18.000 aanvragen om vergoeding De geroofde Nederlandse goederen Nieuw Ruhrgebied groeit in Keizersdriehoek Amsterdam bereidt inhuldiging voor STEMMEN UIT DE KERKEN. Van na-ingeleverde bankbiljetten Het Westen breekt af, het Oosten bouwt Industriecentrum Silezië uitgebreid TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 21 JULI 1948 Wantrouwen bij Ambtenaren (Van onze Haagse redacteur). DEN HAAG, Juli. „Indertijd- heb ik mijn briefjes van 500 en 1000 in een kistje verpakt, aan een kennis in bewaring ge geven, die alles achter een muur metselde en na de bevrijding haalde ik onder getuige van een veldwachter en van een candi- daat-notaris, die proces-verbaal van de inhoud opmaakte, het pakketje weer uit zijn veilige schuilplaats te voorschijn. Van daar dat ik de bankbiljetten niet op tijd gedeponeerd heb en van de gelegenheid tot na-inlevering gebruik moest maken. Wilt u de waarde nu maar vergoeden!" Ziehier één van de 18.000 aanvragen van voormalige bezitters van biljetten van 500 en 1000, die hun geld na-ingeleverd hebben en nu bij het Rijk aankloppen om uitkering van het volledige bedrag van de afgestane briefjes. De heren van de belasting-in spectie en de ambtenaren op het ministerie van financiën zijn brave lieden én gunnen ieder het zijne, maar zij hebben er een hekel aan om de tuin geleid te worden. Daarom onderzoeken zij serieus, waarbij soms vreem de dingen aan het licht komen. Onder de bankbiljetten van de man van het kistje bijvoorbeeld bleken exemplaren te schuilen van een serie, die pas uitgege ven was, na de datum waarop het kistje was ingemetseld. WANTROUWIG. Dat maakt de heren, die met het onderzoek belast zijn dat 2ijn in de eerste plaats de be lastinginspectie, die advies uit brengt aan het departement van Financiën en in tweede instantie enkele ambtenaren van dit mi nisterie wantrouwig. Zij speu ren hun zaakjes zeer nauwkeu rig na verhoren de gegadigden en zijn niet zelden in staat 't be wijs te leveren, dat een aanvra ger om terugbetaling van de na- ingeleverde bankbiljetten deze biljetten na 13 Maart 1943 in zijn bezit gekregen heeft, hoewel de bewijslast ligt op de schou ders van de aanvrager. Deze dient namelijk aan te tonen, dat hij de briefjes al vóór genoemde datum had. Dat is meestal geen gemakkelijke taak. LATE MELDINGEN. Op 13 Maart moesten alle bankbiljetten van 500 en 1000 voor de Duitsers ingeleverd worden. Wat na die datum nog in handen van de bevolking was, was waardeloos. Er zijn heel wat personen geweest, die nog ver na 13 Maart bankbiljetten van 500 en 1000 voor een ap pel en 'n ei gekocht hebben in de hoop, dat de regei'ing ze te eni ger tijd misschien wel weer eens geldig zou verklaren. Het zou wel zeer onbillijk zijn, als aan deze mensen, wanneer zij van de gelegenheid tot na-inlevering gebruik gemaakt hebben, een bedrag werd uitbetaald. Wil men in aanmerking komen voor vergoeding, dan moet men on omstotelijk bewijzen, dat men vóór 13 Maart 1943 reeds in het bezit van de biljetten was. Hoe men er toen aan gekomen is, doet weinig ter zake. Daar mede bemoeit het departement bij de beoordeling of de aan vraag om vergoeding rechtvaar dig is, zich niet. Wel gaat er een berichtje naar de belasting dienst, wanneer alsnog ,tot uit betaling wordt overgegaan en die maakt uit, of het bezit mis schien voortvloeit uit inkomsten, waarover nooit belasting werd betaald. In geval niet tot ver goeding kan worden overgegaan, acht men het op het departe ment ook nog wel de moeite waard vooral als het hoge be dragen gelden om de belas tingen te waarschuwen, tenein de deze te doen uitzoeken, of de biljetten verzwegen bezit of ver zwegen inkomsten uitmaken. Dat heeft er zelfs al toe geleid, dat aanvragers, die niet al te stevig in hun schoenen stonden en die blij waren, dat zij van het gehele geval niets meer hoorden, bij een oproep om inlichtingen