Vernieuwing der zuivelindustrie Olympische Spelen 1948 beginnen vandaag Duitse zwarte markt kreeg een klap Veilingsvereniging Zuid Beveiand in 1947-48 U.S.A. koopt de oude Nederlandse kaasproducten niet meer Proeven in Hoorn TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 29 JULI 1948 (Van onze speciale verslaggever). Amerika lust onze kaas niet meer; dat is een van de rede nen waarom het r(jksproefstatlon te Hoorn thans, nu de pro ductie van ruim twee millioen kg. per week, nog b\j lange na niet toereikend Is om aan de vrcsag te voldoen, naar nieu we methoden zoekt om langs bacteriologische weg die soor ten te bereiden, waar Uncle Sam wel van houdt. Dit reee- archwerk, ondernomen op initiatief van Ir. H. J. Hulsman, tot voor kort rykszulvelconsulent voor Noord-Holland, ge schiedt voorlopig nog op zeer bescheiden schaal, aldus deelt mjj zjjn opvolger mede, maar er wordt In vakkringen veel over gesproken. Al heeft men nu niet de minste moeite met de afzet, men moet vooruit blijven zien. Zijn onze kaasoorten wer kelijk niet meer in trek Ia dit een kwestie van smaakver- andering in het buitenland? CONCURRENTEN. Integendeel: Uit alle hoe ken van de wereld bereiken de fabrikanten vragen naar Goud se en vooral Edammer kaas. Maar in de Verenigde Staten circuleert het gerucht dat de ze producten wegens onvoel- doende pasteurisatie dragers van tb.c. bacillen zouden zijn. Dit is echter sterk overdreven om niet te zeggen geheel onwaar. Wjj hebben hier wei nig tuberculeus melkvee en bovendien is besmettingsgevaar reeds een paar dagen na be reiding uitgesloten. Stellig zijn de buitenlandse concurrenten niet vreemd aan deze campag ne, waarvan het gevolg intus sen is, dat de inkoop-instanties uitdrukkelijk blijk geven van hun gebrek aan belangstelling. Bestaat er kans, luidt mijn volgende vraag, om deze omvangrijke markt terug te winnen? Natuurlijk. Maar eerst moet de productie weer op het voor-oorlogse peil ge bracht worden, teneinde bin nenlandse gebruikers tevreden te stellen. Vervolgens moeten wjj al ónze krachten inspan nen en kennis aanwenden om de kwaliteit te verbeteren. Eerst daarna gaan wij trach ten de melk-overschotten te benutten voor de vervaardi ging van buiten onze grenzen geliefde kazen, quefort en speciaal Camenbert, Ro- Pluimveeteelt alleen óp het kleine boerenbedrijf. (Van onze Haagse redacteur) In tegenstelling tot de wens van sommige, om de pluim veeteelt geheel vrij te laten, heeft de commissie voor klei ne Boerenvraagstukken uit de Stichting voor de Land bouw als haar mening uitge sproken, dat de kippenhou- derij gereserveerd moet wor den voor het kleine boeren bedrijf. Indien men alles vrij laat, loopt men zeer grote kans, dat de kippenhouderij terecht zal komen op het grote bedrijf, dat ook zonder kippen best zou kunnen be staan. Dit is nu niet gewenst, want de grote bedrijven, die dan meteen ook kippen in het groot gaan houden, kunnen op deze wijze de priis van het product bederven en zo het kleine bedrijf in z^er grote moeilijkheden brengen- De commissie is er wel voor stander van, dat het aantal kippen aanzienlijk wordt uit gebreid- Het totale aantal kippen zal men echter móe ten blijven beheersen. De commissie acht het het beste de kuikens te verdelen op toe wiizing over de verschillende bedrijven. Zii bhjft eveneens op het standpunt staan, dat de kippenhouderij alleen mag worden uitgeoefend door hen die hét hoofdberoep in de landbouw hebben, met dien verstande