NIEUWS UIT ZEELAND De Koopvaardij biedt ons haar visitekaartje aan De „Times" prijst Nederland en de Regering-Beel Chefarine 4 Afscheid A. D. Ganzeman Nieuws in een Noiedop „Mijn schildt ende betrouwen' WALCHEREN „Onmisbare raadgevers bij vrijwel alle belangrijke onderhandelingen." Opmerkelijke vorderingen. ..De Times" schrift naar aanleiding van de resultaten der verkiezingen in Neder land o.m. het volgende: „Het is mogelijk dat dr. Beel, indien hy er in toe stemt een nieuwe regering te vormen, niet de meerder heid van twee derden zal kunnen krijgen, die nodig is voor de constitutionele maat regelen betreffende oprichting van de Nederlands-Indonesi sche Unie, doch naar allo waarschyniykheid zal z\J door de Kamer worden goedge keurd. INDONESIA De jaren z\in verduisterd door het Indonesische ge schil waarover de meningen verdeeld waren niet alleen in de coalitie doch ook binnen de Katholieke Volksparty zelf. De gewetensstryd die door deze kwestie veroor zaakt werd heeft echter by sommigen, die voordien de koloniale kwesties met een zelfvoldaanheid, gekweekt door vele jaren van afzydigheid en welvaart beschouwden, 'n licht doen opgaan. VORDERINGEN Gedurende de jaren dat dr. Beel het bewind voerde, heeft Nederland opmerkolhkc vor deringen gemaakt, liet land bouwuc zich van de grond af op. Zonder de Marshall hulp zou het voor Nederland, evenals verschillende andere landen, zeer moeilijk z\jn het "hoofd boven water te hou den. Men kan er van op aan, «lat de Nederlanders cr alles uit zullen halen. In de buitenlandse politiek hebben dc Nederlanders ge durende de afgelopen twee laren dc grootste en vcelbe- lovendsto bijdrage tot hun eigen herstel en dat van Europa geleverd. Zy gooiden hun neutraliteit' over boord. Er was geen land. dat gedu rende lange tijd zo hartstoch- teiyk aan dit beginsel ver knocht was. Toen de omstan digheden dwongen dit begin sel pry's te geven, hebben de Nederlanders een geneigdheid aan de dag gelegd om ge zonde. doch veel verbeel dingskracht vereisende con cepties als de Benelux en de West-Europcse Unie, te vol gen en te bevorderen. Wegens hun gezond vor stand en betrouwbaarheid worden de Nederlanders be schouwd ais gewaardeerde en byna onmisbare raadgevers in byna alle belangryka on derhandelingen, die thans ge voerd worden. Dit Is een op- merkel Uk resultaat, dat door gedegenheid ongemerkt werd bereikt." De „MANCHESTER GUARDIAN." De Nederlandse verkiezin gen zullen gevolven hebben, die zich verder dan in Eu ropa zullen doen gelden, al dus schryft de ..Manchester Guardian". De resultaten van deze verkiezingen zullen de kansen van een oplossing van het Indonesische vraagstuk FILMS VAN DE WEEK De beste jaren zijn geprolongeerd. Zoals te verwachten was hebben Electro, (Middel burg). Grand Theater, (Goes) en Alhambra. (Vlissingen). de succesfilnv. De beste ja ren van ons leven geprolon geerd- Ongetwijfeld zal dit werk ook deze week stamp volle zalen ten gevolge heb ben. De twee nieuwe films van de week komen uit de Engel se studios- De Engelse titel van de rolprent in Luxor, (Vlissingen) luidt: „Het re gent altijd op Zondag", zo dat de film wel actueel is- Overigens heeft dit werk weinig te betekenen: de ge bruikelijke geschiedenis van misdadigers in de grote stad- Bezoekers met sterke zenu wen zullen van sommige scè nes geen nadeel ondervinden. Jack Warner geeft een goede uitbeelding van dc hoofdrol; hti wordt terzijde