te verstrekken, verzochten de zaak maar blauw-blauw te la ten Reeds enige maanden is men bezig beslissingen uit te sturen. Ruim 10.000 aanvragers wachten echter nog op antwoord. Dat dit geruime tijd kan duren, spreekt wel vanzelf als men weet, met hoeveel accuratesse elk geval wordt onderzocht. Wie eenmaal een afwijzing heeft ontvangen, behoeft weinig hoop meer te koesteren, dat er nog iets van zijn vermeende aanspraken te recht komt. Hij is in gebreke gebleven het deugdelijke bewijs te leveren, dat hij reeds vóór 13 Maart 1943 de gelukkige bezitter was van de bankbiljetten. Op iemands „eerlijke gezicht" geeft het departement geen vergoe ding. Men gaat echter soepel ge noeg te wei'k en houdt de men selijke kant van de affaire in het het oog. 1500 TOEWIJZINGEN. Financiën heeft tot dusverre 1500 toewijzingen verzonden. Ongeveer 6500 personen kregen een afwijzende beschikking. Het overgrote deel nam daar genoe gen mee. Slechts 10 k 15 re clameerde, echter meer om eens lustig op de ambtenaren te schelden dan om nieuwe be wijzen aan te voeren. Een aan tal teleurgestelden schijnt nu'n comité te willen vormen. Zij voeren aan, dat de bankbiljetten „aan toonder" luiden en dat de staat dus te allen tijde verplicht is de ingeleverde briefjes te ho noreren. Zelfs is al met een pro ces aan de staat gedreigd. Op Financiën wacht men echter rustig af. Daar gaat men ook niet opzij voor het argument, dat de bankbiljetten als een soort obli gatie zijn te beschouwen en dus vergoed moeten worden. Hier tegen zou trouwens wel het een en ander in te brengen-zijn. Kalm en serieus gaat men ver der met de afwikkeling van de zaak en wie het verlangde be wijs leveren kan, behoeft niet ongerust te zijn. Geheime zender opgespoord. In samenwerking met de po litie is de P.T.T. er Zondagmor gen in geslaagd de geheime zen der „Twente", die sedert gerui me tijd clandestien van de 280 m golf gebruik maakte, op te sporen. Men vermoedde al lang, dat deze zender in de gemeente Markelo werkte. Na een speur tocht werd in de buurtschap Ei sen bij Markelo de zendplaats ontdekt. Bij de inval in het huis zaten de schxildigen naar de Hilvex-- sumse zender te luisteren, maar in de kelder werd de zendinstal- latie. die nog even te vox-en ge bruikt was, ontdekt. De jongste overstromingen in Canada hebben grote verwoes tingen aangericht. By de hulpverlening werd voor het eerst gebruik gemaakt van een leger „duck", een amphibie-voer- tuig, dat tijdens de oorlog by invasieoperaües heeft dienst gedaan. Op de foto heeft een „duck" een losgeraakte schuur op sleeptouw. De schuur wordt naar zyn plaats van oor sprong teruggesleept. Handel met Uruguay. Op 15 Juli werd te Mon tevideo een handelsovereen komst getekend tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek Uruguay. De invoer uit Uruguay be droeg in 1947 ca. 33.000.000. De uitvoer naar Uruguay daarentegen beliep in dezelf de pei'iode slechts ca. 4.500.000. Van de huidige overeenkomst wordt een stij ging van de Nederlandse uit voer vernacht. De Nieuwe Kerk wordt gereed gemaakt. (Van onze correspondent). AMSTERDAM, Juli. De hoofdstad van ons land, waai krachtens de Grondwet Prinses. Regentes Juliana als Koningin op 6 September ingehuldigd zal worden, bereidt de feestelijkheden voor. In de Nieuwe Kerk wordt met man en macht getimmerd om de ruimte, waar volgens de traditie de inhuldiging zal plaats hebben, tydig in orde te krygen. Reeds meer dan 3 weken is de Kerk op de Dam voor het publiek gesloten. Dc Rijksgebouwen dienst, welke de voorbereiding in de Kerk en het Koninklijk paleis op de Dam verzorgt, houdt een ieder op heel verre afstand en toegang tot de Kerk is een bijna onmogelijk iets. Toch is het ons gelukt even een kijkje te nemen in de ruimte, waaruit alle banken verwijderd zyn. Twee vrachtauto's vervoerden een waarde van 80 mlllioen. Het enige vrouwelijke