Londen toch geïnteresseerd in Schreieder affaire Wie wordt minister van Overzeese Gebiedsdelen? Nederlands Staatsschuld: f 24 milliard! Gesloten deuren en dikke muren Samenwerking bij beheer Europa's overzeese gebieden Mr. Joekes, de heer Neher en prof. Romme zouden candidaat zijn voor deze portefeuille LEZERS SCHRIJVEN Politierechter Middelburg IEDER ONZER TORST EEN SCHULD VAN Fl. 2450 Een rem voor onze productiviteit TWEEDE BLAD i PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 12 JULI 1948 Vertakkingen in België en Frankrijk (Van onze Londense correspondent). I>e journalist, die tot taak krjjgt in Londen te onder hoeken hoe men daar tegenover de Schreieder-affaire staat heeft een lastige job. Hjj staat voor gesloten deu ren en dikke muren. Het waas van geheimzinnigheid rond het Engiand-Spïel is hier al even groot als in Neder land. Wel wordt zonder meer duidelijk, dat Londen even zeer In het England-Spiel is geïnteresseerd als Neder land. Dit werd toegegeven. ven en verzocht men de agenten om terug te keren. Terwijl zjj reeds gevangen waren seinde Schreieder te rug uit diverse plaatsen in België en Frankrijk dat de agenten zogenaamd op weg waren, totdat het spel ten Spa slotte ophield bij de grens. Daar werden ze zoge- Spaanse Zo vernamen wij o.m. dat de blaam, welke door dc Ne derlandse Pers op de Britse Geheime Dienst is geworpen in verband met de zaak Schreieder hier een onaange name om niet te zeggen: wrevelige indruk heeft ge maakt. Men gelooft echter te weten, dat een nader on derzoek verhelderend zal werken. Vandaar dat men vooral de laatste weken in Londen de zaak Schreieder met aandacht heeft gevolgd. Ook heden was nog geen be vestiging te krijgen van de geruchten, verschenen In Ne derlandse bladen, volgens wel ke Londen om uitlevering zou verzoeken. GEEN UITLEVERING. Op grond van tal van niet- officiële informaties krijgen wjj de indruk, dat Londen niet om deze uitlevering zal vragen, indien de kwestie in Nederland wordt opgelost. Men zou Schreieder wel in Londen willen hebben, indien Den Haag in gebreke blijft om het gehele England-Spiel op te helderen. Diverse vooraanstaande persoonlijkheden oordeelden op grond van de feiten, wel ke z\j tot op heden wisten, dat Schreieder geen oorlogs misdadiger zou zijn en dat het derhalve zeer goed mo gelijk is, dat hij ongestraft zal blijven. Toch moet niet alleen zijn rol in het Eng- land-Spiel, doch ook het Spiel zelf tot volledige opheldering worden gebracht teneinde on juiste conclusies, om niet te spreken van pertinente ver dachtmakingen, te voorkomen. NIET HET HOOFD. Van belang is wel, dat men hier Schreieder slechts beschouwt als een weliswaar knappe figuur, doch dat men het betwijfelt of hij inderdaad de eigenlijke Spieier is ge weest. Men beschikt hier over inlichtingen waaruit bljjkt dat ook in België en Frankrijk filialen van het England-Spiel waren geves tigd. Toen Londen argwaan kreeg en inlichtingen vroeg over de gedropte agenten kwamen er nog berichten uit diverse Belgische en Franse plaatsen binnen, waar de agenten, op weg naar Spanje gesigna leerd zouden zijn. In werke lijkheid had Schreieder hen echter reeds gearresteerd. Juist doordat het England- Spiel ook zij het in min dere mate m België en Frankrijk werd gespeeld was het voor Londen zo moeilijk. DE SAMENWERKING. Zodra men zeer voorzich tig de vraag durft te stellen of het England-Spiel niet voor een deel in de hand werd gewerkt door de minder juiste samenwerking tussen de Nederlandse eb de Britse Geheime Dienst, zijn alle deu ren op drie sloten en wor den de muren extra dik. Een feit is echter en dat kan nie mand ontkennen, dat de Ne derlandse M. V. T. te Lon den, die tot taak had om 't verzet