PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bernadotte wil dat de Veiligheidsraad ingrijpt Zaankanters willen Renate Leonhardt bergen Slecht jaar voor Zeeuwse kersenboeren BILT U.S.A. vraagt te hoge rente Amerika stelt een krachtige resolutie voor Joodse troepen vechten op Syrische bodem Oogst minstens een derde minder dan verwacht! Vandaag Nationaal program van Djocja. Nieuwe rechtsorde voor Indonesië. DE VOORSPELT 191e Jaargang - No.163 Uitgave van de Firma Provinciale Dit blad verschijnt dagelijks. Woensdag 14 Juli 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 30 ct. per week; 3,75 per kwartaal; franco per post 4.— per kwartaal. Losse nummers 10 cent. R Pü. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per A1?cmec" WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN £j£ S'aS eVctaKtó Bureaux te Vlisslngen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: LondenseKaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L Vorststr. 55, tel 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - TerneuzenBrouwerijstr. 2 - Zlerikzee: N. Bogerdstr. C160. tel. 26 BEDRIJFS ORGANISATIE. De nieuwe Tweede Kamer zal, als straks haar zittingen be gonnen zijn, waarlijk niet naar werk behoeven te zoeken! Ver scheidene belangrijke wetsont werpen wachten, naast de grondwetsherziening, nog op behandeling (men denke bijv. aan vergoeding der materiële oorlogsschade) en juist voor het uiteengaan van de oude Kamer heeft minister Drees nog drie wetsontwerpen ingediend, die voor ons volk van grote beteke nis zijn. Het waren de wet op de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, op het ontslagrecht en op de ondernemingsraden. Zij, die altijd nog de overigens reeds sterk geslonken hoop koesterden dat 't bedrijfsleven na verloop van tijd de oude vrij heid nog eens herwinnen zou, zullen die illusie nu wel opge geven hebben. Immers, de wet op de pu bliekrechtelijke bedrijfsorgani satie is een nieuw bewijs, dat de regering er niet aan denkt haar standpunt, dat prin cipiële overheidsleiding voor 't bedrijfsleven noodzakelijk is, los te laten. Zij heeft de teugels nu eenmaal in handen en wenst die in handen te houden. Toch betekent het nieuwe wetsontwerp een verbetering vergeleken bij de tot dusver geldende regeling, die nota bene nog door de Duitsers was inge voerd. Deze regeling had ernstige ge breken. Iedere ondernemer werd eenvoudig verplicht om zich aan te sluiten bij een of meer hoofd groepen, bedrijfsgroepen, vak groepen of ondervakgroepen en daarvoor nog te betalen boven dien. Een ander nadeel was, dat deze groepen uitsluitend econo misch werkten en zich van acti viteit op sociaal gebied hadden te onthouden. Derde nadeel was, dat de bedrijfsorganisatie alleen horizontaal was en niet verti caal. De nieuwe wet regelt alles anders, democratischer, practi- scher. In de eerste plaats zal de or ganisatie niet langer alleen maar horizontaal zijn, maar ook verticaal, dat wil zeggen: alle bedrijven, die hetzelfde product maken, zullen niet alleen wor den samengebracht in één vak- of bedrijfsgroep, maar er zullen ook „productschappen" worden gevormd, waarin alle bedrijven bijeengebracht worden, die be trokken zijn bij opeenvolgende stadia van productie of distribu tie. Zo zullen bijvoorbeeld de houtimporteurs, de zagerijen, de houtbewerkingsindustrie 'en de meubelwinkels in een „product schap" worden verenigd. In de tweede plaats zullen de bedrijfschappen niet alleen eco nomisch, maar voortaan ook so ciaal werkzaam zijn. En in de derde plaats zegt het wetsont werp duidelijk, dat de regering het liefst zou zien, dat de be staande bedrijfsorganisaties zelf het initiatief nemen