Emigranten hebben het de eerste jaren niet gemakkelijk Eerste Nederlandse Olympische successen Slechte start van Nederlandse athleten Opnieuw brand in interneringskamp Laren Zwemsters houden Nederlandse eer hoog Nel van VIiel verbetert Olympisch record Hannie Termeulen stelt teleur SLECHJE ORGANISATIE ZATOPEK WAS OPPERMACHTIG. Zwoegen, aanpassen en ontberingen lijden De eerste damej?- wedstrijd. Nederland verplettert India r TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 31 JULI 1948 In liet Olympisch zwemtournool, dat Vrijdag in het Wem bley zwembad begon, hebben de Nederlandse meisjes zich reeds dadelijk onderscheiden in het nummer 200 nieter school slag. Drie Nederlandsen verse henen aan de start, ieder in een andere serie en alle drie wisten zjj zich voor de halve eind strijd te plaatsen. iNlel van Vliet niet alleen door in haar serie als eerste te eindigen maar zelfs in een tqd, welke een nieuw Olympisch record betekende: 2 min. 57,4 sec. H'et oude record stond sedert 1936 met 3 min. 1,9 sec. op naam van de Japanse Mayehatta, maar in d e eerste serie was het deze dag reeds verbeterd door de Honga arse zwemster Szekely, die er 3 min. 1,2 sec. van maakte. V an Nel van Vliet een prachtige prestatie, welke goede hoop geeft op een gouden medaille! Janny de Groot werd in haar serie derde in 3 min. 4 sec. achter Beatrice Lyon (Austr.) en Eva Novaak (Hong.), Tony Hom werd tweede in de twee de serie in 3 min. 6 sec. achter de Hongaarse mej. Szekelyy, die zoals hiervoor reeds ge meld met 3 min. 1,4 sec. reeds een nieuw Olympisch re cord vestigde. Nel van Vliet startte goed en nam meteen de kop in de 200 meter schoolslag. Zjj keer de als eerste bij de 50 meter. By het tweede keerpunt lag zjj reeds ruim 4 meter voor op nummer twee, mej. Leski- nen uit Finland. Zq liep daar- ne steeds meer uit terwql de Finse om de tweede plaats streed met mej. Hansen uit Denemarken. Met zeker tien meter verschil won onze we reldkampioene deze derde se rie. De officiële tqd is 2 min. 57.4 sec., Voor deze serie bestond gro. te belangstelling en de aanwe zige andere leden van de Ne derlandse zwemploeg onder braken huij training om deze eerste verrichtingen van onze zwemsters gade te slaan. HEDEN DEMI-FINALES. In de halve finales zijn ten slotte 16 zwemsters geplaatst, die reeds hebben geloot. In de eerste halve finale starten van daag: Caplin (Gr. Br.), Turn. bull (Arg.), van de Kerckhove (België) Lyons (Austr.), Sze kely (Hong.), Jannie de Groot (Nederland), Bertrand (Fr.) en Strong (Can.). In de twee de halve finale zullen starten: Kobi (Zwits.) Leskinen (Fin land), Church (Gr. Br.), No- vaak (Hong.), Nel van Vliet (Nederland), Tony Hom (Ne derland), Hansen (Den.) en Gordon (Gr. Br.) 100 METER BORSTCRAWL DAMES. Aan de start van de eerste Talrijke blunders. De Britse organisatoren hebben het op de eerste dag van het Olympisch athletiek- toumooi niet bijster getroffen. In de ochtenduren kwamen de Nederlandse discuswerpsters voor de kwalificatieronden voor niets, want men had vergeten haar te waarschu wen, dat de voorwedstrijden niet zouden doorgaan. Dat was een fout, maar de blun ders volgden elkaar in de middaguren op. Men begon toen veel te laat en die achterstand werd steeds groter, zodat de wed strijden vqf kwartier na het daarvoor vastgestelde schema waren afgelopen. Dit alles werd veroorzaakt door het feit, dat de Britten de orga nisatie niet machtig waren. Zo kon het gebeuren, dat de Ruyter, naar het veld ko mend voor de 800 meter,, te ruggestuurd werd, omdat men nóg niet zover was. Maar het wachten duurde de Ruyter zo lang, dat hy in slaap viel...... Gelukkig werd hij voor zqn serie nog op tqd gewekt. Het opsommen van alle fouten zou te veel ruimte vergen