PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Beel geeft opdracht tot Kabinetsformatie terug De eis: 20 jaar cel Het onderhoud van de Zeeuwse rijwielpaden BILT Vandaag Truman noemt de kansen voor de vrede „uitstekend" Merkwaardig incident te Lake Success 191e Jaargang - No.171 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissmgen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. Vrijdag 23 Juli 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 30 ct. per week; 3,75 per kwartaal; franco per post 4,— per kwartaal. Losse nummers 10 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per Bureaux te VhssingenVlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L Vorststr. 55, tel 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, teL 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierlkzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 26 GOUDEN FEEST. De stille maar in wezen adembenemende krachtmeting tussen de wereldmachten in Berlijn kan Zeeland er niet van weerhouden op sobere wijze het gouden regeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmi- na te vieren. Middelburg, de Zeeuwse hoofdstad, geeft het sein. Als deze regels onder ogen komen van de lezers hangt deze stad vol van rood wit en blauw met, zoals een verzetsgedicht het zo mooi zei, „een zwier van oranje erbo ven Er zit daarin iets ontroe rends. Want de oorlogsdreiging is er. Als morgen, of overmor gen onverschillig op welk ogen blik een Amerikaan of een Brit of een Rus zijn zelfbeheer sing verliest, of als de Russen, gokkend op de duldzaamheid der Anglo-Amerikanen, een tikje al te brutaal worden, dan zijn we weer even ver als op de eerste September 1939, toen Hitier mis gokte en Europa in een poel van ellende stortte. Maar zo groot is de liefde voor onze geëerbiedigde Vor stin, zo diep beroert de dank baarheid jegens de Allerhoog ste voor het sparen van de Moeder des Vaderlands in de meest benarde tijden ons gan se volk, dat de dreiging niet gevoeld wordt. Men vaagt voor enkele ogenblikken de zorgen weg. Men richt het oog, met welbewuste vernauwing van het gezichtsveld op dit éne feit, dat in deze zomer een vrouw terugblikt op vijftig jaren zware zorgen, op een halve eeuw worstelen met pro blemen, op vijftig jaren, waar in zij een zegen voor de Ne derlanden was. Hoe argeloos was het meisje, dat in 1898 de troon besteeg, hoe vermoeid de grootmoeder, die thans de troon verlaat. En hoe kinderlijk dankbaar is dit volk, voor hetgeen Wil- helmina de erenaam gaf Moe der des Vaderlands. Het is goed, dat de feestvie ring sober is. Het zou waanzin zijn uitbundig te worden in tij den als deze. Het is goed, dat een dank gebed opstygt, want als er ooit reden tot danken is ge weest, dan zeker bij dit gouden feest der Landsvrouwe. Maar goed zal het niettemin zijn, als zich door dit dankge bed mengt een gebed om be houd van de Vrede. Want de nood is groot en de toekomst dreigend, al ziet men dat niet in deze uren van. ge temperde vreugde. En zonder Gods hulpe komt de mens er in zijn onmacht niet. Partij van de Arbeid tegen noodoplossing. Dr. L. J. M. Beel heeft Donderdagmorgen ter kennis van H. K.H. de Prlns?s-Regentes gebracht, dat hfi tot zijn leed wezen niet geslaagd is in de samenstelling van een parle mentair kabinet. Hy heeft verzocht van de hem gegeven opdracht te mogen worden ontheven. De oorzaak van dit fa len is de principiële tegenstand van de Party van de Arbeid tegen een vier-party en kabinet en een tijdelyk zakenkabinet. Dr. Beel heeft ook met zijn laatste poging om de hem op gedragen taak tot 'n goed ein de te brengen, geen succes ge had. Hij wilde een noodoplos sing, een kabinet ad hoe in stellen, dat extra parlementair zou zijn ten opzichte van de lopende vraagstukken, maar dat de grondwetswijziging zou afhandelen om daarna af te treden. De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, jhr. mr. van der Goes van Naters, heeft naar aanleiding van dit voorstel contact opge nomen met de kopstukken van de Partij van de Arbeid, onder wie Drees, die in het nieuwe