tot de vor ming van bedrijfs- of product schappen, zodat het dwangka- rakter vervalt. Alleen als dit initiatief uitblijft, zal de regering het zelf nemen. Ten slotte komt er een overkoe pelend orgaan, de Sociaal-Eco nomische Raad, dat bij de tot dusver geldende regeling ont brak. Dit alles brengt vooruitgang, verbetering. Geeft bovendien aan het bedrijfsleven meer in vloed op de eigen organisatie. En deze vooruitgang valt zeer zeker toe te juichen, wordt trou wens «door het bedrijfsleven reeds toegejuicht. Veel minder gemakkelijk zal het de ondernemers wellicht vallen om de ondernemingsra den te slikken. Doch dat is een onderwerp op zich zelf. Truman wil zijn plaats afstaan. De voorzitter van de Ame rikaanse democratische partij, Howard McGrath, heeft op 'n' persconferentie verklaard, dat Truman het aangenaam zou vinden als de democratische conventie senator Alben Bark- ley van Kentucky zou aanwij zen als candidaat voor het vice-presidentschap. Staking Franse vliegvelden opgeheven. De staking van het grond personeel der Franse vlieg velden is Dinsdagavond opge heven na een bespreking tus sen het ministerie van trans port en functionarissen van de n>et-communistische vakver eniging. Naar vernomen werd zouden ook de employe's van de lucht- veiligheidsdienst, die lid zijn van de communistische vak vereniging, het werk hervat ten. Het Franse kabinet heeft na dagen van spoedzittingen Dinsdagmorgen vroeg bekend gemaakt, dat 31 milliard trancs beschikbaar worden gesteld voor de verhoging aer salarissen van burgerlijk personeel J Dinsdag heeft graaf Folke Bernadotte onder grote belang stelling de leden van de Veiligheidsraad op de hoogte ge steld van zijn opvattingen over de situatie in Palestina. Ber- nadotte's verklaring was in spanning verwacht, omdat aan genomen wordt, dat zijn verslag van grote invloed kan zijn op de toekomstige houding van de Raad. Welnu, Bernadotte achtte een doeltreffende interventie van de Veiligheidsraad in Palestina onvermijdelijk en noodzakelijk. Hij formuleerde zijn mening in een zestal punten. 1. Niets zou meer helpen, dan dat beide partijen duide lijk zouden begrijpen, dat het gebruik v - n geweld om een oplossing te vinden, niet zou worden toegelaten. 2. Om tot dit doel te gera ken zou een ondubbelzinnige order om het vuren te staken de onmisbare eerste stap vor men. 3. Een tweede en belangrijke stap met het oog op de feite lijke vernieling van Jeruzalem zou een order ter demilitarisa- tie van Jeruzalem als geheel zijn. Dit zou het in gebruik nemen van bewakingsstrijd krachten der V. N. van be hoorlijke sterkte noodzakelijk maken. 4. Om effectief te kunnen zyn zouden deze orders ge steund moeten worden door een krachtige uitspraak en het duidelijk besef, dat er, indien een der partijen of beide zich niet aan de orders houden, on middellijk gebruik zal worden gemaakt van de voorzieningen der artikelen 41 en 42 van het handvest. (Deze artikelen heb ben betrekking op sancties). 5. Het viel te hopen, dat een onderbreken van het vuren in Palestina en de demilitarisatie van Jeruzalem zouden leiden tot een wapenstilstand, die een uitgebreide periode van onder handelen zou garandéren. In dien mogelijk zou een plebisciet gehouden kunnen worden. 