Directorium voor Indonesia Nationaal program van de Djocja-republiek NIEUWS UIT ZEELAND H. M. de Koningin zal Sluis bezoeken Veilingsvereniging „Zuid-Beveland" in 1947 Een verzoek van de deelstaten Een Nederlander als Hoge Commissaris. Over de inhoud der resolutie, Welke door en op initiatief van Anak Agoeng en Adil Poeradi- redja, de minister-president van Oost-Indonesië en de Pa- soendan, door de te Bandoeng gehouden conferentie van de leiders der deelstaten werd aangenomen en die Zaterdag aan de luit.-gouverneur-gene- raal is aangeboden, wordt zo wel in officiële kringen der fe derale regering als m officiële Ned. kringen to Batavia het grootste stilzwijgen in acht ge nomen. In politieke kringen te Batavia is deze resolutie intus sen het afgelopen weekeinde zeer druk besproken. Van betrouwbare zyde ver neemt Aneta dat de resolu tie met do ifcüaraan verbon den conclusies zou neerko men op het verzoek tot In stelling van een uit drie per sonen bestaand directorium met presidentiële bevoegdhe den. Daarnaast zou een hoog commissariaat worden inge steld als vertegenwoordiging van do souvereine Ned. rege ring. Het uitvoerend orgaan zou bestaan uit een college van secretarissen van staat, waarvan de samenstelling anders zou dienen te z^jn dan die van de huidige pre- fedcralo regering, en zou met name meer Indonesiërs be vatten. Tenslotte zou een se naat worden Ingesteld, be staande uit de leiders der deelstaten. Deze resolutie zou ter kennis worden gébracht van de repu blikeinse regering, doch indien deze de daarin vervatte voor stellen niet bevredigend zou achten, zouden de federalisten door deze afwtfzing hun plan nen niet wijzigen en voortgaan op de thans ingeslagen weg, met dien verstande, dat uiter aard de Ned. regering heeft te beslissen of zij accoord gaat met de inhoud en de strekking van deze resolutie. NOG NIET NAAR DJOCJA. Het staat thans wel vast, dat de deputatie der conferen tie onder leiding van Adil Poe- radiredja, in de eerstkomende dagen nog niet naar Djocja zal vertrekken. Naar verluidt, zal de resolutie ter kennis worden gebracht van de voor lopige federale regering, aldus bericht „De Nieuwsgier" van Maandag. In verband met dit bericht gaf men in politieke kringen te Batavia aan Aneta te verstaan, dat de heer Poe- radiredja mogelijk naar Djoc- iakarta zal gaan, als de voor lopige federale regering de re solutie in beschouwing heeft genomen en er haar oordeel over heeft uitgesproken. Intussen vertrekt Dinsdag prof. mr. K. Enthoven, nieuw benoemd secretaris van staat voor staatkundige hervormin- Sen, naar Nederland, met me eneming van een schets voor staatkundige hervormingen, welke schets werd opgesteld na overleg met de voorlopige fede rale regering. Deze schets was reeds lang in bespreking voor dat de leiders der deelstaten vorige week te Bandoeng bij eenkwamen. DE SOUVEREINITEIT. In welingelichte kringen gaf men aan Aneta te kennen, dat aanneming door de Ned. rege ring van de Bandoengse voor stellen zou betekenen, dat de richtdatum van 1 Januari 1949 als datum van overdracht der souvereiniteit aan de Verenig de Staten van Indonesië niet meer die urgentie zou hebben, welke zij had, aangezien de voorstellen neerkomen op een practtsch volledige Interne overdracht van de bevoegdheid. Intussen hebben republikeinse kringen te Batavia verklaard, dat de republiek waarschijnlijk geen oplossing der politieke problemen zal accepteren, wel ke zouden omgaan buiten de onder auspiciën der C. V. G. D. gehouden besprekingen tussen Nederland en de republiek. TOCH NAAR DJOCJA. Nader wordt geméld, dat de delegatie, die naaf Djocja ver trekt, Maandag