PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Generaal Christiansen staat terecht Scheepsramp op de Schelde Minister Marshall zal zich niet laten intimideren Putten en gijzelaarsmoorden „Wat is U voor een officier?" Nederlandse bommenwerper bij Schotland verongelukt D£ BILT Vandaag Tito heer en meester over zijn partij De kabinetsformatie. VOORSPELT: 191e JaargangNo.170 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Donderdag 22 Juli 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 30 ct per week: 3,75 per kwartaal; franco per post 4.— per kwartaal. Losse nummers 10 cent PcLve^op ffiüS WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Giro nr 359300 P.Z.G. Middelburg. ADVERTENTIEPRIJS12 ct per mm., minimum p. advertentie 2. Christelijke feestdagen. Bureaux te Vüssingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L Vorststr. 55, tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2-Zlerikzee: N. Bogerdstr. C16IXteL26 DE KABINETS FORMATIE. Zoals te verwachten was heeft dr. Beel het bij de vor ming van een nieuwe regering niet gemakkelijk. Alleen reeds het feit, dat de formateur zich Dinsdag in verbinding heeft gesteld met de vice-president van de Raad van State en met de Kamervoorzitters wijst erop, dat de vorming van een vier- partijenregering, een kabinet op brede basis dus, als mislukt kan worden beschouwd. Het is niet uitgesloten,- dat dr. Beel Dinsdag medegedeeld heeft de opdracht niet te kun nen aanvaarden. In dat geval zal hij met de beide bovenge noemde heren hebben bespro ken hoe de verdere gang van zaken behoort te zijn. Waar schijnlijker is evenwel, dat hij heeft medegedeeld geen vier partijen-regering te kunnen vormen, maar thans wil trach ten een nieuwe rooms-rode for matie te construeren, aange vuld met enkele ministers, die niet tot deze partijen behoren, maar in ieder geval het rege" ringsprogram onderschrijven. Dit alles sluit eigenlijk in, dat C.H.U. en P. v. d. A. on- verzoenlijk zijn gebleken en dat de laatstgenoemde politie ke groep ook V.V.D.-ministers ongewenst acht. Of de Party van de Arbeid daaraan ver standig doet, is de vraag. Ne derland gaat een periode van grote moeilijkheden tegemoet en de critiek op de regering neemt toe, zoals de verkie zingsuitslag duidelijk heeft aangetoond. By de verdeling van de restzetels is de P. v. d. A. er goed afgekomen. Haar zeteltal is eigenlijk ietwat ge flatteerd. Onder die omstan digheden weigeren andere par tijen mede verantwoordelyk- heid te geven, is een waag stuk, dat zich by een volgende verkiezing kan wreken. Dit staat wel vast, dat een nieuwe twee-partyenregering op toenemende critiek zal moeten rekenen Intussen wordt het tijd om spoed te betrachten. De internationale spanning is van zodanige aard, dat Ne derland er belang bij heeft, dat zo spoedig; mogelijk een nor male regering weer de leiding heeft en geen afgetreden ka binet. Ook in Indonesië wordt de situatie er niet beter op. Men wordt ginds ongeduldig en dat is begrijpelijk. Bovendien echter verstrykt de tijd, gedurende welke Ne derland in Indonesië nog ver- antwobrdfelijk "is. Het "is 1949 vóór men het weet en voor die tijd zal men toch een goede regeling getroffen moeten heb ben. André Marie vormt een Franse regering. De Franse president, Vin cent Auriol, heeft de radicale minster van justitie in de re gering van Robert Schuman, André Marie, verzocht een nieuw kabinet te vormen. Marie heeft de opdracht aanvaard. Marie verklaarde te hopen, dat hy een regering zou kun nen vormen van alle republi keinen en al degenen, die van goeden wille zijn. In welingelichte kringen te Parys verwacht men, dat An dré Marie. wiens radicale groep de kleinste is van de partijen der z.g. derde macht, zal trachten een kabinet te vormen, dat rechtser is dan het vorige en ministers uit de socialistische, radicale, gema tigde en rechtse partijen zal bevatten. Opnieuw Frans vliegtuig neergestort. .Bij de Franse kust is 'op nieuw een