PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hard tegen hard in „de koude slag om Berlijn" Vijf-minister-conferentie in Den Haag begonnen BILT Truman ontbood de hoge militaire autoriteiten Het Zeeuwse Arbeidsbureau in 1947 "V. "Y .r Franse i regering afgetreden. Nog steeds vechten in Palestina. Vandaag Crisis van München thans geëvenaard 19!e Jaargang - No. 168 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Christelijke feestdagen. Dinsdag 20 Juli 19-1-8 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Viissingfen. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN £»-■ [?z"cJeSSidbixï. ABONNEMENTSPRIJS: 30 ct per week; f 3,75 per kwartaal; franco per post 4.— per kwartaal. Losse nummers 10 cent Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oost burg: Pr. Mauri tsstr. 12. tel. 102 - TeraeuzenBrouwerjjstr. 2 - Zlertkzee: N. Bogcrdstr C 160. tel. 26 DE RESTZETELS. Terwjjl de Nederlandse kie zers met spanning afwachten, of dr. Beel er in »al slagen een nieuw kabinet te vormen, klinken er protesten tegen de verdeling van de zogenaamde rest-zetels. Speciaal de Midden standspartij roert de trom en dat is begrijpelijk, want met name zij wordt het slachtoffer van het bestaande stelsel. Artikel 100b van de kies wet bepaalt namelijk, dat par tijen. die minder stemmen ver kregen dan de kiesdeler bij de zetelverdeling niet meetellen. Men heeft deze bepaling ge maakt omdat men het aantal kleine partijen zoveel mogelijk wil beperken en iedereen zal de juistheid van dit streven in zien. De jongste verkiezings uitslag leert evenwel, dat het stelsel toch wel ernstige onbil lijkheden kan veroorzaken. De Middenstandspartij kreeg bijvoorbeeld 82 van de kies deler. Geen zetel dus. De K.V. P. evenwel kreeg 31,04 maal de kiesdeler en32 zetels. Voor 0.04 van de kiesdeler dus een zetel, terwijl een ander met 0,82 van de kiesdeler niets krijgt! Even voorspoedig verging het de P. v. d. A. Zij behaalde 25,61 maal de kiesdeler. Vijf en twin tig zetels? Neen 27! Voor 0,61 van de kiesdeler dus twee zetels en al weer: een ander voor 0,82 niets. Wel heeft de Middenstandspartij reden tot klagen! Ook de andere partijen zijn er echter slechter afgekomen, dan de K.V.P. en de P. v. d. A. Zo behaalden de A.R. 13,21 maal de kiesdeler en de C.H.U. 9,19 maal. Zij kregen resp. 13 en 9 zetels. Terwijl dus de K. V.P. voor 4 van de kiesde ler een zetel kreeg, kregen de A.R. en de C.H. voor veel gro tere overschotten niets. Even onprettig ging het de Staatkundig Gereformeerden, die een overschot hadden van 0,37 en de Welter-mannen, dié een overschot hadden van 0,26. Dit alles spruit voort uit het bovengenoemde artikel 100b van de kieswet en uit het feit, dat de restzetels toevallen aan de partijen, die per toegekende zetel het grootste gemiddelde der stemmen behaalden. Een andere methode is de toekenning der restzetels aan de partijen met de grootste overschotten. Had men deze methode ge volgd, dan zouden de K.V.P. en de P. v. d. A. elk een zetel minder hebben gekregen en zouden de Staatkundig Gere formeerden en. Weiter elk een zetel meer hebben gehad. De Middenstandspartij zou natuurlijk ook dan nog buiten het parlement zijn gebleven, omdat zij nu eenmaal de kies deler niet haalde. Haar protest is dus nutteloos en wil zij ooit in het parlement komen, dan zal zij een volgende keer moe ten zorgen de kiesdeler wel te halen. De onbillijkheden, die het te genwoordige verdelingsstelsel aankleven, behoeven echter geen nadere toelichting. Het Wereldgebeuren In Augustus de beslissing verwacht, WIE ZAL TOEGEVEN Gewezen Tsjechisch minister in Londen. Vaclaf Majer, voormalig Tsjecho-Slowaaks minister van voedselvoorziening en leider van de anti-communistische vleugel van de sociaal-demo cratische partij, is Maandag uit Frankfort te Londen aan gekomen. Hij was tydens de sokolfeesten uit Praag ge vlucht. Majer heeft tjjdens de oorlog als Tsjecho-Slowaaks