PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Slaagt Dr. Beel niet? Leiders I. G. Farben vrijgesproken Molotov is niet te spreken Palar klaagt over ..blokkade" De geschiedenis van het Zeeuwse Bataljon BILT Vandaag Toch is Be vin bereid met hem te praten 191e Jaargang - No.177 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt behalve op Zon- en Christelijke feestdagen. Vrijdag 30 Juii 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 30 ct. per week; 3,75 per kwartaal; franco per post 4,— per kwartaal. Losse nummers 10 cent ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per Algemeen WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tyd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr Mauritsstr 12. teL 102 - Terneuzen: Brouwerijstr 2 - Zlerlkzee: N. Bogerdstr G 160. tel. 2 Steeds meer moeilijkheden met personen en partijen. Kloof niel overbrugbaar. (Van onze parlementaire redacteur) Dr. L. J. M. Beel zal de op dracht tot vorming van een kabinet teruggeven ziedaar wat Donderdag in de namiddag de stellige opvatting was van parlementaire insiders in Den Haag. In de morgenuren had de formateur de beide demission- naire ministers mr. J. H. van Maarseveen en prof. dr. J. R. M. v. d. Brink gezamenlijk ontvangen. Het was niet dui delijk, welke betekenis aan dit bezoek gehecht moest worden. Daarr-'j werd de situatie steeds onduidelijker en verwarder. Maar zoveel bleek wel, dat dr. Beel bezig was te struikelen over de tegenstelling tussen de K.V.P. en de P.v.d.A., over de brèedte van de basis van het kabinet en over de moeilijk heid voor enkele posten ge schikte personen te vinden. Woensdagavond vergaderde de Partijraad van de P.v.d.A. Het was een vertrouwelijke bespreking. De vraag is er on der het oog gezien, of verte genwoordigers van de P.v.d.A. zich kunnen binden aan een ministerie, dat niet recht streeks op de partijen steunt en dus geen parlementair ka binet genoemd kan worden. De opneming van enkele Christe- lijk-Historische figuren schijnt in die kring geen overwegen de bezwaren op te leveren, mits deze personen het proges- sieve beleid willen steunen. De partijraad blijkt de voorkeur te geven aan een kabinet op smalle basis, aan een voort zetting dus van de rooms-rode coalitie met een regeringspro- grara, waarop beide groepen zich vooraf verenigd hebben. In de afgelopen weken is trou wens reeds meermalen geble ken, dat de P.v.d.A. te dien aanzien van geen wjjken of zelfs maar van een soepeler houding weten wil. In de K.V.P. daarentegen stuurde men de laatste tyd be wust op een kabinet op brede basis aan. De tegenstelling blijkt nu zo diep te zijn, dat dr. Beel geen kans heeft gezien de kloof te overbruggen. De middenpartijen hebben In het laatste stadium van dr. Beel's hardnekkige pogingen nagenoeg geen rol meer ge speeld. DE BEZETTING VAN DE ZETELS. Ook de bezetting van de ze tels kostte de formateur veel hoofdbrekens. Hij heeft eraan gedacht om aan mr. L. A. Don ker de portefeuille van Justitie te geven en mr. J. H. van Maarseveen te laten verhuizen naar Binnenlandse Zaken. Doch met veel plezier geven de Ka tholieken Justitie niet uit han den. Jhr. De Vos van Steen- wijk, die genoemd was als mi nister van Buitenlandse Zaken, schynt voor deze post niet te voelen, zodat voor dit depar tement nog een oplossing ge vonden moet worden. Vooral dit probleem is voor dr. Beel een groot struikelblok. Mr. Schokking, de Amsterdamse wethouder, die voorbestemd scheen om Verkeer en Water staat te beheren, wenst even min van de partij te zyn. Daarom is overwogen Verkeer by Economische Zaken onder te brengen; geen kwade oplos sing, die vooral door prof. v. d. Brink, die genoemd was als minister van dit departement, werd toegejuicht. Doch dan zit men nog met Waterstaat. Vroeger heeft dit by Wederop bouw behoord, maar daar is men reeds zo zeer met werk belast, dat deze extra zware arbeid bezwaren oplevert. Tenslotte is er sprake van, dat minister Flévez bij de K. V.P. niet