Verleden herleefde in Middelburgs straten. NIEUWS UIT ZEELAND Middelburgse feesten hadden rustig verloop* Salarissen bij het Nijverheidsonderwijs. DE TERUGKEER VAN DE „ZEELAND" Nieuws in een Notedop WALCHEREN Zuid-Beveland jT-genda SCHITTERENDE HISTORISCHE OPTOCHT Dertig groepen en praal wagens staken elkander de loef af. Gedurende drie uren is Za terdagmiddag tc Middelburg het verleden op glorieuze wij ze herleefd. Ter gelegenheid van het gouden regeringsju bileum van H.M. de Koningin trok er door de aloude stra ten der Zeeuwse hoofdstad 'n historische optocht, georgani seerd door „"Uit het Volk Voor het Volk" met medewer king der buurtverenigingen, welke een lust voor het oog was en de toets der critlek volledig kon doorstaan. Vyftig jaar geleden was het dat zulk een stoet eerder was gezien en nog leefde de her innering daaraan onder de bevolking. Ook aan deze stoet, ditmaal niet ter gelegenheid van de troonsbestijging,, maar van het gouden jubileum ge organiseerd, zal de herinnering nog lang levendig blijven en de ontwerpers en regisseurs, de heren \V. Abeleven en H. Pieters. hadden alle eer van hun werk. Ook aan de buurtverenigin- §en komt een woord van hul- c toe en wel voor de wijze, .waarop zn getracht hebben elkanaer ae .Toef af te steken. Iedere groep was even ver zorgd en het aantal foutjes was minimaal en sproot bo vendien meestal nog voort uit het ontbreken van het juiste materiaal. De ene buurtvereniging had bovendien soms een dankbaarder onder; werp dan de andere. Het was onvermijdelijk. Maar iedere groep kwam keurig voor de dag. SCHONE, KLEURIGE EENHEID Men kan van mening ver schillen over de vraag wat de De heer Deering (Arb.), lid der Tweede Kamer, heeft aan de minister van onderwijs ge vraagd of het juist is, dat voor directeuren en leerkrachten bij het middelbaar Nijverheidson derwijs, voor directeuren van lagere Nijverheidsscholen en voor leerkrachten met een be voegdheid voor Middelbaar On derwijs aan scholen voor uit gebreid lager Nijverheidsonder wijs e.d., tot heden nog geen nieuwe salarisregeling tot stand is gekomen Kan de minister mededelen, welke oorzaken cr toe hebben geleid, dat voor de hierbedoel- de groepen van directeuren en leerkrachten het vaststellen van een nieuwe salarisregeling zo lang op zich laat wachten? zo vraagt de heer Deering en hij dringt aan op een regeling, waarbij aan hierbedoelde groe pen van directeuren en leer krachten een voorschot op de te verwachten salarisverbete ring kan worden uitbetaald, zodat zij althans voorlopig in hun moeilijkheden enigszins worden tegemoet gekomen. Zouden tegen 't toekennen van een voorschot onoverkomen- lijke bezwaren bestaan, dan vraagt hij maatregelen waar door voor de hierbedoelde di recteuren en leerkrachten met spoed een nieuwe salarisrege ling kan worden vastgesteld en uitgevoerd. Nieuwe ponnywagen voor de Prinsesjes. Zaterdagmiddag werden de prinsesjes verblijd met een nieuwe ponnywagen. Het oude wagentje, dat kort na de be vrijding werd geschonken door de Baamse Oranjevereniging was in 't ongerede geraakten daarom besloot de Prov. Utrechtse vereniging van car rosserie- en wagenbouwers ..Het Sticht" gevestigd te Utrecht, een degelijk en sier lijk wagentje te vervaardigen, dat een plaats in de koninklij ke stallen ten volle waardig zou zijn, Belgische francs voor Nederlandse toeristen. Met het oog 'op de samen werking der Beneluxlanden heeft de Nederlandse rgering een beperkt verdrag aan de viezen beschikbaar gesteld voor tourisme naar België en Luxemburg voor de periode van heden tot en met Septem ber 1948. Per persoon in de leeftijd van 15 jaar en ouder zal voor een verblijf van tenminste 3 cn ten hoogste acht dagen een bedrag van