Het compromis-voorstel van Dubois en Critchley NIEUWS UIT ZEELAND Chr. Nat. Vakverbond vergaderde te Utrecht De doortocht van H.M. de Koningin. De Kabinetsformatie. WALCHEREN De New York Herald T ribune publiceerde een f samenvatting. Constituerende vergadering zou bijeen geroepen moeten worden. De New-York Herald Tribu ne geeft een samenvatting-van het 9000 woorden tellende vertrouwelijke working pa per". dat op 10 Juni j.i. door de Amerikaanse en Australi sche leden van de de Commis sie van Goede Diensten aan de afgevaardigden van Nederland en van de Republiek werd voorgelegd. In het debat van de Veiligheidsraad van 1 Juli verkreeg een voorstel tot pu blicatie van dit document een stem te weinig, maar een afschrift van het voorstel was „voor het Wad verkrijgbaar". Uit het stuk bltfkt, dat vol gens de mening van de heren Dubois en Critchley alleen po sitieve voorstellen van hun zij de, in de huidige toestand, waarin de delegaties van belde partijen niet in staat schijnen te zijn, dichter bij een overeen komst te geraken, hen In staat kunnen stellen zich te kwijten van hun verplichtingen en een rechtvaardiging kunnen geven van de gedurende zeveneneen- halve maand door hen onder nomen pogingen om de par tijen bij te staan. HET VOORSTEL. Vervolgens geven beide he ren in dit vertrouwelijke docu ment veertien grondslagen aan voor een het' gehele veld be strijkende overeenkomst, waar in o.a. wordt uiteengezet dat Nederland op zich zou dienen te nemen, te trachten van de gebieden buiten Java, Madoe- ra en Sumatra gedaan te krij gen, dat deze zullen toetre den tot een overeenkomst, wel ke het gehele gebied van In donesië omvat. Een gezamen lijke commissie van deskundi gen zou dan een studie moe- Meer ééndagsreizen naar België In het perscommuniqué waarin een nieuwe regeling voor het touristenverkeer naar België en Luxemburg werd bekend gemaakt, is te vens een nadere regeling voor zgn. eendagsreizen per tou ringcar in uitzicht gesteld. Tot nog toe mochten voor dergelijke reizen uitsluitend collectieve paspoorten worden afgegeven, ingeval Neder landse touringcarondememers een recipreciteitsovereenkomst •met een Belgische of Luxem burgse tounngcarondememer had afgesloten en de Neder landse Bank N.V. haar goed keuring aan deze overeen komst had gehecht. Thans Is deze regeling ech ter In dier voege uitgebreid, dat teven» collectieve pas poorten mogen worden uit gereikt, wanneer een touring caronder no nier voor een rel» van een bepaalde groep van Ersoneoen toewijzing van •igische francs heeft ver kregen. Eventuele belanghebbende ondernemers kunnen zich voor het verkrijgen van een dergeltfke toewijzing met de vakgroep personenvervoer langs de weg in verbinding stellen. Mr. van Schaik als Kamerlid beëdigd. Mr. J. R. H. an Schaik is Maandagochtend door H.K.H. do Regentes beëdigd als lid der Tweede Kamer. Hiermede Is mr. van Schaik als tijdelijk voorzitter der Ka mer gemachtigd, aan de andere leden de vereiste eden af te WERELDJEUGDAPPèL TE AMSTERDAM. Zoals gemeld, wordt Zater dag 28 Augustus a.s. in de Apoliohal te Amsterdam een wereldjeugdappèl gehouden. Over ..de wereldkerk van Christus" zal spreken Alex ander Schmemann, professor van het Russlsch-orthodoxe theologische instituut te Pa rijs en lid van het jeugd- departement van de wereld raad van kerken. Over „Het getuigenis der Kerk" John Karefa Smart van Sierra Leone, West-Afri kaans predikant en medisch doctor. Over „De sociale vra gen en de