meer zo erg gewild is en dat ook naar zijn vervan ging wordt gezocht. Zelfs was voor dit departement de heer Schokking genoemd, doch Haagse politieke kringen zou den dit een slechte oplossing gevonden hebben. WIE NU? Het Is begrijpelijk, dat dr. Beel er tenslotte genoeg van krijgt en het voornemen te kennen gegeven heeft zyn op dracht terug te geven. De vraag rijst nu, aan wie de for matie opgedragen zal moeten worden en welk karakter het nieuwe kabinet zal dragen. Een verzoek aan een vertegenwoor diger van de P.v.d.A., bijvoor beeld de heer Drees, zal stellig geen succes hebben. Hij zou dezelfde hinderpalen op zijn weg vinden als zijn voorgan ger. Niet onmogelijk wordt ge acht, dat thans de Tweede Ka mer-voorzitter, mr. van Schaïk, een opdracht zal ontvangen. Het is niet erg bemoedigend, dat ons land in een tijd, waar in het een vastberaden rege ring zo hard van node heeft, niet tot de vorming van een regeerkrachtig team van mi nisters kan komen. (Nadruk verboden) 133 doden te Ludwlgshafen. Volgens de laatste gegevens ter beschikking van het Fran, se militaire bestuur te Neu- stadt, bedraagt het aantal bij de ontploffingsramp in de fa briek van de I.G Farben te Ludwigshafen omgekomenen, 133, onder wie 3 Fransen, ter. wjjl het aantal gewonden ge schat wordt op 2300. Ónder de doden zyn ook de directeur en de bedrijfsleider van de aniline- en sodafabrieken te Baden. Het bericht, dat 80 procent van het fabriekscomplex is ver. woest, is door het Franse mi litaire bestuur .absoluut vals" genoemd. Slechts een beperkt gebied zou getroffen zijn. De maatschappij heeft op zich genomen te zorgen voor de gewonde leden en het perso neel en de nagelaten betrekkin, gen van de omgekomenen. Maandag worden de slachtof fers begraven. In vele Duitse steden worden hulp-acties georganiseerd even. als door vakverenigingen en Rode Kruis. Gebakken eieren van het plaveisel. Zó groot was de hitte Donderdag in Middelburg dat een onzer redacteu ren er in slaagde twee eieren te bakken op 't plaveisel bij zijn woning. De stenen werden met een dun laagje vet in gesmeerd, de eieren er op gebroken en ..V... een uur later klaar! Helaas was er zoveel zand op gestoven, dat de eieren voor de con sumptie niet meer ge schikt waren. Koningin Wilhelmina wordt Prinses der Nederlanden Zij zal zich geheel uit het openbare leven terugtrekken De particulier secretaris ls door H.M. de Koningin ge machtigd, ten antwoord op de hieromtrent gestelde vragen, mede te delen dat de Koningin weer evenals voor het overlij den van Koning Willem En de titel zal voeren van Prinses der Nederlanden. De Koningin dan Prinses Wilhelmina der Nederlanden zal zich vestigen op het Loo, waar enige vertrekken in de Westelijke vleugel voor haar in gereedheid zijn ge bracht. In het paleis op de Dam zijn eveneens enige ver trekken voor dé Koningin in gericht. Het landhuis „Ruigen- hoek", persoonlek eigendom van de Koningin, zal haar tot verblijfplaats dienen als zij in Den Haag vertoeft. De Koningin zal zich geheel uit het openbare leven terug trekken en voorlopig algehele rust nemen. Zy zal dus na 4 September niet deelnemen aan het feestbetoon. De Koningin hoopt dat ons volk haar positie zal begrijpen en haar zo nodi ge rust zal eerbiedigen. Prijzenbeschikking voor verkoop op afbetaling. Nu de verkoop op afbeta ling, vooral van huishoudelijke voorwerpen, rijwielen e.d. merkbaar toeneemt, is een prijzenbeschikking afgekon digd. waardoor de bij het af- betalings- en huurkoopsysteem gebruikelijke opslag op een verantwoord maximum wordt vastgelegd. Voor automobielen is deze opslag 7 voor an dere goederen 9 per jaar. bestaat Den Haag 700 jaar; is het 50 jaar ge leden dat Bismarck overleed; wordt de Engelse schilder Henry Moore 50 jaar. Amerikaanse rechter vindt geen grond tot bestraffing. Industriëlen gaan blijkbaar vrij uit. Het Amerikaanse tribunaal voor oorlogsmisdaden te Neu renberg heeft alle 23 vroegere hoge functionarissen van het reusachtige