Groot-aannemers legden Duitse vliegvelden aan NIEUWS UIT ZEELAND Ambtenarenverbod wordt weer van kracht Fiscus slokt spaarduitjes op. Wai moei de regering hei eersie doen? Woningnood! Indië! Lonen en Prijzen! WALCHEREN Olympische spelen. jT-genda Opzienbarende vrijspraken Met Instemming van Nederlandse secretarissen-generaal Advies gaf ruimte voor ernstige collaboratie. Het Bijzonder Gerechtshof ln Den Haag deed Dinsdag uitspraak in de zaken tegen L. Doedes, directeur van de HoHandse Beton Mij. N.V en de gebroeders Vilder, direc teuren van de N.V. Amster damse Ballast Mij. De drie verdachten werden van alle rechtsvervolging ontslagen. Zfl werden beschuldigd van omvangrijke arbeid voor de Duitse bezetters. De procureur-fiscaal had te- fen de gebr. de V., die beide 9 maanden in hechtenis ge' weest zijn, een straf van 6 maanden geëist met aftrek van het voorarrest, alsmede verbod om enigerlei leidende functie in de bouwbedrijven te bekleden, gedurende de tijd van een jaar. Tegen verdachte D. eiste de procureur-fiscaal een ge vangenisstraf van 6 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. alsmede hot opleggen van een boete van 25.000 en het verbod om enigerlei leidende functie in de bouwbedrijven te bekle den voor de tgd van een jaar. Bij het gerechtelijk onder zoek kwam vast te staan, dat er op 31 Mei en 7 Juni 1940 besprekingen zijn gehouden door het college van secretaris sen-generaal met de vertegen woordiger van generaal Win kelman, de toenmalige kapi- Toch steeg het aantal spaarbankboekjes Naar ons van de ztfde van de Nederlandse Spaarbank- bond wordt medegedeeld, mag men op grond van de maandelijkse resultaten van de spaarbanken, welke sedert Maart aanwezen, dat het bedrag der terugbetalingen dikwijls groter is dan dat der Inleggtngen, niet conclu deren tot een verminderde spaarzin of tot ontsparing in de gebruikelijke zin van het woord. Deze sterke staging van het bedrag der terugbetalingen moet vrijwel uitsluitend wor den toegeschreven aan de zeer grote bedragen, welke aan heffingen en andere achter stallige belastingen moeten worden opgebracht. De Nederlandse Spaarbank- bond vestigt er in dit verband nog do aandacht op, dat gedu rende de eerste 5 maanden van het lopende jaar zelfs niet minder dan 40,000 spaarbank boekjes meer zijn uitgegeven dan er in deze periode werden afbetaald, hetgeen zeker niet duidt op een verminderde be langstelling van het publiek voor de spaarbanken. Prins Bernhard reikt onderscheidingen uit. Z.K.H. Prins Bernhard zal Donderdagmorgen om 10.30 uur in de burgerzaal van het Koninklijk Paleis te Amster dam onderscheidingen uitrei ken. Deze onderscheidingen vallen ten deel aan 21 leden van 't personeel der Konink lijke marine, 75 van de Ko ninklijke landmacht, 7 van 't Koninklijk Nederlands-Indi sche leger en 20 van de Ne derlandse koopvaardij. Vier van do gedecoreerden zullen de eed afleggen en de rid derslag ontvangen als ridder in de 4c klasse van de Mili taire Willemsorde, to weten de luitenant ter zee 1ste kl. H M. L. F. E. van Oostrom Socde. de officier vlieger der le kl. G. F. RiinÜers (marine luchtvaartdienst), de gepensionneerd adjudant-on- derofflcler-instructeur H. P. Koster (Kon. landmacht) en de gepenslonneerde kolonel der infanterie M. Vooren (K. N.I.L.). Aan de overigen zul len bronzen leeuwen, bronzen kruizen. vliegerkruizen en kruizen van verdienste wor den uitgereikt. Middenstandspartij protesteert. Het partijbestuur van de Middenstandspartij heeft aan alle fractieleiders van de Tweede