Hongaarse oppositie werd „getemd" Het drama van Dronrijp Waarom de R.P. 133 een Jappenhelm in de mast voert Een Walcheren-film Alleen Gerard de Jong overleefde de executie Een ploeg ging door de maatschappij Jachthonden van de Archipel TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 10 JULI 1948 Is Schreieder schuldig aan de moord op 13 Friezen? (Van onze -Haagse correspondent.) Was Schreieder de man, die beval om het drama van Dronr(jp uit te voeren' De Procureur-fiscaal te Leeuwarden meent van wel. Vandaar, dat de man van het England-Spiel op zyn last is gearresteerd. De officiële instanties weten volgens goed gebruik niets. Het waas is en biyft geheimzinnig. Indien Schreieder echter inderdaad de man zal blijken te zijn, die het drama van Dronrryp op zijn geweten heeft, dan zijn al zjjn mooie woorden voor niets geweest. Dan zal hij gestraft worden gespaard voor Ergens aan de kale Friese weg tussen Leeuwarden DRONRIJP. Leeuwarden. het nekschot. Wentelend Franeker ligt het kleine dorpje Dronrijp. Er wonen hier rus tige, stoere, gesloten Friezen, die niet zo gemakkelijk aan het praten raken. Welbewust doen zy hun plicht van iede re dag. Welbewust deden zij hun vaderlandse plicht in de oorlogstijd. Ten zuiden van dit vredige plaatsje stroomt een kanaal: de Trekvaart, dwars door de sappige Friese klei. Vlak bij Dronrijp ligt een brug over de Trekvaart, die sedert jaar en dag de zui delijke en de noordelijke oever vedbindt. Alles ademt hier rust en' vrede. Slechts een eenvoudig wit kruis in het groene gras bij de waterkant herinnert aan het gruwelijke drama, dat zich hier afspeel de, toen "de vredesduif al in aantocht was. Veertien stoere Friezen, goede vaderlanders, werden hier zonder vorm van proces neergeknald. Slechts één overleefde de executie. De sabotagedaden waren ook in dit landschap niet van de lucht. Herhaaldelijk sloeg de illegaliteit haar slag, hetgeen repressailles van de Duitsers veroorzaakte. Zo kwam op 16 April 1945 de mededeling uit Den Haag. dat voor de jongste sabotage-ac- ties in Franeker 20 personen moesten worden gedood. In allerijl togen de Duitsers naar de gevangenis in Leeuwar den om hun prooi op te ha len. De vrachtwagen bood echter slechts ruimte voor 14 gevangenen. Daar ging het transport: Veertien kerels, in de kracht van hun leven. DE EXECUTIE. Inmiddels gierden de typhoons in de lucht en zochten hun prooi. Het werd de Duitsers op de duur te bar en bang als ze waren voor hun eigen hachje, waagden ze het niet, de Trekvaart over te steken. In allerijl werden de gevangenen uit de wagen gesmeten en opgesteld aan de oever van de Trekvaart. Het was gebeurd in een ogenblik. Haastig, spiedend in de lucht, beangstigd voor het geen komen zou, zette men de veertien mannen naast elkaar, in het groene gras, dat getuigde van de lente en de komende zomer. En terwijl het water door dê Trekvaart stroomde, zoals steeds, weer klonk het haastige, slecht ge richte salvo. De veertien dap peren stortten neer. Opnieuw vlogen typhoons in de rich ting van de brug. De moor denaars moesten snel een goed heenkomen zoeken. Van daar, dat zc zich niet over tuigden, of hun slachtoffers inderdaad dood waren. Zo bleef Gerard de Jong uit LEZERS SCHRIJVEN VEERDIENST HOEDEKENS" KERKE—TERNEUZEN. De heer K. Vlaander te Goes deelt ons mede, dat Za terdag j.l. om 16 uur 25 pas sagiers, die zich van Hoede- kenskerke naar Terneuzen wilden begeven, niet mee konden met de ..Prinses Ire ne". Zii kregen de medede ling, dat zij tot 