Het Hongarije „der Werkers" 1 P.T.T. in 1945 en 1946 r Televisie-koorts in Noord-Brabant Y De exploitatie van landbouwgronden Mysterie Lage inkomsten en hoge prijzen Democratische vrijheden sterk beperkt (Van onze reizende redacteur) SIOFOK. Juli In de hitte van de dag zyn arbeiders met gebruinde ruggen en bezwete koppen bezig beton te storten voor het herstel van een brug te Siofok in de grote weg langs de oever van het Balatonmeer. Zij werken hard aan het herstel van deze deerlijk gehavende badplaats, waar van de roem groter ls dan de aantrekkelijkheid op dit ogen blik. De brug komt er over een week of wat weer in ge bruik. maar de ruïne van het weelderige hotel aan de wa terkant zal dan nog ruïne z\jn. In zoverre lopen de zaken er parallel met die in Nederland: de niet-striktnoodzakeliike gevallen moeten wachten. Voor het overige is zowat alles anders in dit land: dc Hongaarse Republiek immers is een arbeldcrsstaat en Nederland „zucht onder de druk van het Marshall-kapitali8me". Dat de arbeiders eigenlijk alleen de arbeldersleiders het er voor het zeggen hebben, schreeuwen dc aanplakbiljet ten op duizenden gevels en honderden tramwagens ons toe: „Eljen a Magyar Dólgo- zok Partja!". d.w.z. leve de Hongaarse Party der werkers. Deze nieuwe organisatie, tot stand gekomen door samen smelting van de Communisti sche en de socialistische Par tyen, is dc grootste in het parlement: 16? leden (100 comm.. 67 soc.). Zy vormt met de Kleine Boeren-Party (61 leden) en de Nationale Boerenparty (36 leden) de re gerende coalitie. Het spreekt vanzelf, dat zy daarin de toon aangeeft en gezien de ontwik keling in naburige landen, is het te verwachten, dat in de grote party weldra het ultra- linkse element zal overheersen. OPPOSITIE Nu ik het toch over het parlement heb, er is een vrij uitgebreide oppositie: de De mocratische Volksparty met 55 leden, de Onafhankelijke Hongaarse Democratische Par tij met 19 leden (dit zijn in hoofdzaak katholieke groepe ringen onder leiding resp. van de Barancowics en pater Ba- logh). de Hongaarse Radica le Partij met 6 leden en de daarmee samenwerkende Burgeriykc-Democratische Party met 2 leden, de Chrls- teiyke Vrouwenbond met 4 leden en tenslotte 9 Onafhan- kelHken. Dit is echter een op positie bij gedogen, dus met goedvinden van de regerende coalitie. De oppositieparty van Pfeifer, die met krachti ge figuren naar voren kwam, waarvan er een deel do rege ring onwelgevallig was, is met naar Nederlandse maatstaven weinig fraaie middelen wegge werkt. Van zeer recente da tum is de verwydering van mevrouw Schlachta, leidster der Chr. Vrouwen, uit het par lement by wijze van straf we gens belediging van de Hon gaarse natie Theoretisch bestaat nog de mogeiykheld, dat de beide boerenpartyen zich los maken van cte grote werkersparty en zich by de oppositie voegen, zy zouden dan tezamen met 192 tegen 167 de regering kunnen overstemmen. Er is echter voor gezorgd, dat dat nooit zal gebeuren: de boeren leiders van thans zyn zeer rood op de graat. Het parle ment kan de re'gering niet tot aftreden dwingen, waar mee naar West-Europesc maat staven de Hongaarse democra tie veroordeeld ls. Evolutie in politieke zin is niet moge- lyk; slechts een contra-revo lutie kan de revolutie van 1945 te niet doen. Maar daar is voorlopig niet veel kans op GEEN VRIJHEID Er is geen vryheid van drukpers, geen vrijheid van vergadering, geen vrijheid van vereniging, geen