zou afreizen. Prinselijk paar naar Olympische Spelen. In een interview met een verslaggever van Het Parool heeft Prins Bernhard ver klaard, dat hij in ieder geval alle ruitersport tijdens de Olympische Spelen zal bijwo nen en verder, indien moge lijk, de finales van het voetbal en hockeytournooi en de finales athletiek en zwemmen. Ook de Prinses Regentes zal naar Londen gaan ter gelegenheid van de Spelen, waarschijnlijk begin Augustus. Deventers school jeugd fuift te graag. Bij de overgangsexamens van de leerlingen der hogere han delsschool en H.B.S.-A te De. venter is ruim 48 afgewe zen. Volgens de directeur is dit geen gevolg van domheid. Er zijn volgens hem te veel feest jes en er is een schrikbarend verzuim. Leerlingen uiten zich in café's branieachtig over hun directeur en leraren; ouders luisteren te veel naar hun praatjes. Onteigening van het Nederlands grondbezit en ondeme mingen. Aanslag op de Japanse Communlstenlelder. Do secretaris-generaal der Japanse communistische party, Tokoeda, is aan linker arm en heen en aan zyn hals gewond tengevolge van een tegen hem gerichte bomaanslag. Tokoeda, die lid is van de landdag, voerde juist het woord ln het stadhuis van Saga, op het eiland Kloesjioe. De bom, die van eigen maak sel was, werd van een tribune naar hem geworpen en kwam terecht bij zijn voeten. Tokoeda wankelde even, doch slaagde erin nog 30 minuten te blijven staan om zyn toespraak af te maken. De artsen verklaren, dat hij op 38 plaatsen gekwetst is, doch dat zijn toestand niet ernstig is. De aanvaller, een 28-jarige mijnwerker, heeft zich vrijwil lig aan agenten van de Ame rikaanse contra-spionnage overgegeven. Erkenning van revolutionnaire staten. „Antara" meldt, dat in de Maandagmiddag voortgezette vergadering van de politieke partijen te Djocja 5 van de 12 artikelen van het nationaal program zyn aangenomen, waaronder artikel 1, betreffen de de status van de staat. De vergadering zal Woensdag a.s. worden voortgezet. Na de wijziging luidt artikel 1 als volgt: „Verdedigen van de souve reine staat van de republiek Indonesia, welke op 17 Augustus 1945 geprocla. meerd werd en de stryd zo danig te voeren dat op 1 Ja nuari 1949 op zyn laatst de nationale, souvereine en on. afhankelijke staat Indonesië, welke heel Indonesië omvat, zal zyn gevormd, geboseerd op het geloof aan God. Indo nesisch nationalisme, volks- souvoreiniteit, menseiykheid en sociale rechtvaardigheid." HET BUITENLAND. Artikel 2 betreffende de bui. tenlandse betrekkingen, luidt na wijziging als volgt: „Uit breiding, verdediging en ver volmaking van de betrekkin, gen met-het buitenland." Aan dit artikel werd nog een lid toegevoegd, luidende: „De er kenning van de nieuwe staten ontstaan als resultaat van een revolutie." Lid 7 luidt als volgt: „Actieve en offensieve diplomatie en daar zoveel mogelijk bekendheid aan ge ven." Aan artikel 3 betreffende de defensie wordt nog toegevoegd de zin „totale volksverdediging tegen het kolonialisme." NATIONALISATIE. Artikel 4 lid 3 betreffende de economie, luidt na wijziging Sport Goede (ftestatle van Nel Karelse. EERSTE OP HET NUMMER VERSPRINGEN. Zondag verscheen de na' nale athletiekploeg aan de start op de Nenrjto-baan te Rotterdam. De damesploeg wist enkele uitstekende prestaties to leveren, die met het oog op de Olympische spelen beloften inhouden. Het Nederlands re cord op de 4 x 100 yards werd met 0.3 sec. verbeterd en ge bracht op 48.5 sec., hetgeen slechts 0.1 sec. boven het we reldrecord is. Met Fannie Blan- kersKoen, die niet aan de wedstrijden deelnam wegens een lichte blessure, moet dit record binnen het bereik van onze