Italiaanse communisten beoogden een staatsgreep. SENAAT VERWERPT MOTIE VAN WANTROUWEN. De Italiaanse Senaat heeft Donderdagavond een door de oppositie ingediende motie van wantrouwen in de regering, in verband met haar beleid tijdens de jongste algemene staking, verworpen met 173 tegen 83 stemmen. De gebeurtenissen der jong. ste week hebben bewezen, dat de Italiaanse communisten een opstaud hadden voorbereid, verklaarde de Gasperi in de Senaat bij de sluiting van het debat over de motie van wan trouwen. „Wy hadden de indruk in Tsjecho-Slowtakije te zyn." „De toestand is ernstig ge weest. De regering heeft het hoofd moeten bieden aan een ware staatsgreep." Tot besluit bracht de Gasperi hulde aan de minister van bin. nenlandse zaken, Mario Scelba, waarna het centrum en de rechterzijde van de Senaat langdurig applaudiseerden. Wat Bernadotte nodig heeft. De plaatsvervangende secre taris-generaal der V.N. Victor Hoo, heeft een opsomming ge geven van hetgeen Bernadotte nodig zou hebben om het nieu. we bestand in Palestina af te dwingen. Het zijn: drie torpedoboot ja gers, 150 jeeps, 30 aanhangwa gens voor jeeps, 10 vracht auto's, 15 vliegtuigen van het type C 47, 10 observatievlieg. tuigen en twee helicopters. De Iraakse regering heeft als protest tegen de houding van de Veiligheidsraad haar vaste afgevaardigde bij de V. N. teruggeroepen. Staak-estafette in Frankrijk. De staking der Franse amb tenaren is geëindigd. Te Parijs en in de provincie is op de ver schillende bureaux, die van fi nanciën inbegrepen, het werk volledig hervat. Nu echter hebben weer ruim 10.000 employé's van particu. liere verzekeringsmaatschap pijen te Parys besloten in sta king te gaan als protest tegen de hoge kosten van levenson derhoud. Tito acht zich monsterachtig" beschuldigd. Op het congres der Joego. Slavische partij te Belgrado heeft maarschalk Tito een rede van liefst 8 uren lang gehou den. Tito noemde de critiek van de Kominform op zijn regiem .monsterachtige beschuldigin gen". Hij vroeg: zich af, wat de partij en zijn leiders plotse ling gedaan hadden, dat zij zo vaïselyk beschuldigd, werden. „Wat heeft ons land plotseling misdaan, dat zulk een drasti sche campagne hiertegen op touw gezet rnoest worden". „Dit, kameraden, is niet al leen een aanval tegen de lei ding van de party, maar ook een aanval tegen de eenheid, in ons volk. Het is een aanspo ring tot burgeroorlog in ons land, een aansporing tot ver woesting van ons land". „Kameraden, het is niet onze bedoeling in polemiek te tre den met deze resolutie van de Kominform, welke vol onjuist heden en leugens is. Iedere burger van ons land weet, dat het kapitalisme niet in opkomst is in ons land doch dat het so cialisme zich er steeds sneller ontwikkelt". kabinet van dr. Beel een plaats zou innemen. Drees heeft het voorstel echter niet aanvaardbaar geacht. Mr. van der Goes van Naters heeft daarop de formateur, die zich inmiddels naar het paleis Soestdijk had begeven, cr van op de hoogte gebracht, dat de P.v.d.A. ook de noodoplos sing niet kon aanvaarden. De ze liet toen de Prinses-Regen tes weten, dat zyn poging tot kabinetsvorming mislukt was. ...viert Turkye grond wetsdag (1924) ...is het 60 jaar geleden dat patent werd verleend op de door Dunlop uit gevonden luchtbanden; ...is het 200 jaar gele den dat in Ned. Oost- Indië voor het eerst rente gevend papieren geld werd uitgegeven. Gelderland In 1947 druk bezocht. Uit de jaarverslagen over 1947 van de V.V.V.'s in Gelder land bleek, dat de vreemdelin genstroom in Gelderland dat jaar een ongekende hoogte be reikte. Steden als Arnhem en Apeldoorn ontvingen dat sei zoen ieder ongeveer 1 millioen dagbezoekers. Dit jaar wordt echter een kentering gecon stateerd en zal de drukte heel wat minder zyn. Tito legde er de nadruk op, dat „wij alles, wat in ons ver mogen ligt, zullen doen om op nieuw zo goed mogelijke be trekkingen met de communis tische party van de Sowjet- Unie aan te gaan". Rankovitsj gaf toe dat de partij tijdens de oorlog wel eens vergissingen en fouten ge maakt had. Sinds de bevrijding