Directeur Mauritshuis gearresteerd Tito wil opvolger van Stalin worden NIEUWS UIT ZEELAND Koopvaardij - tentoonstelling te Middelburg geopend Jaarvergadering federatie Zeeuwse bestuurdersbonden J^genda Nieuwe fraude bij Stichting Nederlands kunstbezit? Ook een kunsthandelaar in arrest Vrijdagmorgen jl. is te zij nen huize in Den Haas: door de Centrale Vermogens Op sporingsdienst uit Amsterdam gearresteerd de 43-jarige di recteur van het Mauritshuis A. B. de Vries- De heer de Vries is voorts directeur van de stichting Nederlands Kunstbezit te Amsterdam en directeur van het rijksbureau voor Kunsthistorische docu mentatie te 's-Gravenhage- HU is opgesloten in het hoofdbureau van politie te Amsterdam. Ztfn arrestatie staat in verband met onregel matigheden. die gepleegd zijn bij de Stichting Neder lands Kunstbezit. Voorts is gearresteerd de kunsthandelaar B. Katz uit Dieren, die van deze onregel- Amerikaanse fabrieken •v in Europa. r „Attractieve uitnodiging aan het Amerikaanse kapitaal". Paul Hoffman, de admini strateur van het plan-Mar shall, heeft een maatregel uitgevaardigd, volgens welke Amerikaanse bedrijven drie- honderd-mllllocn dollar zullen mogen besteden voor het op richten van fabrieken in Eu ropa, onder garantie van de Amerikaanse regering dat de winsten in de valuta van de landen, waar de fabrieken ge vestigd zfjn, in dollars zullen worden omgezet, Hoffman beschreef in een verklaring voor de pers het plan als een attractieve uit nodiging aan het Amerikaanse kapitaal een winstgevende be legging in het buitenland te zoeken." Hij verklaarde, dat het plan grote waarde kon hebben ter ondersteuning van het herstel in Europa cn voeg de er aan toe, dat aanvragen om garanties beoordeeld zou den worden naar de mate waarin dergelijke investeringen aan dit voorgestelde doel dienstbaar zouden zijn. Vervolging directeur Hongaarse Katholieke actie. De officier van justitie van het Hongaarse volkstribunaal heeft een arrestatiebevel uitge vaardigd tegen Sigismond Mi- hallovlts, directeur van do Hon gaarse beweging „katholieke actie". Hij wordt beschuldigd van oorlogsmisdaden, aansporing tot overtreding der verdedi- gingswetten van de republiek en Handel in buitenlandse valu ta. Mihailovits is uit het land f;cvlucht en zijn verblijfplaats s onbekend. De politie heeft verder vier katholieke geestelijken gear resteerd alsmede de secreta resse van de Katholieke actie, onder beschuldiging van sa menwerking met monseigneur Mihailovits. matigheden heeft geprofi teerd. Ook hii is opgesloten in het Amsterdamse hoofd bureau van politie. Naar het A-N-P. verneemt wordt dr. de Vries er o-m. van verdacht enkele tiental len schilderijen, die de staat toebehoren, op onregelmati ge wijze te hebben geretour neerd aan kunsthandelaar Katz. Aangezien deze laatste de schilderijen gedurende de oorlog op normale wijze had verkocht en hij ze thans nractisch zonder er voor te betalen terug ontving, zou den de beide heren de staat voor een bedrag hebben op gelicht, dat wellicht door des kundigen zou kunnen worden geschat, maar waarvan het thans nog niet mogelijk is ook maar bij benadering de hoogte op te geven. Naar men zich zal herinne ren werd op 1 Mei jl. door de C-V.O gearresteerd de 22-ja- rige L. J. van Wachum, een der hogere ambtenaren van de Stichting Nederlands Kunstbezit. Na deze arresta tie werd officieel medege- j deeld. dat de opsporings dienst zich had