KAPPIE en het geheim van de aardlaag Nogmaals: Mijn Schildt ende Betrouwen KLANKEN AETHER Beleggers willen hogere rente he t Mysterie van de Prinsengracht 3 obligaties blijven beneden pari. Een vrije geldmarkt nodig (door onze economische medewerker) Sedert enige jaren voert Minister Lieftinck nu al een goedkope geldpolitiek in zgn vaan, doch steeds meer blijkt dat de practyk van zyn doen weinig moet hebben. Begin 1947 heeft de heer Lieftinck alle lopende staats leningen, die een rente van meer dan 3 hadden, om gezet (geconverteerd) in ^en reusachtige lening van. Z die na 1957 3% zal ge ven. Hij spaarde hierdoor voor de staat een zeker be drag aan rente, doch ander zijds moesten alle bezitters staatsobligaties en hieronder zitten vele kleine beleggers een. aderlating ondergaan. Zijn tegenstanders geven echter de strijd niet zo gauw gewonnen en zo moest onze minister in September 1947 b.v. een hard gevecht leve ren tegen het z.g. Beleggers front (waarin de grote instel lingen als spaarbanken, boe renleenbanken, pensioenfond sen, verzekeringsmaatschappij en zijn verenigd) om dit te dwingen ook voor de ge meente- en provinciale lenin gen een rente van 3% aanvaarden. Hij overwon an dermaal en' schijnbaar was hg heer en meester van het ter rein. In Mei van dit jaar kwam de laatste stap; de 3/3% lening 1938 ging de laan uit nieuwe leningen; een kortlo pende lening (16 jaar) van 3 of een langlopende (50 jaar) van 3% HET WATER. Als wij nu weten, dat in het algemeen de rente stijgt naar mate de termijn van uitlening langer wordt, dan zouden wij kunnen zeggen, dat Minister Lieftinck enig water in zijn wijn heeft ge daan door voor die langlo pende lening van 50 jaar 3% rente te geven. Edoch, de natuur blijkt ondanks deze tegemoetko ming toch sterker te zijn dan de leer. Want wat is 't geval? Al die staat-, provin cie- en gemeenteleningen no teren op de beurs en nu biïfkt het dat de meeste van de 3 Staats- en Gemeen teleningen, die zijn uitgege- van tegen pari of 100 (d.w. z dat men voor een lening van 1000 het volle bedrag heeft moeten neertellen) te- fen lagere noteringen wor- en verhandeld. Met andere woorden, de beurs is men b.v. een 3 Nederland slechts bereid pl. min. of 982,50 te betalen. Voor een 3 Ned. Indië pl. min 93, of 930, terwijl deze' da ling zich ook voordoet bij de hypotheekbanken, welke niet hoger noteren dan gemiddeld 95 of 950. Bij de grote langlopende staatsleningen van 1937 en 1947 komt deze prijsval nog niet eens zo tot uiting, om dat zij gebruikt kunnen wor- len voor de betaling der ver mogensheffingen in eens en dan een waarde vertegen woordigen van 1000; dit vormt dus een koerssteun, daar belastingplichtigen deze stukken zouden kopen als ze teveel in prijs zouden dalen. Desondanks worden ook deze fondsen reeds verhan deld tegen noteringen, die la ger zijr dan die, waarop aan koop voor belastingdoelein den ten volle aantrekkelijk is. Zodra deze belastingbeta ling achter de rug is, ligt het dus voor de hand, dat deze 3 geen genoegen ne men, daar zij menen dat de werkelijke rente thans hoger ligt. Onder die werkelijke ren te, ook wel natuurlijke ren te genoemd, verstaan zij dan een rente, die tot stand komt als het aanbod van de spaarders vrijelijk staat te genover de vraag van hen die kapitaal zoeken. STIJGENDE TENDENZ. Het ziet er naar uit dat deze tendenz van stijgende rente