Belg. frs. 300 per dag beschikbaar wor den gesteld. Kinderen bene den 15 jaar ontvangen Belg. frs. 150 per dag. Aanvragen tot het verkrij gen van een deviezentoewy- zing moeten op de gebruike lijke wijze bH de de deviezen- banken cn erkende reisbureaux worden ingediend tot uiterlijk 30 Juli a.s. De toewijzing zal na loting geschieden. Personen die reeds een deviezentoewijzing voor vacantlereizen in 1948 hebben ontvangen, komen voor deze regeling niet in aanmerking cn behoeven derhalve geen aanvrage in te dienen. Voor z.g.n 1-dagsreizen per autobus wordt nog een nadere regeling uitgewerkt voorkeur verdient by het sa menstellen en ontwerpen van een optocht als deze, het uit beelden van een enkele episo de, of het geven van een reeks taferelen. De heren Abe leven en Pieters hebben hun keuze laten vallen op het laatste, maar zij slaagden er in van die verschillende tafe relen een schone eenheid te maken, die door kleur en vormgeving de tienduizenden, die langs de straten stonden geschaard, wist te boeien. DE STOET Het is ondoenlyk een ge detailleerde beschrijving te geven van de stoet. Stads- trommelaars en trompettens openden de optocht en achter het vaandel van Uit het Volk- Voor het Volk volgden de vaandels van de deelnemende verenigingen. Daarna kwam een stroom van fraaie groepen: Romeinse krijgslieden met gesehutswa- gen, Noormannen met een Vi kingschip, Graaf Willem II met zijn kleurig gevolg, voor een deel gezeten in een keuri ge reiswagen, edelvrouwen, pages en lansknechten. Op Willem II volgde Philips van Bourgondië, een der mooiste groepen uit de stoet, op zyn beurt weer gevolgd door koop lieden uit vreemde landen met een koggeschip. De intocht van Karei V binnen Middelburg in 1515 werd voorafgegaan door de rederykerskamer Het Bloem- ken Jesse en stadsbestuur en geestelijkheid, beide onverbe terbaar en daarna kwam Ka- rel V met weelderig gevolg, terwijl dit deel van de stoet gesloten werd door de schut tersgilden Karei de Vyfde werd ge volgd door de Watergeuzen, eveneens in hun onordelijkheid een zeer reële impressie ge vend met Oranjebanier en... kapervlag! En kon het anders dan dat deze ruwe knapen gevolgd werden door een ver beelding van de intocht van de Vader des Vaderlands in Middelburg in 157>t? Ook hier waren zorgen noch moeiten gespaard om In styi te blij ven. Prins Willem werd weer gevolgd door „De Middelburg se Lauwerhof", een wagen, waarop men Zeeuwse en Ne- derlanse dichters en dichte ressen bijeen zag. Frederik Hendriks inneming van Hulst, de Zeeuwse vlootvoogden, aan boord van de Zeven Provin ciën, besloten het eerste deel van de optocht. Het tweede deel opende met Engelse marinetroepen uit 1814, gevolgd door Koning Willem I met zfln gevolg en het befaamde Driemanschap. Zjj bleken een goede verbin dingsschakel te zijn, want on middellijk kwamen we daarna met De eerste Trein in de nieuwe tijd terecht en van daar werd via een landbouw- groep een koene sprong ge maakt naar het heden. „Ne derland in Rouw", de Bevrij ding, Walcheren zoals het weer worden zal. De Vlag en een Jubileumswagen waren eigenlijk op zichzelf staande onderdelen, die een waardig sluitstuk vormden aan deze schitterende geslaagde stoet. JUWEELTJES De praalwagens waren stuk voor stuk juweeltjes en het zou onbillijk zijn de een hier boven de ander te stellen. Toch jnag hier niet onvermeld blijven, dat d© Middelburgse Lauwerhof en vooral de Eer ste Trein in het bijzonder de bewondering afdwongen. Van de groepen noemen wij in het bijzonder Philips van Bourgon dië met een beeldschone Isa bella van Portugal, stadsbe stuur en geestelijkheid in de optocht van Karei V, Water geuzen en Intocht van Prins en Koning Willem I en De Vlag. Nogmaals echter: het