industriële con cern 1. G. Farben vrijgespro ken op het stuk van oorlogs misdaden. De beschuldigden was ten laste gelegd, dat zij de agres sieve plannen van Hitier had den gesteund door inschake ling van het gehele industriële potentieel van hun concern. Rechter Curtis Shake uit Vincennes (Indiana), die het vonnis van het uit drie leden bestaande tribunaal uitsprak, zeide: „Als wij de maatstaf voor deelneming aan de agres sie-oorlog zodanig verlagen, dat de beklaagden er onder vallen, is het moeilijk een lo gische grens te trekken tussen het schuldige en onschuldige deel van de grote massa van aard ondenkbaar, dat het Nieuw Fins kabinet van socialisten gevormd. Karl August Fagerholm, de leider der Finse sociaal.demo craten, is er in geslaagd een nieuw Fins kabinet te vormen. Het bestaat byna geheel uit sociaal-democraten en onafhan- kelijken. Premier is Fager holm, minister van buitenland, se zaken Carl Enckell (onaf hankelijk) en minister van bin nenlandse zaken Aare Simo- nen. Er zijn geen volksdemo. craten in het kabinet opge nomen. Finland heeft thans voor het eerst sinds het einde van de oorlog geen coalitie-regering. Volgens waarnemers zal deze minderheidsregering een. kort stondig bestaan hebben. De so_ ciaal-democratische partij is na de Agrarische Partij de tweede partij in Finland. Fagerholm slaagde er niet in een coalitie te vormen met de volksdemocraten en de agra riërs. De eersten wilden een portefeuille meer hebben dan Fagerholm hun wilde geven. De agrariërs weigerden tot een coalitie toe te treden, daar volgens hen de volksdemocra ten stakingen zouden ontkete. nen, die het best door de so ciaal-democraten zouden kun nen worden bedwongen. De benoeming van de 36. jarige Aare Simonen tot mi nister van binnenlandse zaken met het toezicht op de staats politie, wordt door alle par tijen, met uitzondering van de volksdemocraten, die de post voor zichzelf hadden opgeëist, toegejuicht. het Duitse volk. Het is uiter- grootste deel van het Duit se volk zou worden schul dig verklaard aan misda den tegen de vrede. Dit zou neerkomen op een collectieve schuldigverklaring, waaruit de logische gevolgtrekking van massabestraffing zou voort vloeien. Hiervoor is geen pre cedent in het internationale recht en geen rechtvaardiging in menselijk opzicht". „De^ beklaagden hier voor ons waren noch hoge function- narissen in het burgelyk be stuur, noch hoge militaire lei ders. Hun medewerking was die van volgelingen, niet van leiders". De beklaagden waren op vijf punten beschuldigd, nl. van misdaden tegen de vrede (agressie-oorlog), plundering, masamoord en gebruikmaking van slavenarbeid, lidmaatschap van de S.S. (een onwettige or ganisatie) en samenzwering. Wat gebeurt er met Huize Doorn? Het A.N.P. verneemt, dat het niet in de bedoeling van de regering ligt, Huize Doorn van staatswege in zijn oude toestand te onderhouden. Hier aan zouden voor de staat aan merkelijke kosten verbonden z\jn. Het feit, dat de overleden ex-keizer van Duitsland be doeld huis heeft bewoond, mag naar het oordeel der regering geen aanleiding zijn om de staat met dergelijke kosten te belasten. Wel heeft de staat er belang bij, dat het land- schapsschoon door de ver vreemding van het landgoed geen schade ondervindt. In verband daarmede worden van staatswege bij de verkoop ze kere voorwaarden gesteld. Van regeringswege wordt de ver koop aan de gemeente Doorn bevorderd. Zou de gemeente Doorn echter niet tot aankoop kunnen besluiten, dan zullèn andere gegadigden in aanmer king kunnen komen. Extra-vrije dag voor de scholen. OP 6 SEPTEMBSB. Naar wij vernemen heeft de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen aan de besturen van scholen voor ge woon lager onderwijs en lager nijverheidsonderwijs doen we ten, dat de dag, waarop te Amsterdam de inhuldiging van Koningin Juliana zal plaats hebben, nl. 6 September, als extra vrije dag kan worden aangemerkt. De middelbare scholen be ginnen het cursusjaar eerst op 7 September