERK. In de Nieuwe Kerk worden reeds geruime tijd voorbereidin- nge getroffen om het interieur 't voor de plechtigheid gewenste aanzien te geven. Deze werk zaamheden geschieden onder toezicht van de Rijksgebouwen dienst. In de eerste plaats is her steld wat tijdens de oorlog ver waarloosd of opgeborgen was. De gebrandschilderde ramen worden op hun oude plaats te ruggebracht. Het prachtige orgel is gerestaureerd en de door Bronckhorst beschilderde vleu- gelwanden van het orgel hebben hun oude luister herkregen. Het monumentale koperen koorhek heeft eveneens een verjongings kuur ondergaan. Voor dit hek is reeds het troonplatform ge bouwd. De stenen vloer van de kerk gaat thans schuil onder een enorme plankenvloer. Ver schillende tribunes zijn in aan bouw, o.m. een balcon voor de vertegenwoordigers van de bin nen- en buitenlandse pers. Ge luidsdichte cabines zullen de ra dio-organisaties van vele landen ten dienste staan. Eveneens wor den speciale voorzieningen ge troffen voor persfoto en film. In totaal zal de kerk aan circa 3000 genodigden plaats bieden. De ruimte achter het troonplatform, dus tussen het koorhek en het graf van Michiel de Ruyter is bestemd voor *t koor van Toon kunst te Amsterdam. Een sobere versiering zal het voornaamste cachet van het kerkinterieur accentueren. DE PLECHTIGHEID IN DE KERK. Koningin Juliana en Bemhard, Prins der Nederlanden, zullen in de kerk hun zetels innemen op het troonplatform voor het koor hek. De Koninklijke Moeder van de nieuwe vorstin zal met de drie oudste prinsesjes aan de rcchterzyde van het troonplat form plaats nemen. Achter de troon zullen zich de leden van de hofhouding in ambtscostuum scharen. Voor de troon staat de cre denstafel, waarop dc symbolen van Rijk en Koningschap zijn uitgesteld: de koningskroon, de scepter, de rijksappel en de Grondwet. WAPENKONINGEN EN HERAUTEN. De namen van diegenen die zyn uitverkoren bij deze plech tigheid op te treden als wapen koningen en herauten zijn thans vastgesteld. Als koningen van wapenen zijn aangewezen de reserve-majoor der infanterie J. B. P. M. de Swart te 's-Herto- genbosch en de reserve-kolonel der cavalerie jhr. P. Six te Am sterdam, beiden bekend uit het verzet. Als herauten van wape nen zullen fungeren de ritmees ter G. A. van Borssum Buisman te Wassenaar (die in de oorlogs jaren van Engeland uit enige malen boven Nederland „ge- dropped" is), en mr. Th. Graaf van Lynden van Sandenburg te Utrecht, zoon van een der herau ten van wapenen van 1898. Het Rijkszwaard, embleem van het wereldlyk gezag, zal gedragen worden door de luitenant-gene raal mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf, de rijksstandaard door de luitenant-admira'al O. E. L. Helfrich, bevelhebber van de zeestrijdkrachten. Voorts zullen, in de kerk de vier vaandels van de Grenadiers, de Jagers, de Prinses Irene-bri gade en het korps Mariniers een plaats krijgen. WANDELRIT DOOR AMSTERDAM. In de middag na de inhuldi gingsplechtigheid,, om half drie, zal Koningin Julir.na een tocht in de gouden koets maken. Deze rit van 5 km door Amsterdam zal stapvoets geschieden. H.M. zal dan vergezeld worden door een escorte van officieren in ce remonieel tenue en een belang rijk escorte te voet van verte genwoordigers van leger, marine en luchtmacht. Negen en twintig Estlanders. die met een vissersboot dc Oceaan zyn overgestoken, zijn behouden in New-Foundland aangekomen. On der de opvarenden bevinden zich 10 vrouwen en 7 kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1