gestaan door Googie Withers- De sombere film: „Unclc Silas" in de Schouwburg. (Middelburg), die wU reeds bespraken, bevat naast trage passages dramatische scènes die zeer suggestief ztin- De jeugdige Jean Simmons maakt de voornaamste rol geloofwaardig- (Ingezonden mededeling) V.RUCIITEtfTIJD! MaakZELF Jam mal f Hei b^ArUUR^t*'^*f,n•d'it, ia 10 mJnwtan (Ingezonden mededeling) tmJBÊËIIlZnZnSBÊÊÊm 10 iaiuuen <ua vermeerderen of verminderen. Indonesië bevindt zich in een deel der wereld, dat voor de communisten van zeer speci aal belang is, aldus het blad. Indien de Indonesische par then, die thans aan de macht zijn niet slagen overeenstem ming te bereiken, is het mo gelijk, dat de communisten het initiatief gaan nemen. Andcrzyds zouden de Repu blikeinen in hun teleurstel ling over gebrek aan sympa thie ten opzichte van hun zaak evenals de Birmanen troost kunnen zoeken in de Sovjet-Unie. Het blad acht het niettemin mogeiyk, dat Indonesiërs en Nederlanders tot een compromie-oplossing komen Aardewerk, vorken en messen. Met geïmporteerde vorken, lepels en messen wordt een omvangrijke zwarte handel gedreven, ten gevolge waar van de sebruikerspriis tot 'r ontoelaatbare hoogte is geste gen. Hezelfde geldt voor huishoudelijk aardewerk, waarvan sinds de opheffing der distributie van servies goed de prijzen aanzienlijk boven het toelaatbare peil zijn opgedreven. Reeds kon de Prijscontrole- dienst enkele groepen zwart handelaren op dit laatste ge bied „oprollen"- Alle bedrijven in de ge noemde branches hebben de bijzondere aandacht en zullen aan een grondig onderzoek worden onderworpen, een onderzoek, dat de bona-fiden uiteraard met gerustheid te gemoet kunnen zien- Binnenschippers vergaderden te Scheveningen. Het Nederlands binnen- scheepvaartcongres, dat te Scheveningen bijeenkwam, nam een aantal resoluties aan. Hierin wordt o.a. gezegd, dat een regeling van ae tarieven bij de voorgenomen ordening van het binnenlandse goede renvervoer niet kan worden gemist. De vervoerstarieven moe ten voor alle vervoers takken opgesteld worden naar dezelfde maatstaven en in be ginsel gebaseerd zyn op de kosten per vervoersprestatie. Verder dat de huidige situa tie met betrekking tot de bin- nenscheepvaartrechten onbe vredigend moet worden geacht. Beperking van de vervoerlas- ten raakt niet alleen de belan gen van de beheerder en van de gebruiker van de waterweg, doch komt ook de algemene economische ontwikkeling van de gemeenschap ten goede. Het tussentijds ontsla® van wethouders of leden Ged. Staten. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorlo pig verslag van de commissie van rapporteurs der Eerste Kamers over het ontwerp van wet tot aanvulling van de provinciale wet en de ge meentewet. „Tussentijds ont slag van leden der gedepu teerde staten en van wethou ders". Hieraan is het volgen de ontleend: Met nadruk ontkent de mi nister van binnenlandse za ken. dat de regeling gericht is tegen een bepaalde groep van ons volk. Het ontwerp, zoals het door de Tweede Kamer is aange nomen. heeft een algemene strekking en kan toepassing vinden in alle gevallen, waar in een lid van gedeputeerde staten of een wethouder, heeft opgehouden het ver trouwen van de staten of de raad te bezitten. Dat niet primair de bedoe ling voorzit de representaten van een bepaalde stroming van deelneming aan het be stuur van gemeente en pro vincie uit te sluiten, moge ten overvloede