echter had de partij „de gewel dig rijke ervaring" van de Sowjet.partij met succes in toepassing gebracht. De Joego-Slavische commu nistische partij had op 1 Juni 1948 468.175 leden, onder wie 20 vrouwen. Finse regering afgetreden. De Finse regering-Pekkala heeft haar ontslag aan de pre sident van de Finse republiek aangeboden. Bevin: eerst opheffing blokkade, dan onderhandelen. Na alle sombere en krijgshaftige klanken van de laatste weken kan dit keer eens melding worden gemaakt van een optimistischer geluid. President Truman heeft Donderdag op een persconferentie de kansen voor de wereldvrede „uitste. kend" genoemd. Hij had er volkomen vertrouwen in, dat dé vrede bereikt zou worden. Op welke feiten dit vertrou wen steunde, zei de president er jammer genoeg niet bij, maar het is in elk geval tc ho pen, dat zijn optimisme aan stekelijk zal werken op gindse zijde van het „ijzeren gordijn". Wellicht was het verslag, dat generaal Clay Donderdag aan Truman heeft uitgebracht over de toestand in Berlijn min der ongunstig dan verwacht. Bij het onderhoud Truman Clay waren aanwezig minis, ter Marshall en hoge militaire leiders van de nationale raad voor de veiligheid. IN HET LAGERHUIS. In het Britse Lagerhuis heeft minister Bevin te verstaan ge geven, dat Engeland bereid is de onderhandelingen over Duitsland als geheel voort te zetten, indien de Sowjet-Unie zulks wénste. Het is echter onmogelijk, voegde hij er aan toe, tot be sprekingen over te gaan als onze troepen van normale ver. bindingen verstoken zijn en een half millioen mensen ge bruikt worden om ons door middel van druk tot een besluit te dwingen. Verscheidene Lagerhuisleden stonden op om vragen te stel len, maar ze kregen er geen gelegenheid voor, omdat, zoals de voorzitter zei, vragen de si tuatie alleen maar konden ver. slechteren. Tevoren had Churchill de re gering verzocht vooral niet het militaire aspect van de zaak te verwaarlozen, hetgeen het com munistische lid Piratin de uit roep „oorlogsstoker" ontlokte. I Intussen hebben de Britse autoriteiten te Berlijn medege. I deeld, dat Russische gevechts vliegtuigen van het type „Yak" herhaalde malen in de lucht- corridor de vliegregels overtre den hebben. DE KOMENDE WESTELIJKE NOTA. Naaï- Reuter verneemt is al. gehele overeenstemming be reikt tussen de Britse en Ame rikaanse functionarissen, die de tekst opstellen van de ko mende nota der Westelijke ge_ allieerden aan Moskou inzake de Berlijnse blokkade. Er is zo goed als zeker over- Proces Christiansen Schuld aan moorden bewezen geacht. Oorlogsrecht overschreden. De zaak Christiansen werd Donderdagmorgen voortgezet met het verhoor van Fullriede en nogmaals Christiansen, die het zeer betreurde, dat er geen van zijn naaste medewer kers aanwezig was om, zoals hij zeide, „klaarheid te bren gen in de Puttense affaire". Hierna begon mr. G. Fikkert, de procureur-fiscaal zijn requi sitoir, waarin hij uitvoerig de juridische en militaire bevoegd heden van generaal Christian sen als „Oberbefehlhaber der Wehrmacht in Nederland schetste. Hij was hier de on dergeschikte van Hitier, wiens bevelen hij ontving door mid del van het Oppercommando Wehrmacht en was ter be schikking gesteld van rijks- .comissaris Seyss Inquart. Ten aanzien van het eerste punt van de ten laste legging merkte mr. Fikkert op, dat in het algemeen de terecht stelling van gijzelaars niet strijdig is met het oorlogs recht, al is hij persoonlijk van mening, dat het nemen van gyzelaars nog niet direct het doden van gyzelaars behoeft te impliceren. Het systeem echter, om gijzelaars, die niets met een aanslag of sabotage daad te maken hebben te fu silleren teneinde de bevolking schrik aan te jagen is „Made in Germany". Naar het oordeel van de grocureur-fiscaal is inzonder- eid het terechtstellen van de vijf gyzelaars in Goirle be- Ïiaald strijdig met het oor- ogsrecht. SCHULDIG. Christiansen is schuldig, omdat hij als militair bevel- censtemming bereikt tussen de Westelijke geallieerden en de premiers der Westduitse staten over een spoedige vorming van een