Uitgeweken studenten werken voor Walcheren De t.b.c.-bestrijding In de Belgische kustplaatsen en stil is het slap CKpfariive 4 NIEUWS UIT ZEELAND Het weer wordt beter Bartali leidt in de Ronde van Frankrijk Subsidie voor V.V.V. Walcheren. Begin 1948 5000 nieuwe gevallen, Het gevaar van de runder t.b.c. Het sterftecijfer onder t.b. c.-patlënten in Nederland beweegt zich nu weer in da lende iyn. Vanaf het jaar 1900 200 sterfgevallen op 100.000 inwoners bleef de curve zleh, behoudens een stijging in de eerste wereld oorlog, ln dalende lijn bewe~ gen. In 1939 waren er 40 sterf gevallen op 100.000 inwoners. Tijdens de tweede wereldoor log echter werd het sterftecij fer verdubbeld en slechts met inspanning van alle beschik bare krachten kon dit hoge cijfer na de oorlog gedrukt worden. In 1947 was de situatie aanzienlijk verbeterd en het sterftecijfer van 37 op de 100.000 inwoners lag reeds weer beneden het gemiddelde van voor de oorlog. Wat het aantal ziektegeval len betreft wordt evenwel met bezorgdheid een niet onaan- zieniyke verhoging geconsta teerd. In de eerste drie maan den van dit jaar werden onge veer 5000 nieuwe gevallen ge noteerd, een getal, dat belang rijk hoger ligt dan dat van voor de oorlog. Verhoging van ziektegeval len doet zich op opvallende wijze gelden bij kinderen van veehouders. Door het drinken van ongepasteuriseerde melk de melk voor de grote ste den is gepasteuriseerd en vooral ook door de nabijheid van runderen met open long- tuberculose, lopen deze kinde ren groot gevaar besmet te worden. Zoals bekend, is na de oorlog de gezondsheidsdienst voor dieren ln het leven geroe- Telefoon op Transatlantische routes Naar wij vernemen is het sedert kort mogelijk over de radio-telefoon verbinding Am sterdamNew-York via Ame rikaanse landstations gesprek ken te voeren ook met vlieg tuigen, die zich bevinden op een transatlantische route, of boven of nabij het grondgebied der V. S. Een en ander is het gevolg van een aanbieding, welke de Amerikaanse telefoon- en tele- graafmaatschappij aan de P.T. T. heeft gedaan. Het gesprek wordt van Nederland uit door gegeven naar een landstatlon in Amerika en vandaaruit naar het vliegtuig. Er is hier in zoverre sprake van een nieuwigheid, dat deze mogelijkheid nog niet bestaat op andere routes,' zoals b.v. die op Indië. Op deze routes wor den gesprekken *te duur. G. van Praag niet in de Tweede Kamer." Naar wy vernemen zal de heer G. van Praag, die Dins dag 11. by loting tot lid van de Tweede Kamer is aange wezen, deze functie niet aan vaarden. Over een opvolger moet opnieuw geloot worden. Sen. die zich thans bezig oudt met de bestrijding van besmette] pke ziekte onder dieren. Hieronder valt ook de t.b.c.-bestryding. Deze dienst had evenwel by het begin van zgn werkzaam heden een veestapel voor zich, waarvan 40 met tuberculo se geïnfecteerd was. Daardoor kan het nog jaren duren voor dat de gehele Nederlandse vee stapel vrygemaakt is van tu berculose. In veeteeltkringen hoopt men, dat het rijk dit werk in de toekomst met sub sidies zal gaan steunen. Generaal Pershing overleden. Generaal John Joseph Persh ing. bevelvoerder van het Amerikaanse expeditiecorps in de eerste wereldoorlog, is op 87-jarige leeftijd overleden. Tijdens de eerste wereldoor log moest hij eerst de strijd voeren tegen de Franse leger leiders. die het verse Ameri kaanse troepenmateriaal in hun eigen militaire systeem wilden opnemen. Hg legde op metho dische basis de grondslag voor een leger van drie millioen man, een onafhankelijk Ameri kaans leger naar zijn eigen in zichten. Nieuwe munten op komst. Blijkens een Vrijdag in het Staatsblad opgenomen besluit van de