maar een grove blun der dient toch nog even te worden gememoreerd. Op de 10.000 meter werd de Belg Everaer zesde geklas seerd maar hij was twee km. voor het einde naar de kleed kamer vertrokken! De luid spreker en het scoringbord echter (voor de pers onzicht baar, een enorme handicap) bleven trouw aan de uitspraak van de bijziende juryleden en de Belg bleef zesde! Totdat de Belgische chef d'Equipe 't te bar vond en de juryleden op hun fout wilde wqzen. He den zal het publiek en de pers echter pas de verbeterde uitslag horen, want de heren Het Olympisch athletiek- tournooi, dat Vrijdag begonnen is, had al dadelijk een voor de Nederlanders teleurstellend verloop. Zo werden alle deelne mers aan de 100 meter sprint reeds in hun serie uitgescha keld, terwijl de Ruyter op de 800 meter in zjjn serie tweede wist te worden. Lataster, die aan de 10.000 meter deelrérm, was meer dan een ronde op de uinnaar achter, doch leverde niettemin een goede prestatie. De Nederlander Meyer was de eerste die aan start kwam en wel in de vierde serie. Hij werd derde achter de IJslander Thorvaldsson (10,5 sec.) en de Brit Jones (10,6 sec.) in 11 seconden. In de 8ste serie startte Jan Zwaan. Hij werd 4e achter Chacun (Cuba), Bartram (Australië) en Mc. Kenzie (Ja maica). In de 12e serie startte Kleyn, die eveneens vierde werd ach ter Fayos (Uruguay), Philips (India) en Bartha (Hongarije). Alle Nederlanders waren daarmede uitgeschakeld. De series der tweede ronde werden gewonnen door Dillard (V.S.) 10.4 sec., Ewell (V.S.) 10,5 sec., Patton (V.S.) 10,4 en Labeach (Panama) 10,5 sec. Voor de demifinales plaatsten zich 12 lopers, zy worden heden verlopen, evenals de finale. DE 800 METER. In de vierde serie 800 meter startte de enige Nederlandse deelnemer de Ruyter, die na de start een slechte positie in nam, maar zich in de eerste 400 meter geleidelik naar vo ren werkte en na 500 meter op de tweede plaats kwam achter de vertegenwoordiger van Jamaica Wint, die de tien duizenden in het stadion ver deed staan door zqn prachtige stijl van lopen met zeer lange passen en die zich gemakkelyk aan de kop wist juryleden waren inmiddels met te handhaven. De Ruyter liep boeken en al vertrokkenin de laatste 200 meter uitste- serie had Irma Schumacher de vijfde baan. De acht zwemsters startten precies tegeiyk. Bq het keerpunt lag Irma Schuh- macher een klein stukje voor. Zg behield haar voorsprongetje en tikte ook inderdaad als eer ste aan. De tijd is 1 min. 7,9 sec. Tweede werd mej. Ternes (Hong.) in 1 min. 8,3 sec., der de Helse (V.S.) in 1 min. 9 sec., 4e mej. Arene (Fr.) in 1 min. 9,7 sec. In de tweede serie startte Marie Louise Vaessen die slecht weg kwam, maar ge makkelyk achter de Deense mej. Rritzi Nathansen tweede werd in 1 min. 7,5 sec. De win nares noteerde 1 min. 6,5 sec. Derde werd mej. Spencer (Australië), vierde mej. Schmidt (Denem.) De uitslag van de derde se rie luidt: 1. Ahlgren (Zweden) 1 min. 8,3; 2. Harup (Denemar ken) 1 min. 8,4; 3. Mc. Quadé (Austr.) 1 min. 8,5. In de vierde serie zwom de favorite Ann Curtis (Ver. Sta ten) en naast haar de Deense zwemster Andersen, die zeer snel op kwam zetten en met handslag achter Ann Curtiss aantikte. De uitslag luidde: 1. Ann Curtiss (V. St.) 1 min. 6,9; 2. Grethe Andersen (Den.) 1 min. 7; 3. Lunduist (Zwe den) 1 min. 9; 4. Wellington (Gr. Br.) 1 min. 9,8. In de vyfde serie startte de Nederlandse favorite Han nie Termeulen. De Amerikaan, se Corridon keerde als eerste, terwgl Hannie Termeulen op de derde plaats lag bij het keerpunt. Op de laatste 50 me ter kwam de Zweedse Fredin dermate opzetten, dat Corridon werd ingehaald en met de tweede plaats genoegen moest nemen. Preece werd derde en Hannie Termeulen werd vierde met de voor