6. Er zou speciale aandacht aan geschonken moeten wor den dat de Arabieren het recht behouden terug te keren naar hun woonplaatsen in het door de Joden bezet gebied. VRAGEN AAN BERNADOTTE. Op de desbetreffende vraag van Gromyko antwoordde Ber nadotte te menen dat die par tij. die tegen het verlengen van het bestand was, de verant woordelijkheid had voor het hervatten der gevechten. Gromyko en Manoeilsky ver klaarden, dat een plebisciet niet overeenkwam met het plan der algemene vergade ring. Cadogan (Engeland) bracht hierop in het midden, dat Bernadotte niet gezonden was om de verdeling uit te voeren. Hij was juist benoemd, omdat het onmogelijk was het verdelingsplan der algemene vergadering af te dwingen. Aubrey Eban, de Joodse ver tegenwoordiger, vroeg of het vasthouden van Joodse weer bare mannen op Cyprus was geschied op bevel van Berna dotte. Hierin, antwoordde Berna dotte, hadden de Britse autori teiten te beslissen. Naar aanleiding van een vraag van Arce (Argentinië) zeide de bemiddelaar, dat 1000 man bewakingsstrijdkrachten voor de controle van Jeruza lem een minimum was. Hij zou echter aan 2000 man de voor keur geven. AMERIKAANSE RESOLUTIE. De Amerikaanse afgevaar digde bracht, een resolutie ter tafel, w-'arin de toestand in Palestina een bedreiging van de vrede genoemd wordt vol gens artikel 39 van het hand vest. De resolutie verzoekt de leden van de Veiligheidsraad, de regeringen en de betrokken autoriteiten te gelasten in structies tot het staken van het vuren uit te geven binnen drie dagen na eventuele aan vaarding van de resolutie door de Veiligheidsraad. JOODSE LEGER IN DE AANVAL. Aan het Noordelijk front zijn de Israëlitische troepen de Jordaan over getrokken en hebben ten Noorden van Misj- mar Hajarden Syrische bodem betreden. Aan het centrale front na men de Joden het waterstation Raselein, 30 km. ten N.W. van Jeruzalem en voorts een Arabisch dorp. Een Arabische poging om in de Moesrara-wijk te Jeruzalem door te dringen mislukte. Egyptische Dakota's hebben de zakenwijk van Tel Aviv ge bombardeerd. Egyptische strijd krachten zijn teruggetrokken ten gevolge van Joodse aan vallen op Negba en Djoelis. 454 kistjes goud onder de golven. Een tweede Lutine In 1917 werd bij Den Helder het Duitse s.s. „Kenate Leon hardt" getorpedeerd, dat aan boord had 454 kistjes goud en een lading cacaoboter. Reeds in 1937 heeft de Wor. merveerse tuinier, P. Visser, pogingen gedaan, om, in sa menwerking met de sleep bootkapitein C. v. d. Toorn, de plaats waar het schip lag, vast te stellen. Met zijn botter ging kapi tein de Vries met de goudja gers naar de plek, waar de „Renate Leonhardt" moest liggen. Een sleeplijn tussen twee varende botters duidde hun al spoedig de plaats aan. Op 22 meter diepte liep de lijn yast. Met het blok werd het wrak afgepeild en met een speciale Siemensboor werden boringen verricht. Sporen van cacaoboter ble ven op de boor achter. Deze proefvaart werd in Augustus 1939 gemaakt. In 1945 zetten zij opnieuw een offensief in. De architect P Engel uit Zaandjjk kwam in 1939 reeds met Visser en van der Toom in contact en zou aanvanke lijk als duiker fungeren, maar men heeft thans de beschik, king over een duikerskooi, zo als ook gebruikt werd bij de berging van het goud van de „Egypt" in de Middellandse Zee. Van de assuradeuren ont ving de heer Visser op zyn verzoek een opgave van de in houd van de „Renate Leon hardt" en de „Josina", die haar vergezelde 54 kisten geld, 754 kistjes goud, 1440 ton cacaoboter, 7 okshoofden rum en 50 of 60 ton cokes. Van deze lading is een deel aangekomen. Dat klopt, want volgens eerder gedane infor maties zou de „Renate Leon hardt" maar 454 kistjes goud vervoerd hebben. Blijkbaar hebben dus 300 kistjes in een ander schip van het konvooi gezeten, hetwelk de plaats van bestemming bereikte. Vermoedelijk was de „Renate Leonhardt" een smokkelschip. Prijzen beneden verwachtingen Een vuile, verregende vlag hangt klapperend aan het damhek van de boomgaard en de lusthof, waar anders een vrolijke schare zich onder een heerlijk zomerzonnetje op het grasveld neervleit voor een ker