De provinciale financiën KAPPIE en het geheim van de aardlaag KLINKEN AETHER OPENLUCHTSPEL Mysterie Prinsengracht Goe8. 0FICIFEEL PROGRAMMA Grote Historische Optocht Firma G. W. den Roer - Middelburg a. wilkinq REISPROGRAMMA der Auto Mij „Zeeland" Nieuw wetsontwerp zo u zelfs voor Zeeland een accres mog elij.k maken. Wegenfinanciering is provisorisch. Verschenen is de memorie van antwoord der regering op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer betreffende het ontwerp „Herziening rege ling der provinciale financiën". In hun antwoord merken de ministers van binnenlandse zaken, financiën en waterstaat op, dat de provinciën in de trits der overheidslichamen tot nog toe de meest bevoor rechte zgn geweest. Zg ontkennen, dat bij de voorgestelde financiële regeling de mogelijkheid .tot bredere ontplooiing der provinciale activiteit zou ontbreken. Wat betreft de afbakening van een eigen belastinggebied merken zij op, dat er in we zen één belastinggebied is, waaruit alle overheidslichamen haar middelen ontvangen. Waardering voor de geldzuiverlng. Vele Tweede Kamerleden hebben grote waardering voor de geldzuivering, aldus het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp „afwikkeling- geldzuivering". De wederopbouw van ons land is daardoor mogelijk ge maakt, sociale rust is door het vermijden van inflatie be vorderd. Het wetsoiitwerp tot afwikkeling der geldzuivering streeft er naar, dat hieruit geen nadelige mo netaire gevolgen voortvloeien voor de Nederlandse volks huishouding. Verschillende Kamerleden vinden het ontwerp echter zeer ingewikkeld. Zij dringen er met kracht op aan, dat thans niet langer dan strikt noodzakelijk is, de sfeer der geld- 'of goederen blokkade zal worden gehandhaafd. Een soepele afwikkeling der'geld- sanering is gewenst. Vele leden zijn van oordeel, dat 't goed zou zijn, de gelegenheid voor houders van geblokkeerde saldi bij spaarinstelilngen te openen om hun totale tegoed daar te laten berusten, waar bij deze instellingen dan ten behoeve van haar collectieve spaarders zouden kunnen zorgen voor de afwikkeling binnen het kader der wet. Vele andere leden dringen er op aan toe te staan, dat het totale spaartegoed naar beleggingsrekening kan wor den overgeschreven. Het zal ook nu nog mogelijk blijven, dat de provincies de lagere organen op bescheiden wijze bijspringen. Opgemerkt wordt, dat de wegenfinanciering slechts een provisorisch karakter draagt en wellicht spoedig opnieuw de aandacht van de wetgever zal vragen. De ministers wijzen er op, dat voor de gemeenten een stelsel met rechtstreekse fi nanciële by dragen van het rijk wordt aanbevolen. Voor de provincies achten zy dit stelsel eveneens aanvaardbaar. De stichting van een provin ciaal fonds vormt de enige mogelijkheid om ook aan de weinig draagkrachtige provincies een kans te geven. Wat de totale uitkering van 0.75% der rijksbelastingen aan de provincies betreft, wel ke uitkering door de commis sie-Oud was geadviseerd, mer ken de ministers op, dat met de huidige bepaling op 0,7% het bedrag, dat de commis sie-Oud zich voorstelde