zodat die van zelf op dé zesde gesloten zijn. Aan het Rijkspersoneel zal niet alleen op 31 Augustus vrij af worden verleend, doch ook op 6 September, een en an der voorzover zich daartegen geen dringende redenen van dienstbelang verzetten. De Belgische .Senaat heeft met 83 tegen 66 stemmen besloten het voorstel van de Katholieken over het organiseren van een volks stemming over de terugkeer van koning Leopold, in overweging te nemen. „Misschien zou men iot geweld zijn toevlucht moeten nemen" De Britse, Franse en Amerikaanse vertegenwoordigers in Moskou, die met Molotov wilden spreken over de blokkade van Berlijn, hebben hun plan voorlopig op moeten geven. De persafdeling van Molotov's departement deelde aan Reuter mede, dat de Sovjet-minister van buitenlandse za ken ,;zich op het ogenblik niet in Moskou bevindt" Zijn plaatsvervanger Andrei Wysjinski was er ook niet, in verband met de Donau-confe. rentie te Belgrado. Er werd niet bg verteld, hoe lang Mo lotov zou wegbiyven, noch wie zijn plaatsvervanger was. Molotov was Zondag niet te- genwoondig by de parade te Moskou, ter gelegenheid van de dag der luchtvaart. Velen dachten toen, dat hy met va- cantie was. Men verwacht nu, dat de Westerse vertegenwoordigers zullen wachten met het doen van de voorgenomen stappen totdat Molotov weer beschik, baar is voor besprekingen. In sommige kringen te Lon den trok men de conclusie, dat de „diplomatieke afwezigheid" van Molotov niet alleen on beleefd is tegenover de Weste- lgke mogendheden, doch ook in verband staat met de wens de Berlijnse kwestie slechts te be spreken op door de Sowjet. regering verlangde voorwaar den. Ernest Bevin beeft Donder dag het Lagerhuis gewaar schuwd, de Beriynse kwestie te zien als een crisis waarby men misschien nog tot geweld z(jn toevlucht zou moeten nemen. Daarom was Engeland ge dwongen de gehele toestand nog eens nader te beschouwen. De regering was vast besloten alle maatregelen te nemen, die nodig zouden kunnen zyn. Overwogen werd of de rege. ring misschien gedwongen zou kunnen worden de 20.000 man, die thans iedere maand af zwaaiden, in het pleger te hou den. Bevin zeide er zeker van te zyn, dat het Huis de onge wenstheid zou inzien een offi ciële verklaring af te leggen over de maatregelen, die door de regering genomen werden met het oog op wat er zou kunnen gebeuren. Bevin zeide vervolgens: „Wy zyn bereid met de Sowjet.re- gering in discussie te treden over de toestand in Beriyn en wy hebben een dergeiyke be spreking ook nimmer van de hand gewezen. Men kan echter van de Britse regering, niet- verwachten, <5at zy dit onder druk zal doen" Met de Amerikaanse en Franse regering was een al gemene overeenkomst bereikt over toekomstige besprekingen met Rusland. „Wy zullen zo spoedig mogeiyk trachten de Sowjet-regering ervan to over tuigen, dat wy bereid zyn be. sprekingen te voeren om to komen tot een gcleideiyke op lossing van de gerezen moei- ïykheden". VRAAG VAN CHURCHILL. Churchill verklaarde, dat de oppositie de algemene lyn van Bevins verklaring onder schreef. Op een andere vraag van Churchill antwoordde Bevin, dat de regering „uiteraard" ten nauwste contact onderhield met haar militaire adviseurs. De regering onderhield ook het nauwste contact met de do. minions. Een conservatief vroeg of er werkelyk rekening gehouden werd met de mogelykheid van grootscheepse .luchtlandings operaties en doeltreffende maatregelen hiertegen be raamd waren. Bevin verzocht de leden van het Lagerhuis hem niet lastig te vallen met details. Tweeling wordt 95 jaar. Op vijf Augustus a.s. hopen Anna Maria Theresia de Bont in Waspik en Huiberdina Petronella ae Bont, weduwe van de heer Joh. A. van Schyndel te Baardwijk, haar 95ste verjaardag te vieren. Deze dames zyn waarschijnlijk de oudste tweeling van Neder land. Van Kleffens: „Kijik Hever naar Berlijn". By de voortzetting Donderdagmorgen in de Veiligheids raad van de besprekingen over de Indonesische kwestie herhaalde de afgevaardigde