officier in Groot-Britannië ge diend. Stalin zendt artsen naar Togliatti. Togliatti is nu in zoverre hersteld, dat hjj de teugels van de par tjj^ vanuit zijn ziek bed in handen kan nemen. Volgens het communistische blad „La Republica" zijn twee Sowjet-Russische artsen, door Stalin gezonden, uit Moskou naar Rome vertrokken om Togliatti te behandelen. Gueriila-gevecht bij Toscane. Eenige duizenden Italiaanse manschappen met tanks zijn bezig met behulp van artille rie de wegversperringen op te ruimen, die 300 k 400 verzets lieden in de yerlaten heuvel streek van Toscane bij Abba- dia hebben opgeworpen. De verzetslieden onder leiding van Luigi Merti zijn gewapend en beschikken over minstens een exemplaar tankafweergeschut. De militairen beschikken over parachutisten, verkennings vliegtuigen en pantserwagens. Luigi Merti, de leider der opstandelingen, is een voor aanstaand communist, die tij dens de oorlog bekend stond als „Majoor Roma". Tot nog toe zijn ongeveer 60 personen gearresteerd, onder wie Luigi Contorni, secretaris van de afdeling Abbadia der communistische partij, die een belangrjjke rol zou gespeeld hebben bij de poging het tele foonkabelstation te bezetten, dat de verbindingen tussen Ro me en Noord-Itaiië beheerst. Het zjjn waarlijk niet al leen de bittertafel-strategen, die menen, dat de toestand in Berlijn geen maanden meer zo kan voortduren De meeste deskundigen zjjn deze mening toegedaan. De luchtbrug ver slindt dagelijks duizenden ponden en dollars tot onge noegen van de belastingbeta lers. Dat is nog het ergste niet, want de cost gaat in dit geval boven de politieke baet uit. Erger is, dat de Berljjnse bevolking onmogeljjk tot in lengte van dagen met drop pings in het leven te houden is. Bovendien maken de Sow- jets langzaam maar zeker aanstalten ook het luchtgat in de blokkade te dichten. Sowjet-jagers, die het ganse luchtruim tot hun beschikking hebben, oefenen bjj voorkeur in de buurt van geallieerde transportvliegtuigen, luchtaf weergeschut wordt opgesteld om de luchtcorridor zo smal Kauwende Prinsesjes. Chinezen, die hier en daar in de stad, op de hoek van een straat rus tig naast hun koffer met allerhande lekkernijen zitten te wachten op ko pers, zijn in Utrecht ver trouwde verschijningen geworden. Zo zelfs dat we ze nauwelijks meer opmerken. Vrijdag mocht de Chi nees die hij hotel Ter minus had postgevat zich plotseling in een bijzon dere belangstelling ver heugen. Een auto nader de, stopte en..... de Chi nees werd hofleverancier. Wat was het geval? Tijdens een autotochtje van Prinses Juliana met ie Prinsesjes Beatrix en Irene, kreeg Trix op eens zin in het z.g. blaaskauwgum. Moeder liet zich vertederen en toen de prinsesjes - de Chinees zagen staan, moest de auto stoppen en vlogen de kinderen op hem af. Deze bediende vlot zijn hoge klanten, de chauffeur betaalde en toen snelde de auto met de inmiddels klapkauwen- de Prinsesjes weer weg. De Chinees wa: zeer in zijn nopjes met deze reclame en vertelde, dat hij nu een brief (in het Chineeszal schrijven naar het paleis Soestdijk om zijn dank te betuigen ooor deze klandizie. Na nederlaag in nationale vergadering. De Franse regering is Maan dagavond, by de stemming over het vertrouwensvotum in de nationale vergadering, ver slagen. Het socialistische amende ment betreffende de militaire begroting werd aangenomen met een meerderheid van ne gentig stemmen. Het houdt een bezuiniging in van twaalf milliard franc op de militaire begroting. obert Schuman, de minis ter-president, had voor de stemming medegedeeld, dat hy zou aftreden wanneer het so cialistische amendement werd a'anvaard. De president der Republiek heeft het ontslag aanvaard. V.N. waarnemers naar hel front. mogelijk te begrenzen. voor ieder, die de bericht geving over Berlijn volgt is de grote vraag: welk van bei de partijen zal uiteindelijk toegeven. Indien het onlangs gepubliceerde verslag van de