belast met een grondig onderzoek in de administratie van de stich ting. Dit onderzoek heeft de- j ze nieuwe fraude aan het licht gebracht. Waar is de piek Het dorpje Lottum, dat net Grubbenvorst tot één gemeente is verenigd, s in opschudding ge bracht door een ongewo ne diefstal. Men heeft namelijk de koperen vaan, die op de pomp op de Lottumse markt was geplaatst, gestolen. Deze vaan is n.l. van symbo lische waarde voor alle Lottummers. Een men senleeftijd geleden lever den de Grubbenvorsters slag met Lottum. De Grubbenvorsters behaal den de overhand en voer den in triomf de bronzen leeuw, die op de pomp was gezeten, mede. Vijf tien jaar geleden werd ln een kast van het af- gedankte raadhuis te rubbenvorst de plek, een overblijfsel van de leeuw, ondekt, die met grote plechtigheid aan Lottum werd teruggen- ven. Tot voor enkele da gen getuigde deze ver siering van het eerher stel van Lottum, totdat schermende handen zich thans opnieuw aan het symbool vergrepen. Er heerst algemeen veront- waardiging in Lottum...^ Doodvonnis voltrokken. Zaterdagmorgen werd het doodvonnis voltrokken tegen P. J. Faber, die tot de dood straf werd veroordeeld bij sen tentie van het Bijzonder Ge rechtshof te Leeuwarden. In de Bogardzaal wordt iedere landrot zeeman. Mooie stands van machinistenscholen. Zaterdagmorgen heeft de directeur van de Stichting Nationale Koopvaardij week 1948, nir. H. A. R. Schuit, met een korte rede de koop- vaardijtentoonstelling die tot en met Donderdag in de Bo gardzaal te Middelburg wordt gehouden, geopend. Vele genodigden, onder wie de burgemeesters van Vlissin gen en Veere, mr. B. Kolff en jhr. I. F. den Beer Poortugael.' de directeuren van de Machinis- tenschool te Middelburg on de De Ruyterschool te Vlisslngen en vertegenwoordigers van de Stichting, woonden deze ope ning bij. In zijn openingsrede wees mr. Schuit er op, dat de ten toonstelling de belangstelling van het Nederlandse volk voor onze zeevaart en scheepsbouw wil stimuleren. „Hoewel Ik niet van getallen houd", aldus spre ker, „mag ik er toch wel op '0 van de grond- onze industrie over zee worden aangevoerd en dat per jaar 4 millloen kg. verf op de scheepswanden wordt gesmeerd". Namens het temeentebestuur van Middel- urg sprak de heer J. W. Kö- geler de wens uit, dat de ten toonstelling zich in een buiten gewone belangstelling van de Zeeuwen zal mogen verheugen. wijzen, dat 85 stoffen voor Althans volgens het E ingelse blad The People Een interessante mening. Het links georiënteerde En gelse' Zondagsblad „The Peo ple" verklaart in een tele gram van een bijzondere cor respondent in Wenen, dat maarschalk Tito uit de Kom- lnform werd gezet, „omdat hij plannen beraamt om de opvol ger te worden van Stalin". Dit zou gebleken zqn uit geheime inlichtingen, die de correspon dent van Joegoslavië had ge kregen. „Tlto wil de leider worden van een internationale communistische beweging wan neer Stalln sterft", aldus de correspondent. Stalin zou agen ten van de Sowjet-Russische geheime politie naar Joegosla vië gezonden hebben om Tito's gangen na te gaan. Zjj werden echter spoedig door dc Joego slavische geneifne politie on der leiding van Alexander Ran- kovic opgevangen. Enkele spi onnen van Stalin stierven, an deren verdwenen en weer an deren werden haastig naar Rusland teruggeroepen, zo zegt de correspondent. Volgens hem oefent Stalin thhns economische en militai- Tweede Kamerfracties