PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Haagse conferentie was een succes Communistenleiders in U.S.A. gearresteerd Atlantisch blok in wording Russisch propaganda-graan Bedrijvigheid in een droge Haven DE BILT Prettige en openhartige gedachtenwisselingen Overigens een weinig zeggend communiqué Vandaag De kabinetsformatie. VOORSPELT 191e Jaargang - No.169 Woensdag 21 Juli 1948 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN g™0- nf°Sig? ABONNEMENTSPRIJS: 30 ct per week; 3.75 per kwartaal; franco per post 4.— per kwartaal. Losse nummers 10 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct per Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. teL 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55, tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Ziertkzee: N. Bogerdstr. C160. tel. 26 De tweede conferentie van de vijf ministers van buitenlandse zaken der West-Europese Unie is Dinsdagmiddag half zes geëin digd. De heren Bevin, Bidault, Spaak en Dupong zijn weer naar hun hoofdsteden vertrokken. Na afloop werd een officieel com muniqué verstrekt, dat weinig meer meedeelde dan de gebrui kelijke gemeenplaatsen. Wel blijkt eruit, dat de besprekingen zeer vlot zijn verlopen en dat een aantal nogal vaag geformu leerde beslissingen zijn genomen. Even voor het sluiten van de tweede bijeenkomst van de con sultatieve raad sprak minister van Boetzelaer nog een .kort woord. Daarbij maakte hij de opmerking, dat de gedachten- wisselingen op een prettige en openhartige wijze werden ge houden. Ook minister Bevin gewaagde in zijn slotwoord van een pret tige bijenkomst. Volgens Silvain Mangeot, Reuters diplomatieke correspon dent, heeft Ernest Bevin Maan dag ter conferentie een uitge breid rapport uitgebracht over de Berlynse kwestie. ALS ONDER VRIENDEN. Van Nederlands zijde merkte men na afloop op, dat er inder daad een sfeer heerste als van onder vrienden. Het Duitse probleem heeft tijdens de bij eenkomsten een belangrijk punt DE LUCHTBRUG NAAR BERLIJN IamerikaanseI FRANKFORT Misbruikte Nederland de Palestijnse kwestie? DE REPUBLIEK BEWEERT HET Dr. Tjoa Sek Ien, laatstelijk vertegenwoordiger der repu bliek bij de Veiligheidsraad, heeft op een persconferentie de Nederlanders er van beschul digd, dat 'zij pogingen deden handelsovereenkomsten af te sluiten met bij de Veiligheids raad aangesloten landen, om hierdoor steun in de Veilig heidsraad te krijgen. Voorts onthulde Tjoa, dat Nederland de Palestijnse kwes tie gebruikt om de steun van Egypte te verkrygen. Hij zei- de, dat Nederland Egypte zyn stem in de assemblee der Ver enigde Naties had beloofd, in dien Egypte zyn erkenning van de republiek zou intrekken. Tjoa voegde hieraan toe, dat hy positief kon verklaren, dat Egypte dit voorstel had afge wezen. A. M. Dasaad, grootindustri eel in Indonesië, noemde te genover Aneta het Fox con tract „het verkopen van Indo nesië aan een stelletje avontu riers, die denken in troebel water te kunnen vissen". Da saad was adviseur van de re publikeinse delegatie bij de conferentie van Havanna. Dasaad zeide, dat alles een gevolg was van de onkunde van Soemitro en de zijnen, die leken zijn op het gebied van de internationale .handel. De re publiek zou goed doen deze lieden terug te roepen, aldus Dasaad. Mevr. Muyzenberg lid der Tweede Kamer. In verband met het niet aan nemen van zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer door de heer G. van Praag (C.P.N.) te 's-Gravenhage, is in diens plaats benoemd mevr. W. van den Muyzenberg—Willemse te Amsterdam. Transport-vliegtuig neergestort bij Parijs. Naby