vliegtuig neerge stort met 13 personen aan boord. Vyf passagiers werden van het vliegtuig gehaald, acht zouden zich op een vlot in een moeilijke positie bevinden. Brood van de bon in Engeland. De broodrantsoenering zal m Engeland met ingang van Zondag 25 Juli a.s. worden af geschaft, zo heeft de minister van voedselvoorziening in het Lagerhuis verklaard. De broodrantsoenering zal worden vervangen door" een contrölesysteem van de om vang van de levering van bloem aan de bakkeryen. Emmi Göring wordt vrijgelaten. Een zuiveringsgerechtshof veroordeelde Emmy Goering tot een jaar door te brengen meen werkkamp. Hierbij werd echter rekening gehouden met de duur van het voorarrest, he.tgeen betekent, dat zij on middellijk wordt vrijgelaten. Verder bepaalde het Hof, dat 30 procent van haar bezit zou moeten worden verbeurd ver klaard en zij voor een periode van 5 jaar geen vrij beroep zou mogen uitoefenen. Frau Goering deelde mede, dat zij van dit vonnis in beroep zou gaan. Maar de onderhandelingen blijven voortgaan. Beheersing in woorden en daden. „Wy begrijpen onze toestand goed. Wy zullen ons op geen enkele wyze laten dwingen of intimideren aangaande onze handelwijze, die voort komt uit onze rechten en veittnt" woordelykhedcn in Berlyn of Duitsland in het algemeen". Aldus verklaarde Woensdag minister Marshall toen hem op een persconferentie een vraag werd gesteld over de „wijdverspreide vrees voor oorlog". „Inmiddels zullen wij voort gaan via onderhandelingen of langs diplomatieke weg een door beide partyen aanvaard bare oplossing te vinden ten einde de tragedie van een we reldoorlog te voorkomen". Dit vormt de krachtigste verklaring, die de minister sinds het uitbreken van de Zeilboot in aanraking met electriciteitsnet. Dinsdagmiddag is op de Reeu- wijkse plassen een zeilboot, die bevaren werd door drie Engelse vacantiegangers, met de boven grondse leiding van het electri citeitsnet in aanraking gekomen. Een van de zeilers hield zich vast aan de mast, die contact maakte met de leiding, kwam onder stroom te staan en sloeg over boord. Zijn vriend, die on middellijk ingreep trachtte hem van verdrinkingsdood te redden, kwam daardoor eveneens onder stroom en zag geen kans zich los te werken. Vermoedelijk was het hart van het slachtoffer niet sterk en kon dit de 220-voltspan- ning niet verdragen, zodat na enige tijd de dood intrad. Zijn kameraad wist zich uit het nat te element te bevrijden. Als tragische bijzonderheid zij nog vermeld, dat de Engelsen het verblijf aan de Reuwijkse plas sen nog met een dag hadden verlengd om te kunnen zeilen. Berlijnse crisis heeft afgelegd, aldus Reuter. Op de vraag of Amerika de Berlijnse kwestie voor de V. N. zou brengen, weigerde Marshall te antwoorden. VASTBESLOTENHEID. Uit Washington wordt ver der gemeld, dat de Ameri kaanse regering heeft beslo ten haar politiek te baseren op de volgende punten: 1. Vastbeslotenheid „zich niet uit Berlyn te laten ver drijven". Indien de Sowjet- Unie poogt geweld te gebrui ken, zullen de V.S. voorbereid zijn op gewelddadig verzet. 2. Even grote vastbesloten heid, een vreedzame oplossing te zoeken. 3. Beheersing in woorden en daden om de crisis niet erger te maken dan zij reeds is en niet de deur te sluiten voor welke toenadering ook. Het schynt niet waarschyn- lyk, dat de V.S. er in zullen toestemmen, dat getracht wordt de bloklvJie te verbre ken door een gewapend voed sel convooi door de Sowjetzö- ne heen te laten gaan. ...la het 4 jaar geleden, dat in het bevrijde ge deelte van Polen een be- vrijdingsmanifest werd uitgegeven; ...is het 275 jaar gele den dat Nieuwerschans in Groningen door Ra- benhaupt op de Munster- sen werd heroverd. Vijftien mensen vielen uit een molen. Dinsdagmiddag is een zwicht- stelling van een korenmolen te Ruinerwold bezweken, toen een groep van 24 Friese molenaars zich hierop bevond. Ongeveer 15 personen, onder wie een Bel gisch meisje, dat zich bij het ge zelschap had