staat West-Duitsïand. Twee commissies zijn be noemd, die het bijeenroepen van een constituërende vergadering zullen voorbereiden. De vroegere Wehrmachtsbefehlshaber Christiansen tussen zijn bewakers. Een gemeenschappelijke regeling gewenst? Gelderland geeft het voorbeeld. Een van de trouwste huis dieren in het Nederlands ge zin is de fiets. We zouden niet graag ons „karretje" willen missen. Dat hebben we tijdens de bezetting gemerkt, toen de Duitsers de onplezierige ge woonte hadden fietsen te vor deren. Na de bevrijding wer den de ondergedoken „mus tangs" ylings voor de dag ge haald, voorzien van harde hob belbandenen we reden weer: beter een schuddende en hobbelende fiets dan hele maal geen. Onze eisen liggen nu echter al weer hoger dan direct na de bevrijding. Langzaam maar zeker zijn we teruggekeerd tot de echte fietsbanden en we zyn al zover, dat we ook eisen gaan stellen aan de wegen, in het bijzonder aan de fietspa den. De oorlog heeft aan het we gennet grote schade toege bracht. De fietspaden op Wal cheren b.v., die voor de oor log terecht een goede reputa tie genoten, waren door inun datie en zwaar vervoer hope loos beschadigd. De vereniging „Rijwielpad Walcheren" is di rect na de oorlog begonnen om alles weer zoveel mogelijk in de oude staat terug te brengen. Er is echter meer. Er bestaan plannen om, buiten de reeds bestaande paden langs de grote wegen, een net van rijwielpaden, los van de verharde wegen, aan te leg gen. Deze padenzijn door de Planologische dienst op de kaart van het nieuwe Walche ren geprojecteerd. De totale lengte van het fietspaden- net, dat thans 22 km. be draagt, zal hierdoor worden uitgebreid tot ongeveer 60 èt 75 km. Niet alleen de bewo ners van Walcheren zullen van deze uitbreiding gemak heb ben, doch speciaal voor het vreemdelingenverkeer zal men hiervan kunnen profiteren: goede rijwielpaden zullen vele „fietstoeristen" aantrekken. HET ONDERHOUD. De paden zullen echter goed onderhouden moeten worden. Momenteel beheert de Rijwiel- padvereniging „Walcheren" de fietswegen en zij zorgt voor het onderhoud. Deze vereni ging is een particuliere Instel ling, in welker hoofdbestuur af gevaardigden van diverse over heidsinstanties, zoals provincie, gemeenten, polderbestuur. Ka mer van Koophandel enz. zit ting hebben. Het is evenwel de vraag of het wenselijk is, dat deze toestand in de toekomst ge handhaafd blijft, vooral om dat de paden een grote uit breiding zullen ondergaan. Im mers de Rijwielpadvereniging is niet door de overheid inge steld en verlichting tot on derhoud is met aanwezig. Na tuurlijk zal de vereniging het onderhoud zo goed mogelijk' blyven verrichten, maar wil zy op een of andere dag er mee ophouden, niemand die zulks kan tegenhouden. Het zou wellicht goed zyn, als de ze materie anders werd gere geld. STREEKREGELING. Het is mogelijk, dat de be langhebbende gemeenten een gemeenschappelijke regeling treffen op grond van de Ge meentewet. Iets dergelijks ge beurt ook b.v. met Bouw- en Woningtoezicht en Vleeskeu ringsdienst. Zo is in 1947 voor Nijmegen en omgeving voor het beheer der fietspaden een dergelyke regeling tot stand gekomen. Ook in de Achter hoek is een streekregeling ont worpen. De gemeenten, die be lang hebben bij de paden, het zij voor een goede communica tie, hetzij voor toeristenver- keer, dragen een bedrag bij per inwoner en per kilometer pad. Ook particulieren verle nen hieraan steun. De provin cie verleent subsidie ten be hoeve van het onderhoud der paden. Wanneer een dergelyke regeling op Walcheren tot stand zou komen, zou er in feite weinig veranderen. De vereniging Rijwielpad Walche ren krijgt immers ook subsi dies van provincie, gemeenten enz. Formeel wordt de zaak echter toch anders. Het onder houd, dat nu aan een particu liere vereniging is opgedragen, wordt dan een belang van de gemeenten gezamenlijk. In Gelderland hebben Gede puteerde Staten bovendien by de Provinciale Staten een voor stel aanhangig gemaakt tot vorming van een Rijwielpaden fonds. Elk jaar zal de provin cie 60.000 beschikbaar stel len. Uit