Ronde van Frankrijk KAPPIE en het geheim van de aardlaag De mosselhandel zal zich handhaven Start van Pavilion d'Or Dames atlethiekploeg verbetert wereldrecord AETHER Van Est wint te Wilhelminadorp BARTALI WINT ONBEDREIGD. Janssen en de Ruyter hielden vol. Zondag werd de laatste étap pe van de 35e ronde van Frankrijk verreden. Bartali wist zijn eerste plaats in het algemeen klassement te behou den met meer dan 26 minuten voorsprong op Schotte, die tweede in het klassement staat. Ongetwijfeld heeft de beste renner de ronde dit jaar ge wonnen. Gedurende alle étap pes was Bartali in uitstekende vorm en vooral in het beklim men van de. bergen in de Alpen heeft hg geschitterd. Daar was het, dat hg een voorsprong wist te nemen, die zeer groot was en alle pogingen van de Belgen om hem in de étappes op vlakkere gedeelten te ver dringen, faalden volkomen. Van de. Nederlandse deelne mers bereikten Janssen en de Ruyter Parijs. Het is wel geen groots resultaat, maar ook van andere ploegen vielen vele uit vallers te noteren. Janssen heeft zeer gelijkmatig gereden. De Ruyter verloor in de berg etappes, hetgeen hg in de an dere had gewonnen. Niettemin heeft hij een behoorlijke pres tatie geleverd. Het eindklassement van de ronde van Frankrijk luidt: 1. Bartali (Italië A) 147.10.36; 2. Schotte (België A) 147.36.52; 3. Lapebie (Centrum en Z.W. Fr.) 147.39.24; 4. Bobet (Fr. Nat. ploeg) 147.43.35; 5. Kir- chen (Ned. Lux. ploeg) 147.48. 29; 6. Teisseire (Fr. Nat. ploeg) 147.51.23; 7. Lamprecht (Intern, ploeg) 148.00.32; 8. Camellini (Intern ploeg) 148. 02.12; 9. Thietard (Parijs) 148. 05.59; 10. Impanis (België A) 148.10.39; 11. Öckers (België A) 148.10.49; 16. Robic (Fr. Nat. ploeg) 148.52.02; 17. Viet- to (Fr. Nat. ploeg) 148.53.24; 22. Engels (België B) 149.26. 17; 36. Janssen (Ned. Lux. ploeg) 150.35.35; 42. de Ruyter (Ned. Lux. ploeg) 151.01.17. Het eindklassement der ploe gen luidt: 1. België 443.58.20; 2. Fr. Nat. ploeg 444.27.00; 3. Parijs 444.54.49; 4. Intern, ploeg 444.58.50; 5. Italië A 446.07.32; 7. Ned. Lux. ploeg (Kirchen, Janssen, de Ruyter) 449.25.21. Do laatste étappe van Rou- baix naar Pargs over een af stand van 286 kilometer werd gewonnen door de Italiaan Corrierl voor Teisseire van de Franse nationale ploeg. De Ruyter bevond zich in een groot peloton, dat 1 minuut na Corrieri binnenkwam, terwijl Janssen op 2 minuten volgde. 20e ÉTAPPE. De 20e étappe van de ronde van Frankrijk, LuikRoubaix over 228 kilometer, had Zater dag een vrg kalm verloop. De renners geloofden het wel, daar de uitslag van de ronde zo goed als zeker was. De Bel gen trachtten een paar maal te ontsnappen, maar alle uit looppogingen mislukten. De Italianen hielden de Belgen da nig in de gaten en steunden zo veel mogelyk Bartali, die zich dit liet welgevallen, maar het ook wel alleen af kon. Het klassement van de 20e étappe luidde: 1. Gauthier (Z O. Frankrijk)2. Klabinsky (Int. ploeg)3. Ockers (België A); 6. Bartali (Italië A). Janssen en de Ruyter zaten in het grote peloton en werden ex aequo 10/34 geklasseerd. AMERIKANEN CONTRA RUSSEN. De twaalf Amerikaan se gewichtsheffers, die reeds hun intrek in het Uxbridgekamp hebben genomen, hebben de wens te kennen gegeven tegen de beste Russische ge wichtsheffers uit te ko men, zodra de mogelijk heid hiertoe bestaat. De trainer van de Amerika nen, Bob Hoffman, ver telde, dat hij had verno men, dat men in Parijs het op prij3 zou stellen een ontmoeting tussen de Amerikanen en Rus sen te arrangeren. „Het zou reusachtig zijn, eens tegen hen uit te kQmen" zei Hoffman, „hoe de verhouding tussen de Verenigde Staten en de Sowjet Unie op het ogen blik ook is, het zijn prachtkerels. We zagen ze in 1946 in Parijs en waren onder de indruk van hun prestaties. Per slot van rekening is de titel wereldkampioen van generlei waarde, wan neer men dan ook niet ledereen heeft geklopt". Zoals men weet, won nen de Amerikanen de wereldkampioenschappen 1947, waaraan geen Rus sen deelnamen. 