ruim schoots wordt verkregen. Er is reden om te ver wachten, dat zelfs voor een provincie als Zeeland, waar het porlogsherstel in volle gang is, de middelen ook die uit het eigen belastinggebied zodanig zullen meevallen, dat reeds in de naaste toekomst de mogelijkheid van enig ac cres in de uitgaven ont staan zal. Tenslotte verklaren de mi nisters, dat zy het niet nood zakelijk achten in de provin ciale wet een bepaling op te nemen welke verbiedt dat de grondbelastingopcenten op ongebouwd lager zouden zijn dan op gebouwd. VOETBAL Zeventien Nederlandse voetballers voor Londen aangewezen. Naar wij vernemen, zullen de vol gende zeventien- spelers de reis naar Engeland maken voor het Olympisch voetbaltoernooi: Alberts (Vitesse), Beenhakkers (N.A.C.), van Bun (M.V.V.), Clavan (Ado), Kraak (Stormvogels), Krijgh (B.V. V.), Landman (Neptunus), Lenstra (Heerenveen), Roosenburg (Neptu- nia), Rijvers (N.A.C.), Schaap ('t Gooi), Schijvenaar (Edo), Stoffelen (Ajax), Terlouw (D.C.V.), van der Tuyn (Hermes D.V.S.), de Vroet (Feyenoord, aanvoerder) en Wilkes (Xerxes). Vijf spelers worden in Nederland in gereedheid gehouden om, indien nodig, naar Engeland over te ko men. te weten Appel (Sittard), Biesbrouck (R.C.H.). Draeger (A- jax), Everse (Neptunus) en Tem ming (D.O.S.) KORFBAL UITSLAGEN. De uitslagen van de Zaterdag ge speelde wedstrijden in de Zeeuwse Bond luiden: le kl.: BKC—Seolto 3—6; Vios 1— Madjoe I 15. 2e kl. B: Togo IIScampolo 03. 3e kl. A: VKV II—Vitesse 1—4. 3e kl. B: DosDios I uitgesteld. 3e kl. D: Madjoe IIZuidzande 3—4; Swift III—AKC 6—3. Scheepvaartberlchteo Vlissingen aangekomenNoord- stad v. Antwerpen 21 Juli. Vlissingen vertrokken: 20 Juli Prins Bernhard n. Grimsby. Gepass. n. Antwerpen: Averdijk v. Londen, Leerdam v. New-York, Wea v. Dover, Mantje uit zee, Ber- nisse v. Plymouth. Gepass. v. Antwerpen: Hast V n. Rotterdam. Hondsrug n. Rostock, Aise n. R'dam, Celebes n. Oporto, Koningshaven n. zee, Eems n Tuburg, Aagtekerk n. Rotterdam. Het Britse Hogerhuis heeft Dinsdagavond het compromisvoor stel van de regering betreffende de doodstraf door de strop verwor pen. Amsterdamse beurs 20 JuU 21 Juli 120 122 N.I. Hand. B. Ned. Hand. My. A.K.U. Calvé Unilever Kon. Petr. Fokker Amst. Rubber H.A. Lyn Scheepv. Unie H.V.A. Deli My. Ned. '48 (3% Ned. (dollar '47) Ned. N.W.S. Grootboek '46 158% 161 167% 168% 191% 191% 293% 295 333% 336% 178 169 158% 158% 198 198 180% 182% 221% 223% 133 135% 100% 100% 102 102 81% 81% De handel op de effectenbeurs te Amsterdam was Woensdag weer van bescheiden afmetingen, doch in enkele toonaangevende fondsen ontwikkelde zich nogal wat affaire en hierdoor had de markt geen doods voorkomen. De stemming was bepaald vast. Weliswaar ver schilden de koersen van de meeste fondsen niet veel bij die van Dins dag, doch enkele specialiteiten konden toch behoorlijk avance boeken. Onder beurstijd liepen, voor zover affaire werd gedaan, de koersen regelmatig naar boven. Koninklijke werden de gehele middag tamelijk druk verhandeld. De stemming werd wel hierdoor goed gedemonstreerd, dat niette genstaande een paar verkoopor ders tot uitvoering werden ge bracht. het aangeboden materiaal zeer vlot werd opgenomen en de koers onder beurstijd kon verbete ren van 333 tot 337. Ook voor de Philips aandelen bestond enige be langstelling. Aanvankelijk werd afgedaan tegen 250 of een tweetal punten boven het vorige slot, waarna een stijging kon worden waargenomen tot 256. 