echter, dat zii his torische rechten van niet boe ren wil eerbiedigen. Tevens sprak de commissie zich uit voor voedertoewiizing voor lopig op basis van het gele verde aantal eieren- sinds de oorlog ln Amerika een goede reputatie genieten. NIEUWE METHODEN. Zijn de proefnemingen met deze uitheemse berei dingsmethoden al in een gevor derd stadium en heeft men al goede resultaten béhaald Pas het volgend jaar kun nen wij, althans wat de ge noemde soorten betreft, een begin maken. Voor het laten rijpen van de kazen zijn name lijk speciaal ingerichte bedrij ven nodig met op het langdu rig rottingsproces berekende kelders. Enkele fabrikanten zijn bereid om als het onder zoek kans van slagen belooft de kosten van aanleg daarvan te dragen. Zijn dat de twee enige specialiteiten. die men hier wil gaan maken of gaat men ook rekening houden met voor keur die elders ter wereld be staat? Roquefort en Camen bert zullen toch wel geen alge mene aftrek vinden? Men is van zins de hier te lande reeds voor de oorlog beoefende aanmaak van Che shire en Chadder te hervatten. Onze melk en dan ln het bij zonder de Friese is daarvoor beter geschikt dan die welke men ln Engeland, waar deze kaassoorten een nationale lek kernij vormen, uit de Domini ons ontvangt. In Nederland zjjn deze merken onverkoop baar. Is men ln Denemar ken al niet veel verder met de ze oriëntatie op de smaak van de vreemde klant? DEENS VOORBEELD. In Denemarken brengt men thans reeds twintig tot dertig uitheemse kaassoorten in de handel, gedeeltelijk met veel succes. Maar dat komt voor namelijk omdat men daar geen eigen specialiteiten kent, zoals bij ons. Men heeft zelfs geprobeerd onze Goudse en Edammer na te bootsen, maar daar is niets van terecht geko men. Dat is ook geen wonder als men bedenkt, dat Goudse kaas In Edam haar afkomst verloochent en nauwelijks van Edammers te onderschelden is. Zou Nederlandse Camen bert beter worden dan Deen se, is het laatste dat wij van de zuivelconsulent willen we ten? Zonder enige twijfel, ant woordt hij zelfverzekerd, want onze melkwinning staat in kwaliteit stukken hoger? Ook het aantal kaassoorten wordt weldra met een ver meerder. Op het landbouw proefstation te Hoorn is men reeds druk bezig met experi menten om een merkwaardig zuivelproduct, dat vroeger een jaar of dertig geleden, in Friesland locale bekendheid genoot, in ere te herstellen. Deze kaas draagt de typische naam „mesthanger" en wordt gekenmerkt, behalve door de eigenaardige smaak, door de blijvende smeerbaarheid. De productie daarvan is sterk af hankelijk van de weersomstan digheden slechts drie maan den, April, Mei en October per jaar bieden een redelijke kans van slagen. Geldsanering deed de goederen opduiken. Werkloosheid steeg niet onrustbarend. (Van de A.N.P.-correspondent te Berlijn) De een maand geleden uit gevoerde sanering der Duitse geldcirculatie heeft het leven in West-Duitsland ln belang rijke mate gewijzigd. Het uiterlijk van de steden in het Westen heeft in deze maand een grotere verandering on dergaan dan in de drie voor afgaande jaren. Er zijn plot seling goederen in de winkels gekomen, die het Duitse pu bliek sedert jaren alleen te gen de prijzen der zwarte markt kon betrekken. In de etalages treft men thans een keur van gebruiks artikelen aan, deels van goe de kwaliteit en afwerking. Zy variëren van alle mogelijke huishoudelijke artikelen tot radio-apparaten, fietsen en automobielen. De levensmidde lenwinkels vertonen een totaal