in Nederland te orga niseren en te versterken een onderafdeling was van Britse organisaties en van Britse verbindingen gebruik moest maken. Het schijnt zelfs dat de Britten aangaven waar de agenten neer gelaten moesten worden. Slechts heel geleidelijk is hierin enige verandering ge komen en werd de Nederland se dienst meer zelfstandig. Dat was in begin 1942. Men koesterde op dat ogenblik nog geen argwaan, hoewel de meeste agenten al in Schreie- ders handen waren gevallen. ARGWAAN. Zodra het eerste argwaan ontstond nam men steekproe- naamd gearresteerd. Er blijven duizend en een vraagtekens rond het Eng- land-Spiel en rond Schreieder. Ook in Londen kan men niet door het geheimzinnige waas heen dringen. Men is voor zichtig. Men weet niets. Al thans, men zegt niets te we ten. GEEN CONTRÓLE- AGENT. Toch lekken er wel enkele feiten uit. Zo schijnt het, dat een Nederlands voorstel om, toen men argwaan kreeg, speciale agenten in Holland neer te laten buiten de hui dige verbinding om, teneinde de organisatie te controleren, op verzet stuitte van de Brit se instanties. Men behoeft daarin echter geen kwade trouw te zoeken. Het stand punt van Londen was, dat 'n dergelijke nieuwe actie te veel risico met zich zou meebren gen. Immers, de huidige ge dropte agenten wisten niet alles en konden, indien ze aan het doorslaan gingen, de organisatie niet geheel verraden. Een nieuwe contro le-agent zou evenwel geheel moeten worden ingelicht en als hij gepakt zou worden, was het leed niet te over zien. PLAN VAN DE FRANSE MINISTER BIDAULT In Den Haag met sympathie orvtyangen. (Van onze correspondent) PARIJS, Juni Van zeer bevoegde zijde vernemen wij, dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken Bidault binnenkort een poging zal doen do samenwerking tussen de vijf landen uit te breiden tot de overzeese gebiedsdelen, Via de diplomatieke kanalen heeft hij reeds voeling omtrent deze suggestie. Zjju we goed ingelicht dan heeft Den Haag vertrouwelijk te kennen gege ven, dat het in principe niet afzijdig staat ten opzichte van deze uitbreiding. Londen en Brussel zouden daarentegen in mindere mate voorstanders zyn. De vraag of deze kwestie reeds een punt van bespreking zou uitmaken op de aanstaan de conferentie in Den Haag werd door de betreffende auto riteiten niet bevestigd. Men wilde evenwel ook geen ont kenning geven. Onze indruk Is, dat Bidault zonder de kwes tie op de agenda te voeren niettemin zal pogen om door het leggen van vertrouwelijke contacten een basis te schep pen waarop straks kan worden onderhandeld. In het jongste verleden heb ben de leden van het pact vijf oa. één lijn getrokken met de erkenning (of juister met de niet-erkenning) van Israël. Londen, dat Israël niet wilde erkennen, verzocht de vier vrienden hun erkenningen .eveneens op te schorten, het geen geschiedde, hoewel Frank rijk, Nederland, België en Luxemburg voornemens waren de Joodse staat te erkennen ^Unarkazerne tc Eefde worden dienstplichtigen op geleid tot militair kok, bestemd voor de dienst in de tro- weken tijd worden de soldaten, allen afkomstig uit de levensmiddelenbranche, geschoold in het bereiden van maaltijden onder alle omstandigheden, slagerswerk- ra-amheden, recepteniecr, warenkennis, E HB O-, admini stratie, enz. De voormalige kruideniers, slagers, bakkers en koks doen vóór hun examen de laatste proeven van be kwaamheid in de openlucht en er dipioma^eke betrekkin gen mee .ran te knopen. De opmerkelijk scherpe toon in de Veiligheidsraad van de Franse gedelegeerde en zijn strakke houding in het voor deel van Nederland is een an der bewijs voor het feit, dat het pact van Brussel inderdaad begint door te werken. Nader vernemen wij, dat Pa rijs