KAPPIE en het geheim van de aardlaag De stad Antwerpen een paradijs voor gangsters Persstemmen over de verkiezingen Wi q vermoordde lu tandarts de Vries? Veulenkeuring Middelburg KLINKEN AETHER PREDIKBEURTEN De verhoging der pensioenen. Komen auto's vrij? Walcheren. „Het Vrne Volk" constateert naar aanleiding van de verkie zingsuitslag: „De Party van de Arbeid heeft verlies geleden, ondanks de terugkeer van vele duizen den arbeiders. Dit verlies is te zoeken in de middengroepen. Daar heeft de kortzichtigheid gezegevierd, die niet verder kon zien dan de zorgen van het ogenblik. De belastingdruk en de wre vel over bureaucratie en bon nen, hebben vele middenstan ders belet te zien, dat de grondslag, door dit bewind in zijn sociale en financiële poli tiek gelegd voor de bestaans zekerheid en de toekomstige welvaart van de grote massa des volks, de enige waarborg is voor een krachtige opleving van de middenstand. Aan deze kortzichtigheid heeft de V.V.D. haar succes te danken en ook de winst van de C.H.U., die zich in een ne gende zetel voor deze party demonstreert, is daarvan onge twijfeld het resultaat" In „De Waarheid" lazen wij: „Het door Amerika in de ge hele wereld gedreven reaction- naire offensief heeft in ons land een verschuiving naar rechts teweeg gebracht. Wei ter is in de Tweede Kamer ge komen als een versterking van de Katholieke reactie'. En de demagogie van de partij van Oud heeft haar een zekere winst bezorgd, evenals de christelijke reactie, de partij van Tilanus. Het heeft geen zin de ernst hiervan te verbergen. De ge volgen voor het Nederlandse werkende volk, dat moeilijke ty'den tegemoet gaat, en voor Indonesië, zijn niet te onder schatten. Doch als men nagaat, dat de Amerikaanse reactie de strijd tegen tegen het commu nisme in het middelpunt van deze verkiezingen gesteld had, dan mogen wij gerust zeggen, dat zij haar doel niet heeft be reikt. De Communistische Partij heeft in de gecombineerde stormloop van naar vijanden ernstige Tavery opgelopen. Dit moet een aansporing zijn om de oorzaken van de tekortko mingen grondig te onderzoe ken en alle plekken, die Zwak gebleken zijn, te versterken. Maar geslagen is onze Partij allerminst." „De Nederlander" consta teert, dat de Christelijk Histo rische gedachte in staat blijkt honderd duizenden te bezielen en dat „de doorbraak" het heeft afgelegd. Verder zegt dit orgaan, dat deze verkiezing betekent „ener zijds een afwijzing van het ne gatieve, anderzijds een wens Niemand wordt tekort gedaan. (Van onze Haagse redacteur) Een van de belangrijkste wetsontwerpen,- die de oude Tweede Kamer heeft laten liggen, is dat betreffende de definitieve verhoging van de pensioenen der burgerlijke Rijksambtenaren en overeen komstige groepen. Dat heeft bij de gepensionneerden enige ongerustheid gewekt. Zy vra gen zich af, of de verhoging nu wellicht op de langen baan geschoven wordt en hoe het met Uur rechten gaan zal. Reeds enige keren is een gratificatie toegekend van een kwartaal pensioen. Daarmede is erkend, dat de wettelijk vastgestelde pensioenen te laag en dat aan de verhoging dringend behoefte