Kerk" Philip Alford Potter, methodist van Jamaica, die waarschijnlijk se cretaris wordt van de Brit se Christen studenten bewe ging. Over „De internationale vragen en de Kerk K. H. Ting, een jonge Chinees, die zich bekendheid verwierf in de „Wereld Christen studen ten federatie". Over „De •jeugd en de Kerk" Bar bara Deitz, een Amerikaanse jeugleidster ln de „Y. W. C. A Voorts is het de bedoeling, dat dr. Martin Niemoeller zich als vertegenwoordiger van de Wereldraad tot de jongeren van Nederland richt. Medewerking wordt verleend door het conferen- tietkoor, samengesteld uit le den van dc internationale ieugd-delegatie. Dc bijeen komst zal om half drie be ginnen cn om ongeveer kwart over vijf afgelopen ztfn. ten maken van de toekomsti ge bestuursvorm en een schets opstellen van de organisatie der toekomstige, deelstaten. Er zou een constituerende vergadering worden bijeenge roepen, gekozen door de hui dige regentschappen of daar mee in grootte overeenkomen de gebieden, een en ander zo spoedig mogelijk als zulks uit voerbaar zou zijn na de onder tekening der overeenkomst, doch indien enigszins mogelijk niet later dan drie maanden daarna. De afgevaardigden zouden worden gekozen door een vrjje geheime stemming in verhouding tot het aantal in woners der betrokken gebie den. Deze aldus gekozen ver gadering zou hebben te beslis sen over de grenzen der deel staten en tevens fungeren als voorlopig parlement. Zij zou een president voor de Ver. Staten van Indonesië moeten verkiezen, die dan 'n kabinets formateur aanwijst, die een ka binet moet samenstellen, dat de voorlopige federale rege ring zal vormen. De vertegen woordigers van elke staat in het voorlopige parlement kie zen de voorlopige regeringen der deelstaten. De verspreiding van hel Olympische nieuws Om het Olympisch nieuws op de meest snelle wijze over de aardbol te verspreiden, zgn in Engeland spe ciale regelingen getrof fen. De 800 persverte genwoordigers, die te Londen aanwezig zul len zgn, zullen op ieder moment van ae dag met hun bladen en bu reaux in verbinding kunnen komen door *n speciaal ingerichte te lefoon-centrale te Wembley, die het mo gelijk maakt per uur 1500 gesprekken te voe ren. Bijna 2300 telefoon-, telegraaf- en telextoe- stellen zgn in de ver schillende wedstrijd cen- ^^tra geïnstalleerd. APPELEN EN PEREN. Aangezien de tot dusver toe gestane hoeveelheid appelen en peren, die buiten de vei ling om verhandeld mocht worden (bijv. bij verzending aan verwanten en relaties), in de practijk veel te klein bleek te zijn (nl. 2U kg.), heeft het bedrijfschap voor groenten en fruit besloten deze hoeveelheid met ingang van 1 Augustus 1948 te verhogen tot 50 kg. per afnemer per keer. Voor de overige fruitsoorten blijft de toegestane hoeveelheid vast gesteld op 2% kg. Prins Bemhard reikte onderscheidingen uit. Wegens bijzondere moedige en beleidvolle daden, verricht tjjdens de oorlog, zijn aan vele leden van de Koninklijke Land macht, Koopvaardij en burgers Maandagmorgen in de Chas- see-Kazerne te Breda militai re onderscheidingen uitgereikt. Deze plechtigheid geschiedde door Z.K.H. Prins Bemhard, die 71 bronzen kruizen, 12 kruizen van verdiensten en één vliegerkruis uitreikte. De onderscheidingen werden o.m. uitgereikt In verband met tgdens de strijd aan de Maas- linie bij de Moerdijk, Dord recht, op de Veluwe en in de Indische wateren verrichte moedige daden. De plechtigheid werd besloten met een défilé van de troepen voor de Prins en