lid van het Zxxid" Afrikaans Olym pisch team is Duiphne Robb, negentien jaar oud, uit Kru- gersdorp in Transvaal. Zjj komt uit op de 100 en 200 me ter hardlopen. Daphne Robb in training in het Olympische kamp te West Drayton in Middlesex. Dreunend klinkt er het geha mer van de vele arbeiders die er thans aan het werk zijn onder leiding van de architect B. L. Petrie. Achter in de kerk wor den grote tribunes gebouwd, ter wijl het voorste deel geheel door stoelen zal worden ingenomen. De tribunes en de stoelen zixllen niet, zoals gewoon in een kerk gericht zijn op de preekstoel, doch naar het prachtig vergulde koorhek, waarvoor de Konink lijke familie op speciale zetels zal plaats nemen. Want, al ge schiedt de inhuldiging in een kerk, het is geenszins een ker kelijke handeling, doch een zui vere burgerlijke d.w.z. 'n staats- aangelegenheid. Vandaar ook dat de voltallige Staten-Generaal en Minsterraad, alsmede het vol tallige Corps Diplomatique bij deze plechtigheid aanwezig zul- len zijn. Niet alleen tribunes worden er gebouwd, ook aan de moderne commxxnicatie-middelen is gedacht. In een hoek van de ruimte trekt men thans reeds 10 omroepcellen voor radio-repor ters op. Op de tribune zullen 200 persplaatsen voor binnen- en buitenlanrse persvertegenwoor digers gereserveerd worden. 3000 TOESCHOUWERS. Tenminste 2800 en wellicht 3000 mensen zullen dank zij de nieuwe inrichting een plaats vin- 'den in de kerk, die anders slechts 1200 man kan herbergen. Ook de kunstschatten, o.a. de prachtig beschilderde orgelluiken, welke door Bronckhorst (een tijdgenoot van Rembrandt) vervaardigd zijn, worden thans schoonge- j maakt en gerestaureerd door de restaurateur J. Zeegers. Op de Dam te Amsterdam wapperen thans reeds de pl.m. 80 vlaggen van onze nationale rederijen en transport-onderne mingen, groot en klein, die een onderdeel vormen van de stads- versiering. De illuminatie langs de grachten is bijna geheel aan gebracht en brandt af en toe bij gedeelten proef. Thans is men bezig met het aanbrengen van de grote schijnwerpers, die de beroemde Amsterdamse torens (Westertoren, Munttoren etc.) in een zee van licht zullen doen baden. De gehele verlichting zal 24 Aug. ter ere van' het oecome- nisch congres proefbranden. Ook de politie treft reeds voor bereidingen. Jeeps met hoge of ficieren van de gemeentepolitie bemand, rijden door de stad om de verschillende punten in ogen schouw te nemen en voorberei dingen, zij het dan voorlopig nog op papier, te ti'effen om de festi viteiten ordelijk en geregeld te doen verlopen. KUNSTSCHATTEN. Het rijksmuseum heeft thans ook een feestkleed aangetirokken. Al is dit kleed dan binnenwaarts gericht. Zaterdag is de tentoonstel ling van de beroemde werken uit de Münchener Pinacotheek, een verzameling van wereldver maardheid, geopend. Deze ten toonstelling, die tot stand geko- xxxen is in samenwerking met het Amerikaanse bestuur voor Duits land en het Belgisch museum voor schone kunsten zal gedu- x-ende de feestweek ook nog te zien zijn. De 160 tentoongestelde doeken van 's werelds meest bex-oemde oude meesters, als: Dürex-, Holbein, Rubens, Rem brandt. Titiaan, Leonardo da Vinci, Breughel en vele anderen, vertegenwoox-digen een waarde van 80 millioen gulden, ruw ge schat. Twee vrachtauto's bx-ach- ten deze zo waardevolle collectie van Brussel naar Amsterdam. Aan de grens wachtte een escor- ten van 6 motorrijders van de Amstex-damse Politie, om de waai'devolle lading veilig naar de hoofdstad te loodsen. Enige uren lang stonden de wagens met hun zo kostbare inhoud voor het Rijksmuseum, slechts door twee agenten bewaakt, terwijl de Amsterdammers, onkundig van de rijkdom in de vrachtwa gens, achteloos passeerden. Speciaal voor deze gelegenheid is een extra opgang in het mu- seum gebouwd een grote tra^i, dwax-s door de beneden galenj. Jhr. J. D. G. Röell, de