blijken uit de omstandigheid, dat het ont werp geen effect zou kunnen hebben, dus doelloos zou zijn. in de gemeenten, lyaar die stroming in de gemeenteraad de meerderheid heeft- Geenszins vreest de minis ter, dat het wetsontwerp in de kleine gemeenteraden tot misbruik aanleiding zal ge ven. Clandestiene handel In graan en meel. De C.CJD heeft het bedrijf van een graanhandelaar, mengvoeder-, en tarwemeel- bereider ln het Westen des lands aan een streng onder zoek onderworpen, waarby aan het licht kwam, dat in een periode van nog geen jaar dit bedryf aan ruim 100 bakkers een hoeveelheid van 71 500 kg. tarwemeel clandestien had verkocht. Te vens bleken 47.199 kg. gra nen clandestien tc zyn aan gekocht cn een belangryke hicvcelheid veevoeder clan destien tc zyn verkocht. Ruim 15 000 kg. granen werden in beslag genomen. „Gerrit de Stotteraar" weer aan de wandel. De in Amsterdam opgeslo ten beruchte inbreker „Ger rit de Stotteraar" heeft voor de derde maal kans gezien te ontsnappen. Donderdagnacht te kwart voor twee ontdek ten de bewakers van het huis van bewaring aan de Weteringsschans, dat Gerrit was ontkomen. In de cel had hij een brief je achtergelaten, waarin hij mededeelde, dat hij weder om ging proberen uit te bre ken. „De bewakers hebben steeds hun plicht gedaan", zo schreef hij. Gerrit de Stotte raar, wiens ware naam Ger rit Blom is. is er klaarblijke lijk in geslaagd ijzerzaagjes te verbergen, want de tralies van zijn celraampje zijn doorgezaagd. 'Gerrit wachtte in het huis van bewaring op de berech ting van een groot aantal in sluipingen, welke hij op zijn geweten heeft. Zijn beide vorige ontsnap pingen waren resp. uit het politiebureau Stadhouderska de en Spaarndammerstraat- Onze binnenvloot herstelt zich. '(Van onze Haagse redacteur) Langzaam mear zeker her stelt zich de Nederlandse binnenvloot. Op 1 Januari 1948 telde zij 16.736 schepen met een laadvermogen van 3.850.969 ton. Een jaar daar voor waren er duizend bin nenschepen minder cn op 1 Januari 1946 bestond zij uit 13.129 schepen met een laad vermogen van 2.727.835 ton. In twee jaar tyds is het laadvermogen dus met meer dan een millioen ton toegeno men en het aantal binnen schepen met ruim 3600. Nog altyd is echter de toe stand van 1942 niet bereikt, want toen waren er in ons land 19.905 binnenschepen met een totaal laadvermogen van 4.703 230 ton. De Franse bevolking van Berlijn, met uitzondering van de bezettingstroepen, wordt geschat op 1500 zielen. De Republikeinse rege ring heeft onlangs het per ceel „Pegangsaan-Oost 56", te Batavia, waar op 17 Augus tus 1945 de onafhankelijk heidsproclamatie door Soe- karno en Mohammad Hatta uitgesproken werd. voor 250-00,0 gekocht- De Joego-Slavische ge zant de Boedapest heeft ge protesteerd tegen de „vervol ging van Joego-Slaven in Hongarije, die weigeren de beschuldigingen door de Kom inform te ondersteunen". Binnenkort zullen voor bereidingen getroffen worden welke zullen moeten leiden tot het vestigen van een me dische faculteit aan de Rooms Katholieke universiteit, te Nijmegen- Verkeersongeval te Oostburg. VROUW DOOR AUTO GEGREPEN. Toen de 49-jarite ongehuw de ambtenares van het distributiekantoor van Oost- burg, mej. S- S. Dubois, wo nende te Oostburg. Donder dagavond ter hoogte van het postkantoor de weg wilde oversteken werd zii door een passerende auto gegrepen en tegen de straat geslingerd- Met ernstige wonden, speci aal