zich zal voortzetten, en zo zien w(j dat ooraanstaan- de zakenbladen en beleg gingsexperts de beleggings zoekenden reeds adviseren de langlopende 3 leningen niet meer te kopen, ze even tueel te verkopen omdat op de duui het verlies by ge dwongen verkoop men moet b.v. plotseling over con tanten beschikken steeds groter wordt. Wij willenhier volledig heidshalve aan toe voegen, dat de overheid bij uitloting altijd het volle pond, dus 1000 terugbetaald. Het ge vaar van het koersverlies loopt men dus alleen, als men eigener beweging voor die datum van uitloting gaat verkopen. (Nadruk verboden.) OPENINGSPLECHTIGHEID VAN OLYMPISCHE SPELEN Koning George VI, Konin gin Elizabeth en Prinses Mar garet zullen Donderdagmid dag a.s. in het Wembley stadion het défilé, dat 50 mi nuten duren zal, van de Olympische deelnemers bijwo nen Na afloop hiervan zal lord Burghley, voorzitter van het organisatie comité, de Koning verzoeken de Olympische Spe len te openen, en dan za"l de Koning de volgende woorden spreken: „Ik verklaar de Olympische Spelen te Lon den, waarmee de 14e Olym piade van de modem© tgd wordt ingeluid als geopend." Deze plechtigheid zal om 4 uur 's middags plaats heb ben, en zeven minuten later wordt de Olympische fakkel die met fanfares en saluut schoten ontvangen zal wor den, in het stadion verwacht. Bij de opening zal de aarts bisschop van York een wij dingsrede uitspreken. HANDBAL HANDBAL—TOURNOOI HELLAS. De handbalver. „Hellas" te Goes, organiseerde Zondag sportwedstrij den, die zeer geslaagd mogen he ten. De uitslagen waren: le afd.: Volt—Tonido 18—2. Hel las—Tonido 13, HellasVolt 7—6. 2e afd.: Hellas IITonido II 46, Volt II—Tonido II 2—7, Volt II— Hellas H 4—8. Dames: HellasTonido 43. To nido—Volt 3—0. Hellas—Volt 11—2. De temperatuur stelde de spelers zwaar op de proef. De finale tussen Hellas en Volt was een wedstrijd, die op hoog peil stond. De rust stand was 22. ëa de rust werd het tempo opgevoerd en om beurten gedoelpunt. Vijf minuten voor het einde had Volt de leiding met 5—6. Daarna wierpen de Hellas-Voor- waartsen zich verwoed in de strijd en het gelukte zowaar de Volt-doel- man twee maal te passeren. Zo eindigde de fraaie wedstrijd in een 76 overwinning voor Hel las. De voorzitter van Hellas, de heer van Haasdonk, dankte alle ploegen, benevens de scheidsrechters, voor hun medewerking. 63. Maar het waren geen ellende en narigheid, die ex aankwamen, het wa ren Signor Rivaldi, Kappie en Pro fessor Larifix die op de „Kraak" stapten. „Wel heb ik van mijl leven!" zei de maat. „Hoeis het mogelijk!" „Aaah! Die stuurmaat!" riep Signor Rivaldi, en hij omhelsde de verbaasde maat hartelijk. „Hier zijn wij al te samen! Jullie zijn mijn visite-gasten op het Pampieto- eiland! „Wat bedoelt hij?" vroeg de maat aan Kappie. „U ging toch het eiland kopen!" „Jaehmaar Signor Rivaldi heeft het gekocht", zei Kappie. „Wij waren te laat!" „En waar is die boef die poffertjes van mij wilde bakken?" vroeg de maat ongerust „Die zit in de gevangenis!" vertelde Kappie. „Die waren we voor!" „Laat ons naar mijn Pampieto-eiland vaarzeilcn!" riep Signor Rivaldi. „Pampiet is de naam", verbeterde de Professor. „Juist, jampiet", zei Kap pie. En zo voer de „Kraak even later weg, langs de kust, naar het eiland met de pampiet en de diamanten. Burgerlijke stand RILLAND. Ondertrouwd: C. Lobbezoo, 19 j. M. J. Lambregtse. 