sensmulpartij, is in een mod derpoel herschapen wsario de schoenen zich vastzuigen. Dit is het beeld dat een Zuid-Beve- landse boomgaard thans biedt Neen, de kersenboeren en kersenpachters treffen het dit jaar wel bijzonder slecht. In een schuurtje treffen wij een pachter van een kersenboom gaard aan. Vanmorgen stond het weer nog een beetje goed aan, doch thans valt de re gen weer in pijpestelen neer en hoog in de populierenblaast de wind alsof het najaar is. Het plukken is weer ge staakt en de mannen benutten nu de tijd. om de geplukte ker sen te sorteren. Om er althans nog iets van te maken. Ande ren hebben de moed soms al laten zakken en laten hangen wat hangt. Negentien jaar te rug was het ook bar slecht met de kersen, weer andere jaren was het met de ene soort minder goed dan met de ande re, doch er was altijd nog wel een soort die het geheel een beetje goed maakte. Maar zo als nu men is reeds aan de late kersen toe nee, zo slecht heeft men het nog nooit gehad, voor zover onze zegs man zich kan herinneren. Vooral aan de bomen, die aan de windzjjde staan en in de toppen hebben de kersen zwae schade opgelopen, zodat de kersenoogst, die aanvanke lijk gunstig beloofde te wor den, op verschillende plaatsen in Zuid-Beveland minstens een derde minder is. De pachter die wij aan het werk zagen, hield maar ongeveer de helft aan goede kersen over. Door de zware regenval zijn de vruchten buitengewoon sterk gezwollen, met het gevolg dat een groot gedeelte openscheur de, waardoor de kwaliteit sterk achteruitgaat. LAGE PRIJZEN. En de prijzen zijn er ook naar. Voor goede kersen wor den nog redelyke prijzen van 70 h 80 cent per kilo gemaakt, doch voor de mindere kwalitei ten variëren deze van 30 tot 35 cent, voor zover de fruit- verwerkende industrie er al thans nog belangstelling voor heeft. Is dit niet het geval dan brengen de kersen nog minder I op. Prijzen van 4 tot 9 cent per kilo, waarvan dan nog de kosten van vervoer, veilings* kosten en bushelhuur af moe ten, zyn helaas geen zeldzaam heid. Voor de pachters, die voor de kersen op het hout prijzen van 30 tot 40 cent betaalden, betekent dit alles een lelijke schadepost. De plukkosten ko men met de sociale lasten ook zeker boven de 20 cent per kilo en wanneer er door het regenweer weinig geplukt kan worden, dikwijls nog belang rijk hoger, zodat het in vele gevallen eigenlijk niet meer lonend is de kersen van min dere kwaliteit te plukken. De pitjzen ter veiling worden bo vendien nog beïnvloed door het feit, dat er als gevolg van het ongunstige weer, minder vraag is van de zyde van de consu menten. MINEURSTEMMING. In vele bongerdschuurtjes hangt er een mineurstemming. Na de droge zomer van '47 met zijn tegenslagen, thans de ze overvloedige regen. De stedeling zegt soms zo gemakkelijk dat een boer al tijd klaagt. Men moet er ech ter zelf eens voor zitten! Kijk maar eens even verder in de boomgaard naar de appelen en peren! Weinig vindt men er. die niét van de hagel hebben geleden. Weer idem zoveel kwaliteitsverlies! In het schuurtje sorteren de mannen verder. „Ja mijnheer, je moet er nog maar van maken, wat er van te maken Is. Je kunt er nu eenmaal toch niets aan %reran- ücren.,,.,,". 