aan het hoofd, werd het slachtoffer naar het Sint An- toniusziekenhuis overge bracht. Vrijdagmorgen is mej. D. overleden. Alvorens de weg over te steken had het slachtoffer eerst enige auto's rijdende in de richting Schoondiike laten passeren. Zij had echter geen erg in de van tegenovergestelde rich ting komende bellewagen en dit werd haar noodlottig- Dc chauffeur van de auto treft geen schuld. Concours Hippique te Goes gaat niet door. Het grote Concours Hippique. dat Zaterdag te Goes zou wor den gehouden gaat niet door, daar als gevolg van de hevige regenval het terrein onbruik baar is geworden. Kerkherstei te Biervliet. De werkzaamheden aan de zwaar beschadigde Hervormde Kerk in Biervliet vorderen goed. Dit kerkgebouw heeft bij de bevryding in October 1944 meer dan twee uur onder vuur gelegen, 't Is een wonder, dat de oude kerk. waarin het ge denkraam voor Willem Beu> kelsz zich bevond, zo de be schieting doorstond. Het oude kubusvormige dak torentje i9 afgebroken. Dit is vervangen 'door een dakruiter met een spitse punt. Het nieu we torentje is iets lager dan de oude toren. In de kerk is men bezig de kalklaag van de muren te ver wijderen. Aan de zijde van de Kerkstraat staat het gebouw geheel in de steigers. De aannemer denkt de kerk voor het Kerstfeest gereed te hebben. Storm stagneert de Prov. Stoombootdiensten. De Provinciale Stoomboot- dienst heeft Donderdag last van de storm ondervonden. De veerdienst TerneuzenHoede- kenslcerke moest tijdelyk wor den stilgelegd én ook de ver binding VlissingenBreskens was af èn toe gestagneerd. Het Verkeer over de Zand- kreek tussen Wolfaartsdyk en Noord-Beveland werd even eens gestaakt. TIJDENS FEESTDAGEN GEEN DANSMUZIEK TE BURGH? In de gemeenteraad van Burgh vroeg het raadslid de heer Bouwman geen vergun ningen voor dansmuziek gedu. rende de nationale feestdagen te verlenen. De voorzitter is op deze vraag niet ingegaan. Het openluchtspel: Van historie tot symboliek. Twee weken scheiden ons nog van het grootse feest, dat in Middelburg gevierd zal worden by het gouden rege ringsjubileum van H.M. de Koningin Koortsachtig wordt gewerkt aan de voorbereidin gen van de hlstorLsche-allego- rische optocht, die de mooiste van de laatste 50 j. belooft te worden en van hét door de heer en mevr. W. Abeleven- Labberton geschreven open luchtspel „Mgn Schilt ende Betrouwen", dat op 23 en 24 Juli 's avonds om 9 uur vóór het stadhuis op de Markt door 300 medespelenden en 300 zangers wordt opgevoerd. Steeds weer heeft de Ko ningin de leden van haar roemruchtig geslacht aan zich zelf en haar volk ten voor beeld gesteld. Het lag voor de hand, dat voor de inhoud van het spel terug werd ge grepen in de geschiedenis van het Oranjehuis en dat op het onwankelbaar geloof van H. M/s voorouders en de band tussen de Oranjes en Zeeland de nadruk werd gelegd. „Mijn schildt ende betrouwen znt Gy, o God, myn Heer" klinkt hot over het markt- Slein nadat tromgeroffel en azuingeschal het spel hebben ingeleid. Terwyi het koor zingt begeeft een oude man, de grootvader, die ons de ge schiedenis van het Huis van Oranje gaat vertellen, zich met zyn beide kleinkinderen uit het publiek naar het po dium. TABLEAUX EN EENACTERS Hy toont de kinderen platen uit 't boekwerk „Oranje Nas sau. door de eewen heen". Eén voor één verschynen de Oran jevorsten ten tonele: Willem do RHkc, Juliana van Stol berg. Prins Maurits. Stadhou der Willem