19 j. Bevallen: M. VermerrisHart- hoorn. z. Overleden: M. Wi^se, 59 j., echt- gen. van J. van Maldegem. op voor 1937 98 Sport LANDMAN DRAAGT DE NEDERLANDSE OLYMPISCHE VLAG. Naar het A.N.P. verneemt, zal de reserve doelverdediger Landman Donderdag a.s. bij de openingsceremonie in het Wembleystadion aan het hoofd van de Nederlandse delegatie marcheren, aangezien hy is aangewezen om de Nederland se driekleur bij het défilé te dragen. SPORTMANIFESTATIE IN OLYMPISCH STADION Op vier September a.s wordt in het Olympisch Stadi- on te Amsterdam een grote sportmanifestatie gehouden, wleke zeer waarschijnlijk zal worden bijgewoond door H.M. de Koningin. In de slotapotheose worden de Nederlandse kampioenen van 1948 in de gelegenheid gesteld samen met de Olym pische équipe o.l.v. van hun chef d© mission, Karei Lotsy, zich in clubtenue voor de Ko ninklijke loge te presenteren. ZWEMMEN Marie Baron overleden. Op 39-jarige leeftijd is over leden mevr. M. de Puij-Ba- ron. Marie Baron, aldus de N. R. Ct., huisgenote en leerlinge van mevr. Braun, was een on zer allerbeste krachten in de periode van de opkomst van de zwemsport. Zij was de eer ste Nederlandse vrouw, die er in slaagde in welke sport dan ook een wereldrecord te beha len. In 1926 zwom zij de 200 m. schoolslag te Brussel in we reldrecordtijd. Zü heeft dit re cord later zelf verbeterd. Op de Olympische Spelen te Parijs zy was toen 15 jaar oud in 1924 won zy' deze zelfde afstand met grote voor sprong, doch de jury moest haar de erepalm onthouden omdat zq een der keerpunten slechts met één hand had aan getikt. Te Amsterdam, in 1928, plaatste zij zich no. 2 achter de Duitse mej. Schrader. Zy heeft hier en in het buiten land ontelbare lauweren ver worven en talrijke kampioen schappen behaald. Te Pamekasan werd in tegenwoordigheid van o.a. de Re- comba van Oost-Java, dr. Ch. O. v. d. Plas en de Resident ter beschikking Hunger de Madoarese Raad geïnstalleerd. De Regent van Pamekasan leest het besluit voor. FEUILLETON Tjeerd Adema „Dat 105 mogelijk", zei de heer Feenstra kortaf. „Hoe vreselijk griezelig. Ik weet zeker, dat ik vannacht weer geen oog dicht doe. Denkt U nog altijd, dat meneer Bassing het gedaan heeft?" „Ik kan Uw vragen niet be antwoorden, mevrouw", zei de rechter.commissaris. „Mis se en wilt U zo vriendelijk zyn ons niet lastig te vallen." „O best", zei mevrouw Jaarsma beledigd. „Als U maar weet, dat :k me niet meer in dat hok met die ratten laat stoppen. Ik denk De rest van haar betoog ging verloren door de binnenkomst van de heer en mevrouw Beek man, op de voet gevolgd door modémiselle Dupont en juf frouw Schaafsma. De ouders van de inspec teur knikten de aanwezigen vriendelijk toe en zochten een plaatsje bii een der ra men. Mademoisselle Dupont verwaardigde zich niet ie mand van het gezelschap te groeten. Zij kneep haar ge schminkte lippen tezamen, zette zich ter ziide van de vleugel en keek uit dagend de kring rond. Achter haar zakte juffrouw Schaafs ma als een uitgebloeide ane moon onhoorbaar in een fau teuiltje. „Dat 's waar ook", zei de commissaris zachtjes tegen de hoofdinspecteur, „ik moet, die kerels in de gang nog instru eren". Hii ging de kamer uit en keek naar een zestal recher cheurs. die haastig naderbij kwamen, toen hij wenkte. „Hoor eens, Barends", zei hij. „jij gaat met Van Santen en Berghuis naar de keuken en ie let op die