Kamer een telegram gezonden, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen de ge volgde zetelverdeling. De P.v d.A. krijgt 1.4 zetel meer dan het aantal stemmen, terwijl de Middenstandspartij met slechts 0.2 te weinig, geen ze tel krygt toegewezen. Het be stuur acht dit in strijd met de democratie. Zoals bekend, is de zetelver deling in de kieswet geregeld. Blijkens ingewonnen informa tie wenst de Middenstands, partfl wtjziginir van dc voor schriften ten deze. (Ingezonden mededeling) Last van zenuwen? Mijnhardt's Zennwtabletten helpen U er overheen. tein Schepers. Daarbij werd de mening uitgesproken, dat het bezettingsleger recht had op onderdak en dat dit leger, daar het ook een luchtmacht bezat, moest beschikken over vlieg velden, hangars, startbanen en kazernes, waaraan door de Nederlanders medewerking moest worden gegeven. Het door de vertegenwoordiger van generaal Winkelman uiteenge zette standpunt werd door het college aanvaard. DR. HTRSCHFELDS MENING. Er zijn inlichtingen gevraagd door het bestuur van de fede ratie van werkgevers in het bouwbedrijf. Men had toen een onderhoud met dr. Hlrschfeld, daarbij verklaarde deze toen malige secretaris-generaal, dat het hier een volkenrechtelijke kwestie betrof en dat werken aan vliegvelden niet verboden waren. Voorts kwam vast te staan, dat dr. Hirschfeld de raad heeft gegeven alle werken slechts op uitdrukkelijk bevel v. het bezettingsleger uit te voe ren. Het hof overwoog, dat de stelling van de vertegenwoor diger van generaal Winkelman, dat de bezetter het recht heeft werken aan vliegvelden te vor deren niet juist is. Naar het oordeel van het hof is het niet de strekking van het landoor logreglement de bezetter rech ten toe te kennen, doch alleen hem in de uitoefening van zijn feitelijke macht aan bepaalde grenzen te binden. Het hof gaf als z\jn me ning, dat een advies als het onderhavige een vrijbrief geeft voor de meest ernstige collaboratie en dat de hier te lande gebleven regerings instanties, die de Duitse oor log hadden meegemaakt, be ter hadden moeten weten. Het hof was van oordeel, dat het gegeven advies on juist is en In strijd met het landoorlogreglement. Het hof gaf als zijn oordeel, dat vast is komen te staan: 1. Dat verdachten het gege ven advies strikt hebben opge volgd: 2. Dat zij geen opdrach ten hebben geambieerd of na gejaagd; 3. Dat het werk van verdachten slechts voor een vijfde gedeelte Duits werk was; 4. Dat dr. Hirschfeld de indruk had, dat verdachten liever van Duitse opdrachten verschoond wilden blyven. Het hof oordeelde, dat hier sprake was van een verschoon bare dwaling. Publicatie van vertrouwelijke stukken. MINISTERS ANTWOORDEN De minister-president en de minister van justitie hebben geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid van der Goes van Naters over de pu blicatie van ambtelijke en vertrouwelijke stukken. Er mag worden aangenomen, al dus de ministers, dat bij de afgifte van deze stukken de wetenschap bij de betrokken ambtenaren moet aanwezig zijn geweest, dat zij zouden misbruikt worden in de hui dige politieke strijd tegen be paalde politieke personen. Een gestreng onderzoek wordt in gesteld naar de pleger van de strafbare feiten waarbij ook gedacht wordt aan schen ding van ambtsgeheimen. Tegen deze strafbare feiten zal met voortvarendheid en gestrengheid strafrechtelijk worden opgetreden. Een waterwandelaar. Een Britse spoorweg arbeider, de 51-j. Joe Simms, is Maandag avond over de Theems „gewandeld" van Chel sea naar