59. Kappie stond op en legde zijn oor te gen de muur om goed te kunnen, luiste ren. En hoe meer hg luisterde, hoe meer zyn ogen begonnen uit te puilen! „Maar dat isdat ismompel de hg. Toen klonk er een slag van een deur en Kappie liep haastig naar het midden van de wachtkamer toe en keek naar de gang. En wie liep daar anders dan Signor Ri- valdi, die toevallig net naar binnert keek. „Aaah! Signor Capitano!" riep hg toen. „Ik myn oogballen bgna schier niet ge loven!" Hy stapte met grote passen de wacht kamer binnen en drukte Kappie stevig de hand. „De aarde-wereld Is zeer klein, dat ik U op deze plek-plaats ontmoet!" „En wat doet U hier?" vroeg Kappie. „Was U daarnet by de minister? Ik dacht al dat ik Uw stem herkende!" „Aaah! Grappenjasmaker!" riep Signor Rivaldi. „U hoorde mgn stemgeluid!" „Wy moeten ook bg de minister zgn!" vertelde Kappie. „Dit is Professor Lari- fix." „Aaaah! Het Is my zéér erg veel ple zier met U bekendheid te maken! Ik vervolg U naar de minister. Hy is mgn vriend!" VRIJDAG. Pierre van Valkenhof spreekt over het nieuwste werk van Lion Feuchtwanger: „Wafïen für Amerika" (H. I 17.45). Schubert's Symphonie nr. 7 in C speelt het Residentieorkest (H. I 20.12). Hilversum I: 7 en 8 Nieuws. 9 Pianowerken van Mozart en Liszt; 9.35 Schoolradio, 11 De Zonne bloem, 11.45 Liederen van Edvard Grieg en P. Tsjaikofsky. 12.03 Pi anorecital door Slni van den Brom, 13 Nieuws, 13.40 Miguel Llobot, guitaar, 14 La Damnation de Faust, Berlioz, 15.15 Bekende Or kestwerken; 16.20 Melodie'ën uit oude films, 17.15 Pierre Luboshutz, piano en Genia Nemenhoff, piano, 17.45 Wat het buitenland leert. 18 Het Vaudeville Orkest o.l.v. Cor v. d. Linden, 18.30 Ned. Strijdkr., 20 Nieuws, 20.12 Concert van 't Kur- haus te Schevenlngen, 22 De Prins kreeg een verjaardagscadeau. 22.30 Vladimir Horowitz, piano, 23 Nieuws. Hilversum II: 7 en 8 Nieuws, J.35 Ravel-progr., 10.20 Londens Palladium-orkest, 10.45 Chris Braam, viool en Martzen Wilman, piano, 11.30 Licht orkestconcert, 12 Lunchconcert, 13 Nieuws. 15 Ons volk in zijn dichters, 17 Orgelspel door Johan Jong, 17.20 Wij en de muziek, 18 Nieuws, 19 Denk om de bocht. 20 Nieuws, 20.05 Liederen van Nederlandse componisten. 21 Men vraagt.... en wU draaien. 21.50 j Op vleug'len van muziek. 