III, Koning Wil len: I. Steeds meer lichten ontgloeien in de Oranjeboom, een paar éénacters verleven digen de historie: de Vader des Vaderlands in grote zor- één blijven. gen in het tentenkamp bij Maastricht, terwyi hem slech te tydingen bereiken Dan ver- schynt Mamix en declameert enige coupletten van het Wil helmus. Het gelaat van de Prins verheldert: „Op hem zal hij bouwen, van Hem zal hy kracht ontvangen". Een tweede tafereel: Julia na van Stolberg ontvangt op de Dillenburg de droeve ti ding van het overlyden van haar zonen Hendrik en Lode- wijk. Even belangryk als die van de grootvader is in het spel de rol van de Nederlandse Maagd. BALLETTEN. Grootvader zet zijn verhaal voort, van ty'd tot tijd onder broken door vragen van de kleinkinderen. De ene Oranje vorst na de andere verschijnt. „En als onze Prinses 18 jaar geworden is, wordt zij Konin gin der Nederlanden". Het spel verandert op dit moment van karakter, het wordt meer sym bolisch. De dames van het Bal let komen voor de eerste maal op en het spel van het licht wordt meer en meer afwisse lend. Andere balletten volgen: het Koningsballet, het malaise- ballet, de dans der vampiers, de dans van Goudsbloem en Anjer. Koorzang, declamatie en het gesprek tussen grootvader en de kinderen leiden het spel naar het einde. De dyken van Walcheren zfin gedicht, voor het laatst is in de Oranjeboom een lichtje ontgloeid. Grootva der en zyn kleinkinderen ko men uit het huis: zij willen de apotheose zien. Het grote to neel vult zich met afle mede spelenden en een aantal kinde ren voegt zich erby. De Ne derlandse Maagd spreekt het slotwoord, het koor zingt het zesde couplet van het Wilhel mus. Zo eindigt het spel. Het geeft in eenvoudige maar zuivere taal en in kleurige beelden uit drukking aan wat leeft ln ons aller harten: mogen Nederland cn Oranje ook in de toekomst Als districtshoofd Landbouwherstel. Harteiyke hulde te Middelburg Vrijdagmiddag heeft in het Schuttershof te Middel burg de heer A- D. Ganze man. districtshoofd voor het het district Walcheren van de Rijksdienst voor Land bouwherstel in verband met zijn vertrek naar Tilburg als hoofd van. het ambtsgebied Tilburg van de Ned- Heide Mij, afscheid genomen- Tal van autoriteiten waren bij deze plechtigheid aanwezig in de met talrijke bloemstuk ken gesierde Confreriezaal- Ir. S. Herweyer, directeur van de Rijksdienst v- Land bouwherstel, voerde als eer ste spreker het woord en noemde het besluit om zijn nieuwe functie te aanvaarden juist voor zijn leven, maar jammer voor Walcheren- Ja ren heeft de heer Ganzeman onder hoogspanning gewerkt in zeer moeilijke tijd op een eiland met buitengewone pro blemen. Walcheren is nu an dere gebieden, zoals Duinker ken. ver vooruit en dit is mede te danken aan de resul taten, die de heer Ganzeman wist te bereiken. Jammer was het, dat voor de getroffenen niet gedaan kon worden wat men had willen doen, maar er is in derdaad veel bereikt. Namens de minister van landbouw las spr- een schrijven voor', waarin ook deze bewindsman de heer Ganzeman huldigt voor hetgeen hij voor Wal cheren deed- Spr. besloot met een persoonlijk woord van afscheid. De heer C. Zwagerman sprak als lid van de Agrari sche Adviescommissie en na mens de Stichting Gedupeer de Grondgebruikers de heer A. Geschiere. die allereerst uiting gaf aan het feit, dat de Walcherse boeren nog altijd ontevreden zijn over het uit blijven van de definitieve