vergaderden. De Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbèld heefi Zaterdag weder verga derd. evenals de fractie van de C H. Unie Tot voorzitter der commu nistische Tweede Kamer-frac tie is gekozen de heer Gerben Wagenaar. re druk uit. Hongarije, Roeme nië en Albanië verbreken hun handelsbetrekkingen met Joe goslavië en een Russische mi litaire missie is in Albanië aangekomen. Daarentegen zou Tlto proberen de Polen en Tsje chen van het Russische blok af te scheiden. Opheffing van Nationaal Reveil. (Van onze Haagse redacteur) Naar wh vernemen, zou het in de bedoeling liggen over te gaan tot opheffing van „Nationaal Reveir' en wat van deze groepering over is onder te brengen bij de Onafhanke lijk Nationale Groep van de heer Feuilletau de Bruyn. Te vens zou er sprake zijn de Stichting het blaadje Indië in Nood, die I "J het „Laatste Nieuws uit Indië" uitgeeft, bij dc Onafhankelijk Nationa le Groep te voegen Vloedgolf richtte ook in Holland schade aan. Tengevolge van dc hoge vloed zjjn ook de strandbedrd- ven te Ter Heyde en Hoek van Holland zwaar geteisterd, In hoek van Holland kwam men handen te kort voor de berging van de strandtenten In Ter Heyde is het op 1 Ju li gereedgekomen badbedrijf in veiligheid gebracht. Men zal opnieuw mopten beginnen dit bedrijf op te bouwen. GEDETAILLEERDE MODELLEN. Het geeft een trots gevoel op een grote kaart, die de expo sitieruimte als het ware be heerst, te zien, dat de Neder landse scheepvaartlijnen de wereld omspannen. Talrijke kostbare scheepsmodellen, zo verfijnd en kunstig gemaakt, dat zij ook het oog van de meest doorgewinterde landrot zullen strelen, geven een indruk van het „materiaal", waarme de onze stoere zeelui de zeeën bevaren. Men aanschouwt er het gedetailleerde model van de „Willem Ruys" (zelfs de hondenkennel aan 'dek is niet vergeten), de „Cottica", een oudje, dat het in West-Indië nog goed doet, de trotse „Klip fontein" en „Tegelberg", de „Tjitjalengka", die vrijwel nooit in het moederland komt en die veel Chinezen vervoert, de „Westerdam", nog een oude getrouwe en de „Stad Amster dam", een tramper van de ro mantische „wilde vaart". Het model van de „Prins Willem IV" geeft een beeld van de ge drongen bouw, die alle schepen van de jonge Oranjelijn eigen is en die verband houdt met het passeren van dertien slui zen tijdens de vaart naar Chi cago. Naast het model van het oude Shelltankschip „Mirza' staat een interessant segment van een tanker. Men krijgt er bq verteld, dat de tankschepen nimmer in balast naar de West teruggaan, maar in de gerei nigde ruimendrinkwater mee terugnemen! Van de overige modellen noe men wq die van een destijds bq de mij. Zeeland in gebruik zqnde raderboot, van één van de nieuwe „Zeeland"-boten, de „Prinses Beatrix", in 1939 te Vlissingen gebouwd, die in de oorlog de hele wereld rond is geweest, van een emmerbag germolen, een dok en enkele coasters. REVOLUTIE IN MOTORBOUW. Het „pièce de résistance" van de tentoonstelling is een sterk verkleind, werkend model van een moderne Stork-dleselmotor, tijdens vier oorlogsjaren ver vaardigd door leerlingen van de Storkfabrieken. Daarnaast hangt een plaat van de Werk- spoor-Lugt-dieselmotor, in de oorlog in het geheim ontwor pen, die beter is dan zijn voor gangers door kleinere afme tingen, lager gewicht en zuini ger verbruik. Zonder gevaar voor zeeziekte kan de bezoeker in deze afdeling ook een elec- trische