1 Schulte brak sleutelbeen. Theo Middelkamp werd Za terdag in een zware wegwed strijd te St. Niklaas (B.) twee de in de eindsprint achter Rik van Steenbergen. Schulte brak in deze koers een sleutelbeen, waardoor zrjn uitkomen in de wereldkampioenschappen op 22 Augustus twijfelachtig wordt. WIELRENNEN DERKSEN SLAAT VAN VLIET. Voor de binnenkomst van de renners van de ronde van Frank rijk werden Zondag op de baan van het Pare des Princes te Parijs internationale sprintwedstr^] den gehouden. De drie Nederlandse deelnemers van Vliet, Derksen en Bijster plaatsten zich in de halve finale. In de finale zorgde Derksen voor een verrassing door van Vliet te kloppen. De eindstand was: 1 Derksen, 2 van Vliet. 3 Scherens. RONDE VAN TERNEUZEN VOOR PROFS. Op 4 September a.s. wordt in Terneuzen een wielerwegwedstrijd voor Profs en Onafhankelij ken ge houden. De totale afstand is 136 km. ver deeld over 80 ronden. Het parcours ligt binnen de kom der gemeente en de toeschouwers leugen dus een unieke gelegenheid dt renners vele malen te zien worbij fietsen. De start vindt plaats om half drie op de Markt Er wordt geen entree geheven. In Zeeuwsch-Vlaanderen en ook op Zuid-Beveland en Walcheren be staat veel belangstelling voor dit wielerfestijn. RONDE VAN HET IJSSELMEER. Zaterdag en Zondag werd d« ronde van het Usselmeer verre den over een afstand van 375 km. Zowel de eerste étappe van Am sterdamSteen wijk als de tweede étappe van Steenwijk weer naar Amsterdam werden gewonnen door van der Neut uit Amsterdam. Tweede werd Bakker, derde Hen- nink en vierde Remkes. In af wachting van de aankomst van de renners in de ronde van het IJs- selmeer werden in het Olympisch Stadion sprintwedstrijden gehou den. Hij zeiendoorn plaatste zich als eerste. Opvallend was het goede rijden van van Gelder in de de mi-finale tegen Leene. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN. Donderdag 29 Juli a.s. komen op een enkeling na de beste stayers van de wereld in de baan in het Olympisch stadion te Amsterdam. In twee ritten over ieder 50 km. zullen Frosio (Italië), Michaux (België). Lamboley (Frankrijk), Pronk. Bakker en de Best (allen Nederland) strijd gaan leveren. De amateursprinters Schandorf (Denemarken), van der Velden (België) en Hijzelendoom (Neder land) zullen een laatste oefening hebben voor de Olympische Spe len en tenslotte wordt een omnium gereden tussen Arie vqp Vliet en Middelkamp enerzijds en Derksen en Schulte anderzijds. DRUKTE IN TERNEUZEN. IJSHOCKEY IJSHOCKEY-CONGRES. Gedurende een congres van de internationale ijshockey federatie te Zürich werd besloten de wed- reldkampioenschappen 1949 van 11 t.m. 20 Februari te Stockholm te houden. Arbeiders leggen de laatste hand aan de geweldige Olym pische toorts, die tijdens de aaustaande Olympische Spelen in Londen in het Wembley Stadion zal branden. Op de achtergrond ziet men de sin* telbaan, die nu bUna gereed te. Vele buitenlandse deelnemers. Grote gebeurtenissen werpen hun schaduwen vooruit! voor Terneuzen was zeker een gro te gebeurtenis het starten van de Pavilion d'Or 1948 uit de Middenhaven op Zondag 25 Juli en reeds dagen tevoren kon men in de Jachthaven en in de diverse kanaalarmen een ongewoon groot aantal motor jachten en jachtjes