Praag vreest een oorlog Handgranaat geworpen voor bioscoop in Batavia Roekeloze vliegers NIEUWS UIT ZEELAND „Prominent" mishandelde mede-gevangenen Enorme boetes voor deviezensmokkel. Amersfoort-Middelburg. Verdulsteringsmaatr egelen voorbereid, Marsbevelen aan reserve- officieren verzonden. do6r Bob Schrijvers. Praag, Juli. Als do Tsjechen en Sloivaken onze taal meester waren, dan zouden z.y hun ge voelens uitdrukken In deze zin: ,.\\'U zfln de dupe". Want meer dan ooit zyn zy er van over tuigd, dat 7.y in een hoogst onaangename situatie zyn ge raakt. Immers, met de span ning om Berlijn do kranten hier geven vry weinig buiten lands nieuws maar Radio Lon den wel lijkt het nccute oor logsgevaar gestegen te zyn. Kn hoewel men een oorlog als de enige mogelijkheid om van dit regiem af to komen be schouwt, vreest men er leiyk tussen to komen zitten. Zelfs het tabaksvrouwtje, waar ik iedere morgen mijn dageiykse voorraad nicotine pleeg in to slaan, is cr van on der den indruk: „Radio London geeft geen vrolijk nieuws, Mynheer", merkte ze voorzich tig van achter haar loketje op. Een andere reden tot onge rustheid is het onder de wape nen gaan van de jonge man nen. die tot nu toe hun mili taire dienst nog niet vervuld hadden. Het Is nogal een flinke groep en in het begin van deze week waren de treinen dan ook vol mensen, die naar hun gar nizoenen reisden. De overheid had het publiek medegedeeld, dat het zich niet bezorgd moest maken en weinig moest reizen. Overigens een mededo ling. die juist niet erg gerust stellend werkte. Het is inderdaad niet onge woon, dat deze mannen in dienst moeten. Het lijkt echter wat vreemd, nu er zo'n tekort is aan werkkrachten by het binnenhalen van de oogst. Ver der heeft de verzending aan reserve-officieren van Marsbe velen die van kracht worden zodra oproepen in de straten worden aangeplakt ook eni ge ongerustheid gewekt. En tenslotte zyn er de verduiste ringsmaatregelen, die overal voorbereid worden. Bij dit alles vindt men het ergste, dat men als het tot een conflict komt, zal moeten vech ten tegen een coalitie, die men welgezind is. Want wiens part ner Tsjecho-Slowakije zal zijn is overduidelijk. SENSATIEGERUCHTEN. Inmiddels wordt men hier al vast gek gemaakt met de waanzinnigste sensatleberich- ten:' „De Russen hebben Slo wakije bezet (wellicht zijn er Inderdaad Russische soldaten door Slowakije getrokken ter versterking van de bezettings macht in Oostenrijk). Stalin is afgezet en door Molotov ver vangen, Generaal Svoboda, de opperbevelhebber van het Tsjechoslowaakse leger is ge arresteerd. de Amerikanen rukken vanuit Duitsland op naar Pilsen." En tussen dat alles raken ze hier maar be kneld. SOKOL-ZUIVERING. Misschien is de huidige stem ming wel de terugslag van de dagen van het Sokolfeest. De vlaggen en versieringen van de huizen zyn verwijderd. de uni formen van de Sokols zijn ver dwenen. In de straten, waar NIEUWE BONNEN BONNEN VOOR BROOD. Brood: 047-2 Brood, 800 gram (geldig tot en met 31 Juli); 048-2 Brood, 200 gram (gel dig tot en met 31 Juli; 049 Brood. 400 gram (geldig tot en met 31 Juli). ALLE BONKAARTEN 808. 054 Algemeen, 400 gram brood of 1 rantsoen gebak. TABAKS- EN VERSNAPE RINGEN KAARTEN. 