gevoegd, stortten van zeven a acht meter hoogte naar beneden. Sommigen wer den bovendien getroffen door brokstukken van de zwichtstel- ling. Vier personer. zijn ernstig gewond naar het ziekenhuis te Meppel vervoerd; vier andere personen konden later naar huis terugkeren. Het betrof hier een excursie van de afdeling Friesland van de Alg. Ned. Molenaarsbond. De molenaars namen de gemoderni seerde wieken van de molen in ogenschouw. De zwichtstelling is waarschijnlijk overbelast ge weest. Enthousiast congres in Belgrado juichte hem toe. Bustes van Lenin en Stalin. In Belgrado is Woensdagmor gen het met veel belangstelling tegemoet geziene congres begon nen van de Joego-Slavische com munistische partij. Toen Tito de zaal binnentrad, waarin bustes van Engels. Lenin en Stalin waren opgesteld/werd hij door 2340 afgevaardigden toe- gejuigd. Herhaaldelijk verzocht hij hen het wat kalmer aan te Amerikaanse Superforts (B. 29's) zyn in Lincolnshire in En geland aangekomen ..Enige leden" van do bemanningen van de vliegtuigen wandelen van hun toestel naar het stations gebouw op het vliegveld Scampton in Lincolnshire. doen met de huldeblijken. De afgevaardigden begonnen bij de opening van het congres door Tito de internationale te zingen. Onder de bestuursleden be vinden zich de drie andere lei ders, die onlangs door de Kom- inform gecritiseerd werden, na melijk Kardelj (plaatsvervan gend minister-president), gene raal Rankovitch (minister van binnenlandse zaken) en Djilas (zonder portefeuille). Vertegenwoordigers van bla den der Sow jet-Russische com munistische partij en van bladen uit de Slavische landen waren aanwezig. Radio Belgrado en al le Joego-Slavische stations geven verslag van het congres. TITO. HELD TITO. By het begin van de conferen tie werd meer dan 10 minuten lang geroepen: „Tito, held Tito". Toen Tito op het podium ver scheen om zijn rapport uit te brengen klonk opnieuw gejuich. „Na een onderbreking van meer dan 20 jaar na het vierde congres wordt thans het vijfde congres onder bijzondere om standigheden geopend", aldus Tito. Vervolgens ging hij de ge schiedenis van de ontwikkeling van het socialisme in alle delen van Joego-Slavië sinds 1860, na. Hij wilde hun, die trachtten de heldhaftige strijd van de Joego- Slavische volken bagatelliseren, bewijzen, dat zij ongelijk hadden en dat hun houding de Joego- Slavische volken zeer griefde. Maarschalk Tito verklaarde ver der, dat de Westelijke geallieer den geen rekening gehouden hadden met» zijn grote bijdrage en reusachtige offers. Voor de zaak Christiansen voor het Bijzonder Gerechts hof te Arnhem bestond zeer grote belangstelling, inzonder heid van de zijde van de rechterlijke macht, de advocatuur en militaire autoriteiten. Christiansen, gekleed in zyn slecht zittend colbertje, gaf korte antwoorden op de eerste formele vragen van de pre sident, dr. J. A. G. Baron de Vos van Steenwyk. HU zeide van de Nederlandse taal „viel davon, doch nicht alles" te verstaan en het verhoor, ook van de getuigen Rauter, Schreieder en Lages geschiedde vrywel steeds in het Ne derlands door de rechters en werd beantwoord in het Duits zodat de tolk slechts enkele malen eraan te pas behoefde te komen. GIJZELAARSMOORD Het eerste punt van de dag- vaardiging betrof de zaak Goirle, te weten het dood schieten van de vyf gijzelaars: mr R. Baelde, Chr. Bennekers, mr.' C. E, G. Graaf van Lim burg Stirum, W. Ruys en A. Baron Schimmelpenninck van desr Oyen. Als eerste getuige werd Rauter gehoord. De president vroeg hem: „U was het niet eens met deze terechtstel ling?" „Neen", antwoordde Rauter, „Ik heb er Christian sen st'eeds op gewezen, dat earst de daders moesten wor den opgespoord. Ik heb zelfs medegedeeld, dat de S.D. de daders op het spoor was". Het leek er aanvankelijk op, of Rauter de volledige verantwoordelijkheid op de schouders van Christiansen wilde laden, maar later draaide hy bij. De daders konden niet ge vonden worden. Uitvoerig gaat