Kominform-bijeenkomst juist is, zijn de eerstvolgende doel einden van de Sowjet-politiek: verdrjjving van de geallieerden uit Berlyn en van Tito uit Belgrado. De Westerse staats lieden verklaren met de regel maat van een klok: wjj bly- ven in Berljjn. Tussen blyven en niet blijven is geen tussen oplossing mogelijk. Of de An gelsaksen zullen Berlijn moe ten evacueren of de Russen zullen de blokkade van Berljjn geheel of gedeeltelik moeten opheffen. Evacuatie van Berljjn is weinig waarschynljjk. Zulk 'n nieuw München, zulk een prestige-vorlies zou de publie ke opinie in het Westen ten zeerste schokken, nog afgezien van de weerslag in Duitsland zelf, waar de niet communis tische bevolking van Beriyn zich verraden zou voelen. Voor Moskou is het retire ren eenvoudiger. De Sowjets hebben nooit officieel eisen gesteld inzake Beriyn. Him maatregelen zjjn tot nu t^oe steeds op komedianterige wij ze gemotiveerd met uitvlucht- jes als: de brug moet gemaakt de weg hersteld of de spoor weg nagezien worden. De mo gelijkheid is derhalve openge houden om op een gegeven ogenblik te verklaren, dat de brug klaar, de weg gereed en de spoorweg in orde is. De soepele Sowjet-propaganda is wel in staat bepaalde conces sies voor t© stellen als een overwinning van de vredelie vende krachten op de oorlogs ophitsers Verwacht mag worden, dat het binnen afzienbare tjjd, waarschijnlijk in Augustus, via een incident tot een „showdown" zal komen, een dramatisch hoogtepunt met ultimata, overijlde conferenties en uiterste spanning, gevolgd door een tijdelijke regeling. In welke vorm deze crisis zal uitbarsten is moeilyk te voor spellen. Bepaalde kringen in het Westen propageren het zenden van 'n gewapend convoy van uit West Duitsland naar Ber- Ign met opdracht te schieten op elke soldaat, die weigert doorgang te verlenen. Een an dere mogelijkheid, die wordt geopperd, is het treffen van economische _repressaille-maat- rgelen tegen Rusland zolang de blokkade voortduurt. Sanc ties, die niet in Berljjn maar in andere delen van de wereld gelden byv. door afsluiting van het Suez-Kanaal, het Kai- zer-Wilhelm-Kanaal en de Dardanellen voor Russische schepen. i Zulke' drastische maatrege len kunnen de onvermijdelijke ontknoping slechts verhaasten. Vacantiegangers hoeven zich overigens niet 'al te gauw in een paniekstemming te la ten brengen door de komende vette krantenkoppen. Koude oorlogvoering is nu eenmaal een bedryf, dat veel van de zenuwen vergt ...Is het vier jaar gele den, dat een bomaanslag op Hitier werd gepleegd; ...viert Columbia onaf- hankeiykheidsdag; ...is het 450 jaar gele den, dat hertog Albrecht in van Saksen te Frane- ker als erfelijk „guber- nator ende potestaet" ran Friesland werd inge huldigd. Graan uit Rusland naar Berlijn. De Sowjet regering zal 100.000 ton broodgraan uit de Sowjet-Unie naar Berlijn ver voeren om de Berlijnse bevol king1 te voeden, aldus meldt het Sowjet persbureau ln Duits land. De West-Berlijners zullen voedsel in de Sowjet-sector van de stad kunnen kopen, maar alleen met het nieuwe geld, dat in de Sowjet-zöne in omloop is. De Amerikaanse hulp. De leider van de E.C.A., Hoff man, heeft bekend gemaakt, dat voor de hulpverlening aan Euro pa in het kader van het plan- Marshall in het derde kwartaal van dit jaar voorlopig een be drag van 1.118.800.000 dollar is beschikbaar gesteld. Dit bedrag is ongeveer 500 millioen dollar lager dan het bedrag, dat oor spronkelijk door de deelnemen de landen voor deze periode was aangevraagd. Nederland ontvangt daarvan 105 millioen dollar, plus een aanvullende toewijzing van 23 millioen dollar. Atoombom op bodem van Stille Oceaan? De Amerikaanse admiraal Zacharias heeft Zondag voor de radio verklaard, dat er een atoombom op de bodem van de Stille Oceaan rust. Van de zijde van de Amerikaanse ma1 rine en de commissie voor de atoomenergie weigerde men Maandag zich over deze ver klaring uit te laten. Welkomstrede