Parijs is een Cormoran- vliegtuig neergestort, waarbij 5 inzittenden om het leven kwamen. Het was een trans porttoestel, dat 134 passagiers en 13 ton vracht kan vervoe ren. Aan het toestel is 18 maanden gebouwd, van bespreking uitgemaakt. Daarbij is van de zijde der Be- nelux-landen gewezen op het grote belang, dat ook deze lan den bij dat probleem hebben en bij zijn oplossing. Ook de Bene- lux-landen dienen daarin ge kend te worden. Minister Bidault heeft nog 't plan ter bespreking voorgelegd over de vorming van een fede raal parlément in Europa. Minister Bevin zou deze ma terie liever willen overlaten aan de particuliere organisaties. In beginsel zeide hij ten opzichte daarvan gunstig gestemd te zijn, zoals vroeger. HET COMMUNIQUE. De voornaamst punten van het communiqué zijn: 1. De Raad heeft op ruime wijze van gedachten gewisseld over een aantal internationale problemen, welke van onmid dellijk belang zijn voor de vijf landen, met inbegrip van het Duitse problem. Deze gedach- tenwisseling heeft 't overduide lijk gemaakt, dat de ministers het geheel eens waren. 2. De ministers brachten hun vast besluit tot uitdrukking, om de samenwerking der vyf op al le terreinen van het Brusselse verdrag, met inbegrip van het economische en financiële, te consolideren en uit te breiden. 3. In overeenstemming met andere gelijkgezinde staten heb ben de vyf regeringen verder besloten al het mogelUke te doen hun onafhankelijkheid, hun in tegriteit en hun instellingen te verdedigen. NIEUWE COMMISSIES. Er werden over de besprekin gen van de culturele en sociale samenwerkingen aparte mede delingen verstrekt. Binnenkort zal een commissie van deskundigen bijeengeroepen worden, die nader zal bestude ren hoe de culturele uitwisse ling in de practijk bevorderd kan worden. Andere deskundi gen zullen nagaan hoe de sa menwerking op het gebied der sociale zekerheid, der oorlogs pensioenen, der emigratie en der arbeidsvoorwaarden gesti muleerd kan worden. Bevin ontving Nederlandse vakverenigingsleiders. Toen minister Bevin naar Holland ging gaf hij de wens te kennen enkele oude vrien den te willen ontmoeten. Deze oude vrienden waren enkele Nederlandse vakverenigings leiders en Bevin stelde er veel prijs op de kennismaking te hernieuwen. Onmiddellijk nadat de confe rentie der ministers van bui tenlandse zaken geëindigd was, ontving hij op de Britse am bassade de heren E. Kupers van het N.V.V., M. Ruppert van het Christelijk Nationaal Vakverbond, A. G. de Bruyn van de Nederlandse Katholie ke arbeidersbeweging en E. Kievit van de Nederlandse Transportarbeidersbond. De heer J. Brautigam van de Ned. Transportarbeiders- bond, die eveneens uitgenodigd was, kon niet aanwezig zyn, daar hij te Oslo vertoeft. Bevin toonde in het bijzon der belangstelling voor de ont wikkeling van de vakvereni gingsbeweging in Nederland. ...begint te Arnhem het proces-Christiansen; ...herdenkt België de troonsbestijging van Ko ning Leopold I; ...is het 150 jaar gele den, dat Napoleon bij de Pyramiden een grote overwinning behaalde. Heeft Dr. Beel moeilijkheden? De kabinetsformateur dr. L. J. M. Beel heeft de heren mr. P. J. Oud, de vice voorzitter van de Raad van State jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, de voorzitter van de Tweede Ka mer mr. J. H. R. van Schalck en jhr. mr. M. van der Goes van Naters ontvangen. Ook de minister van Socia le Zaken, de heer W. Drees, werd door dr. Beel ontvangen. Minister-president dr. Beel heeft Dinsdagavond op het pa leis Soestdijk aan de Prinses- Regentes een tussentijds rap port uitgebracht in verband met de