kwadrant-stuurmachine (met handles) bedienen. De leerlingen van de Machinisten- school te Middelburg en de De Ruyterschool te Vlissingen ko men hier uitstekend voor de dag met een paar stands, waarop zelfvervaardigde mo dellen en prachtig afgewerkte werkstukken prqken. Een echte boei, een originele vuurtorenlamp. scheepsbehoef- ten, een radarfoto en bijzonder heden over het Reddingswezen treft men eveneens aan op de ze tentoonstelling, die voor iedere bezoeker niet alleen een aangename, maar tevens een buitengewoon le'erzame tijdpas sering betekent. Marshall-toewijzing voor Nederland. Volgens de toewijzingen, die deze woek in het kader van het plan-Marshall zqn ver strekt. ontvangt Nederland 90.911 dollar voor de aan koop van tanve en bloem. Rundvee t.b.c.-bestrij- dlng verplicht gesteld. Voor Zeeland en Friesland. Met ingang van 1 Augus tus a.s. bii ministeriële be schikking de rundvee T.B.C. bestriding In Zeeland en Fries land verplicht gesteld. Dit be tekent voor onze prov. dat alle veehouders slechts dan rund vee mogen houden, wanneer zij zijn aangesloten bü de Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren. Sedert 11 Februari '47 gold deze verplichUng reeds voor Walcheren, doch thans is zij dus tot de gehele provincie uitgebreid. Hiermee is aan 'n grote wens van de gezond heidsdienst tegemoet gekomen. De rundertuberculose kan nu van 1 Augustus af met de grootste intensiteit bestreden worden, hetgeen zeker van groot belang voor de volksge zondheid is. Met deze maat regel wordt er in. één slag 'n eind aan gemaakt dat de die ren die op t.b.c. reageren uit de andere delen van het land, naar onze provincie worden opgeruimd. Tot dusver waren ruim 60% van de Zeeuwse veehouders vrijwillig bij de gezondheids dienst aangesloten, doch een groot' aantal hield zich nog afzijdig. Het verzoek van de Prov. Gezondheidsdienst' aan de minister om de runder t.b.c. bestrijding verplichtend te stellen werd door alle Zeeuwse landbouw- en veeteeltorgani saties gesteund, hetgeen er ongetwijfeld toe zal hebben bijgedragen dat dit verzoek zo snel werd ingewilligd. .De Prins Hendrik".. Het Provinciaal bestuur deelt mede: Op de proeftocht van de „Prins Hendrik" bleek de electrische installatie nog niet geheel aan de verwachtingen te voldoen. De oorzaak zal vermoedelijk gezocht moeten worden in het feit, dat de installatie in 1940 enige maanden onder zout water heeft gelegen. Ondanks de zeer zorgvuldige reiniging en reparatie ondervond de in stallatie daarvan nog steeds de nadelige gevolgen Ook de-7 jarenlange opslag van de machines doet zijn in vloed gelden. Nader onderzoek is reeds ingesteld en maatre. gelen worden beraamd om hierin definitief verbètering te brengen. In afwachting van het on derzoek kan nog niet worden medegedeeld, wanneer het schip in de vaart zal worden gebracht. BRANDWEER WEDSTRIJDEN. In Bergen op Zoom zijn Za terdag brandweer-wedstrij den gehouden voor corpsen, vallend onder groep C, de kleine gemeenten. De uit slag was: 1. Alphen: 2. Feyn- aard: 3. Bedrijfsbrandweer Tilburgse katoenspinnerij8. Kouaekerke: 9. Terneuzen: 10 Sluiskil; 11 Kats- Alphen won de fraaie wis- selprijs, beschikbaar gesteld door de V-V.V. te Bergen op- Zoom. LICHT WEST SCHOUWEN. Naar gemeld wordt brandt het licht van West-Schouwen thans weer normaal. NIEUW SCHOOLGEBOUW Bij de eindles van de Landbouwhuishoudschool te Schoondijke, deelde de burge meester