dajnes liggen. Op het nummer vèrspringen bezette Nel Karelse de eerste plaats met een fraaie sprong van 5.71.5 m. Do heren leverden minder opvallendo prestaties. Wim Siykhuis won de 3000 m. onbe dreigd, de Ruyter won de 800 m. en 1500 m., Jan Zwaan liep de 100 m. in 10.7 sec. en ten slotte zegevierde de Bruyn by het discuswerpen over Houtza ger. als volgt: „De staat nationali. seert de vitale bedrijven, het transport te land, ter zee en in de lucht, verbindingen, elec- triciteit, gas, water, het mijn wezen, de voorlichtingsappa raten, die voor de regering van nut zijn, indien nodig tegen schadevergoeding." Artikel 5 betreffende agraria wordt uitgebreid met een lid, welke dan 't 4e lid wordt, lui dende: „Opheffen van particu lier landbezit." Lid 3 na wtjzi. ging wordt: „Het afstaan van meer gronden aan de landbou wers door teruggave van gron den van erfpachtspercelen, kleine landbouw, concessies en landerijen, die inderdaad niet gebruikt zijn." (De hier genoemde vormen van grondbezit hebben betrek, king op Nederlands bezit. Red.) Deze vergadering werd bij gewoond door 19 partijen. De vertegenwoordiger van de Par- tai Socialis Indonesia was niet aanwezig. gT Baby-keuring In het Amsterdamse City-theater wordt t.m. Vrijdag een baby-concours gehouden. Moeders kun nen er met hun kleuters tot 2 jaar aan mee doen. De jury bestaat uit Bob Wallage (van de hersen gymnastiek) en Snip en Snap! Dat deze „artisten" zich voor een dergelijk gedoe lenen is tot daaraan toe. 'Zij zoeken alle drie hun kunstheil immers nog al laag bij de grond en blijven dus in stijl. Maar moeders, die met him ba- bies op dergelijke con coursen leuren, verdienen iets. Met de mattenklop per, zei mijn grootvader vroeger. „Amstelstroom" nog niet vlot. De bemanning van de Zon dag gestrande „Amstelstroom" zal voorlopig op het eiland Lundy blijven en men wil trachten met hoog .water het schip vlot te krygen. De toestand, waarin het schip zich bevindt is verre van roos kleurig. Er is sprake van, dat door de maatschappij te Bristol 'n schip gecharterd zal worden om de dienst Amsterdam- Bristol te kunnen blijven voortzetten. De Hollandse Stoomboot My. heeft in de oorlogsjaren zeer ernstige verliezen gele den, vrijwel de gehele vloot ging verloren. Het verlies van de Amstel stroom" zou derhalve voor de maatschappij een ernstige lag betekenen. Vier leden van de Amstel- stroombemanning zijn door de reddingsboot van Appledore van het eiland gehaald. Twee van hen ontvingen medische behan deling. De stuurman vertelde, dat de klimpartij een uur geduurd had; De Amstelstroom bevindt zich in een „tamelijk slechte" toe stand. De lading spoelt weg. Men ziet thans de mogelijkheden tot berging onder het oog. De snelle post. Dat de post snel werkt is bekend, doch de postbode die onlangs in Bolsward een brief bezorgde, was de laatste scha kel in een wel zeer vlotte be stelling. Hy bezorgde nl. bij de heer J. Vanderburg te Bolsward een brief tut Mukwonago (Wlnconsin V.S.) die de vorige dag aldaar gepost was. De Ronde van Frankrijk. Bartali houdt de leiding. De uitslag van de 16e etappe van de Ronde van Frankrijk luidt als volgt: 1. Van Dijck (België A) 6 uur 44 min. 07 sec.; 2. Ockers (België A) zelfde tijd; 3. En. gels (België B) 6.44.25; 4. Ba- ratin (He de France, Noord- Oost) 6.44.39; 5. Geminiani (Centraal, Zuid.West); 6. Thie- tard (Parijs); 7. Piot (Parijs); 8. Brule (Parijs); 9. een-grote groep ex aequo, waaronder Impanis (België A), Bartali (Italië A) en Kirchen (Ned.