gewijzigd beeld. Verdrongen zich vroeger dichte mensen- drommen voor de deuren, thans is ex een normale be drijvigheid en vindt men er groente, fruit en gebak in grote hoeveelheden. Dat alles is zoals de Duitsers zeggen „uebemacht" gekomen. Op de ochtend van de geldsane ring waren de goederen er tegelijk met het nieuwe geld. Degene, die de uitermate slechte voorziening der Duit se markt voor een belangrijk deel mede geweten hebben aan de onwil der leveranciers om hun voorraden tegen het oude waardeloze geld af te zetten, hebben gelijk gekregen. In de afgelopen maand heeft men een geleidelijke stijging der prijzen kunnen constateren Een aantal Evenals ln Amerika wordt ln Engeland hard gewerkt aan onderzoekingen ter toepassing van de atoom-energie ln de Industrie, Het onderzoek-statiön, geheel omgeven door een ërikkeldraadafzetting, is gelegen te Harwell ln Barkshlre. [et hoofdmachinegebouw ligt in het midden rechts. Daar achter, links van het crlclietveld, liggen gebouwen, die vroe ger door de B.A.F. gebruikt werden en nu dienst doen voor huisvesting van de staf. Het laboratorium-gebouw staat links op de voorgrond» artikelen, voornamelijk de uit geïmmp or teerde grondstof fen vervaardigde, is duurder geworden. Prijzen van de zeer gevraagde textielwaren en schoeisel zijn gestegen, soms tot 509c. Daartegen is een daling der prijzen van ver schillende huishoudelijke arti kelen en halfluxe waren waar te nemen. De vrees, dat na de geld sanering een grote werkloos heid zou optreden is nog niet bewaarheid. In de voornaam ste landen* zijn de werkloos heidcijfers met vijftig procent gestegen, doch zij zijn geens zins onrustbarend. Het land Noordrijn-Westfalen telt thans ruim 150.000 en Beieren ruim 200.000 werklozen. Ontslagen in massa en stil legging van bedrijven zijn nog niet voorgekomen. Wel wordt in het bouwbedrijf de arbeids- mogelijkheid geleidelijk gerin ger. DE ZWARTE MARKT De zwarte markt heeft het grootste deel van zijn gebied verloren. Zjj concentreert zich thaift voornamelijk op die ar tikelen, die met hoge accijn zen zijn belast: koffie, tabak en sterke dranken en op devie zen. Daar het huidige aanbod van goederen vrijwel uitslui tend uit voorraden afkomstig is, zal het succes van de sane ring grotendeels afhangen van de mate, waarin het gelukken zal het productiepeil der indu strie sterk op te voeren, Deze mogelijkheden hangen niet al leen af van de opleving van de arbeidslust, die hier en daar zeer sterk is, doch voor namelijk van de voorziening met grondstoffen, energie en nieuwe investeringen. SPLITSING BERLIJN De formele splitsing van Berlijn in twee afzonderlijke bestuurde gemeenten is een kwestie van slechts korte tjjd. Het raadhuis van Schoe- neberg wordt reeds ingericht om plaats te bieden aan de ambtenaren van het toekom stige West-Berlijnse bestuurs lichaam. Uit de aard der zaak zal een dergelijke splitsing van Berlijn in twee administratief, monetair, politiek en verkeers technisch gescheiden delen het toch reeds zwaar getroffen bedrijfsleven volkomen ont wrichten. In Berijjnse indu striële- en handelskringen ziet men dan ook met grote bezorgdheid de komende ont wikkeling tegemoet „Bihato" gaat niet door. De Bergen op Zoomse Mid denstandsvereniging heeft beslo ten de aangekondigde Bihato- tentoonstelling, die van 7 tot 15 Augustas zou worden gehou den. dit jaar niet te doerudoor- gaan. Wel zal by gelegenheid van het regeringsjubileum een winkelweek gehouden worden. Het besluit