Battersea-park, een afstand van onge veer tweehonderd meter. Hij deed er zeventien minuten over. Simms weegt ongeveer 83 kilo. Hij zegt na achttien jaar proberen een „nieuwe methode van voortbewe ging door het water" ontwikkeld te hebben. Tydens zyn „wandeling" over de Theems hield hij zijn armen voor de borst gekruist en alleen zijn hoofd stak boven water uit. Volgens een waarne mer. die hem in een boot volgde, scheen Simms zich de gehele tijd vol komen rechtstandig ge houden te hebben. JUBILEUM-TABAK. Uit goede bron vernemen wij, dat ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum de mannen een extra bon krij gen waarop men shag- of rook tabak zal kunnen kopen. Ver moedelijk zullen er geen siga retten op beschikbaar worden gesteld. Ook voor de vrouwen en kinderen is een extra'tje in de maak in de vorm van wat snoeperij. Hoeveel dit zal zijn is nog niet bekend. Hitier leverde geheimen uit. Karl Ritter, voormalig Duits ambassadeur in Brazi lië. heeft bp het afleggen van getuigenis in zyn eigen zaak voor het tribunaal te Neuren berg, verklaard, dat Hitier in 1940 vele geheime documen ten aan de Sowjet-Unie heeft uitgeleverd omdat Stalin wei gerde over een niet-aanvals- verdrag te onderhandelen wanneer de documenten hem geweigerd zouden worden. Nederland en Indonesië De Indonesische kwestie heeft het onderwerp van be spreking uitgemaakt tijdens een onderhoud tussen Lovett, onderminister van Buitenland se zaken van de Verenigde Staten, en de Nederlandse ambassadeur, mr. E. van KI effens, die vergezeld was van raadsadviseur Blom van het ministerie van Buitenland se zaken. Op een vraag van de jour nalisten naar het onderwerp van de bespreking herinnerde Blom aan de uitslag van de verkiezingen in Nederland en voegde er aan toe: „Neder land zal binnenkort een nieu we regering hebben, die onge twijfeld een nieuwe houding aan zal nemen ten opzichte van de Indonesische kwestie." Paardenexport naar Spanje. Officieel wordt medegedeeld, dat weliswaar in het lopende Nederlandse-Spaanse handels verdrag een contingent paar den voor export is opgenomen, doch dat Spanje tot dusver weinig belangstelling toont. Optimistische verwachtingen zijn dus net gemotiveerd. Zaai stoppelgewassen vroeg. Binnenkort zullen weer vele stoppelgewassen worden ge zaaid. De commissie voor voeder- en weidebouw van de Stichting voor de Landbouw, vestigt er daarom de aan dacht op, dat dit zaaien tijdig" moet geschieden. Men moet zoveel mogelijk van de zomer profiteren en dus tijdig zaaien. Tweeduizend circusbezoekers zagen te Falkenburg in Zwe den twee acrobaten uit een 40 meter hoge mast vallen en op de grond terecht komen. De mannen waren op slag dood; zij werkten zonder net. Verscheidene vrouwen onder het publiek vielen flauw. Zeeuwse athlete naar de Olympische Spelen. De Nederlandse dames-ath- letiekploeg, die ons land op de Olympische Spelen te Lon den zal vertegenwoordigen, Is samengesteld. De Zeeuwse athlete, Nel Karelse, zal op de 200 m. hardlopen en op het nummer vèrspringen uit" komen. Mededeling minister Witteman in Eerste Kamer De,Eerste Kamer is gister middag bijeengekomen. Bij de aanvang van de zit ting herdacht de heer Anema als wnd. voorzitter prof. Aal- berse, die zoals bekend, dezer dagen overleed. Nadat verscheidene kleine re wetsontwerpen z.h.s. waren goedgekeurd, werden de beide wetsontwerpen tot wijziging der pensioenwetten behandeld en eveneens z.h.s. aangeno men Daarna kwam aan de orde het wetsontwerp van de pro vinciale wet en de gemeente, wet (tussentijds