Hr. Ms. „Van Galen" op jacht Nieuwe Ned. Herv. Kerkorde Restauratie werkzaamheden in Middelburg vorderen Nachtelijke speurtocht Ceramzee in Pinakotheek-schatten Amsterdam m In eerste lezing aanvaard TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 24 JULI 1948 Hr. Ms. torpedojager „Van Galen" is op weg van Batjan naar Ambon, maar zal daar niet alleen aankomen. Twee ja gers die enkele weken geleden ook samen van Soerabija vertrokken en die straks, over een goede week, ook samen weer thuiskomen: Hr. Ms. „Van Galen" en Hr. Ms. „Tjerk Hiddesz". Hr. Ms. „Van Galen" jaagt in de naeht van de 3e op de 4e Juni door het donkere water van de Ceramzee. Er Is geen maan, er zijn nauwelijks wjfc sterren. Maar er is wel wind en als ik op de brug sta, is het zelfs een beetje aan de ruwe kant. van de „Van Galen" wegsulzen exploderen die van de vijand boven óns. Doffe ontploffingen, fel geel licht en lange dunne rookslierten. Een minuut later zetten we Hr. Ms. „Tjerk Hid- desz" in het zonnetje. Een... twee... drie granaten worden afgevuurd, en dan zie ik, een mijl of 4 weg, het grauw sil houetje van de vijand. Daar ligt Hr. Ms. „Tjerk Hiddesz"! Maar deze vijand is een goede vriend en als de oefening in dit stadium is, volgt aftrap, alarm en oorlogswacht. Siga retten gloeien aan, de poorten worden weer geopend en de na- vigatielichten schijnen. Tege lijk, als had het er op gewacht, komt er nóg een licht. Dat is de maan, die bleek en miezerig door de regenwolken poogt te komen. DE MORGEI. Een paar uur slaap en dan komt de morgen. Opnieuw een oefening ,maar nu is Hr. Ms. „Van Galen" in gezelschap van Hr. Ms. „Tjerk Hiddesz". Het Naar Ambon. Deze nacht is er geen spra ke van een zuster-schip, dat „Tjerk Hiddesz" heet. Vannacht is er alleen maar een vijande lijke torpedojager die gehandi capt door enige machinescha- de .zal trachten óf door de Straat Kelang, óf door Straat Manipa. te ontkomen aan de „Van Galen". Dit heet een tac tische oefening, en er is een duidelijk waarneembare span ning aan boord. De Ceramzee is groot, de straten zijn behoorlijk breed en de nacht is donker. Er zijn geen lichten in de nacht noch op Hr. Ms. „Tjerk Hiddesz", noch op Hr.-Ms. „Van Galen". Beide schepen varen geblin deerd, en dat betekent dat de „Van Galen" één zwarte klomp duisternis is. Nergens is een sprankel licht zichtbaar, voor ale ingangen hangen de blin- deerkleden. In de hutten en de stations gloeien povere rode en groene lampjes. OORLOGSWACHT. Er wordt oorlogswacht gelo pen. Dat wil zeggen: twee van de vier wachtsploegen zijn op geroepen. Er kan, zo nodig, terstond gevuurd worden. Hr. Ms. „Van Galen" is door dit alles in een toestand van ver hoogde paraatheid. Ergens vaart de vyand Hr. Ms. „Tjerk Hiddesz". Er gens bij de eilanden, bü de zee straten. Ergensja maar waar? Het schijnt een onmo gelijke taak in deze chaos van donker water en donkere he mel zo'n kleine geblindeerde jager te vinden. Het schijnt iets te maken te hebben met de speld in de hooiberg. Of iets met stom geluk? Neen. want Hr. Ms. „Van Galen" heeft ontzaglijke tentakels, voelarmen waarmee hij de zee aftast, afzoekt: Radarhet profiteren van echo's dat tech nische wonder, dat dwars door mist en dwars door een Egyp tische duisternis werkt. Ook voor Hr. Ms. „Van Galen". Vannacht zijn de tentakels vele mijlen langMet 21-mijls vaart stormt het schip door de nachtzee. Het water schuurt en suist en ruist voorbij. Don ker water. Maar het is niet donker, daar, waar de beide schroeven in wilde wenteling het schuim oppersen en hoog opwerpen. In dit water schit teren en glanzen duizend kleine scherfjes diamant. Die scherfjes zijn, wat de mensen noemen: Het lichten van de zee. DE RADAR. De tentakels van de radar zoeken. Scherpe ogen observe ren het screen, 't beeldvlak, waarop iedere vaste substan tie, hetzij land, hetzij rots, rif of schip, zich aftekent. Op