79 en 83 Tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. vele winkels wegens vacantie te passeren in arbeid voor het Vaderland met ijzeren luiken zijn afgesloten, is het veel stiller. En van de revolu- tionnalre opgewondenheid tij dens de Sokoloptocht is nu slechts nog de kater over. Van overheidswege is er niet veel reactie op de antl-rege- rings demonstratie tijdens de Sokol optocht geweest. Men zegt .dat er een honderd vyf- tig leiders gearresteerd z0n. Premier Zapototsky heeft een rede gehouden, waarin htf de prestaties vooral die der Russische gasten tijdens het feest heeft geprezen. Hij merk te verder op. dat er nog reac- tionnaire elementen, bourgeois, in de Sokol bleken te zijn. Zij hadden het gewaagd het hoofd af te wenden toen zy de Pre sidentstribune passeerden. Daarom wekte Zapototsky de leden-arbeiders op de gelede ren van de Sokol te zuiveren; daarmee een klassen tegenstel ling in dit broederverband scheppend. Of de rede van Zapototsky, die in de dagbladen werd af gedrukt, veel indruk maakte Ach, Radio Londen en de kwes tie Berlin zyn belangrijker dan „Rudi Pravo" en de productie stijging, die men niet merkt. (Nadruk verboden) Belgen willen lekker ruiken. Dat Frankryk in 1947 voor meer dan twee mil liard francs aan parfums uitvoerde, is niet zo gek. Het is van ouds het land waar veel reukwatertjes en cosmetische artikelen geproduceerd worden. Zij zijn voor een belangrijk deel bestemd voor de Francaises, die mondai ne vrouwen zijn, maar ook het buitenland eist zijn deel op. waaronder Nederland, dat in zyn handelsverdrag de invoer van parfum uit Franlfa rHk opnam, in ruil voor bloembollen, genever en andere goederen, waar door het bekendheid in de vreemde heeft verwor ven. Opvallend is, dat Bel gië zo'n beste klant van Frankryk is. Het voerde in .1947 voor 150 -milli- oen francs aan Franse parfums in. De Verenig de Staten overtroffen (fit bedrag. Zij importeerden voor 248 millioen francs. Indië voerde voor 135 millioen francs in. De Belgische dames blijken dus wat het ge bruik van parfum be treft voor geen enkel land te willen onderdoen! 5 MILITAIREN EN 5 BURGERS GEWOND. Dader gearresteerd. V«f Nederlandse militairen en vyf burgers, onder (vlo een Europeaan, werden Dinsdag avond by een aanslag met een bandgranaat in het centrum van Batavia, in de directe om geving van de in een volks, buurt gelegen Rexbioscoop, ge wond. Twee militairen en twee bur gers werden zwaar gewond. De handgranaat werd om tien uur 's avonds door de bestuurder van een passerende betja (fietstaxi) geworpen en ge richt op militairen, die in een koffiehuis zaten. Volgens een der gewonde militairen werd de handgranaat door de batja. bestuurder op een tafeltje ge worpen en kwam deze daarna tot ontploffing. Door de eerste verbijstering en in de grote verkeersdrukte in deze stadswijk Wist de da der te ontkomen. Militairen en militaire politie hielden een razzia onder personen, die zich in de nabijheid bevonden. Eni ge personen werden gearres. teerd. Bij huiszoeking werden De staking in de mijnen. Woensdagmorgen zijn onge veer 200 mijnwerkers in de mijn Oranje Nassau II afgedaald. On der hen bevonden zich onge veer 70 gedetineerden. Deze heb ben ook de voorgaande dagen gestaakt. De normale bezetting van de ochtenddienst bedraagt 450 man. In de mijn Wilhelmina, waar Dinsdag overdag slechts veer tien" personen het werk had den neergelegd is Dinsdagavond en Woensdagmorgen niet ge staakt. In de mijn Oranje Nassau II zijn Woensdag 90 van de 300 ar beiders van de middagdienst aan het werk gegaan. In de mijn Wil helmina is ook 's middags niet gestaakt. Schip van Columbus" vermist. De ,,Nina", eigendom van een Britse maatschappij die een film over Columbus aan het maken is, wordt vermist, na dat het Dinsdagavond uit Ho- letown gevaren ls. Aan boord van het schip, een nauwkeurige reproductie van een der schepen van Co lumbus, bevonden zich negen tien personen. Er bestaat nog een oorlogsmentaliteit zegt de commissie van onderzoek. Lente-overmoed. Toen in het begin van dit jaar kort na elkaar enige on- ongevallen met militaire vlieg tuigen waren gebeurd, werd door de minister van Oorlog een commissie samengesteld, die moest nagaan, of er oor zakelijk verband heeft bestaan tussen die ongevallen. Deze commissie