van minister van Boetzelaer. BESPREKINGEN GEHEIM. In de &rote conferentiezaal van het ministerie van Buiten landse Zaken ls Maandagoch tend de eerste byeenkomst ge houden van ministers van buitenlandse zaken der Wes terse mogendheden, welke conferentie, naar verwacht wordt, twee dagen ln beslag zal nemen. Omstreeks half elf betraden de gedelegeerden de zaal, waarin zich vel© fotografen en filmoperateurs bevonden, benevens een 20-tal journalis ten, onder wie drie Nederland se. Even later kwamen de mi nisters binnen, de heren Bevin, Maarschalk Rokossofsky zou in Berlijn aangekomen zijn President ^Truman heeft Maandag de hoge legerautoritelten en diplomatieke chefs op het Witte Huis ontboden voor een bespreking van de Russische blokkade van Beriyn. Op deze conferentie waren o.a. aanwezig de minister voor het leger, Kenneth Royal, en de onderministers Draper en Lovett. De byeenkomst was gearrangeerd na een bespreking tussen Tru man en Marshall. Definitieve besluiten inzake een gezamenlijke actie der ge allieerden worden eerst later verwacht na overleg met Lon. den. Berichten, dat de Ameri kaanse autoriteiten voornemens zyn met gewapende convoolen door de Sowjet-blokkade heen te breken, werden in diploma, tieke kringen in Washington voorbarig genoemd. Tot een dergeljjke krasse maatregel zal eerst in laatste instantie worden overgegaan, zo verklaarden deze diplomaten Eerst kwam nog de mogeljjk- heid van een nieuwe notawis seling aan de orde. mogelyk met Stalin zelf, of een beroep op de Veiligheidsraad. Het voornaamste doel van het optreden der Westeljjke ge. allieerden is de Russische re gering ervan te overtuigen, dat zij in elk geval in Beriyn zul len blyven. Algemeen Is men in Wash, ington van gevoelen, dat de crisis van München geëvenaard wordt. Er moet worden geko zen tussen uit Berljjn terug trekken en een krachtmeting. De Amerikaanse regering aar. zelt niet de krachtmeting met alle daaraan verbonden gevol gen te kiezen. ROKOSSOFSKY IN BERLIJN? In Beriyn doet het bericht d© ronde, dat de jongste maar schalk van dè Sowjet.Unie, Konstantin Rokossofsky, daar is aangekomen. De veronderstelling wordt geuit, dat Rokossofsky, een brillont jong tankdeskundige, öf Sokolovsky zal vervangen öf het commando van de Russi sche strijdkrachten in het Wes ten zal overnemen. SOWJET-YAKS IN DE LUCHTCORRIDORS. Reuters diplomatieke cor respondent seint: De aange. kondigde tegenwoordigheid van Sowjet-gevechtsvliegtui- gen van het type yak in de luchtcorridors, waarlangs voor. raden naar Berljjn worden ge vlogen, zal de Britse en Ame rikaanse autoriteiten, die ver. antwoordelijk zijn voor de luchtbrug, niet afschrikken. De luchtbrug zal in takt bly ven, hoeveel yaks ook aankon digen, dat zy door de drie cor. ridors zullen vliegen. Het bovenstaande werd te Londen kenbaar gemaakt, na dat de Sowjet-autoriteiten te Berljjn aangekondigd hadden, dat vier groepen yaks en een groep gevechtsvliegtuigen van het type P. O. 2, welke hun bases hebben in de Sowjet.sec- tor van de stad, Maandag nacht door de corridors zouden vliegen. Functionarissen te Londen verwerpen de mogelykheid, dat de Sowjetautoriteiten een on geluk zoals de vliegramp bij Gatow in April zouden wil. len provoceren. OPERATIE VLIEGENDE KOLENMAN. Om de vijf minuten streek Maandagavond een Britse Da kota neer op het Berljjns vliegveld Gatow met een lading van meer dan 3 ton steenkolen uit het Ruhrgebied, verpakt in plunjezakken. Het eerste vlieg tuig landde enkele uren nadat de Britse „operatie vliegende kolenman" in werking trad. Dinsdagmorgen vroeg zijn zy hervat. Het kolentransport door de lucht zal zonder onder, breking geschieden. In Australië is de tempera tuur buitengewoon laag. De weer kundigen bevestigen dat een der gelijke koude golf zich in de jong ste 76 jaar niet meer heeft voorge daan. Bidault, Spaak, Dupong en van Boetzelaer. Toen allen ge zeten waren nam minister van Boetzelaer