reeds contact heeft gehad met Londen omtrent een uit breiding der samenwerking tot de overzeese gebiedsdelen. Over het resultaat is niets be kend. Het schijnt, dat Frank rijk meer dan Engeland is wakker geschud door de com munistische actie in Zuid-Oost- Azië en dat het vooral op grond daarvan wil pogen tot samenwerking te komen. Ook voor Indonesië kan dit van groot belang worden. Van diplomatieke zijde ver nemen wij nog, dat verwacht mag worden, dat dit Parijse streven sympathie en steun zal vinden in Washington aange zien ook Amerika is wakker Als Nationaal Huldeblijk van de gehele Nederlandse be volking bij het gouden jubileum van H. M. de Koningin wordt Haar een bedrag aangeboden, dat Zij beschikbaar zal stellen voor een fonds, waaruit de kosten der onder zoekingen op het gebied van de Kankerbestrijding zullen worden bestreden. De gelden voor dit fonds worden ver kregen door de verkoop van jubileumspeldjes. In de kamer van B. en W- van Amsterdam reikte de heer P. C. Besan- ger, chef van het Centraal Bureau van het Uitvoerend Co mité, de eerste speldjes aan de leden van. het Amsterdam se gemeentebestuur uit. Ook verandering op Buitenlandse Zaken 1 Het postverkeer met Duitsland. Naar Duitsland kunnen thans, met inachtneming van de bestaande beperkende be palingen, alle ter verzending toegelaten stukken aangete kend worden verzonden, met uitzondering van de gedruk te stukken en brailledrukwer- ken. Naar de Franse zóne kunnen nu de volgende ge drukte stukken worden ver zonden: familieberichten, vi sitekaartjes e.d. Boeken, couranten en tijd schriften kunnen nog niet naar deze zóne worden ver zonden. Expresse-bestelling is echter weer mogelijk. Geen meningitis op de „Prinses Juliana" Een diepgaand onderzoek heeft uitgewezen, dat de kok van de ..Prinses Juliana" niet aan nekkramp is gestorven. De aard van de ziekte kon door G-G. en G-D- te Am sterdam niet medegedeeld worden. Maar wel gaf. deze dienst de verzekering, dat het geen besmettelijke ziekte is geweest. Alle voorlopige maatregelen.die Donderdag middag genomen zijn met be trekking tot. de opvarenden van de „Prinses Juliana" zullen dan ook worden opge heven. „eschud door de communisti sche pomars in Zuid-Oost- Azië. Geruchten als zou via Bel grado zijn uitgelekt, dat de Kominform besloten heeft het zwaartepunt van zijn actie oorlopig te verleggen naar Z.O.-Azië. zijn daarentegen ongeloofwaardig. In Parijs ge looft men er niet aan. (Nadruk verboden). Op het terrein van het Steen en kamp te WeacKapeue zijn hier en daar boompjes struikgewas, bloemen enz. göplant, waardoor een fleu rig geheel werd verkregen. Achter de keuken van het kamp was door het kamp personeel een bloembed aan gelegd. Dit trok de aandacht omdat groen en bloemen in Westkapelle nog zeer schaars zijn. Toen Zondag j.l. alle kampbewoners naar huis wa ren. heeft iemand echter de bloemen van dit bed voor een groot gedeelte gesnoeid. De terugkerende kampbe woners vonden van hun bloembed weinig meer terug. Deze euveldaad was waar schijnlijk niet door kinderen gepleegd, want de bloemen waren met een mes afge sneden. De kampcommissie verzoekt iedereen, die dit aangaat, de bloemen van de kampbewoners te willen spa ren. Het is niet in orde. dat deze door anderen worden afgesneden. (Van onze parlementaire redacteur). Nu het oordeel over de po litieke situatie In ons land een paar dagen na de verkie zingen wat bezonkenér is geworden, nu men de cijfers heeft gegroepeerd en bestu deerd, nu de oorzaken van de verschuivingen zijn geanaly seerd, verwacht men In den Haag, dat in de eerste plaats getracht zal worden een Rooms-rood kabinet samen te stellen. De verzwakking van de te genwoordige regeringsmeer derheid schrijft