vryheid van staking. Arbeiders en ambte naren worden gedwongen massa-meetings en demonstra ties by te wonen, ook als zy daar niets voor voelen. Zy worden gedwongen de Marx istische Teer te bestuderen. Dat geldt zelfs voor de leden van net Hoogste Gerechtshof. v t(s Aan 200 Nederlanders wer den in de Ridderzaal te 's- Gravenhage onderscheidin- 5en uitgereikt voor hun da- en tijdens de oorlog, voor namelijk in het verzetswerk verricht. Uit handen van de Britse ambassadeur, Sir Phi lip Nichols, ontvangt vice- admiraal N. A. Rost van Ton ningen de Honorary Com mander of the Order of the British Empire. Maakt men er nu deze ar beiders (ambtenaren en boe ren) gelukkiger mee? Toen ik deze vraag stelde aan een bankwerker in de genationali seerde Tungsram-fabrieken, luidde het even diplomatieke als duidelijke antwoord: Niemand kan in de har ten lezen. Men liet ons, als bewijs van de goede zorgen voor de zwoe gers, dc welingerichte kantine zien. maar het bleek, dat die er al was vóór de revolutie. Hebben de arbeiders het goed in deze arbeidersstaat? De markt geeft het antwoord; 28 forint (7 gulden) voor een kilo spek, 300 forint (75 gul den voor een paar schoenen bg een weekloon van gemid deld 100 k 120 forint (25 k 30 gulden). De distributie is afgeschaft: mooi! Maar een prijsbeheersing is er niet, zo dat de Hongaarse arbeider er slechter aan toe is dan de Nederlandse; hij heeft niet veel aan volle winkels als zijn portemonnaie leeg is. De inkomsten zijn laag, dat vrijwel elke arbeider óf er 's avonds iets bij moet ver dienen óf zijn vrouw moet la ten meewerken. Dit gebeurt dan ook op grote schaal, ge tuige de kinderbewaarplaats by elk groot bedrijf. De crèche duidt nooit welvaart. De Hongaarse arbeiders werken hard en blymoedig en zij zien hun land er bovenop komen, maar zelf worden zij cr (vooralsnog) niet veel be ter van. Dat komt nog wel, zeggen de optimisten. Kapitalisme of socialisme is voor de gewone man lood om oud ijzer, zeggen de cyni ci, die zich niet in de politiek verdiepen. (Nadruk verboden) Electronenmicroscoop van 400.000 volt. Het laboratorium voor tech nische physica te Delft heeft thans de beschikking gekre gen over een experimentele electronen microscoop voor 400.000 volt. waarmede on derzoekingen op biologisch en ander terrein verricht kunnen worden- Met deze electronenmicros coop kan men tot 100-000 maal vergroten. Ongewone staking. In Oisterwijk heeft zich aan het begin van deze week een eigen aardige staking voorge daan. De dragers van het R.K. begrafenis fonds aldaar weigerden nl. Maandag het stoffe lijk overschot van een der inwoners naar de begraafplaats te gelei den, omdat zij huns in ziens te weinig betaald kregen voor dit werk- Het begrafenisfonds heeft daarom anderen verzocht de overledene naar ziin laatste rust plaats te brengen. Het fonds heeft naaien nog een tweede maal een beroep moeten doen op niet-medewerkers van het fonds. Inmiddels is het conflict bijgelegd- Buitenlandse automo bilisten, die meer dan dri© da gen in België en Luxemburg verblijven, zullen twee franc Ser liter benzine minder be oeven te betalen, dan de gel dende prys. „Illegale" vriend maakte bijna een ton op. Een thans 64-jarig vrouwtje, de weduwe E. W. M. uit Haar lem, maakte in de oorlog ken nis met een 40-jarige man, de Haarlemmer N. H., die zy al ras tot een harer beste vrien den rekende en door wie zy zich volkomen liet inpalmen. Donderdagmorgen