Regentes, zal de Munt wet 1948 op 1 Augustus a.s. in werking treden. Het in de bezet tingsjaren in omloop gebrachte zinken geld zal uit het Neder landse muntstelsel verwijderd worden. Er komen nienwe munten: een nikkelen kwartje en dubbeltje en een ronde bronzen stuiver en cent. Deze munten zullen nog dit jaar in omloop worden ge bracht en voorshands worden geslagen met de beeltenis van H.M. Koningin Wilhelmina naar een ontwerp van prof. L. C. Wenckebach. De zilveren rijksdaalder en gulden blijven op de voet van de nieuwe muntwet gangbaar. De andere overeenkomstig de Muntwet 1901 geslagen munten (dus ook de zinken munten) blijven voorlopig wettig betaal middel. doch zullen geleidelijk buiten omloop worden gesteld. Het ligt in de bedoeling de cou pures. welke na de muntver- nieuwing niet zullen terugkeren, t.w. de halve gulden, het twee- en-een-halve centstuk en het halve centstuk, nog dit jaar in te trekken. De intrekking van de oude stuivers, dubbeltjes en kwartjes zal op een later tijd stip volgen. Minder regen en niet zo koud. Het K.N.MJ. te De Bilt deelt mede: Na een fraai en droog voorjaar is het weer van deze zomer tot nu toe te leurstellend geweest. Sinds 20 Mei was de temperatuur, met uitzondering van de war me week van 815 Juni, practisch voortdurend bene den normaal en de neerslag hoeveelheden waren vooral in het Zuiden van het land aan zienlijk hoger dan de over, een lange reeks van jaren berekende gemiddelden. Ge durende de eerste helft van Juli was de temperatuur ge middeld 3 graden beneden normaal en op sommige plaatsen viel reecis meer re gen dan de normale neerslag- noeveelheid voor de hele maand bedraagt Vlissingen b.v. noteerde deze maand tot nu toe reeds 92 mm re gen. Wanneer wij nü de weer kaarten van vandaag bekij ken. blijkt dat 't lagedruk gebied boven Zuid-Scandina- vië, dat ons zoveel slecht weer bezorgd heeft, nu langzaam in de richting van Finland wegtrekt. Tèn Westen van Ierland ligt een zwakke rug van hoge luchtdruk, die zich naar ons land beweegt. Onder invloed hiervan kan in de komende da gen een geringe verbete ring van het weer ver wacht worden. Er zal in deze periode niet veel re gen vallen en ofschoon er in het algemeen vry De Rivièra goedkoper dan Oostende... Als in 1938 in ons land. De exploitanten van hotels ln de Belgische badplaatsen hebben aan de regering te Brussel financiële steun ge vraagd teneinde de grote ver liezen, die zij op het ogenblik lUden, althans ten dele op te vangen. De sterke onderbezetting ln de badhotels te Oostende, Blankenberghe, Knocke, Zoute, Heyst en kleinere plaatsen, heeft in deze bedrijven een crisis tengevolge, die vergele ken kan worden met de toe standen in de jaren 1937 en 1938 in de Nederlandse bad plaatsen. Tien jaar geleden werden de Nederlandse badplaatsen met ondergang bedreigd doordat de Nederlanders een goedkopere vacant ie in het buitenland kon den doorbrengen en doordat (Ingezonden mededeling) EELTKNOBBELS aan de grote teen. Heeft U een eeltknobbel aan de grote teen? Hier is een middel dat de pUn verjaagd, de ontsteking opheft. de opzwelling ver- 1 mindert en de mis vormde teen toe staat zijn normale stand te hernemen. Dit goede middel, de beroemde Fran se „Dalet Balsem" is nu ook weer in Nederland verkrygbaar. Vraag Dalet Balsem aan Uw apothe ker of drogist, prijs 2,50 per tube. (Ingezonden mededeling) KCUi tUUti Cm GUP 20 lABUtUN OBt buitenlanders zich een vacan- tieverblijf in Nederland vanwe ge de hoge guldenkoers niet konden veroorloven. DE RIVIÈRA GOEDKOPER. Op het ogenblik genieten Belgische vacantiegangers aanzienlijke faciliteiten voor een verblijf in Frankrijk. Zij krijgen uiterst goedkope