men in parle mentaire kringen niet toe aan ontevredenheid over het Indo- nesië-beleid van het Kabinet. De Partij van de Arbeid heeft verloren aan de C.H.U. en aan de V.V.D. Men is niet wegge lopen zo redeneert men omdat men het niet eens was met de politiek, die Beel en zijn mannen gevoerd hebben ten aanzien van Indonesië, maar omdat talrijke doorbraak mensen van 1946 zich niet bij de P.v.d.A, thuis voelden. De C.H.U. kreeg een aantal Chris telijke kiezers terug en de V. V.D. een aantal oud vrijzinnig- democraten. Ongetwijfeld heeft ook de financiële politiek van minister Lieftinck, die niet geringe lasten heeft gelegd op de schouders van de vermo- gensbezitters, het bedrijfsle ven en de belastingbetalers, verscheidene ontevreden P.v.d. A.-aanhangers naar de V.V.D. gedreven. Wat het Indonesië beleid aangaat, zo meent men rond om het Binnenhof, zou voort zetting van de combinatie K. V.P.-P.v.d.A. niet onlogisch zijn. Vrij algemeen verwacht men dan ook, dat dezer dagen aan dr. L. J. M. Beel opdracht verstrekt zal worden een nieuw kabinet samen te stellen. Men verdiept zich reeds in de vraag, wie de departementen zullen bezetten. Speciaal gaat de be langstelling uit naar de porte feuilles van Buitenlandse Za- GOUDEN HORLOGE GESTOLEN. De Politierechter te Mid delburg behandelde de vol gende zaken: Aan de garage van M. P K-, garagehouder te N- en St- Joosland vervoegden zich 2 personen, die vi'oegen of een auto gerepareerd kon worden. K- heeft de auto naar ziin garage gereden- Toen die personen de volgen de dag niet verschenen, heeft K. de vermoedelijke eigenaar van de wagen opgebeld en hogere bedragen een beroep op de burgers moet worden gedaan een deel van hun spaarpenningen uit te lenen. Nu bestaat onze Staats schuld uit twee brokken: in (Van onze economische medewerker) Uit de botsingen der me ningen wordt de waarheid ge boren. Aan dit beroemde Fran se gezegde moesten wij den ken, toen in het heetst van een gevecht tussen het de- mocratisch-socialistische en het anti-revolutionnaire par tij-orgaan over de grootte van onze staatsschuld minister Lieftinck plotseling de twist beslechtte door uit de doeken te halen, dat onze staats schuld op 31 Mei 1948 rond 24 milliard gulden bedroeg. Vadertje Staat heeft jaar lijks zeer veel normale uitga ven te doen. Denken wij bijv, alleen maar'eens aan de mili taire uitgaven en aan de uit gaven voor sociale en onder wijsdoeleinden. Voor 1948 wa ren deze begroot op f 2.378 millioen. Daarnaast zjjn cr buitengewone uitgaven, die ten doel hebben kapitaalgoe deren te vormen (woningboujv bv.), voor 1948 geschat op 1531 millioen. DE ONKOSTEN Deze geweldige uitgaven worden voor het leeuwendeel bestreden door het heffen van belastingen, voor 1948 ge taxeerd op 2537 niillioen en enkele andere inkomsten van departementent Het ontbreken de moet echter ook op tafel komen en wel door het aan gaan van leningeij. De staat steekt zich hierdoor dus in de schuld, welke groter wordt naarmate vaker of «ocv ote*-v eerste plaats uit de geves tigde schuld, die op lange ter mijn wordt aangegaan (wij denken hierbij aan de inschrijr vingen in het Grootboek en aan de nieuwe 33% pet. (Staatslening 1947) en ten tweede uit de vlottende schuld, welke slechts op korte ter mijn loopt. Hieronder vallen het door de Staat uitgegeven schatkistpapier, het tegoed van de postcheque- en giro dienst 't eventuele voorschot dat de Nederlandsche Bank aan de Staat geeft en de door de Staat uitgegeven muntbil jetten. NUCHTERE CIJFERS Hoe het met de ontwikke ling der staatsschuld staat, tonen ons de volgende cijfers in alle nuchterheid. 