waarne men. Naast Nederlandse, wa ren er heel wat Belgische en vooral Engelse jachten aan wezig. In de omgeving van de Mid- densluis, het startpunt voor alle jachten, was men reeds dagen te voren in de weer, om met vlaggen en groen een feestelijke sfeer te scheppen. Vooral op de Scheldekade en in de Nieuwstraat, Westkolk- straat en Dijkstraat heeft men heel wat werk van de ze versiering gemaakt. De straten zagen er dan ook wer kelijk feestelijk uit. De Maxe- chaussékazerne, het Postkan toor, Kommiezenwacht en het wachtlokaal voor de Pro vinciale Boot waren voor deze gelegenheid eveneens opge fleurd, terwijl natuurlek de deelnemende jachten zich niet onbetuigd hadden gelaten. Zaterdagmiddag bereikte de drukte op het water het hoogtepunt. Het ene jacht na het andere kwam binnenval len. Twee muziekkorpsen „De Verenigde Vrienden" van Sas van Gent en „De Verenigde Werklieden" van Terneuzen maakten muzikale wandelingen door de stad. De opvarenden van de vele buitenlandse jach ten stelden dit muzikaal wel kom zeer op prijs. In de z.g. Kommiezenwacht bij het Postkantoor heerste een ongewone drukte. In dit gebouwtje, normaal bestemd voor de dienstdoende ambtena ren van de Invoerrechten en Accijnzen, hadden nu de Dou ane, de Distributiedienst, Middens tandsbank en de V.V. V.hun intrek genomen öm de buitenlandse deelnemers bin nen de kortst mogelijke tgd de nodige formaliteiten te doen vervullen. DE ONTVANGST Om zes uur werden de deel- mers aan deze Pavilion offi cieel onvangen door 't gemeen tebestuur van Terneuzen in het Luxor Theater. Allereerst sprak hier burgemeester Tel- legen een kort woord van wel- ZWEMMEN 2 KM. WEDSTRIJD TE BERGEN OP ZOOM. Onder buitengewoon gunstige weersomstandigheden en zeer gro te belangstelling had Zondagmid dag een 2 km. zwemwedstrijd plaats in de Ooster Schelde te Bergen op Zoom. 35 heren en 10 dames verschenen aan de start De uitslagen luiden: heren: 1 Van Daatselaar (Amsterdam) 29 min. 24 sec.: 2 Van der Rijp, (A'dam). 30 min. 40 sec.; 3. Bouwmeester. (A'dam), 30 min. 55 sec. Dames: 1 G. de Hooge, (Rotter dam), 33 min. 15 sec.; 2 N. van Opstal. (Tilburg), 35 min. 45 sec. DAMMEN CLUBKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De Zaterdagavond te Hengelo gespeelde wedstrijd om het Neder landse clubkampioenschap dam men tussen „Twente's eerste" Hen gelo en „Gezellig samenzijn" Am sterdam, eindigde ln een eclatante 146 overwinning der Amster dammers. De wedstrijd „Gezellig Sa menzijn" tegen „Constant" Rotterdam zal de beslissing moe ten brengen. kom en zei het voor Terneu zen een eer te vinden als ver trekpunt te zijn gekozen. De heer Antonisse van de Kon. Ned. Motorbootclub, dankte de gemeente Terneu zen voor de goede ontvangst van de deelnemers. Daarna reikte burgemeester Tellegen de door de gemeente Terneu zen beschikbaar gestelde her- innerings-tegels uit. Tenslotte werden nog een tweetal op de watersport betrekking hebben de- films vertoond, terwijl „De Verenigde Vrienden" van Sas van Gent 's avonds op de Markt concerteerde Jammer was hef dat de herhaaldelijk voorbij rijdende bussen van de Z.V.T M. stoor den. Zondagochtend tussen zes en halfacht zijn alle deel nemers, in totaal ongeveer 70 jachten, voor het merendeel Engelse, gestart. Ondanks het vroege uur waren er reeds heel wat Terneuzenaren op de been om deze start te kunnen zien. Zoals bekend loopt het eer ste traject van deze tocht tot Dordrecht, waar zich naar ons werd medegedeeld nog een aantal Nederlandse jach ten zullen aansluiten voor het meevaren van het tweede ge deelte van de tocht Dordrecht naar Amsterdam. Omstreeks 4 uur 