schaderegeling en de slechte regeling van de vergoedingen bij het weer in cultuur bren gen van de grond, maar daar na de heer Ganzeman huldig de voor hetgeen hij voor Walcheren heeft bereikt. Jhr. ir. H. L- Boogaert, bur gemeester van Domburg, sprak namens de eigenaren der buitenplaatsen op Wal cheren en weth- L- J- van 't Luchtvaarttentoon stelling Terneuzen. Naar wy nader vernemen zal op de begin Augustus in Terneuzen te houden Lucht vaarttentoonstelling o.a. ge- exposeerd worden de ma quette van het in oprichting zynde vliegveld voor Zeeuwsch Vlaanderen in de van Wuyck- huysepolder by Hoek. Eerste mosselen. Woensdag werden de eerste mosselen gelost op de ver waterplaatsen te Yerseke, zodat enkele dagen later met de aflevering Kon worden begonnen, ondanks het feit, dat men nog steeds afkerig staat tegenover de pas in gevoerde tarra-regeling. Ook de extra toelage voor de Zondagsbeurt zal niet meer worden uitbetaald en het is te verwachten dat zich ver- scheidenen van de Zondags beurten zlulen onttrekken. Repatriërende Zeeuwen. Met het troepentransport- schip „Indrapoera", dat ver moedelijk 22 Juli in Rotterdam zal aankomen repatriëren o.a. de volgende Zeeuwen: C. S. van de Berge, Bruinis- se; C. Bostelaar, Middelburg; C. J. van Hof ten, Middelburg; P. de Kam, Grijpskerke; Th. W. Sjakes, Wolfaartsdyk; M. W. Bazen, St. Maartensdyk; J. B. J. Buissing, Vlissingen; J. L. v. d. Hoek, Heinkenszand; M. Keur, Nw. en St. Joosland; F. J. Luyk, Veere; M. W. Dinge- manse, Kortgene; P. M. Rouw, Vlissingen; A. A. Wensink, Axel. De volledige passagierslijsten liggen op onze bureaux te Goes, Middelburg, Oostburg en Vlis singen ter inzage. West'ende namens het ge meentebestuur van Middel burg. Mr. dr. R. W. Graaf van Lynden voerde het woord namens de Polder Walcheren, daarbij de heer Ganzeman !n voorbeeld voor anderen noe mend. Voorts werd nog gesproken door burgemeester P- Daniël- se, van Ritthem, door de heer A. W. Cevaal. namens de Kring Walcheren van de Z-L. M„ de heer Luyèndiik na mens de Rtikslandbouwvoor- lichtingsdie'nst, de heer J- Wattel namens de C-B T-B. Ten slotte sprak ir. A- Franken als inspecteur van de Rijksdienst voor Land bouwherstel in Zeeland. Vele sprekers deden hun woorden van dankbaarheid en afscheid vergezeld gaan van fraaie geschenken. De heer Ganzeman dankte voor alle hulde en huldigde de boeren van Walcheren voor de moed en het doorzet-^ tingsvermogen. waarmede zii hun bedrijf weer hebben op gebouwd- De Walcherse boer heeft, geheel Nederland een voorbeeld gegeven, Walche ren heeft zich in de moei lijkste omstandigheden zeer krachtig getoond. Dat is een belofte voor de toekomst. Spr. besloot met het uitspreken van de overtuiging, dat de herverkaveling van Walche ren, die thans aanvangt, me de tot zegen voor het eiland zal zijn. GRONDBEZITTERS NAAR WALCHEREN EN ZUID-BEVELAND. Vrijdag bracht de landely- ke vereniging van grondbe zitters een beaoek aan Zee land. Na des morgens te Goes ontvangen te zijn door de heer H. Pilaar, lid van het hoofdbestuur, werd een bezoek aan Walcheren ge bracht, waar de Nolledijk en de herstelde dijken bij West- kapelle en Veere in ogen schouw werden genomen. Na dat des middags de lunch te Goes was gebruikt, werd 'n bezoek aan de Wilhelminapol- der gebracht en meer speci aal het gedeelte, waar zich destyds ae dijkvallen voor deden. De heer Pilaar gaf hierby verklaringen. MIDDELBARE HANDELSSCHOOL TE MIDDELBURG. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: P. Allewhn en M. F. Weststrate te Krab- bendijke; W. van de Broeke te St. Laurens; H. Cosijn, P. Dronkers, Marianne de Leeuw en Nico Dekker Middelburg; L. de Hamer te Arnemuiden; Betsy Moens en I. Moens te Nieuw- en St. Joosland. Afgewezen 1. Van de 2e naar de 3e" klas se: J. S. de Buck, M. Hof man, L. A. Koole en R". Fas- •tenau te Middelburg; J G. Dekker te Veere; J Koole te St. Laurens; L. A. Lin- denbergh te Wemeldinge; A. Tilroe en L. Traas te Nieuw- dorp. Afgewezen 2. Van de 3e naar de 4e klas se: J. A. Baljeu en C. van Herciiles te Middelburg; R. J. A. den Boggende te Axel; J. M. Dert te Vlissingen; C. Ribbens te Terneuzen en P. W. Vroon te Breskens. Af gewezen 2. Toegelaten tot de le klas se: Johanna Woittiez te Breskens; A. Damen, H. F. Geervliet, Wally Vriens, P L. Steutel en Jos Heeren té Middelburg, Evert Janse te Koudekerke en Maria P. An- not te Oostkapelle 1 O.- en W.-Souburg Souburg's raad werkte snel. Vrijdagmiddag heeft de ge meenteraad van Souburg in een half uur tyds een uitgebreide agenda afgewerkt. Slechts twee punten veroor zaakten enige discussie. De heer J. Goedbloed (arb.) vroeg bg de behandeling van het voorstel tot samenstelling van advies, inzake het herbouwplan Marnixplein en omgeving of de riolering in dit plan reeds is opgenomen. Hy kreeg een ontkennend antwoord, maar de voorzitter deelde mede, dat aan de riolering binnen afzienbare ty'd speciale aandacht wordt besteed. De heer P. den Boer (arb.) drong bij het voorstel tot ingebruikgave van het gymnastieklokaal aan op spoed by de afwerking. De burge meester verklaarde, dat de centrale verwarming vrijwel fereed is. De vloer moet ech- er nog worden afgewerkt. Van de hamerpunten noemen wy de voorstelfen tot het be schikbaar stellen van gelden voor aanschaffing van een aan denken, dat de schooljeugd bij de jubileumfeesten zal krijgen, tot aankoop van straatlan taarns en tot verlening van een schadevergoeding aan de aan nemer van de rioolwaterzuive ringsinstallatie. By de rondvraag wees de heer A. W. Bouff op het ge vaar, dat fietsryders op de weg MiddelburgVlissingen lopen wanneer zy uitwyken, omdat de auto's vlak langs het fiets pad rijden. De heer C. Roelse (C.H.) pleitte voor plaatsing van een brievenbus in net nieu we gedeelte van Souburg. Middelburg U.N.A.C.-COLLECTE. Dat 20 millioen kinderen door hongersnood worden be dreigd is een van de afschu- welykste gevolgen van de oor log. Talloze moeders van aller lei ras lyden, omdat zy hun kinderen zien verkommeren. De Ver. Naties hebben door him oproep over de gehele we. reld een actie tut hulp inge luid Zoals bekend is ook in ons land een comité uit alle richtingen en gezindten ge vormd. Amsterdam bracht vorige week 100.000 by- een. In vele bedrijven stel den de employé's een dag loon of salaris beschikbaar. Goed voorbeeld doet goed volgen. Daarom verwacht het plaatse lijk comité te Middelburg, dat de burgerij de op 17 Juli te houden collecte op ruime wijze zal steunen. Koudekerke PL ATTEL ANDSVROU \X EN UIT BARENDRECHT KWAMEN OP BEZOEK. Woensdagmiddag werd door de afd Barendrecht van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen tydens een tocht naar Walcheren een bezoek aan Koudekerke gebracht om de aangeschafte leermiddelen voor de Chr. Bewaarschool te bezichtigen, waarvoor zy indertijd een bedrag ter be schikking stelde aan