bestaat De indiening van het desbetref fende wetsontwerp heeft deze zienswijze van de regering be vestigd. Het ligt dus voor de hand, dat ook de nieuwe re gering en de nieuwe Kamer zich deze zaak zullen aantrek ken en dat na de opening van de gewone zitting der Staten- Generaal op 21 September het ontwerp 'spoedig in behande ling komt. Dit uitstel zal geen nadeel voor de gepensionneerden be tekenen 'aangezien de verho ging met terugwerkende kracht ingaat. In het algemeen zal zij ongeveer 25 pet. bedragen. De vóór 1 Januari 1945 ge pensionneerden wisten reeds, dat zij hierop kunnen rekenen. Bij de na die datum in het genot van pensioen gestelde ambtenaren blijkt enige on zekerheid te bestaan over hun toekomstige aanspraken. Na 1 Januari 1945 is een nieuwe salarisregeling ingevoerd, waardoor tengevolge van een verhoging van de grondslag ook hst pensioen een verho ging ondergaat. In het aan hangige wetsontwerp zijn ta bellen opgenomen en over gangsbepalingen ontworpen, die tot uiteindelijk resultaat hebben, dat niemand, op welk ogenblik hij ook gepension- neerd is, enig voordeel of na deel ondervindt ten opzichte van andere groepen gepension neerden. Alle gepensionneerder worden over één kam gescho ren, zij het dat de een mis schien wat vroeger zyn ver hoging in handen krijgt dan de ander. De vrees, dat de na 1 Januari 1945 gepensionneerden aan het kortste eind trekken, is ongegrond. tot ombuiging van de politiek BeelJonkman. „Met die ombuiging zal een nieuwe regering rekening heb ben te houden wil zij op een twee-derde meerderheid staat kunnen maken. Komt de grond wetswijziging, dan moet deze uitgevoerd worden door vroe de mannen met een vastom lijnd programma. Neen de politiek Beel Jonkman, dat is de duidelijke les uit deze verkiezing, wil men niet terug, noch wil men de zo nodige hervormingen in Indië uit de weg." Het Parool schrijft: In de eerste lezing hebben V.V.D. en C-H-U- „voorwaar delijk" vóór de Grondwets herziening gestemd. Nu zij in kracht ziin toegenomen kan men niet verwachten dat zij het, zonder positieve conces sies ter zake van de Indone- sië-politiek, in tweede ter mijn zullen doen. Het is de Partij van de Ar beid die daarmee voor een moeilijk dilemma wordt Re- zet. ZONDAGDIENST DOKTOREN Voor spoed gevallen zullen •te bereiken zijn: Middelburg, de heer Feikema, arts, Dam 16, tel. 2993; Vlissingen, de heer C. J. M. de Greef, arts, Koudekerkse weg West 13, tel. 55; Westkapelle, Zoute- lande en Koudekerke de heer L. Kloos, arts' Middelburgse straat A 61, tel. K 1185-231 Veere, Serooskerlce en Oost- kapelle, dr. Reijnders Schilt te Serooskerke, tel. K 1189- 212. AP OT HERENDIENST Middelburg: 10t./m. 16 Juli apotheek van der Harst (les Khing Hing) Korte Delft 12, tel. 2789. Vlissingen: Apotheek van Ockenburg, Walstraat. VOETBAL ZOMER AVONDOOMPETITIE De stand van de vrye Zo meravondcompetitie luidt na 2 maanden spelen als volgt: Pingelaars 7 6 0 1 12 3317 2e Compagn. 7 5 1 1 11 445 E.M.V.V.V. 7 5 1 1 11 45—13 3e Compagn. 