's namid dags hadden de eerste jach ten de tocht volbracht. Om tien uur waren bijna alle boten in de Kalkhaven te Dordrecht en de Nieuwe Haven verzameld na een zeer mooie tocht over de brede Zeeuwse- en Hollands© stro men 62. Signor Rivaldi reed met Kappie en de Professor naar de haven waar zgn watervliegtuig lag. „Moeten wij daarin? Wat is dat voor een boot of een vliegtuig?" vroeg de Professor. Wat weer een onrust! Dat kan niet goed zgn voor, de stand van mijn hersenen!" „Het is een vaarboot en een vliegtuig- machine tegelgk!" Riep Signor Rivaldi uit. „Stap stijg maar in!" Na een zeer snelle tocht bereikten ze de kust, waar De Kraak lag. Het wa tervliegtuig daalde keurig en kwam een eindje -van de Kraak vandaan, netjes op het water terecht. En de maat, die nog steeds met zgn verrekijker stond uit te kijken, zag dat allemaal geschieden. „Daar heb je het al!" mompelde hij bezorgd. „Daar komt de ellende en na righeid aan! Rovers, die de Kraak ko men wegslepen! En ik hier alleen aan boord. Misschien komen zc wel een ge haktbal van me maken!" Nederlands elftal tegen Eire. StoKelen vervangen door Krijgh. Naar wy vernemen is het Nederlandse elftal, dat heden avond te Portsmouth tegen Eire speelt in de voorronde van het Olympisch' voetbal- toumooi, als volgt samenge steld Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: van Bun (MVV) en Schyvenaar (EDO). Midden: Itrygh BW), Ter louw (DCV) en De Vroet (Feyenoord) aanvoerder. Voor: van der Tuyn (Her mes DVS), Rgvers (NAC), Roosenburg (Neptunia), Wil kes (Xerxes) en Lenstra (Hee renveen). Nederlands voetbal elftal in Engeland. Zondagmorgen arriveerde ln Londen de eerste Nederlandse ploeg deelnemers aan de Olym pische spelen. Deze ploeg be stond uit het voetbalelftal en het viertje van de Delftse sport. Keurig zagen de voet ballers en de roeiers eruit in hun blauwe blazers met het oranje embleem erop, waarbo ven het woord „Nederland" was gemerkt, zodat iedereen onmiddellijk kon zien, dat hier een stel Nederlandse deelne mers in de Engelse hoofdstad was gearriveerd. Met de volgende trein kwa men de schutters, die onmid dellijk naar Bisley doorgingen. Met twee speciale reiswa gens begonnen de roeiers ver gezeld van hun officials de lange reis naar High Wycom be, een dorpje dat nog 12 mgl buiten Henley ligt. Maandagavond zullen de grote groep zwemmers en de hockey spelers arriveren. Onder leiding van Herberts, Verlegh, Boeljon en Jesse Car ver ging de voetbalploeg door naar Portsmouth. TENNIS WERELDKAMPIOENSCHAP DAMESEQ IPE. In de tennishal van het park Marlot werden in het afgelopen week-end de wereldkampioen schappen schermen equipe voor dames gehouden, waarvoor tien landen hadden ingeschreven. Het eindklassement luidt: 1 De nemarken. 2 Hongarije, 3 Frank rijk, 4. Oostenrijk. DE OLYMPISCHE FAKKEL LOOP. De Olympische fakkel heeft Zaterdag voor enkele ogenblik ken gevlamd bij het graf van baron Pierre de Coubertin, de man, die de Olympische spelen in morderne vorm herleven deed. Er had geen plechtigheid plaats aan het graf. De lopers stonden slechts stil, met gebo gen hoofden, een minuut lang, waarbij de 86-jarige weduwe van baron de Coubertin toe keek. Fanfares en fakkeloptochten vormden Zaterdagnacht het welkom, dat het Olympisch vuur bij aankomst te Genève werd bereid. Een kwartier na middernacht was de Zwitsers- Franse grens bereikt. De Zwitserse en Franse volksliederen werden gespeeld toen de Franse athleet Henri Charpentier zijn fakkel aan die van de laatste Zwitserse loper aanstak. NIEUWE LOTING VOOR OLYMPISCH VOETBAL- TOURNOOl. Zondagavond werd opnieuw geloot voor het