ontslag aan leden van Ged. Staten en wet houders). De heer Algra (A.R.) be toogde, dat men in 1946 niet had moeten besluiten commu nisten op dergelijke posten toe te laten, maar had tegen de voorgestelde regeling ernstige bezwaren en de heer Reyerse (C.H meende, dat het vellen van een oordeel over het aan hangen van bepaalde beginse len, tot de taak der centrale overheid moet behoren. Hij vond het overigens dwaas, dat men als raadslid en Sta tenlid beginselen mag aanhan. gen, die voor een Gedepu teerde en een wethouder ver boden zijn. De communist Brandenburg constateerde, dat de wet zich niet richt te gen zijn partij en de V.V.D.'er Molenaar betreurde het, dat de regering slechts incidenteel wil ingrijpen. De heer van de Kieft (Arb steunde het wetsontwerp. Minister Witteman verde- De stem van het publiek In dc verkiezingsenquête van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie vroe gen de enquêteurs aan stem mers uit alle lagen van het publiek* „Wat vindt U dat dc rege ring na de verkiezingen in de eerste plaats moet op knappen?" Opheffing van do woning nood, een oplossing in Indo nesië en betere verhouding tussen lonen en prijzen zijn de drie meest genoemde din gen. Nu èn in drie van de vier vorige NXP.O.-enquêtes over hetzelfde onderwerp. De eis: „Voor meer voed sel, textiel e.d. zorgen", die twee jaar geleden nog het meest gesteld werd, wordt nu bijna met meer genoemd. Een nieuwe regering' zal dus, zo meent het publiek, met dezelfde problemen moe ten worstelen als het Mini- sterle-Beel. Het probleem van de lo nen en prijzen wordt, zoals te begrijpen, 't meest door mensen met lage inkomens genoemd. En erg veel door de mensen, die communist stemden (52 De stem mers op de V.V.D. zeggen heel veel: „Minder overheids bemoeiing' (32 en de op lossing van het Indonesische vraagstuk wordt eveneens 't meest door V.V.D.-aanhangers genoemd (44 en door de mannen en vrouwen, die An- ti-Rev. stemden (40 Hieronder een overzicht van de ontwikkeling der openbare mening vanaf Mei 1946. digde de wet en deelde mede, dat dezer dagen liet ambtena renverbod weer in werking zal treden. De wet werd daarna aange nomen met 2014 stemmen. Tegen stemden de A.R., de C.H., V V.D., C.P.N. en het K.V.P._lid Schneider. In de gisteravond voortge zette vergadering der Eerste Kamer is aan de orde geko men de noodvoorziening van de gemeentefinanciën. De heer Hommes (A.R.) sprak woorden van dank en waardering jegens de commis sie-Oud en de regering. Voorts wees hij op het belang der autonomie van de gemeenten. Voor het geval de minister mocht terugkeren in het nieu we kabinet verzoekt spr. hem de zwaar getroffen gebieden niet te vergeten. Ook vroeg hij de aandacht voor de vele klei ne gemeenten in ons land. Hij betoogde o.m. dat het verschil in de uitkeringen tussen grote en kleine gemeenten ook vol gens de nieuwe regeling te groot is. Als een kans tot aantasting der gemeentelijke zelfstandigheid beschouwde spr. do kortingsregeling, waar tegen hij nog meer bezwaren ontwikkelde. Tenslotte ver klaarde hy geen enthousiaste bewonderaar van het ontwerp te zijn, maar hij wilde het als noodvoorziening beschouwen in de hoop, dat er spoedig een definitieve regeling komt. De heer Reijers (C.H.) wilde de voorgestelde regeling als noodvoorziening bezien. Bij het definitief herstel der financiële zelfstandigheid der gemeenten wenste hij, dat een eigen ge meentelijk belastinggebied zou worden nagestreefd. De heer de Dreu (Arb.) uit te zijn waardering voor de goe de bedoelingen der