ïs tot de conclusie gekomen dat de on gevallen bij Katwyk aan Zee (25 Maart) Sterksel (12 Apr.) en St. Niklaas (3 Mei) hun oorzaak vonden in het over treden van vllegorders, en dat de eerste twee duiden op roe keloosheid, het laatste meer op overmoed. Het ongeval by Nienborg (9 April) staat op zichzelf en is te wyten aan een samenloop van omstandig heden, waarbij van roekeloos heid noch van overtreding der voorschriften sprake is. De drie ongevallen waar- irzaKel teiyk verband bestaat, wijzen volgens do commissie op het voortbe staan van een oorlogsmen taliteit, waardoor de nei ging aanwezig is licht vaardig van veiligheidsor- ders af te wyken. Opval lend ls, dat deze ongevallen zyn voorgekomen na de winter, derhalve na oen periode, tvaarin het vliegen voor opleidingsdoeleinden slechts zeer beperkt ge schiedt, terwyi alp lenre- verschynsel een verhoogde drang tot daden pleegt naar voren te treden. De commissi© meent, dat nog sterker dan tot dusver instructeurs en hogere chefs doordrongen dienen te worden van de noodzakelijkheid de mentaliteit van leerlingen en ionge vliegers te verbeteren, teneinde het verantwoordelijk heidsgevoel te versterken, terwyl verder een streng vlieg- dicipline gehandhaaft dient te worden alsmede een straffe propaganda voor veilig vlie- op aanwijzing van een der ar restanten twee handgranaten gevonden, mills 36 met detona tor, welke van hetzelfde fabri kaat bleken als de by de aan. slag gebruikte. Het vermoeden bestaat, aldus deelde de politie aan Aneta mede, dat deze af komstig zyn van een grotere partij, waarnaar thans een on derzoek wordt ingesteld. De politie verklaarde nog, dat zij er reeds op voorbereid was, dat er iets zou gebeuren, deswege had zy voorzorgsmaatregelen genomen. De zekerheid be staat, dat het hier activiteit van een georganiseerde beiide betreft en niet een op zichzelf staande aanslag. Woensdagmorgen bekende een van de 32 arrestanten, dat hij de aanslag met de handgranaat had gepleegd. De politie heeft de naam van de dader nog niet bekend gemaakt. Behangselpapierfabrikanten in hechtenis genomen. 'yf directeuren van de fir- Rath en Doodeheefver on der wie vier gebrs. Doodeheef ver hebben te Amsterdam te recht gestaan wegens devie- zensmokkelarij. Ze zouden een bedrag van 13 millioen Belgi-i sche francs aan deviezen in België ten eigen bate hebben aangewend en bovendien een douaneambtenaar hebben om gekocht voor behangselsmok- kelarij naar België. Twee verdedigers van de verdachten legden er in de na middagzitting de nadruk op, dat in de boeken der firma geen enkele poging is aange wend tot verheimelijking der overtredingen. De economische politierech ter deed hierna de volgende uitspraken: F. Chr. Doodeheefver: 5 maanden en een boete van 100.000 subs. 6 maanden en verbeurdverklaring van twee vorderingen van resp. 182.000 en J 31.000; H. P. Doodeheefver: 4 maan den en 40.000 subs. 4 maan den; J. Chr. Doodeheefver: 3 maanden en 20.000 subs. 2 maanden; P. J. Doodeheefver: 5 maan den en 50.000 subs. 5 maan den. Tegen de vier gebroeders vaardigde mr. Meihuizen bo vendien conform de eis een be vel tot onmiddellijke gevan genneming uit. Zij werden ge vieren geboeid weggeleid. De vonnissen tegen de ove rige vier verdachten luidden: Joh. Sprangers, chef inkoop afd. tevens belast met export zaken, 500 boete subs. 2 maanden; H. Munnik, accountant der firma, 2 maal 1000 boete subs. 2 maal 1 maand hechte nis; P. Ouwehand, adm. direc teur der firma, 10.000 boete subs. 2 maanden; Th. A. Brink, personeelslid, vrygesproken. Deze vonnissen zullen inge volge de uitspraak gepubli ceerd worden in de vakpers, alsmede in drie Nederlandse dagbladen. De veroordeelden hebben een termijn van 14 dagen om ho ger beroep aan te