stond dit tweetal voor het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof: De man als verdachte, de weduwe als enige getuige. Zenuwachtig vertelde zij, hoe zy ln 1944 tot de teleurstellende ontdekking was gekomen, dat haar vroe gere vriend een schromelijk misbruik van haar goedgelovig vertrouwen had gemaakt. De weduwe, die er warmpjes bij zat, had haar vriend in de loop der drie jaar meer dan 90.000 ter hand gesteld voor illegaal werk. De procureur-fiscaal eiste tegen de verdachte, 2Vz jaar gevangenisstraf. Verdachte zelf nam een boet vaardige houding aan en zelde in zijn laatste woord: „Ik heb de straf verdiend". En het kleine vrouwtje besloot op de gang met de verzuchting: „Ik ben blij, dat het voorbij is". AMATEURS BOUWEN ONTVANGERS. (Van onze reizende redacteur.) Drie gebeurtenissen in één straat en, even verderop, een kermis, vragen om de belangstelling van het stille Brabantse dorp Gemert: de thuiskomst van een oorogsvrywilliger, die drie jaar op Sumatra heeft doorgebracht, de muzikale hulde aan een echtpaar, dat 25 jaar lief en leed heeft gedeeld, en het venster van Plet van Lieshout. Het venster wint het, want achter dat venster staat een kathodestraalbuis en op het bolle tdteinde van die buis bewegen kleine beelden. Ge mert heeft de televisiekoorts te pakken Vele aspirant-kopers. Drie maal per week zendt de Experimentele Televisiezender van Philips te Eindhoven nu sedert een maand of vier. Men wilde by de grote fabriek ruime ervaring opdoen alvo rens „o pde markt" te ver schijnen met televisiezenders en -ontvangers, die voor ons land nog een nieuwigheid be tekenen. Te dien einde zijn er in eh om Eindhoven een op De Rijkswater staat controleert thans met een speciaal daarvoor gebouwd toestel de wegvlakheid van onze ver keerswegen. In de auto. die dit toestel over de wegen trekt, wor den alle oneffen heden automa tisch geregi streerd- Het toe stel passeert de uitwateringsslui zen op de Af; sluitdiik nabij Den Oever- Beperkende bepalingen voor grondoverdracht, Ook de prijzen niet vrij. In het reeds enkele dagen geleden aangekondigde wets ontwerp ter regeling van en kele rechtshandelingen met betrekking tot landbouwgron den. zijn allereerst bepalingen opgenomen om het slechter worden van verkavelingen te gen te gaan. alsmede regelen met betrekking tot de verde ling van het land over de landbouwbedrijven. Hierbij wordt vooral beoogd om ver dere splitsing van bedryven, waardoor deze niet rendabel geëxploiteerd kunnen worden, te voorkomen. De regering is er zich van bewust, dat in streken, waar het kleine be- dryf overheerst geen of weinig bedryven kunnen worden ge vonden, die grond zouden kun nen missen voor vergroting van te kleine bedryven. Het ia beslist noodzakelijk, dat het aantal oneconomische bedryven niet groter wonlt. Als norm neemt de regering aan, dat een landbouwbedrijf tenminste oan de ondernemer en zyn gezin een volledig be staan moet kunnen verschaffen. Wordt door de eigenaar vari een middelgroot of groot be- dryf een overeenkomst bij de Grondkamer ingezonden, waar- by grond aan een ander groot ot middelgroot bedrijf wordt overgedragen, terwyl de Grond kamer tegen deze overeen komst met betrekking tot het bedrijf van de verkoper geen economische bezwaren heeft, dan kan onderzocht worden of in de nabyheld van het over te dragen perceel kleine be drijven zHn. die uitbreiding be hoeven. Biykt dit nu het ge val te zyn en is de eigenaar van het kleine bedrhf bereid het bedoelde perceel te kopen, dan zal de Grondkamer goed keuring aan de Ingezonden overeenkomst kunnen onthou den. Wenst de eigenaar echter niet te verkopen aan degene, die daarvoor naar het oordeel van de Grondkamer in aan merking komt, dan is hy vrij niet tot verkoop over te gaan. De eigenaar of pachter van het kleine bcdryf ls evenwel ge bonden aan zyn toezegging. PRIJSVORMING. 