1 is het 30 jaar ge leden dat Czaar Nico- laas II van Rusland met zijn familie werd vermoord; herdenkt Frank rijk de bestorming van de Bastille (1789). Men wil een eenheidsstaat. De vergadering der poli tieke partijen te Djocja heeft artikel 1 van het „Nationaal Programma" aangenomen. Dit artikel luidt: „de strijd zodanig voeren, dat op zyn laatst op 1 Januari 1949 de nationale, souvereine, onaf hankelijke staat Indonesia zal zyn gevormd, welke ge heel Indonesië omvat, geba seerd op het geloof aan God. Volkssouvereinitelt, nationa lisme, menselijkheid en soci ale rechtvaardigheid". Prof. Enthoven lid der federale regering. Dinsdag werd bekend ge maakt, dat prof. K. L. J. Ent hoven, adviseur bij he kabinet van de Landvoogd te Batavia, is benoemd tot secretaris van staat voor staatkundige her vormingen. Zijn speciaal ar beidsveld als nieuw lid der voorlopige federale regering zal zijn de voorbereiding van de nieuwe rechtsorde. In Ne derland zal hij overleg plegen in verband met de verdere staatkundige hervormingen. De conferentie te Bandoeng. Welke rol speelt Tahija? Naar aanleiding van het be richt van Reuter over de reis van de politieke vertegeawoor*- diger van Oost-Indonesië te Batavia, de heer Tahija, naar Djocja, welke reis in verband werd gebracht met een z.g. „Plan-Tahija", waarbij sprake zou zijn van een uit drie Indo nesiërs bestaand directoraat, heeft de heer Tahija, die thans weder te Bandoeng is terugge keerd, medegedeeld dat een „plan-Tahija" niet bestaat. De heer Tahija neemt deel aan de federale conferentie te Bandoeng. MAANDAG BEGONNEN. Uit Bandoeng wordt gemeld, dat de conferentie van staats hoofden en ministerpresidenten der federale staten Maandag is begonnen. Cochran opvolger van Dubois. IN OOMMISSIE VAN GOEDE DIENSTEN. De president van de Ver enigde Staten van Amerika, heeft de heer H. Merle Cochran benoemd tot opvolger van Dubois als vertegenwoor diger van Amerika in de Commissie van Goede Dien sten. De heei Cochran is sedert 1914 in de buitenlandse dienst van dc Ver. Staten en heeft sedert November 1947 de rang van gezant Het m.s. „Sibajak" met ruim 700 repatriërenden aan boord, wordt in de nacht van Woensdag op Donderdag a.s. te Rotterdam verwacht. Marshall-landen namen leveringstoewijzingen niet op In financiële kringen te Washington wordt er op gewezen, dat de landen van het plan-Marshall zich verenigen, teneinde te trachten verzachting te krijgen van de lenings voorwaarden onder de E. C. A. De correspondent te Wash ington van „Wallstreet Jour nal" meldt, dat naar ver luidt op de conferentie te Dr.BEEL KABINETSFORMATEUR Minister-president dr. L. J. M. Beel heeft Dinsdagavond van de Prinses-Regentes op dracht ontvangen voor de vor ming van een kabinet. De nauwkeurige formulering van de opdracht is nog niet be kend. De minister heeft de op dracht in beraad gehouden. Joseph Sehreieder voor Enquête.commissie. Dinsdag zyn in verband met het onderzoek van het England-Spiel door de parle- mentaïre-enquétecommissie gehoord Krlminaldirektor Jo seph Sehreieder en de Obers 1- leutnant bij dé mil. Abwehr- stelie Giskes. Britse kolenmijnen leden 23'/4 miilioen verlies. De Britse kolenmijnen pro duceerden in 947, het eerste jaar, waarin zij eigendom wa ren van de staat, 6 miilioen ton meer dan in het vooraf gaande jaar, doch de natio nale kolenraad, welke de mij nen beheert, boekte een ver lies van 23 miilioen pond. In het jaarverslag wij3t het bestuur er op, dat de proef tijd voor de Britse kolenindu- strie zal komen bij de pogin gen tot uitvoering van de ex portplannen in het kader van hte plan-Marshall in de eerst komende jaren. Aan rente en andere bedra gen ten behoeve van de vroe gere eigenaars der kolenmij nen moest een bedrag worden besteed van niet minder dan 15 millieon pond. Aldus het eerste jaarver slag der genationaliseerde Britse kolenmijnen. Er zijn moeilijkheden in de schoolmeubelindustrie. Verschillen- iende fabrieken willen niet leve ren voor de prijzen, welke het di rectoraat-generaal voor de prijzen billijk achtte. Parys gestreefd wordt naar een nieuw „verenigd front" teneinde veranderingen te ver krijgen in de te berekenen rente en in de andere voor waarden van de Amerikaanse leningen. Sommige Europese landen beklagen zich blijk baar over het feit, dat zij 3 interest moeten betalen op de leningen van het E. R. P., terwijl de interest op de lening van 3.75 milliard dol lars aan Engeland ln 1946 slechts 2 bedroeg. Ook wil men de eerste betaling van interest op E. C. A.