tekenen. NATIONAAL PROGRAM GOEDGEKEURD. De vergaderingen van poli tieke partyen en jongerenorga- nisatie's in Djocjakarta hebben tot resultaat gehad, dat het nationaal program werd goed gekeurd. Generaal Christiansen staat terecht. (Slot van pag. 1). PUTTEN. Na de pauze kwam de zaak Putten aan de orde. Als eerste getuige verscheen de man, wiens naam onafscheidelijk met de Puttense ramp is ver bonden: Oberst Fullriede. Hy verklaarde, dat hij de opdracht voor de repressailleraaatregelen met grote tegenzin en slechts ten dele had uitgevoerd. Von Wühlisch had bevel gegeven, maar of hy of Christiansen het bevel had ondertekent wist Fullriede niet meer. RauteT nam hierna de gele genheid tc baat om zijn ver. antwoordelijkheid ter zake zo ver mogelijk van zich af te schuiven. De Wehrmacht zou in deze volstrekt zelfstandig hebben gehandeld. Volgens Rauter was de tra gische afloop van het drama- Putten volkomen aan von Wühlisch te wijten, wat echter in tegenspraak is met de in. houd van een rapport, dat Rau ter eens aan Himmler zond, waarin hy von Wühlisch af schilderde als een „zachtaar dige lafaard", een „salon, mens", die te pas en te onpas met het landoorlogsreglement kwam aandragen. Rauter ontkende tenslotte zo heftig iets met de essen tiële oorzaken van de ramp Putten te maken te hebben, dat de procureur-fiscaal hem toevoegde: „U staat hier niet als verdachte". Christiansen zou na ont vangst van het bericht over de aanslag bij Putten hebben ge. zegd: „Das ganze Nest soil an- gestochen werden. Und die Maimer gegen die Wand ge- stellt". Christiansen bevestigde de verklaring van von Wühlisch aangaande deze actie, die zijn instemming had. Maar van het bevel zelf herinnert hij zich vrijwel niets meer, al zeide hij ervan overtuigd te zijn, -dat de procedure een normaal ver loop heeft gehad. Êr waren twee scherp ge. scheiden zaken, aldus Chris tiansen, de repressaile-maatre- gelen en de Arbeitseinsatz van de mannelijke bevolking. Breedvoerig weidde Christi. ansen uit over de tot standko- ming van het fatale b.evel. Hij zeide niets van concentratie kampen in Duitsland te weten, niets van Neuengamme en niets van het verdere lot van de Put- tenaren. Hij ontkent iedere verantwoordelijkheid voor Put. ten, in ieder geval voor de wegvoering van de Puttenaren en hy heeft slechts een twin tigtal huizen laten afbranden. Dat is alles, aldus Christian sen. „Wat bent u toch voor een officier", vroeg op een gege ven moment de raadheer prof. dr. van Eek, „wanneer u zelfs de belangrijkste berichten of bevelen niet kent, of daar bui. ten gehouden wordt". „Daarop kan ik geen antwoord geven", zeide Christiansen. Een lid van de Wim-gTocp, hierna gehoord, die door het Kriegsgericht ter dood veroor deeld was, verklaarde, dat hij en 48 medeleden dezer groep het leven zouden hebben te danken aan het ingrijpen van Christiansen. De zaak werd daarna ver daagd tot Donderdagochtend half tien. Weer een protest naar Moskou. Naar Reuter van gezagheb bende zy'de verneemt is een nieuwe protestnota van de Westelijke mogendheden inza ke de Sowjet.Russische blokka de van Berlijn opgesteld, die nog slehts de goedkeuring van een nieuwe Franse regering behoeft om naar Moskou ver zonden te worden. Het ontwerp is» naar men meent, door Bevin tydens zyn verblijf in Den Haag voorlopig goedgekeurd en door de Britse ambassadeur te Washington, Sir Oliver Franks, met Mars hall besproken. De secretaris-generaal van het dc.crtement van landbouw, mr. J. Th. Bonnerman, heeft de coöpera tieve kruidendrogerij te Doornspijk officieel in bedrijf gesteld. Radiouitzending uit Middelburg. De N.C.R.V. heeft Woensdag, avond over de zender Hüver- sum I de eerste radiouitvoering gegeven van het oratorium „Daniël" van J. van Westen met tekst