regering en verklaarde, dat deze goede be doelingen alleen succes zullen hebben, als bij de uitvoering der wet de grootst mogelijke soepelheid wordt betracht. De minister van binnenland se zaken, de heer Witteman, merkte o.m. op, dat het hier in de volle zin des woords een noodvoorziening betreft. Dat er nog noodlijdende gemeenten overblijven zal een hoge uit zondering zijn. Zwaargetroffen en kleine ge meenten wilde de heer Hom mes extra soepel behandelen, maar spr. vreesde, dat er wei nig terecht zou komen van de verdelende rechtvaardigheid, als men te veel uitzonderingen gaat maken. Maar er zal met de regering te praten ziin. Het wetsontwerp werd daar na z.h.s. aangenomen. De dringendste Regeringstaken. NU Woningnood 22 Indië 21 Lonen en Pryzen 20 Minder Regeringsbe- moeiïng 11.%, 20 Minder bu reaucratie Dis tributie Af schaffen 9 20 Meer textiel, voedsel enz. Demobilisatie tropen Andere antw. Geen mening 3% 1% 14% 12% Jan. 1948 23% 27% 20% 7% 1% 11% 9% Oct. 1947 19% 30% 19% n%: 6% 16% 10% Jan. 1947 22% 17% 17% 6% Mei 1946 11% 8% 19% 4% 14% 25% 15% 6-: 8% 15 5 .(Nadruk verboden). Geen prijsgarantie voor aardappelen. (Van onze Haagse redacteur) Den Haag, In landbouw- kringen is men van oordeel, dat het opheffen van het vee voederverbod van aardappe len niet zal nalaten grote in vloed uit te oefenen op de prijs van dit artikel. Men kan dan ook verband zien tussen het beëindigen van dit verbod en het vrijlaten van de prijs. Bij een bespreking, die het bestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft gehad met de overheid over de prijzen van de aardappelen is komen vast te staan, dat vooralsnog geen prrjs-garantie te ver wachten is. Het is noodzakelijk voor het overschot van aard appelen een bestemming te vinden, zodat dit overschot geen drukkende werking op de prijs kan uitoefenen. Nu t veevoederverbod is opgeheven, is deze bestemming inderdaad te vinden. Hiermede is de on gerustheid over een te sterke prijsdaling enigermate wegge nomen. Indien men de aardappelen bestemt voor varkensvoer, kunnen bij de huidige prijs van het varkensvlees de op het eigen bedrijf verbouwde aard appelen nog een redelijke prys opbrengen. Tevens opent dit het vooruitzicht, dat op deze wijze de varkensstapel in be trekkelijk korte tijd kan wor den uitgebreid. EXPEDITIEKNECHT STAL 20.000 SIGARETTEN In een huis aan de Haag dijk te Breda werd door de politie een partij van 10.000 sigaretten in beslag genomen, die afkomstig was van dief stal Later kon men in Box tel nog 10.000 sigaretten ach terhalen, die eveneens in be slag werden genomen. Bij na der onderzoek kon men H. van E. uit Boxtel aanhouden. De ze trachtte sigartten te ver kopen voor zijn broer J. van E., eveneens te Boxtel woon achtig en werkzaam bij een expeditiebedrijf te Bergen op Zoom. Tijdens een transport van Amsterdam naar Bergen op Zoom had hij. de sigaretten ontvreemd. LOONDORSEN. Zeeuwse motor kampioenschappen verboden. VORIG JAAR ZOU NATUUR SCHOON VERNIELD ZIJN. Evenals vorig jaar zou de Mo torclub „Scheldegouwen" ook dit jaar de Zeeuwse terrein-kampioen schappen organiseren. De traditie getrouw zou deze wedstrijd op 2e Pinksterdag moe ten plaats vinden, maar door het lange uitblijven van de Ministe riële goedkeuring voor het motor sportprogramma moest deze wed strijd worden uitgesteld. Ondanks de grote bezwaren ver bonden aan deze organisatie op 'n Zaterdag en een dreigend finan cieel tekort besloot het bestuur de wedstrijd niettemin doorgang te doen vinden en wel op Zaterdag 7 Augustus. De