- Luxemb.), allen in dezelfde tyd als Baratin. In het algemeen klassement behoudt Bartali de leiding, ge volgd door de Belg Schotte. Janssen kwam als 27e bin. nen en de Hoog als 35e. Voor beiden werd een tijd van 7 uur 06 min. 02 sec. genoteerd. In het algemeen klassement is Janssen 37, de Ruyter 43 en de Hoog 45. Olympisch vuur onderweg. By aankomst te Bari, waar het Olympisch vuur door een Brits zeecadet van de „White- sandbay" aan wal werd ge bracht, had zich een enorme menigte verzameld. -De fakkel werd overgenomen door een Italiaanse infanterie patrouille. Een officier bracht hier een groet aan alle athleten ter we reld. Hij zei: „Mag de Olympi sche fakkel de brenger zijn van de overwinning van lief de over haat, van vrede over oorlog. Laat dit vuur zijn een vuur van liefde en vertrou wen". Daarna begon de estafette door Italië op weg naar de Zwitsersche grens. Textielconflict'te Delanggoe opgelost. De staking te Delanggoe, die vier dagen heeft geduurd, is thans geëindigd door een over eenstemming tussen Moh Hatta, het bestuur van de Sobsi en het Repub. rijksbureau voor de tex tiel. De eisen der stakers zijn in principe ingewilligd en zij kre gen de opdracht, het werk Zon dag te hervatten. De arbeiders waren in staking gegaan in ver band met de weigering, om tex tiel te distribueren aan de „sei zoen-arbeiders". Het Fries Rundvee-stamboek kwam te Leeuwarden in algemene vergadering bijeen. Medegedeeld werd. dat de handel in stamboek vee in 1947, van een nog niet over troffen omvang was. De export was driemaal zo groot als in 1946. Het verkeer tijdens de Middelburgse feestweek. In verband met de feestelijk heden te Middelburg is een uitgebreide verkeersregeling opgesteld. Woensdag- en Donderdag avond zal de Markt van 8 u. afgesloten worden wegens de repetities voor het openlucht spel. Op de avonden van de uitvoering, Vrijdag- en Zater dagavond, wordt de Markt van half acht verboden ter rein voor elk verkeer. De plaatsen van afzeting zyn Vlasmarkt bij de Markt, de Langeviele en de Schuiffel- straat bij de Pottenmarkt de Korte Geere bij de Boden plaats, het terrein van de Stoomtram Walcheren, de Gravenstraat achter het Ker spel, de Zusterstraat bij de St. Jansgang, de St. Janstraat bij de Lange Delft, deze straat by de firma Helder, het open terrein tussen 'Nieuwe Burg en St. Janstraat, Nieuwe Burg by de Markt en de Lange Noordstraat achter het stad huis. Bewoners van huizen binnen dit gebied krijgen een speciale kaart, maar mogen niet voor hun woning gaan staan. Cafés en andere gele genheden zijn via de dichtst bijzijnde straat te bereiken Verkeersagenten zullen het verkeer omleiden. Zaterdagmiddag, wanneer de optocht door Middelburg trekt, mogen geen motorrijtui gen en andere voertuigen na 2 uur parkeren in de straten, die in de te volgen route zijn opgenomen. Als parkeerter reinen zijn aangewezen de St. Pieterstraat, het Koorkerkhof en de Bachtestene. Het publiek mag niet met de optocht mee lopen en geen serpentines wer pen. Personen, die er op wor den betrapt vuurwerk in de optocht .te gooien, zullen' de verdere dag in het cachot kun nen vieren. Langs de route zullen zich tien Rode Kruis en E.H.B.O.-posten bevinden. Westkappelaars dichten opnieuw hun dijk. DITMAAL IS HET GELUKKIG SPEL „Hoeveel zandzakken heb ben wij nodig en hoeveel bos sen rieshout? Denk om de stenen en vergeet je handblel- tje en de staeke niet!" Het is een sombere Zater dagavond in Westkapelle. De regen striemt onafgebroken op de daken van de noodwo ningen en verandert de kale vlakten in modderpoelen. Som ber is ook de cantine van het Zwitsers kamp, waar 21 dijk werkers staan te beraadslagen, het rijshout aan de voet. Wat is er gaande? Dreigt de nieu we dyk onder de aanzwellen de vloed te bezwijken? Zo