zou onbillijk zijn de een hier bo ven de ander te stellen, want de een kreeg noodwendig wel eens een betere kans dan de ander en ieder heeft er het zijne toe bijgedragen, deze historische optocht tot in de kleinste details te doen slagen. Uit het Volk—Voor het Volk zal er dankbaar aan te rugdenken En terecht. Het was een kleurig, boeiend en bekorend geheel, precies wat zulk een optocht zijn moet. De gemeënte-politië, ver sterkt met Rijkspolitie, regelde het verkeer uitstekend en maakte daarbij gebruik van z.g.n. Walkie-Talkies. G.B. „Old look" in het Schuttershof. De Middelburgse feestelijk heden ter herdenking van Ko ningin Wilhelmina's gouden re geringsjubileum zijn Zaterdag rustig verlopen. Ook al was er van spontaan gehos en gejubel niets te bespeuren, de stem ming was uitstekend en het bleef tot laat in de avond ge zellig druk in de stad. Van de 'versiering en ver lichting was door de buurtver enigingen en particulieren veel werk gemaakt. De resultaten van deze arbeid gaven de stra ten een feestelijke aanblik, ook al had men zich moeten behel pen zonder groen of kostbare ornamenten. In de avonduren trok de verlichting veel kij kers. In de Korte Delft hingen guirlandes van licht, in de bo men op de Dam prijkten grote lichtende W's. enige winkeliers in de Lange Delft hadden hun gevels met talrijke electrische lampjes geaccentueerd en ook aan de verlichting van de Am- bachts- en Machinistenschool was grote zorg besteed. In an dere buurten gloeide bij het vallen van de avond eveneens feestverlichting aan. De muziekvereniging Eupho- nla uit Goes gaf 's avonds op de Dam een geslaagd feestcon- cert, waarnaar velen kwamen luisteren. Aanvankelijk had ook het Leger des Heils het voornemen op de Dam te con certeren, maar in verband met het andere concert wijzigde het korps zyn plannen en ging Kerknieuws NED. HERV. KERK. Bedankt voor Kruiningen C. Batenburg te Alblasserdam. Beroepen te Colijnsplaat (toez.) A. N. Langhout te Zun- dert. INTREDE DS. J. RISSEEUW. Zondagmorgen deed ds. J. Ris- seeuw uit Cavaillon in de Lu therse kerk te Middelburg zijn intrede bij de „Eglise Wallonne" te Middelburg. Hij werd beves tigd door ds. Blommaert uit Lei den. De gemeente zong de nieu we predikant Gez. 77 2 toe. Ds. G. Forget, vice-president van de commission wallonne, sprak na mens deze commissie. Met de tekst „Si Dien est avec nous, qui sera contre nous" verbond ds. Risseeuw zich aan de nieuwe gemeente. De heer J. L. van der Harst sprak een welkomstwoord tot de nieuwe predikant, terwijl hij ds. Blommaert dank zegde voor het vele werk in het belang van de „Eglise Wallonne" in Mid delburg verricht. Behalve een 4-tal predikanten van andere Waalse gemeenten, waren ver tegenwoordigers aanwezig van de Ned. Herv. kerk, de Lutherse kerk, de Doopsgezinde ge meente en de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden. Naar wjj menen is Ds. Risseeuw af komstig uit Groede. de zieken in het gasthuis en de ouden van dagen met zijn muziek verrassen. De Arend, Holland's eerste locomotief, die tijdens de rondgang van de optocht al zoveel hilariteit had verwekt, reed in de avonduren luid bellend door de stad, de wagens volgeladen met enthou siaste kinderen. IN HET SCHUTTERSHOF. Nimmer tevoren, ook niet by het meest geslaagde bal-mas- qué, zal men in het Schutters hof zo'n zonderlinge verzame ling mensen aangetroffen heb ben als Zaterdagochtend, toen de 500 deelnemers aan de his torische optocht zich in hun kostbare costumes staken en zich door één van de zes als paarden werkende grimeurs lie ten bewerken. Eenmaal kant en klaar voor de start mocht men het gebouw niet meer ver laten, maar dat betekende geenszins, dat de dames en he ren zich verveeld hebben