de onderscheiden personen. Aan de volgende 2 Zeeu wen werd een onderscheiding uitgereikt: J. A. V. Hondt, Temeuzen, P. D. Verdurg, St. Laurens, J. J. H. M. Volkert, Zlerikzep, P. J. de Vos, Sta- venisse. Prins Bemhard naar Olympische Spelen. Z.K.H. Prins Bemhard is Maandagmiddag om drie uur vanaf het vliegveld Soesterberg naar Londen vertrokken. De prins zal in Engeland de Olym pische Spelen bijwonen. Wjj vernemen zo juist dat in tegenstelling tot andersluiden de berichten de Prinses.Regen- tes zich tgdens de spelen niet naar Londen zal begeven. het Prot. Chr. Werkgevers verbond en de Chr. Midden standsbond, C. Goote namens Patrimonium, J. Prikkel na mens de Herv. Mannenbond „In dienst der Kerk" en tot slot door de Belgische sena tor Jacques van Buggenhout namens het Intern. Vakver bond. In de namiddagzitting werd besloten de Chr. Bond van Huispersoneel en de Ned. Chr. Handelsreizigers-vereni ging als lid toe te laten. „College van Rijksbemiddelaars zal zijn houding moeten herzien". Contact met de Hervormde Kerk wordt spoedig hervat. Het Christelijk Nationaal Vakverbond hield Maandag te Utrecht zfln 23ste algeme ne vergadering. De voorzitter, de heer M. Ruppert, deelde in zgn ope^ ningswoord mede, dat het le dental per 1 Juli de 140.000 heeft overschreden, zodat in het afgelopen jaar de Chris telijke vakbeweging met meer dan 16.000 mannen en vrouwen is versterkt. Sprekend over het' onder werp „Kerk en Vakbewe ging", zeide de heer Rup pert het te betreuren, dat hef overleg met de Ned. Herv. Kerk dit jaar niet ver der gevorderd is. Het contact zal echter spoedig worden hervat. De heer Ruppert gaf te kennen, dat. naar zijn mening, het College van ftgksbemid- (telaars zich ook zelf steeds meer gaat beschouwen als 'n Rykscollege van loonvaststel- lers Van de grondige her ziening van de houding van dit college, waarom sprekers voorganger vorig jaar vroeg, Is nog weinig gebleken. Htf betoogde, dat het college, in dien net 't wèl meent met de arbeidende stand, het be drijfsleven en heel ons volk, zjjn houding grondig zal moe ten herzien. TOESPRAKEN Na de openingsrede van de voorzitter, werd het congres toegesproken door de heren dr. E. Emm en. scriba van de generale Synode der Ned. Herv Kerk, ds. C. v.d. Woude, praeses generale Sy node der Geref. Kerk, prof. mr. B. C. Slotemaker, gedele geerde van de Stichting van de Arbeid, Chr v. d. Heuvel, voorzitter van de Chr. Boeren- en Tulnderbond, mede namens Het publiek kan H.M. op het station Vlissingen begroeten. Wanneer vanmiddag H.M. de Koningin op haar reis naar Zeeuwsch-Vlaanderen Vlissin gen passeert, zal het publiek alle gelegenheid hebben de vorstin te zien en toe te jui chen. H.M. komt, zoals be kend, even na één unr met een speciale trein op het stati on Vlissingen aan. Het publiek kaan, voor zover het vóór één nar aanwezig is, op het per ron aan de havenztfde worden toegelaten, waartoe men dit maal geen perronkaartje zal behoeven te kopen. Om HJM. tijdens haar terugreis te kun nen zien, zal men vóór half vftf op het station moeten zyn. Ook langs de weg van het station naar de aanlegponton, vanwaar de Koningin met een speciale boot naar Zeeuwsch- Vlaanderen zal oversteken, is voldoende ruimte voor het pu bliek gereserveerd. Opening sportpark ie Aardenburg. Naar wij vernemen, zal het nieuwe sportpark in Aarden burg Zaterdag 21 Augustus officieel worden geopend. Geen algemene ontwapening BESPREKINGEN HEBBEN GEEN ZIN MEER De V.N. hebben na twee