knecht, die dat wagentje geduwd heeft en die straks achter zal ko men. Je verliest hem niet uit het oog en je zorgt, dat hii het huis niet uitkomt- Als alles afgelopen is blijft hii onder arrest. Als we 'm nodig hebben zal ik wel even waarschuwen. Begrepen?" „In orde, commissaris", zei de rechercheur. „Eri jullie", zei de commis saris, zich tot de rest van het gezelschap wendend- „jullie blijven hier en als iedereen binnen is gaan jullie naar de garderobe. Als de mensen straks door de gang verdwe nen zijn zal er een meneer komen, die hier in 't kamer tje iets tegen meneer Visser gaat zeggen Zodra die me neer weer naar de salon gaat moet je hem vragen of ie me neer Dupois is en dan zeg ie dat er telefoon voor hem is in de garderobe- Zo gauw ie daar binnen is doen jullie de deur dicht en ie houdt hem vast- Je kunt nu wel vast 't hoofdbureau opbellen en zeg gen, dat er zo dadelijk een wagen moet komen- Dan brengen jullie hem weg en ie stopt hem maar in cel twee. die is leeg geloof ik. En jullie past op, dat hij zijn wafel hier niet open zet. Begre pen?" „Kó.. kö.. komt., in., o.. or., orde.com.. commis saris". zei de rechercheur Van Doveren- „Laat hèm dat nou voort aan mapr zeggen", zei de commissaris op Hobbes wij zend, „dan hoef ik ie niet zo lang aan te kijken". Hij ging de kamer weer binnen, en zette zich naast de hoofdinspecteur- „Ik denk, dat we de hele menagerie al zo.n beetje com pleet hebben", zei hii rond kijkend. „Neen. die school meester nog- Wacht, daar komt ie net binnen". De heer Bassing hield de deur voor ziin vrouw open. die met opgetrokken neus langs de autoriteiten stapte- Ze gaf een zuurzoet knikje in de richting van mevrouw Jaarsma, die haar vogelen kopje langzaam in haar rich ting gedraaid had. Haar echtgenoot trok een zelfde gezicht als de jongen die hij die morgen voor vier dagen van school gestuurd had- Hij zette zich recht te genover de commissaris, die hij somber aanstaarde en merkte niets van de afkeer getuigende blikken, welke in zijn richting werden gewor pen- Blijkbaar waven de woorden van mevrouw Jaars ma niet zonder uitwerking gebleven. „Wat een vrolijk gezel schap". zei de commissaris tegen zijn buurman. „Als il< 't volgend jaar zestig wordt, vraag ik ze allemaal op mijn verjaardag- Dan ga ik slofje spelen met die tante, die daar in de hoek zit". De hoofdinspecteur luister de zonder veel belangstelling te tonen- „Dupois is er nog niet", zet hij. ongeduldig op zijn horlo ge kijkend. „D'r zal toch niks tussen gekomen ziin". De hulokellner maakte de deur open- „Is meneer Feenstra hier?" vroeg hii- „Ja", zei de rechter-com- missaris. „Wat is er?" „D'r is ene meneer Du pois aan de telefoon en die vraagt of het goed is, dat ie z'n oom maar thuis laat, want die is nogal aan de hoest. En z'n knecht is helemaal niet lekker- Die heb de koorts"- „Ja. dat begrijpen we!" riep commissaris Vonken- berg. ..Vertel 'm maar. dat ik 'm zal laten halen al had ie zon koorts, dat de therme- meter d'r van kapot springt". „Wat een barbaar!" riep mevrouw Jaarsma veront waardigd- „JJe moet: er toch maar aan overgeleverd ziin". „Wat blieft U, mevrouw?" vroeg de commissaris strijd lustig. „Zeg maar uit mijn naam. dat ze die ouwe stakker ge rust thuis kunnen laten en dat die knecht maar in z'n bed moet blijven!" riep me vrouw Jaarsma tegen de kellner, maar de rechter-com missaris stond op