de brug staan de schimmen van de commandant, de Kapitein Luitenant ter Zee G. A. Cox, die van zijn 1ste officier, de Luitenant ter Zee der eerste klasse J. van Dapperen, de na- vigatie-officier, de officier van artillerie, de schimmen van de seinersen nog anderen. In de ketelruimen, in de machi nekamer spant het nu ook. Het zal er smoorheet zijn. nu 't schip met zo hoge vaart moet voortjagen. Hr. Ms. „Van Galen" ploegt door Straat Kelang, daarna door Straat Manipa, maar er is gèen „Tjerk Hiddesz". Het wordt 2 uurhet wordt uurAls een machtige vleermuis wentelt de radar antenne rond de grote mast. Er wordt weinig op de brug gesproken. Er wordt alleen ge speurd, geluisterd enge wacht. DE VIJAND. Dan, tegen half 4 in de mor gen, grijpen de radar-armen van de „Van Galen" de vijand. .JDAAr is hq...!" En een mo- hient breekt even de spanning. Een seconde later geeft de commandant order voor alarm en nog 5 seconden later giert het fluitje van de schipper door de verblijven. Alarm...! We zullen de vijand naderen. De radar wijst precies aan waar hij zich bevindt. Een kwestie van een kwartier nog... dan zullen de lichtgra- naten van Hr. Ms. „Van Galen" boven hem hangen. Het wordt even anders. Ook de vijand heeft de radar bij staan en oo.k de vijand heeft de plaats van zijn achtervolger ontdekt. En eer de granaten tweetal schepen profiteert van de mijlen die ons nog van Am- bon scheiden door een oefening „in verband varen" te houden. Er is nogal wat deining in de Banda-zee. Telkens graven de neuzen van de jagers zich diep in het water én dc navigatie is niet zo heel eenvoudig. Geen 5 minuten wordt dezelfde koers gevaren. Nu eens is de „Tjerk" voor, dan weer de „Van Galen". Nu eens wordt in de kiellinic gevaren, dan weer verspreiden beiden zich. En opnieuw is er spanning op de brug, het den kend brein van Hr. Ms. „Van Galen". En er is ook spanning in de stuurhut, waar het zweet in stralen langs de bruine rug van de man-aan-het-wiel druipt. Tegen half twaalf die dag varen de jagers de Baai van Ambon binnen. Wat praauw- tjes liggen vredig te vissen en als je door de kijker ziet, kim je de eerste omtrekken van de plaats Ambon onderscheiden. Grote scholen dolfijnen stoeien uitbundig naast ons schip, als ware afgezanten van de wal die komen vertellen dat we welkom zijn. De baai is spiegel glad. Tot vreugde van de Ma- doerese wasbazen aan boord, die een half uur geleden „over het muurtje" hingen Ambon ligt voor ons. Ambon, waar de Japse furie moordde en plunderde. Ambon, gehavend en ontluisterd. Maar nog altijd Ambon: Roemrucht eiland, met dappere kerels en kundige krijgslieden. Ambon, een der hechtste eilanden in de Indische archipel, verbonden met Nederland en Oranje. ANTHONY VAN KAMPEN." Dakloze verzameling trekt door Europa. Rembrandt's doeken na Vóór het ziekenhuis vertellen de doktoren aan de vele be langstellenden nadere bijzonderheden over de toestand van Togliatti, *de Italiaanse communistenleider. Nieuwe Kerk spoedig weer een sieraad in het stadsbeeld. Vorm van torenspits staat nog niet vast. Nieuwe Kamerleden. De heer P. Lieftinck (Arb.) te Rotterdam heeft zijn benoe ming tot lid van de Tweede Kamer niet aanvaard. Thans is benoemd verklaard de heer H. J. van den Born te Amsterdam. De heer A. W. Biewenga (A- R.) te Garsthuizcn heeft zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer niet aanvaard. Thans is benoemd verklaard de heer J. Ijalma te Hoogeveen. De restauratie van de Nieuwe Kerk te Middel burg vordert goed. Binnen afzienbare tyd zal dit mo numentale bouwwerk zo ver hersteld zijn, dat het weer een sieraad vormt in het stadsbeeld. De leien van het grote dub bele dak zijn besteld. Wanneer deze arrriveren zal direct be gonnen worden met de afdek king van het kerkgebouw. De bouw van de topgewelven gaat minder snel, omdat men hier voor geheel afhankelijk is van de materialenaanvoer. In