jaar debatteren thans voorlo pig de pogingen om een plan voor algemene ontwapening op te tellen opgegeven. De werkeornmissie van de com missie voor de ontwapening heeft met negen tegen twee stemmen (Sowjet-Unie en Oekraïne stemden tegen) vastgesteld, dat het geen zin had het werk voort te zetten. De werkeornmissie zal aldus raport uitbrengen aan de ont wapeningscommissie en deze zal op haar beurt de algemene vergadering in Parijs medede ling doen van het falen. Spitfire maakte noodlanding. Maandag heeft een Spitfire, afkomstig van het vliegveld Twenthe, even buiten Zwolle op de Meppelerweg een nood landing gemaakt. Bg het uit lopen knapten dé vleugels af, de vlieger werd licht gewond. Hij was de enige inzittende. Echtpaar door gasverstikking om het leven gekomen. Toen Zondagmorgen 'n zoon van de heer en mevrouw C. H. van Ierland en P. J. van Ierland—v. d. Schoot,' respec tievelijk 83 en 81 jaar oud, aan de ouderlijke woning in de Tuinstraat te Tilburg bel de, kreeg hg geen gehoor. Nadat hij zich toegang tot de woning had verschaft vond hij zijn ouders levenloos te bed liggen, de gasslang van een comfoor, welke veel te kort was, bleek van de gas leiding te zijn afgegleden, zo dat het gas geruime tijd vrfl in de woning stroomde. Clay kreeg injecties. Aan generaal Clay, die Zon dag ziek uit Londen is terug- fekeerd. moest Maandagmid- ag tijdens de conferentie met de elf minister-presiden ten tot tweemaal toe een in jectie worden toegediend door een Amerikaans arts. De con ferentie werd daardoor twee maal onderbroken. Generaal Clay is nog de zelfde avond per vliegtuig naar Berltfn ver trokken. Brandstichting uit wraak. Een bijzonder geval van brandstichting heeft zich in de gemeente Zwollerkerspel voor gedaan. Zondagnacht ontstond brand in de woning van de landarbei der E. M. Het bleek echter, dat er opzet in het spel is geweest. Het spoor leidde naar de 29-ja rige grondwerker P. L. M. uit Hattem, schoonzoon van E. M. Deze M. leefde gescheiden van zgn vrouw, die een toe vlucht had gezocht in het huis van haar vader. Uit woede hierover heeft M het rieten dak van de arbeiderswoning in brand gestoken Dr. Beel nog steeds tussen twee vuren. (Van onze parlementaire redacteur). De kabinetsformateur Dr. L. J. M. Beel, die Maandag opnieuw rapport heeft uitge bracht aan de Prinses Regen tes op het Huis ten Bosch in den Haag, had daarvóór een onderhoud met minister Drees. Deze bespreking schijnt men in een ander licht te moeten bezien dan zijn conferenties met de demissionnaire minis ters, die hij Vrijdag en Zater dag heeft ontvangen, namelijk de heren Prof. mr. P. Lief- tinck, mr. J. in 't Veld L. Götzen, prof. dr. J. R. M. v. d. Brink, mr. J. M. van Maarse- veen en dr. Jos. Joh. Gielen. Laatstgenoemde heren heeft dr. Beel buiten de fractieleL ders om gepolst over de aan vaarding van een portefeuille in het kabinet, welks con structie hem zoveel hoofdbre kens kost. Bovendien ontving hg Maandag met hetzelfde doel de ministers A. H. J. L. Fièvez en S. L. Mansholt. Voor de bespreking met de heer Drees schijnt het initiatief van de minister van Sociale Zaken de politieke deskun dige van de P.v.d.A. in het te. genwoordige kabinet te zijn uitgegaan en niet van dr. Beel. Men neemt aan. dat de heer Drees nog eens duidelijk het standpunt van de P.v.d.A., die met het oog óp haar finan- cieel-economische program aan een regering van de beide grootste partgen blijft vast houden, uiteengezet heeft. Dr. Beel staat