De tijd stond stil in de zalen en op het binnenpleintje van het Schutershof: Noormannen lie ten trots hun uitmonstering zien aan de dappere reizigers van de eerste trein, Watergeu zen kruisten de degen met En gelse matrozen, edele heren en vorsten, sigaren in het hoofd, legden een kaartje, een Ro meinse krijgsman tekende zijn aanvoerders uit en zelfs waag den twee monnikken (onder de kappen waren meisjes verbor gen) een dansje op de tonen van de hypermoderne muziek, die door de grote zaal schet terde. Maar niemand van dit „old look"-gezelschap voelde zich zo goed thuis ln het Schuttershof als de schutters, de overheden, de tamboer en de banierdrager van het oude handbooggilde, de schutterij van St. Sebastiaan, die in hun goede dagen in deze zalen me nig glas zullen hebben gele digd. Toenemend drankmisbruik. De minister van sociale za ken installeerde dezer dagen te Den Haag de onlangs inge stelde adviescommissie inzake het alcoholvraagstuk. In zyn installatierede wees minister Drees erop, dat er een stijging valt waar te nemen van het aantal processen-verbaal we gens verkeersongevallen en misdrijven tengevolge van al- coholverbrulk. De over deze ont wikkeling heersende ongerust heid gaf de nationale commis sie tegen het alcoholisme aan leiding de minister instel ling van een adviescommissie te vragen, waarin ook leden uit het bedrijfsleven zitting zouden hebben. De voorzitter der commissie, dr. J. W. Noteboom, burge meester van Voorburg, onder streepte in zijn antwoord nog eens het gevaar van drankmis bruik voor de jeugd, het gezin cn het wegverkeer, Opinie van Ged. Staten. Een lid van de Provinciale Staten van Zeeland heeft in de afdelingsvex-gadering aan het college van Ged. Staten inlich tingen gevraagd omtrent de geruchten, welke zijn te verne men met betrekking tot de bouw van kantoren te Hoek van Holland ten behoeve van de Stoomvaartmaatschappij „Zee land". Hieruit zou kunnen wor den geconcludeerd, dat deze maatschappij niet naar Vlissin- gen zal terugkeren. G. S. hebben hierop geant woord, dat de Regering het be sluit had genomen, dat de „Zee land" in 1948 naar Vlissingen zou terugkeren. Verscheidene omstandigheden leidden er toe, dat dit eerst in 1949 zal kunnen geschieden. De geruchten omtrent de bouw van kantoren te Hoek van Holland zijn in zoverre juist, dat voorbereidende plannen daar voor gemaakt zyn; deze zullen echter alleen dèn tot uit voering worden gebracht, wan neer de maatschappij niet naar Vlissingen mocht terugkeren. Men moet zich echter op het standpunt stellen, aldus het college, dat de „Zeeland" in ieder geval terugkomt. Twee kleuterscholen te Tholen In een vergadering van de vereniging tot instandhouding van een Chr. Kleuterschool te Tholen werd medegedeeld, dat een gebouw is aangekocht waarin de school zal worden gehuisvest. Het gebouw met verbouwing en school-inventa- ris zal ruim 20.000 kosten. Inmiddels is een vereniging voor openbaar kleuteronderwijs opgericht. VERMINDERING PROVINCIALE SUBSIDIES. Het voorstel van Ged. Sta ten van Zeeland om afwijzend te beschikken op een verzoek van het Ned. Rode Kruis in Zeeland om een jaarlijkse sub sidie van 1000 in de kosten van de bloedtransfusiedienst, werd in de afdelingen van de Prov. Staten door een aantal le den betreurd. Er werd voorge steld de subsidie op 500 te stellen, doch een lid van G. S. merkte op, dat zelfs deze som niet uitgetrokken kan worden. Het college stelt voor de be handeling van het verzoek uit te stellen tot de behandeling van de begroting 1949. VASTSTELLING PROVINCIAAL WEGENPLAN In de afdelingsvergadering van de Prov. Staten van Zee land over het voorstel van G. S. tot vaststelling van een Prov. wegenplan, werd verklaard, dat de weg 