8 uur 's avonds moesten wachten. Dit veroor zaakte natuurlijk de nodige ergernis, te meer omdat in de gids der Ned. Spoorwegen de ze dienst als geregelde dienst vermeld staat. Schr. vraagt, dat tijdig maatregelen zullen worden getroffen voor meer vaarten, als de ..Konings plaat" uit moet vallen om gereviseerd te worden- Ge schiedt dit niet, dan ontstaat er een onhoudbare toestand. WONINGEN MET BADCEL. Een lezer uit Middelburg schrijft: Naar aanleiding van Uw bericht enige dagen geleden, waarin werd medegedeeld dat in meer dan 50% van de wo ningen met badcel, deze cel wordt gebruikt als bergplaats voor aardappelen, wil ik er op wijzen, dat ook in de wo ningen op 't Zand te Middel een badcel aanwezig is, die dikwijls als bergplaats wordt gebruikt. De kosten van een geiser zijn namelijk te hoog voor de gezinnen, die de wo ningen bewonen. Ook is de ruimte te klein voor het plaatsen van een badkuip. Het „misbruik" dat van de cellen wordt gemaakt, is dus niet zo zeer gelegen in „angst" voor water, dan wel in de hoge aanschaffingskostcn van een geiser. zijn bloed, werd hij gevonden door om wonenden, die onmiddellijk na de aftocht der Duitsers kwa men zien wat er nog te doen viel. De Jong bleek ernstig, hoewel niet levensgevaarlijk getroffen te zijn in zijn schou der. Men heeft hem aan de andere zijde van het kanaal in veiligheid gebracht. Thans is hij geheel herstel en geniet •van zijn jonge leven, dat men hem wilde ontnemen. Eén van de veertien overleefde het gruwelijke drama. De anderen vonden de dood. Dat was het drama van Dronrijp waarvoor men Schreieder verantwoordelijk acht. Het gras is weer groen, het water in de Trekvaart kabbelt als vroeger, alleen het eenzame, witte kruis langs de waterkant herinnert aan deze moordpartij. Huldeblijk van „De Nederlandse Vrouw". De stichting „De Nederland se Vrouw 1898—1948" zal aan H.M. de Koningin ter gelegen heid van haar 50-jarig rege ringsjubileum als nationaal huldeblijk een door de Neder landse vrouwen bijeengebrach te som overhandigen Dit geschenk gaat vergezeld van een album, waarin de na men van de deelnemende da mes staan vermeld. Voor iede re gemeente bevindt zich in deze albums een door eigen krachten vervaardigd schut,, blad. In het museum van het Zeeuws Genootschap te Mid delburg worden thans de Zeeuwse schutbladen tentoon gesteld Uit deze uitstalling blijkt, dat Zeeland goed voor de dag komt. Verscheidene ge meenten leverden ware juweel tjes van schilder- en teken, kunst, die eenvoudig en niet banaal wel het .beste de liefde van de Zeeuwse vrouw tot onze Vorstin tot uiting brengen. Orde van advocaten. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp, hou dende instelling van de Neder landse orde van advocaten als mede regelen betreffende orde en discipline voor de advoca ten en procureurs. De toelichting zet uiteen, dat de organisatie d.er balie zoda nig moet zijn ingericht dat zij niet alleen in afzonderlijke ge vallen van inbreuk op de plich ten van de advocaat zekere repressieve maatregelen kan toepassen, doch ook, dat zij bindende richtlijnen kan geven omtrent de wjjze, waarop de advocaat zich zowel in als bui ten de uitoefening van zyn be roep behoort te gedragen. Meningitis aan boord van opleidingsschip. Op het motorschip „Prin ses Juliana" van het Konink lijk onderwijsfonds voor_ de scheepvaart, dat op het IJs- selmeer een oefentocht hield, is een geval van meningitis geconstateerd. De kok. van S- uit Amsterdam, is in Hoorn in het ziekenhuis op genomen, waar