kabinetsformatie. Rust in Palestina keert terug. Reuter meldt, dat de rust in Palestina terugkeert nu de waarnemers van de V.N. hun posten weer betrekken. De ge vechten komen langzaam aan tot. stilstand. Canada en de V.S. in de militaire commissie der Westeuropese Unie. De Ver. Staten en Canada hebben een uitnodiging aan vaard om toe te treden tot de militaire commissie van de West-Europese Unie. De Amerikaanse vertegenwoordigers die binnenkort in Londen worden verwacht, zullen de Europese militaire des kundigen, die daar reeds in vergadering byeen zyn, terzyde staan bij de voorbereiding van plannen ter bescherming van West-Europa bij een eventuele aanval. Deze vertegenwoordigers zul len slechts „waarnemers" zijn, daar Amerika geen lid is van de West-Europese Unie. Aan het oordeel der waar nemers zal echter ongetwij feld grote waarde worden ge hecht, vooral in verband met de voorgestelde Amerikaanse militaire hulp aan de West- Europese landen. De militaire commissie van de West-Europese Unie komt wekelijks onder strikte geheim houding in Londen bijeen. Dan worden de plannen besproken voor de verdediging van West- Europa en de mogelijke stand aardisatie van Amerikaanse, Canadese en West-Europese militaire uitrusting. ATLANTISCH BLOK. In Londen wordt het toetre den van de V.S. en Canada tot de militaire eommissie be schouwd als een bewijs, dat. het zogenaamde „Noordatlantische verdediginsblok" oorspron kelijk een idee van Churchill thans in wording is. De West-Europese Unie is thu-ns verzekerd van militaire hulp van overzee. Men meent, dat het zenden van de Amerikaanse en Cana dese waarnemers het resultaat is van de kortelings te Wash ington gehouden besprekingen der zeven mogendheden en van de Franse peilingen naar de juiste omvang van de mili taire hulp, welke van de Ver. Staten verwacht kan worden. Het nieuws over de Ameri kaanse en Canadese deelne ming is van grote invloed ge weest op de Ha'agse conferen tie. De keuzebonnen blijven voorlopig. In tegenstelling tot hetgeen dezer dagen in enkele bladen met betrekking tot de brood, graanpositie van ons land is gepubliceerd en waarby vrij al gemeen werd gesproken over afschaffing van de keuzebon nen voor vermicelli en gebak met ingang van 1 Augustus a.s., deelt het ministerie van landbouw, visserij en voedsel voorziening mede, dat een be slissing hierover nog niet is genomen, zomin ten aanzien der herziening zelf als ten aan. zien van de datum. De thans geldende bepalingen bly ven dus voorshands volledig van kracht. ALLEEN BROOD VOOR OOSTMARKEN. Het Russische aanbod om 100.000 ton graan naar BerlUn te zen den is in het Westen zeer sceptisch ontvangen. In Washington wordt 't als een duidelijke propaganda-manoeuvre beschouwd. Als de Sowjet-Unie werkelijk er voor wil zorgen, dat de Duit sers goed gevoed worden, dient de blokkade opgeheven te wor den en het voedsel zal Berlijn toestromen, zo luidt het commen taar. Of edelmoedig gebaar? Het Russische aanbod werd gedaan in een officiële medede ling aan de burgerbevolking. Daarin werd verklaard, dat de Sowjet-Unie had besloten de toestand voor de burgerbevol king van Berlijn te verlichten. Iedere inwoner van Berlijn, in welk dictrict hij ook woont, kan binnen de bestaande gren zen op zijn bonkaart brood en andere levensmiddelen kopen in de winkels van de Sowjet- sector. Voorwaarde ife dat be taald wordt met de Oost-Mar ken. De moeilijkheid zit in dit laat ste zinnetje. Daarmee worden de Duitsers gedwongen alleen 't Sowjet-geld te gebruiken, ter wijl de Russen op die manier de controle zouden verkrijgen over de