6 4 2 0 10 295 Olympia 7 4 1 2 9 18—18 Z.C.F. 6 4 0 2 B. en v. E. 7 3 1 3 Focus 7 3 13 K. Nadorst 5 3 0 2 P.Z.C. Bakkers Vendem L. Boys Orvio 7 2 14 8 12 5 6 10 5 5 0 0 5 7 0 0 7 8 26— 7 22—19 7 18—20 6 17—13 5 19—24 4 15—33 2 8—41 .0 9—51 0 6—44 EXCELSIOR— REYMERSHOLM 2—3. In het Feyenoord stadion heeft de Zweedse club Rey- mersholm Donderdagavond met 32 van Excelsior ge wonnen- De ruststand was WIELERSPORT WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN OP DE WEG. De afstanden, welke de profs en amateurs tijdens de wereldkampioenschappen op de weg te Valkenburg moe ten afleggen, zijn thans be kend. De amateurs op 21 Augus tus ryden 220 km.; de profs een dag later 270 km. BIEVER UIT DE RONDE VAN FRANKRIJK GENOMEN. De Luxemburger Biever uit de NederlandsLuxem burgse ploeg is als laatste van het algemeen klassement aan de hand van artikel 41 van het reglement, van ver dere deelname aan de ronde van Frankrijk uitgesloten. Zodoende is het aantal ren ners, dat Zaterdag de 9e etappe ToulouseMontpelïier rijdt, gebracht op 89- De Ned.Luxemburgse ploeg bestaat nu dus nog uit 6 renners, nl-: de Nederlan ders: Janssen, De Hoog, De Ruyter en Franken en de Luxemburgers: Kirchen Kemp. Prijswinnaars worden bij het slot van het feuilleton bekend gemaakt Vorige week Zaterdag eindigde de inzendings- termyn van onze feuilleton-prijsvraag „Wie ver. moordde tandarts de Vries Enige honderden lezers blijken hun krachten te hebben beproefd op de vele en ingewikkelde pro blemen, waarvoor het spannende detective.feuille- ton „Het mysterie van de Prinsengracht" hen stelt. Sommigen hebben er kennelijk naar gera den, maar er zyn ook lezers die er werkelyk een studie van hebben gemaakt, die om het met Ivans te zeggen aan het deduceren en combi, neren zijn gegaan en ten slotte tot een conclusie kwamen. De goede We zullen het nog niet vertellen, omdat dan ongetwijfeld voor velen de spanning bij het lezen van ons feuilleton zou verdwijnen. De werkelijke moordenaar van tandarts de Vries zult U dus over enkele weken, wanneer het feuilleton ten einde loopt, kennen. Dan zullen wij de namen van de prijswinnaars van onze prijs vraag bekend maken. Georganiseerd door Hippos Donderdagmorgen werd op het Molenwater te Middel burg de jaarlijkse veulenkeu ring gehouden, uitgaande van Hippos, de Vereniging van Walcherse Paardenfokkers. Ingeschreven waren 59 die ren, waarvan 8 niet werden voorgeleid De 51 aanwezi gen hebben onder flinke be langstelling voor de jury ge- défileerd en daarna zijn de volgende prijzen toegekend: Categorie I, merrieveulens, geboren tot 30 April: le pr. Henny van Zeeduin, van J. Maljaars Jz., Oostkapelle, 2e; Lijdie van de Eendracht van C. Mesu, Nw. en St. Jöos- land; 3e Marie van A. Pop- pe, Grijpskerke; 4e Corrie v. Welzinge van gebr. Wisse, Ritthem; 5e Irma van Groe- nenberg, Oostkapelle; 6e Do- van 't Hof, Nieuwland i A. WisseVogelaar, Nw. en St. Joosland; 7e Willy v. Zeeduin, van J. Maljaars; 8e Nellie van P Wisse, Biggc- kerke; 9e Meta van C. Baas, Nw. en St. Joosland. Categorie II, mcrrleveulens, geboren vanaf 1 Mei; le Willy v. d. Schorerpölder, van L. J. Boone, Nw. en St. Joosland; 2e Dahlia van 't Hof Nieuwland, van A. Wis se—Vogelaar; 3e Flora