en keerde zich verstoord naar de oude dame, „Pardon, mevrouw", zei hij. „ik geloof, dat ik en niet U een beslissing zal moeten ne men". (Wordt vervolgd) Amsterdamse beurs 23 Juli. 26 Juli. 123 122 163160 170% 169% 194 191 299% 295% 340 335% 173 165 162 161 197% 197 183% 181%' 225% 224 138% 136 100% 100% 102% 102% 81 81 Criiiek op onze recensie Een wederwoord. Naast vele bewijzen van in stemming, voornamelijk afkomstig van deskundige zijde, heeft onze bespreking van Mijn Schildt ende Betrouwen in ons nummer van 21 Juli ook van vele zijden critiek uitgelokt. Mej. S. J. Mielziner (Middelburg) schrijft o.m.: Natuurlijk had het beter ge kund.. Maar al boeide de tekst dan niet, door de sfeer, die in het ge heel lag, vooral in het tweede ge deelte. was het meerendeel der toeschouwers toch zeker geboeid ik geloof, dat het stuk bij velen een diepe mdru': heeft achterge laten, vooral door de symboliek, die er in lag. Bovendien vind ik het enigszins misplaatst om dit spel. dat toch een groot evenement voor Middelburg was. zulk een slechte recensie te geven, terwijl het nog een keer moest worden opgevoerd. UITING VAN ORANJE-LIEFDE Mevr. C. A. Goetheer-Heyink te Vlissingen: Hier werd niet in de allereerste plaats een toneelstuk opgevoerd, dat om een recensie vroeg, maar hier trachtte een Oranjelievende vereniging iets te bieden, waardoor de liefde voor ons Vorstenhuis zou worden verstevigd. Hier waren geen toneelspelers van beroep aan het werk, maar het volk zelf, ge leid door anderen, uit hetzelfde volk, met hart voor de zaak. En als bij de toeschouwers iets is wak ker gemaakt in het hart voor onze Koningin en het Huis van Oranje, dan heeft het .openluchtspel zijn doel bereikt. Zeer uitvoerig schrijft de heer P. J. Doets te Middelburg, die op de voorgrond stelt, dat stuk en uit voering zeer zeker leemtes ver toonden, doch er daarnaast op wijst,dat een openluchtspel niet van alle vorsten uit het Huls van Oranje, zal z.i. door de veelheid der fragmenten aan levendigheid inboeten. Een' proloog, zo schrijft hij, is bij een dergelijk spel onmisbaar. De vorm, waarin deze in dit spel gegeven werd. de ver tellende grootvader, kan men zeer verschillend waarderen. Velen ech ter hebben met mij niet die indruk gekregen, welke u in uw recensie weergeeft van een andeihalf uur lang voorlezende grootvader. Dat er slechts enkele malen een spon taan applausje over Middelburgs Markt klaterde, heeft m.i. een an dere oorzaak dan een mindere ap preciatie. De stilte en de aandacht, waarmede gedurende de drie uur, door enige duizenden het spel werd gevolgd, lijkt mij op zich zelf reeds vo'doende te getuigen van een gro te waardering voor het gebodene Ieder groot spel zal ongetwijfeld hoogtepunten moeten hebben en ook aan dit spel hebben deze m.i. niet ontbroken. Ontroerend was voor velen het hijsen der Oranje vlag ter symbolisering onzer bevrij ding en het lichtende kruis ter her denking der gevallenen. Wanneer men wil uitgaan van de stelling, dat de apotheose het absolute hoogtepunt moet zijn, dan had dit inderdaad sterker kunnen zijn. Er waren bezwaren en leemtes, maar dit neemt niet weg, dat velen, ja zeer velen, met grote waardering en belangstelling het spel hebben gevolgd. Critiek is goed tot op zekere hoogte. Critiek zonder een enkel woord van waardering voor de vol le liefde 'en overgave, waarmede honderden hun beste kunnen en dikwijls kostbare t(Jd voor de in studering en opvoering gegeven hebben, doet koud aan. Bovendien getuigt het niet van een warm me* d !even met onze stad en het moe dige bestuur van d^ Kon. Ver. Uit het Volk-Voor het Volk, dat onder zeer moeilijke omstandigheden het toch heeft aangedurfd, een dermate grote onderneming op touw te zet- vergeleken mag worden met een ten, een dergelijke m.i. te afbre- toneelspel. 