Olympisch voetbaltournooi, welke loting gunstiger voor Nederland bleek te zgn dan de eerste, aange zien ons land in de bovenste helft terecht kwam met Dene marken en Groot-Brittannië als voornaamste tegenstanders, terwijl Zweden, Turkije en Ita- VOORTING WERD TWEEDE. Wim van Est, de moedige renner uit St. Willebrord,. die dit seizoen op de Zeeuwse we gen steeds met pech te kam pen kreeg als een ereplaats voor het grgpen lag, heeft Za terdag in het Goese wielercri- terium een welverdiende over winning behaald. Een uitloop poging in de 18e van de 31 te rijden ronden gaf hem een klei ne voorsprong, die hij snel wist op te voeren tot ca. 3 min., zo dat de zege hem practisch niet meer ontgaan kon. Nadat van de Elshout alleen had geprobeerd weg te komen en later Wagtmans, welke po- llë, die eveneens als sterk wor den beschouwd, in de onderste helft hebben geloot. De eerste ronde ziet er nu als volgt uit: EgypteDenemarken, Groot- Brittannië tegen de winnaar van EireNederland, Frank rijkIndia, Zuld-Slavlë tegen de winnaar van Luxemburg Afghanistan, ChinaTurkije, ZwedenOostenrijk, Korea Mexico en Italië—Verenigde Staten. Groot-Brittannië speelt te gen Eire of Nederland op 31 Juli op het Arsenal-terrein Highbury in Noord-Londen. gingen echter verijdeld werden, gaven Ouwehand, Alblas en Geerts op. Een snelle demarrage van Wim van Est leverde hem en kele honderden meters voor sprong op. In het peloton rea geerden Vos en Brinkman en ontketenden een jacht, maar later vielen zg weer ln de groep terug. Voorting en Wagtmans hadden van fiets moeten verwisselen. Met nog zes ronden voor de boeg noteerden we een voor sprong van ruim drie minuten voor van Est op het peloton. Enthousiast werd van Est in de,«lotronden door de toeschou wers aangevuurd. Voorting won de eindsprint van de groep. De uitslag werd: 1. W. van Est; St. Willebrord, 126 km. in 3 uur 30 min. 25 sec.; 2. G. Voorting, op 3 min.; 3. J. de Groot; 4. W. Wagt mans; 5. A. Geluk; 6. F. Ver- wijmeren. 4 X 110 yards in 47.4 sec. Het laatste optreden van de Nederlandse Olympische athle- tiek ploeg voor het vertrek naar Londen is voorname lijk bg de dames een groot succes geworden. Op de twee de dag van de Te Werve trai- ningswedstrgden moest zowel het wereldrecord op de 4 x 110 yards, alsmede het Nederland se record op de 4 x 100 m. er aan geloven. Vooral op de 4 x 110 yards waren bet de dames Gré de Jong, Nellie WitziersTimmer. Gerda van de KadeKoudgs en Fanny BlankersKoen, die met hun tgd van 47.4 sec. geen halve maatregelen namen. Het Thoolse impressies II Ondanks critiek en concurrentie. Oasterhandel heeft goede verwachting. De welvaart van de stad Tholen is nauw verbonden met de oester- en mosselcultuur. Het was dan ook een goede gedachte de journalisten, die vorige week Tholen bezochten, over deze cultuur te laten voorlichten door twee bij uit stek deskundigen, namelijk de heer Bal, die de oesters voor zgn rekening nam en de heer Deurloo, die over de mosselen vertelde. Burgemeester A. J. van der Hoeven, die deze be spreking leidde, gaf zelf ook •'n kort toelichting die duide lijk bewees hoezeer deze burge meester vertrouwd is met de problemen van Tholen's be langrijkste bedrijven! De oestercultuur in haar huidige vorm dateert te Tho len van 1870 en de mosselcul tuur en mosselhandel van 1815. Omstreeks deze tijd valt ook de wederopbloei van de stad Tholen na lange jaren van malaise. In 1870 werd het systeem van vrije oestervisserij geheel losgelaten en werd de ver pachting van oesterpercelen ingevoerd, waarbij men dus eigen gekweekte oesters voort bracht op eigen percelen. NAAR BELGIË! Vóör 