is genomen in ver band met de jaarlijkse Maria- ommegang op 15 Augustus. De „Prinses Irene". NIET GESCHIKT VOOR VAART OP YVESTER- SCHELDE. De afdelingen van de Pro. vinciale Staten van Zeeland hebben het voorstel van G.S. tot vaststelling van de jaar stukken van de Provinciale Stoombootdienst over 1946 on derzocht. Een lid vroeg naar de oor zaak van het grote verschil tussen sommige ramingen en de werkelijke lasten. G.S. ant. woordden, dat dit komt door de bovenmatige dienst, welke van de schepen gevraagd wordt. Een ander lid hesprak de grote bezwaren, die aan het februik van de „Prinses rene" kleven. De boot is to taal onvoldoende voor de vaart op de Wester-Schelde. Gaarne zou men zien, dat naast de nieuwe ferryboot er een meer geschikt schip wordt ingelegd. Bq sommige gelegenheden is het levensgevaarlijk om aan boord van de „Prinses Irene" te gaan. Het college van G.S. ziet ook gaarne een nieuwe boot ingelegd, maar die is niet beschikbaarDe .Prins Willem I" de „Oosterschelde*" en de „Koningin Emma" moe ten nodig worden gereviseerd; het ia niet mogelijk deze sche. pen langer in de vaart te hou den. De bovenmatige toene ming van het verkeer vorderde alle schepen, waardoor deze uitgevaren raakten en de kos ten, ook die van revisie, zeer hoog werden. Wat betreft de lijn Vlissin. genBreskens werd er op ge wezen, dat er bij de begroting uitgegaan was van het in de vaart zijn van één schip, maar dat van 13 Febr. 1946 af twee schepen en in de zomer van 1946 gedurende enige tijd 3 schepen op deze lijn hebben gevaren. Erkend wordt ten slotte, dat de „Prinses Irene" niet bij elke weersgesteldheid geschikt is voor de vaart op de Wester-Schelde. Dat de vaart hiermede levensgevaarlijk zou zijn, wordt echter ontkend. G.S. streven er naar de boot alleen bij uiterste noodzaak en bij gunstig weer te doen ge. bruiken. Goed oesterweer. Eindelijk is het dan toch zo ver gekomen! We hebben goed warm zomerweer. Naast de mensen met vacantie waren het de oesterkwekers, die daarop vurig hoopten. Want het zag er voor de broedval tot voor kort allesbehalve rooskleurig uit. Wel was er voldoende broed in het water te consta teren, doch de temperaturen liepen terug tot 15 en 14 gra den, hetgeen beslist onvoldoen. de is voor de ontwikkeling der oesterlarven. Toch maakte men een begin met het te water brengen der collecteurs en werden er ondanks de zeer on gunstige vooruitzichten vele mosselschelpen uitgezaaid. De pannen bleven echter allen op FAKKEL OP TIJD IN LONDEN. De Olympische toorts ln het Olympisch Stadion te Londen tydens het proefbranden. De toorts zal door de laatste es tafette-loper van Griekenluaid op 29 Juli bij de openingsplech tigheid der Olympische Spelen worden ontstoken. De toorts wordt brandende gehouden met butagas, dat een helder gele rookloze vlam produceert. De toorts werd ontworpen door chemici van de Shell in het proefstation te Delft. De foto toont de ontstoken Olympische toorts. De fakkel van de esta fette-loper wordt gedoofd In de ln de nabyheid staande zandemmer. de steigers staan. Geen enkele pannenlegger waagde het te beginnen voor het weer veran derde. In de loop der vorige week kwam de kentering en naast een groot aantal larven (men spreekt van 500 tot 1000 stuks per 100 liter water) is de temperatuur thans zodanig gestegen, dat deze diertjes goed tot ontwikkeling kunnen ko men. Als het weer nu nog wat warm wil blijven, kan tegen het eind van Juli een flinke aanslag op de pannen worden