22 Bui tenlands weekoverzicht door - Dr. C. D. J. Brandt, 23 Nieuws. HET VAN DE FEUILLETON Tjeerd Adem* 102 De kamer van de commis saris zag blauw van de-rook, toen het gesprek was geëin digd. „Belt U nu Feenstra op, commissaris?" vroeg de hoofd inspecteur. „Je kunt beter even naar hem toe gaan," zéi de commis saris.. „Hg woont hier vlakbij. Wacht, ik zal even naar mijn kamer gaan en vragen of hg thuis is." Hg kwam een ogenblik la ter terug met' de mededeling, dat de rechtercommissaris de hoofdinspecteur wachtte. „De officier is toevallig bg hem," zei hg tevreden. „Nu kun je twee vliegen in één klap slaan. Conrnelissen." De hoofdinspecteur knikte en trok zgn natte jas aan. „Als jullie nog een half uurtje blgft," zei hg, „zal ik wel terug zijn. Dan kunnen we de zaak hier nog even be spreken," „Nou, wat zei Feenstra?" vroeg de commissaris,'toen de hoofdinspecteur een half uur later weer op zgn oude plaats je zat. „We hebben de kwestie van alle kanten bekeken, commis saris. De heren waren wè.t In hun schik, dat we de stukken hadden". „Zo, zo," zei de commissa ris tevreden, ,,dat doet me plezier. Ze zullen langzamer hand wel gaan inzien, dat we hier ook'nog wat anders kun nen dan dronken kerels van de straat slepen. En wat ge beurt er nu? Gaan we ze ar resteren?" „Neen, dat vinden de heren niet goed, commissaris. Ze zijn 't met ons eens, dat we hier met een paar gevaarlg'ke su jetten te doen hebben, maar dat wil nog niet zeggen, dat we op het ogenblik die moord kunnen bewgzen." „Dat zal je waarschyniyk zonder een bekentenis toch niet kunnen," zei de commis saris. „Dat is mogelgk, maar we kunnen de zaken wel in een danige richting sturen, dat we met aan zekerheid gren zende veronderstelling de moordenaar kunnen aanwg- zen." De heren willen de moord- avond reconstrueren, commis saris, alles weer zo laten ver lopen als het toen gegaan is. Dan komt het psychologisch juiste moment van reactie bij de moordenaar en In elk geval van onze kant voor de be schuldiging." „Hm, zei de commissaris nadenkend. „U wilt er toch niet nog Iemand aan wagen, meneer?'* vroeg Inspecteur Beekman. „Geen sprake van." zei de hoofdinspecteur. „Niet alleen omdat er geen motief meer is, maar bovendien omdat wg er bij zullen zgn om zoiets te beletten. Het enige gevaar, dat' ik er in zien kan, is de mogeiykheid, dat de moorde naar op onze beschuldiging met een poging tot ontvluch ting reageert. Maar dan zhn wg er toch zeker ook nog. (Wordt vervolgd)] ZON EN MAAN Zon: op 4.48, onder 20-44. Maan: op 22.17, onder 6-48. Hoog water Laag water U.+N.A.P. U.+N.A.P. u.—N.A.P. u.—N.AJ>. Vlissingen 3.28 2.03 15.39 1.94 9.31 1.85 22.04 2.20 Terneuzen 3.57 2.22 16,10 2.11 10.12 2.05 22.45 2.40 Hansweert 4.36 2.29 16.46 2.19 10.46 2.20 23.19 2.55 Zierikzee 5.02 1.51 17.15 1.35 10.16 1.43 22.49 1.77 Vrydag 23 Juli a.s. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd, en* Grootouders ij! ADRIAAN CORNELIS DE NOOIJER en FRANCINA ELISABETH DE NOOIJER— VAiN HESE, him 40-jarige echtver- eniging te herdenken. Dat zg nog lang ge. spaard mogen biyven, is de wens van hun dankbare Kinderen, Be- huwd- en Kleinkinde. 22 Juli '48. Rotterdam, 1923 1948. j Op Zaterdag 24 Juli a.s. hopen onze geliefde Ouders J LEEN GOEDBLOED Jr. en KEELTJE POPPE, hun 25,jarige echtver- eniging te herdenken. Dat zy nog vele jaren voor ons gespaard mo- t ge blgven, is de wens van hun dankbare Kin- deren. Breda: LEEN GOEDBLOED en -Verloofde. Vlissingen: PIET GOEDBLOED. ANNIE GOEDBLOED. Vlissingen, Walstr. 