van Jan Vos, Koudekerke; 4e Bertha van H. M. Dekker Pz., Koudekerke; 5e Irma Cocarde van Chr. Simonse, Souburg; 6e Bertha van L de Witte, Koudekerke; 7e Blan- ca van Welzinge van Gebr. Wisse; 8ste Nora van P. Wis- Categorie UI. Hengstveu lens, geboren to't 30 April: le Dragon van de Havendijk van A. v. d. Bosse, Middelburg; 2e Smakt van de Parel van W. de Buck, Meliskerke; 3e Nico van Nora van Chr. Jan- se, Nieuw- en St. Joosland; 4e Avico van P. Dingeman- se, Zoutelande; 5e Albanus van J. Vos. CategorieIV. Hengstveu lens, geboren na 1 Mei. Geen prijzen toegekend. Categorie V. Éénjarige mer ries, grote maat. le Clara van Zeeduin van J. Mal jaars Jzn.; 2e Conda'van de Blauwehoeve van H. J. Al- laart, Serooskerke; 3e Dula van Lengendam van H. de Pagter-, Serooskerke; 4e Em ma van C. Baas Sr.; 5e Ma rijke v. d. Polder van J. Crucq, Arriemuiden. Kleine maat: le Nociline van A. WisseVogelaar; 2e Cula van Dishoek van Joh. J. Cevaal, Grijpskerke; 3e Beatrix van W. Maljaars, Domburg; 4e Cato van Ra- vensbosch van A. Wisse Vogelaar; 5e Elza van Albi on van P de Buck, Seroos kerke; 6e Nellie van de Bruin- vi'sch van P. J. Castel, St. Laurens; 7e Clairona van Dunhelm van S. de Visser, Oostkapelle. Categorie VI. Éénjarige Hengsten, le prijs Henk van Groenenburg van D. A. van Nieuwenhuijzen, Niéuw- en St. Joosland. Categorie VII. 2-jarige Hengsten, le Carlo van de Eendracht van C. Mesu, Nw. en St. Joosland. Categorie Vni! Merries met afstammelingen, le prijs Elza van C. Mesu, Nieuw en St. Joosland. Officiële Publicaties INLEVERING TEXTIELHANDELAREN MIDDELBURG- De directeur van de distri butiekring Walcheren maakt bekend, dat textielhandela ren, die tot nu toe elke Dins dag te Middelburg inlever den, dit in het vervolg op Maandag moeen doen. ZON EN MAAN. Zondag 11 Juli. Zon: op 4.33, onder 20,57. Maan: op 10.24 .onder 23.40. Maandag 12 Juli. Zon: op 4.34, onder 20.56. Maan: op 11.49, onder 23.53. 49 En even nadat Kappie, Kaper Knipoog in de gaten had gekregen, kreeg Kaper Knipoog hèn in de gaten, zijne ene oog rolde bijna uit zijn hoofd van opwinding en uit zijn mond rolde een reeks scheldwoorden, die Kappie gelukkig niet allemaal kon verstaan. De rij, waarin Kappie en de Professor stonden, werd intussen kleiner en al gauw kwamen ze aan de beurt. „En?" vroeg de man achter het loket, dat het cyfer 4 droeg. „Wy willen een eiland kopen!" zei Kappie. „Kunt U ons misschien helpen?" „Dan bent U aan het verkeerde loket!" tzei de man „aan dit loket worden geen èüanden verkocht!" „Waar moeten we dan zijn?" vroeg Kappie. „Probeert U het eens hiernaast!" raadde de man aan. „Loket 5." Tegelijkertijd stond Kaper Knipoog voor het loket 5 naast dat van Kappie. „Ik wil een eiland kopen! Vlug!" zei Kaper Knipoog. „Dat gaat hier niet", zei de man achter het loket tegen hem. „Wat gaat dat niet!" brulde Kaper Knipoog. „En waarom niet! Is dit niet het loket voor grondzaken? Hè?" „Probeert U het eens hiernaast!" zet de man. „Dat is het loket voor eigen domsrechten! Loket 4!" Er moet een einde komen aan de kwade practijken. Met betrekking tot de ont hullingen, die Nederlandse