Zeeuwse terrein-kampioen schappen. die meetellen voor het landskampioenschap, werden sinds 1927 verreden op een parcours in de duinen nabij Vrouwenpolder. L is het énige geschikte parcours in Zeeland en geldt dan ook als een der beste van ons land. Daar de organisatie van motor wedstrijden veel werk geeft, werd direct nadat het besluit genomen was met de voorbereidingen be gonnen. Hoewel talrijke instanties voor deze wedstrijden hun toestemming moeten geven werden deze tot nu toe steeds, zij het dan ook onder bepaalde voorwaarden, verleend. Het is daarom des te meer .e verwonderen dat de Directeur van Gemeentebedrijven te Middelburg, na overleg met de rentmeester van het Kroondomein te Breda, dit jaar zijn toestemming weigerde, welke weigering werd gemotiveerd door de mededeling, dat er vorig jaar r. ^al het een en ander vernield zou zijn. De Motorclub „Scheldegouwen' ontkent echter pertinent, dat vorig jaar vernielingen zouden zijn ge pleegd, terwijl haar ook nimmer enige klacht hieromtrent bereikte. Ondanks verscheidene pogingen, t.oor het bestuur, de directeur der Prov. V.V.V. en de burgemeester van Vrouwenpolder ondernomen, bleef de gewenste toestemming uit, zodat Zeeland het dit jaar zonder motorwedstrijd zal moeten stellen. Zowel voor de sport als voor het vreemdelingenverkeer - deze wed strijden ..okken jaarlijks duizen den bezoekers van buiten de pro vincie valt dit te betreuren. Weslkapelle's dameskoor naar de mijnstreek. Op uitnodiging vertrekt Za terdag 17 Juli het W.K. Da meskoor naar Limburg om in Valkenburg en omgeving enke- kele concerten te geven. De kerkelijke fanfare „St. Jozef" te KerkradeKaalhei de, heeft het koor uitgeno digd om ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van „St. Jozef", een concert te geven in Kerkrade. Dit concert zal Zondagavond 18 Juli worden gegeven. Westen-Schouwen zonder tenten. Door het stormachtige weer zijn de strandtenten op het strand te Westen Schouwen uit elkaar geslagen en weg gedreven. Alleen de wissel- cantine, toebehorend aan de gemeente Haamstede, heeft men tijdig hoger tegen de duinen gebracht, waardoor deze behouden bleef. GEEN TRAMVERBINDING RETRANCHEMENT— KNOCKE. De electrische tramverbin ding RetranchementKnocke zal niet meer hersteld wor den. Er is reeds een begin gemaakt met de opruiming van het electrische net. Hel mosselseizoen. Het vorige week begonnen mosselseizoen zet goed door! Practisch is het zo, dat ieder die mosselen aanbiedt, die aan de kwaliteitseisen vol doen, ook werkelijk leveren mag. Dit komt omdat alleen de mosselen van. de Greve- lingen thans van de vereiste kwaliteit zyn. Ongeveer 3500 tonnen werden vorige week door de Bruinisser kwekers aan de handelaren afgeleverd, LEKKEND SCHIP. Het motorschip Eben Haëzer ge laden met turfpakken naar Gent heeft tengevolge van het slechte weer lekkage gekregen. Met pom pen probeert men het water vóór te blijven. Vlissingen DE JAARLIJKSE KERMIS WEER OP KOMST. Van 19 tot en met 24 Juli zal in Vlissingen weer de jaar lijkse kermis worden gehou den. De laatste tijd deden ge ruchten de ronde, dat de ker missen te Vlissingen en Mid delburg geen doorgang zouden vinden omdat de vermakelijk heidsbelasting te hoog zou zijn. Deze geruchten waren echter van iedere grond ontbloot, daar de gemeentebesturen, al leen een pachtsom ontvangen en geen vermakelijkheidsbelas ting van de kermisklanten van De minister van landbouw, "binnenkort zullen ln de Gra- visserij en voedselvoorziening, heeft ontheffing verleend van de bepalingen