mede, dat vermoede lijk nog dit jaar met de bouw van een nieuw schoolgebouw zal worden begonnen. Echtpaar veiikocht alle bonkaarten. ERGERLIJKE BONNEN- HANDEL TE GOES. Door verregaande brutali teit van de betrokkene zelf, is de Goesse politie eer er gerlijke bonnerinandel op het spoor gekomen. Zekere J. M. kwam op het bureau aangif te doen van vermissing van zqn. levensmiddelenkaart. Toen de politie het zaakje eens ging onderzoeken, kwamen echter geheel andere dingen aan het licht. Ongeveer een jaar lang had M. alle distri butiebescheiden van zqn ge zin, bestaande uit man, vrouw en 2 kinderen, ver handeld. Levensmiddelenkaar ten, textielkaarten, kortom alles was van de hand ge daan. Het beetje eten dat zq zelf nog gebruikten werd hier 5fi daar geschooid of soms zwart" gekocht. Tegen M. alsmede tegen een 15-tal per sonen die deze bonnen enz. kocht, werd proces-verbaal opgemaakt. Zekere J. F. de C. deed iets soortgelijks. Hij gaf de stamkaarten van zichzelf en zqn twee kinderen die in een inrichting zqn opgenomen, te gen betaling in pand. Zowel tegen de C. als de pandne- me'rs is proces-verbaal opge maakt. Festival te 's Heer Arendskerke. EXCELSIOR JUBILEERDE Vijf en vqftig jaren „Excel sior", dat wil zeggen vijf en vijftig jaren muziek in 's Heer Arendskerke Geen kleinigheid. Een muziekgezel schap is een belangrijk ele ment in de samenleving van een kleine plaats. Wat zou 'n Koninginnedag, een burge meesters-inhuldiging of welk ander dorpsfeest zijn, zonder de „muziek"? De mannen met de glimmen-! gepoetste kope ren hoorns, met de bekkens en de trommels, het vaandel met de rinkelende medailles, zij horen bij het dorp- Geen moderne geluidsinstallatie of een band kan het harmonie- of fanfaregezelschap vervan gen. Geen wonder daarom, dat dit 55-jarig bestaan van „Excelsior" feestelijk werd herdacht. Er was een festival feorganiseerd, waaraan werd eelgenomen door gezelschap pen uit Retranchement, Ame- muiden, Wilhelminadorp, Goes, Kwadendamme, Borssele, Nieuw en Sint Joosland, Sou burg en Wolf aartsdijk. Dirigenten en besturen wer den door het gemeentebestuur van 's Heer Arendskerke of ficieel ontvangen. Burgemees ter A. A. Elenbaas vertelde iets uit de geschiedenis van 't corps. Toen het werd opge richt kreeg de vereniging de naam „Zacht aan vooruit', doch al spoedig werd deze veranderd in „Excelsior". In de afgelopen jaren heeft men goede resultaten bereikt hoe wel het verenigingsleven naast de „ups" ook <le „downs" heeft gekend. Spr. noemde 't een plicht van de burgerij, „Excelsior" zoveel mogelijk te helpen. Het gaat om een cul tureel belang. Namens het ge meentebestuur zei spreker al le steun toe bij het herstel van de muziektent. De voorzitter van de jubi lerende vereniging, de heer M. A. Nijsse, dankte voor de ontvangst. Onze vereniging heeft twee steunpilaren, aldus de heer Nijsse. Steunpilaar nummer één is de directeur, de heer J. H. C. Ferree, steun pilaar nummer twee wordt gevormd uit de leden, die on vermoeid jonge krachten op leiden. Waren deze steunpila ren er niet, dan was „Excel sior" niet wat hét nu is. De heer Nijsse reikte aan de bestuurleden van de deel nemende verenigingen een herinneringsmedaille uit. Voorts dankte hij de burgerij van 's Heer Arendskerke voor de spontane medewerking aan dit festival. Na afloop van de officiële ont vangst werd 'n rondgang ge maakt. Hierna speelden de deelnemende corpsen gezamen lijk onder