Rauter in op de samen stelling der lijst van de te fusilleren personen, welke lijst door Christiansen aanvankelijk op 20 k 25 personen was ge bracht, maar later werd dit aantal tot 5 gereduceerd. Op verzoek van Schmidt werden van dez' vyf mannen er twee geschrapt en twee personen uit de naaste omgeving van H M. de Koningin toegevoegd, zijnde Graaf van Limburg Stirum en Baron Schimmel penninck van der Oyen. Ove rigens bleef Rauter bij zijn bewering, dat alleen het Obercommando Wehrmacht en Christiansen aansprakelijk moeten worden gesteld voor deze terechtstelling. RAUTER'S GEVOEL. Rauter verklaart met stem. verheffing, dat hij vóór en na deze terechtstelling er tegen was en zelfs getracht heeft by Seys Inquart te interveniëren. Tegen het uitdrukkelijk bevel van de Wehrmacht kon hij zich echter niet verzetten. „Het doodschieten van gijzelaars druist tegen mijn gevoel in", roept Rauter uit, „het is een bewijs van zwakte der politie." Vervolgens wees hy er op, dat de dader van de spoorweg aanslag een communist zou zijn en hy verklaarde, dat hij er buitengewoon door geschokt was later te hebben gehoord, dat in plaats van de commu. nist vyf „bourgois" waren doodgeschoten. TRAGISCHE DOOD VAN EEN VROUW. De aanvaring van de ,,lda M". Walsoorden, Woensdagmorgen. De Westerschelde biedt een rustige aanblik. Het langver beide zomerzonnetje schijnt heerlijk op het kalm kabbe lende watervlak. De drukke scheepvaart naar en van de Belgische havenstad Antwer pen levert voor de vele vacan tiegangers op de veerboten een bedrijvig beeld op. Niets doet vermoeden, dat pas enkele uren geleden vlak voor'Wals oorden zich een scheepsdrama afspeelde, dat aan een vrouw het leven kostte. Op de dijk by Walsoorden groepen enige mannen samen. Enige honderden meters uit de kust is een sleepboot aan het werk bij het wrak van het Fin se motorschip „Ida M". Er is van het schip weinig meer dan de deklast te zien. De opko mende vloed heeft ook het voorschip, dat eerst nog boven water uit stak, overspoeld. TROOSTELOZE AANBLIK. In het café van Huisman op de dijk vinden we enkele opva renden van de „Ida M" terug; een troosteloze aanblik. De machinist in een witte overall, het hoofd bedekt met pleisters, zit aan een tafeltje stil voor zich uit te staren. Hij verloor vannacht zijn acht-en-twintig- jarigè vrouw, die als vacantie- uitstapje eens een reisje naar Antwerpen wilde meemaken... Aan een ander tafeltje zitten nog vier mannen, de jongste met tremen in de ogen. De twee vrouwelijke leden van de bemanning, de kokkin en de mess-bediende, lopen met losse haren in kennelijk gekregen kleren wat rond. Zij wachten maar, waarop? Ja, dat weten ze eigenlijk ook niet. Kapitein Ruben Jansson is met een ber ger in bespreking, doch wan neer het gelukt het schip te lichten, zal er toch zoveel aan gerepareerd moeten worden, dat het niet mogelijk zal zijn weer spoedig aan boord te gaan. Er zal dus wel niets an ders opzitten dan per trein naar Finland terug te keren. HET DRAMA. Een van de matrozen spreekt een aardig mondje Engels en kan ons een en ander vertellen over het drama, dat zich hier afspeelde. De £,Ida M" ia een motorschip van 320 ton dead weight, het enige schip dat de rederij bezat. Het is in 1915 gebouwd en het had als thuis haven Gamla Kar Leby. Twee weken geleden was men uit de Finse haven Wasa ver trokken met een lading hout, bestemd voor Antwerpen. Het was de eerste reis, die het schip naar deze Belgische ha ven maakte. De bemanning be stond uit 9 personen, n.l. 7 mannen en twee vrouwen. De vrouw van de eerste machi nist, de 28-jarige Helena Sulo- nen was voor plezier aan boord. Het is echter een gehele ongeluksreis geworden, In Bremerhaven verloor men reeds een lid van de beman ning by het zwemmen en nu Dinsdagnacht om 3 uur, een uur voordat men op de plaats van bestemming kwam, ver dween het schip in de gol ven. Op het moment van de aan varing lagen zes opvarenden in hun kooien te slapen. Onze zegsman