Fran se francs. Beweerd wordt, dat een vacantieverblijf aan de Franse Rivièra hierdoor goed koper uitkomt dan aan de Belgische kust. Vele Belgen, die wel naar eigen kust zouden willen gaan, kunnen de daar geldende prijzen niet betalen. Het ongunstige weer werkt bo vendien nadelig op de bezet ting der Belgische badhotels. Deze grote stilte dreigt rampzalige gevolgen te krij gen. De ledige kamers en za len, het vele personeel en de kostbare attracties verslinden geld, zonder dat ook maar de kosten gedekt worden. Het is gebeurd, dat de populaire band van Boyd Bachman een gehele avond voor acht of tien perso nen concerteerde Militair gezag in Ned. Indië. In verband met de buiten gewone omstandigheden in Ned. Indië heeft de luit. gou verneur-generaal een besluit uitgevaardigd waarby de ter mijn van twee jaren, waarbin nen maatregelen, door het mi litair gezag genomen ingevol ge de regeling op de staat van oorlog en beleg van rechtswe ge zal hebben opgehouden te gelden, te verlengen met een termyn van drie jaar. Deze ordonnantie is op 8 Juli in werking getreden. Donderdag zijn er stenen ge worpen naar de auto van de herto gin van Kent. De politie heeft een jonge man gearresteerd. veel bewolking zal zHn, zullen toch ook opklarin gen voorkomen. De wind zal tijdelijk afnemen en het zal iets minder koel zijn dan de voorafgaande dagen. De algemene luchtdrukver- deling op de Oceaan is ech ter nog steeds ongunstig voor het optreden van een flinke weersverbetering, daar er een krachtig gebied van hoge luchtdruk bij de Azoren ligt, waardoor nieuwe de pressies gemakkelijk de Oce aan over kunnen trekken in de richting van West-Euro- P* Protestnota aan Herverkavellngs. commissie. Woensdagavond vergaderde de afd. Aagtekerke van de Z. L. M. Besloten werd een protestnota aan de Herver- kavelings Commissie te zen den, betreffende de vergoe ding van de schade, welke door de verkavelingswerk zaamheden aan de gewassen wordt toegebracht. Ook zal by hogere instanties worden geprotesteerd tegen de ma nier, waarop Landbouwher- stel sloten dicht maakt. Ten slotte zal gevraagd worden door wie en hoe de perceels scheiding tot stand moet worden gebracht. Meisjestjalk naar Zeeland CURSISTEN VAN VOLKS. HOGESCHOOL ROCKANJE. Van 7 tot 21 Augustus vfordt door de Volkshogeschool 't Olaertsduin te Rockanje een „Meisjescursus te water" ge organiseerd, die speciaal ten doel heeft in aanraking te ko men met rivier- en zeevissers, met mossel- en oesterkw'ekers, met de landbouwbevolking van Zeeland. Op Flakkee zijn het Rockan je, Ooltgensplaat en Herkin. gen, waar één of meer dagen worden doorgebracht. Op Woensdag 11 Augustus komt men aan te Brouwershaven en wordt ook Zierikzee bezocht. Vervolgens gaat men naar Veere, Vlissingen, Gent, Ter- neuzen en Yerseke, om 18 Augustus te Bruinisse te arri veren. Van Bruinisse gaat het naar Willemstad en vandaar naar Dordt. In iedere plaats worden* deskundigen aange zocht om de nodige voorlich ting voor die dag te geven. Het onderwerp voor de dag te Zie rikzee is de geschiedenis van stad en eiland, dat van Veere de wederopbouw van Walche. ren, dat van Vlissingen „Het reddingswezen en de ervarin gen in de werkkampen." In Temeuzen wil men worden voorgelicht over de scheep vaart en haar betekenis, in Yerseke over de oestercultuur, in Bruinisse over mossel-, ri vier- en zeevisserij. Nederlanders blijv en in middengroep. Alpen worden Belgen noodlottig. Bartali heeft zijn meester stuk volbracht. In de tweede Alpen-étappe heeft hij getoond geen enkele concurrent in deze 35e ronde van Frankrijk te be zitten. Na de overwinning in de voorgaande étappe, die in zeer slecht weer werd gereden, won