van mevr. F. Poley- Scheele.' Het werk werd uitge. voerd door de Goesse Orato rium vereniging o.l.v. Jan Kou semaker met orkestbegeleiding en de solisten Erna Spooren. berg, sopraan, Watty Feenstra- Krapp, alt, Ary Roodenburg, tenor en Henk Driessen, bas. De uitvoering werd recht streeks via een lijnverbinding vanuit de Concert, en Gehoor zaal te Middelburg uitgezon den. NA 16 JAAR EEN PREDIKANT. Candidaat Mallan uit Rotter dam heeft het beroep naar de Ger. gemeente te Bruinisse aan genomen. Dat na een vacature van 16 jaar, de Geref. gemeente straks weer in eigen kerkge bouw ook een eigen predikant mag bezitten, mag zeker de le den dier gemeente tot vreugde stemmen. De middensluis te Terneuzen In de herstelwerkzaamhe den aan de Middensluis te Terneuzen begint nu enige tekening te komen. Losse en stukke stenen in de kolk- muren worden vastgelegd of vervangen, de uit dikke palen bestaande beschoeiing ver nieuwd, door springladingen uit hun verband gerukte mu ren voor zover als nodig is gesloopt en weer opnieuw opgebouwd, overtollige mod der van de bodem afgeschept, de draaipunten van de zwa re sluisdeuren vernieuwd of bijgeslepen, kortom alles, wat ook maar even herstel_of vernieuwing behoeft, krijgt een grondige beurt. Zo met een lekenoog gezien, zal de ze algehele reparatie nog wel even duren. Clandestiene uitvoer van zeiljacht. ZWARE BOETE OPGELEGD. Een 40-j. fabrikant te Lovenjool. had in Nederland een vaartuig voor 20.000 gekocht en trachtte dit uit te voeren naar België. In Hansweert werd hij echter aange houden. waarbij hét jacht in be slaggenomen werd. Dezer c'igen moest J. M. L. G. Ch. de M. zich verantwoorden voor de bijzondere Politierechter te Middelburg wegens overtreding van het Deviezenbesluit. De fabri kant werd veroordeeld tot 5000 of 5 maanden gevangenisstraf met teruggave van het jacht. WIELRENNEN Voorting won in Cllnge. De kermlscourse te Clinge voor amateurs en nieuwelingen, stond weer in het teken van de groten uit ons amateurscorps, nJ.: Wagt- mans en Voorting. Wim van Est reed in de 4e van de elf te rijden ronden plat en raake op de achtergrond, maar ner- stelde zich daarna schitterend en maakte en ruime achterstand weer goed. zodat hij toch nog op een ereplaats beslag wist tc leggen. In de derde ronde trokken Voor ting, Wagtmans, Brinkman e.a. het peloton geheel uit elkaar en vorm den met v. d. Veeken, Suikerbuik en van der Stappen een kopgroep, die 1 minuut voorsprong had op de groep met o.a. Verstraeten, Duijf e.a. Achter hen volgden verschil lende groepjes en van Est alleen op 4 min. Vos, Groeneveld, Geerls e.a. hadden inmiddels door pech de strijd moeten staken. In de 6e ronde schudden Voorting en Wagtmans de anderen van hun wiel en Wim van Est sprong van de ene groep op de andere en ont popte zich aldus als 'n prima trein- loper. Het begon er op te lijken, dat beide winnaars van de ronde van Zuid-Beveland hun rivaliteit nu eens in een regelmatige eindsprint zouden kunnen uitvechten, maar in de laatste ronde kreeg Wagtmans bandenpech. zodat Voorting de bloemen cadeau kreeg, Jansen uit Axel reed weer een goede course en eindigde als eer ste Zeeuw. Dc uitslag was: 1. Voorting, Haar lem 102 km. in 2 uur 55 min. 45 sec.: 2. W. Wagtmans: 3. H. Brink man 4. W. van Est; 5. R. van de Veeken. Clandestien bouwen. Zonder toestemming van het col lege van algemeene commissaris sen voor de wcieropbouw had C. E. te Terneuzen werkzaamheden doenn verrichten 'aan een perceel. Verdachte E. werd door de Poli tierechter veroordeeld tot 250 of 1 maand. De timmerman P. V. en dc metselaar J. F. v. d. V., die aan het perceel hadden gewerkt, wer den resp. veroordeeld tot 400 of 2 maanden en 1 maand gev. voorw. met een proeftyd van 'n jaar; 600 of 3 