thans tussen twee vuren; tóch een Rooms- rode coalitie, eventueel met enkele vakministers, die het progressieve coalitie-program- ma van het eerste kabinet Beel onderschrijven, of een ka binet, waarin vertegenwoordi ger?" van de C.H.U. en de V.V. D. zijn opgenomen, doch dat het vertrouwen van de P.v.d. A. niet heeft en waaraan de socialisten dus ook niet deel nemen. De P.v.d.A. poogt dr. Beel tot voortzetting van de be staande combinatie te bewe gen; uit eigen R.K. kring prof. Romme komt de aan drang de basis van het kabinet te verbreden. Men acht het ln Haagse po litieke kringen niet onmogelijk, dut dr. Beel zich genoodzaakt zal zien ten tweede male aan de Prinses-Regentes te verzoe ken van zijn opdracht ontheven te worden. Wg vernemen, dat dr. Beel Maandag ook nog bij zich ont vangen heeft jhr. H. A. van Kamebeek, die eveneens voor een ministerszetel gepolst zou zijn. De koninklijke opera in Lon den, die sinds 1847 als „de grote opera" van Engeland bekend staat, zal i "inuari 1950 door de staat worden overgenomen. Kleintje koffie voor een grand seigneur. Een toneeltje in het Schuttershof voor het vertrek van de historische optocht te Middelburg. Reiziger verduisterde een bedrag van 4500. Een 26-jarige reiziger van de fa. H. en Zg. te Middelburg, H. P. A. van H. uit Nieuw en St. Joosland is sinds enige dagen spoorloos verdwenen met een bedrag van ongeveer 4500, dat hn ten nadele van zijn firma haa verduisterd. Door het ontvreemden van blanco kwitanties, die hij zelf invulde, had hij op eigen ge legenheid flinke bedragen van de klanten geïncasseerd. Ver moedelijk is van H. naar het buitenland gegaan. Studenten vlogen over Walcheren. Met de Dakota van Aero-Holland hebben Zondag 83 buitenlandse studenten, die gedurende drie weken vrijwillig in kampen op Wal cheren werken aan de we deropbouw, rondvluchten ge maakt boven Zeeland. Met autobussen waren de deelne mers, 64 jongens en 19 meis jes, van Biggekerke naar 't vliegveld Welschap te Eind hoven gekomen, van waaruit de vluchten, die ruim een uur duurden, gemaakt werden. De studenten zullen op 3 Augustus ons land verlaten, waarna op 4 Augustus een tweede groep voor een ver blijf van dne en een halve week op Walcheren arriveert Eerste bemonsterde mosselen naar Engeland. Zaterdagmorgen werden de eerste bemonsterde offertes van verse mosselen voor Enge land naar dat land verzonden. Nog steeds is de afname van verse mosselen door België zeer bevredigend. Via de los plaatsen werden door de Bruinisser kwekers voor dat land deze week 4350 tonnen mosselen afgeleverd. Recht streeks door te Bruinisse wo nende handelaren werden on geveer 300 tonnen naar België verzonden. Pavilion d' Or in Rotterdam. De 76 Engelse, Nederlandse „i Belgische motonachten, deelnemers aan de „Pavilion d'Or", die gisteren van Ter- neuzen naar Dordrecht start ten, zijn Maandagavond te Rotterdam in de Coolhaven aangekomen. Nederlanders in Wenen ontvingen Rode Kruis- pakketten. GROTE DANKBAARHEID. Enige tijd geleden organi seerden de afdelingen Vlissin gen, Kruiningen en Hansweert van het Nederlandse Rode Kruis een voedselinzameling vooor de noodlijdende landgeno ten in Wenen. In Juni werd ongeveer 8 ton levensmiddelen uit Zeeland naar Wenen ver. voerd. In het totaal werden aan de in Wenen en omstreken wo nende Nederlanders 269 pak ketten voor volwassenen en 128 pakketten voor kinderen uitge reikt. De uitdeling verwekte groot enthousiasme, daar het leven in Oostenrgk bgzonder