'n Historisch spel, met 'n kende recensie Zaterdag te plaat- l terugblik op episodes uit het leven sen. GEMEEN. De heer W. Ai Bos, theol. stud, te Leiden, acht hei; unfair, ja gemeen om op Zaterdag een zo afbrekende critiek te publiceren, toen nog hon derden kaartjes verkocht moesten worden. Hij constateert, dat dui zenden vol lof m enthousiasme z:jn over de opvoering en vindt de hier en daar zelfs wat hatelijke zinnen van G. B. onbegrijpelijk en onredelijk. ONVERDIENDE SLAG. De heer A. J. de Wit te Middel burg verklaart, dat de opvoering m haar geheel gezien hem een onver getelijke avond van Oranjevreug de en saamhorigheid heeft be zorgd. Ons oordeel over het stuk latende voor wat het was moet hem ec'-.ter van het hart. dat hier een slag werd gegeven, drs op zijn minst voor de organisatoien en de bij 't spel betrokkenen onverdiend was. Schr, besluit met de organi serende vereniging, alle nu wer kers uit naam van duizenden leken hartelijk dank te zeggen voor het schone, dat op dit feest geboden werd, waardoor we-r klaar voor ogen werd gesteld, dat Tederland en Oranje onafschc'deljjk verbon den waren, zijn en zullen blijven. Een onbekende abonné tenslotte meent, dat de critiek werd ingege ven door persoonlijke kwesties. Verantwoording. Tot zover de lnho- van de zes ingezonden stukken, die ons bereikten, aan de voornaamste zin sneden waarvan wij hier gaarne plaats verleenden, hoewel het on- gébruikelijk is over recensies te discussiëren. Vooropgesteld zij, dat persoon- lijke elementen b:j het schrijven van/de critiek geen enk.de rol heb- gen gespeeld. Ik heb de heer Abe leven slechts enkele malen ontmoet en die ontmoetingen waren van prettige aard. In de eerste pla: dient opge merkt, dat de besprekirg Zaterdag geplaatst werd op uitdrukkelijk verzoek van het bestuur der ver. Uit het Volk-Voor het Volk, hoewel door mij aan de voorzitter ln ant woord op dit verzoek verklaard werd, dat de kans niet denk beeldig was, dat na een slech te opvoering de critiek ook ongun stig zou luiden. Daarmede wordt dus én het ver wijt, dat persoonlijke elementen 'n rol zouden spelen 'n de critiek op de plaatsing op Zaterdag ontze nuwd. ONVOLDOENDE KLEMTOON. In de derde plaats is er de op merking, dat Uit het Volk-Voor het Volk meer waardering had ver diend, evenals de zeor vele mede werkenden. Wie onze critiek goed leest, za) opmerken, dat vele individuele prestaties waardering genoten en dat nóch de medewerkenden, nóch Uit het Volk-Voor het Volk aan enige critiek werden onderworpen Het zou echter beter zijn geweest, als de waardering voor de moeiten en de toewijding van velen uit de buurtverenigingen en van de orga niserende vereniging nadrukkelij ker tot uitdrukking was gebracht in ons verslag, ik geef dit gaarne toe STUK, DéCOR, REGIE. Rest ten slotte de critiek op stuk. décor en regie. Het spy t mij. maar als ik de reizangen van Boutens in 't mooie spel van Lensvelt uit 1924 naast de tekst van