erg kan het niet zyn, want de mannen dragen in- plaats van laarzen schoonge- schuurde klompen en hun glimlach duidt niet op komen de rampspoed. Integendeel, zij hebben plezieren wie zou dat niet hebben wanneer hij plotseling tot toneelspeler wordt gebombardeerd? Wat zich hier afspeelt is maar spel, de eerste repetitie voor de dijkwerkerscène in het open luchtspel „Mijn Schilt ende Betrouwen" Regisseur Abe leven, die 'bewegelijk tussen de Westkappelaars zijn aanwij zingen geeft, bedacht name lijk, dat niemand, ook de bes te acteur niet, zo realistisch het dichten van dijken kan suggereren als de mannen, die nog maar zo kort geleden met eigen handen, verbeten vechtend tegen het water, het Westkapelse gat gesloten. De dijkwerkers waren er direct voor te vinden. Zy heb ben nog hooit op de „planken die-de-wereld-verbeelden" ge staan, maar hun rol kennen zij prima, zodat er niet lang behoeft te worden gerepe teerd. „Die meneer is voor man en die meneer ook" zegt de spelleider, die om een pro motie meer of minder de haiid niet omdraait en dan komt er al iemand triomfantelijk met een bos rijshout op de nek aansjouwen. Anderen werpen stoelen, die als zandzakken moeten fungeren, tegen de vloer en weer anderen ma ken zich op te „tunen" (vlechten) of de „staeke" met een bijltje te punten. Maar de r%iseur ziet al ge noeg: waarom oefenen in een vak, dat je al zovele jaren uitoefent? Als de taken goed worden verdeeld, als er geen plankenkoorts optreedt (erg waarschijnlijk lijkt dit niet) d n za! het dichten van de dijken, waarna een reusachtige leeuw uit de golven zal ver rijzen, een prachtige climax worden, die de duizenden toe schouwers van het spel nog eens zal herinneren aan het grote werk dat voor de droog making van Walcheren is verricht. Overdracht van park als huldeblijk der Nederlandse studenten. Op 27 Juli a.s. Naar wij vernemen zal H.M. de Koningin op Dinsdag 27 Juli a.s. een bezoek brengen aan W. Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij zal zich des ochtends per trein naar Vlissingen begeven en van daar per boot naar Breskens, waarde een kort bezoek aan het gemeen- eeuwsa nipper* De opbrengst voor de Chris telijke Militaire Tehuizen bedroeg in Arnemuiden 136.—. Het voor dat doel opgericht comité bestond uit de heren P. v. d. Graaff, D. v. Belzen Jzn. en de dames J. Won- dergem en G. v. d. Gruiter. De heer M. Nieuwdorp te Sou burg behaalde aan de M.T.S. te Dordrecht het diploma werktuig kunde. Kerknieuws INTREDE DS. A. ELSHOUT. Zondagmorgen bevestigde ds. J. v. d. Berg uit Souburg de nieuwe Gereformeerde predi kant van Koudekerke, ds. A. Elshout uit Capelle aan de IJssel .Als tekst had ds. v. d. Berg gekozen Openb. 22 11 en Gen. 15 15b. Staande werd de nieuwe pre dikant Psalm 121 4 toege zongen. In de middagdienst deed ds. Elshout zyn intrede met Exo dus 14 19 en 20. Na de dienst spraken één der ouderlingen, ds. v. d. Berg, ds. Streefkerk namens de Clas sis Walcheren en burgemeester J. L. Dregmans. Een zwart glaasje. Twee eigenaren en een ex ploitant van drie bekende établissementen in Den Haag, die in totaal ongeveer 1200 li ter jenever gekocht hebben tegen pryzen, variërende van 15 tot 20 per liter, zijn verbaliseerd door de Delftse Pryscontröle. In totaal werd tegen zeven verkopers en ko pers proces-verbaal opge maakt. tehuis zal brengen. Ook te Schoondijlce en Oostburg zal het gemeentehuis worden bezocht, waarna H.M. te omstreeks drie uur des middags in Sluis zal ar riveren. By de grens der gemeente Sluis zal H.M. begroet worden door een deputatie van de Ne derlandse studenten, die als huldeblijk, ter gelegenheid van H.M.'s 50-jarig regerings jubileum een park op de wal len van Sluis zullen aanbie den. Na bezichtiging van 't park begeeft H.M. zich naar Hotel Sanders, waar zij te half vier wordt verwacht. Hier zal H.M. de Koningin het huldeblijk plechtig overdragen aan het gemeentebestuur van Sluis. Te ongeveer vier zal de terug reis naar Breskens aanvangen, vanwaar per boot wordt over gestoken naar Vlissingen. Van Vlissingen keert H.M. per trein huiswaarts. De P.Z.E.M.