lag voorin, terwijl de 5 anderen, onder wie de drie vrouwen, achterin verblyf hiel den. Hoe de ramp zich afspeel de kan men moeilyk precies vertellen, maar plotseling werd de „Ida M" aan stuurboord ter hoogte van de achterverblijven getroffen. Direct drong het water binnen. In drie of vier minuten was het achterschip onder water. Opgeschrikt uit hun slaap konden de vier leden van de bemanning zich in nachtge waad redden, doch de vrouw van de machinist mocht hierin niet slagen. Ze trachtte een uitweg te zoeken door de pa trijspoort, hetgeen haar ge deeltelijk gelukte. Met haar bovenlichaam kon zy zich naar buiten wringen, doch voor het onderlyf bleek de opening te klein. De anderen schoten nog te hulp, doch alles was tever geefs. Men moest lydelyk toe zien dat de vrouw de verdrin kingsdood stierf. Haar man. die op dit mo ment dienst deed in de machi nekamer, had ook alle moeite om zich in veiligheid te bren gen, doch uiteindelijk slaagde hij hierin toch, al liep hy ver schillende verwondingen aan het hoofd op. Het voorschip stak na de aanv.aring nog bo ven water uit. Snel kon een reddingsboot worden uitgezet, waarmede de overlevenden naar het Zweedse stoomschip „Uruguay" roeiden, dat de „Ida M" had aangevaren. Aan boord werden de drenkelingen zoveel mogelijk van droge kle ren voorzien, de kokkin had nog een jurkje, maar de mess- beaiende had niets meer dan haar pyama. Vrijwel alle bezit tingen gingen verloren. „Dat is het enige wat wy overheb ben" zeiden de mannen, wy- zend op een stel doorweekte kleren, op een café-tafeltje. In Vlissingen zijn de drenke lingen aan wal gezet, vanwaar zij zich onmiddellijk weer naar Walsoorden hebben begeven, om te zien wat nog te redden is. Als wij naar buiten kijken, komt juist een grote stoom boot de bocht van Walsoorden ingedraaid en passeert het wrak. Het leven op zee gaat verder Christiansen werd hierna ge vraagd, of hij daartegen iets had in te brengen, maar hij weigerde. Schreieder was de tweede ge tuige, die over het fusilleren van de vijf gijzelaars werd ge hoord. Hij heeft mtet van der Waals een onderzoek ingesteld naar de treinaanslag en kreeg het spoor van een der daders te pakken. Volgens hem inder daad een communist. Hy belde Rauter op en deelde mede, dat hij de daders op het spoor was, waarop Rauter hem vertelde, dat desalniettemin de executie zou worden voltrokken. DE MOORDZWIJNDERIJ. Christiansen beroept zich op het bevel van het oppercom. mando. Hij ontkent energiek aangedrongen te hebben op het doodschieten van twintig gijze laars. De rijkscommissaris heeft er vijf van gemaakt. Toen het bevel doorkwam heeft hij zich tegen de adjudant als volgt uitgelaten: „Jetzt ist die Mordschweinerei im Gange". Tenslotte verklaart hij luid, dat Rauter gelogen heeft wanneer deze beweert, dat hjj (Chris tiansen) direct aansprakelijk moet worden gesteld voor deze executie. Tenslotte verdedigt Christi ansen vrij opgewonden zyn be. leid en hrf zegt te hebben ge smeekt deze executie af te las ten. Het oppercommando en Seys Inquart noemt hij als de verantwoordelyke instanties. Uitvoerig schetst hij zyn po. sitie als Wehrmachtsbefehls. haber en de verstandhouding met de Nederlandse leger-auto- ritciten was volgens de ver dachte goed. De verhouding tussen de Duitse legers en de Nederlandse bevolking was eveneens goed. Kameraad, schappelijk zelfs, verklaarde hy onder enige hilariteit van de aanwezigen. Het initiatief om de Neder landse krijgsgevangenen in 1940 in vryheid te stellen, ging van hem uit en hij stelde er buitengewoon veel prijs op dat zyn pogen bij de superieuren voor dit doel instemming had gehad. GENERAAL WINKELMAN. Wat de latere gevangenne ming van generaal Winkelman betreft, hier stond hy buiten. Dit geschiedde op persoonlijk bevel van Hitier. Ook wat do terugvoering van het voorma lig Nederlandse leger in krygs. gevangenschap betreft, wijst hy alle schuld van de hand. Ten aanzien van het tweede punt van de ten laste