der Republiek, de heer Palar, zyn vroeger voor de Raad reeds geuite beschuldigingen tegen de Nederlanders en verdedigde het afbreken der on derhandelingen in Indië. Maandagmiddag moest een Spitfire van het vliegveld Twente een noodlanding maken in de omgeving van Zwolle. Na een glyvlucht van 200 m. sloeg het toestel om en werd groten deels vernield. De bestuurder liep slechts lichte verwon dingen op. Wordt geschreven door Majoor P. de Kam. Het pacificatiewerk in Ned. Indië. Met het 8ste bataljon van het Regiment Stoottroepen, dat deze week in het vader land terugkeerde, zijn onge veer 40 Zeeuwse oorlogsvry- willigers gerepatrieerd Tot deze Zeeuwën behoort ook de commandant majoor P. de Kam uit Grypskerke. Majoor de Kam heeft tydens de Duitse bezetting een lei dende rol gespeeld in het verzet op Westelyk Walche ren. Hy was één der initia tiefnemers voor de oprich ting van het Zeeuwse batal jon en hy behoorde tot het officierscorps van dit batal jon. Met dit bataljon is hy naar Engeland en via Ma- lakka naar Ned. Indië ver trokken. Op 1 September '47 ging hij over als bataljons commandant naar 8 R.S., welk bataljon ontstaan is te Weert in Limburg en oor- spronkelyk onder commando stond van de res. maj. A. J. van Raalte. BIJ 8 R.S. Het bataljon heeft eerst dienst gedaan in de Grote Oost en op Bali. In October 1946 werd de gehele Y-bri gade inclusief 8 R.S. ingezet op Zuid Sumatra, waar eerst de Britse bezettingstroepen werden afgelost en daarna een werkzaam aandeel werd genomen in de politionele actie. Toen majoor de Kam ir September 1947 als comman dant van 8 R.S. optrad, was men bezig- door intensieve patrouillegang het gebied meer en meer te pacificeren. Het normale leven keerde geleidelyk terug en de eco nomische activiteit steeg snel. Begin 1948 was door het groot aantal zieken en wonden bij het onderdeel de fevechtskracht zeer vermin- erd. Er brak een rustiger periode aan, die op 10 Juni 1948 werd afgesloten met 't vertrek van 8 RfS. naar Ba tavia ter repatriëring. Verspreid over de vele eilanden van Ned. Indië lig- fen de graven van 21 met R.S. uitgekomen oorlogs vrijwilligers, die hun leven gaven voor het vaderland. Tot zover deze korte ge schiedenis van 8 R.S. Majoor de Kam vertel de ons, dat hy het plan heeft een gedenkboek te schrijven van het Zeeuw se bataljon, waaraan hy nog steeds zyn hart heeft verpand, Hy was vol lof over de wyze, waarop zyn mannen in Indië bun plicht hebben vervuld, ook al was die plicht niet al- tyd In overeenstemming met hun verlangens en idealen. In het byzonder wees ma joor de Kam op de houding, welke de oorlogsvrywilligers aannamen tegenover de in heemse bevolking. Zy hebben het vertrouwen van de bevolking weten te verwerven door correct op treden en hulpvaardigheid. Overal waar de troepen kwamen keerde spoedig de orde en de welvaart terug. HET AFSCHEID. In een radiopraatje, dat majoor de Kam eind April 1948 te Palembang hield, gaf hij een overzicht van het pacificatiewerk, dat voorna melijk in Lahat werd ver richt. Hy kondigde daarin het afscheid van zyn mannen aan en besloot met de woor den: „zy gaan straks naar huis. Er is iets van hun ideaal bereikt, doch gaarne hadden zy in geheel Indië recht en veiligheid, gezag en vryheid willen brengen, sa men met hun medewapen broeders tot heil van dit land en van ons Koninkryk," Mevrouw Spoor bedankt voor het C.C.V.F. Mevrouw Spoor heeft mede gedeeld, dat zy rich genood zaakt heeft gezien voor het lidmaatschap van het Centraal Comité Vervanging Familiele. den te bedanken. Mevrouw Spoor zal haar werkzaamheden ten behoeve van het inlichten van verwan ten van zieke en gewonde mi litairen op de bestaande voet voortzetten. Alle voorstellen der C v.g.D. om uit de impasse te geraken zyn door de Republiek aan vaard, doch door de Nederlan ders afgewezen, aldus Palar. Met betrekking tot de „blok kade" heeft, naar Palaris mening, het door de C. v. d. D. aan de Raad uitgebrachte rapport de juistheid aange