de ziekte werd vastgesteld. Donderdag middag is het schip met de quarantainevlag in top de ha ven van Amsterdam binnen- gestoomd en voorlopig geïso leerd. Behalve de bemanning, be vonden zich aan boord leer lingen van de dagnijverheids school voor de binnenvaart te Delfzijl en leerlingen van de Amsterdamse kweekschool voor de Zeevaart. Uitgebrei de maatregelen zijn getroffen om verbreiding van de ziek te te voorkomen. Ambtenaren in Parijs in staking. Een aantal ambtenaren van het Franse ministerie van Fi nanciën en van andere dien sten zijn in staking gegaan als gevolg van het niet-inwil- ligen van hun eisen tot ver hoging van de salarissen. De Parijse pers is het niet eens over het aantal stakers. Vol gens de „Parisian Libre" zijn het er 60.000. - Volgens de „Humanité" 120.000. STAATSLOTERIJ. In de trekking van Donder dag van de 504de staatsloterij, 4e klasse, 2e lijst, viel de prijs van 25.000.op nr. 13431. Schoolmelk- verstrekking. Het plaatselyk schoolmelk comité te 's Gravenhage heeft aan alle scholen een oproep gericht om nu de melk bon vrij is geworden het verstrekken van melk op de scholen voort te zetten. Op medische gronden wordt het schoolmelk drinken met klem aanbevolen. Nieuwe kranen voor Amsterdam. Woensdag is op het eta blissement van de K.N.S.M. te Amsterdam de eerste van een serie van 15 nieuwe kranen aangekomeh. De vlucht van de kranen is 26% meter. De overige* 5, die tegen het einde van dit jaar verwacht worden, zijn nog groter en hebben 'n vlucht van 34% meter. Zij hebben een verstelbare arm, waardoor de vlucht kan worden veranderd Indien de kraandrijver de vlucht zou willen vergroten zonder er bij te denken, dat daardoor de toelaatbare be lasting wordt overschreden, dan is de kraan zo verstan dig om op het ogenblik, waarop de grens van 5 ton wordt bereikt, te stoppen en al zou de kraandrijver het anders willen, de kraan blijft stilstaan als een koppige ezel. Ontploffing in springstoffabriek. Omstreeks 11 uur Donder dagmorgen heeft zich een he vige ontploffing voorgedaan in een springstoffabriek te Ober- arth (Zwitserland). De fabriek werd volledig verwoest. Tot nog toe zijn acht doden uit het puin gehaald. De vele slachtoffers Het eerste Hongaarse woord, dat ik leer, is „tilos"; dat staat nl. op het deurtje naar de cockpit van de oorspron kelijk Russische DCf 3, die mij van Praag naar Boedapest brengt, zodac ik er langer dan twee uur naar moet kijken. En het tweede luid „szabad"; dat staat op de taxi, die mij van het vliegveld naar het hotel brengt. Pas later wordt het mij duidelijk, dat het gehele leven der Hongaren zich tussen deze begrippen afspeelt; het zijn nl. de aequivalen- ten van „verboden" en „vrij". of Amerikaanse bladen, die in groten getale aan de kiosken verkrijgbaar zijn. Maar één gebouw staat hier. waar de vrijheid verre is: op no. 60. achter de rode gex-aniums in de vensterbanken zetelt de politieke politie, die haar eigen interpretatie heeft van het begrip „szabadsag" (vrij heid). Er is veel verboden in een min of meer totalitaire staat als deze. maar minder dan wij in West-Europa over het algemeen vermoeden. Daar staat tegenover, dat er veel over vrijheid wordt gespro ken. tè veel en té nadrukke lijk. zodat men er aan gaat twijfelen of die. vrijheid wel echt is. Die gedachte dringt zich nu weer aan mij op, ter wijl ik slenter over de An- drassy ut. de mooiste en gè- zelligste. aan Parijs herinne rende boulevard van Boeda pest met de vele winkels, waar men vrijelijk van alles