directeur van het museum verklaarde, dat deze tentoonstelling nog mooier, maar bovenal nog kostbaarder is dan de expositie van Weense Kuntschatten, welke er vox-ig jaar gehouden werd. (Nadruk verboden). Moeilijkheden in de baksteenindustrie. Er zijn moeilijkheden in de baksteenindustrie. De klachten van de fabrikanten richten zich tegen het directoraat voor de prijzen, dat eën prijsstelling voor baksteen gaf op basis van volledige productie der fabrie ken. De productie zou echter tot dusver slechts tweedei'de van normaal bedx-agen, omdat men niet genoeg arbeidskrachten kan krijgen, de vaardigheid der ar beiders soms niet groot genoeg zou zijn en omdat het water al thans deze zomer de productie ernstig heeft belemmerd. In terzake kundige kringen is men van oordeel, dat vele Ne derlandse steenfabrieken over 't algemeen ouderwets zijn en ge mechaniseerd dienen te wox'den. Reeds voor de oorlog waren zij grotendeels noodlijdend, hetgeen ten gevolge had, dat de sociale voorwaarden in deze bedrijven niet te best waren. Er bestaat thans een commis sie van economische zaken, die tot taak heeft na te gaan hoe de Nederlandse steenbakkerijen weer rendabel gemaakt kunnen worden. Het wordt mogelijk geacht door modernisex-ing en gezonde financiering der steenbakkerijen de productie te vergroten en zelfs baksteen voor export be schikbaar te krijgen. Clandestiene slachtingen. Het is thans bekend gewor den, da* bij clandestiene slachtingen welke te Drunen en Waalwijk door de C.C.D. ambtenaren werden ontdekt, 128 runderen zijn geslacht. Men was te weten gekomen, dat van der G. te Drunen •vlees veiwoerde. Bij huiszoe king werd een hoeveelheid vet aangetroffen. Bij de zaak zijn tien ver dachten betrokken. Een 25-tal Duitse studen ten is uitgenodigd een zomer cursus in Amsterdam bij te wonën. De terugkeer uit Duitsland gaat voort Maar wordt moeilijker. Het ministerie van econo mische zaken heeft thans het jaarverslag over 1947 gepubli ceerd van het commissariaat voor de Nederlandse economi sche belangen in Duitsland. Er blijkt uit, dat het terug voeren der geroofde Neder landse goederen steeds moei lijker wordt. In het afgelopen jaar wer den vanuit, de gezamenlijke zónes van Duitsland ca. 16.000 ton restitutie-goederen verla den met: 1015 wagons. 62 schepen, 187 auto-vrachten, hetgeen het totaal van 1 Nó- vember 1945 af brengt op: 4292 spoorwagons, 282 scheepsladingen, 745 auto vrachten. Getracht wordt in alle zó nes een algemene regeling te treffen inzake de ruil van restitutie-goederen, omdat het verscheidene malen voorkomt, dat machines of andere goe- dei-en voor het claimende land feitelijk niet van zoveel belang zyn, terwyl de Duit sers ze zeer gaarne willen houden. Uit de Amerikaanse zóne kwamen gedurende 1947 enige zeer belangrijke posten, o.a. de terugvoer van uit Arnhem ge roofde diamanten ter waarde van tenminste 8 k 9 millioen fulden. Een andere belangrij- e post was een pakket van ongeveer 45 millioen Neder landse staatsobligaties, die het grootste gedeelte vormden van het depót van de Deutsche Revisions- und Treuhand Ge- sellschaft. In de voor ons belangrijk ste zóne, nl. de Engelse, vindt het werk regelmatig voort gang in een goed 'tempo. Van de uit deze zóne terug gevoerde goederen mogen apart worden genoemd: De fabrieksinstallaties en inven taris van Hazemeyer te Hen gelo, ongeveer 400 ton lood van de Hollandse Metallurgi sche bedrijven en de Aku; 1150 ton klokkenschroot. 364 ton electrolytisch koper, zeer veel belangrijk materiaal van de PEGEM te Arnhem; de fabrieksinstallaties van de Utrechtse machinale stoclen- en meubelfabriek; de fabrieks installaties van de Mekog te IJmuiden en vrijwel de comple te inventaris van de juwellers- firma Spijer en Co. te Amster dam. In 1947 kwamen wij gereed met ons grootste karwei in Duitsland, nl. de demontage van de Nederlandse havenin stallaties in Hambxxrg. 