-salarissen. Vorige week vergaderde de vakgroep P.Z.E.M.-Midden zee land van d'e Algemene Bond van Ambtenaren in Vlissingen De bespreking van het ont werp voor ,de nieuwe salaris- regeling was het belangrijkste agendapunt. Het ontwerp, dat door een kleine commissie was voorbereid, werd ingeleid door de heer D. Forrer, hoofdbe stuurder van de A.B.V.A.. De vergadering nam het ontwerp daarna met algemenene stem men aan. Het ontwerp gaat nu naar het G.O. GEREFORMEERDE MEISJES IN TERNEUZEN BIJEEN. Te Terneuzen werd Zaterdag de provinciale bondsdag ge houden van de Zeeuwse Gere formeerde Meisjesverenigingen In de morgenvergadering wer den de verslagen uitgebracht, waarna mej. D. Jonkheer sprak over „Vele wegen leiden naar Rome". Ds. van S trien uit Delft sprak in de middagvergadering over: „Leven uit het geloof". Het slotwoord werd gesproken door Ds. H. Pestman uit Terneuzen. Voor bijna 4% millioen gulden geveild. De veilingsvereniging „Zuid- Beveland" komt Dinsdag 27 Juli a.s. in algemene vergade ring te Goes bijeen. Blijkens de jaarstukken wer den van 1 April 1947 tot en met 31 Maart 1948 in totaal 13.047.950 kg. appels, peren, pruimen en kersen geveild tot een bedrag van 3.111.960.44. Voorts werd geveild 1.116.886 kg. klein fruit tot een bedrag van 650.360.87; voor 342.878.59 aan warmoezerij- gewassen (vroege aardappelen en groenten), 41.702.07 aan afwijkende producten en diver sen en voorts 2.548.789 eieren tot een bedrag van 326.878.27. Totaal werd dus voor voor 4.473.780.24 geveild. De balans per 31 Maart 1948 geeft in activa en passiva een bedrag van 919.568.37 aan, met een voordelig saldo van 3722.50. Uit de rekening der inge houden veilingpercentages blijkt o.m. dat de materiaal exploitatie een voordelig saldo van 5311.36 opleverde, de exploitatie transportrekening 3617.81, de exploitatie Pak- station 6058. de exploitatie Koelhuis 15.773.34 en de ex ploitatie Eierveiling 50.46. Aan de vergadering wordt voorgesteld de navolgende per centages provisie te heffen: Aanvoerveiling: leden 5 gasten 7 Monsterveiling: leden 3 gasten 5 Hierin is 1 heffing begrepen voor het afzetfonds van het cen traal bureau der tuinbouwvei lingen. Het bestuur stelt verder voor het veilen van groenten en fruit statuair verplicht te stellen en een emballageloods te bouwen op het terrein van de voormalige stroopfabriek in de Poel. Zeeuwse gepensionneerden vergaderden. Zaderdag vergaderde te Middelburg de afdeling Zee land van de Algemene Neder landse Bond v. gepensionneer. den onder leiding van haar nieuwe voorzitter, de heer F. C. Wijsveld uit Vlissingen. Deze deelde in zyn openings woord o.m. mede, dat net aan tal leden steeds groeiende is en de 480 nadert. De secre taris, de heer Butler en de ex-voorzitter, de heer Dekker, waren door ongesteldheid af wezig. Daarom bracht de voorzitter in plaats van de heer Dekker, verslag uit van de Bondsraad-vergadering op 20 Ajoril te Utrecht gehouden. Tor afgevaardigden naar de algemene-vergadering van de Bondsraad op 30 ^uli a.s. te Zeist .werden benoemd de heren Wijsveld en Wollenberg. Namens het hoofdbestuur, was ter bijeenkomst ook aan wezig, de heer C. Foppele, lid der landelijke