dit fond zal jaarlijks een onderhoudssubsidie van 75 van de onderhoudskos ten tot een maximum van 75 per km. kunnen worden gegeven. ZEELAND. Dit opent perspectieven ook voor Zeeland. De kwestie is niet alleen van belang voor Walcheren. West-Zeeuwsch- Vlaanderen en Schouwen-Dui- veland als opkomende toeris tencentra zullen er wellicht evenzeer mee te maken kry- gen. Het wachten is nu in Zeeland op het initiatief dat van het provinciaal bestuur of de gemeentebesturen kan uit gaan. Deze provincie is „rijp" voor do stichting van een pro vinciaal rywielpadenfonds met daaraan verbonden gemeen schappelijke regeling. Wellicht kan dat fonds nog dit jaar tot stand komen! hebber verantwoordelijk is voor het neerschieten van deze gijzelaars zonder afwachten of de daders van de spoorweg aanslag, die Schreieder reeds op het spoor was, gearresteerd zouden worden. Ondanks de interventie van Rauter en Schreieder weigerde Christian sen elke opschorting van de executie. Een beroep op overmacht kan ook niet als serieus wor den aanvaard. Ook ten aan zien van het 'tweede punt in de ten lastelegging achtte de procureur-fiscaal Christian sen schuldig aan overtreding van het oorlogsrecht. Over een politie-onderzoek naar de da der wordt niet gesproken, in tegendeel, Christiansen drong er bij de rijkscommissaris op aan om twee dagen na de aanslag te Haarlem de tien gyzelaars in de Bloemendaalse duinen te laten fusilleren. Ten aanzien van de Putten se affaire verwijst mr. Fikkert naar de verklaring van von Wühlisch en Christiansen zelf, dat het vitale bevel voor de verwoesting van Putten door Christiansen een vaststaand feit is. Christianserf wist van de actie Putten af en heeft deze sancties gegeven. Hij kende de bespreking tussen von Wühlisch en Schöngarth en moet van de deportatie van de man r en naar Duitsland afgeweten hebben. De procureur merkte voorts op, dat de Duitse politie onge twijfeld in het algemeen de meeste- schuld heeft aan het terreur-regiem in Nederland met de Wehrmacht. Cristian- sen speelde een secondaire rol. Christiansen was echter geen nul in politieke zaken, was z.g boerenslim, maar geens- zini opgewassen tegen de slu- Seyss Inquart, Ik geloof ook niet, aldus mr. Fikkert, dat hij van misdadige inborst in de gewone zin van het woord is. Hij meende: „Het doel, n.l. het grote derde rijk, heiligt alle middelen". Het mag dan zijn, dat vol gens Rauter \*erdachte voor zyn kameraden en onderge schikten een zeer goed mens is geweest. Hij heeft niets in het be lang van het Nederlandse volk ondernomen en aan het systeem van vergelding en ■terreur medegewerkt, zich dekkend naar onderen op de adviezen van zyn staf en ove rigens eenvoudig varend op 't kompas van de hem van bo venaf verstrekte bevelen. De procureur-fiscaal acht de ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewe zen en vorderde een gevange nisstraf voor de tjjd van twin tig jaar met aftrek van de tfod door verdachte sinds 15 Januari 1946 in bewaring door gebracht DE VERDEDIGING. Christiansen werd verdedigd door mr. J. H.. Arnold, die aandrong op een rechtspraak zonder vooroordeel. Hij schet ste zijn cliënt als een man zonder brede ontwikkeling, op vliegend van aard, die zijn functie in Nederland niet am- bieerde. Hy was persoonlyk tegen het gevangen nemen van gyzelaars. In geen van de ten laste gelegde beschuldigingen heeft Christiansen het land oorlogsreglement overschreden, noch het oorlogsrecht. Mr. Ar nold vroeg derhalve ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak op 5 Augustus. Zwakzinnigengesticht te Heel in brand. Donderdagmorgen is, vermoe delijk door kortsluiting, brand uitgebroken in het St. Joseph- gesticht te Heel nabij Roer mond waar ruim 250 zwakzin nigen worden verpleegd. De brandweren van Heel, Venlo, Heerlen en Roermond rukten uit, doch konden weinig uit richten, omdat de capaciteit van de spuiten te gering was om de hoogste verdiepingen'te kunnen bereiken. De bovenste verdieping werd geheel ver woest. De patiënten werden door Rode Kruis-ambulances naar een ander gesticht in de omgeving