Van Biggekerke tot Babel KAPPIE en het geheim van de aardlaag Christ. Ziekenhuis Bethesda in 1947 Kerk en School Mysterie T,"rd Ad,m* van de Prinsengracht Landbouwhuishoudscholen in Zeeland floreren Buitenlandse studenten werken 32.000 uur voor Walcheren. „Lijntrekken" staat niet in hun woordenboek. Toen 120 studenten uit venscheiden© landen na een jaar college lopen en stude ren hun boeken dichtklapten, hun ruime of schaarse geld middelen onderzochten, kleu rige truien aantrokken en per boot, per trein of zelfs per fiets naar het studenten werkkamp in Biggekerke reisden, kon ledereen voor spellen. dat er in dat mooie dorp met zijn vriendelijke be woners iets zou veranderen. En er Is Iets veranderd: de sfeer. Wanneer men 's avonds in het dorp zovele talen hoort, van Engels, Frans en Duits tot Fins. Noors en Italiaans toe, men zo veel verschillende type's ziet, proeft men in de rustige dorpsstraat als het ware de prikkelende sensatie van het fgrensstation en van de bou- evard in een mondaine bad plaats. Op zo'n moment zou men nauwelijks verbaasd zyn, wanneer werklieden van de A.N.W.B. kwamen aanstap pen met' nieuwe plaatsnaam borden: Babel. LUST OM TE HELPEN. Deze studenten vormen een gemeenschap, waarin de Babylonische Spraakverwar ring maar schijn is, omdat de kampbewoners elkaar via Engels, Frans of Duits toch wel verstaan en elkaar ove rigens zonder die voertalen óok wel zouden begrijpen. Een gemeenschap van jonge mensen uit Oost en West, Noord en Zuid, die in hun vacantie de studieboeken wilden verwisselen voor de schop, niet alleen om daar door geld tverdienen voor een prettig uitstapje na af loop van de werkperiode of om een ver en onbekend land te leren kennen, maar ook en in de eerste plaats om te zamen met de kameraden uit andere landen daadwerkelijk een bevriend volk te helpen. Idealisten Het is een groot woord, maar men mag net ten opzichte van deze studenten aebruiken Die Amerikanen bijvoorbeeld hoe ven het geld voor hun va- - cantie helemaal niet te ver dienen, want zij kwamen met behoorlijk wat dollars ons land binnen. De uitlating, die een student bij zijn aankomst in het kamp deed: „Als het nu maar met blijft regenen, want dan kunnen wij niet aan de slag", is ook veel zeggend. Enkele anderen waren nauwelijks gearriveerd, of de kampleiding trof hen reeds tussen de Blggekerkers in de keuken aan, waar zij ongevraagd aardappels waren gaan jassen. Niemand ver stond de Engelsen en zy v&rstonden niemand. maar de sfeer, die in dat kamp keukentje leefde, zou men graag in Berlijn en Palestina wensen over te brengen DEVIEZEN-MEE VALLER. De komst van zovele Ame rikanen en Canadezen, die óf in werk-, óf in recreatie kampen trekken dan wel Be- nelux-relzen en „Three-na- tlons-tours" ondernemen, is overigens een meevallertje voor de Nederlandse studen ten. Zij reizen met Holland se schepen, die emigranten naar Canada hebben gebracht en die dus niet leeg terug behoeven te varen. Daardoor worden dollars verdiend en van dat geld kunnen Neder- I landse studenten een beurs krijgen in de V.S.! Sommige vrijwiligers waren reeds vorig jaar op Walche ren, anderen hoorden enthou siaste verhalen van vrienden over de Zeeuwse gastvrijheid, de meesten, onder wie alle Amerikanen, zijn er echter voor het eerst. De eerste indrukken? Och, Walcheren in de stromende regen biedt weinig schoons en de gasten lieten zich daar dan ook nog maar liever niet over uit. Maar vol lof waren zij over de kraakhel dere, netjes geverfde huizen, over de afwezigheid van puin, over de goede organisatie van ontvangst en huisves ting. Enover de keuken, waar grote stapels brood en gehaktballen vertelden, dat hard werken de eetlust op wekt. Terecht kreeg ook de kampstaf een pluim op de hoed: in de eerste dagen heeft deze vrijwel continu gewerkt, zodat slechts enke le uren geslapen kon wor den. En thans zijn de schouders onder het lang niet gemak kelijke werk, aanleg van 'n fietspad tussen