's Heerenhoek-Bors- sele op het Tertiair wegenplan is gebracht, omdat hij door het vervallen van Borssele als aan legplaats van de bootdienst VlissingenTerneuzen aan be tekenis heeft ingeboet. Een lid merkte nog op, dat er grote be hoefte bestaat aan de omleg ging van het verkeer om Tholen heen. G. S. delen mee, dat zij geen aanleiding aanwezig ach ten om aan het Prov. wegen plan wegen in de omgeving van Perkpolder toe te voegen. Woningbouw in Zeeland. In de maand Mei van dit jaar werden volgens de voorlo- Ige cijfers van het Centraal bureau voor de Statistiek 2143 nieuwe woningen gebouwd. Daarvan kwamen gereed in Zeeland 155 woningen. In de vergadering van de oe cumenische raad der Hervormde Kerken, werd besloten aan de deel nemende kerken te verzoeken op Zondag 22 Augustus, een kwartier voor de opening van de wereldcon ferentie te Amsterdam, over het gehele land de kerkklokken te doen luiden. Te Amsterdam zal en proef neming worden genomen met ver plaatsbare toiletten. In het kader der Amerikaanse hulp heeft Turkije Vrijdag elf oor- logshulpschepen ontvangen, waar onder acht mijnenvegers en een reparatieschip. De Venlose recherche is er ln geslaagd de twee daders van de roofoverval, die Woensdag avond omstreeks 12 uur op de venter P. Roberts uit Stadbroek, op de Tudderenderweg te Sittard is gepleegd, te arresteren. De toe stand van het slachtoffer is nog steeds zorgwekkend. De politie heeft in Malakka door het gehele land overvallen gedaan op bureaux van commu nistische organisaties. Stephan Supina. oud-kanon nier van een vliegende vesting van het type B 17, heeft bekend de da der te zijn van de poging om het V.N.-gebouw te bombarderen. De politie in de hoofdstad heeft een vijftal jongemannen ge arresteerd, die zich hebben schul dig gemaakt aan het stelen van koffers uit auto's van vreemdelin- Voor het Brit-e gerechtshof zullen von Rundstedt, von Brau- voor oorlogsmisdaden te Hamburg chltsch en von Manstein terecht staan. Zeven sportvliegers Uit Ne derland nemen Zaterdag 24 Juli deel aan de rally naar Lausanne. Het bezoek van H.M. de Koningin. Het ligt in de bedoeling dat aan H. M. de Koningin bij Haar bezoek aan Zeeuwsch- V laanderen in Oostburg, Schoondijke, Nieuwvliet en Groede bloemen worden aange nomen. De Oesterbroedval. In oesterkwekerskringen te Bruinisse stijgt de spanning met de dag, want de kans is groot dat toch nog broedval zal plaats hebben. Nog enige dagen goed weer en de pannen kunnen te water. De temperatuur van het wa ter is opgelopen tot 17 graden, dus nog een graad te koud, maar er zijn thans veel jonge larven, van 500 tot 1000 in 100 liter water. Deze zullen waar schijnlijk in leven blijven, ten- zy het weer omslaat en we weer koudere temperaturen krijgen. Bovendien is nogmaals een maximale larvenproductie te wachten einde dezer maand. SCHEEP VAARTNIEUWS. De rode ton no. 4 in de Roompot zal in de loop van de komende weken worden ver vangen door een rode licht boei no. 4; de RZHS bolton Roompot-Schaar van Vuilbaard wordt dan vervangen door een RZHS lichtboei en in de plaats van de rode ton no. 7 komt een rode lichtboei no. 7. De lichten zijn alle wit. De lichtboei op de scheiding van Roompot en de Hammen blijft ook gedurende de zomer maanden liggen. „Mijn Schildt ende Betrouwen". TWEEDE UITVOERING. Voor de tweede opvoering van het openluchtspel „Mijn Schildt ende Betrouwen" be stond Zaterdagavond een zeer grote belangstelling, mede door het fraaie zomerweer. Duizen den, onder wie vele niet-Mid- delburgers,; volgden op de Markt het verhaal van groot vader over de geschiedenis van het Huis van Oranje. Over het spel zelf schreven wij reeds uitvoerig. De opvoe ring van Zaterdagavond liep reeds aanmerkelijk