kan kopen (er is niets gedis tribueerd. behalve brood), waar men vrijelijk kan luie ren op de terrassen, waar men vrijelijk kan lezen wat men wil. ook Franse. Engelse BOEKENDAG. Boedapest houdt boeken- dag: overal staan stalletjes met lectuur en literatuur. Ik kan zeggen wat ik wil. vertelt mij de auteur Istvan Rath-Végh. die bii een der stalletjes de belangstel ling voor zijn laatste werk (a-politiek, satyrisch) peilt. Ik ben nooit .zo gelukkig geweest als thans! aldus de Hei gevecht mei de Nori I Zeemilicien Driessen redt uit een gevaarlijke situatie. Op RP-boten tref je zon derlinge dingen aan. Bijvoor beeld, dat aan de zoldering van de brug slingerende mas- cottepoppetje der RP 133. 'n bont-Hollands geklede pop, geschor'- door een ver pleegster, ergens op een eiland, die hart voor de jon- fens dezer bootjes heeft, luster Pim is er van over tuigd, dat Betty, de mascot te, een aanzienlijk aandeel heeft in het moorddadige ge luk der RP 133. door Anihony v. Kampen Dezer dagen kwam er, er gens aan Sumatra's Oostkust, een andere RP-boot langszij. Zij was nog niet zo lang op patrouille en had een nieuwe bemanning. Ze hadden het nodige buit gemaakt en waar om zou tenslotte een Neder lands zeeman dan geen bezem in de mast voeren, ter navol ging van een beroemd admi raal uit onze geschiedenis? De jongens van de RP 133 die iets méér actie hadden beleefd, zagen die bezem en één van hen schreeuwde over de reling: „Hé daardie bezemdie hebben jullie zeker nodig gehad om je bruine pendekkies schoon te wassenhèDit als voorbeeld van de RP-humor, die niet direct voor de salon geschikt is, maar aan op rechtheid niets te wensen overlaat. Op de RP 133 hangt een Jappenhelm in de mast. Een geelbruine helm. Vanavond hebben ze me verteld, waar om dat ding daar hangt Hier is het verhaal: DE ONTDEKKING. Twee maanden geleden lag de 133 voor de monding van de Soengei Tongkal aan de Djambi-kust en ze bewaak te een motorsloep met laad- lichter. Om 8 uur in de mor gen verkende de wacht aan dek een snel lopende motor boot, die een verdachte in druk maakte en, op volle toeren lopend, de wal tracht te te bereiken, teneinde de kali op te varen. Het was zó verdacht dat op de 133 de mitrailleurs vaat werden nagezien. Je kunt nooit we ten. Het werd nóg verdach ter en de alarmstellingen werden ingenomen. Intussen probeerde de 133 de voort jagende motorboot de weg naar de kali af te snijden. Met dc seinlamp werd het stopsignaal gegeven doch de ander nam dit voor kennis geving aan. De commandant van de RP 133, luitenant ter zee III Dankelman, gaf daar na een schot voor de boeg en toen ook dat niet hielp, nog een schot ditmaal over de NORI I zoals de -naam van de ander was hèen. Dit alles vond plaats op een af stand van 50 meter. Op dat ogenblik bleek, dat de NORI I inderdaad een vaartuig was. waarmee iets loos was, dat het weigerde zich te laten controleren. Het Tik, de marconist, toont ons Betty, de lieveling van de bemanning en de mascotte van het schip. OPNAMEN DOOR R.V.D. GEMAAKT. Regen remde werktempo. Wanneer U binnenkort een bommenwerper uit de wolken ziet schieten en pylsnel boven Walcheren duiken, behoeft U niet in een schuilkelder te krui pen. Want in de glazen commandokoepel van het toestel zullen geen solda ten met een mitrailleur zitten, maar vreedzame cineasten, gewapend met een camera, die op deze wyze zeer originele en pakkende opnamen van 't eiland zullen maken. Het zullen tevens de laat ste opnamen zyn voor 'n film, die in opdracht van