de Italiaan' gisteren zijn vijfde étappe sedert het ver trek uit Parijs. Zo heeft de beste man van de Tour de leiding in het alge meen klassement met meer dan 8 minuten voorsprong op Bobet. Nadat Bobet gisteren door pech was achtervolgd, moest Bartali twee maal we gens een lekke band, van wiel verwisselen. Hierdoor had hij bij de Pas van de Croix de Fer twee minuten achterstand op Bobet en Brule, die toen alleen aan de kop lagen, maar na langzamerhand het verloren terrein weer te hebben terugge wonnen, kwam hg bij het be stijgen van de Col de Porte zo onweerstaanbaar opzetten, dat niemand zgn aanval kon stui ten. Bartali ging door en zon der een moment te verslappen nam hij alle nog komende hin demissen. Deze tweede Alpen-étappe heeft in het algemeen klasse ment grote veranderingen te weeg gbracht. Bobet heeft, na een hardnekkige verdediging, de vlag moeten strijken. Lam- brecht. de Frans-Belg, is een flink stuk gezakt. Hij lag bij het beklimmen van de Galibier nog in goede positie, maar verloor tgdens de levensge- vaarlgke afdaling zeer veel tijd. De Nederlands-Luxemburgse ploeg heeft gereden, zoals in alle voorgaande étappes. Het is jammer, dat de Luxembur ger Kirchen, die in goede vorm blgkt te zijn en in het alge- Staat voor 8 ton benadeeld. Zoals reeds gemeld zijn drie directieleden van de N.V. Rath en Doodeheefvers be- hangselfabriek te Amsterdam gearresteerd onder verdenking van een deviezenfraude, waar by de staat voor een bedrag van 8 millioen ton zou zgn benadeeld. De firma Rath en Doodeheef- ver, die op normale en volko men legale wijze behangselpa pier o.a. naar haar filiaal in Bel gië exporteerde, heeft echter, zoals uit de uitgebreide contröle van de boekhouding over de ja ren 45/46 en 46/47 zou zijn ge bleken, de opbrengst, niet zoals wettelijk is voorgeschreven, naar Nederland doen overma ken, maar het geld in België voor andere zakelijke doelein den aangewend. Hierdoor zou de toegestane export veranderd zijn in een met de deviezenbe- langen strijdige transactie. meen klassement dan ook een fraaie plaats inneemt, juist even te weinig steun ontvangt van zijn ploeggenoten. De Hoog, Janssen en" de Ruyter beltlommen de Cols gezamen lijk, hetzg te Voet, hetzij per fiets, terwijl Kirchen bij de strijd tegen de „keien" van dc Tour op zich zelf was aange wezen. Met uitzondering van Bartali toonde Kirchen zich de gelgke van alle andere kop stukken en wanneer hij de steun zou hebben van gelijk waardige renners, zou hij wel eens zeer gevaarlijk voor de besten kunnen blijken te zijn. Nu behoeft hij zich geen illu sies méér te maken. Niettemin heeft hij zich thans onder de eerste tien weten te plaatsen. De uitslag van de 14e étappe var de Ronde van Frankrijk: BrianconAix les Bains, luidt: 1. Bartali (Italië a) 263 km. in 9 uur 30 min. 18 sec.; 2. Ockers (België a) 9 uur 36 min. 11 sec.; 3. Lapebie (centraal Zuid West) 9 uur 37 min. 21 sec.; 4. van Dgck (België a) zelfde tyd; 5. Schotte (België a) zelf de tijd; 6. Bobet (Frankrgk) 9 uur 37 min. 27 sec.; 7. Kir chen (Nederland-Luxemburg) zelfde tyd; 8. Lazarides (Frankrijk) 9 uur 42 min. 27 sec.; 9. Vietto (Frankrgk) zelfde tijd. In het algemeen klassement leidt Bartali thans met de tyd van 100 uur 01 min. 35 sec., gevolgd door Bobet met 100 u. 09 min. 08 sec. Middelburg krijgt een Landbouwhuishoud- school. MINISTER HEEFT ER ZIJN GOEDKEURING AAN GEHECHT. Naar wy vernemen heeft de minister van Onderwgs, Kun sten en Wetenschappen er zijn goedkeuring aan gehecht, dat de landbouwhuishoudschool voor Walcheren, waarvan de stichting reeds lang op het programma van de Chr. Boe ren- en Tuindersbond staat, in Middelburg wordt