1940 vond men voor d© Zeeuwse oesters afnemers in geheel Europa, Op het ogenblik is België de grootste afnemer, met ver daarachter Engeland. De oestercultuur heeft veel met tegenslag te worstelen gehad Men ver wacht nu een betere tijd. Toe vallig zgn juist dit jaar de vooruitzichten voor de broed- val niet rooskleurig door het koude weer. Kort geleden is men wat deze broedval betreft weèr eens gaan experimente ren met kunstmatige broed val in afgesloten ruimten. Het vorig jaar zgn deze experi menten tijdens de bijzonder warme zomer goed geslaagd, maar dit jaar waren de re sultaten minder. Blijkbaar zijn er nog allerlei onbekende fac toren, die op de broedval in vloed uitoefenen. Het oesterbedrijf op Tholen geeft aan circa 100 mensen arbeid en de opbrengst van 't product beloopt ongeveer j 500.000.Hoofdproducent is Yerseke.. Het systeem van de ver pachting der oesterpercelen by opbod is enige tgd geleden los gelaten en men heeft nu het systeem van de geschatte pacht. Een goed perceel van ongeveer 15 H.A. doet onge veer 4000.pacht per jaar. Circa 10% van de Kostprijs der oesters wordt betaald aan pacht. DE MOSSELEN Over de mosselen vertelde de heer Deurloo, wiens schoon vader: in 1875 de eerste mos selhandel in Tholen stichte: Deze handel verwerkt onge veer 1/6 deel van de Neder landse productie. Daarbij gaat in Tholen 1% millioen gulden om. Sedert 1*875, aldus de heer Deurloo, is nog nooit iemand door het eten van mosselen ziek geworden, maar deson danlcs wisten de concurenten te bewerken, dat de Neder landse mosselen voorzien moe ten zijn van certificaten. Tho len, zo verzekerde de heer Deurloo, zal alles doen om het mosselbedrijf er boven op te houden. Er worden installa ties voor de reiniging ge bouwd. Het mosselbedrijf geeft arbeid aan 100 tot 150 men sen, die het product verwer ken, dat voornamelijk door Bruinnissers wordt aange voerd. In verband met de grote export naar België zijn in Tholen ook Belgische expor teurs gevestigd. VRUCHTENTEELT Tot zover de oester- en mos selcultuur. Burgemeester A. b. van der Hoeven wees daar na op de plannen, die in Tho len bestaan om de vruchten teelt en de tuinbouw te inten siveren. Jammer genoeg heeft de inundatie van '44 een ein de gemaakt aan de eerste aanplant van vruchtbomen. De vruchtencultuur is nu opnieuw in wording en men zal er zich meer op toeleggen dan vroeger, want deze cul tuur geeft op kleinere perce len een grotere opbrengst Van de grond. Verwacht wordt, dat een aantal vrijkomende landarbeiders door deze nieu we cultuur straks worden op gevangen. SCHEPEN VAN EN NAAR INDONESIA. Van Indonesië: Groolebeer 23 Juli vertr. Batavia, Indrapoera pass. 23 Juli Kaap St. Vincent, Jo- han van Oldenbarnevelt vertrok 23 Juli uit Batavia. record van N.Z. Wales ging niet minder dan met een volk seconde naar beneden. Het was te begrijpen, dat on der deze ideale weersomstan digheden alle kansen benut zouden worden en hoewel het wereldrecord op de 4 x 100 meter van de Duitse ploeg met 46.4 sec. wat al te scherp stond, werd besloten om een aanval te doen op het Neder landse record. De combinatie Xenia Stadde Jong, Nellie WitziersTimmer, Gerda van de KadeKoudijs en Fanny BlankersKoen sloot op alle wissels nog niet als een bus, maar de tijd van 47.5 sec. bleek in ieder geval 0.2 sec. sneller dan het bestaande re cord. Ondanks een losse toplaag, noteerde Fanny Blankers Koen 11.6 sec. op de 80 meter horden en het was verheugend, dat ook Gerda van de Kade Koudijs zo uitstekend voor de dag kwam. Haar tijd van 12 sec. was hiervan een duidelijk bewijs. DE HEREN. Bij de herennummers trok