'Met betrekking tot de prjjs- vormlng van landbouwgron den zyn de ministers van me ning, dat hiervoor ln het ont werp bepalingen dienen te worden opgenomen. Het ls ech ter bezwaariyk een bepaald prysniveau in de wet te fixe ren. De nadere uitwerking Is der halve aan een algemene maat regel van bestuur overgelaten. Het ligt ln het voornemen van de regering ln het alge meen het prysniveau, zoals dit op 9 Mei gebruikelijk was, als basis te nemen, waarby een verhoging van 10 voor land bouwgrond en van 20 voor woeste grond in aanmerking genomen zal worden. Tot een hoger niveau bestaat geen aan leiding, wanneer men bedenkt, dat de styglng, welke de eige- naarslasten sedert 1940 hebben ondergaan, niet of soms nau- weiyks ls gecompenseerd door de styglng der pachtpryzen, waardoor de netto-pachtwaar de van landbouwgronden ln vele gevallen lager ligt, dan vóór 1940 het geval was. VOORRANG. De ministers hebben ge meend aan de pachter een recht van voorrang bij ver koop te moeten verlenen. Zy hebben zich hierby laten lei den door overwegingen zowel van bedrijfseconomische aard, alsook door overwegingen van billijkheid. Dit recht van voor rang is beperkt met het oog op de belangen van bloed en aanverwanten, die dus vóór de pachter gaan, indienn zij eigendom wensen te verwerven. LANDBOUWERS GAAN VOOR. Naar schatting is ruim 100.000 ha cultuurgrond in ge bruik bij personen, die hun hoofdberoep niet in de land bouw vinden. Wegens het ge brek aan cultuurgrond achten de ministers het wenselijk te bevorderen, dat de grond zo veel mogelijk wordt gebruikt door hen, die hun hoofdberoep in de landbouw hebben. De Grondkamer zal haar goed keuring aan een overeen komst waarbij land overgedra gen wordt om hiermede neven inkomsten te verkrijgen of om dit voor zelfvoorziening te ge bruiken. kunne» onthouden in dien de mogelykheid aanwezig is het land bij een landbouw bedrijf te voegen, tenzij de op pervlakte van het over te dra gen object gering is. Met het oog op het grote gebrek aan land achten de mi nisters het ten slotte wenselijk, dat de Grondkamer onder om standigheden de samenvoeging van grote bedryven kan tegen gaan. Gouverneurs yan Suriname en Curasao beëdigd. De Prinses-regentes heeft Donderdagmiddag in hef pa leis Soestdijk beëdigd de nieuw benoemde gouverneurs van Suriname en Curaqao, de heren dr. Huender en Peters- De Rotterdamse gemeente raad heeft het voorstel aan genomen bereffende de vesti ging van een automontagebe- driif van de Amerik- autö- industrie van KaiserFrazer te Rotterdam. Landbouw tentoonstelling te Middelhamls. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de af deling Goeree-Overflakkee van de Hollandse Maatschap pij van Landbouw werd he den te Middelharnis de twee de landbouwtentoonstelling sinds 1898 geopend. De voor zitter van genoemde afde ling, de heer A A. Mys te Sommelsdyk, welke reeds 30 jaar deze functie bekleedt, hield een openingsrede: Hij releveerde in het kort, wat er op land- en tuinbouwge bied in de afgelopen eeuw was gepasseerd en bereikt. Na de heer Mijs nam de directeur-generaal van de landbouw, ir. C. Staf, het woord. Hij schetste hoe Goe- ree en Overflakkee een van de beste delen der Nederland se landbouw ls. Onder de aanwezigen bij de opening der tentoonstel ling merkten wij o.m. op: ir. van Beekom, rfikslandbouw- consulent van Zeeland en Goeree en Overflakkee. vijftig ontvangers geplaatst by Eersonën, die zich verplicht ebben, telkens hun ervarin gen bij de ontvangst te rap porteren. Deze toestellen ma ken derhalve deel uit van het experiment. Naar schatting zitten er telkens een duizend mensen naar de uitzendingen te luisteren, want alle officiële waarnemers hebben prompt drie maal per week een grote visite, hetgeen ongetwy'feld aan de waarde van de enquête ten goede komt. AMATEURS. Behalve deze zyn er echter ook nor andere ontvangers. Dat zijn de z.g. amateurs, leden van de televisie-afde ling van de Vereniging voor Experimenteel Radio-Onder zoek in Nederland, in de wandeling Veron genoemd. Ook deze vereniging heeft vair de P.T.T. een zendver gunning gekregen en zij heeft inderdaad een zender, in be heer bij de voorzitter, d« heer C. G. J. Sanders, even eens te Eindhoven. De pro gramma's" van de heer San ders zijr even interessant als die van de radiozendama teurs, waarvan ons land er honderden telt, alleen techni ci hebben er wat aan. Eén van die amateurs is nu de 24-jarige radio-techni cus Comelis Smits, in dienst by de installateur Piet van Lieshout te Gemert, een stille jongen, die maandenlang heeft geprutst om een bruikbaar toestel te krijgen. Op 8 April heb ik voor het eerst Philips gezien, zei hij; het was maar vyf minu ten, maar het gaf een grote voldoening. De Gemertse cou rant heeft erover geschreven. Had u wel eens ergens anders een ontvangst byge- woond Nee, nooit. En was het geluid ook meteen goed De geluidsinstallatie heb ik er pas later by gebouwd. Nu is het geval compleet. HERKENNING. Ondertussen verdringen Ge- merts Inwoners zich voor het venster om geen glimp te missenS.joerd de Vry, die televisie-interviewer is en my ty dit bezoek verge zelt, heeft menige opmerking te incass ren. II- herkende u direct aan uw haar, roept iemand de bijna-kaalhoofdige toe. En even later als wU In Helmond de ontvangst ten huize van de heer K. Meer- ding bijwonen, krygt hy te horen: Meneer, uw stem ls na tuurlijker dan uw kop. Hetgeen wil zeggen, dat „de kop" een beetje vertekend pleegt door te komen; wat ronder dan hy werkeiyk is. Hier heeft de zoon des hui zes, Henny Heerding, het toestel gebouwd. Het beeld is scherper en het geluid zui verder. De heer Meerding „doet" o.m. in radio en kykt wel eens in de toekomst. Daarom vraag ik hem Hebt u al bestellingen genoteerd op televisie-toestel len? Ik wou, dat ik ze le veren kon By elke uitzen ding komen er mensen vragen wanneer ze een toestel kun nen kopen. Later verneem ik van an dere geestdriftelingen, o.a. te Dordrecht, Rotterdam, Utrecht. Sommigen op 120 km, afstand van de zender, zo dat een ontvangst theore tisch onmogeiyk is. En toch lukt het af en toe. Eén heeft er zelfs verbinding'gehad mèt Zuid-Afrika, hetgeen alleen te verklaren- is door een zeer bijzondere weersgesteldheid, die slechts eenmaal in de elf jaar voorkomt. Al met al: de televisie koorts heeft menige Braban der aangetast en zy grypt snel om zich heen. Het zal mettertyd, de leveranciers weinig moeite kosten in