duur is en de levensmiddelen zeer schaars zgn. Het Nederlandse Rode Kruis heeft bericht uit Oostenrgk ontvangen, waarin de gesteun, den him grote dankbaarheid betuigen aan allen, helpers zo wel als schenkers. Intussen heeft Zeeland weer al vier ton levensmiddelen voor de Nederlandse kolonie, maar met het uitdelen hiervan zal nog even gewacht worden, om dat deze hoeveelheid niet vol doende is om allen een pakket uit te reiken. ZEEUWSE KAPPERS- SCHOOL IN OPRICHTING. In de Maandag te Middel, burg gehouden vergadering van de vereniging Nederland se vakscholen voor kappers, werd in principe besloten een vakschool voor kappers in Zeeland or te richten. Ver moedelijk zal de school, die in samenwerking met alle Zeeuw se kappers tot stand zal ko men, en uitgaat van de orga nisatie in het kappersbedrgf, in Middelburg gevestigd wor. den. De leiding van de school zal bg de heer J. P. Joosse uit Middelburg berusten. Het schoolbestuur bestaat uit de heren P. Sanders, Middelburg, Th. ter Poorten, Vlissingen en D. Rietveld van Eijsden uit Goes. Voor de eerste cursus gaven zich reeds een aantal leerlinge op. De leerlingen der hoogste klas sen van de openbare school te Yerseke maakten onder leiding van het personeel met twee auto bussen een reisje naar Arnhem en Nijmegen en omgeving. Goes mag 50 woningen bouwen. D© gemeente Goes heeft uit 't bouwvolume 1948 thans de finitief 50 woningen toegewe zen gekregen, welke iii dit jaar mogen worden gebouwd. Door particulieren z(jn inmid dels plannen aangeboden voor bouw van 23 woningen. Re kening houdende met nog een enkele particuliere aanvrage, hebben B. en W. opdracht gegeven tot het gereedmaken van een plan voor de bouw van gemeentewege van een 26-tal woningen. Weg Yerseke Rijksweg wordt verbeterd. De reeds jaren hangende noodzakelijke verbetering van de zg Oude Dijk te Yerseke, zal in' 1948 tot uitvoering ko men. Deze weg is voor Yerse ke als visserijencentrum van de grootste betekenis voor het snelvervoer naar Kruiningen- Haven en verder naar België en Frankrijk. Op 28 Mei j.L nam de Raad van Yerseke met algemene stemmen een motie aan, waar in werd uitgesproken, dat de verbetering van deze weg niet langer meer uitgesteld mocht worden. Het gemeentebestuur, de vissersvereniging en de exporteurs van mosselen, die allen bij Ged. Staten op ver betering hadden aangedron gen hebben thans van het Pro vinciaal Bestuur bericht ont vangen, dat de Hoofdinge nieur-Directeur van de weder opbouw en volkshuisvesting tê Middelburg bereid is de rijksgoedkeuring te verlenen De verbetering zal binnen kort door de provincie worden aanbesteed. Zeeuwse athletieik- kampioenschappen. Middelburg HET UITSTAPJE DER OUDJES. De Middelburgse Ouden van dagen, die Woensdag een uit stapje maken, zullen om onge veer kwart over één van de Markt vertrekken en via de Lange Delft, Dam, Kaden en Stationsstraat naar de richting Nieuwland rijden. In totaal zijn ongeveer 90 auto's beschik baar. Tegen zeven uur worden de oudjes terug verwacht. Via de brug en de Gortstraat wordt weer naar de Markt gereden. VERKOPING. Donderdag werd te Middelburg door notaris J. L. van der Harst een openbare verkoping gehouden. Een i eeuwse nippen Voor het examen M.O. handels wetenschappen A slaagde in den Haag d eheer J. Hollebrandse te Vlissingen. De ingenieurs van de Rijkswa terstaat ir. J. van de Klerk, Ter- neuzen en ir. H. A. Ferguson te Vlissingen, zijn benoemd tot hoofdingenieur. Voor het examen lingerie zijn geslaagd de dames J. van Grem- berghe, M. van Gremberghe, J. de Dauw, T. Franckevijlle, A. van Hecke, M. van Hove, A. van Hoos- te, S. aessens. E. Martens, L. de Pau en J. Schelfout, allen te Koe wacht. Officiële Publicaties GEMEENTE VLISSINGEN. JUBILEÜMSPEL TE AMSTERDAM. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat onder auspiciën van het comité Kroningsstad 1948 ter gelegenheid van het regerings- ubileum van H. M. Koningin Wil- telmina en van de inhuldiging van H. M. Koningin Juliana op 31 Augustus a.s. van 35 uur, in het Olympisch Stadion, te Amsterdam een Jubileumspel zal worden op gevoerd. Voor het bijwonen van dit spel zijn voor deze gemeente 50 plaat sen beschikbaar gesteld, welke zullen worden verdeeld over de volgende rangen: Eeretribune 7.60 per plaats; Marathontribune 6.10 per plaats. Beneden zijvakken 4.60 per plaats. Bovenvakken 3.10 per plaats. Staanplaatsen 0.85 per plaats. Plaatsbewijzen hiervoor kunnen vóór 1 Augustus a.s. ter Gemeente secretarie. 2e afdeling worden aangevraagd. Vlissingen, 21 Juli 1948. BESTRIJDING COLORADO KEVER. D^-Burgemeester van Middelburg brengt ter algemene kennis, dat bespuiting van aardappelplanten ter bestrijding van de coloradoke ver moet plaats hebben in het tijd vak van 27 Juli tot en met 6 Aug. ">48. Inlichtingen zijn te verkrijgen aan het Bureau van gemeentewer ken Stadsschuur. Middelburg, 24 Juli 1948. huis met tuin aan de Kerklaan 4 te St. Laurens werd in koop toegewe zen aan de heer J. Koene te Oost- kapelle voor 5750, drie hectaren 74 aren 90 centriaren bouw- en wei land aan de Nieuweweg te Oost- kapelle in koop aan de heer W. Corré te Kleverskerke voor P°°" AANRANDING. Enige dagen geleden werd een inwoonster van Nieuw en St. Joosland op de Nieuw- landse weg bij Middelburg des avonds om 7 uur aange rand door een 22-jarige mi litair, woonachtig in Bergen op Zoom. De onverlaat, die slechts enkele weken getrouwd, werd de volgende dag reeds door de politie in hechtenis genomen. WEDVLUCHT. Zaterdag hield de postduivenver eniging „De Telegraaf" te Middel burg, een wedvlucht met oude en jonge duiven van Roermond (pl.m. 169 km) uit. De duiven werden om 14 u. 10 min. met Oostenwind in vrijheid gesteld. Aankomst eerste oude duif 17.00.53 h. (snelheid 985.17 m. per min.); eers jonge duif 16.56.58 u. (snelheid 10.14.10 m. p. min.). De prijzen werdeA als volgt behaald: (jonge duiven); Chr. de Graaf 1, 2 en 4, R. Dirven 3, beiden te Middelburg, S. Kodde 5, 6, 7 en 8, A. v. d. Hoofd 9 en 10, beiden te Veere. Met oude duiven werden de prij zen als volgt behaald: R. Dirven, Middelburg 1, C. Pouwer 2. 3, S. Kodde 4. beiden te Veere, H. A. Polvliet 5. E. G. H. Graafhuis 6, 1 en W. M. Walraven 7, alle drie te Middelburg. Vrouwenpolder GUNNING. Het Bureau Wederopbouw Boer derijen heeft de bouw van 'n land- bouwschuur van de heer J. Goed- bloed te Vrouwenpolder, opgedra gen aan fa. R. W. Laan te Souburg voor 17.709.88. VOETBAL VOETBALWEDSTRIJD V.ERD GESTAAKT. Zondag speelde Kortgene I een voetbalwedstrijd tegen de Noormannen I. Er deed zich een incident voor. Eén kwartier voor het einde nam de scheids rechter een foutieve beslissing, waardoor Kortgene de stand op 32 kon brengen. De Noormannen waren zeer ontmoedigd en verlieten het veld. Hoewel de voorzitter van de Kortgeense voetbalvereniging nog aanbood met de stand 2—2 verder te spelen, waren de Noormannen hiertoe niet be reid. De heer A. J. van Boven, die de lauwertak beschikbaar ge steld had, nam deze terug, om dat de wedstrijd niet uitge speeld was. SCHAKEN SCHAAKTOURNOOL De stand van het internationale schaaktournooi te Stockholm luidt na de 5e ronde: 1. Szabo 5J/2i 2. 