34b Langs deze weg betuig ik mede namens mgn Kinde ren, mgn dank voor de zeer grote belangstelling op myn 90ste verjaardag) 12 Juli 1948, ondervonden. In het byzonder aan de buurtbe woners Kleine Werfstraat. A. LEEMPOEL. Kleine Werfstraat 17, Middelburg. Te koop 5-persoons Renault '39. Dageiyks in het bedrgf te zien. Taxlbedrgf VERHULST. St Laurens, Telefoon 2002. VERSCHENEN HET Prijs f 0.35 der jubileumfeesten op Vrydag 23 en Zaterdag 24 Juli te Mid delburg. Het programma bevat o.m. een uitvoerige toelichting op, alsmede de namen der me. dewerkenden aan het „Mijn Schilt ende Betrouwen" en een volledige opsomming van alle groepen, de namen der deelnemers en de te volgen route van de Verkrygbaar in de Boekhandel, het Informatiebureau van V.V.V. en de bezorgers der P.Z.C. te Middelburg en Vlissingen en de Uitgevers Graphologlsch Instituut geeft karakterschets of/en aanwijzing voor beroepskeu ze uit handschrift na toez. van 2.50 aan „Inima", Postbus 345, Heemskerck- straat 6, Den Haag. Mevr. OKKER, Molenwa ter 69, M'burg, vraagt een flink tweede meisje. Aanmelden 's avonds na 7 uur of tussen 1 en 8 uur. WONING op goede stand te Zierikzee aangeboden In ruil voor een dergeiyke In den Haag, Rotterdam of Goes. Brieven letter W, Bureau P.Z.C. te Zierikzee. Gevraagd winkeljuffrouw, met het vak bekend. JO VAN BOVEN, Walstraat BS, Vlissingen. Wegens dienstplicht ge vraagd een bakkersleerling of aankomende. Bakkery KLOOSTERMAN, Bieze. linge. Gevraagd benedenwoning of gehele woning in Middel burg of omgeving, in ruil voor mooie bovenwoning op drukke stand in 't centrum van Middelburg. Brieven no. 568, Bur. P.Z.C., M'burg. Aanbesteding. Het bestuur der Water kering van de Calamiteuze Polders: SER-LIPPENS NIEUW-OTHENE MARG ARETHA KtEINE-HUISSENS en EENDRAGT zal op Dinsdag 10 Augustus 1948, des middags 12 uur, in het Directiegebouw aan de Griethe (Zaamslag) in het openbaar trachten aan te besteden: het herstel, de vernieu wing en het onderhoud tot 30 April 1949 van de aarde-, kram-, ry's. en steenglooüngswerken aan de waterkering van bovengenoemde Calami teuze polders. De aanbesteding geschiedt volgens par. 2 der „Algeme, ne Bepalingen". Het bestek met tekening ligt vanaf 28 Juli ter inza ge in het Directiegebouw en is vanaf die datum aldaar verkrggbaar tegen betaling van 2.50. Schrifteiyke aanvragen om een bestek dienen te worden gericht aan de Se cretaris-Ontvanger der Wa. terkering te Hoek door overmaking van 2.60 per postwissel dan wel door bg- schryving op postrekening 33391. AanwtJs op Donderdag 5 Augustus 1948, van 1012 ir. Samenkomst in het Direc tiegebouw. De nota van inlichtingen ligt ter inzage in het Dl. rectiegebouw op 6 Augus tus van 1012 uur, Zaamslag 26 Juli 1948. Hoek Het Bestuur der Waterkering, JACS. VERPOORTE, Voorzitter. STOLK, Secretaris-Ontvanger. Jong echtpaar z. k., Ned. Herv. (man mr. in de rech ten, niet kantoorhoudend), zoekt per midden Sept. WOONRUIMTE in Vlissingen, Middelburg of omstreken. Br. onder no. 600, Bur. PZ..C., M'burg. Vereniging West Zeeuwsch Vlaanderen. Sectie Oorlogsgetroffenen GROEP B. De leden van deze Groep wordt hierbij