leiding van de heer J. H. C. Ferree „Feestmars" van J. R. v. d. Glas. Tenslotte werd op verschillende plaat sen in het dorp door gast- vrouwe en gasten een concert gegeven. WALCHEREN Middelburg OUDEN VAN DAGEN GAAN WEER OP STAP. Ook de ouden van dagen uit Middelburg gaan deze zo mer weer een dag op stap. De commissie, die de reisjes voor de on- en minvermogen de oudjes organiseert, heeft het voornemen deze rit dit maal op Woensdag 28 Juli. te doen hóuden. Als reisdoel is Zuid-Beveland gekozen- Om de rit te doen slagen zal de commissie, bestaande uit de heren J. Verhage, L. Noordstraat 22, tel- 2286. P. de Vos. Seissingel 90 en J. Augustijn, Dam 35, tel. 2357, een beroep doen op de eigenaren van auto's om een wagen met chauffeur be schikbaar te stellen. Dit ge schiedt per circulaire. Van zelfsprekend zal men ook de medewerking van automobi listen. die niet zijn aange schreven, op prijs stellen, evenals de giften in natura of toezeggingen daarvan van bakkers, kruideniers, siga renhandelaren, e.d. Ouden van dagen, van 70 jaar en ouder, die menen vqor de rondrit in aanmer king te komen, kunnen zich melden op 12 en 13 Juli tus sen 7 en 9 uur op het kan toor-van de firma Heyboer, Lange Noordstraat 20. Voorzitter N.V.V. sprak te Goes. De Federatie van Zeeuwse Bestuurdersbonden hield Za terdag haar jaarvergadering in de „Prins van Oranje" te Goes. In de ochtendvergadering bracht de secretaris-penning meester het jaarverslag uit, het federatiebestuur werd herkozen, terwijl uit de ver gadering enige critiek werd uitgeoefend op het bijv- te Sas van Gent, te werk stel len van Belgische arbeiders, die in verband met de hogere kosten van levensonderhoud in België, een hoger loon ver dienen dan hun Nederlandse collega's- Bepleit werd Ne derlandse arbeiders die thans in de D-W-U- werken, naar deze gebieden over te bren- Ken DE HEER KUPEKS SPREEKT. Des middags werd een cursusvergadering voor het kader van het N.V.V. gehou den. De grote zaal was tot de laatste plaats bezet. De fede ratievoorzitter, de heer West- strate. zag in deze grote op komst een nog groeiende be langstelling van de kaderle den voor hun vakbeweging. De voorzitter van het N V- V.. de heer E. Kupers. be sprak in deze vergadering enige actuele vraagstukken. Evenals de andere vakcen trales, heeft het N-V-V- thans een groter aantal leden dan ooit het geval was- Spr- zag i dervorming hierin het bewijs dat het or-J ging- ganisatiebesef veel dieper doorgedrongen is dan voor de oorlog. Het. N-V-V. krijgt ook meer vat op groepen van wei-kers, die vroeger onbe reikbaar waren. Ook de amb tenaren voelen zich thans goed in het N-V-V- thuis- Terwijl het N-V-V. vroeger nauw verbonden was met de S-D-A-P-, bestaat deze samen werking niet meer met de Partij van de Arbeid, mede omdat het, N-V-V- volkomen afhankelijk moet blijven van de regering. De verhouding tot de werk geversorganisaties is niet al tijd zo goed geweest als thans- Dit is echter bereikt door strtijd. Er is een perma nente samenwerking in de Stichting van de Arbeid. In het vervolg van ziin re de verklaarde spreker verder o-m- dat het N.V.V. het sta kingsrecht niet aan de arbei ders wil ontnemen. Hiermee zou de verantwoordelijkheid van de werknemers- en werkgeversorganisaties wor den afgenomen en de beslis sing aan slechts enkele per- nen worden overgelaten- Voorts wees de heer Ku pers op het belang van een geleide economie ter voorko ming