Westknpelle en Zoutelande en demping van een gedeelte der tank gracht. gezet. Iedere student moet 125 uur werken, dus alle vrijwilligers van de twee groepen samen verzetten on geveer 32000 werkuren voor Walcheren. Daar moet U nog eens aan denken als U straks over dat fietspad toert! I Jaarverslag A.K.U. Uit het jaarverslag van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. te Arnhem blijkt, dat de bruto-bedrijfswinst in het boekjaar 1947 meer dan 21 millioen gulden bedroeg, ter- wtjl als netto winst 12% millioen gulden ter beschik king stond. Na een extra afschrijving van 4.000.000 op het vast gelegd kapitaal wordt voor gesteld 7 dividend op ge wone aandelen, 6 cum pref. aandelen en 6 op pri oriteitsaandelen uit te keren. De winst is uitsluitend ont staan door de exportwinsten, daar de op verzoek van de regering ingevoerde prijsver laging van 4% c/0 voor de binnenlandse markt geleid heeft tot verliezen, die door de exportwinsten gecompen seerd moesten worden. De grondstoffenvoorziening baart nog grote zorgen, doch is niet verontrustend en vormt feen hindernis voor uitbrei- ing van de productie. Veel kersen in W. Brabant. In het tuinbouwgebied van Bergen op Zoom is men zeer tevreden over de opbrengst van de kersenboomgaarden. Men verwacht, dat het totaal van vorig jaar (53.000 kg.) zal worden benaderd. In Bergen op Zoom wordt speciaal de meikers gekweekt, die van een sterk geslacht is en over het algemeen niet veel hinder van de weersomstandigheden heeft ondervonden. 55. Voordat de minister van zijn schrik en verbazing bekomen was, werd de deur opnieuw opengerukt en stormde Kaper Knipoog naar binnen, gevolgd door twee schildwachten. „Dat is hem!" schreeuwde Kappie. „Dat is de zelfde Kaper Knipoog van dat portret daar! Pak hem! De op lichter!" „Hous je mond, lelyke leverworst!" riep Kaper Knipoog, „Jullie zyn zelf oplichters! Hoor eens, excellentie. Dit is een stelletje gevaarlijke boe ven, die revolutie willen maken! Ik kom hier om U te waarschuwen! Het land is in gevaar, zolang die schur ken vry rond lopen! Ze horen in de gevangenis thuis!" Maar de minister liet zich gelukkig niet ioor Kaper Knipoog voor de gek houden. „Pak die vent!" schreeuwde hij naar de schildwachten. „Eindelijk hebben we die oplichter! Gooi hem achter slot en grendel en laat twee bewakers op hem passen." En voordat Kaper Knipoog de kans had om te ontsnappen, werd hij al door de schlidwachten vastgegrepen! „Laat me los!" gilde hij. „Ik ben Kaper Knipoog niet. Die twee daar! Dat zijn de schurken!" In berichten uit Sjanghai van correspondenten, die aan de zijde staan van de Chinese regering, wordt melding gemaakt van ern stige nederlagen van de nationalis tische Chinese troepen in de pro vincies Sjantoeng, Sjansi en Hoe- peh (Noord-China). Onze nieuwe kwart jes en (ronde) stuivertjes. NADELIG SLOT VAN 12.000.— Nijpend personeelsgebrek. Donderdagavond hield de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van een Chr. Ziekenhuis „Bethesda" te Vlis- singen, in de kerkzaal, haar jaarvergadering De voorzitter, ds. J. Hindriks, opende met schriftlezing en gebed, en wees in zyn wel komstwoord op het grote ver schil met verleden jaar niet alleen binnen doch ook buiten het ziekenhuis. Vorig laar was de tuin een „gersteveld", thans vindt het oog weer rozen en groen. 1947 was voor „Bethesda" een record-jaar, wat het aan tal patiënten en verpleegda- gen betreft. In geheel Nederland is een groot tekort aan zusters en ook „Bethesda" gevoelde hier van de nadelen. Veel dank is het bestuur verschuldigd aan de „Uzeren plichtsbetrachting'' van het personeel, dat met opgewektheid zijn zware, doch schone taak verrichtte. HET JAARVERSLAG Door de secretaris, de heer F. van de Velde, werd het jaarverslag uitgebracht. Het vermeldde, dat 1947, het eerste volle exploitatie-jaar na de bevrijding, goede perspectieven opent voor de toekomst. De Inspecteur van de Volksge zondheid roemde bij zyn be