haar zeer slechte tqd van 1 min. 9,8 sec. Zij faal. de dus volkomen en is daarme de uitgeschakeld wat wel een bittere teleurstelling is! De uitslag in deze serie luid de: 1. Fredin 1 min. 8,1 sec.; 2. Corridon 1 min. 8,4 sec.; 3. Preece 1 min. 9 sec.; 4. Hannie Termeulen 1 min. 9,8 sec. 100 METER HEREN. Op het nummer 100 meter heren, waarvoor eveneens op deze eerste dag de series ver- zwommen werden, kwamen geen Nederlanders uit. Hier werden 16 zwemmers in de hal ve finales geplaatst, waarbij de beste tijd werd gemaakt door de Fransman Jany en de Amerikaan Ris, die 58,1 sec. noteerden. De Hongaar Kadas zwom de 100 meter in 58,2 sec. Vrijdagavond werden de hal ve finales verzwommen. De Amerikaan Ris evenaardde daarbq het Olympisch record van de Japanner Taguchi met 57,5. De Fransman Jany werd geslagen in zqn demi.finale door Carter (V.S.) De finale, die heden ver- zwommen wordt, schijnt een zuiver Amerikaanse aangele genheid te worden. Drie Ame rikanen, nl. Ris Carter en Ford bleken nl. sneller dan Jany SCHOON SPRIN GEN. Bq het schoonspringen, waar aan geen Nederlanders deelne men, leidde Vrijdagavond de Amerikaan Bruce Harlan. De Europese kampioen Heinkell (Fr.) kreeg in dit gezelschap geen enkele kans. Finnen speelden geen rol. De door Zatopek gewonnen 10.000 meter had een buitenge woon* spannend verloop. De twee Finnen Heino en Hein- strom, die tot 4000 meter de leiding hadden met de Zweed Albertson als derde, de Frans man Mimoun als vierde en Za tópek als vgfde, geven het tem po aan. Met gelqkmatige pas sen liepen zij voorop, terwql de anderen reeds afzakten, o.w. zich ook Lataster bevond. De 5000 meter, dus de helft van de afstand werd afgelegd in 14 min. 57 sec. Zatopek nam vervolgens de leiding over, verhoogde het tempo en nam verscheidene meters voorsprong op de beide Finnen en de Zweed. Machtig stormde deze zware locomotief over de rode baan. Mooi was zqn stijl niet, maar hq behield een iets hoger tempo dan dat van zijn concurrenten. Heino, de grote Fin, van wie de pers honderden malen had gemeld, dat hij de 10 km. zou winnen, verliet in de 16e ronde stille tjes de baan en vijf ronden voor het einde had Zatopek zeker reeds 200 meter voor sprong op Albertsson, Hein- strom en Mimoun, de Frans man uit Afrika. De machine die Zatopek heet, bleef maar doordraaien. Het armen- en rompwerk was beslist lelqk maar hier beslisten het uithou dingsvermogen, de energie en de wilskracht. Zonder het tempo te vermin deren liep hij verder de 25 ron den uit, passeerde verscheide ne lopers onder wie Lataster en sloeg er op de laatste 200 meter nog een straffe eindspurt uit waardoor hij Albertsson en Mimoun in de rug kon kijken. Intussen was Heinstrom door enkele verzorgers uit de wed strijd genomen, hij tolde volko men. De Finnen waren roem loos ten onder gegaan. Latas ter liep een ronde te weinig, hetgeen meer de schuld van de gene was die de rondeborden droeg dan van hem zelf. Hij kon dus niet worden geplaatst. Zeeuwen in Frankrijk (I) Onderhoud met ir. Brodhaag emigratie-attaché te Parijs De Zeeuwse boeren lil Frankrqk zitten daar niet sinds vandaag of gisteren. Integendeel! De meesten van hen emigreerden in de twintiger jaren, toen het nog niet zo moeilijk was om als emigrant in Frankrijk te worden toegelaten. Vooral de Belgen hebben daarvan toen gepro fiteerd, maar gelukkig toch ook nog heel wat Nederlan ders. Dit „toegeLaten-worden" gaf toen inderdaad niet zo heel veel moeilijkheden, maar wie mocht menen, dat de emi granten, die in sommige gevallen nu welgestelde boeren in Frankrijk zijn geworden zeer welgestelde zelfs het in die eerste jaren heel gemakkelijk hebben gehad, vergist zich toch Het was werken en nog eens werken. Zwoegen en ontberin