de gevel aan de Groenmarkt zijn roosvenstertjes aangebracht en het torentje aan die zijde van de kerk is afgedekt; binnen kort komt hier een vaantje op te staan. De omlijsting van de ramen aan de Zuidzijde komt spoedig gereed: voor drie ramen is zy reeds aangebracht, voor de twee overige is zij zover klaar, dat werklieden haar kunnen gaan plaatsen. Men hoopt bin nen niet al te lange tyd de le lijke open gaten te vullen met fraai glas-in-lood. DE KOORKERK. Wat het herstel van de Koor kerk betreft: een deel van de steigers kon worden afgebro ken, terwijl de wanden ge pleisterd en gesausd werden. Een deel van de nieuwe ramen werd reeds aangevoerd. De res taurateur hoopt terzijnertijd voldoende materiaal te ontvan gen om het weinig mooie nood- dak door de definitieve dakbe dekking te vervangen. De tussenbouw achter de toren, afscheiding van Nieuwe- en Koorkerk, is afgedekt en van een leiendak voorzien. DE LANGE JAN. De restauratie van de Lange Jan vindt langzaam voortgang. Nu het onderste gedeelte her steld is wordt op het ogenblik het 30 m. hoge bovengedeelte van de toren aan de buitenzij de onderhanden genomen, d.w. z. de vernielde en verweerde delen van de bekleding worden door Leedesteen vervangen en de scheuren gedicht. Dezer dagen zal de electri- sche lift in de 60 m. hoge lift- toren in bedrijf worden ge steld, waardoor het materiaal gemakkelijk naar boven kan worden gebracht. Het aantal arbeiders zal dan worden uit gebreid. zodat de restauratie werkzaamheden wat sneller zullen verlopen. Wanneer aan de bouw van de houten spits zal worden begonnen, valt op het moment nog niet te voor spellen, omdat de uiteindelijke vorm daarvan nog steeds niet vaststaat. En juist daarop wacht Mid delburg! Wie van buiten af de Zeeuw se hoofdstad nadert, ziet het vooroorlogse profiel groeien. Bloemisten exporteerden ir 1947 ruim 2 millioen. Het jaarverslag der vereni ging „groep bloemisterij uit de Nederlandse tuinbouwraad", uitgebracht op de jaarvergade ring te Apeldoorn, maakt ge. wag van de eerste symptomen van teruggang in het bedrijf. Toch was 1947 niet ongunstig en de export nam zelfs sterk toe. In totaal ging 405.000 kg. ter waarde van 2.813.000 aan snijbloemen naar het buiten land. De omzet van de aangeslo ten veilingen liep met ruim een millioen gulden terug tot 32.784.700. Voor een bedrag werd in 1947 van 82.830 doorgedraaid. Maerlant-museum in Damme. In het schilderachtige Dam me, gelegen aan het kanaal van Brugge naar Sluis, is gis teren in aanwezigheid van de heren van Outryve d' Ydewal- le, gouverneur van West- Vlaanderen. en de Clerck, gou verneur van Antwerpen, het van Maerlantmuseum geopend. Na de openingsplechtigheid overhandigde de heer Steen bergen van het van-Maerlant- lyceum te Den Haag aan de heer Neuhuys, de ontwerper van het museum te Damme, een herdenkingsalbum. De feestelijke inhuldiging van het van Maerlantmuseum werd eveneens bijgewoond door mej. Portengen van het van Maer- lantlyceum te Den Haag. laas. Op materiaalgebrek wacht de afbouw niet, want als wij goed zijn ingelicht, is dit reeds aanwezig. Het wach ten is op dc oplossing van de weer I aesthetische problemen, die Alleen de Lange Jan j met de spitsrestauratie samen ontbreekt en detoneert he- hangen. 3 eeuwen terug in Amsterdam. (Van onze kunstmede werker). Toen verleden jaar de schatten uit de Weense musea in de hoofdstad werden ten toongesteld in het Rijksmu seum, voltrok zich een cultu reel wonder: wekenlang ver drong het publiek zich in lange rijen voor het meester lijke bouwwerk van de archi tect Cuypers, om een kansje te krijgen de Oostenrijkse kunstschatten te aanschou wen en men boekte een recordaantal bezoekers. Thans zijn de kunstwerken uit de Oude Pinakotheek van München onder Amerikaanse vlag een tournee aan het ma ken door Europa en zijn ge- exposeerd in ditzelfde mu seum. Aangezien de belang rijkheid van' de