18 maanden is er aan gewerkt. In totaal werd 5000 ton naar Nederland verscheept. Ook in de Russische zóne gaat het werk gestadig, hoe wel langzaam voort. De belangrijkste posten, die in 1947 wei-den vrijgegeven en teruggevoerd, zjjn: 46 binnen- schepèn, waarvan er 43 in middels in Nederland zijn ge arriveerd en meer dan 100 electrische en diesel-electrische personen-rijtuigen van de Ne- dex-landse spoorwegen. Kunst schatten kwamen uit deze zó ne nog niet terug. „Drie keizers-hoek" is de populaire benaming voor een landstreek, die thans deels tot Tsjecho-Slowakye, deels tot Polen behoort, maar waarin de Sovjet-Unie de feitelyke macht4 uitoefent. Eens, voor de eerste wereldoorlog, grens den hier drie kelzerryken aan elkaar: Rusland, Duitsland en Oostenryk-Hongarye. De keizers zijn verdwenen, de volks commissarissen namen hun plaaats in. Maar In dit Silezische land z\jn de fabrieken belangrijker, dan keizers of volkscom missarissen. Kattowice is het middelpunt van de koortsachtige arbeid, die hier wordt verricht. Onder Russisch toezicht, trouwens ook op bevl v. Moskou, wordt gewerkt aan de uitvoering van een waarlijk gigantisch plan. Dit omvat de uitbreiding van mijnen, hoogovens, wals- werken en andere staalfabrie ken, want de „Drie Keizers- hoek" moet een nieuw Ruhrge bied worden. Een Ruhrgebied, dat werkt voor het Oosten, terwijl in het Westen de oor logsindustrie tegen de grond wordt gegooid. Het doet er niet toe, in welk land de fabrieken liggen. Het feit, dat een deel van het nieuwe Ruhrgebied in Tsjecho- Slowakije ligt, een ander stuk in Po)en, is juist koren op de molen van de communisten. Silezië en Sudetenland zijn ont- daan van de vroegere Duitse "grootste lasten, want voor de bewonex-s. Langzaam komt een dunne stroom nieuwe be woners deze streken binnen. Of ze Tsjechen zyn, dan wel Polen, ze worden allen be werkt door de pan-Slavische propaganda, waarmee de Sow jet-Unie thans in het Oosten hard bezig is. Niet voor niets werd kort geleden In Stettin, dat nu Pools is, een Tsjechi sche haven geopend. De be doeling is duidelijk: Nationali teiten moeten verdwijnen, een heidsmensen dienen opge kweekt te worden, maar dan eenheidsmensen met geen an dere dan communistische idea len. In Silezië zorgen thans de Tsjechen voor de Ingenieurs en de vakarbeiders, de Polen voor de grondstoffen en de grote masa ongeschoolde krachten. Polen draagt de uitvoering van het werk moet ditKind in 1948 ongeveer 20 milliard zloty uitgeven. Dit is slechts mogelijk geworden doordat de Sowjet-IJnie aan Polen een lening verstrekte tot een bedrag ter waarde van 450 milliard dollar. Toveren kunnen de Russen niet. De uitvoering van hun industriële plan hangt af van de levering van materiaal en erts door de Marshall-landen en Amerika. Vooral Zweeds erts is dringend nodig. De Sowjet-Unie kan zelf niets le veren, omdat zij haar produc tie zelf moet gebruiken. Het merkwaardige is dus, dat de Ruhr van het Oosten het ook op handelsgebied bestaande ijzeren gordijn opzij dient te schuiven, indien het tot verwe zenlijking van de plannen zal komen. Daartoe schijnen reeds de eerste maatregelen te ziir genomen. Maar even merk waardig is, dat de Ver. Sta ten, hun anti-communistische uitlatingen ten spijt, niet af kerig schijnen te zyn van han del met Polen. Dat zal niet gaan in het kader van het Marshall-plan, maar wel bin nen dat van een poging om ruilverkeer tot stand te bren gen. Onwillekeurig rjjst de vraag, welke gevolgen dit alles ten slotte zal hebben. Het motto „zaken zijn zaken" oefent wel iswaar in Amerika een zeer grote invloed uit, maar de po litieke verhoudingen zijn toch van zulk een aard, dat de be reidwilligheid van de regering in Washington waarschynlyk een diepere ondergrond heeft, dan alleen de wens om zaken te doen en de Amerikaanse industrie op peil te houden. Gezien