gen lijden. En aanpassen voor al! Aanpassen aan de Franse levensstijl, aan de Franse land bouwmethoden, aanpassen vooral ook ten aanzien van het gebruik van de Franse taal, die velen heel wat hoofd brekens heeft gekost. In een van de vele werkver trekken van de Nederlandse ambassade op de linker Seine- oever te Parqs zitten we te genover ir. M. H. Brodhaag, de Nederlandse emigratie-at taché. die zqn werk hier nu reeds ongeveer 2% jaar ver richt. Eerste Olympische records gesneuveld. Fantastische zege van Zatopek. kend en wist de tweede plaats te behouden. Hij eindigde met een tqd van 1 min. 54.4 sec., een uitstekende prestatie en een eerste succes van Neder land op deze eerste athletiek- dag. Het was wonderlijk lopen achter Wint van Jamaica, zo vertelde de Ruyter na afloop. De man maakte enorme lange maar zeer gelijkmatige passen en ik geloof dat hq nog veel meer in zqn benen heeft. Mis schien had ik hem wel kunnen passeren. Maar waarom zou ik dat hebben gedaan? Een tweede plaats was voldoende om in de finale te komen. Verscheidene lopers boekten evenwel een beter resultaat dan de Ruyter. Zo liep Whit field (V.S.) 1.52.8 en Bengston (Zw.) 1.52.9. De Ruyter dient dus op zware tegenstand te rekenen. Eerste Olympische kampioen. De eerste Olympische kam pioen werd Vrijdagavond de Tsjech Zatopek, die in de 10.000 meter loop een geweldi ge wedstrijd liep en al zijn concurrenten van zich afschud de. Hq maakte een tqd van 29 min. 59.6 sec., waarmede hq een nieuw Olympisch record vestigde. Het oude stond op naam van de Pool Kusocinski met 30 min. 11.4 sec.! Tweede werd O Kacha (Fr.) in 30 min. 47.4 sec. Een grote achter stand dus. Derde Albertsson (Zweden) in 30 min. 53.6 sec. Onze landgenoot Lataster liep goed, maar was meer dan een ronde achter. Zatopeks lopen hield tiendui zenden toeschouwers in adem loze spanning! Donderende ovaties vielen hem ten deel. HOOGSPRINGEN. De uitslagen van de finale hoogspringen luiden: 1. en Olympisch kampioen Winter Australië 1.98 meter; 2. Paulson Noorwegen 1.95 me ter; 3. ex aequo Stanich en Edleman (beiden V.S.) 1.95 meter; 5. Damitio Frankry'k John Mark, een deelnemer aan de Spelen uit Cambridge, was de laatste estafette-loper, die de fakkel van Griekenland in het Wembley-stadion bracht en de Olympische toorts in het Stadion ontstak. Het eerste conflict. Vrqdagavond werd door het organisatie-comité medege deeld, dat het taem van de Ierse Vrijstaat niet verder aan de spelen zal deelnemen. Dit besluit werd door het Olympisch comité van Eire genomen nadat do Fina had bekendgemaakt, dat het zwem team der Ieren niet zou mogen starten, aangezien en kele deelnemers in Ulster in- plaats van in de Ierse Vry- staat zijn geboren. 1.95 meter; 6. Jackes 1.90 me ter. Voor het eerst sedert 1896 dit nummer niet door een Amerikaan gewonnen. Neder landers namen er niet aan deel. NOG TWEE RECORDS. Op de 400 meter horden, waarvan de series gelopen werden, verbeterden twee ath leten het Olympisch record, nl. Larsson (Zweden) en Cochran (V.S.) beiden met een tijd van 51.9 sec. Het oude record stond sedert 1932 op naam van de Amerikaan Hardin met 52 se conden. Ans Niessink 6e. Als eerste dameswedstrqd athletiek stond Vrijdag discus werpen op het programma. De Franse discuswerpster Ostermeyer behaalde het eerste Olympische kampioenschap met een worp van 41.92 meter. De verdere resultaten van de finale waren: 2. Cordiale Italië 41.17; 3. Mazeas Frankrijk 40.47; 4. Wais Marcinckiewicz 39.39; 5. Haidegger Oostenrijk 38.81; 6. Ans PanhorstNiessink Neder land 38.74. Ans Niessink behaalde haar resultaat reeds bq de eerste worp die zij deed. Bij wedstrij den in Nederland wierp zij her- haaldelqk over do 41 meter, zodat zq, hoe eervol haar re