verwacht. De schelpen die uiteraard langer geschikt bly_ ven om broed te vangen dan de pannen, kunnen nog gunstige resultaten afwerpen. De toe komst zal leren, wat er nog van de schelpjes terecht zal komen. Al met al hebben de oestermensen toch weer meer moed. Wel zullen de oestertjes dit jaar hoogstwaarschijnlijk kleiner zijn dan gewoonlijk, daar er zich van de eerste broedval practisch niets heeft kunnenontwikkelen en de eerst gevallen broedjes uiter aard steeds de grootste zijn. De minister van sociale za ken heeft een commissie inge steld met de opdracht de vraag stukken, rakende de blinden te bestuderen, en de minister terzake van advies te dienen. Tot voorzit ter is benoemd dr. L. Leydesdroff. plv. directeur-generaal van de volksgezondheid. Tegenslag voor onïe zwemploeg. Vandaag worden de Olym pische Spelen 1948 officieel ge opend. Na véle maanden van voorbereiding zullen voor het eerst sinds twaalf jaar de beste sportslieden van groot aantal landen de strijd aanbinden om de ereplaatsen ln vele takken van sport. De gastheren hebben zich ingespannen om de gasten zo goed mogeiyk te ontvangen. De gevolgen van de oorlog hebben wel hun stempel ge drukt op het inrichten van de kampen en - het verstrekken van de voedselrantsoenen, maar met grote voortvarend heid heeft het organiserend comité de moeilijkheden over wonnen Er zullen zeker gebre ken naar voren komen t>y de spelen, maar we twyfelen er niet aan, of de sportieve sfeer zal overheersen. OLYMPISCH VUUR Het Olympisch vuur zal Donderdag op tjjd in Londen zijn, zo verklaarde de organi sator van de Olympische fak- kelestaffette, commander Col lins Mocht de fakkel onver wacht uit gaan, dan zjjn er in de begeleidende auto twee brandende reserve-fakkels aan wezig, zodat onder alle om standigheden het vuur uit Griekenland zal komen. De antieke lamp, die gebruikt wordt om de fakkel aan te steken, zal als geschenk van de bevolking uit het dorpje Olympia aan Prinses Eliza beth worden aangeboden. In middels is de fakkel Brus sel al gepasseerd en op weg naar Calais. ZWEMPLOEG De Nederlandse zwemploeg heeft met pech te kampen. Toen de ploeg in Wembley pool verscheen, bleek een zwemster op het appèl te ontbreken. Alleen Coby Floor was onder leiding van trainer Bosch aan het springen. Onze tweede vertegenwoordigster Kiki Heek uit Batavia is namelyk bij het springen in 't zwem bad te Northwood gewond geraakt, daar dit zwembad •te ondiep is. Na enige tyd rust zal zij waarschynlijk de training weer kunnen hervat ten. Behalve de watcrpolo- spelers, waren alle leden on der leiding van Ma Braun aan het trainen. Het enige bezwaar is ei- genlijk de transportkwestie van Northwood naar de moet want In het gebouw van de Tweede Kamer te 's-Graverihage heeft de minister-president, dr. L. J. M. Beel, Dinsdagmiddag de buitengewone zitting der Sta ten-Generaal, welke tot 18 September &2l duren, met een korte rede geopend.. Een overzicht van de verenigde ver gadering der Eerste en Tweede Kamer tydens het uitspreken van de openingsrede. Wembleypool. Hierin verbetering komen, anders is het niet dénkbeel- dig, dat de een of andere ploeg zwemsters of zwem mers te laat aan de start verschijnt. Ook de internationale springcommissie heeft gecon fereerd. In de jury voor het schoonspringen en voor het torenspringen heren is de heer G. R Hemsing geko zen, terwjjl mej. G. Klapwjjk in de jury voor het toren- springen "dames werd be noemd. Een buitengewone eer voor beide landgenoten 1 De loting voor de athletiek-nummers. De loting voor de Nederlandse deelnemers in de Olympische at letiekwedstrijden luidt als volgt: HEREN. 