ons land een markt te creëren. Die is er eigenlyk al. (Nadruk verboden.) Vrijwilligers en soldaten oogsten I „poters". De opkomst voor vrijwilli gers om de oogst van poot- aardappelen in West-Bra bant in veiligheid te brengen heeft voor wat Breda betreft een gunstig resultaat gehad. Er hebben zich zelfs zo veel vrijwilligers gemeld, dat men niet alle krachten hier nodig had en ze kon afstaan voor werkzaamheden in de Anna Paulownapolder. De re den, dat men niet alle krach ten nodig had, die zich in Breda ziin komen melden, is vooral gelegen in het feit, dat daar reeds 300 militairen aan het werk waren getogen. Deze hebben zo'n geweldige prestatie geleverd, dat zij de aardappeloogst in deze streek al practisch in veiligheid heb ben gebracht. De opkomst in Roosendaal en Bergen op Zoom voor vrijwilligers was heel wat minder dan in Bre da. Binnenlands telefoon - en telegraafverkeer belangrijk drukker dan in 1938. Bezettingsschade geschat op 29,5 millioen. De achtergrond in het uit brengen der jaarverslagen van het staatsbedrijf der P. T. T. is definitief beëindigd door het verschynen van het ccombincerde verslag over _e jaren 1945 en 1946, dat wordt voorafgegaan door een samenvatting over het tyd- perk der bezetting. I)e inwendige uitholling en do door do bezetter gepleeg de roof waren, aldus lezen wy hierin, ernstiger dan de wolgen van de gevechts- indellngen. I)e omvang van _j toegebrachte schade kan zeer globaal worden geraamd op 27.500.000. Direct na de bevryding werd een aanvang gemaakt met de herstelwerkzaamhe den. Het telegraafverkeer in 't binnenland was in 1946 by'na drie maal zo groot als in 1938 Met het buitenland werd aanzieniyk minder dan in' 1938 getelegrafeerd. Een voorlopig automatiseringsplan op het gebied van draadtele- fonie is samengesteld, om vattende de projectie van 8000 aansluitingen voor 1947 en 16.000 voor 1948. Het aan tal interlocale gesprekken was in 1946 by'na tweemaal zo hoog als in 1938. Voor 't internationale verkeer werd het vooroorlogse niveau geens zins bereikt. Hét totaal aantal rekenin gen by de postch'que en girodienst bedroeg in 1946 495.204 (1938 338.012). De toelating van nieuwe reke ninghouders werd afhankelyk gesteld van het aantal opge- even rekeningen. Het aan tal boekingen bedroeg 93.000 000 tegen 102.000.000 in 19Ö8, de geldelijke omzet steeg van 18.628.000 in 1938 tot 37.950.000 in 1946. De algemene verlies- en winstrekening over 1945 sloot met een uitkering van de Staat der Nederlanden, ter dekking van het verlies9aldo, groot 100.846.501, De reke ning over 1946 sloot met 'n uitkering aan de Staat van 17.08S.140. HET 9 FEUILLETON Tjeerd Adem* VAN DE Prinsengracht 93 „Ten eerste, dat die tandarts vermoord werd vóór die me neer in Frankrijk gestorven was en nummero twee dus niet kon weten zelfs nu nog niet weet dat hy bij die moord enig voordeel kon hebben, zo dat het motief tot de daad vol komen ontbreekt. Ten twee de „Nou wat dan nog ten twee de?" vroeg de commissaris ge prikkeld. „Wel, commissaris, dat num mero twee dermate invalide is, dat hy de möord niet eens zou kunnen plegen." De commissaris zette de on derbroken wandeling voort en zijn stappen werden driftiger als bewijs, dat zijn gedachten- tlln, HL I as. „Dat* laaatste is geen argu- gang door plotselinge moeilijk heden leden geremd was. ment," verkondigde hij, die invalide het zelf met doen kan, dan laat hy het een an der doen. Wat weten wy