zoeken de keurige inrichting van het gebouw. In 1947 werden 1197 patiën ten opgenomen met 26.989 verpleegdagen, waarvan 732 afkomstig waren uit Vlissin- gen, 24 uit Middelburg, 236 ut de dorpen op Walcheren, 57 uit Zuid- en Noord-Beve land, 7 uit Schouwen en Dui- veland, 109 uit Zeeuvvsch- Vlaanderen, 1 uit Tholen en 31 uit gemeenten bulten Zee land. Het gemiddeld aantal pa tiënten bedroeg 79 per dag met een gemiddelde verpleeg- duur van 22.5 dag. Er vonden 422 operaties plaats en er werden 93 kinde ren geboren. In de Röntgen-afdeling werden 1063 patiënten be handeld, de polikliniek van dr. Staverman werd bezocht door 1072 patiënten, in het laboratorium werden 3046 on derzoekingen verricht. De algehele leiding van 't ziekenhuis berust bij de ge neesheer-directeur, dr. J. J, Wolters, de medische verzor ging by de medisch-aóviseur, dr. A. Staverman en de lei ding der verpleging by zr. M, J. Blok. Het totale personeel be staat uit 83,personen. Het te kort aan verpleegsters is 'n grote zorg voor het bestuur. Gevolg van dit tekort is, dat tot op heden de 2 Zweedse barakken van de tuberculose patiënten helaas niet in ge bruik konden worden geno men. Alle pogingen van het bestuur om meer gediplo meerde verpleegsters te kry- gen. bleven zonder succes. Ook in dit verslagjaar mocht „Bethesda" vele bly- ken van sympathie ontvan gen, o.a. van de „Stichting Herstel Zeeland", de „Stich- HEJ FEUILLETON „We zullen de huizenkant houden", waarschuwde de hoofdinsDecteur- „Zie je 'm nog?" Inspecteur Beekman onder scheidde vaag een donkere gedaante, die door de regen stapte. „Hjj loopt daar voor ons uit, meneer- Hij gaat de hoek om- Als hii daar maar niet staan blijft"- „Daar heb je kans op", zei de hoofdinspecteur, „maar we kunnen niet wachten' - Haastig liepen de politie mannen naar de hoek en inspecteur Beekman zuchtte van verlichting, toen hij de man weer in het oog kreeg „Daar loopt hy. Neen, hy staat stil". Zijn chef trok hem haas tig in het donkere portiek van een winkel. „Een brievenbus", zei hij. „Hii doet er wat in- Kom wat meer naar achter". Een auto suisde door de straat en de koplampen be lichtte een moment de ge stalte aan de overkant. „Dat is 'm'\ zei de hoofd inspecteur opgewonden- ,,'tls die kerel, die we 's avonds in het restaurant gezien heb ben. Laat 'm nou maar een eindje voorgaan". „Hy ls cr weer in meneer", meldde rechercheur Barends voldaan, toen hii even later zyr. chef zag. „Prachtig", zei de hoofd inspecteur- „Hobbes blijft op de deuren letten- Zeg aan 't postkantoor. Barends. dat de bus op de hoek gelicht moet worden en laat de zak eerst naar het bureau brengen- Jij blijft hier. Beekman. Als je hoort schieten forceer je de deur". „Wou U daar nu binnen gaan, mijnheer?" vroeg de in specteur ongerust. „Ja. direct, ik mag hem geen enkele kans geven- Neen, je mag niet mee- We hoeven niet het risico te lo pen. dat er twee slachtoffers vallen". Een half uur later, juist op het ogenblik, dat de hoofdin specteur verslag van zyn be vindingen zou doen, werd er op de deur van de kamer ven de commissaris geklopt en de heer Van den Berg keek vriendelijk glimlachend om het hoekje. „Kijk", zei de commissaris wrevelig, „daar hebben we meneer de persdinges ook. Die heeft natuurlijk weer wat bijzonders geroken. Ik heb een hondje gehad, dat je nooit voorbij een slagerij kon krygen". „Ik heb eens een grote hond gehad, die een muilkorf moest dragen omdat hii naar iedereen beet", zei de jouma list. „Wat vertel je me nou?' vroeg de commissaris drei gend- „O, niets, commissaris, ik dacht, dat we 't over onze vroegere hondjes hadden". De commissaris haalde een beetje onwillig ziin schou ders op. „Nou. enfin", zei hii be rustend. „kom er dan maar weer bijzitten". De hoofdinspecteur ging gemakkelijk in ziin stoel zit ten en stak een sigaret op. „Vertel maar op!" gebood de commissaris. „Wat heb je voor een smoesje gemaakt?" „Ik heb gezegd, dat ik een insluiper op het