van een grote werkloos heid en op het vele door de regering, in het belang van de arbeiders bereikt. Na nog gewezen te hebben op de wetsontwerpen voor de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie cn de onderne mingsraden. besprak hij ten slotte het probleem van ka- in de vakbewe- Bewegingsspel ter ere van H.M. de Koningin. GESCHREVEN DOOR MIDDELBURGER. Ter gelegenheid van het re geringsjubileum van H. M. de Koningin heeft de heer C. J. Mazure te Middelburg een aesthetisch bewegingsspel ge schreven, genaamd „Hun Ko- ninginne,; het volk der lage landen". Het is thans bq een dertigtal organisaties in ons land in studie. De heer Mazure schreef reeds eerder het spel „Vrij heid", dat in 55 gemeenten is opgevoerd en dat overal veel succes had. De auteur, die over zqn werk een waarderend oor deel van H. M. de Koningin heeft ontvangen, kon 2000 afdragen voor de oprichting van een gedenkzuil voor de ge vallen turners in het nieuwe bondsgebouw van het K.N.G.V., waartoe hq het initiatief nam. Het nieuwe spel, dat in dichtvorm ïs geschreven,opent met het ballet van de meer minnen, -waarin de strfld van het Nederlandse volk tegen Neptunus tot uiting komt. Het volgende tafereel toont ons Prins Willem op de Dillenburg, die besluit have en goed te ver kopen om het volk, dat de strqd tegen de Spanjaarden heeft aangebonden, te helpen. Verder wordt veel, wat de Oranjes in de loop der eeuwen voor het volk hebben gedaan, ten tonele gebracht. Plastiek, dans en muziek onderstrepen het gesproken woord. Het spel eindigt met de huldiging van H. M., gesteund door het pu bliek in de zaal. Overigens is het spefzodanig geschreven, dat het in grote bezetting in de buitenlucht kan worden opgevoerd. In en kele plaatsen zal dit ook ge schieden. DE BELGEN KWAMEN MET MUZIEK. Zoals iedere Zondag be zocht gisteren weer een groot aantal Belgische toeristen Middelburg. Onder hen be vonden zich de leden van een muziekcorps met hun dames, die Vlaanderen hadden ver laten om een dagje te potver teren. Zij hadden hun instru menten meegebracht, en blie zen als speciale attractie voor de Middelburgers een paar nummertjes op de markt en het Ahdijplein. Kerknieuws HET BEROEPINGSWERK IN DE GEREF. KERKEN. We geven hier een overzicht van het beroepingswerk in de Geref. Kerken over het le halfjaar van 1948. De cijfers tussen haakjes hebben betrek king op het le halfjaar van '47. Uitgebracht werden 327 (387) beroèpen, waarbij inbe grepen de benoemingen van le ger- en vlootpredikanten in vaste dienst. Het aantal beroe pen dat aangenomen is bedroeg 68 (89). Twee beroepen wer den voor de tweede maal uit gebracht tegen zeven beroepen in de eerste helft van '47. Vijf legerpredikanten keerden weer in gewone dienst terug, terwijl een predikant overkwam uit de Herst. Evang. Luth. Kerk. die in korte tijd 9 beroepen ontving. EINDEXAMEN LYCEUM. Aan het Goese Lyceum zqn de volgende leerlingen geslaagd voor het eindexamen B. D. C. Bom, I. H. de Rijke en W. L. de Koeijer, allen Yerse- ke; W. A. G. Dekker en S. Veenbaas, beiden Wemeldinge; P. J. Busch, Borssele; A. van Fraassen, Vlissingen; J. P. van der Hiele, 's-Gravenpolder; A. Hoek van Dijke, Hoedekens- kerke; J. Israël, Driewegen; J. L. de Lint, Dordrecht; D. Meq- aard en A. A. Weststrate, bei den Hansweert: L. P. Nieboer, Waarde; A. Nijssen, Kapelle; A. J. Salomé, Kortgene; P. L. Schuerman, Ovezande; C. D. Wabeke, Krabbéndijke; T. C. Woudem, Kloetinge; J. G. Doe- kes, J. L. van