bladen dezer dagen over de Belische diamantsmokkel deden merkte „De Gazet van Antwerpen" van Donderdak op. dat de Sinjorenstad blijk baar aardig op weg is het pa radijs der buitenlandse gang sters te worden. Het blad wijst er op. dat de havenstad vol vreemdelingen zonder papieren zit en. dat vooral :n de omgeving van het midden station een bloeiende handeJ in buitenlandse deviezen en diamant wordt onderhouden. De Gazet van Antwerpx vindt het geen eer voor Ant werpen, dat Oost-Europese agenten er hun tenten heb- Waarschijnlijk in etappes. (Van onze Haagse corres pondent). Van welingelichte zyde ver nemen wy, dat nog geen defi nitieve beslissing is genomen ten aanzien van het al of niet vrij geven vpn automobielen. Zoals bekend geschiedt de le vering van alle auto's thans nog op vergunning. Een der Haagse bladen bracht het be richt als zou voor het einde van het jaar de vergunning komen te vervallen. Bij informatie ter bevoegder plaatse deelde men ons mede, dat hierover thans wel bespre kingen worden gehouden, doch dat nog geen beslissing is ge nomen. Men verwacht evenwel, dat spoedig een begin gemaakt zal worden met het vrijgeven der zware vrachtauto's,die, al dus neemt men aan, alleen ge kocht worden, indien de eige naar ze werkelijk nodig heeft. Als tweede schakel wil men vervolgens de lichte automobiel vrij .geven, om ten slotte ook de zware personenwagens, en lichtere vrachtwagens „van de bon" te doen. Indien de beslissing wordt genomen welke thans van ho gerhand wordt voorgesteld, dan zouden de lichte personenwa gens reeds vrij komen voor Oc tober, terwijl nog in de eerste helft van het volgende jaar ook alle andere soorten auto's vrij gekocht zouden kunnen worden. Momenteel oefent het be drijfsleven nog druk uit om de ze termijnen te verkorten. Oude bankbiljetten. Nog altijd vergoedingsmogelijkheid. (Van onze Haagse redacteur) By velen heerst nog altijd onzekerheid of er iets vergoed wordt van de na-ingeleverde biljetten van 1000, 500,—, of 100.en lager. Op aan vragen 'om vergoeding heeft een groot aantal gegadigden niets gehoord; dat heeft tw(J- fel doen ryzen aan de erken ning van de aanspraken. Wij vernemen hierover, dat waar dit mogelijk is, nog steeds vergoedingen worden gegeven. De stroom van aan vragen was echter zo groot, dat zij lang niet alle konden worden afgedaan. Naar elk geval afzonderlijk wordt een minutieus onderzoek ingesteld. Het moet onomstotelijk vast staan, dat men de na-ingéle- verde biljetten terecht in zijn bezit had. Blijkt dit inderdaad, dan kan men alsnog op de uit kering van een vergoeding rekenen. Wanneer het onder zoek echter uitwijst, dat men door de zwarte handel in het bezit van het ingeleverde geld is gekomen, dan wordt abso luut afwijzend op de aanvraag beschikt. Voor de bankbiljetten van 500,en 1000.is het onderzoek in handen van de minister van Financiën, voor de biljetten van 100.en lager in die van de Nederland- Bank. Dit onderscheid is gemaakt omdat, wat de bankbiljetten van f 500.cn 1000.betreft ook de geld- zuivering een rol speelt. ben opgeslagen en acht het bedroevend, dat het buiten