spoor was en dat die waarschijnlijk door een raam aan de achterkant in huis was gekomen. Ik vroeg of hij me even binnen wilde laten om het huis te doorzoeken". „Wat heeft Dupois gezegd?" „Hij begon een lang ver haal. maar ik zag een natte regenjas aan de kapstok en ik ben hem eenvoudig voor bij gelopen naar de kamer". „Was daar -iets bijzonders?" „Niets- Hij had blijkbaar zitten lezen. Een boek lag op de tafel. Toen ging ik naar de suitedeuren, maar hij trok me terug". „Daar is niets", zei hij- „Alleen mijn oom". „Ik zag, dat hii nerveus was en liet me niet tegen houden- Ik schoof de deuren open en keek in de kamer". „Wat zag je?" vroeg de commissaris nieuwsgierig. „Toen ik binnenkwam niets bijzonders. Alleen dat wa gentje met die sinistere in valide!" „Heb je 't huis dan niet verder doorzocht?" „Ja, Dupois had natuurlijk gemerkt, dat ik die natte jas had zien hangen- Hij vertelde me, dat de familie van die knecht op reis was en dat de man daarom een paar dagen in zijn huis moest slapen!" „Heb je hem gezien?" ting Nieuw Walcheren", uit Amerika, en Vlissingse inge zetenen. Door een dames-co mité uit de Vliss. Interlcerke- lyk Jonge Kerk werden 900 boeken ingezameld voor de bibliotheek van „Bethesda". Het ledental bedroeg op 31 Dec. 1947: 196, het aan tal donateurs 143. DE FINANCIëN. De le penningmeester, dé heer C. Kamermans, bracht hierna het financieel verslag uit. De exploitatiekosten be droegen f 186.000 met een nadelig saldo van 12.000. De sociale lasten en de sala ris-post drukken zwaar op de expoitatie, vnl_ daar op de verpleegkosten 'der 3e klasse patiënten moet worden toe gelegd. Gemiddeld brengt iedere patiënt 5.94 per verpleegdag op, terwijl de uitgaven gemiddeld 6.22% bedragen. De voo'rzitter bracht de se cretaris en de beide penning meesters hartelijk dank voor hun vele werk, in het belang van „Bethesda" verricht. Niet minder dank is het be stuur verschuldigd aan dr. Staverman en dr. Wolters voor de wijze waarop zy de belangen van „Bethesda" be hartigen. Tot bestuursleden werden gekozen de heren ds. J. O. Sickesz. a.s. Ned. Herv. pre dikant te Vlissirigen, ds. L. D. van Deyl te Koudekerke en J van Tuinen te Middel burg. Na" rondvraag werd de vergadering daarna door ds. J. van den Berg van Sou burg, met gebed gesloten. VACANTIE WEEK IN DE BOUWBEDRIJVEN Ingevolge een beslissing van de minister van Sociale Zaken mag aan bouwvakarbeiders geen byslag op de vacantie bonnen worden verstrekt. Al leen kan een bijslag tot het bedrag der overbruggingsuit kering worden verleend aan bouwvakarbeiders, die aan een rijkswerkplaats voor vakont wikkeling zijn tewerkgesteld, doch op grond van de korte tyd van tewerkstelling na het veriater. van de cursus niet voldoende vacantiebonnen heb ben kunnen sparen en aan niet- bouwvakarbeiders, werkzaam by de D^U.W. en gedemobili seerde militairen- bouwvakar beiders. die als gevolg van de tijd doorgebracht in militaire- dienst, niet in het bezit zijn van voldoende vacantiebonnen. Met de „Zuiderkruis" arriveer den Woensdagmiddag 1600 militairen. Minister Fiévez brengt een driewerf hoera uit op H. M. de Koningin en de Prinses-Regentes. STEMMEN UIT DE KERKEN OPENBARE SCHOOL EN DE BIJBEL. Taak der Ned. Herv. Kerk. Dit is tegenwoordig een van de levende vragen. In allerlei kringen wordt ze telkens weer opgeworpen. Wanneer men door dag- en weekbladen enigszins op de hoogte tracht te blijven van hetgeen er aan godsdien stig en kerkelyk leven in ons land is, dan treft men telkens weer aan de vraag van kerk en school. Er is geen enkele kring waar men zich volko men bevredigd gevoelt met de huidige toestand. Het is overal merkbaar dat we leven in een tyd van overgang. In de krin gen die kiezen voor het open baar onderwijs, begint het be sef steeds meer levend te worden dat de bekende neutra liteit tegenover de Bybel niet kan en mag worden gehand haafd. En in de kringen waar men zich principieel heeft aangesloten by het bijzonder