voedseldistributie in ge heel Berlijn. De communistische kranten in Berlijn tonen zich zeer inge nomen met het Sow jet-aanbod, dat beschreven wordt als „een zeer edelmoedig gebaar", dat alle bluf over de luchtbrug te niet doet. BIDAULT WENST MATIGING. In Parijs meent men, dat de Haagse conferentie een succes is geworden voor de politiek van matiging tegenover de Sowjet- Unie, zoals voorgesteld door Bidault. De Fransen en Britten willen aansturen op een viermogend- hedenconferentie over Berlijn. De Ver. Staten zouden thans, in tegenstelling tot een week gele den bereid zijn, daaraan hun goedkeuring te hechten. Te Parijs beschouwt men de kansen, tenslotte zonder een ge wapend conflict tot een regeling van de Berlijnse kwestie te kun- Ronselaar gaat 20 jaar achter slot en grendel. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde de 50-jarige G.H.H.S. tot een gevangenisstraf van 20 jaar en ontzetting rechten voor de tijd van het leven. De veroordeelde was tydens de Duitse bezetting werkzaam als aanwerver van Nederland se jonge mannen voor de S.S. Bovendien had hij zich schul dig gemaakt aan verraad en mishandeling. Zaak tegen bunker- bouw-directeuren in cassatie. De procureur-fiscaal bij het Haags Bijzonder Gerechtshof heeft beroep in cassatie inge steld tegen de sententie van dit Bijzonder Gerechtshof, waarbij de directeuren der N. V. Amsterdamse Ballast Mij. en Hollandse Beton Mij. van alle rechtsvervolging werden ontslagen. Op grond van een amnestie- besluit van Klement Gottwald zijn in 't totaal 3.844 personen uit Tsjechische gevangenis ontslagen. Herstel van Vlissingse binnenhavens, Tweede haven in September gereed. Wie van een drukke haven spreekt, krijgt visioenen van scheepsmasten en rokende schoorstenen, van rammelende kettingen en vreemde zeelui, van laden en lossen, van kra nen en vemen. Een bedryvige haven immers betekent een drukke scheepvaart. In de Vlissingse binnenha vens is het echter druk zón der schepen. Grote zware vrachtauto's ryden af en aan, centrifugaalpompen draaien on vermoeid, bulldozers graven zich een weg door enorme massa's zand. Deze ongewone bedrijvigheid is zeer verblijdend, want lang zaam maar zeker gaat hier door het herstel van de bin nenhavens vooruit. Dat is no dig! Vlissingen kan zijn bin nenhavens niet missen. Wan neer de eerste gereed zal zyn, betekent dit dat Vlissingen 900 m, loawal meer krijgt, bij het gereedkomen van de twee de binnenhaven wederom 500 m. Blijven de werkzaamheden in hetzelfde tempo opschieten, dan zal de tweede binnenhaven in de loop van September ge reedkomen. De klinkerbestra ting zal weer in orde zijn, de verbinding met de Prins Hen- drikweg hersteld, de aanvoer van materialen voor de weder opbouw van Vlissingen en een gedeelte van Walcheren kan dan worden opgevoerd. VOORSPOEDIG HERSTEL. Het herstel is tot nu toe goed gegaan. Met herstel werkzaamheden mag men nooit te optimistisch zijn. Een nieuw werk kan vrij nauwkeu rig worden geprojecteerd, ook wat betreft de tyd van uitvoe ring. Restauratiewerk echter hangt meestal een beetje in de lucht. In grote lijnen kan de uitslag wel worden berekend, maar het zijn juist de details, waarop het hier aankomt. De uitvoering van herstelwerk zaamheden is daarom sterk improvisatorisch getint: on verwachts staat men voor on voorziene moeilijkheden. Dit bleek maar al te zeer bij de eerste binnenhaven. Men meende n.l. nog gebruik te kunnen maken van de oude funderingen van de havenmuur. De vernielde kadewand zou worden afgebroken tot 3 meter beneden N.A.P. Daarop zou een nieuwe kademuur komen. Het bleek echter, dat de