land hierover is ingelicht, ter wijl men bii de officiële Bel gische instanties beweert niets te wéten- „Over deviezen- en men sensmokkel, in de haven, het drukken van valse le vensmiddelenbonnen. vee- smokkelcomplotten op gro te schaal en zwendel in diamanten met Antwerprn als centrum, kan men wel in de buitenlandse bladen •lezen, doch in België wordt over deze misstanden door de officiële instanties met geen woord gerept en wor den ze in de, doofpot ge stopt". Het blad betoogt tenslotte, dat indien de Nederlandse opsporingsdienst in staat is te zeggen, wat zich te Ant werpen afspeelt, de bevoegde diensten in België dit toch zeker ook moeten kunnen- De Gazet dringt er bii de auto riteiten op aan de dagblad pers voortaan op de hoogte te stellen van hetgeen zich in' de onderwereld van Antwer pen met zijn internationale gangsters afspeelt en wat ge daan wordt om aan hun kwa de practijken een einde te maken. UIT DE ZONDAG. Het Holland-Festival loopt weer ten einde. Een van de laatste concerten is de uit voering van de H-molI messe van Johan Sebastian Bach. Wanneer in dit verband An- thon van der Horst wordt genoemd, is verdere toelich ting geheel overbodig. Er is in Nederland wel geen diri gent te vinden, die zich zo heeft gespecialiseerd op Bach-muziek. Het concert van vanmiddag, dat onder zijn leiding staat, zal zeker voortreffelijk zijn (H I, 14.30). Piet Oomes bespreekt Dr. Ritters „Vertoog en ontboe zeming" (H I. 19.50). Garmt Stuiveling i(spel zonder in zet" van H. van Grevelingen (H II, 18.15). Hilversum I: 8 Nieuws; 8.30 Hoogmis in de Parochiekerk van H. Kruisverheffing te Raalte; 9.45 Het Nederlands Kamerkoor o.l.v. Fellx de No bel; 10 Kerkdienst uit het kerkje te Bergen aan Zee; 11.30 „Na de Kerkdienst"; 12.35 „Het orkest zonder naam" o.l.v. Ger de Roos; 13 Nieuws; 14.30 Mis in b kl. t. (Hoho Messe) Bach; 17 Kerk dienst van de Geref. Kerk van Amsterdam-West; 18.30 Ned. Strydkr.; 19 Gewyde muziek; 19.50 In 't boeckhuys; 20 Gul- densporenconcert door het Ned. Herv- kerk. Aagteker- ke: 10 ën 2.30 ds- Theunissen: Arnemuiden: 10 en 6 dh- Bleileven, 2-30 ds- Don; Big- gekerke; 10 dhr- Wijsman. 2 ds- Witteveen: Domburg: 9-30 en 7 ds- v- Willenswaard: Ga- ■pinge: 2 ds- de Boer (H.A.); Grijpskerke: 10 en 2-30 ds- v- Loon; Koudekerke: 10 ds- Oosthoek 2-30 dhr. v- d- Meu- len; Meliskerke: 10 ds- v Woerden, 2-30 dhr- Barnard Middelburg: Oostkerk :10 ds- Don (H-A-), 7 ds- Janse (af scheid): Concertzaal 10 ds- v- Voorst Vader Jr.; Engelse kerk: 10 dhr- Barnard; Bo- gardzaal: 10 Jeugdkerk: C-J- M-V.-geb-: 10-30 Kinderkerk: N.- en St- Joosland: 10 ds- v. Garderen, 2-30 ds- v- Woer den: O.- en W.-Souburg: 9-30 en 7 ds- Spijkerboer (H-A): Oostkapelle: 10 en 2-30 ds- Richard (H-A-): Ritthem 2-30 ds- Hartjes: Serooskerke: 10 en 2-30 ds- Visser: St- Lau rens: 10 en 2-30 ds- Keiizer Vlissingen: 10 ds- Visbeek (H-A.), 5 ds- Visbeek. af scheid: Havendorp: 10 ds- Aalbers; Engelse kerk: 9-30 Jeugdkerk: Vrouwenpolder: 10 ds- de Boer; Westkapelle: 9-30 leesd., 2.30 ds- Oosthoek: 't Zandt 10 dhi*. v- d- Meulen 7 dhr- Barnard- Ger. kerk. Arnemuiden: 10 en 2-30 ds- Veldhuijzen; Dom burg: 11 en 3 ds- Scheele; Ga- pinge: 8-45 ds- van Wou we, 2 ds- Brouwer: Grijpskerke: 9-30 en 2-30 ds- Dorst: Koude kerke: 9-30 en 2-30 ds- Horst man: Meliskerke: 9 en 2 ds- van Nes-; Middelburg: Hof- pleinkerk: 9-30 en 2-30 ds- Veldkamp: Noorderkerk: 9 en 5 dr- Oussoren (H-A-): O-- en W.