onderwijs, leven tegenwoordig vragen die een 30 jaar gele den bijna in het geheel nog niet opkwamen. Als is het schuchter, ook daar komt tot uiting een zeker onbevredigd gevoel over de scherpe schei ding die er in ons volk geko men is, juist door het onder wijs en men vraagt zich af, of het wel goed is, zich in het geheel niets meer aan te trek- *ken..van:de vele klndèrenr ^iie op de openbare scholen onder wys ontvangen. EEN RAPPORT. De Synode der Ger. Kerken heeft indertyd de samenwer king in het LK.O.S. (Inter- Kerkelyk Overleg School) af gewezen, met dezelfde argu menten waarmee men ook de samenwerking in de Wereld raad der Kerken heeft afge wezen. Er werken nl. in het I.K.O.S. ook vrijzinnigen mee. Toch heeft deze beslissing niet allen bevredigd, evenmin als dat met de afwijzing van de Wereldraad der Kerken het geval is. Er wordt gewerkt Maar aan de kim verschijnen donkere wolken. Drie nieuwe scholen als de minister het goed vindt. Het landbouivhuishoudonder- wys heeft in Zeeland een hoge vlucht genomen. Dank zy de steun van de Zeeuwse land bouw Maatschappij en de L.T. B. zijn scholen verrezen in Zle- rlkzee, Tholen, Kortgene, Ter- Yieuzen, Schoondyke en Ove- zande, die, goed geoutilleerd als zij zijn, in een grote be hoefte voorzien. Vooral de scholen in Zierikzee en Ter- neuzen zyn zeer modern Inge richt, hetgeen vóór de oorlog ook het geval was in Schoon dyke, waar men zich thans met een noodschoot moet be helpen. Wanneer het departe ment van Onderwys töestem- ming daartoe zal verlenen, zullen bovendien binnen afzien bare tyd landbouwhuishoud scholen worden opgericht ln Middelburg, Kruiningen Aardenburg, Dat de inrichtingen niet over gebrek aan belangstelling hebben te klagen bewyst wel het aantal leerlingen, dat ieder jaar de cursussen volgt. Voor Zierikzee, dat de bloeiendste en grootste instelling heeft, be draagt dit aantal ongeveer 300 meisjes! Toch doen zich verontrusten de verschijnselen voor, waar mede de organisatoren ernstig rekening hebben te houden. Daar is allereerst het chronisch tekort aan bevoegde leerkrach ten, een gebrek, dat zó nypend is, dat de verdere ontwikke ling van deze tak van onder wijs er ernstig door wordt be dreigd. De neiging^van vele meisjes om op kantoren te gaan werken en de salariëring zyn hier wel de hoofdoorzaken van. De landbouworganisaties Tydens de paardenrennen te Newmarket In Engeland deed zich het merkwaardige geval voor, dat in twee rennen twee deelnemers tegelijk over de eindstreep gingen: „dead-heat", zegt de Engelsman, onderzoeken thans of er een stimulans is te vinden. VERMINDERDE ANEVIO. Het is voorts niet te ontken nen, dat de animo voor het volgen van landbouwhuishoud- onderwys in ons land afneemt. Dit is vermoedelyk te wyten aan de weinige huishoudelijke hulp, waardoor vele huismoe ders liever hun dochters thuis houden. Toch is dit kortzichtig, daar het uit maatschappelijk oog punt van groot belang geacht moet worden, dat ieder meisje een goede huishoudelyke oplei ding ontvangt. Zeker de mees te moeders kunnen him doch ters zelf heel wat bybrengen, maar een allround opleiding, zoals de huishoudscholen bie den, kunnen zy onmogelijk ge ven. Het landbouwhuishoudonder- wys ls speciaal gericht op de behoeften en gewoonten van het platteland. Naast de nor male vakken, waarin iedere toekomstige huisvrouw zich moet bekwamen, staan er en kele bijzondere vakken op het programma, zoals tuinieren, verzorging van kleinvee, in maak en slacht. De jongere leerlingen krygen bovendien nog algemeen vormend onderwys, terwijl de oudere meisjes ook kinderverzorging en opvoe dingsleer op het lesrooster hebben staan. Voorts Wordt aandacht besteed aan de soci ale problemen, die in de maat schappij, vooral in de platte landssamenleving, aan de orde komen. VELE MOEILIJKHEDEN. Wanneer de meisjes zes klas sen der lagere school met suc ces hebben doorlopen kunnen zij de zbgenaamde primaire cursus volgen. Deze duurt