110 m horden: 6 series. De 2 eerste in elke serie komen in de tweede loop. 4e serie: Zwaan (Ned.), Lidman (Zweden). Green (Austr.). Vickers (India), And Sa- bater (Porto Rico). 100 meter: 12- series. De eerste 2 van elke serie komen uit in de tweede loop. 8ste serie: Zwaan (Ned.), Mc. Kenzie (Jam.), White (CeyL), Bartram (Austr.). Dasilva (Braz.) en Chacon (Cuba); 12e se rie Klein (Ned.), Patos (Urug.). Maung Sein (Birma). Aksur (Turk.) Bantha (Hong.), Bally (Frank.) en Philips (India). 200 m.: Eerste 2 van elke serie komen in volgende loop. 11e serie: Scholten (Ned.), Sein (Birma), Hausen (Braz.), Tima (Hong.), en Testa (Urug.). 12e serie: Lammers (Ned.), La Beach (Pan.), Stephan (Frank.), Peltie (Can.), en Fayos (Hong.) 800 m.: De eerste 4 van elke se rie komen in de volgende loop. 4e serie: De Ruijter (Ned.). Winter (TsJ.-Sl.). Buil (Trin.). Wint (Jam.) Barthel (Lux.), Denctuerk (Turk.) en Henniger (Can.), 4 X 100 m. Eerste 2 van elke se rie komen in de finale. 3e serie: Nederland, Frankrijk, Usland, Ar gentinië en Canada. 3000 m. steeple: Eerste 4 van elke serie komen in de finale. 3e serie: Slijkhuis (Ned.), Sjostrand (Zw.), Kainlauri (Fin.). Jeszennsky (Hg,), Chesneau (Frank.), Howel (Gr.Br.), Frieden (Lux.), Onel (Turk.), Over ton (Ver. St.) en Everaert (Belg.). 5000 m_.: Eersta 4 van elke serie komen in de finale. 3e serie: Slijk huis (Ned.), Reiff (Belg.), Perala (Fin.). Albertsson (Zw.). Mlmoun- O-Kacha (Frank.), Olney (Gr. Br.), Bralo (Arg.). Egan (Ierse Vr.), A- larcon (Mex.) en Kjersem (Noor). 1500 m.: Eerste 3 van elke serie komen in de finale. Ie serie: De Ruijter (Ned.), Strand (Zw.), Jor- gensen (Den.), Gehrman (V. St.), Lucto (Fin.). Klein (Frank.), Sal- mond (Can.). Barry (Eire), Mon- grut Minoz (Peru), Streuli (Zw.), Osnel (Turk.). 2e serie: Slijkhuis (Ned.). Cevo- ra (Tsj. SI.). Wilson (Gr. Br.), Jo hansson (Fin.), Torres (Arg.), Schneider (Oost.), Hutchins (Can.), Mavriodis (Griek.). Adarranga Eli- zaran (Spanje). Tuil (Trin.), Ei- schen (V. St.). DB DAMBS. Dames: 80 meter horden: Eerste van elke serie komen in de halve finales. Ie serie: Fanny Blanker»- Koen (Ned.), Manuel (V. St.), Up ton (Gr. Br.). Toulouse (Frank.), Huber von Appen (Chill), James (Finl.). 4e serie: Gerda van der Kade-Koudijs (Ned.). Walraven (V. St.), Steurer (Oost.) Beckett (Jam.) en Naukkarinen (Fin.). 220 m.: Eerste 2 van elke serie komen in de volgende loop. Ie ae rie: Fanny Blankers-Koen (Ned.), Sprecher (Frank.), Luz (Braz.), Ed- ness (Berm.), en Faggs (V. St.). fle serie: Gré de Jongh (Ned.), Pav- lousck (Oost.), McKinnon (Austr.), Millard Pacheco (Chill), Phlpps (Jam.) en Faugouin (Frank.). 7e serie: Nel Karelse (Ned.), William son (Gr. Br.), Ranftl (Oost.), Wel- ler Schneider (Chili), Chester (Can.) en Caurla (Frank.). 4 X 100 m.: Eerste 2 van elke serie komen ln de finale. 3e serie: Nederland, Ver. Staten, Hongarije en Denemarken. 100 m.: Eerste 2 van elke serie komen in de volgende loop. Ie se rie: Fanny Blankers-Koen (Ned.). Oberbreyer (Oost.), McKinnon (Austr.) Meyers (Can.), en Martin (Hong.). 8e serie: Xenia stadt-de Jong (Ned.), Taglidaferri (It.). Pav- lousck (Oost.). Edness (Berm.) en Butis Zuid-Slavië). 