het be stuur van de vereniging voor de Chr. bewaarschool. Na op het Dorpsplein de door de leerlingen der school uitge voerde kinderspelen te heb ben bewonderd, vertrokken dc dames voor eenzelfde doel naar Westkapelle. Interessante expositie te Middelburg, Scheepvaart rijkelijk vloeiende deviezenbron. eeuwse nippen Geslaagd te 's-Gravenhage voor B I als scheepswerktuig- kundige de heer M. J. Pluy- mers te Goes en voor diploma A de heren B. J. van der Slik- ke te Middelburg en J. Fer- werda te Terneuzen, allen leer lingen van de Machinistencur sus te Middelburg. Geslaagd voor radio tele grafist 2e klasse E. A. J. Lins- sen; voor machinisten dipl. B. theoretisch ged. J. den Hollan der. leerlingen van de de Ruy- terschool to Vlissingen. Wanneer wy de cijfers van de Nederlandse staatsschuld vernemen slaat ons de schrik om het hart en kan alleen de gedachte aan de Marshall hulp ons weer enig vertrou wen geven in een economisch gezondere toekomst van ons rijk. Teveel echter vergeten wij, dat wij ook nog andere bronnen van inkomsten heb ben, die een verlichting voor 's Ryks kas betekenen. Eén van de belangrykste is wel de koopvaardij, die in één jaar tyds 375 millioen gul den in 't laodje bracht Dit is 15 van de staatsschuld 1 Ook onze scheepsbouw is 'n deviezenbron, welke rijkelijk welt: vorig jaar leverde hy 122 millioen gulden aan de viezen op! Maar wat weten wij eigen lek van die koopvaardy en die scheepsbouw, die terecht aanspraak mogen maken op onze nationale trots? De meesten onzer zullen moeten bekennen, dat het een scha mel beetle is. Het is daarom een gelukkige gedachte ge weest van de Stichting Ne derlandse Koopvaarayweek 1948 om een reizende ten toonstelling in te richten en het is verheugend, dat ook Zeeland er mee kan kennis maken en er kennis door kan opdoen. SCHEEPSMODELLEN. Hedenmorgen is de exposi tie officieel geopend in de Bogardzaal te Middelburg, waar zy de eerstkomende dagen voor ieder kosteloos is te bezichtigen. Gisteravond was men nog druk aan de opbouw bezig, maar toch Kon men reeds een goede indruk van het ge heel krijgen. De inrichters hebben hun kracht niet gezocht in een veelheid van modellen en voorwerpen, maar laten door een goede keuze alle facet ten van dit interessante on derwerp bewonderen. Er zijn bijzonder fraaie mo dellen van verscheidene ty pen schepen, waaronder de in Walcheren wel zeer populaire „Willem Ruys", men ziet er een model van een dieselmotor in werking, kustbeveiliging en reddings wezen komen onder de aan dacht en men kan eindelijk eens kiiken, hoe een sextant, een scneepskompas en een log werken. Voorts vallen de stands van de machinistenschool te Middelburg en de De Ruy- terschool te Vlissingen op: een selectiè van de buitenge woon fraaie werkstukken, die de leerlingen van deze scho len in hun cursustijd vervaar digd hebben. Het 1b een belangwekkend visitekaartje, dat de Neder landse koopvaardij, die de wereld omspant, de Zeeuwen hier aanbiedt. Zy zouden zich zelf te kort doen, wanneer z(j geen belet zouden geven! Kerknieuws NED. HERV. KERK. In de avondkerkdienst van Zondag 11 Juli a.s. hoopt de hulpprediker ds. C. J. J. Janse afscheid te nemen van de ge meente te Middelburg, om op Zondag 1 Augustus a.s. zyn intrede te doen bij de Ned. Herv. gemeente van de Waal c:i Koog (Texel), na des mor- bevestigd te zijn door ds. A. de Vries uit Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2