maanden en 1 maand gev. voorw. proeftijd 2 jaar. De caféhouder P. D. M. te Ter neuzen, had zich voor hetzelfde feit te verantwoorden, waarbij de architect J. J. de B. en de aanne mer J. M., beiden te Terneuzen, waren betrokken. De straffen wa ren resp. 500 of 3 maanden; 1000 of 5 maanden en 1 maand gev. voorw. proeftijd 2 jaar; 750 of 5 maanden en 1 maand gev. voorw. proeftijd 2 jaar. Grafstenen in Ritthem gevonden. BIJ KERKHERSTEL. Daar tijdens de inundatie het zeewater bijna een meter hoog in de Hervormde Kerk heeft gestaan, waren de vloer en en kele kerkbochten verzakt. De zer dagen werd het een en an der in orde gebracht. By het opbreken van de vloer kwa men verschillende grafzerken bloot. Zo liggen in de tuin der kerk zes grafstenen met op schrift van overleden predikan ten. De oudste steen dateert van 1641, de jongste van 1761. Ook werd ontbloot de grafzerk van Albertus Plaan, in leven majoor van het kasteel Zee burg of Rammekens. Hy heeft aan de kerk het zilveren doop vont geschonken. Blykens zyn testament wilde hy niet, dat zijn graf bezet werd door stoe len of banken. Daarom is hy begraven in de gang voor de deur van de z.g. ambachtshe- renbocht. Nog kwam bloot een graf steen van Cornelis Jonghepiers, gezworene van de Zuidwate ring, overleden 24 Aug. 1613. Daar de Hei-vormde gemeente in 1612 is gesticht, is deze steen de oudste. Jammer dat de grafstenen weer door de houten vloer bedekt worden. De kerk zelf dateert uit het einde der 16de eeuw en was, evenals alle oude kerken een Roomse kerk, gevrijd aan Ma ria. Het kerkgebouw heeft veel geleden door het beleg van Middelburg 1572—1574. Nadat het koor was afgebroken, werd de kerk in 1612 voor de Pro testantse eredienst ingericht. Zy is een der mooiste Walcher- se dorpskerken. Door de in- en uitwendige restauratie van de toren in 1921 en van de kerk in 1925 herkregen beide hun oorspronkelijke luister. Ritthem. B. J. DE MEIJ. Bijzonder Gerechtshof Drama's in concentratiekamp Amersfoort. Het Bijzonder Gerechtshof to Middelburg heeft Woensdag morgen een tragisch geval van „kampkolder" behandeld, tra-, gisch voor de politieke gevangenen in de Duitse concentra tiekampen, die niet alleen de grillen van de S.D.-beulen moesten duchten, maar ook op hun hoedo moesten zyn voor sommige mede-gevangenen, die bevoorrecht waren, de z.g. Prominenten. Zo'n type was J.A. de Jongh uit Kloetinge, bij genaamd „Joop van de GeltverwaJtung", die zonder enige be voegdheid op schandelijke wijze in het kamp Amersfoort is opgetreden. De procureur-fiscaal eiste tegen hem 13 jaar ge vangenisstraf met aftrek. De Jongh was in dit concen tratiekamp werkzaam op het bureau registratie en beheer van de geldmiddelen der ge vangenen. Hij genoot daardoor vele voorrechten boven de an dere gevangenen. Hoewel dit hem niet was opgedragen ging hij zich ook bemoeien met het toezicht op de kampbevolking en hy deed dit zoals door taijrijke getuigen werd beves tigd op bijzonder hardhan dige wijze. Niet alleen verdreef hij met geweld gevangenen, die zich voor een transport ver scholen, uit de barakken, maar ook mishandelde hy enkele per sonen op zó ergeriyke wijze, dat één keer zelfs een Duitser tussenbeide kwam. Iemand, die zyn hondje aaide, sloeg hij krachtig in 't gelaat. Voorts poogde hy clandestiene gods dienstoefeningen onmogelijk te maken. De Jongh, die vrijwel alles tydens een P.R.A.