-Souburg: 9-30 en 2-30 ds- v. d- Berg; Oostkapelle: 10 en 2 30 ds- Deehik: St- Lau rens: 10 en 7 ds- Boon: Vee- re: 9.30 en 2-30 ds- Streef kerk: Vlissingen: 9-30 en 5 ds- Hindriks: Vrouwenpol der: 10-30 en 3.45 ds- Brou wer: Westkapelle: 9-30 leesd-, 2-30 dr- Oussoren- Geref. kerk ex- art. 31- Middelburg: 2 en 7 ds. van Dooren: Zoutelande: 9.30 en 4 ds- van Dooren. Geref. gem- Aagtekerke: 9-30. 2 en 6 leesd-: Arnemui den (10 Juli) 7 ds- de Wit; Meliskerke: 11 en 4 leesd-: Middelburg: 9-30, 2 en 6 ds- de Wit: Oostkapelle: 10, 2-30 en 6-30 cand- Heerschap: Westkapelle: 11 en 4,30 leesd- Chr. Geref- kerk. Middel burg: 10 en 3 ds- Rijksen: Vlissingen: 9.30 en 5 ds- Slof- stra (H-A-). Ver. Vrijz. Hery. Middel burg: 6 ds- Brakman. Evang. Luth. gem- Middel burg: 10 ds- Hartjes: Vlissin gen: 10 da de Boer. Doopsgez. gem- Middel burg: 10-15 dr- Bakker; Vlis singen: 10 da- de Boer- Herst. Apost. Zendingsgem- Vlissingen: 10 en 4-30 dienst. Leger des Heils- Middel burg: 10 Heiligingsd-, 7-30 Ver- lossingssamenk-; 4 openlucht samenkomst op de Dam- UITSLAG EXAMEN MELKSLIJTERS. Op 15 en 25 Juni jl. en 1 en 6 Juli jl werd door de Zeeuw se Melkfederatie het pxamen Vakkennis Melkhandelaren ge houden. Dit examen bestaat uit een schriftelijk en monde ling gedeelte. De examen-com missie bestond uit de heren ir. W. L. Harmsen, W. Sietema en K. Veenbaas. Het aantal examinandi bedroeg 37, waar van er 29 slaagden. Het per centage van 78 geslaagden is tegenover voorgaande jaren weer gestegen. Aan de volgen de personen werd het diploma van Vakbekwaamheid ver strekt: W. Bommeljé, Koude kerke; mej. J. J. v d. Heijden, Koudekerke; K. van Belzen, Vlissingen; D. Janse en P. Koote, Middelburg; J. M. Osse- waarde en E. C. Ossewaarde Verboom te Wolf aartsdijk; D. Eggebeen en Joh. Brasser te Goes; C. Karelse te Goes; Jan Tramper, Yerseke: W. Jaco- busse, 's.Gravenpolder; J M. Riemens, Oostburg; mej. J. Barentsen, IJzendykej C. J. v. Opdorp, Groede; A. Baart en P. van Deursen te Vogelwaar de; J. M. Pieters, Sint Jan steen; C. A. de Groote, Hoek; C. Verschelden, Westdorpe; A. B. M Kindt, Philippine; mevr. J. Bollede Bil, Oosterland; mej. E. Wesdorp, Bruinissc; Joh. Pannekoek, Zierikzee; D. Quaak, Sint Maartensdijk; W. Dake, Sint Annaland; M. Quist, Anna.Jacoba-Polder; M. Verwijs, Sint Philipsland; A, Fierens, Stavenisse. Symphonie-Orkest; 20.10 „Gro te verwachtingen", luisterspel; 21.30 Omroeporkest o.l.v. Wil lem Lohoff; 23 Nieuws. Hilversum II: 8 Nieuws; 9.15 Men vraagten wij draaien; 10 Stem des Volks, afd. Am sterdam, Utrechts Stedelijk Orkest; 11 Omroeporkest o.l.v. Hugo de Groot; 12 Dolf v. d. Linden en zijn Metropole or kest; 13 Nieuws; 13.50 De spoorwegen spreken; 14.05 Boekenhalfuur; 15.45 Film praatje; 16 The Skymasters; 17.45 Sportreportages; 18.15 Garmt