toond van wat hij hier over in vorige vergaderingen naar voren heeft gebracht. De „Ne- derlandso voorwendsels" voor het treffen van beperkende bepalingen op handelsgebied bestreed Palar. De Republi keinse handel wordt uitgescha keld en dat. wat er nog aan handel wordt gedreven is al leen mogelyk door wat de Nederlanders „smokkelhandel" gelieven te noemen. Palar eindigde met de Vei ligheidsraad te verzoeken, maatregelen te treffen tegen de Nederlandse handelsbelem meringen en hield een warm pleidooi voor het Australisch- Amerikaanse compromisvoor stel. v. KLEFFENS ANTWOORD Mr. van Kleffens zette uit een, dat sedert begin Juli van de onderhandelingen geen noemenswaardige vorderingen kunnen worden verwacht. Ten eerste door de verkiezingen in Nederland en ten tweede door Me vervanging van Coert Dubois. Zo spoedig dit nieuwe lid rich in verbindng zal heb ben gesteld met de Nederland se en de Republkeinse rege ringen, kan het werk der C. v.g.D., voor zover het van ons afhangt dadelyk worden hervat. Het was voor de Re publiek een zinledig gebaar om politieke onderhandelingen af te breken. De heer van Kleffens acht te het eigenaardig, dat de Veiligheidsraad hele dagen be steedt aan de Indonesische kwestie, die niet het geringste gevaar voor de internationale vrede oplevert. Het moet de wereld toch wonderiyk voorkomen, als de Raad van alle in gang zynde blokkades niet spreekt over die van Beriyn, doch wel over de beweerde blokkade van In donesië. Nederland is zich bewust van de door het handvest der V.N. opgelegde verplichtingen en voor de Nederlandse rege ring zal de C. v. g. D. steeds het neo plus ultra blijven. De Chinese afgevaardigde Tsiang vermaand© beide par tijen, rich strikt te houden aan de militaire- en economi sche bepalingen der op de Renville gesloten overeen komst. De zitting werd hierna voor onbepaalde tyd verdaagd. De prijs van krenten Zoals bekend, worden kren ten en rozynen voortaan niet meer op bon gedistribueerd. Voor deze in „vrije" distribu tie by de winkeliers beschik baar komende gedroogde zuid vruchten gelden de volgende maximum-consumentenpryzen krenten 0.22, rozynen 0.16 per 100 gram. Da Costa Gomez en Planlz naar Curagao vertrokken. Donderdag zyn per K.L.M. lyntoestel naar West-Indië de vertegenwoordigers van Cura cao in Nederland, mr. dr. M. F. da Costa Gomez en de on dervoorzitter van de staten van Curacao, W. R. Plantz naar Curacao vertrokken. In het sanatorium Sonnevanck te Harderwijk, waar hij sinds Mei Groot warenhuis te Brussel afgebrand. Schade loopt in millioenen. Het grote warenhuis Grands Magaslns de la Bourse te Brussel la In de afgelopen nacht door brand voor een groot gedeelte verwoest. Men ls de vuurhaard ln het enorme gebouw, dat wordt begrensd door smalle straten, nog niet geheel meester; Grote voorra den gingen verloren en de schade beloopt in de millioenen. Het verkeer in het gedeelte, van Brussel, waarin het ge bouw is gelegen, moest omge legd worden. Slachtoffers zyn niet te betreuren. De Vierdaagse. De derde dag der Vierdaagse ging Donderdag van Nymegen over Nederhasselt naar Mook en toen over de heuvelen van de Plasmolen naar het bekende Groesbeek. Het was een lange zonnige weg, welke ook dit. maal weer vele slachtoffers ge- eist heeft Vanmorgen bleven 52 deelnemers thuis en er zijn er 96 in de loop van de dag uitgevallen, zodat in 3 dagen het aantal deelnemers tot amper 6000 is teruggevallen. DE VOORSPELT: ZEER WARM. Geldig tot Vrfjdag„vond. Byna overal zeer warm en zonnig weer. In de namiddag echter in het Zuiden van het land wat toenemende bewol king mét een kleine kans op enkele verspreid optredende onweders. Zwakke tot matige VC xiüiuerwjjK, waar nu sinas Mei bussen 1947 werd verpleegd, is dezer da- Noorcioost en Zuidoost. Langs gen overleden dr. Lie Hing Dhiam. do Waddeneilanden tydeiyk vrij zendingsarts aan het Petronella- krachtige Noordoostelijke hospitaal te Djocjakarta. 1 wind

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1