fun deringen door de explosies van de Duitse springladingen ern stig waren ontzet. Het was daarom niet mogelijk dit plan uit te voeren. Intussen staat nog niet vast, wat nu zal ge beuren: of men een stalen dam- wand zal gebruiken of een be tonnen havenmuur bouwen. De beslissing is afhankelijk van diverse factoren, zoals b.v. de ijzerpositie. Een stalen dam- wand kost nu eenmaal grote hoeveelheden ijzer, terwijl be ton ook niet overvloedig ge maakt kan worden, want daar bij moet weer rekening worden gehouden met de cementpositie van ons land. TEGENVALLER. Over het geheel genomen is het feit, dat men de oude fun deringen niet meer kon gebrui ken een tegenvaller. De werk zaamheden zyn er enigszins door vertraagd. Aanvankelijk dacht men voorjaar 1949 met de eerste binnenhaven gereed te komen, doch het laat zich aanzien, dat het nazomer 1949 zal worden. Niettemin is men niet ontevreden. Tot nu toe is verder alles van een leien dak je gegaan. De zachte winter maakte het mogelijk door te gaan met betonstorten. De re gen heeft wel enigszins nade lig gewerkt, maar in 't alge meen was het weer niet slecht voor dit soort werk. Thans ligt de eerste binnen haven droog. De tweede bin nenhaven heeft men niet drooggemalen. Om verschillen de redenen was dat niet moge lijk, de „Vlismar" kon b.v. niet worden geïsoleerd. Trouwens hier is een stalen damwand geslagen, zodat het droogleg gen niinder noodzakelijk was dan in de eerste. Van het over gebleven damwand materiaal eis in de eerste binnenhaven een dam gemaakt, waarna het wa ter uit de haven is gepompt. Ruw geschat een half millioen kubieke meter. Verscheidene wrakken kwamen te voor schijn. De bodem van de haven is echter nog te zacht om er over te lopen, de regen heeft daaraan geen goed gedaan. De wrakken zijn dus nog niet on derzocht. Veel byzonders schijnt het echter niet te zyn. VOORUITGANG. Met man cn macht wordt er gewerkt om de havens weer m orde te brengen. Grote zee schepen zullen straks in de binnenhavens niet kunnen me ren, flinke kustvaarders even wel zullen geen moeite hebben om binnen te komen. De diep gang van deze schepen ls on geveer 3.60 m. en de havens zyn daarop berekend. Wanneer zich niet teveel on verwachte complicaties voor doen, waardoor de werken stagneren, zal het dus niet te lang duren of de Vlissingse binnenhavens zullen weer als vroeger schepen van heinde en ver kunnen ontvan gen. nen komen, nog steeds als gun stig. Men baseert zich daarbij op de overtuiging, dat Sowjet-Rus- land geen oorlog wenst doch wel uitbuiting van alle gelegenheden tot propaganda. Generaal Clay, de Ameri kaanse opperbevelhebber in Duitsland, is per vliegtuig naar Washington vertrokken voor overleg. Hij zal voor Maandag a.s. weer in Duitsland terug zijn. Nog geert beslissing over Italiaanse mijnarbeiders. De mynindustrieraad behan. dolde de kwestie van de wer ving buitenlandse arbeiders. Ir. Paulen verstrekte inlichtingen over de werving van Italiaan se arbeiders. De commissie voor de wer. ving heeft zich enige dagen geleden in België op de hoogte gesteld van de toestanden en ervaringen aldaar met betrek king tot de Italiaanse arbeids krachten. De commissie zal ten spoedigste schriftelijk verslag aan de raad uitbrengen. Na kennisneming hiervan zal deze - opnieuw bijeenkomen om zyn standpunt te bepalen. De raad besloot voorstellen over verbetering van de ar. bcidsvoorwaarden der mijn werkers, in eerste instantie te doen behandelen door een com missie. Australië is bereid 200.000 Europese ontheemden, bij voor keur uit de- Baltische landen, op te nemen. In het Departement van