legging werd Rauter als eerste getui ge gehoord. Het gaat hier om een repressaillemaatregel na 't doodschieten van Duitse solda ten en een Sanitaeter op 30 Januari 1943. Als repressaille werden twee dagen later tien krygsgevangenen gefusilleerd. Rauter schuift ditmaal niet direct de schuld op Christian sen, doch verdedigt met klem het recht om repressaillemaat. regelen te nemen. Hy beroept zich op gelijkluidende bepalin gen in de Britse en Amerikaan se militaire strafgerechten en vraagt opgewonden of het Hof zich wel realiseert in welke moeilijke positie de Duitse offi cier zich gedurende de oorlog bevond. LAGES GETUIGT. Als volgende getuige k char, ge wordt de S.D. chef W. La- ges gehoord, die verklaarde weinig te weten. Vervoloaqina J' De publieke tribune van het zuiveringsgerechtshof te Garmisch-Partenkirchen in Beieren is ontruimd, toen bij de hervatting van het proces tegen Emmy Goering, weduwe van Goering, sympathiedemon straties werden gehouden. TEGEN EEN HEUVEL GEVLOGEN. De Mitchell bommenwerper B 25 van de Marine Lucht vaart Dienst is Woensdagmorgen op de Oostkust van Schot land tegen een heuvel gevlogen en verongelukt. De gehele bemanning bestaande uit zes personen, is daarby om het leven gekomen. Het ongeluk dat vermoedeiyk te wyten is aan slecht zicht by het aanvliegen van de kust, gebeurde enkele kilometers ten Noorden van het vliegveld Vordoun. Het toestel was 's morgens van het vliegveld Valkenburg vertrokken met bestemming Lossiemouth om onderdelen over te brengen, be stemd voor H.M. vliegkampschip Karei Doorman. Zes inzittenden omgekomen. Britse vliegtuigen uit Lossie mouth en Leuchars waren op gestegen om het verongeluk te vliegtuig op te sporen, dat Nog geen beslissing. De kabinetsformateur dr. L. J. M. Beel ontving Woensdag- rond het middaguur de fractie leiders van de K.V.P. prof. mr C. P. M. Romme. van de P.v.d. A. Jhr. mr. M. van der Goes van Naters. van de V.V.D. mr. P. J. Oud en van de C.H.U. H. W. Tilanus. Na een bespreking van 2/2 uur verlieten Dinsdagmiddag de fractieleiders van K.V.P., P.v.d. A., C.H.U. en V.V.D. het kabinet van dr. Beel, die hen tot aan de deur begeleidde. Geen der heren wenste zich over het verloop van de samen komst uit te laten. Prof. Romme zei tot de journalisten: „U kunt vragen wat U wilt, antwoorden doe ik toch niet" en mr. Oud wuifde iedere vraag weg met de woorden „Voor vragen is nog geen ruynte". Na de besprekingen is de ka binetsformateur naar Soestdijk vertrokken. Ook de voorzitter va nde Tweede Kamer, mr. J. R. H. van Schaik, werd Woensdag avond door de Prinses-Regentes op het paleis Soestdjjk voor een conferentie ontvangen. De voorlopige regering van Israel heeft een opsomming van zestig gevallen, waarbij het bestand m Palstina door Arabische strijd krachten zou zijn geschonden, aan de Ver. Naties doen toekomen. echter reeds door een boer was gevonden op een heuvel helling, 5 km. ten Noorden van het dorp Auchenblae by Stonehaven. De nam?n der slachtoffers luiden: de officier vlieger twee de klasse (K.M.R.T.V.) D. H. Gentis uit 's-Gravenhage, de officier zeewaamemer tweede klasse (K.M.R.T.V.) F. Grim- mon uit Amsterdam, de ser geant-vlieger J. van Donke laar uit Heemstede, de ser- geantvliegtuigtelegrafist H. A. Bolleurs uit Dordrecht, de sergeant-vliegtuigtelegrafist C. L. Swens uit 's-Gravenhage en de korporaal-vliegtuigmaker M. N. A. Brouwer uit Amster dam. Bij Pisa ontplofte munitie. Tussen Pisa en Livomo is brand uitgebroken in een mu nitieopslagplaats, waar meer dan 40 ton springstoffen wa ren geborgen. Een gedeelte er van is in de lucht gevlogen. In een straal van drie kilo meter zijn de daken der hui zen, die tydig werden geëvacu eerd, afgerukt. WISSELEND BEWOLKT. Geldig tot Donderdagavond: Wisselende bewolking met slechts enkele verspreide buien. Geleidelijk afnemende wind tussen West en Zuid-West Voornamelijk in het binnen land iets koeler dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1