Koeveringe, J. R. Ossewaarde, J. B. van den Pol; S. A. M. Sistermans, D. Theune, M. Wilschut en W. A. van Wijk, allen Goes. Afgewe zen 3 candidaten. ARRESTATIE. TeVlissingen is een 40-jari- ge vrouw aangekomen, die als politieke delinquent© voorwaardelijk buiten vervol ging werd gesteld en die thans een wettelijk verboden beroep uitoefende. Voor een bepaalde behandeling betaalde haar vrouwelqke cliëntele 40. Verscheidene instrumenten werden in de woning van de vrouw in beslag genomen. Zij legde reeds een gedeeltelijke bekentenis af en is te Middel burg insloten. DE MOOISTE AQUARIA. Aan .de door „Barbus Con- chonius" in Mercurius te Mid delburg gehouden aquarium tentoonstelling was een wed strijd verbonden. De uitslag luidt als "volgt: Kasse A (tropisch gesel schap): mooiste inzending G. A. Franck; ep één na mooi ste J. van Belzen; op twee na mooiste M. Minderhoud; op drie na mooiste W. Kruft. Klasse B (tropisch een soort) mooiste inzending A. Antheunisse (tevens mooiste beplanting); op één na mooi ste A. M. Hofman. Klasse C (koudwater) mooist© inzending L. Patte- nier. Klasse D (zeewater): mooi ste inzending L. Pattenier. Klasse E (jongbroed) mooiste inzending W. A. Streefkerk; op één na 'mooi ste A. C. v. d. Welle. Klasse F (terrarium): mooiste inzending G. A. Franck. De heer L. Pattenier won tevens met zqn zeewaterbak de prijzen voor de interes santste inzending, de mooiste inrichting en de mooiste in zending van de tentoonstel ling; de heer W. A. Streef kerk de prijzen voor de op één na mooiste inzending en voor de mooiste vis. Er waren 9 zilveren me dailles beschikbaar gesteld. Vlissingen H.M.'s HEEMSKERK TE VLISSINGEN Zaterdag arriveerde te Vlissingen H.M.'s Heemskerk, welk schip tot Maandag in onze haven vertoeft. De aan wezigheid van zovele marine mannen te Vlissingen gaf aan de drukke straten een fleu rig en vooroorlogs aspect. Er was van de zijde der burgerij veel belangstelling voor dit fraaie schip. FEESTAVOND VAN DE „DE RUYTERSCHOOL". Zaterdagavond hield de ver eniging van leerlingen van de „De^ Ruyterschool" te Vlissin gen een feestavond in het Concertgebouw. De voorzitter, dc heer H. van Vliet, sprak een openings woord, waarin hij de geslaag den een goede vaart toewenste en hoopte, dat zij- op zee zou den vinden wat zij verwachten. In verband met de examens moest de avond in haast geor ganiseerd worden. Daarom bleef het gebodene beneden de verwachtingen. Aan het eind van de avond werd een taart verloot, terwql daarna een bal werd gehouden, dat tot in de kleine uurtjes voortduurde. O.- en W.-Souburg GESCHENKEN VOOR DE JEUGD. Ter gelegenheid van het re geringsjubileum van H. M. de Koningin zal de schooljeugd van Souburg geschenken als aandenken krijgen. De ouderen krqgen een boekje, de jongeren een cahier met plaatjes. MIDDELBURG. Maandag: Bogardzaal: Koop- vaardijtentoonstelling. 9 17 en19—21 uur; Electro: De beste jaren van ons leven (geprol.), 7 uur; Schouwburg: De intrigant, 8 uur. Dinsdag: Bogardzaal: Koop- vaardqtentoonstelling, 9 17 en 1921 uur; Electro: De beste jaren van ons leven (geprol:), 7 uur: Schouwburg: C. F.A. Vrouwen om Pa- fanini (The magic bow) uur. VLISSINGEN. Maandag. Alhambra: De bes te jaren van ons leven 7.30. Luxor: Het spel is uit 7 en 9. Dinsdag. Alhambra, zie Maan dag. Luxor: Avontuur aan de Amazone 8-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2