vlotter. De belichting was goed verzorgd, de wisseling van décors tussen de scènes geschiedde vlugger en versprekingen kwamen op een enkele uitzondering na niet meer voor. Na afloop was er dan ook veel applaus voor de medespe lenden. De heer L. A. Schenk, voor zitter van de Kon. Ver. „Uit het volk Voor het volk" bracht in zyn slotwoord warme hulde aan de heer W. Abele ven en mevr. W. Abeleven— Labberton en dank aan de ve len, die hadden medegewerkt aan voorbereiding en uitvoe ring van het spel. In onze bespreking van Za terdag is heiaas weggevallen de passage, waarin by de goe de individuele prestaties ook de grootvader en de beide kleinkinderen werden vermeld. Tenslotte zy hier hulde ge bracht aan al diegenen, die hun beste krachten hebben in gezet voor de beide opvoerin gen van dit stuk. Westkapelle's dameskoor zong in Limburg. Men schrijft ons uit Kerkra- de: Kaalheide (gemeente Kerk- rade) was getuige van een „vocale invasie" door het be kende dameskoor uit Westka- pelle. Vrijwel alle inwoners uit het dorp zijn enthousiast in hun bewoordingen en mededeelzaam in hun loftuigingen, wanneer zy .terugdenken aan het bezoek van de Zeeuwse dames onder leiding van hun dirigent, de heer de Rooij. Het bezoek vond plaats naar aanleiding van een uitnodiging van de Fanfare „St. Jozef" uit Kaalheide, die ter gelegenheid van haar zilveren feest de be woners uit dorp en omstreken iets aparts wilde aanbieden. Dat de vereniging hierin is geslaagd is boven alle twijfel verheven. De prachtige uitvoe ring, werd ondanks het drei gende weer, door een record aantal bezoekers beluisterd. Hoogtepunten uit dit con cert aan te tippen zou moeilijk en schier onmogelijk zijn, daar elk nummer uitblonk door ga ve vertolking. Dat Kaalheide en omstreken dankbaar was voor dit gezang bewijst wel de gastvrijheid waarmee het koor werd ont haald en de belangstelling die men aan de dag legde bij het vroege vertrek op Maandag morgen 19 Juli. De enthousiaste belangstel lenden wisten het koor, voor dat de leden plaats namen in de gereedstaande autobus nog enkele zangnummertjes af te dwingen en uitgeleide gedaan door het gewuif en geroep van Kaalheide's bevolking keerde Westkapelle's Dameskoor te rug naar Zeeland, terwijl men van beide zijden ongetwijfeld op een spoedig weerzien hoopt. Middelburg O.N.DA. EN APOLLO SPELEN TEZAMEN. Het fanfarecorps O.N.D.A. te Middelburg zal Woensdagavond weer een Molenwaterconcert gé ven, ditmaal in combinatie met het fanfarecorps „Apollo" te Domburg. Beide corpsen teza men ongeveer 55 man tellende, staan onder leiding van de heer P. H. Broerse te Vlissingen. Er zal een gevarieerd en zeer aan trekkelijk programma worden afgewerkt. In verband met het grote succes van het vorige jaar werd besloten om de combina tie Apollo—ON.D.A. van tijd tot tijd op te laten treden. Koudekerke DE JUBILEUMFEESTEN. Te Koudekerke heeft een zangkoor in studie een jubi leumlied, geschreven naar aan leiding van het a.s. jubileum van H. M. de Koningin. De tekst is van de heer B. Kniese, de muziek van de heer S. Landsman. Het lied wordt 13 September uitgevoerd. Vorige week Zaterdag heeft de Vliss. Reddings-Brigade in combi natie met de Rode Kruis afd. van Vlissingen. Koudekerke, Biggeker- ke en Meliskerke gedemonstreerd en geoefend op het strand van Dis- ho'-k (Koudekerke). De leiding was in handen van de heer Goedbloed, arts te Koudeker ke. terwijl de heer W. Schouten de Jel, techn. leider V.R.B., de briga demensen liet werken. Vijf ploegen waren aan 't spal ken, verbinden, werkten met zuur stofkoffers, droegen de patiënten per brancard de duinen over en gaven blijk van een geweldige han digheid in alle genoemde onderde len der eerste Hulp. De leden van de operende ver enigingen hebben flink gewerkt en waren zeer voldaan, evenals de lei ding en 3 bestuursleden van de V. RB. met dr. Staverman als voor zitter. Het ligt in de bedoeling, deze oefeningen a.s. Maandag te herha len op het Vliss. Badstrand, des avonds om 7 uur. Hierbij werken mede V.R.B.