1 Jan. 1905 1.120.072.000 (per hoofd, der bevolking) ca. 205 1 Jan. 1920 2.826.105.000 per hoofd d. b ca. 420; 1 Jan. 1935 3.362.303.000 p. h- d. b. ca. 400; 1 Janiiari 1940 4.217.584.000 p h d.b. ca. 475; 31 Mei 1948 24.00L000.000 p h.d.b. ca. 2450. IN 70 JAAR VAN 11 TOT f 2450 Niet dan mét 'de grnotste schroom, durven wij 'hij het zien van een bMrag van f 2450 te vertellen, dat in 'hot 'ÜJperk van onze groot- en overgrootouders, in 1878, de schuld per hoofd der bevol king ca. elf gulden bedroeg. De gevestigde schuld is voor een deel en de vlottende schuld is grotendeels in han den van de z.g. institutionele beleggers (Rijksfondsen, ver zekeringsmaatschappijen, pen sioenfondsen en spaarbanken). De rente, van deze leningen komt dus uiteindelijk te goe de aan de gepensionneerden, de verzekerden, de spaarders en rechthebbenden op sociale verzekeringsuitkeringen; deze mensen krijgen dus een inko men zonder dat zij hiervoor Èroductieve arbeid verrichten, •it geld is daarentegen af komstig van hen, die door hun arbeid een inkomen ver welven en daardoor belasting kunnen betalen. HET NADEEL VAN EEN GROTE SCHULD Het nadeel van een grote Staatsschuld is daarom, dat zjj die productieve arbeid ver richten, via de belastingbeta ling een te groot deel moe ten opbrengen voor hen die niet rechtstreeks aan het pro ductieproces deelnemen. De eerstgenoemden kunnen" hier door minder van hun inkomen besteden voor werkelijke pro ductieve doeleinden (emisaies van N.V.'s) en de laatsten zullen door het gehele of ge deeltelijke arbeidsloze inkomen de prikkel missen aan het pro ductieproces deel te nemen of harder te gaan werken om meer te verdienen. M.a.w., een hoge staatsschuld vormt een rem voor een verhoging der productiviteit. Dat deze schuld daarnaast ook nog andere gevaren in zich bergt, (uithbreiding van de prijsstijging), willen wij ten slotte alleen volledigheidshalve nog aanstippenzonder daarop verder in te'gaan. (Nadruk verboden) deze medegedeeld, dat de auto was gerepareerd. Hierbij vernam hij, dat de wagen de vorige dag gestolen was- Door K- werd aan de benadeelde wegens reparatie en levering van 30 liter benzine f 15 in rekening gebracht. Bij onder zoek bleek dat er geen ben zine was geleverd en geen reparatie had plaats gehad- Verdachte werd wegens oplichting veroordeeld tot 40 of 20 dagen: J. J. v. V-, 28 j-, koopman te Middelburg en J. A-, 41 j-, havenarbeider te Middelburg, werden ten laste gelegd dat zij te Middelburg uit de win kel van de horlogemoker G- van N- hebben weggenomen een gouden horloge- Verdach te v. d- V„ had van v- N., de sleutels van de horlogewin kel gekregen om daaruit een paar gerepareerde uurwer ken te halen. Alvorens de uurwerken te bezorgen was hij een biertje gaan drinken met verdachte A. Na enige borrels te hebben gedronken zjjn ze de horlogezaak gaan bezichtigen, waarbij v- d- V- het horloge heeft megeno- men. Verd. A. heeft het hor loge verkocht voor 50 de opbrengst met v. V. ge deeld- v. V. werd veroordeeld tot 4 m- gevangenisstraf, met be vel tot onmiddellijke gevan genneming. terwijl verdachte A. wegens heling werd ver oordeeld tot 1 m. gevangenis straf. x J;,J- v- v-> 28 -i-> koopman te Middelburg, had góederen gekocht met het oogmerk om zonder volledige betaling zich de beschikking over die goe deren te verzekeren. Ver dachte kocht o-m-: in Januari 1948 350 kg- aardappelen; ir Juni 1947 een rijwiel; in Fe bruari 1948 4 kippen; od 28 Januari 1948 een schaap in April 1948 een geit, terwijl betaling voor een en ander op zich laat wachten- Verd. werd veroordeeld tot 1 m. gevangenisstraf- J- J- P-, 34 j., werkman te Vlissingen. had uit zijn kost huis te Vlissingen een sjaal weggenomen van E. F. v, H-; 25 of 10 dagen; J- v- d- M-, 38 j., schilder, te 's-Gravenhage, had zich te verantwoorden wegens