de Regerings Voorlich tingsdienst door C. A. Huguenot van der Linden wordt gemaakt, om met name het buitenland een indruk te geven van het offer, dat de vrymaldng door de geallieerden van de Westerschelde heeft ge kost. Twintig minuten zal deze rolprent duren en zy zal een zeer goed overzicht geven van het oude Walcheren, van de inundatie en de droogma king en van het langzame, maar onmiskenbare herstel. De R.V.D. beschikte reeds over een aantal films, die in een archief een stoffige dood stierven, maar waaruit prach tige fragmenten voor de nieu we film waren te knippen. Nu krijgt men geen onder houdend en filmisch verant woord werk door botweg frag menten aan elkaar te lijmen en er iemand een commentaar by te laten spreken. Daarom werd de heer Van der Lin den aangezocht er een inte ressante documentaire van te maken, een brokje simpele, maar suggestieve filmkunst, dat door goede fotografie en flitsende montage de aan dacht van de toeschouwers twintig minuten kan vasthou den. Aan Charles Huguenot van der Linden was dit wel toe vertrouwd. Lang voor -de oor log blies hij al te bedompte sfeer, waarin de Hollandse film dreigde te verstikken, nieuw leven in met zyn „Jon ge harten", een frisse film van zon, zomer,- zee en zand. Met groot enthousiasme wierp deze cineast zich ook na de bevrijding op de filmproduc tie; samen met zijn vriend Josephson maakte hy de stu- dentenverzetfilm „Zes jaren" en de recente hoofdfilm „Ne derlands in zeven lessen." SLECHT FILMWÈER. Om in de fragmenten chaos eenheid te brengen moesten nog enkele nieuwe opnamen worden gemaakt: voor het water vluchtende boeren, beelden van stad en platte land en voorts een apothese, waarin het „Walcheren wordt, weer mooi" tot uitdrukking moest komen. Daartoe heeft de heer Van der Linden vo rige week enige dagen met de heren J. Dudok van Heel, opnameleider en H. Hoving, cameraman, op Walcheren gefilmd. Laatstgenoemde kent het eiland door en door: hij filmde de dflkdichting en de Boomplantdag; de camera die hij ditmaal hanteerde, heeft ook in 1945 reeds dienst ge daan. In een jeep kwam het drie tal naar Middelburg om „even" die opnamen te ma ken. Dat de meest perfecte schynwerper, de zon,- verstek liet gaan, was geen ramp, maar dat Pluvius de hemel sluizen wagenwijd had open gezet, was minder aange naam. Maar die filmlieden hadden wel voor hetere vu ren gestaan. VLUCHT VAN DE BOEREN GEFILMD Dus togen zy naar de plaat sen, waar gefilmd moest wor den, wachtten daar geduldig tot de hemel wat opklaarde en namen snel hun kans waar. Er werden „shots" ge nomen van de nieuwe West- kapelse dijk en van de nood woningencomplexen en de woningbouw in Walcheren's beroemdste dorp,- voorts van dorps- en stadsgezichten en van de hoek by Vrouwenpol der, waar de oogst veel be looft en die dus het Wal cheren van da toekomst voor stellen. Ook het element .„speelfilm" deed zyn intrede: enkele welwillende Walcher- naren lieten zich, terwyl zy door een plas renden de in de klompen gestoken voeten filmen: de vlucht van de boeren voor het naderende water in 1944Tenslotte moester, natuurlijk ook opna men worden verkregen van een familie in een bunker woning. Het was voor de cineasten verbysterend te vernemen dat het deze bewoners in hun betonnen huisje nog niet zo slecht beviel. Zy besloten van deze wetenschap in hun film maar geen gebruik te ma ken! Op de laatste dag van hun bezoek zouden in Middelburg wat karakteristieke plaatjes worden gemaakt. In een café op de Markt troffen wij hen