3, 4 Kotof, Pirc. Bronstein 45. Stahlberg 4 1 afgebr., 6. 7. Lillen thai en Boles - lafsky 4; 8. Najdorf 3% 1 afgebr. Book 3y2l 10. 11. Trifunovic, Flohr 1 afgeb. 12, 13. 14 Yanofsky. Tartakower, Gligorlc 3; 15. 16. Begunstigd door prach tige zomerweer werd Zondag door het district Zeeland van de K.NJV..U. het eerste deel van de Zeeuwse athletiekkam- pioenschappen gehouden. De publieke belangstelling was niet groot en ook verscheidene athleten hadden verstek laten gaan, terwijl een groot aantal officials had afgeschreven. Ondanks het tekort aan jury leden kon het programma op tgd worden afgewerkt. Over het algemeen werden er aardige resultaten geleverd, waarbg vooral de prestaties opvielen van Jenny op 't Hof, die met 4.90 m. het Zeeuws record vèrspringen meisjes verbeterde en de 80 m. finale won in 10.9 sec. (In de series 80 ra. had C. Poppe (Ach.), een zelfde tijd gemaakt). De uitslagen luiden als volgt; Meisjes 80 m. finale: 1. J. op 't Hof (de Z.) 10.9 sec.; 2. C. Poppe 11.1; 3. L. Verhulst (Z.). Vèrspringen; 1. J. op 't Hof 4.90 m.; 2. C. Poppe 4.82; 3. T. v. d. Hoek (Ach.) 4.60. Kogelstoten: 1. S. P. v. Bel- sen (Mar.) 9.70 m.; 2. M. Gel- jon (Z.) 8.53 m.; 3. A. v. Bel- zen (A.). 4 maal 80 m. estafette: 1, Achilles 45.4; 2. de Zeeuwen, zelfde tijd (gediskwalificeerd). Juniores A: 300 m.: 1. B. Bosch (EMM) 40 sec.; 2. C. Walraven (Hellas); 3. C. v. d. Berg (EMM). Vèrspringen: 1. W. Rootsaert (G.) 5.91 m.; 2. B. Bosch (EMM) 5.88 m.; 3. J. Roth (EMM). Speerwerpen: 1. C. G. Berg (H.) 37.67 m., 2. B. Bosch 36.35 m.; 3. H. Rootsaert. 1500 m.: 1. W. Rootsaert 4.38.2; 2. L. Millenaar (Z.) 4.50.8; 3. G. H. Lapoeter (H.). Kogelstoten: 1. C. G. Berg 11.59 m.; 2. B. Bosch 10.82; 3. A. Over- weel (A.). Dames, Hoogspringen: 1. M. Biondina (E.) 1.30 m.; 2. E. Lu- dikhuize (E.) 1.25 m.; 3. W. Adri- aanse (E.) Discuswerpen: 1. W. Adriaaan- 26.95 m., 2. E. Ludikhuize 25.01; 3. C. Gillesen (A.) 21.79. Heren, 100 m.: L P. M. de Moor (M.) 11.7; 2. J. Witte (E.) 11.8; 3. H. v. Koeveringen (M.) 11.9. 400 m.: L Joh. W. Beks (E.) 53.6 sec.; 2. A. H. Beks (E.) 55; D. Roelse (Z.) 61.8. Hoogspringen: 1. J. Heystek (E.) 1.58 m.; 2. D. Roelse (Z.) I.53 m. Discuswerpen: 1. M. Heystek (A.) 29.44 m.; 2. J. Heystek (E.) m.; 3. H. v. Koeveringen 28.22 m. 1500 m.: 1. Joh. Fliers (M.) 4.25.7.; 2. M. Vreeke (E.) 437.1; 3. B. Walker (Z.) 4.33.4. Hink-stap-sprong: 1. M. Hey stek 12.63 m.; 2. R. Jolevet (G.) 11.97; 3. C. Heystek 11.92 m. WIELRENNEN MEESTERS WINT TE GRAAUW. In Graauw, Zeeuwsch- Vlaanderen, werd Zondag 'n kermiscourse voor amateurs en nieuwelingen gereden. De kopstukken Voorting en Wagtmans waren niet van de partg. Een eindsprint moest de beslissing brengen, die voor namelijk ging tussen Mees ters en Geluk van wie eerst genoemde zich onbetwist de sterkste toonde. De 16-jarige de Waal die een moedige course reed, eindigde als 7e, Mouthaan (Vlissingen) werd 12e en de 15-jarige Stroosnij- der van Kruiningenj werd 18e. De uitslag luidt: 1 A. Mees- ters, Vlijmen 120 km. in 3 uur 34 min.; 2 A. Geluk, Rotterdam; 3 J. de Groot, 17. I Bondarefsky, Ragosin, Pachman 2>/2 j van Est, St. -I- 1 afgebr.; 18. 19. Stolz, steiner WiUebrord; 5 M. de Bruin, 2Vb; 20. Lundln y2 l afgebr. 1 Roosendaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2