werken die van de Weense tentoonstel ling naar de kroon steekt, ligt het in de lijn der verwach ting, dat het Rijksmuseum zich ook dit jaar in een zeer grote belangstelling zal mo gen verheugen DAKLOZE SCHATTEN. Eigenlijk zijn de schatten uit het gebombardeerde Mün chen dakloos. Tijdens de oor log zijn ze natuurlijk veilig weggeborgen geweest en nu is het gebouw van de Pinako theek onbruikbaar voor mu seum. Door deze omstandig heid zijn we thans in staat de Spionnage-vrees in U.S.A. Het Amerikaanse blad World- telegram beweert, dat de ar restatie van de Amerikaanse communistenleiders verband houdt met een groot Russisch spionnagecomplot, waaraan de communisten zouden hebben meegewerkt. Het complot zou reeds tijdens de oorlog hebben gewerkt. Het complot zou de eerste plannen voor de B 29 (super vliegend fort) aan de Russen hebben uitgeleverd. Djocja's nationaal program. Aneta verneemt, dat Maan dag a.s. het door alle politieke partijen der republiek onderte kende „Nationaal programma" in het kabinet-Hatta zal wor den besproken. Naar in poli tieke kringen te Djocja ver luidt, zal de regering dit pro gramma slechts kunnen ver werpen of aannemen. Zij zal geen veranderingen in het twaalf artikelen omvattend stuk kunnen aanbrengen. Waarschijnlijk kan het kabi net-Hatta hierdoor in een las tige positie komen, aangezien sommige artikelen (vooral de artikelen een en twee) strijdig geacht worden met de artike len van de op 17 Januari gete kende Renville-overeenkomst. Artikel 1 stelt, dat de repu bliek haar souvereiniteit, zoals deze op 17 Augustus 1945 werd geproclameerd, moet ver dedigen en dat ernaar ge streefd dient te worden, dat op 1 Januari 1949 de algehele souvereiniteit zal worden over gedragen. Artikel twee zegt, dat de republiek haar buiten landse betrekkingen moet handhaven, dat zij de uitbrei ding daarvan moet vervolma ken, voorts dat iedere erken ning aanvaard dient te worden en dat de republiek de landen snelste sprinter ter wereld, dient te erkennen, die door een rechts Matliias, de beste tien- doe men dat Amerika hoopt, dat dez.e beide jongemannen op de Olympische Spelen elk een gouden medaille zullen winnen. Links, de Cali- fornische student Patton, de revolutie zijn ontstaan. kamper in Amerika. STEMMEN UIT DE KERKEN Algemene instemming bereikt. Met algemene stemmen heeft de Gen. Synode der Ned. Hea-v. Kerk de kerkorde in eerste. lezing aanvaardt. Slechts ondergeschikte wijzi gingen zijn er in aangebracht Met de behandeling der ordi nantiën zal later worden be gonnen. In de kerkorde wor den de brede algemene lijnen getrokken, die in de nadere regelingen der ordinantiën verder worden uitgewerkt. Datgene, wat er op de laat- Soekarno, de President van de Indonesische Republiek van Djocja, heeft een bezoek gebracht a&n Sumatra. Bü aan komst te Slbolga word Soekarno op enthousiaste wyze ont vangen. ste zitting van de Synode der Ned. Herv. Kerk gebeurd is, is zeer belangrijk, zij het dan ook dat het slechts een eerste stap is En wat de aanneming nog belangrijker maakt, is het feit dat deze aanvaarding met algemene stemmen ge schiedde, want onder de Sy nodeleden zijn vogels van di verse pluimage. Hetgeen er behandeld en aangenomen is, is niet alleen een stap in de richting van de kerkorde, maar tevens een belangrijke schrede tot eenheid. Een twintig jaar geleden zou zo iets nog niet mogelijk zijn ge weest en het zou ondenkbaar geweest zjjn dat zulk een aan vaarding in de Synode zonder heftige strjjd geschiedde. De richtingen, die maar al te zeer de N.H. Kerk uiteen heb ben getrokken, zijn niet ver dwenen, maar het is mogelijk geworden vruchtbaar met elk aar te spreken en gezamenlijk iets te aanvaarden dat zo be langrijk en ingrijpend is als een kerkorde. EEN HELE WEG We hebben niet geschreven dat de kerkorde aanvaard is, maar dat zy in eerste lezing aanvaard is. Een hele weg moet nog