aan: Van der Linden druk bezig op een box-d de naam Domburg te schilderen (in 't hele dorp was geen ANWB- bord te -vinden geweest, dat fefilmd kon worden), de an- ere twee wat mistroostig starend over hun zoveelste kopje koffie.' Buiten gwtste de regen Niet zodra brak echter 'n waterig zonnetje door de wolken of Middelburg werd in het camera-oog gevat waarna de terugreis naar Noordelyker oorden werd aanvaard. Wanneer ook de luchtopnamen, waardoor een levende landkaart van Wal cheren wordt verkregen, zyn gemaakt, zal de montage kunnen beginnen. Waarschijn lijk zal Lex Karssemeier de muzikale achtergrond verzor gen. Eind Juli hoopt men de film kant en klaar te heb ben en kan de roulatie begin nen. Voor Walcheren het mooiste en meest doeltreffen de propaganda-middel, dat men zich kan wensen! opende namelijk het vuur op de RP 133, vuurstralen scho ten over het Nederlandse vaartuig heen en even later knetterden de mitrailleurs. Deze onvriendelijke daad had gevolgen. De RP 133 kwam enkele seconden later reeds tot volle actie. 3 mitrailleurs, twee Lewis en een Br. vuur den zonder ophouden lading na lading af, terwyl het 37- mm. kanon met regelmatige klappen eveneens van zijn aanwezigheid blijk gaf. Dat alles geschiedde in een onge looflijk korte tijd, maar on danks het zware vuur van de RP 133 poogde de NORI I de wal te bereiken. Na aan vankelijk vastvuren werd op nieuw overgegaan tot schie ten. Dit gaf de motorboot de genadeslag, want ze bleef stuux-loos ronddrijven. ENTEREN. Het gevaarlijkste werk moest toen nog komen: het enteren van de NORI I. Dit was minder plezierig dan aanvankelijk verondersteld werd, aangezien er handgra naten op het dek lagen. Op dat dek „bevonden zich twee man, één kennelijk over zijn zenuwen heen, een ander be- j zig z'n eigen arm af te bin den. De rest der bemanning bevond zich nog steeds be- nedendeks en over welke wa penen men daar beschikte was volkomen onbekend Het was op dit kritieke ogenblik de matroos 2e kl. Driessen, een zeemilicien, die de situ atie opklaarde, door op 2 meter afstand over boord te springen, boven op de NORI I, naar beneden te glijden en alle opvarenden naar boven te jagen. Bijzonder zachtzin nig ging dat niet toe. Een der heren greep nog snel. een handgranaat om deze o,p de RP 133 te deponeren, doch ook deze kans werd hem ontnomen. Even later sprongen de jongens van de 133,aan boord en werd een snel onderzoek ingesteld. Het bleek, dat men een goede vangst gedaan had: er was een Lewis-mi- trailleur aan boord, met dub bele trommel, inhoudende 67 patronen. Deze waren alle 67 bestemd geweest voor de RP 133. Voorts was er een behoorlijke hoeveelheid hand actrice Dóra Helen, ofschoon ik uit een bourgeois-millieu kom (vader was fabrikant): op het toneel kan ik zeggen wat ik wil. Wij hebben de ooi-log verloren, soit. maar ik ben verbaasd over wat hier in drie jaar gebeurd is. Schrijf geen lelijke dingen over mijn land. want dan word ik boos! Deze twee ontmoetingen zijn werkelijk toevallig, niet geënsceneerd. Er zijn echter ook andere. DE ZWARTE KANT. Mxin vader is ingenieur, maar hii heeft geen werk. vertelt mij een student, wiens naam ik beter niet kan noe men; hii is geen vriend van de tegenwoordige machtheb bers. Ik ben kapitein in het le ger geweest, zegt een chauf feur mij. maar ik ben ontsla gen. omdat -ik geen Marxist ben. Alsof men daarom maar meteen als fascist gequalifi- ceerd moet worden. Ik durf geen woord te zeggen op mijn kantoor, aldus een ambtenaar: als ze mer