gevestigd. Het gemeentebestuur zoekt er nog naar een oplossing van "het probleem huisvesting te krij gen, maar het verwacht, dat de school op korte termijn zal kunnen worden geopend. Aanvankelgk zag de minis ter liever, dat de inrichting op het Walcherse platteland zou worden gevestigd; dit zou in St. Laurens geschieden. Daar het in deze gemeente aan plaatsruimte ontbrak, heeft men deze plannen echter moeten laten varen. Landelijke bond van oorlogsvrijwilligers in oprichting. In een vergadering van de afdeling Vlissingen van de bond van oud-oorlogsvrijwilli gers werd medegedeeld, dat de Hollandse vereniging van oor- logsvrgwilligers te Zutphen, die meer dan 8000 leden telt, stappen onderneemt om met de andere bonden in Nederland tot een fusie te komen en een lan delijke bond van oud-oorlogs- vriiwiligers te vormen. Verder heeft de afdeling Brussel van de bond van oud- strijders in België contact op genomen met alle geallieerde landen uit de laatste wereld oorlog met de bedoeling een internationale organisatie op te richten. Alle landen, Rus land uitgezonderd, hebben hier gunstig op gereageerd. 19 September a.s. zal de bond van oud-oorlogsvrijwilli gers in Zeeland een tegenbe zoek brengen aan de oud-strij ders in Brugge, die begin Juli Walcheren bezochten om daar de bevrijdingsfeesten te vieren. Geen Chr. H.B.S. te Middelburg. Men deelt ons mede. dat de po gingen tot oprichting van een Chr. H.B.S. te Middelburg zijn mislukt. Wel heeft het bestuur van het Chr. Lyceum voor Zeeland besloten een eerste Idas yan dit Lyceum, dat in Goes is gevestigd, te openen in het gebouw van de Chr. Kweekschool te Middelburg. N.C.R.V. ZENDT THOLEN- PROGRAMMA UIT. Op Woensdag 21 Juli 2al de N.C.R.V. van 20.05— 20.15 uur een Tholen-pro- gramma uitzenden. Hierin zullen enkele burgemeesters van het eiland Tholen het woord voeren. GESLAAGD. Aan de Technische Hoge school te Delft zyn geslaagd voor het propaedeutisch exa men voor werktuigkundig in genieur: Voor het candidaats-examen voor civiel-ingenieur: W. Koning, Goes; M. W. Ver meulen, Sint-Philipsland; C. A. de Vlieger, 's-Heer Arendsker- ke. Voor het ingenieurs-examen voor civiel-ingenieur: W. de Befjl, Vlissingen. POLDERBENOEMINGEN. Benoemd tot lid van het bestuur der waterkering van de calamiteu- ze Borsselepolder, A. Quist te Bors- sele; plaatsvervanger van de dijkgraaf van de clamiteuze Ser Lippenspol der, J. J. Huijssen-'de Bruijne te Terneuzen. Fr. Zwagerman sprak te Wageningen. DERTIENDE NEDERLANDSE LANDBOUWWEEK. Dc vierde dag van de Neder_ lands© landbouwweek, die te Wageningen wordt gehouden, was gewijd aan de zuivel. Deze zuiveldag werd georganiseerd door de vereniging van oud- lee'rlingen der rykszuivelschool te Bolsward en stond onder lei ding van de heer N. J. W. Hof- sté, voorzitter van genoemde vereniging. De heer C. Zwagerman uit Middelburg sprak over het on derwerp: „Welke verdeling van het beschikbare melkgeld is biUyk bg betaling naar kwali teit en gehalte?" Tot technisch ambtenaar bij de N.V, Waterleidingmij. „Tholen" is benoemd de heer J. van der Peijl te Vlissingen. Gemeenteraad Vlissingen Tapverbod tijdens de kermisweek. De gemeenteraad van Vlis singen komt Vrijdag 23 Juli om 2 uur bgeen. De agenda bevat 25 pun ten. De voornaamste zaken, die behandeld zullen worden, zgn de volgende: Het Beeldenhuis aan de Hendrikstraat is weer voor zien van zgn beelden. Het gevaar van blikseminslag is hierdoor echter sterk ver hoogd. Daarom is het nood zakelijk, dat het gebouw 'n goede bliksemafleider krijgt B. en W. stellen de raad voor een dergelijke installa tie te doen aanbrengen. De kosten hiervan bedragen 462. D© brug over de water gang tussen