Stuiveling „spel zonder inzet" van H. v. Grevelingen; 18.30 De gelijkenissen. hoor spel; 20 Nieuws; 20.15 Een Weens programma door het Radio Philharmonisch Orkest; 21 Annie Woud, alt en Johan Otten, piano; 22.15 Parade der lichte muziek; 23 Nieuws. MAANDAG. Het Residentieorkest speelt onder leiding van Fritz Schuurman Leon Orthels's Derde Sympho nic, een werk dat bij de eerste uitvoering zeer veel bijval ondervond en dat nog geregeld wordt uitge voerd (H- II 1440) Het Rosamunde strijkkwartet van Schubert wordt door het voortreffelijke Swee- linclt kwartet uitgevoerd om 21.05 (H. I) Theo Olof, is solist tijdens het con cert van het Residentieor kest om 20-20 (H- II). Hij speelt Mendelssohn's "vi oolconcert (natuurlijk). Het Residentieorkest voert verder uit de Unvollendete van Schubert. Hilv. II begint vandaag met een serie weinig voorkomen de beroepen. Aan de beurt is de vioolbouwer (21.20). Hilversum I: 7 en 8 Nws. 9 Pianowerken van Robert Schumann; 10-15 Symphoni- sche minuten opus 36. von Dohnanyi Philh- Orkest van München o-lv. Oswald Ka- basta: 11 Londens Philh- Or kest o-l.v- Sir Hamilton Har- t.y: 1M5 Van oudé en nieuwe schrijvers; 12 Arturo Toscani- ni dirigeert 't N.B.C.-Symph. ork-; 13 Nieuws; 14 Radio uit zending voor de scholen; 15-30 Oude Nederlandse mu ziek: 16-45 Conservatorium Orkest o-l-v- G- Clooz: 17-15 Ensemble Lachman: 18-30 Ned- Strijdkr-: 19-30 Het ac tueel geluid: 20 Nieuws: 20-15 Zomeravond-kerkconc- 2105 Sweelinck-kwartet; 21-40 Po pulaire orgelbespeling in het Concertgebouw te A'dam d- P. v- Egmond: 23 Nieuws. Hilversum II: 7 en 8 Nws-; 10-20 Operettemuziek; 10-45 De Regenboog: 11.15 «Liede ren van Mozart en Rossini; 12 Stradiva-Sextet; 13 Nws.; 14 Victor Bouguenon. cello en Alex van Amerongen. pi ano; 14-40 Residentie-orkest o-l-v. Frits Schuurman; 16.15 Frans operapr.; 17.30 Orgel spel door Johan Jong: 18 Nieuws: 18-2(1 Radio-orkest, van Beromünster o-l v- Paul Burkhard: 20 Nieuws: 20-20 Residentie-orkest o.l.v- Igna- ce Neumark; 21.20 Er zijn maar weinigI vioolbou wers; 21-40 Actuele kantteke ningen in cabaretstijl: 22-25 Dolf v- d- Lihden en zijn Me- tropole-orkest; 23 Nieuws- Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen, 8 Juli: Wim uit zee, Europa v. Antwerpen; sleepboot Maas met zuiger v. Rotterdam; Me rel v. Antwerpen; De Ruyter v. Antwerpen; Jacoba Catha- rina v. Antwerpen. Gepasseerd naar Antwerpen Aldabi v. Buenos Aires, San- denburg v. Rafso; 9 Juli Ra- benhaupt v. Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen: Import n. Rotterdam, Prins Willem IV n. Montreal. 11 Juli- Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee 12 Juli- Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee HOOG WATER u.-fNAP u.+NAP 5-11 2.31 17-31 2-14 5.42 2-48 6-29 2-53 6.44 1-75 6-06 2-17 6,35 2.35 7-18 2-42 7.34,1,68 18-06 2-32 18-42 2-33 19-00 1-52 18-25 1-93 18,57 2-13 19-29 2,18 19,49 1-40 LAAG WATER uNAP uNAP 11-14 1-79 12-01 1-98 0-30 2-62 12 35 2-15 12-04 1-28 0.02 2-16 0-48 2-36 1,20 2-53 0-38 1.71 12-09 1-70 12.54 1.91 13-26 2-05 13-00 1-28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5