van het be- drijfsvergunningenbesluit ten aanzien van het loondorsbe- drijf. Deze beschikking treedt in werking op de dag na die van haar afkondiging in de Nederlandse Staatscourant. Ronde van Frankrijk. De 12de eteppe van de Tour de France werd gewonnen door Ba- bet. die c - sprint wc voor Moli- nieres, Lambrecht, Kirchen en La- rides. Jansens en de Ruyter wer den 20ste. T: stand in het alge meen klassement luidt: 1. Bobet 80 u. 04 m. 36 s.; 2. Lam brecht 80.07.05; 3. Impanis 80.18.42; 4. Teisseire c:.23.38; 5. Thietard 80.24.37; 6. Ranconi 80.25.08: 7. Bar- tali 80.26.04; 8. Camellini 80.26.17; 9. Lapebie C-.29.31; 10. Mathys 8C v.lO; 17. Kirchen 00.37.47; 27. Janssen 81.00.28: 39. De Ruiter 81.21.52. De Hoog is 47ste met een tijd van 01 uur, 38 min. 46 sec. H^.T .VOETBALTOURNOOI. Daar Polen, Palestina en Birma zich hebben teruggetrokKen en Hongarije terugtrekking overweegt, is het niet uitgesloten, dat er een nieuwe 1 Hing zal plaats vinden. De Engelse pers geeft Zweden de beste winstkans. Naar wij van de zijde van het het N.O.C. vernemen, is de Neder landse bokspl '-Z voor de Olympi sche spelen, als volgt samengesteld: Vlieggewicht: A. Corman. Gro ningen; Vedergewicht: N. Linne- man, Amsterdam; Lichtgewicht: J. Remie. Breda; Weltergewicht: F. Wijngaard, Rotterdam; Middenge wicht: J. S hubert, Groningen: Hallzwaargewicht: Hennie Quente- meyer. Indië. DE ATHLETIEKPLOEGEN e Nederlandse athletiekploeg voor de Olympische spelen is als volgt samengesteld: Heren: 100 m hardlopen: Kleyn. Meyer, G. Zwaan; 200 m hardlo pen: Lammers, Scholten: 800 m hardlopen: de Ruyter: 1500 m hard lopen: de Ruyter. Slijkhuis: 5000 m hardlopen: Lataster. Slijkhuis; 10.000 m hardlopen: Lataster: 3000 m steeple chase: (voorlopige in schrijving) Slijkhuis; 110 m hor denloop: Zwaan; Speerwerpen: Lutkeveld; Discuswerpen: de Bruyn; Kogelstoten: de Bruyn; Kogeslingeren: de Bruyn, Houtza ger: 4 x 100 m estafette; Kleyn, Lammers, Mayer, Scholten. Zwaan. Dames: 100 m hardlopen: mevr. Blankers-Koc mej. de Jongh, mevr. Stad-de Jong: 200 m. hard lopen: mevr. Blankers-Koen. mevr. de Jongh. mej. N. Karelse; 80 m hordenloop: mevr. Blankers-Koen. mevr. v. d. Kade-Koudijs; Vèr springen m.a.: mevr. Blankers- Koen. mevr. v. d. Kade-Koudijs, mej. N. Karelse; Hoogspringen m.a. mevr. Blankers-Koen; Speerwer pen: mej. Dammers, mej. Koning, mevr. Teunissen-Waalboer; Dis cuswerpen: mevr. Panhorst-Nie- sink, mevr. Roos-Lodder; Kogel stoten: mevr. Panhorst-Niesink; 4 x 100 m estafettemevr. Blan kers-Koen, mej. de Jongh, mevr. v. d. Kade-Koudijs; mevr. Stad-de Jong; mevr, Witaers-Timmer. vestraat, Hendrikstraat en op de Nieuwendijk, Zeilmarkt en Kleine Markt te Vlissingen de tenten weer verrijzen. Voor het eerst na de oorlog zullen dit jaar de zuurstokken zonder bon verkocht worden. Op de Nieuwendijk zullen ondermeer auto-scooter, schiet tent, apentent, draaimolen en Tropical Wondershow verschij nen, op de Zeilmarkt de zweef - carroussei en poffertjeskraam, ln de Gravestraat cakewalk, luchtschommel en oliebollen- kraam, in de Hendrikstraat de rups- en vliegtuigcarroussel en op de kleine Markt karimata en de palingkraam. Men re kent op meer vertier dan vo rig jaar, toen de kermissen maar matig bezocht waren. CONCERT HARMONIE „ONS GENOEGEN". Zaterdag 17 Juli geeft de Harmonie „Ons Genoegen" o. l.v. de 2e dirigent de heer Kees de Rooy haar 6e con cert in het Bellamypark. Het programma bestaat deze keer uitsluitend uit concertmarsen en walsen. Middelburg RESTAURATIE ABDIJ TE MIDDELBURG