propaganda-com- missie, di© voor de talrijke aanwezigen, in een boeiend betoog schetste, welke gevol gen de gewijzigde, door de Kamer aangenomen, pen- sioenswet heeft en hoe de stand van zaken momenteel is, met het oog op het z.g. toeslagwetje. De voorziter, gaf daarna de richtlijnen aan voor de te voeren propaganda. Er zal o. m. naar gestreefd worden in alle delen van Zeeland samen komsten te beleggen voor en met gepensioneerden, die nog geen lid van de bond zijn. Militaire ouderdag. OOK VOOR ZEEUWSE MILITAIREN. De commandant van het 3e Territoriaal Bataljon, luit. kol. W. A. M. Loomans heeft de ouders van de militairen in zijn gebied uitgenodigd om Woens dag a.s. naar Vught te komen om daar een militaire ouderdag mee te maken. Daar dit derde Territoriaal Bataljon voor een derde deel uit Zeeuwen bestaat, die sedert 1 Juni j.l. onder de wapenen zijn, zal er ongetwy- feld veel belangstelling voor dit nieuwtje zyn. De ouders zullen een Inspec tie en een parade meemaken, mee-eten met de troep en voor gesteld worden aan de com pagnies- en pelotonscomman danten. Verder zullen zij de geestelijke en medische ver zorgers ontmoeten. De bevel hebber van het 3de militaire gewest, gen. maj. J. A. A. Sit sen, zal de ouders toespreken. BENOEMING. By Koninklijk besluit is aan gewezen tot plaatsvervangend lid in de Kamer van Burgerlij - ke Kinderzaken, tevens belast met de behandeling van Kin_ derstrafzaken, van de Arron dissementsrechtbank te Mid delburg, mr. C. R. R. van Rog. gen, vice-president van deze rechtbank, WALCHEREN Vlissingen Kermis begonnen. OPTREDEN VAN DE „RAMBLERS". Op de Nieuwendijk te Vlis. singen vermengen zich de geu ren van poffertjes, oliebollen en zure bommen met de gelui den van draaiorgels en piek. up-installaties. Kermis 1948 is begonnen. Het is maar een imi tatie van een „echte" kermis, tenminste dat vertellen de oudere Vlissingers. Zij doen sterke verhalen over vroeger. Er klinkt heimwee in hun stem, als ze het hebben over stoom, caroussels, vol schittering van spiegels en klatergoud. Misschien is de kermis niet meer als vroegerzelfs de kindercarroussel heeft 't draai orgel afgezworen en produ ceert „muziek in blik". De houten paarden draven niet meer op de maat van „Dichter en Boer", er staat geen houten poppetje meer met een stokje te slaan in de klankgaten van het wit gelakte en met goud afgebiesde draaiorgelAl. leen de „zweef" geeft nog on vervalste pierementmuziek. De romantiek is grotendeels ver dwenen, de microfoon en piek. up hebben hun intrede in deze wereld van vermaak gedaan. Toch heerst er op de kermis nog steeds die eigenaardige sfeer van vermaak, zuurstok ken en klatergoud. De jongeren vinden het prachtig. Ze drommen samen voor de „autootjes", waar Jan tje van de buurman met stra. lend gezicht zijn rrjprestaties tracht te verbeteren, ze kijken naar de malle grappen van de zotte clowns, turen naar de zonderlinge capriolen van de cake-walkbezoekers. Maandag was het reeds druk. De verschillende attracties werden goed bezocht. In het Concertgebouw traden de „Ramblers" op. De zaal was geheel gevuld en het populaire radio-orkest wist er de stem. ming uitstekend in te brengen en te houden. Niet alleen door de muziek, maar ook door de muzikale „sketches" van de bandleden. Vooral Wim Poppink en Ferry Barendse oogstten een uitbundig succes in „Tjon. ge, tjonge, tjonge, dat is mooi". BEVORDERINGEN R.H.B.S. Aan de R.H.B.S. te Vlissingen werden de volgende leerlingen bevorderd: Van eerste naar twee de klasse: la: Frans Bloos, Piet Geljon, Geo de Greef, Paul Groe- nenberg, Jan Guèrand, Joop Kampman, Anneke Kerkhove, Piet Knuijt, Bram