het woord voor het uitspreken van een wel komstwoord. Hij deed dit in het Frans zowel als in het Engels. Hierna verlieten allen, die niet aan de bespreking zouden deelnemen, de zaal, want de eigenljjke besprekingen zjjn geneim. H K.H. de Regentes en Z. K.H! de Prins boden in het huis Ten Bosch, aan de vjjf ministers en de diplomatieke vertegenwoordigers een lunch aan. In de middagzitting werd minister van Boetzelaer tot voorzitter gekozen. In een kor te toespraak wees hij op de noodzakelijkheid van economi sche samenwerking. Minister Spaak onderstreepte dit. Een economische commissie zal nagaan, op welke wjjze die economische samenwerking practisch verwezenlijkt kan worden. Oud S.S.-ers vervalsten passen. Complot werd opgerold. Een klein complot ontvluch te politieke delinquenten, dat zich bezighield met het ver valsen van passen, Is door de opsporingsdienst van de Ryks- politie in het gewest Amster dam opgerold, aldus de Volks courant. Onder de vyf arrestanten bevinden zich twee gewezen S.S.-ers. De hoofddader, de 26-jarige student in de chemie W., ontvluchtte verleden jaar November uit hel; kamp Crai- loo. Hy beschikte reeds over een aantal vervalste legitima- tiebewyzen en stond op het punt, via Spanje, naar Argen tinië uit te wijken Ongetwy- feld stonden tal va'n politieke delinquenten op de nominatie voor een vals© pas en andere vervalste bescheiden. De Republiek levert tien duizend ton suiker In ruil voor tex tiel. Op 5 Juli kwam de eerste trein met 350 ton suiker uit het gebied van Djocja in Semarang aan. Onmiddellijk werd met het lossen begonnen. Vele moelijkheden bij Arbeidsbemiddeling. Politieke delinquenten werken slecht. Ondanks de wapenstilstand is het in Palestina nog verre van rustig. Op verscheidene fronten wordt hard gevochten. Er zyn onmiddeliyk maatrege len getroffen om waarnemers der V.N. naar het front te zenden, vooral naar die piaat- sen waar zware gevechten ge meld worden. De Syrische minister van buitenlandse zaken heeft een protest gezonden naar Bema- dotte, waarin wordt verklaard, dat de Joden het bestand heb ben geschonden door geduren de de nacht herhaaldeljjk op alle fronten aan te vallen. De Irakezen zyn operaties begonnen in West-Galilea, die een Israëlitische tegenaanval uitgelokt hebben. De Joden hebben gedreigd een politie-actie te beginnen tegen Arabische ongeregelde troepen, die sluipaanvallen op w o Joodse burgers doen op de oorzaak" van" de trage weder-1 wordt* weer gelet op opleiding kustweg ten Zuiden van Haifa.'opbouwvordering. Voor West'en ervaring. Het Gewesfceljjk Arbeidsbu reau Middelburg, waaronder geheel Zeeland ressorteert, heeft een druk jaar achter zich en het dezer dagen by de Staatsdrukkerij verschenen jaarverslag 1947 legt daarvan een duidelijke getuigenis af. Wy ontlenen aan dit jaarver slag het volgende: >e vorstperiode leverde be gin 1947 vel© moeilykheden op. Gedurende enige maanden stonden 5000 6000 werklo zen ingeschreven. Verder heers te er gedurende het gehele jaar een ernstig tekort aan werkkrachten. Vooral in de bouwvakken had men daarme de te kampen toen op grote schaal bouwvergunningen ook buiten de getroffen gebieden werden verleend. De dir. gene raal van het Rijksarbeidsbu reau stelde daarom quota vast, die door de niet geteisterde gebieden moesten worden af gestaan aan de geteisterde. De uitkomsten daarvan waren nog niet bevredigend. Naast 't tekort aan werkkrachten wa-1 ren de geringe prestaties mede gen. Meer dan tot dusver Zeeuwsch-Vlaanderen was het een uitkomst, dat Belgische werkkrachten beschikbaar kwamen, doordat in de kust streek gedurende het badsei zoen het bouwen werd stilge legd. Op Walcheren kwam een aantal arbeiders zonder werk, doordat het schoonmaken en herstellen van sloten en wa tergangen gereed kwam. HOGERE EISEN AAN KANTOORPERSONEEL Ook in de metaalnn verheid, met name by De Schelde en de Vitrit© heerste een groot febrek aan werkkrachten, lechts