sultaat was, toch ietwat teleur stelde. De eerste naterpolo wed strijd die de Nederlandse ploeg te spelen kreeg, u-as Vrijdag avond eigenlqk een oefenpar tijtje. Het eindigde dan ook met de hoge score 121, dat de rust was ingegarjfn met 4—0. De Nederlandse ploeg was steeds in de aanval en wist elke poging van de Indiërs te niet te doen. Daarbij kwam, dat de Indische keeper tot tweemaal toe de bal na een schot niet vast stopte en de Nederlandse spelers alsnog kans zagen de bal in het net te doen verdwijnen. De doelpunten werden ge maakt door Ruimschotel (vier), van Feggelen (vier), Smol (twee), Korevaar (één) en Brasem (één). Het enige Indische doelpunt werd ge scoord door Mansoor, die een fout van Ketelaar benutte. He denmiddag speelt Nederland in dezelfde opstelling tegen Chili, dat Vrijdag met 74 van In dia heeft verloren, echter door toedoen van enkele foutieve beslissingen van de scheids rechter. De verdere uitslagen luiden: ItaliëAustralië 90 (onder protest van Australië tegen het verkeerd uitgelegde veld) IndiaChili 74; Argentinië Griekenland 62: Uruguay Ver. Staten 07; Zweden— Spanje 41; EgypteGr. Brit-; tannië 33: Joego Slavië Australië 12—3; Frankrqk— Argentinië 4—1; BelgiëUru guay 101. Egypte heeft het protest te gen de nederlaag in de wed- strqd tegen Hongarije van Don derdagavond ingetrokken. De uitslag blijft dus 4—2 voor Hongarije. FLORET SCHERMEN. Bij de wedstrijden Floret schermen boekte Nederland Vrqdag twee nederlagen en wel tegen Engeland (88), door dat Engeland 63 treffers had en Nederland 58, en tegen De nemarken 79. Werk. dat in de eerste plaats bestond in het registreren van de Nederlandse emigranten, die reeds in Frankrqk woon den. Dat mag heel eenvoudig iqken, maar dat is het toch niet, zegt ir. Brodhaag. Frank rijk is groot en de Nederland se boeren zien blqkbaar niet allen in, welk belang er in ge legen kan zqn, wanneer bq de Nederlandse autoriteiten de namen bekend zijn. Maar we zijn er toch een heel eind mee gevorderd en ik geloof wel, dat ik mag zeggen, dat er in Frankrqk ongeveer 4 5 hon derd Nederlandse boerenbedrij ven zqn. BOND VAN NEDER LANDSE BOEREN. In de laatste jaren is in Frankrijk ook een Bond van Nederlandse boeren opgericht, waarvan de heer D. van Strien afkomstig van St. Philips- land voorzitter is. In Fe bruari jl. hield deze bond zijn eerste landdag in Parqs, waar toen ongeveer 160 Nederland se boeren en boerinnen bijeen waren. De Nederlandse am bassadeur, jhr. .Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, die reeds bq herhaling zijn grote belangstelling voor de Neder landse boeren in Frankrqk toonde evenals minister Mansholt, die onlangs verschil lende bedrijven bezocht bood bij deze gelegenheid 's avonds een receptie aan. HET EMIGRATIE VERDRAG. Ir. Brodhaag vertelt ook iets over het Nederlands-Franse emigratie-verdrag, waarvan de ondertekening helaas langer op zich heeft laten wachten dan aanvankelijk was gerekend. Deze vertraging is oorzaak van het feit, dat van de 200 overeengekomen vestigingen, er voorlopig maar 50 verwezen lijkt zullen worden en de ove rige waarschijnlijk wel tot de winter zullen moeten blijven rusten. Liefhebberij is er genoeg, vooral nu de mensen een in ventaris mogen meenemen, al dus de heer Brodhaag. Er moet Na de jongste wereld oorlog is de emigratie- drang onder de Neder landse boeren weer sterk toegenomen. Dit feit mag zo langzamer hand genoegzaam be kend worden veronder steld. En eigenlqk is het verschqnsel soort gelijk aan dat van na de vorige oorlog, toen eveneens velen over de grenzen trokken om zich in den vreemde een nieuw bestaan te gaan verschaffen. Ook Zeeuwen, die zich veelal in Frankrijk vestigden, waar goede mogelijkhe den voorhanden bleken en dat