0e serie: Gré de Jongh (Ned.), Steurer (Oost.). Jones (Can.), Moussier (Frank.) en Paulsen (Noorw.). VOORDELIG SALDO VAN 3722,50. Vergadering te Goes. Dinsdagmorgen hield de veilingsvereniging „Zuid-Be veland" haar jaarlijkse alge mene vergademg in de zaal Krijger te Goes. De voorzitter, de heer J. O. C. Lenshoek, wees er in zjjn openingswoord op, dat 1948 een goed fruitjaar is, maar dat Zeeland reeds ver schillende stroppen heeft ge had door onweer e.d. Spr. herinnerde verder aan de openstelling van de paksta- tions te Oudelande en 's-Hee- renhoek en de aanbesteding van het nieuwe koelhuis. Uit de mededelingen b'leek o.a. dat Noord-Beveland wel sorteerrulmte doch nog geen pakstation heeft. JAARVERSLAG. De heer J. J. Lindenbergh bracht als secretaris zijn uit voerig jaarverslag uit, waar uit o.a. bleek, dat de op brengsten in de laatste tien jaar, drie maal één millioen. drie maal drie millioen, 2" maal vier millioen en 1 maal 6 millioen gulden bedroegen. In het verenigingsjaar 1947-1948 was het 4 millioen gulden. Voor de leden bracht het jaar in doorsnede niet 'n hoog netto resultaat. Het uiterst lage klimaat in de winter en daarna de warme droge zomer heeft geen goe de invloed gehad. Men nad alles in een recordtjjd te ver werken. Ook do secretaris herinnerde aan de bouw der pakstations, er was een goe de omgang met de handel en klachten kwamen bij het be stuur niet in. De heer van 't Westeinde bracht het verslag der finan ciële commissie uit, welke adviseerde tot goedkeuring der rekening, welke een voorde lig saldo 1947-1948 aanwjjst van 3722,50. De balans en de rekening der ingehouden veilingsper centages werden goedge keurd. De heer van 't Westeinde werd in verband met zyn af treden dank gebracht voor het vele werk, in het belang van de veiling ver richt. In zjjn plaats werd be noemd de heer Steine, thans plaatsvervangend en als z danig de heer v. d. Linde. Zonder discussie werd be sloten de percentages provi sie voor aanvoerveiling voor leden op 5 en gasten 7 en voor monsterveiling op resp. 3 en 5 te bepalen en de contributie te handhaven op f 15. De aftredende bestuursle den de heren A. v. d. Poest Clement, A. J. v. d. Linde en J. J. Lindenbergh, die herkozen werden, namen de herbenoeming aan. Ook de heer H. B. Pilaar' werd her kozen, maar hield de beslis sing in beraad. Van de 4 lening resto groot 2000, wet. de volgende nummers uit: loot: 21, 64, 129, 163, 228, 240. VERPLICHT VEILEN. Een uitvoerige discussie ontspon zich over het voor stel om het veilen van groen ten en fruit verplicht te stel len. Pe' "erott De voorzitter wees er op< dat het mogelijk is, dat ver plicht veilen van bovenaf weer ongedaan wordt ge maakt, maar- dan is het zeer gewenst, dat men het vol gend jaar in de statuten deze verplichting vast legt. Tenslotte werd het voor stel aangenomen, nadat heé bestuur had toegezegd ln verschillende delen der Bove- Landen de kwestie nader te komen toelichten alvorens de statuten gewijzigd worden. Dit besluit werd genomen bQ zitten en opstaan, waarby 'n Kot» meerderheid werd be- ald. Na toelichting over de fi nanciële gevolgen werd een voorstel om op het terrein van de voormalige Stroopfa- briek in de Peel een emba- lageloods te bouwen, aange nomen. De vergadering verenigde zich met net handhaven van 4 als rente voor het le denkapitaal en aflosbaar stel len van bedragen beneden 25. By de rondvraag werd oa. nog vril lang gediscussieerd over de gevolgen voor de le den van het gebruik maken van het pakstation te Oude lande. dat duurder aou züh als dlroot te Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5