de ontwikkeling in Joego-SIavië, gezien ook de Eimielozo formaliteiten staan de Duitsers te wachten, die de demarcatielijn in Berlijn willen overschrijden. Twee Russische grenswachten zien toe, dat. een Duit so vrouw de formulieren ook juist invult. PREDIKANT OF RICHTINGSMAN? Ds- J. Vinkenborg schrijft „De Harener Kerkbode": „In de vorige kei'kbode stond onder de dienst des Woords tweemaal: Ringpx-e- dikant- Blijkbaar vonden som migen dat niet genoeg. Er had meer moeten staan- Er had wat anders moeten staan- Er had dit moeten staan: Dominee die en die (de naam!) daar en daarvandaan (de plaats!)- Nu de naam van de predi kant en de plaats van her komst er niet bij stonden, hadden sommige gemeentele den een onbehaaglijk gevoel- Zelfs een zekere vrees- Er schijnen zelfs gemeenteleden uit de kerk weggebleven te zijn of elders gekerkt te heb ben- Er schijnen óok mensen in de kerk geweest te zijn, die er anders niét plegen te ko men! Het was heus allemaal een beetje grappig: de zoge naamde consternatie en de zogenaamde verontrusting en nog een heleboel zogenaamd heden meer- Predikt het Evangelie zegt de Heer! Niet: predikt uw evangelie, of uw dominee of uw richting of uw belijde nis! Want daarmee prediken wij alleen onszelf- Daarmee eren wij alleen onze eigen naam en niet de heilige Naam van God en van Jezus Chi'istus!" HERVORMDE KERK VAN FRANKRIJK. De Synode van de Hervorm de kerk in Fi"ankriik, die eind Mei bijeenkwam heeft 'n vex-klaring uitgegeven, waar in gezegd wordt, dat de kerk tot de wereld moet spreken over de problemen van oor log en vrede- „Wii delen de bezorgdheid van vele Franse Christenen over de conflicten onmiskenbare onwil van de grote massa in Polen en Tsje- cho-Slowakije om slaven van Moskou te worden, zou het best mogelijk kunnen zjjn, dat de Amerikanen hopen door hun contract met deze landen ach ter het ijzeren gordijn de in vloed van de Sowjet-Unie te ondermijnen. Of het lukt? De tyd zal het leren. in onze koloniën- Wii denken met angst aan wat er zich in Palestina afspeelt. Wij* gelo ven, dat de Assemblee te Amsterdam de kerken gele genheid zal bieden met elk aar te spreken en dat dit een genade en een roep van God is- Wjj kunnen het probleem van het gebruik maken van geweld niet oplossen op een abstracte en algemene wijze; maar wii erkennen, dat de oorlog altijd een uiting is van menselijke zonde en van het ontbreken van menselij ke gerechtigheid. De kerk moet gemeenschap bewaren met diegenen, die weigeren gebruikte maken van geweld- Daarom moet do kerk er voor waken dat zij zich niet laat medeslepen door nationalistische denk beelden en dat de buiten landse politiek in dienst staat van de gerechtigheid- Wij willen uitdrukking ge ven aan onze schaamte ten opzichte van de conflicten, die er bestaan in het Franse Rijk, conflicten waarvoor we allen verantwooi'delijk zijn- Wii beschuldigen ons ervan, dat we 'het Evangelie van Ge rechtigheid en Liefde niet hebben gepredikt aan alle mensen en op alle plaatsen- Wij zijn geestelijk één met het volk Israël en.wii rich ten tot hen een broederlijke groet. Hoewel wij niet gelo ven dat de vestiging van het Joodse volk in Palestina de oplossing is van het mysterie van zijn uitverkiezing, ziin wii .er door ontsteld, dat de Joodse Staat aangevallen is en dat dit conflict misbruikt wordt door concurrerende imperialistische machten; wij verzoeken onze regering om alles te doen wat in haar macht ligt om het Joodse volk te beschermen tegen oorlog. In het bewustzijn van de feilbaarheid van alle mense lijke uitspraken onderwerpen wii onze verklaring aan het oordeel en de genade van God". De stichting „Het vierde Prinsenkind" heeft het initia tief genomen tot uitzending van kinderen, die in of door de oorlog ernstig lichamelijk let sel kregen, naar Kareol te Aerdenhout

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5