ken, dat ik geen Marxist ben. lig ik eruit. DE OPPOSITIE. Ontkend wordt niet. dat er gevangenkampen ziin voor politieke doeleinden, maar, zo zegt men. die ziin er in het Westen ook. Alleen omvat het begrip ..fascisten" hier heel wat meer. Er is onder bepaalde bevol kingslagen een vrees voor die kampen, maar hoeveel van die bevreesden er werkelijk mee kennis maken is niet na te gaan. Het is niet zo. dat alle oppositie gesmoord is. Wel is zij getemd. De krach tigste figuren zijn door mid del van een lastercampagne weggewerkt: wat er in het parlement en in de pers nog werkzaam is aan tegenstan ders van het régime is te zwak om een gevaar te vor men voor de regering. Deze groep mag. in gematigde be- woox'dingen. haar bezwaren kenbaar maken en zii doet dat ook. Daarom spreken of ficiële zegslieden met enige trots van een parlementaire democratie en een vrije pers. Het zij zo. maar dat zijn dan een democratie en een pers vrijheid naar Oost-Europese of misschien wel zuiver-Hon- gaarse opvattingen. Onder Horthy was de democratie niet groter en de pers niet vrijer: alleen lag toen het accent anders. Ten Oosten van Hongarije gaat het be paald minder democratisch toe in de pax-lementen, in West-Europa echter meer. De veelheid van meningsuiting in de pers is ten Oosten ook minder, doch ten Westen meer. Hongarije staat ver van het Westen af in menig opzicht, maar daarmee is het nog geen Russische provincie gewor den. (Nadruk verboden). De bezem van Tromp en De Ruyter heeft plaats gemaakt voor een Jappen-helm, die de R.P. 133 trots aan de mast voert. granaten. En vervolgens: Jap- penhelmen, Japse uitrusting stukken en meer van dat fraais. De opvarenden van de NORI I bevonden zich in vrij jammerlijke staat: van de 11 man waren er 2 gedood, 5 zwaar gewond (waarvan er kort daarop 1 overleed), 3 lichter gewond en 1 was de dans met slechts wat schram men ontsprongen. Drie wa- rert het slachtoffer geworden van de omvergeschoten mast, die over hen heen kwam, toen de derde granaat van het kanon in de voet van de mast uit elkaar spatte. De aanblik was drastisch en er werd terstond begon nen met het verzorgen dei- gewonden. Noch op de RP 133, noch op de NORI I was echter voldoende verband aanwezig. Met behulp van aan lappen en zwachtels ge scheurde Japanse witjes van de NORI I heeft men echter noodverbanden kunnen aan leggen. Er ging een radio- sein naar de eveneens in dit gebied ki-uisende RP 128, die de gevangenen overnam en deze zo snel mogelyk afle verde aan de eerste de beste medische post. De lichtge kwetsten werden naar Tand jong Pinang overgebracht en in handen gegeven van de Officier van Justitie aldaar. HET EINDE. Dit is dan het verhaal van de actie tegen de NORI I, die zich niet hield aan de Bestandsbepalingen, die voor- schry'ven, dat de zee verbo den terrein is voor de repu blikeinen, buiten de laagwa- terljjn. Tenzjj men over vaar- vérgunningen beschikt. Dit is één der acties van de RP 133. Van één patrouil levaartuig der Koninklijke Marine. In de loop der laat ste maanden vonden er 24 acties plaats, alleen met de RP 133. De NORI I werd in beslag genomen en de lading uiter aard ter beschikking gesteld van de justitie. Op één voor werp na, dat (.zachtjes ach terover werd gedrukt" Dat was een Jappenhelm. Hij hangt m de mast van de RP 133. Ter herinnering aan een spannend moment,- ter waarschuwing aan be stand-overtreders in de wate ren van Sumatra's Oostkust. (Nadruk verboden),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3