de Arbeidstraat en de Ridderspoorlaan is des- tgds door de Duitsers afge broken. De kosten van een nieuwe" brug worden op rond 8000 geraamd. Hiervan zal vermoedlijk 90% ten laste van het Rijk komen, omdat dé bouw van de brug kan worden aangemerkt als her stel oorlogsschade. B. en W. stellen de raad voor een cre- diet te verlenen voor de bouw van een nieuw© brug. STRAATNAMEN. Vorig jaar heeft de raad een aantal namen vastgesteld voor straten in het Plan Bonedijke. Een dezer straten kreeg de naam Hendrick de Kegserstraat. Het blijkt ech ter niet mogelijk deze naam te handhaven in verband met kruisnummering. Voorgesteld wordt thans deze straat Schuitvaartstraat te noemen. Verzuimd was een naam te geven aan de straat achter „Bethesda", die evenwgdig Vóór het Domburrgse strand zijn enkele tijdbommen door de Hulpverleningsdienst tot explosie gebracht. De ontploffin gen veroorzaakten tientallen meters hoge waterzuilen. (Foto D. J. S. Baars). Kamp te Grijpskerke eist veel voorbereiding. Op het bureau van het Ne derlands comité der „World Student Relief Organisation" te Leiden heerst momenteel hoogspanning. De opening van het werkkamp voor uitgewe ken buitenlandse studenten staat voor de deur, maar de voorbereidingen, die nog moe ten worden getroffen, zgn le gio en de moeilgkheden, die moeten worden overwonnen, niet minder. Wg vernemen inmiddels, dat het kamp een zeer internatio naal karakter zal dragen. Het merendeel van de ongeveer honderd studenten, die ver wacht worden, bestaat uit Tsjechen, waarvan de meeste na de Gottwald-putsch hun va derland zgn ontvlucht en de andere zogenaamde „displaced persons" zgn, die na de oor log in het geheel niet naar Tsjecho-Slowakge zijn terugge keerd. Daarnaast komt een aantal Polen en verder enkele Hongaren* Spanjaarden, Roe menen, Letten en Utthauers. De studenten verblijven mo menteel in Pargs; zij hebben toestemming in Firankrijk te wonen en te studeren aan de Sorbonne. Hun studie wordt door de Franse reg-sring be kostigd. Na afloop van het werk op Walcheren, waar de jongens verblijven v.an 26 Juli tot begin September,, gaan zij uiteraard naar Parrps terug. Evenals de studentenYrijwilli- gers, die thans in het kamp te Biggekerke vertoeven, zullen zij werken voor de herbouw van Walcheren; waarschij nlgk zal hun taak bestaan uit zandaf gravingen en oo&st- werkzaamheden. De leiding fcij dit werk berust bg de Dienst Uitvoering Werken, terwijl het kamp beschikbaar is ge steld door het Bureau Huis vesting en Verzorging van We- deropbouwarbeiders, dat ook het kamppersoneel zal aanstel len. Het is de bedoeling, dat op iedere tien vreemde studen ten één Nederlandse student in het kamp verblijft. Deze maakt deel uit van de kamp staf en wordt na twee drie weken vervangen. Om op zo korte termijn nog voldoende Nederlandse studenten voor dit werk te vinden is voor de „World Student Relief" een grote puzzle, die niet in een handomdraaien is op te lossen. Daarom doet het Nederlands comité een dringend beroep op alle vaeantievierende studen ten zich voor deze taak be schikbaar te stellen. De uitgeweken studenten zullen in tegenstelling tot him collega's, die reeds in Bigge kerke verblijven of daar bin nenkort komen, niet na afloop van de werkperiode in ons land enige tgd vacantie kun nen houden. Wel zal getracht worden lezingen en excursies voor de jongens te organise ren. Het ontbreken van visa vormt nog een grote moeiiyk- heid. Hierover worden thans besprekingen gevoerd met de vreemdelingendienst. Te Utrecht slaagden aan de modevakschool E.N.S.A.I.D. voor lerares.coupeuse, de da mes C. Pleijte te Nieuwdorp; L. Koppejan te Ritthem; T. Breel te Veere. Geslaagd