VORDERT. De lelijke schutting aan de Korte Burg te Middelburg, die zo lange tijd de bouw werkzaamheden aan het Abdij- complex aan het oog onttrok, is thans verwijderd. Niet al leen is hierdoor het aanzicht van de straat aanzienlijk ver beterd, maar tevens krijgt men een uitstekende indruk van de vrijwel gereed gekomen wo ning, de eerstdaags door de Commissaris der Koningin zal kunnen worden betrokken. WEDVLUCHT. De uitslagen van de wedvlucht van Quievrain uit door de post duivenvereniging „Zeelandia" te Middelburg luidden: le, 8e en 10e pr. G. Verburg; 2e, 6e en 9e pr. P. van Sabben; 3e pr. J. Damman; 4e pr. J. Poelman; 5e pr. A. v. Schaik; 7e pr. J. J. Snoep. Gapinge RIN GRIJDERIJ. Uitslag van de traditione le ringrijderrj te Gapinge: De wisselbeker van burge meester van Liere werd met het maximum aantal ringen fewonnen door B. Arendse, r. De beker van Fa. Wed. de Jong won P, Langebee- ke. De pollepel en pry's voor de meeste volgringen won B. Arendse. De extra prys van J. Meeuwse en M. Lutyn won B. Arendse en de prijs van magazijn Sierkust won A. Goedbloed. Luxe prijzen: 1 B. Arend se 24 r.; 2 A. Goedbloed 17 r.; 3 Jac. Goedbloed 16 r.; 4 P. Langebeeke Pz 16 r.; 5 A. de Nood 13 rl; 6 W. Vos 13 r.; 7 C. Langebeeke Cz. 12 r,; 8 J. Louwerse 12 r.; 9 A.'de Nooijer 9 r.; 10 Jac. Louwerse 8 r.; 11 P. Dieleman 8 r.; 12 P. Lange beeke Cz. 7 r.; 13 C. Lange beeke Pz. 7 r.; 14 A. Lan gebeeke Cz. 6 r. O.- en W.-Souburg WEDVLUCHT. Door de ver. van postduivenhou- ders „De Luchtbode" te Souburg, werd een wedvlucht gehouden van Quievrain uit. Eerste 10 prijswin naars waren: le, 3e en 7e L. Mari- nusse; 2e W. Wouters: 4e, 6e en 8e P. Babijn; 5e gebr. Caljouw; 9e H. Meulmeestcr; 10e J. Hoogesteger. Vrouwenpolder PROGRAMMA VOOR FEESTELIJKHEDEN Het feestprogramma van de Chr. Oranjevereniging te Vrou wenpolder, ter gelegenheid van het Regeringsjubileum op 31 Augustus, luidt als volgt: 911.30 Kinderspelen; 1.30 3 uur; Wielrennen; 3.30 5.30 Ringrijden met versierde 2-wielige voertuigen; 18 uur Knobbelrit voor Dames; 8 8.30 uur: Optreden der Mu ziekvereniging, zo mogelyk meerdere volksspelen. i eeuwse nippers Geslaagd voor het theoretisch gedeelte B machinistendiploma de heer J. Kusse, leerling van de „de Ruyterschool" te Vlissingen. FILMS VAN DE WEEK SABU IN DRAMATISCHE ROL. Het is een sterk Engels speek- drama, dat Luxor (Vlissingen) ons deze week voorzet: Avontuur aan de Amazone. De inmiddels niet meer zo jeugdige Sabu speelt hier in de rol van een jonge Indiaan uit "Brazilië, die in aanraking komt met de Westerse ..beschaving", waarvan hij niets begrijpt en waar door hij in ernstige moeilijkheden komt. Naast hem speelt de debu tante Bibi Fareira. Een attractie van dit nu en dan zeer sensatio nele filmwerk is het feit, dat vele opnamen in de Braziliaanse wil dernis zijn gemaakt. MIDDELBURG. Woensdag: Bogardzaal: Koop- vaardijtentoonstelling, 9 17 en 1921 uur; Schuttershof: Vergade ring deelnemers optocht, 8; Trekking Tweede ZE TO-loterij, 8; Molenwa ter: Concert Crescendo, 8 10; Schouwburg: C.F. A. The Magic Bow, 8; Electro: De beste jaren van ons leven (geprol.), 7. Donderdag: Bogardzaal: Koop vaardij tentoonstelling, 9 —17 en 19—21; Electro: De beste jaren van ons leven, 7; Veilingsgeboü- wen: Tuinbouwdag. VLISSINGEN. Woensdag: Luxor: Avontuur aan de Amazone, 7, 9; Alhambra: De beste ja ren (geprol.), 7.30. Donderdag: Luxor: Zie Woens dag; Alhambra: Zie Woensdag; „Bethesda": Algemene ledenvergade ring, 7.30.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2