overgebracht. W. Thomassen niet In de Tweede Kamer. De heer W. Thomassen (arb.), burgemeester van Zaandam, heeft zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal niet aange nomen. In zijn plaats is de heer J. de Kadt, te Amster dam aangewezen. Politieke delinquent doodgeschoten. Een gedetineerde uit het kamp voor politieke delinquen ten aan de rijksweg Amster damAmersfoort te Laren, die Donderdagavond probeerde uit te breken, is door een lid van de buitenwacht doodge schoten. De gemeentepolitie uit Bussum eri Laren verrichten in samenwerking met de kamp leiding het onderzoek. Onbekend piloot wierp projectiel uit. Donderdagmiddag vloog een onbekend vliegtuig over het hoofdkwartier van de V.N. te Lake Success en wierp een zwart voorwerp af, bevestigd aan een parachute. Het explo deerde in de lucht met een geluid als van een mortiergra naat, schade aan het .gebouw der V.N. werd niet veroorzaakt. Het was helder weer en het vliegtuig vloog met geringe snelheid. Een vliegende briga de van de politie begaf zich in allerijl naar de plaats van het gebeurde en zocht in het dichte struikgewas bij het ge bouw naar de resten van het geëxplodeerde object, dat op een bus leek, en de parachute. Een van de wachten van het gebouw had kans gezien om het nummer van het vliegtuig gedeeltelijk op te nemen. Alle vliegvelden in de buurt wer den gewaarschuwd om uit te kjjken naar een gele „Piper Cub". Deskundigen geloven, op grond van verklaringen van oogetuigen, dat het uit elk aar gesprongen object een kleine „torpedo" geweest kan zijn van het type, dat tijdens de oorlog werd gebruikt om de troepen op de grond te waarschuwen, dat er postzak ken uit vliegtuigen werden geworpen. EEN POSTZAK. Nader zou gebleken zyn dat de „aanslag op het gebouw" aan een vergissing van een postvliegtuig te wijten is. De ze vliegtuigen maken door middel van een knalsignaal het luchthavenpersoneel attent op het uitwerpen van de post. Uit het Vliegtuig is inderdaad een voorwerp, dat met een postzak gelijkenis vertoont, ge worpen. Dit voorwerp is nog niet teruggevonden. Verschei dene snelle vliegtuigen zijn op last van de politie ter opspo ring van de „Piper Cub'^ ge start. VLIEGTUIG AANGEHOUDEN. Reuter meldt, dat overal wordt gezocht naar de piloot van een oranje „Aeronca Cub", die op het vliegveld La Guar- dic is geland korte tijd, nadat dc ontploffing had plaats ge had. Het toestel wordt op het vliegveld vastgehouden. De pi loot was zonder waarschu wingstekens geland. Hij ver klaarde, dat hy geld wilde le nen om naar de stad te komen en dat hy later zou terug ké ren. De piloot, die zich op het vliegveld als Supina bekend had gemaakt, zou met een sterk buitenlands accent heb ben gesproken. De politie, die het vliegtuig doorzocht had, verklaarde, dat zij een kaart van het gebied van Lake Suc cess had gevonden, waarop de gebouwen van de V.N. met kruisen waren aangegeven. De politie verklaarde, dat Supina's broer haar had mede gedeeld, dat zijn broer, een leerling-piloot, aan hallucina ties leed en zich zeer bezorgd maakte over de toestand in Europa. Slachtoffers vliegramp naar Den Helder. De slachtoffers van de ramp met de Nederlandse Mitchell- bommenwerper, die bij de Schotse kust te pletter is ge vlogen, zullen met H.M. „van Kinsbergen" naar Den Helder worden overgebracht. Het Ne derlandse oorlogsschip is naar Aberdeen gedirigeerd, alwaar de Nederlandse consul de no dige maatregelen zal nemen. Een commissie zal zich naar Schotland begeven om een on derzoek in te stellen naar de oorzaak van de ramp. Onder grote belangstelling Is te 's-Gravenhage 't stoffelijk over schot van de luit.-gen. b.d. T. F. J. Muller Massis, oud-lid van de Raad van State, ter aarde besteld. DE VOORSPELT IETS WARMER. Geldig tot Vrijdagavond. Voor de kustgebieden: droog,- zonnig weer met iets hogere temperaturen. Meest matige wind tussen West en Zuid- West. Voor het binnenland; tame lijk zonnig en by na overal droog weer. Iets warmer. Zwakke tot matige wind tus sen West en Zuid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1