vooral de 800 meter de aan dacht van ruim 6000 toeschou wers. Na een eerste 400 meter van 55 sec. bleef Ribbens aan kop en ondanks herhaalde aan vallen kon Frits de Ruyter er pas in de laatste 50 meter in slagen de overwinning te be halen. Borst aan borst gingen de lopers op de finish af en no teerden de zelfde tijd van 1.54.1 sec. Vooral de prestatie van de jeugdige Ribbens houdt een belofte in voor de toekomst. Aad de Bruyn bevestigde zijn uitstekende vorm door met de kogel de 15 meter grens te passeren. Er zit met de tijd van 41.9 sec. wel enige verbetering in de 4 x 100 meter estafette ploeg, maar onze Olympische heren-vertegenwoordigers kun nen met scherpere wissels be slist sneller. De record-houder op het vèrspringen, Hannes de Boer, bleek de kunst nog lang niet verleerd en Jac. Boot moest ook dit keer zij het na jaren weer in het zand bgten. Wim Slhkhuis, het vraagte ken op de Komende spelen, liep een rustige 3000 meter. Hij ging, na 800 meter, geheel al leen aan de kop en noteerde 8.29.2 sec. Zijn laatste 100 me ter waren ook nu weer in staat het publiek tot enthousiasme te brengen. MOTORSPORT TERREINRACES OP DUINRELL De traditionele motorterrein- races op Duinrell te Wasse naar worden dit jaar gehou den op 31 Juli. Een sterk Engels en Belgisch team verschijnen aan de start. Onder de Ned. deelnemers bevinden zich o.a. Piet Kony- nenburg en Joop Bovee Kerknieuws GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Oostkapelle Meliskfjfke j. w. Kersten, cand. ie Rotterdam. Tw'jctal te Oostkapelle Meliskerke K. de Gier, cand. te Utrecht en J. Hagestein, canij. te Vlaardingen. ink. te NE ned. HERV. KERK. Beroepen te Groede: T. Stefenblok, te Wateringen. Het feuilleton moest he den door plaatsgebrek blij ven overstaan. UIT DE DINSDAG. Vanavond wordt een relais ge geven van het B.B.C.-Concert door het B.B.C.-Symphonie- Orkest, o.l.v. Sir Malcolm Sar gent: Werken van Bach en Holst (H. I, 20.12). Mozart's Zauberflöte wordt uitgevoerd om 14.15 (H. II). Hilversum I: 7 en 8 Nieuws; 10.15 Werken van Thiman en Strawins- ky; 11.40 Suzanne Stappen, zang en Marius Francois Gaillard. piano; 12.03 Het Metropole Orkest o.l.v. Dolf v. d. Linden; 13 Nieuws; 13.20 Nelly de Bock. sopraan en Cor van Boven, piano; 14 Strijkkwartet in e kl. t. Uit mijn leven. Smetana; 16 De Zonnebloem; 17 Na school tijd; 18 Koor van het Oekraiens Katholiek priesterseminarie o.l.v. Miroslaff Antonovitsch te Culem- borg; 18.30 Ned. Strljdkr.; 19.30 Gramofoonmuziek; 20 Nieuws: 20.12 Relais van het B.B.C. Concert door het B.B.C.-Symphonie-Orkest o.l.v. Sir Malcolm Sargent; 22 Pianore cital door de Tsjechische pianiste Uza Rodzinska; 23 Nieuws; 23.15— 24 Composities van Belgische com ponisten. Hilversum II: 7 en 8 Nieuws: 10.35 Korte gesprekken van vrouw tot vrouw; 11 Orgelconcert uit de Paasbergkerk te Arnhem: 12 Lcni Delsen zingt liederen v. Will Abra ham; 13 Nieuws; 14.15 Radio Matl- née (Die Zauberflöte, opera in twee acten van Wolfgang Amadeus Mozart); 16.25 Gramofoonmuziek; 17.30 Radio filmkrant: 18 Nieuws; 19 Herman Salomon, viool en Kees van Baren, plano: 20 I'lcuws: 20.45 Gevangenen van het verleden, hoorspel; 22 Paul Robeson, zang; 23 Nieuws. ZON EN MAAN Dinsdag 27 Juli. Zon: od 4-53, onder 20-38. Maan: op 23-01. onder 11-31. 27 Juli. Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Hoog water U.+N.A.P. U.+N.A.P. 5.46 1.83 17.55 1.69 6.11 2.00 18.24 1.87 6.46 2.13 18.56 1.92 7.10 1.41 19.15 1.21 Laag water u.—N.A.P. u.—N.A.P. 11.37 1.63 0.21 2.29 12.17 1.82 0.49 2.49 12.48 2.06 0.28 1.72 12.46 1.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3