twee jaar en' eist vier dagen per week. Meisjes, die minstens twee jaar voortgezet onderwys hebben gevolgd, komen in aan merking voor de cursus „hulp in de huishouding". Ook deze duurt twee jaar en vordert 3% dag per week. Deze leerlingen krygen een wat uitgebreider programma te verwerken. Naast deze hoofdlessen wor den éénjarige cursussen in ko ken, naaien en tuinieren ge- aan een rapport over bybels onderwijs op openbare scholen, welk rapport het komende jaar op de Synode der Ger. Kerken behandeld moet wor den. Men wil trachten aanslui ting te zoeken „met andere po sitief belijdende kerken" en met „belydende groepen in de Ned. Herv. Kerk". Eveneens heeft men de gedachte de Christelyke Schoolorganisaties daarby te betrekken. GEEN SPLITSING. Een gemakkelyke zaak zal dat niet wezen, vooral omdat steeds meer mensen weigeren de Herv. Kerk door buiten staanders te laten uiteen trek ken in een „belydend" en daar tegenover dan een niet belij dend deel. Al mogen er Her vormden zijn die dit aan vaarden, steeds groter wordt toch het aantal van hen die zeggen: Wilt ge met ons als Hervormden lets doen, dan moet ge ons nemen zoals we zijn en niet zoals gij meent dat we/ moeten wezen. Geen Hervormde zal beweren dat de toestand in zyn kerk is, zoals die moet zijn; doch welke kerk zou dit wel van zich zelf kun nen getuigen Toch is er in de Ned. Herv. Kerk een groeiend besef van saamhorigheid, die voortkomt uit een gemeen- schappelyke opdracht, die door het Evangelie gegeven-is. Dat de vragen, die samen hangen met het onderwijs niet meer een vanzelf sprekend antwoord hebben, is enkele maanden geleden ook tot uiting gekomen op een verga dering van het Gereformeerd Schoolverband, waar een Chr. Geref. predikant een lezing hield over Kerk en School. Voor zover we uit het verslag konden nagaan, is het een ver dediging geweest van de Chr. school op traditionele wijze. Toch zou deze inleiding niet zo gehouden zyn, als dat nu het geval is geweest, indien men niet overtuigd was hier een nieuwe bezinning nodig te hebben. De achtergrond van dit referaat is geweest „de kritiek op het tegenwoordige schoolbestand" en de actie van de Herv. Raad voor Kerk en School, die zich bemoeien wil, zowel met de bijzondere scho len, als met dc openbare, om dat op beide kinderen gaan, die tot de Ned. Herv. kerk behoren. Deze moeten in aan raking worden gebracht met de boodschap die de Kerk in deze wereld heeft te brengen. Dit kan niet zo maar zonder meer worden overgelaten aan het bestuur of de onderwijs krachten, van welke school dan ook. BUITEN EIGEN KRING. Kerk en School. Deze twee hangen nauw samen. In de kringen van het Ger. School verband gaat men hiervan uit. Hoe kan het ook anders. Een kerkeraad heeft met de school in zijn gemeente iets te ma ken. Het mag hem niet onver schillig laten op welke wijze het onderwys wordt gegeven en welke geest er op de school heerst. Doch nu komt de moei lijkheid, vooral op die scholen, waar kinderen van verschillen de kerken gaan en waar men in het bestuur verschillende froeperingen vindt. De vraag er. Kerk moet hier altyd weer vermeden worden. Op de ver- adering van het Geref. choolverband heeft men deze „delicate zaak" dan ook laten rusten, toen ze in het debat ter sprake kwam. Verheugend is in ieder geval dat men op deze vergadering heeft willen kijken naar hetgeen er buiten eigen kring gaande is. H. geven voor meisjes van 16 jaar en ouder. Voorts zijn er apar te kook- en naaicursussen. Het bovenstaande toont wel zonneklaar aan, dat het vol strekt niet nodig is om platte landsmeisjes naar stedelyke vakscholen te zenden. Het plat teland dient zijn eigen scholen in ere te houden. Hierdoor kan het medewerken aan de verste viging van de typische dege- lykheid, welke uiteindelijk ons fjehele volk ten goede komt. De andbouworganisatles, die in deze richting werken, verdie nen dan ook zeker alle steun.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 4