worden afgelegd eer deze kerkorde definitief het richtsnoer der Ned. Herv. Kerk zal zijn. In de' vorm,' waarin zij nu is aangenomen, wordt dit ontwerp voorgelegd aan de Classicale Vergaderin gen en de Provinciale Kerkbe sturen. Wanneer zij daar in meerderheid aanvaard is, komt er een tweede behandeling in de Synode, waar bezwaren, wijzigingen en amendementen woorden nagegaan. Wanneer de Synode dan in tweede le zing de kerkorde aanneemt, zal zij pas definitief wezen. Dan is het ogenblik aangebro ken dat de nood-wonng van de werkorde verlaten kan worden. In de dagbladen heeft een kort verslag gestaan van de behandeling in eerste lezing. Naar aanleiding daarvan werd mij de vraag gesteld, waarom in de Synode zo lang ge sproken is ovor de volgorde van twee artikelen, n.l. die van het'apostolaat en van het belijden der Kerk. Verschillen de leden wilden de volgorde veranderen en het belijden la ten voorop gaan. Over dit punt is er een brede discussie geweest, zegt,het verslag dat we gelezen hebben. BIJZONDER KENMERK. Het komt my voor dat bij verscheidenen deze vraag leeft. Daarom kan het nuttig zijn er hier iets van te zeggen. Èr is echter nog meer reden dit punt even naar voren te halen, om dat hierin juist ligt het bij zondere kenmerk van deze kerkorde-in-ontwerp. Het belij den volgt op het apostolaat en wordt daaraan in zekere zin ondergeschikt gemaakt. Dit wil niet zeggen dat het apostoli sche ooit zonder het belijdende te denken is, maar wel, dat het apostolaat gezien wordt als het wezen der Kerk. Hier ligt het verschil van deze kerk orde met alle voorgaande die de Protestantse kerken hebben gekend. De naam „apostolaat" her innert aan de apostelen, die in de wereld van het Jodendom, waar Jezus was gekruisigd en In de wereld van het heiden dom, waar men van Hem niet wist, zijn uitgetrokken om het Evangelie te prediken. Wan neer in dit ontwerp-kerkorde het apostolaat op de voorgrond staat, wil dit zeggen, dat wij wederom moeten rekenen met een ontkerstende wereld. In welk land vindt men nu nog een overheid, voor wie de eisen van het Evangelie vanzelfspre kend z\jn? Wanneer wordt er, rond de grote en kleine confe- rentietafcls gerekend met de wil des Heren? Toen in 1618 en '19 de Dordtse kerkorde werd opgesteld, was dit nog wel denkbaar. Nu moeten we con stateren dat dit niet meer het geval is. Dit brengt mee, een geheel veranderde positie van de Kerk in deze wereld en wan neer er nu een kerkorde wordt opgesteld, zal men daarmee rekening hebben te houden. Dat ligt in de kerkorde, die nu in bespreking is. uitgedrukt in de plaats die men aan het apostolaat heeft toegekend. De Ned. Herv. Kerk wil zich be wust zijn. dat zij een apostoli sche Kerk is. IN FELLE STRIJD. In de tijden van de tachtig jarige oorlog, toen de kerkor den van Wezel in 1568 tot die van Dordrecht in 1618 en '19 (te samen zeven in getal) wer den opgesteld, stond de Herv. Kerk in felle strijd tegenover andere kerken. Toen was nodig een zekere afgrenzing tegen over Rome, de Wederdopers enz. Dit bracht mee, dat juist op de belydenis nadruk moest vallen. En nog steeds moeten we weten waarom we byv. Protestant zijn en niet Rooms. Maar toch is deze vraag over heel de linie niet meer zo drin gend, als in de jaren toen ons volksbestaan werd gegrond. De moeilijkheden zitten nu veel meer in de steeds voortgaande ontkerstening, waarvoor iedere Kerk wordt geplaatst. Met dit voorop stellen van het apostolaat als het wezen der Kerk, hangt ook samen de vorm van het artikel, waarin van het belgden der Kerk wordt gesproken. Allereerst wordt hier de Heilige Schrift ge noemd. „In dankbare gehoor zaamheid aan de Heilige Schrift, als de bron van de prediking en als enige regel des geloofs, doet de gehele Kerk in gemeenschap met de belijdenis der vaderen be lijdenis van de zelfopenbaring van de Drieënige God." Prof. van Ruler vergelijkt de verhouding