-verhoor had toegegeven ,zich daarbij zelfs een „moffenknecht, die zich als een ploert gedroeg" noe mend, ontkende thans alle ern stige tenlasteleggingen. Tydens dat verhoor zou hy last hebben gehad van griep en geelzucht... Zijn verdediger, mr. Kurtz, was van mening, dat het verhoor op bijna Duitse wijze zou zyn geschied en achtte het onder zoek onvoldoende. Voor het overige moet men dit geval zien in het licht van de om standigheden, aldus spreker. AFPERSING. Een schipper, die In 1944 naar Terneuzen voer, vernielde in Hansweert met zijn schip het vistuig van A. Foppen uit Kapelle. De schade bedroeg slechts enkele guldens, maar Foppen bedreigde de schipper met opsluiting in een concen tratiekamp en eiste 100. schadevergoeding! Later ver meerderde dit bedrag nog met 40. Een Duitse militair zette zijn eis kracht bij door met zijn geweer op het dek te stam pen. zodat de onfortuinlijke schipper en een collega maar betaalden. Foppen, .die hier- voor thans terecht stond, ont kende alles, ook een verraad als wraakneming in 1941, toen hy aan de „Wasserschutzpoü- zei" zou hebben verteld, dat drie opvarenden van een schip dat te Bremen lag, naar de Engelse zender luisterden. De ze opvarenden mochten gedu rende vier weken hun vaartuig niet verlaten. De procureur-fiscaal achtte het tenlastegelegde bewezen en eiste 4 jaar met aftrek. De verdediger, mr. Segers, trok de schuld van zyn cliënt in twijfel. ARRESTATIES. 3*/2 jaar met aftrek van vóór-internering werd geëist tegen L. de Jonge uit Kruinin- gen, die ervan beschuldigd werd naar onderduikers te hebben gezocht, de burgemees ter van Rilland-Bath te hebben gearresteerd en in Juni 1944 een groot aantal jongemannen te hebben aangehouden. ,;Was U pro- of anti-Duits in de oorlog?" vroeg de president hem. Verdachte draaide vyf minuten om deze vraag heen en bekende toen stotterend: „In het begin was ik anders dan anderen". Tegen Joh. Zuidweg te Hein- kenszand, die tot de Waffen S.S. was toegetreden werd 4 jaar geëist, ontzetting van het recht by de gewapende macht te dienen en ontz. kiesrechten. De verdediger, mr. F. W. Adriaanse, schetste de moeily- ke positie, die de politie in de oorlog innam en wees op fa milieomstandigheden van de verdachte. J. A. de Jongh te Kloetinge, 10 jaar met aftrek voorarrest sedert 15 Oct. 1946. Recht op beroep in cassatie. L. de Jong te Kloetinge, 3% jaar met aftrek van 29 Oct. 1944 tot 10 Jan. 1946, ontz. kiesrechten en 15 jaar ontz. recht bij de gewapende macht te dienen en by de politie. A. Foppen te Kapelle, 3 jaar met aftrek van 29 Oct. 1944 tot 24 Dec. 1946. J. Zuidweg, Heinkenszand, bij verstek 4 jaar gevangenis. straf. Openluchtspel nog niet uitverkocht. In vele Zeeuwse dorpen wordt thans het gerucht ver nomen, dat de kaarten voor het Openluchtspel te Middel burg uitverkocht zijn. In ver band hiermede deelt het Cen traal Bestuur van „Uit het Volk Voor het Volk" mee, dat voor beide avonden nog voldoende kaarten te krijgen zyn. MULO-EXAMENS GOES. Woensdag behaalden te Goes het Mulo-diploma: G. G. Beckes en W. J. Goedhart, beiden Middelburg; J. Braat en M. J. Geljon, beiden Vlis- singen; C. E. Dieleman, O. en W.- Souburg; A. P. Dekker, Aagteker- ke; M. E. Maat. Goes; M. L. Bom, Yerseke: J. J. Boeye, S. F. Loof en E. J. Riemens. allen Terneuzen; T. C. v. Belleghem en A. v. Renter- ghem, beiden Sas van Gent; N. K. Reminsen, Axel en T. H. Rijke, Sir- jansland. Afgewezen 9 candidaten. Nieuwe sportontmoeting Yan 10 12 September. In verband met de a.s. steden- ontmoeting AmersfoortMiddel burg vond Maandagavond te Amersfoort onder voorzitterschap van de heer W. Jansen, voorzitter van de Technische Commissie van de Amersfoortse Bond voor Licha melijke Opvoeding, een bespre king plaats met de vertegenwoor digers van verschillende sportver enigingen te Amersfoort. Als resultaat van deze bespre king werd een voorlopig program ma samengesteld, dat er als volgt uitziet. Vrijdag 10 Sèpt. zal het gezel schap met muziek van het station worden gehaald, waar na des avonds in de Gemeentelijke Markthallen een feestavond zal worden belegd. Zaterdagmorgen d.a.v. zal men