bovendien niet zo heel ver van het boorteland lag mogelijkheden bood met achterblijvende verwan ten en vriendèn oen vrq regelmatig contact te onderhouden. Een van onze redac teuren heeft in de af gelopen weken verschil lende van deze Zeeuwse emigranten in Frank rijk bezocht. In een aantal artikelen, waar van wij vandaag het eerste publiceren, geeft hq zijn indrukken van het leven en het werken van deze Zeeuwen in het land van Mariinne i p- dus dus geselecteerd worden en dan gaat het in het algemeen zo, dat boerenzoons uit grote gezinnen, waarvoor in Neder land weinig mogelijkheden meer aanwezig zqn, hier het eerst geholpen worden. Ande ren moeten eerst enige tqd op een gevestigd bedrqf gaan werken, wat in het algemeen trouwens ook beter is. Ze leren dan wat van de taal, het werk op een Franse boerderij en na één of twee jaar zijn ze beter geschikt om zelf te beginnen. Als pachter in de regel, want zo heel veel Franse boerderijen zqn er al niet meer te koop. Van grote betekenis Is, dat de Nederlandse boeren in Frankrqk nu zqn gelijkgesteld met de Franse boeren op het pimt van de bescherming van hun rechten als pachters tegen over de pachtheer. Zo werkt men op de Neder landse ambassade te Parqs ook voor de belangen van de Ne derlandse boeren in Frankrijk. Het leek ons goed ter inleiding van deze reeks reportages iets over de algemene aspecten te zeggen. In een volgend artikel ïllen we vertellen van het le ven van een groep boeren uit Zeeland, die reeds sedert een reeks van jaren woont en werkt in het departement Yonne, in de streek tussen Sens en Troyes, een 150 K.M. ten Z.O. van Parijs, waar zq als het ware een Zeeuwse ko lonie op het Franse platteland zqn gaan vormen. Een kolonie, die onderling een hecht con tact heeft weten te bewaren en die ook een geheel eigen kerkelijk leven leidt. Maar daarover in het tweede artikel. DE VIERDE BINNEN TWEE MAANDEN. Burgemeester werd toegang geweigerd. In het interneringskamp Craailoo bij Laren is Vrijdag avond brand uitgebroken in een der werkbarakken van het kamp. De kampbrandweer kwam direct in actie, doch het vuur greep zo snel om zich heen, dat ook de Larense De Nederlandse deelnemers aan de Olympische Spelen tij dens de opmars in het Wemblcy-Stadion ter gelegenheid van de opening der Olympische Spelen- brandweer te hulp moest snel len. Inmiddels ontwikkelde zich een enorme rookkolom boven het kamp en de aangrenzende heide, waardoor honderden nieuwsgierigen zich in de nabq- heid van het kamp verzamel den. De manschappen der luchtstrqdkrachten in de Palmkazeme te Bussum, die bq vorige branden een cordon om het kamp hebben getrokken, werden voor alle eventualitei- geconsigheerd, doch hoefden niet in actie te komen. De politie in Laren, die met 7 a 8 man was toegesneld werd de toegang tot het kamp ge weigerd. Een der politieman nen heeft zich daarop in ver binding gésteld met de burge meester van Laren, die ongeveer 20 minuten later per auto ter plaatse verscheen. Ook de bur gemeester werd echter aanvan kelijk door de kampbewaking niet toegelaten. Een der be wakers aldus werd medege deeld greep naar zijn revol ver, doch kalmeerde, nadat een brigadier van politic en een collega-bewaker hem hadden toegesproken. Hierop openden de Larense politiemannen zelf de po'ort en geflankeerd door dc agenten in looppas reed de bur gemeester daarop het kamp binnen. Te ongeveer half acht was men de brand meester en kon met de nablussing een aanvang worden gemaakt. Over de oorzaak van deze brand in een tijdsbestek van 2 maanden kon de kampleiding nog niets mededelen. De ba rak. die geheel aan de Oost zijde van het kamp op .Larens grondgebied ligt, is grotendees afgebrand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3