Lokker, Carl Pusch, Piet Quite, Ton Telgenhof, Henk de Waal, Jacob Wisse, Bennie Wijtenburg, Kees Zandee. lb: Joop Dek, Wim van Delft, Els Frits, Nelleke Gilde, Ronny Groen, Rie Jobse, Carri v. Koeve- ringe. Bep Kooger, Lidy Kooman, Jan Lefeber, Tonny Macaré, Rinie Meijer, Jacob v. Sabben, Rinus Schoenmaker, Bram v. Schijndel, Hans v. d. Sloot, Corri Vierhout, Rudie Vleesdrager, Johan West- stratc. lc: Ans van As, Marina Baard, Lauran v. Dierendonck, Mathilda Elants, Henk Frenks, Piet van Gelder, Han Jonk, Adri Leinse, Jaap Lieuwen, Annie Peeman, Jan de Ridder, Adri Sanderse, Piet van der Slikke, Jan Steenaard, Willy Timmerman, Dini v. d. Vel de. 10 niet bevorderd. 2 herexamen. Van 2e naar 3e klasse: 2a Wim Adriaans, Frans v. d. Berg, Lien den Bleijker, Henk v. Damme, Wim van Dijk, Jan Gillissen, Frans Goet- hart, Adri Groenenberg, Betty Herman, Albert Hokkeling. Bet ty van Hijfte, Eddy Kas, Jan Langendijk, Mieke Lems, John ny Looisen, Theo Schroote, Gerda Valkier, Julie Woudenberg, Nico Zandee. W. Punt; 2b. Jan Dieleman, Jan Hollaers, Gerard Kentin, Willy v. Nek, Jenny de Ries, Ant. Smals, H. Tabak, S. Traast, P. de Vlieger, Els de Vries, H. de Vuijst, Rinus Weug, August Zaman, Lettie v. d. Hoof, Jo Cijsouw, Jean Antonisse, 2c. Suus Aarsens, Alie de Buck, Ko Deij, Magda v. Gijzen, Loes Gil lissen, Henk v. d. Graaf, Dini Hac- cou, David Hannewijk, Thea van Hijfte, Addy Jongepier, Adri van Maldegem, Hans Menheer, Lena ter Meulen, Tonny Noest, Nelly Ste- neker, Jan v. d. Woestijne, Els Woudenberg. 8 niet bevorderd. 3 herexamens. Van 3e naar 4e klasse: 3a, Jan van den Berg, Mies Blankert, Theo Bogaard, Cobi Bos, Casper Dekker, Wim van Eekelen, Cobi Eekman, Jan v. Gelderen, Sietje Grippeling. Carla Henning, Ineke Hubregtsen, Nico Kloet, Beb Knuijt, Jaap Koo ger, Joop v. Leeuwen, Jacques de Lege, Gerard Meulmeester, Frieda Moerel, Aleid v. Mourik, Netti Priester, Ria Ross, Jan Somers, Ko Stroo, Jan Weterings, Agatha van Sabben, Cobi de Nie, Jaap Jilleba. 3b. Astrid Bogerd, Daan Gillissen, Jan Grijff, Rinus van den Heuvel, Else Huijgens, Jan Jansen, Plet Kerkhove, Go de Kloe, Jopie Kok, Rie de Koster, Emmy Lefè- vre, Jan ter Meulen, Joop Nooijens, Dirk Oosterling, Leen Polderman. Ida Sanderse, Nora v.d. Schaaf, Rob Sorgedrager, Hans Tuinman, Piet de Visser, Jo de IWspelaere, Herri Cornelisse, 4 afgewezen, waarvan 1 door ziekte. 2 herxamen. Van de 4de naar de 5de klasse: A-afdeling: Jacques Abrahamse, Willy Broeksma, Tiny v. d. Ende, Henny Engels, Johan de Leeuw, Netty le Mahieu, Willy Merk, Rinus Nederhand, 4 afgewezen. 1 herexa men. B-afd.: 4b. Boudewijn Fregeres, Nico van Hoorn, Jan Kerpestein, Wim Louwerse, Bram Poppe, An dre Schoenmaker, Jaap Wiebes, Koos Wiebes. Jan Zwijgers, Gerard Bertijn, Lies v. Es, Frouk Grip peling, Gerard Rol, Rudi Speckens, Jan Steenaard, Ron Timmerman, Jaap de Waart, Rudi Wielema, Jan v. d. Hooft, Jan de Waard. Niet bevorderd 15. Herexamen 1. Zoutelande JUBILEUMFEESTEN. Woensdagavond besloot de Oranjevereniging te Zoutelande een feestdag te organiseren op 31 Augustus. Er zullen ver schillende volksspelen worden gehouden. Ook voor de school kinderen zullen wedstrijden worden gehouden met pryzen en tractaties. Verder wordt een optocht gehouden voor verenigingen en particuliere personen. De zang en muziekvereniging zullen concerteren. Ook worden er fraaie pryzen beschikbaar ge steld voor etalage- en gevelver siering. Als bijzondere attrac tie wordt nog toegevoegd een ringryderij met sjees in Zeeuws costuum, terwijl 's avonds een gedeelte van het dorp zal wor den geïllumineerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2