bericht dat het Bestuur van Groep B het nodige zal doen inzake het verkrggen van een nationa- liteits-bewgs, zoals dit door de Dienst van de Wederop. bouw wordt gevraagd. Nadere mededeling volgt. Namens het Bestuur, B. BOLS, Oostburg. ...WALA-BEHA En ofschoon dat wachten zekoi de moeite waard is, willen wij U toch zo spoedig mqgeliik van dienst zijn. Misschien, dat wij thans ook voor U zo'n prachtige WALA< bustehouder voorradig hebben. Komt U eens spoedig kijken! Hulst - Goes [fyStpaSSa* Te koop electr. motor voor was mach. en kindermantel, L 80, beide z.g.a.n. Te bevr. Hendrikstr. 8, Middelburg. L. P. v. d. Spiegelstraat 5 GOES Telefoon 2200. ONZE DAGTOCHTEN ZIJN 27, 29 Juli Onze bekende dagtocht naar de Greb. 3 en 6 Aug. be (met bezoek aan Dierenpark), heenreis door Berg en Dal, terug via Rotterdam. 10.per persoon. 28 Juli en Dagtochten door de Hoge Veluwe met 2, 3 en 5 Aug. bezoek aan Berg en Dal, Arnhem en bloemententoonstelling Berg en Bos te Apeldoorn. 10.per persoon. 27, 29 Juli, Dagtochten naar Zuid-Limburg, met 3, 5 en 6 Aug. bezoek aan Valkenburg en rondrit door „Klein Zwitserland", 11.p. p. 29 Juli en Dagtochten door de Peel en Noord- 4 en 6 Aug. Limburg met bezoek aan het Oor. logsmuseum te Overloon, Berg en Dal en Nymegen. 10.per persoon. 1, 5 en 7 Aug. Dagtochten naar Den Haag, Scheve nlngen en Wassenaar, 7.50 p. p. 7 Aug. Dagtocht naar Zandvoort, naar de autorennen „Prys van Zandvoort" (voor plaatskaarten kan worden gezorgd) 10.per persoon. 1 Aug. Naar Tilburg en Oisterwykae Vennen, 6.per persoon. 1 Aug. Dagtocht naar het Gooi, route Rot. terdam-Utrechtlangs Paleis Soest- dykHilversum Amsterdam, 10 p. p. 3 en 7 Aug. Dagtocht naar Rotterdam, 6.p. p. 2, 4 en 6 Aug. Dagtocht naar Nijmegen met rondrit door Berg en Dal, bezoek St. Jans, kerk, Den Bosch, enz., 8.p. p. 7 Aug. Middagtocht door Zuid-Beveland met bezoek aan Yerselce met zijn oester, en kreeftenkwekeryen, 2.50 p. p. 1, 5 en 8 Aug. Dagtocht naar Arnhem met bezoek aan de bedriegertjes, Park Sonsbeek, Zypeberg, enz. 10.per persoon. TWEEDAAGSE TOCHTEN: 27 en 28 Juli Tweedaagse tocht door Noord-Oost. polder en Wieringermeer met logies te Leeuwarden, 22.50 p. p., incl. di ner, logies en ontbgt. 5 en 6 Aug. Naar Zuid-Limburg met rondrit door „Klein Zwitserland", bezoek Valken, burg, Maastricht, Vierlandenpunt, enz. met inbegrip van diner, logies en ont- m, f 25.per persoon. 6 en 7 Aug. Naar Amsterdam, Marken en Volen. dam, via Den Haag en Haarlem, 't Gooi, langs Paleis Soestdgk, enz. 25 p. p. inch 1 diner, logies en ontbijt. 4 en 5 Aug. Onze 11 Provlnclëntocht, door de mooiste streken van ons land. Prgs p. p. 27.50, met inbegrip van 2 di ners, logies en ontbyt. Kaarten verkrggbaar bg bovenstaand adres, alsmede by de volgende rayonkantoren: Garage DE MUYNCK, Paul Krugerstraat 209, Vlissingen, Telefoon 761; Fa. DE MUYNCK te Borssele, Tel. 274; C. FRANCKE, Dorpsstraat 7, Serooskerke. Voor verenigingen ctc. hebben wy Touringcars beschik, baar met 56 zitplaatsen. Vraagt inlichtingen aan bo venstaande adressen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3