-, Rode Kruis-, en E.H. B.O.-leden van de afd. Vlissingen. Vlissingen COMMISSIE VOOR BIJZONDERE NODEN Verschenen is het jaarver slag- 1947 van de commissie van Samenwerking voor Bij zonder Noden te Vlissingen. Deze is een voortzetting van de vroegere commissie voor bijzondere noden, die in 1943 door de Duitsers werd ontbon- Het doel van het werk der commissie is nog steeds een band te leggen tussen die par ticuliere en kerkelijke instel lingen, welke zich bezighouden met het verlenen van steun in bijzondere noden. In de com missie hebben dan ook afge vaardigden van verschillenden kerken en instellingen zitting. Op bescheiden schaal is weer een begin gemaakt met hulp verlening, meestal in de vorm van voorschotten. De werk zaamheden worden verzorgd op het gemeentelijk bureau O.- en W.-Souburg OUDERAVOND. In het gymnastieklokaal van de school aan het Oranjeplein te Souburg werd een ouder avond gehouden. Leerlingen brachten versjes en zang ten gehore en beoefenden hersen gymnastiek. In de pauze was er gelegenheid het schoolwerk te bezichtigen. De bestuursle den van de oudercommissie werden bij acclamatie herkozen. BESTRATING VERBETERD. Bij de bushalte van de N.V. „Stoomtram Walcheren" te West- Souburg richting Middelburg, is een goede verbetering aangebracht door de bestrating uit te breiden. Het kwam vaak «voor dat men bij regenachtig weer door de mod der moest gaan. Dit is gelukkig voorbij. Domburg SCHUUR GING IN VLAMMEN OP. Woensdagmorgen brak brand uit in de schuur van de landbouwer W. v. d. M. te Domburg. De brandweer uit Domburg was spoedig ter plaatse om het vuur te bestrij den. De nog maar kort van oorlogschade herstelde schuur brandde geheel uit en een grote partij hooi ging verloren. Door de gunstige wind en het snelle ingrijpen van de brand weer liepen andere percelen geen gevaar en bleef de brand beperkt tot de schuur. De oorzaak van de brand Is hooibroeiing. De meeste land bouwwerktuigen konden gered worden. De schuur was niet verzekerd. De burgemeester van Domburg en de wethouder waren bij de brand aanwezig, terwijl de politie toezicht hield. KORBALWEDSTRIJD. Zaterdag 24 Juli zal te Domburg een korfbal propagandawedstrijd worden gespeeld tuusen Swift 1 uit Middelburg en Ganda 1 uit Gent. De wedstrijd wordt gespeeld op 't gemeentelijk sportterrein en vangt 7.15 aan. Er wordt een kleine en tree geheven, welke bestemd is voor de NIWIN. Het NIWIN-comi- té te Domburg zorgt voor de orga nisatie van de wedstrijd. Zoutelande ZANGUITVOERING. De Chr. Gemengde zangver eniging „Hosanna" gaf Don derdagavond een uitvoering in de Noodkerk. Onder de bekwa me leiding van de heer J. Hol. laers werden talrijke nummers vlot uitgevoerd. .Bemoediging" van Bach en het kwartet „De jaargetijden" verdienen bijzon dere vermelding. Ds. W. Oost hoek opende en sloot als ere voorzitter deze geslaagde uit. voering. Helaas was de op komst niet groot. Aagtekerke BRANDVERZEKERING NIEUWE WONINGEN De gemeenteraad van Aag tekerke keurde de herziening van de salarissen van het per soneel van de Keuringsdienst voor Waren te Goes en het voorstel tot restitutie van 2yt% van de pensioenpremie van 1947 aan het gemeente- personeel goed. De raad besloot over te gaan tot verzekering van de vier nieuwe woningwetwonin gen tegen brandschade. Aan het verzoek van de Oranjevereniging om een bij drage voor het geven van een aandenken aan de schoolkin deren ter gelegenheid van het