sporadisch kon aan aanvragen voor smeden, bankwerkers, monteurs, enz. worden voldaan. Voor de tex tielnijverheid was een ernstige moeilykheid, dat door het ver schil in loonstandaard geen Belgische werkkrachten kon den worden ingezet ondanks de werkloosheid in de Belgi sche textielindustrie. Het plaatsen van liandels- i kantoorpersoneel wordt steeds moellyker, daar met de toename van het aanbod ook de eisen der werkgevers sty- Ten aanzien van de vrou wenbemiddeling wordt opge merkt, dat de vestiging van enige kleine bedrijven, waar aan vrouwen en meisjes werk kan worden geboden, zeer wenselijk is in verschillende plattelandscentra. Aan de gemeentebesturen werden 1091 adviezen gegeven inzake de overbruggingsrege ling en sociale bijstandrege ling. Ten aanzien van ontslag en aanstelling bleek in 1947 de zucht tot het veranderen van werkkring veel minder groot, dan in het voorafgaande jaar. MINDER VALIDEN De plaatsingsmogelykheden voor minder valide werkkrach ten zjjn in Zeeland gering. Er werden 1400 van deze werk krachten geregistreerd. Te Middelburg werd een werk plaats «ter rehabilitatie van minder valid© werkkrachten festicht, waarin op 31 Dec. 2 personen werkten. De politieke delinquenten, die in Zeeland te werk werden gesteld, voldeden slechts zeer matig. De bewaking liet in verschillende gevallen weer alles te wensen over. Bjj het heersende gebrek aan werkkrachten ligt het voor de hand, dat aan tal van vreemdelingen werkvergun ningen werden verleend Het waren er in totaal 66Ö5, en wel 5351 voor mannen en 1344 voor vrouwen. LONEN EN ARBEIDS CONFLICTEN Uitmond er ljjk hoge lonen i werden in de meeste bedrijfs takken niet meer geconsta teerd. In de textielindustrie, de klompenindustrie en enkele gespecialiseerde bedrijven in Zeeuwsch Vlaanderen kwamen moeilijkheden voort uit de be langrijke verschillen met de Belgische lonen. In de bouw vakken werd daarom aan de Belgen het loon van de eerste klasse uitbetaald, wat in de andere bedrijven de spannin gen verhoogde. Arbeidscon flicten van enige betekenis de den zich niet voor. Bjj de arbeidsbemiddeling werden tal van moeilykheden ondervonden, die in het kort als volgt samengevat kunnen worden le. De grote tekorten aan personeel in verschillende be drijfstakken. 2e. Het totaal ontbreken van woongelegenheid zodat het on mogeljjk is Eventueel elders be schikbare arbeidskrachten aan te trekken. 3e. Het ontbreken van een be hoorlijke verbinding tussen af gelegen plaatsen en de ge meenten waar zich de werkge legenheid bevindt. 4e. De ligging van het gewest welke ongustig is ten opzichte van het centrum van het land waardoor het dikwijls niet mo gelijk is voldoende geschikte krachter van elders te krij gen. 5e. De moeilyke verbindingen in het gewest zelf, waar men aan de veren dikwyls veel tyd met wachten verliest. 6e. De geringe neiging van ar beiders van het platteland om in fabrieksmatige bedrijven te gaan werken. Minister Mansholt naar Canada? Minister Mansholt is uitge nodigd dit jaar een bezoek te brengen aan Ontario, zo mogelijk in de tijd, dat te Toronto de Canadese nationale tentoonstelling wordt gehou den. Het is niet bekend, of minister Mansholt de uitnodi ging zal aanva^den. Filmjeeps naar Ned. Indië. Daartoe ingericht met 16 mm galuids-projector en een aggregaat, zullen binnenkort door de Niwin tien filmjeeps naar Indië worden gezonden, om speciaal op de voor normale voertuigen onbe- beikbare posten voor de militairen filmprogramma's te vertonen. DE VOORSPELT PLAATSELIJKE OPKLARINGEN. Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond. Voornamelijk in het Zuiden van het land tydelyke opkla ringen met temperatuursty- ging. In het Noorden: Meest zwaar bewolkt met nu en dan vry krachtige Zuid-Westelijke wind. Overigens matige wind tussen Zuid en Zuid-West en weinig verandering van tempe ratuur. Overwegend droog weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1