van het apostoli sche en belijdende met de bui ten- en binnenkant van een bol. Dit is een zuiver beeld. Het één is niet zonder het andere te denken en het eerste brengt het tweede noodzakelijk mee. H. wonderschone collectie ken te zien. Immers heeft het er op gewaagd, misschien een schram of een kras tijdens het vervoer een der schilderijen zou ontsieren, om de kunst uit de duisternis van de schuilkelders in het licht van ons voornaamste museum te brengen. Hoe is eigenlijk die grote verzame ling, die werken bevat van een der vroegste Italianen, Giotto, tot en met werk van de hekelende Spanjaard Goya, tot stand gekomen? Reeds in de 16e eeuw zijn de Beierse vorsten begonnen schilderijen in de Altere Pi nakotheek bijeen te brengen en in het begin van onze eeuw was die verzameling aangegroeid tot ruim 1500 nummers. Vanzelfsprekend, trekt men niet met al die doeken op vrachtwagens door Europa, doch de 160 uitge kozen werken laten ons zó niet het belangrijkste, dan toch wel een voornaam deel van die schatten zien. Hoe zou het toch komen, dat zo- velen die tentoonstellingen willen zien van niet moderne kunst? Een van de prettigste sensaties van zo'n museum- bezoek is wel, dat men schil derijen, waarvan men in boe ken en tijdschriften afbeel dingen heeft gezien, plotse ling „in levende lijve" voor zich ziet. Dan gaat dat plaatje, wat men indertijd heeft be- wondret. leven door de tinte ling van kleur, het afge beelde krijgt diepte en ruimte en het is tevens, oljimen een oude vriend ontmoet. Als men de bezoekers gadeslaat, zal men steeds kreten van verrast herkennen kunnen beluisteren. Dat is een genot op zichzelf. In het korte be stek van deze inleiding is het niet doenlijk het tentoonge stelde te beschrijven. Ook lgkt het ons gewenster, dat men zelf gaat genieten, in- plaats van een ander te moeten horen, wat men mooi moet vinden. We zullen dan ook volstaan met enkele voornaamste facetten van dit feest van lijn en kleur te noemen. PRACHTIGE PRIMITIEVEN. Allereerst is daar een prachtige serie Duitse primi tieven, waaronder de werken van de onbekende schilder, die bekend staat als de „Meester van de Marialevens" voorts de schrijnend realisti sche doeken van Grunewal en de iets lieflijker van Hans Baldung Grien, De Italianen zijn o-a. vertegw- door Boticelli, Leonardo da Vinei en Titiaan, terwijl de Griekse Spanjaard, El Greco en Goya getuigen van Spanje's macht en de latere vergane glorie en decadentie Van de Franse kunst ziet men werk van o.a. Poussin en Cl. Lorrain, terwijl de schil der van het „Triomph van het vlees", P- P- Rubens met elf doeken de Zuidelijke Ne derlanden vertegenwoordigt. Uit ons eigen land zijn daar de doeken van Rembrandt, die na drie eeuwen weer in de stad terugkeerden, waar zij werden geschapen en wer ken van Adr. Brouwer, die avontuurlijke zwerver onder de schilders, die met onbarm hartige wreedheid aan zijn tijdgenoten de spiegel voor houdt. Nogmaals, we geven slechts een losse greep uit het vele schoons dat is te zien. Het entrée-bedrag kan geen belemmering zijn. Dit is n.l. 1,terwijl men 's Woens dags, 's Zaterdags en 's Zon dags voor de halve prijs kan genieten. Wij twijfelen er dan ook niet aan: het wonder van verleden jaar zal zich her halen. Weer zullen duizenden door het Rijksmuseum dwa len. En. lezer, nu U toch in de buurt bent. bezoekt dan tevens de van Gogh-tentoon- stelling in het Stedelijk Mu seum. Ge zult er geen spijt van hebben. (Nadruk verboden.) De Kamer van Koophandel voor Zuid-Holland heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin zij uitvoerig bezwaren te gen het wetsontwerp tot verhoging van de opbrengst van enkele belas tingen te berde brengt. Het Nederlandse meisje Jans Haltz op een hondententoon stelling In een der voorsteden vaa Londen sloot vriendschap met een der prijswinnaars.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3