-leningen eerst enige tijd na 1952 laten ingaan. Intussen blijven de 1 mil liard dollars, welke bestemd zijn voor credieten in het ka der van de toegewezen 5.3 milliard dollars, ongebruikt, daar de meeste deelnemende landen de mogelijkheden van een lening liever geheel en al negeren. Door de vertegenwoordi- gesr van het E. C. A. wordt echter aan de Europese lan den medegedeeld. dat een dergelijke handelwijze niet feoorloofd is. Het antwoord ierop zal zyn, dat de „grants in aid" worden ver mindert:. Terwijl het hulpprogramma reeds zijn tweede kwartaal ingaat, heeft nog geen enkel aan het plan-Marshall deel nemend land er in toege stemd ook maar een deel van de lening-toewijzingen van het eerste kwartaal op te nemen. Hilversum heeft, zijn eigen vliegveld, in de eerste plaats be stemd voor sportvliegers. ZK.H. Prins Bemhard heeft het Zaterdagmiddag officieel geopend. De Prins arriveerde in zyn eigen toestel op het vliegveld. Bereidverklaringen verdwijnen. Het Centraal Distributie kantoor deelt mede, dat de bereidverklaringen, welke tot dusverre werden verlangd voor het verkrijgen wan ver gunningen voor woninginrich tingartikelen e d., in den ver volge niet meer vereist zijn. NOG GEEN SOVJET- ANTWOORD. Wel nieuwe maatregelen in Berlijn. Volgens Duitse politieke kringen, die in nauw contact staan met de Sowjet-Russische autoriteiten, is de terugkeer van maarschalk Sokolofsky naar Berlijn „verscheidene da gen" uitgesteld, omdat de tekst van het Sowjet-Russi sche antwoord op de nota's van de drie Westelijke mo gendheden over de Berljjnse kwestie nog niet gereed is. Sokolofsky werd oorspron kelijk Dinsdag in Berlijn te rugverwacht. Het schijnt niet uitgesloten, dat Moskou in het geheel niet antwoord op de protest-nota's. Maarschalk Sokolofsky, de Sowjet-bevelhebber in Duits land, heeft Intussen dr. Kurt Fischer, de communistische minister van binnenlandse za ken van Saksen, tot president van het Duitse binnenlandse bestuur in de Oostelijke zóne benoemd. Verder hebben de Russen bepaald, dat men alleen met Russische passen dc Sowjet- zóne mag betreden of verlaten. Verder hebben de Russen in de Sowjet-zöne een politieke po litie Ingesteld, die toezicht moet uitoefenen op de „demo cratisering" en op de uitvoe ring van de Sowjet-bevelen. Deze politie heet K 5. Volgens berichten, die te Eerlyn de ronde doen, zijn drie Sowjet-maarschalken de gast geweest van maarschalk So kolofsky, tijdens een officieel diner, dat hij Woensdag j 1. zyn staf aanbood. De drie maarschalken zouden zyn ge weest: maarschalk Nikolai Boelganin, maarschalk Boed- jonny en maarschalk Tolboe- chin. Chefs van Staven comité. Gezien de wenselijkheid van een regelmatig overleg tussen de chef van de marinestaf, de chef van de generale staf en de chef van de luchtmachtstaf ten aanzien van die onder werpen, welke voor alle delen van de Nederlandse krijgs macht van gemeenschappelijk belang zijn, heeft de minister van oorlog en marine a.i. in gesteld het „chefs van staven comité", onder voorzitter schap van de chef van de ge nerale staf. WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met plaatselijke buien. Tydelyk af nemende wind, maar later weer matige aan de kust vrij krachtige wind tussen West en Noord-west. Weinig ver andering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1