buitenlandse zaken Is Maandagoch tend de vyf-mogendheden-conferentie begonnen. Onze minis ter van buitenlandse zaken mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout opent do conferentie. Tegenover hem zittend links de Britse minister van buitenlandse zaken Ernest Bevin, twee stoelen verder de Franse minister van buitenlandse zaken Georges Bidault en aan het hoofd van de tafel de Belgische vertegenwoordiger Paul Spaak. Zij propageerden geweld tegen de staat. De Amerikaanse communistische party heeft Dinsdagavond medegedeeld, dat haar voorzitter, William Forster, en haar secretaris.generaal, Eugen Dennis, zjjn gearresteerd op grond van „een monsterachtige in elkaar gezette beschuldiging". Forster en Dennis hebben volgens de mededeling krachtig tegen hun arrestatie geprotesteerd. Op borgtocht vrijgelaten. Voorts zijn vier leidende New Yorkse communisten gearres teerd. Zij rijn: Benjamin Davis, gemeenteraadslid, John Wil liamson, de vakverenigingsse cretaris van de partij, Henry Winston, de organisatie .secre taris van de partij, en Jacob Stachel, de opvoedings-secreta- ris der partij. Deze vier leiden de Communisten werden er van beschuldigd „samen te zweren om het omverwerpen van de Amerikaanse regering door middel van geweld te onderwij. zen en uit te lokken." Te Detroit werd Carl Win ters, voorzitter van de partij raad in de staat Michigan en lid van het bestuur der partij, gearresteerd. BOGTOCHT GEËIST. De partijleden, die te New York zyn gearresteerd en die Handdoeken voor kantoren en fabrieken. Naar het A.N.P. verneemt zal voor kantoren, bedrijven en fabrieken de gelegenheid open gesteld worden, om handdoe ken aan te vragen. Aan kan toren zullen zes textielpunten (recht gevende op het kopen van twee handdoeken) wor den toegewezen voor de eerste vijf personen en drie punten voor elke vijf personen meer. Aan bedrijven en fabrieken kunnen negen punten (recht gevende op 't kopen van drie handdoeken) toegewezen wor den voor elke vyf personen. Vergadering Eerste en Tweede Kamer. De belde Kamers der Sta- ten-Generaal zullen op Zater dag 24 Juli a.s. In verenigde vergadering om 14.45 uur in het gebouw der Tweede Ka mer bijeenkomen. allen lid zijn van het partijbe stuur, verklaarden niet schul. dig te zijn. Een borgtocht werd gesteld op 5000 dollar voor ieder. Winters werd er van be schuldigd te hebben samenge zworen om de regering door geweld omver te werpen en deel te hebben genomen aan een samenzwering, welke zou hebben beoogd de trouw aan de Amerikaanse strijdkrachten te verminderen. De borgtocht voor hem werd gesteld op 10.000 dollar. Behalve de zeven leiders, die tot nu toe werden gearres teerd, worden er thans nog vyf door de politie gezocht. Tot de vijf communisten, die nog worden gezocht, behoort John Gates, hoofdredacteur van de New Yorkse Daily Worker. VRIJGELATEN. De zes te New York gearres. teerde communistische leiders^ die Dinsdag voor het gerecht verschenen, werden vrijgelaten en onder de hoede van hun eigen advocaat gesteld, nadat de federale rechter Leibell was medegedeeld, dat het wegens het late uur onmogelijk was de borgtocht te verschaffen. De rechter bepaalde, dat de zes communistische leiders Woens dagmorgen opnieuw in de rechtszaal moesten verschynen voor het afdragen van de borg tocht. WARM. Geldig tot Woensdagavond. Aanvankelijk droog weer met tydelijke opklaringen en hogere temperaturen dan gis teren. Tegen de avond kans op onweersbuien. Matige, later vooral aan de kust tydelijk krachtige naar Zuidelijke rich tingen draaiende wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1