eigen lyk van de mentaliteit van die meneer Lagerman? Er is voor ;eld altyd wel iemand te vin- en, die zo'n karweitje wil op knappen. Neem nu byvoorbeeld die meneer Dupols. Die zal wel van hem moeten erven en die heeft dus ook belang by de dooi van die tandarts. Was het niet hoogst merkwaardig, dat hy op de avond van de moord gelijktijdig met het slachtoffer in hetzelfde huis was? Hy is gemeente-ambtenaar. Nou ja, wat wil dat zeggen. Ik zou niet graag de gemeente-ambte naren de Itost willen geven, die de laatste tien jaren achter de tralies hebben gezeten. De hoofdinspecteur knikte. „In een geval als dit mogen we'geen enkele factor verwaar lozen," zei hij. „We zullen de antecedenten van deze heer la ten onderzoeken, al kan hy dan de moord niet gepleegd heb ben." „Waarom niet?" vroeg de commissaris. „Omdat hij v'ry'wel op het zelfde ogenblik In het kamer tje bij meneer Visser geweest is," zei de inspecteur. „Kunt U zich niet herinneren, dat hij daar om vuur gevraagd heeft?" „Toegegeven," zei de com missaris. „Hij heeft een alibi, maar over het algemeen houd ik niet van alibi's, vooral niet als ze zo duidelyk gedemon streerd worden." „Rest dan nog het feit," zei inspecteur Beekman, dat de moord gepleegd is nog vóór iemand hier kon weten, dat er een erfenis op komst was, zo dat daardoor het motief ver valt." Driemaal liep de commissa ris zijn kamer op en neer voor hy hierop antwoordde. „Jongeman," zei hy, „lk heb in myn loopbaan al heel wat legkaarten in elkaar geprutst en ik wil eerlyk toegeven, dat dit een van de moeilijkste puzz les is. Maar ik voel, dat wat lk aan elkaar gepast heb niet he lemaal waardeloos is. Het be langrijkste stuk, dat my ont breekt is inderdaad wat je zo even gezegd hebt: hoe konden nummer twee, of zyn helpers, weten, dat die meneer In Zuid- Frankrnk op het punt stond het hoekje om te gaan en een kwart millioentje weg te ge ven?" „Laten we die vraag dan maar dadelijk beantwoorden," zei de hoofdinspecteur. „Dat konden ze alleen horen van iemand, die Iets afwist van dat testament." „En die ook wist, dat die meneer in Nice niet lang meer zou leven," vulde inspecteur Beekman aan. „Volkomen logisch," zei de hoofdinspecteur. „Best," zei de commissaris. „Nou, wie wisten daar iets van? De notaris natuuriyk en die- ouwe klerk daar in Nice, maar die kunnen we geloof ik wel buiten beschouwing laten. Verder de getuigen. Allereerst die meneer Destoumelles, maar die is over de tachtig en heeft zoveel geld, dat hy het niet op kan. Trouwens, hy zou die er fenis Immers toch niet kunnen krygen. Nou, dan biyft er nog alleen..." „Die dokter," zei de hoofd inspecteur. De commissaris knikte. „In derdaad," zei hy', „maar die dokter is dood. Die is by een bombardement van Bremen omgekomen." „Heeft U daar enig bewy's voor, commissaris?" infor meerde de hoofdinspecteur. „Bewys... bewijs...? neen, natuurlijk niet. Dat is niet te bewijzen. We moeten eenvoudig aannemen, dat de man dood is, omdat er nadien niets meer van hem gehoord is." „We kunnen met evenveel recht aannemen, dat hij niet dood is." zei de hoofdinspec teur. „Stel, dat hy leeft en contact heeft gehouden met zyn relaties In Nice, dan kon hij weten, dat de ziekte van meneer De Groot een zodanig verloop had genomen, dat het einde binnen afzienbare tyd te verwachten was. Hy kent het testament en weet dus wat er met het geld zal gebeuren. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 4