Mijn Schil', ende Beti .yveu leg, krijg ik heimwee naar het eerstgenoemde. Nu weet ik wel, dat Boute. en Lensveit moeilijk overtroffen kunnen wor den en dat men dit ook niet mag eisen. Maar als ik naga, welk een prachtig onderwerp de schrijvers hadden, welk een uniek 5cor de Markt met het stadhuis vormt, over welk een schare van medespelen den met capaciteiten de regisseur beschikte, dan kan ik helaas geen reden vi- om (Jn oerdeel te wijzigen. Ik ben gaarne bereid, zo dit ge wenst mocht blijken, een gedetail leerde critiek te geven, maar zou er reeds thans op willen wijzen, dat nergens enige bezieling uit de tekst spreekt, dat nergens de woor den ontroeringskracht hebben. Men vergete niet. dat de ongelukkige décorwisselingen vermeden hadden kunnen worden, als de schrijvers zich voldoende gerealiseerd hadden hoe storend zij zouden werken. Hoe hinderlijk was het te vroeg of te laat doven van het licht, het veel te vroeg in vuurgloed zetten van het stadhuis, het te vroeg hijsen van het kruis en het proefbranden daarvan. Hoe teleurstellend was te gen de achtergrond van het stad huis het décor! En met welk een eenvoudige middelen had menige nu bloedeloze scène gered kunnen worden, hoeveel kleur en beweging had met dezelfde middelen, die nu gebruikt werden, aan het geheel gegeven kunnen worden. Men denke zich de slotscène slechts r een sneller tempo, met de prachtige costumes niet opeengehoopt aan de linkerzijde van het podium en de jeugd ter rechterzijde, maar iedere histori sche figuur gevolgd r'oor een deel van deze jeugd met laggen en oranjebloemen. Hoe indrukwekkend van massawerking cn regie had dan de finale kunnen zijn! Men herinnere zich de plaats, die aan de inundatie van Walcheren was ingeruimd. Het bleef by bloe deloze woorden. Maar nog geen maand geleden - -erd in Wissekerke een openluchtspel opgevoerd, waar de inundatie van Noord-Beveiano ln beeld werd gebracht met zeer br cheiden middelen. De vlucht der bevolking voor het jagende wa ter was beklem aend van realiteit en voorbeeldig van regie. Als ik mij rekenschap geef van de mogelijkheden, die hier lagen, nogmaals, dan betreur ik het dat daar niet beter gebruik van werd gemaakt. Omdat Middelburg 'n grote repu tatie heeft wat Oranjefaesten aan gaat en vooral omdat 't hier gold de aloude Oranjeliefde van Zeeiantl tot uiting te brengen en H.M. de Koningin een waardige hulde te brengen bij haar gouden feest. - en slotte als liet hier een op;nluchtspel had gegolden, waar voor regisseur en schryvers de be schikking hadden gehad over en kele duizenden guldrns, dan zou er reden zij geweest or., het geheel uit een andere gezichtshoek te be kijken. Nu deze en'rele duizenden enkele tienduizenden waren, dient dit mede bij het beoordelen van het resultaat in aanmerking to wor den genomen. N.I. Hand. B Ned. Hand. Mg. A.K.U. Calvé Unilever Kon. Petr. Fokker Amst. Rubber H.A. Lgn Scheepv. Unie H.V.A. Deli My. Ned.'48 (3%%) Ned. (dollar '47) Ned. N.W.S. Grootboek '46 Wegens het ontbreken van stimu lerend nieuws tijdens het weekend kwam Maandag ln de algemene marktsituatie weinig verandering. Enerzijds houdt men ter beurze het cog gericht op de oplossing van de 'jinetscrisds. anderzijds blijft de aandacht uitgaan naar de Europese politieke toestand. Het bericht om trent stopzetting van het goederen verkeer tussen de dubbelzone en de Sowjet-zönes. maakte een min der prettige indruk en veroorzaakte een gedeprimeerde tendens. Als ga- !g daarvan ware de openings koersen algemeen Iets lager, waar na in het verdere verloop licht her stel optrad, doch de vorige slotprij- zen niet geheel bereikt werden. De handel was wederom van weinig betekenis. Vrijdag werd omgezet voor circa 1 millioen gulden nomi- r.