regeringsjubileum zal worden voldaan. De bijdrage werd op f 0.80 per kind vastgesteld. VERGADERLOKAAL De raad stelde een verorde ning op het gebruik van het vergaderlokaal vast. Het ta rief is als volgt: Voor vereni gingen bij abonnement voor een avond per week 50. per jaar, voor ledenvergade ringen 1.50 pe keer en voor boekenuitreiking 0.25 per keer, voor uitvoeringen enz. 5.per keer. Voor instellin gen en verenigingen buiten de gemeente zal het bedrag in dividueel worden vastgesteld. Vooruitlopende op de to verwachten nieuwe salarisre geling >or burgemeesters be sloot de raad aan de burge meester een voorschot van 30.per maand toe te ken nen. Om de kosten te dekken van aanschaffing van brand weermateriaal en luidklok be sloot de raad een kasgeldrege ling aan te gaan. Besloten werd overeenkom stig de voor Zeeland vastge stelde voorwaarden tot aan sluiting van woningen op het waterleidingsnet over te gaan. Bij de rondvraag vroeg de le wethouder wanneer de nieuwe woningen gereed komen. Dit zal volgens de voorzitter bin nen kort zijn De heer Visser Cz.,- bepleitte plaatselijke straatverbetering. De heer Moens achtte de stobben aan de kanten der wegen nog steeds een steen des aanstoots en drong aan op spoedige opruiming. Besloten werd deze gratis ter beschikking te stel len van eventuële gegadigden. Oostkapelle JONGENSMIDDAG. Uitgaande van de Kring Walche ren van het „Jongenswerk", werd te Oostkapelle op het Vroon een Jongensmiddag gehouden, waaraan ongeveer 300 jongens deelnamen. Er werden verschillende spelen ge houden. De hoofdschotel was wel het spe len van een serie voetbalwedstrij den, waaraan door niet minder dan 10 elftallen werd deelgenomen. De finale werd na 'n spannende match tegen Middelburg gewonnen door de jongensclub uit Oostkapelle, die hiervoor en medaille ontving. De heer van Langevelde sloot dc zeer geslaagde middag. Kloetinge BUURTVERENIGING De buurtvereniging Prinses Juliana te Kloetinge hield 'n ledenvergadering. Het jaarlijk se uitstapje zal dit jaar niet door gaan. Wel werd een reis- vereniging opgericht met 37 leden By de feestelijkheden zal dé Lewestraat worden ver sierd met vlaggetjes en lampi ons. Tot bode werd benoemd de heer A. de Visser. Burgerlijke stand MELISKERKE. Ondertrouwd: P. Maljers, 26 j. en A. Gesclüere, 24 j.; W. Janse, 26 j. en E. van Sparrentak, 24 j. eeuwse Ten behoeve van een fonds, dat aan H. M. de Koningin als na tionaal huldeblijk in September zal worden aangeboden, zijn in Serooskerke (W.) 260 jubileum speldjes verkocht. De totale op brengst, inclusief vrije giften, be droeg 142.91. nippen Dinsdag maakten de kin- dem van de Juliana- en Mar- nixschool te Souburg een auto tocht naar Rotterdam, waar zij een rondvaart door de ha ven? maakten en een bezoek aan de dierentuin brachten. De vereniging „Pro Rege" te Souburg zal deze week een huis- aan huis collecte houden. De opbrengst is be stemd voor de Chr. militaire tehuizen in Nederland en In- dië. De te Domburg gehouden col- lete voor de T.B.C.-bestrijding in Sonnevanck en Zonnegloren, heeft 92.83 opgebracht. De heer G. Taal te Santpoort, voorheen te Middelburg, Is per 1 September a.s. benoemd tot leraar Geschiedenis aan de R.HJ3. S. te Leeuwarden. 4 De collecte voor Sinavi te Zou telande heeft opgebracht 80. MIDDELBURG. Maandag: „De Eendracht": vergadering ter oprich ting van Zeeuwse kap- persschool, 8; Van Ben- them en Jutting: expo sitie-werk van P. ten Klooster; Bioscopen: ge sloten. Dinsdag: Van Ben them en Jut- ting: zie Maandag. VLISSINGEN. Maandag: Alhambra: Mannen van jongensstad, 7, 9; Luxor: De zoon van Ro bin Hood, 7, 9. Dinsdag: Alhambra: By de ma rine; Luxor: Calcutta.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2