ver duistering van .f 75 welk be drag hij bij uitbetaling van loon te veel had ontvangen; f 50 of 20 dagen; G. G„ 23 j., te Vlissingen, kwam als hulp iyi de huishou ding in dienst btj J- J- A„ te Middelburg. Zjf had haar dienst verlaten met medene ming van 200, f directoir en 1 paar schooner,, alles toebe horen <\g aan T- J. A-; 1 m- <nissri ei ken en van Overzeese Gebieds delen. BUITENLANDSE ZAKEN Niemand gelooft, dat mr. C. G. W. H. baron van Boetze- laer van Oosterhout op Buiten landse Zaken, zal terugkeren Wie komen dan wel in aan merking? Het is geen gemak kelijk departement. De interna tionale vraagstukken vragen meer dan ooit de aandacht; het zestlgnmogendhedenpact, de West-Europese Unie, de Benelux, de Uno en de Veilig heidsraad, de Marshall-hulp en Indonesië, dat vele Internatio nale aspecten heeft. Er zal van de nieuwe bewindsman veel kennis, ambitie en concen tratie geëist worden. Wij hoorden reeds enkele namen noemen: van de K.V.P. mr. E. M. J. A. Sassen, die ||i de Tweede Kamer voor zijp fractie de buitenlandse zak^ behandelde en van de P.v.d.A. de fractieleider Jhr. Mr. M. van de Goes van Naters, die in het parlement en daarbui ten steeds een grote belang stelling voor de positie van Nederland in de wereld toonde. Bij de vele speculaties, die ge maakt worden, duiken ook an- ere namen op. zoals die van Mr. E. N. van Kleffens, Neder lands ambassadeur in de Ver enigde Staten dr. J. H. van Royen, plaatsvervangend hoofd van de Nederlandse delegatie bij de Verenigde Volken en oud-minister van Buitenlandse Zaken; de heer A. H. J. Lo- vink, secretaris-generaal aan het departement van Buiten landse Zaken en zelfs die van mr. W. A. Visser, burgemees ter van Den Haag... OVERZEESE GEBIEDS DELEN. Op Overzeese Gebiedsdelen keert mr. J. A. Jonkman ver moedelijk niet meer terug. Dit drukke département heeft veel van zijn krachten gevergd; enige rust zal hem daarom welkom zijn. De P.v.d.A. is zeer gesteld op <lit ministerie- en zou als wij goed zyn ingelicht graag mr. A. M. Joekes naar voren schuiven. Doch de Katholieken voelen weinig voor deze par lementariër. Zjj hebben een el- gen candidaat tegenover even tueel de heer L. Neher, op het ogenblik gedelegeerde van het opperbestuur in Indonesië met geljjko rang en waardigheid als minister, die do P.v.d.A. ais tweede man in petto heeft en die voor de K.V.P. wel aan vaardbaar zou zijn. Zelf zouden dc Katholieken in aanmerking willen laten ko men. prof. mr. C. P. H. Rom me, hun fractievoorzitter. Magr zal de P.vd.A. hem accepte ren? Achter do schermen zul len de politieke schrmutselin- gen dezpr dagen wel in volle omvang beginnen. (Nadruk verbodn). New Loak in de vacantiemode. Dat de „New Look" ook de charme van een sportief vacan- tie-toiletje kan verhogen, laat de jeugdige Engelse ster Peg gy Evans ons zien. Onze foto toont Peggy in de moderne hoerendracht. Een wijde katoenen rok, blauwe en witte bloemen op de citroen gele ondergrond .eenvoudig in de taille gerimpeld, met een strook in dezelfde kleur blauw als de bloemen, tussengezet. Het prettige van dit model is, dat als U in Uw kleerkast nog zo'n ruime, gebloemde rok hebt, die helaas nu te kortis,- U deze heel gemakkelijk tot een New Look kunt'maken door een strook in een bijpas sende of afstekende kleur in de rok te verwerken, waardoor U weer .up-to-date" bent. De blouse, die hierbij gedragen wordt, heeft zeer wijde mou wen en aan de voorzijde een doorlopende jabot. Wanneer men dan nog een koningsblauw vestje, in het midden gesloten met twee rjjen witte knopen, hierover draagt met een don kerblauw fluwelen strikje om de hals, dan is men klaar om in de Alpen te gaan jodelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5