--* in aandelen en ruim 3% mil lioen gulden nominaal in obliga- tiën. De meeste affaire j Neder landse staatsfondsen wordt nog steeds gedaan in de conversielening 1947, waarin Vrijdag voor ruim 1% millioen gulden we:d omgezet en vcorts in grootboekinschrijvingen 1946 ten bedrage van rui- 600.000 gulden. Scheepvaartberichten Aangekomen te Vlissingen: Sleep boot Zwarte Zee v. Zeebrugge, Vertr.: Sleepboot Zwarte Zee n. Belfast. Gep. n. Antw.: Mudo v. Finland. Reiger v. Londen, Maraat V v. Huil, Gruno v. R'dam, Arnedyk v. New- York, Bosfontein v. A'dam. Heron v. Londen, Prins Maurits v. Mon treal. Gep. v. Antw.: Edam n. New York, Progress n. zee. Delft n. Ma deira. Breehelle n. Gdynia, Trianta v. Skuskar, Modjokerto n. Batavia. Pax n. Londen. WOENSDAG. Vandaag weer een gezamen lijke community-singing, kinde ren in de Houldsworthhall in Manchester en het Luxor the ater te Rotterdam zingen samen. Let the children sing. (H. n ltf). Een Ravel-programma wordt uitgevoerd door het Residentie-- orkest onder leiding van Char les Münch, waarbij als soliste opreedt Nicole Henriot, piano G. B. SCHEPEN VAN EN NAAR INDONESIË. Van Batavia: „Weltevreden" pas- eerde 25 Juli Kaap Bonn. Naar Batavia: „Kasimbar" pau- eerde 24 Juli Mal'.:, „Manoeran" 24 JuU te Sabang, „Marken" 24 Juli van Genua. Hilversum I: 7 en 8 Nieuws; 0.30 Promenadeconcert door het Lon don Palladium Orchestra o.l.v. Clifford Greenwood: 9.30 Sympho- nisch morgenconcert: 11 Klarinet recital door Willem Duyn a.d. vleu gel Marinus Voorberg: 12 Ancora trio; 13 Nieuws: 13.15 Populaire Orgelbespeling in het Concertge bouw te Amsterdam, door Piet van Egmond; 14 Pianowerken van Fre deric Chopin: 15 Zangrecital door Reinhardt van Randwijk, tenor: 16.15 Voor onze jongens en meisjes: 17.30 Sans Souci o.Lv. Max Bakker: 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.15 Het Ne derlands Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel; 19.55 Het Bach-koraal; 20 Nieuws: 21.20 Concert door het Re- sldentie-ork. o.l.v. Charles Münch; 22 Music for strings and Organ: 23 Nieuws. Hilversum II: 7 en 8 Nieuws: 9 Londens Philh. orkest o.l.v. Sir Thomas Beeeham; 10.20 Onze keu ken: 11 Populair non stop progr.; 12.38 Andre de Raaff en Jacques Schutte, piano en orgel; 13 Nieuws: 14 Gesproken portretten: 14.15 Ka- mermuziek-programma: 15 Jane Eyre, hoorspel; 15.35 De Regen boog: 16 Laat de kinderen zingen; 17.18 Barcarole; 18 Nieuws: 18.50 Planoduo, Joop de Leur en Tony Schifferstein; 20 Nieuws: 20.15 Stafmuziekcorps van de A'damse politie: 22.15 The Ramblers; 23 Nieuws: 23.15—24 Semi-populair programma. ZON EN MAAN Woensdag 28 Juli. Zon: op 4-55, onder 20.37. Maan: op 23-14, onder 12-43. Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Hoog water U.+N.A.P. u.+N.A.P. 6.24 1.70 18.31 1.55 6.48 1.88 18.59 1.75 6.28 2.12 18.45 1.92 77.44 L34 19.48 1.16 Laag water N.A.P. u.-NAP. 0.15 1.97 12.15 1.51 0.53 2.17 12.53 1.72 0.30 2.50 12.36 2.16 1.08 1.68 13.26 1.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3