voor het examen 3e s tuurman aan de „De Ruyter- school" te Vlissingen, J. J. van IAiyk, leerling van de de Ruyter- school. loopt met de Bonedijkes.traat B. en W. stellen voor deze straat Joost de Moorstraat te noemen. TAPVERBOD. De vakgroep logementen en aanverwante bedry'ven verzoekt ontheffing van het tapverbod gedurende de ker misweek. B. en W. menen ©venwel dat aan dit verzoek niet kan worden voldaan. Het drankmisbruik in Vlis singen is de laatste jaren zeer toegenomen. In 1946. werden 30, in 1947 66 en in de eerste helft van 1948 reeds 49 personen opgeslo ten, omdat zg zich in staat van dronkenschap bevonden. B. en W, stellen dan ook voor afwijzend op het ver zoek te beschikken. SUBSIDIE VOOR V.V.V. In 1947 besloot de raad tot aanstelling van een ambte naar voor vreemdelingenver keer, die ter beschikking zoiï worden gesteld van de Vere niging voor Vreemdelingen verkeer. Men besloot hiertoe, omdat dan de subsidie voor deze vereniging kon verval len. Tot ambtenaar werd be noemd de heer J, Louwerse,- registrator ter secretarie; die echter voor deze benoeming bedankte. Hierdoor was V, V. V. verplicht zelf een amb tenaar aan te stellen. V.V.V. verzoekt thans een subsidie gelijk aan 70 van het sa laris van deze ambtenaar tot een maximum van 2000 per jaar. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen, Zg zijn van mening dat V. V.V meer steun van de ge meente moet ontvangen dan tot dusver is geschied onx haar .taak behoorlijk te' kun nen uitvoeren. Het is gebleken dat de som, waarvoor de gemeente gelden zijn verzekerd tot dek- kinlc van risico's, ontoerei kend is. Het geldelgk beheer der gemeente en van haar diensten is onder invloed van de bijzondere omstandighe den toegenomen. B. en W. stellen daarom verhoging van het verzekerde bedrag met 9000 voor. ONDERHOUD WO NINGWET-WONIN GEN. De onderhoudskosten van de woningwet-woningen zijn sterk gestegen. Bovendien vertonen deze woningen ge breken, ontstaan tengevolge van achterstallig onderhoud. Ter dekking van deze onkos ten zal een fonds worden gesticht. De benodigde gel den worden verkregen door opschorting voor twee jaar van de aflossing op schuld restanten van aan de ge meente verleende bouwvoor- schotten vóór 9 Mei 1940. De Rijksverzekeringsbank is bereid binnenkort vervallen de annuliteiten op te schor ten. Hierdoor komt een be drag van f 7707,64 vrij. Het fonds zal worden aangewend in overleg met de betreffen de woningbouwverenigingen B. en W. stellen voor de aan bieding van de Rijksverzeke ringsbank te aanvaarden. Voorts stellen B. en W. voor aan het gemeentepersó- neel over 1948 een gratifica tie van 2 te verlenen, zo dra voor Rijkspersoneel een zelfde regeling zal worden getroffen. Waarschijnlijk zal door het Rgk in tegen stelling tot vorig jaar geen maximum worden vast- Tenslotte wordt voorgesteld aan de Vereniging voor Bij zonder Lager Onderwijs op G.G. subsidie te verlenen voor 't verduisteren van een lokaal, waarin onderwijsfilms worden vertoond en een sub sidie van 50 voor eenmaal aan de Rijkskweekschool te Middelburg voor het houden van curssussen. ten dienste van onderwgsvemieuwing. Middelburg PODIUM VOOR OPEN LUCHTSPEL VERRIJST. Vrydagmorgen is een ploeg- je werklieden op de Markt te Middelburg vóór het Stad huis begonnen met de bouw van het 300 m2 grote toneel voor het openluchtspel „Mgn Schilt ende Betrouwen". De constructie hiervan is zoda nig, dat het podium niet on der de last van de honder den medespelenden zal inzak ken. Het verkeer ondervindt weinig last van de werk zaamheden, daar het vóór 't podium over het eigenlijke Marktgedeelte mag rgden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2