trachten een autotocht in de om geving te organiseren met na af loop een koffiemaaltijd. Des middags vangen de wedstrij den aan met het zwemprogramma voor dames en heren in het Sportfondsenbad. Voor beide cate gorieën worden de volgende on derdelen afgewerkt: 100 m. borst - cr.; 100 m. schoolslag; 3 x 50 m. wisselslagestaf. en 5 x 50 m. vrije slag estaf.. met dien verstande dat op elk individueel nummer twee deelnemers(sters) zullen starten en- de heren bovendien de 100 m. rugslag te verwerken krijgen. Dit aantrekkelijke programma zal' dan worden besloten met de polo-ont- moéting tussen de beide steden en een demonstratie door de Amers foortse dames-drijfclub. De tafeltennissers zullen Zaterdag middag eveneens in actie komen en wel in de Markthal, waar twee ploegen, uit drie heren bestaande, elkaar zullen bekampen. Dit pro gramma zal vermoedelijk met 'n de monstratie badminton worden be sloten. Op dezelfde tijd gaan de dames-handballers elkaar op het terrein aan de Rubensstraat be strijden, een programma, dat eveneens door iets bijzonders wordt aangevuld en wel "door een demonstratie volley-ball tussen ae politie-teams van Baam en Amers foort. Op dezelfde plaats en tijd vin den ook de dames- en heren ath- letiek-ontmoetingen plaats, waar bij op elk individueel nummer evaneens 2 deelnemers(sters) zul len starten. Het programma voor de dames luidt: 100 m.; kogelstoten, discus werpen, hoog- en vèrspringen en 4 x 100 m. estaf. Voor de heren: 100, 800, 1500 en 3000 m. hardlopen, ko gelstoten. discuswerpen, hoog- en verspringen, speerwerpen, 4 x 100 m. estaf. en de Olympische esta fette. Zaterdagavond treden, eveneens in de Markthal, de dames en heren gymnasten voor het voetlicht met de nummers hoogrek (bij de da mes ringen) brug en individuele vrije oefeningen. Zowel bij de da mes als de heren zullen aan de toestellen zes deelnemers(sters) deelnemen, benevens twee reser ves. Eventueel zullen schermdemon- •straties dit programma besluiten. Zondag 12 Sept. is de dag voor de handballers (alleen heren), korfballers, de hockeyers en de voetballers, die allen op de ter reinen van het Sportpark Birkho- ven elkaar de zege zullen be twisten. Als attractie zullen zowel bij hockey als bij voetbal ook twee jeeugdelftallen van beide steden elkaar bekampen. DE VLAGGEN UIT! Het Centraal Bestuur van Kon. Ver. Uit het Volk Voor het Volk te Middelburg; doet een beroep op de bewoners van deze stad om op 23 en 24 Juli ter gelegenheid van de feestelijkheden de vlaggen uit te steken. Men houde daarbij rekening met de optocht, waarin enkele wagens voorko men met een hoogte van 5.50 m. Laaghangende vlaggen ha- Ie men tegen het tijdstip van het voorbijtrekken in. Het be stuur hoopt, dat de buurtver enigingen voor ouden van da gen en invaliden goede plaat sen zullen reserveren, opdat ook deze de optocht goed zul len kunnen zien. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Bedankt voor Zoutelande cand. G. E. Huizing, hulpprediker te Grote Llndt. Ronde van Frankrijk. Lambrecht wint rit tegen het uurwerk. Het klassement voor de 17e etap pe Mulhouse-Straatsburg, 120 km tegen het uurwerk, luidt: 1. Lambrecht (Int. ploeg) 2 uur 55 min. 17 sec.; 2. Klabinsky (Int. ploeg) 2.55.55; Lapebie (Centr. en Z.W. Fr.) 2.57.47; 9. Kirchen (Ned.- Lux. ploeg) 3.00.43; 12. De Ruyter (Ned. Lux. ploeg) 3.02.12; 22. De Hoog (Ned.-Lux. ploeg) 3.0u.28; 28. Bartali (It. A) 3.07.13; 33. Janssen (Ned.-Lux. ploeg) 3.07.57. Na de 17e etappe is het alg. klas sement: 1. Bartali 118 uur 20 min. 52 sec.; 2. Lapebie 118.45.42: 3. Schotte 118.46.11: 4. Bobft 118.49.53; 5. Kir chen 118.56.40;* tf. Janssen 121.39.55; 43. de Ruyter 122.07.35; 45. de Hoog 123.24.07.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2