PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nota's aan Moskou thans bekend gemaakt Wat te verbouwen op geïnundeerde gronden? D£ BILT Vandaag Prinses-Regentes ontving Kamer-voorzitters. Onbewaakte overweg eist twee doden. Arabieren trotseren de Veiligheidsraad Nieuwe bemiddelings poging op Java. Arabisch plan voor nieuwe staat. VOORSPÉLT 191e Jaargang No. 160 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Christelijke feestdagen. Zaterdag 10 Juli 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 30 ct. per week; 3,75 per kwartaal; franco per post 1 4.— per kwartaal. Losse nummers 10 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per mm., minimum p. advertentie 2. Giro nr 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen. Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en51 - Middelburg: Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 5J. tel 2475 (b.g.g.2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, teL 102 -Temeuzen: Brouwerystr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr C160. tel. 20 EN NU? De uitslag der Kamerverkie zingen heeft, hoe men er ook over denken moge, dit verblij dende gevolg, dat er leven in de politieke brouwerij is geko men, dat er eindelijk weer eens spanning is ontstaan. Was het tot dusver zo, dat de coalitie K.V.P.P. v. d. A. het voor het zeggen had, een feit, dat aan, het medeleven van ons volk met de besluiten van kabinet en Kamer niet ten goede kwam thans moeten P. v. d. A. en K.V.P. zich de medewerking verzekeren van andere groe pen, met name van C.H.U. en V.V.D. om de grondwetsherzie ning1 door te kunnen voeren. Daardoor zijn in de allereer ste plaats deze beide groepen direct bij het regeringsbeleid betrokken en het lijdt geen twijfel» dat zij aan de grote coalitie-partijen hun eisen zul- jen stellen. Hoever die eisen zullen gaan en welke terreinen zij zullen bestrijken, zie daar de vraag, die in brede kringen belangstelling trekt. De gang van zaken zal in de eerstvolgende dagen zo zijn, dat de vice-president van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland en de minister-president, dr. L. J. M. Beel, hun opwachting zullen maken bij Prinses-Regentes Juliana om haar van advies te dienen over de aanwijzing van een kabinetsformateur en de omschrijving van diens op dracht. Voor het eerst zal de Prinses daarbij van aangezicht tot aangezicht geplaatst wor den tegenover de voor ons land zo belangrijke kwestie van de samenstelling van een kabinet en het trekken van de richt lijnen voor het regeringsbeleid in de komende jaren. Daarna worden de fractie leiders van alle in het parle- merit vertegenwoordigde par tijen door Prinses Juliana ont vangen en ook zij zullen hun opvatting, hun wensen en ver langens kenbaar kunnen ma ken. Dan is het aan het staats hoofd om de opdracht tot kabi netsformatie samen te stellen en ditmaal zal met name voor deze opdracht bizondere be langstelling bestaan, omdat men uit de bewoordingen ver moedelijk zal kunnen afleiden, welke wensen C.H. en V.V.D. naar voren hebben gebracht. Daarna beginnen de bespre kingen van de kabinetsforma teur met de partijleiders. Zoals wij reeds eerder schre ven lijdt het nauwelijks twijfel, dat aan dr. Beel de opdracht tot vorming van een nieuw ka binet zal worden gegeven. In de allereerste plaats zal deze natuurlijk trachten rich de medewerking te verzekeren van de Partij van de Arbeid, en dan zal weldra blijken, of deze laatste bereid is goed te vinden, dat minister-portefeuil les afgestaan worden aan C.H. U. en V.V.D.aangenomen al thans,; dat deze partijen de wens daartoe hebben uitge sproken. Mocht de P. v. d. A. daartoe niet kunnen besluiten, dan ont staat een zeer moeilijke situa tie, en is het zelfs niet uitge sloten, dat de P. v. d. A. ver klaart geen deel te willen heb ben aan het kabinet. Waar schijnlijk is dit echter niet. Mocht het wel geschieden, dan zou een kabinet mogelijk zijn, bestaande uit K.V.P., C.H. U.. A.R. en V.V.D.. dat steunen zou op 62 zetels in de Kamer en dus voor de grondwetsher ziening aangewezen zou zyn op steun van de P. v. d. A. Men ziet, dat er problemen te over zijn. In eerste instan tie echter zal vermoedelijk ge streefd worden naar een kabi net steunende op de beide grootste fracties in het parle ment en op de steun van C.H. U. en V.V.D. Afwachten dus, of deze po gingen van de a.s. kabinetsfor mateur met succes worden be kroond! OPGESTELD IN GEMATIGDE TOON. Geallieerden hebben rechten in Berlijn. Vanmorgen vroeg is de in houd bekend gemaakt van de Amerikaanse, Franse en Brit se nota's aan de Sowjet-Unie over de toestand in Berlijn. Alle drie nota's zyn gelijk, wat de inhoud betreft. Alleen de formulering verschilt. De om vang der nota's is ongeveer 1000 woorden. Zy werden af gelopen Dinsdag aan de Sow- jet-ambassadeurs te Londen, Parys en Washington overhan digd. DE BRITSE NOTA. De Britse regering, aldus de Engelse nota, wenst de aan dacht van de Sowjet-Unie te vestigen op de „buitengewone ernst van de internationale toestand", die ontstaan is als gevolg van de door de Sowjet- Unie gestelde verkeersbeper- kingen in Duitsland. De Britse regering beschouwt de blokka de als een duidelijke schending Amerikaanse Dakota neergestort bij Frankfort. Een met voedsel voor Ber lijn geladen Amèrikaanse Da kota is kort na het vertrek uit Wiesbaden in een dicht wolkendek terecht gekomen en in het Taumusgebergte ten noorden van Frankfort neer gestort. De drie leden der be manning kwamen om het le ven. Dit is het eerste verlies van mensenlevens na het begin van de Engelse-Amerikaanse „luchtbrug" naar Berlijn. Hoge Amerikaanse autoriteiten in Griekenland. William Draper, Amerikaans onderminister voor het leger, en generaal Albert Wedemey- er, chef van het operatiebu reau van het Amerikaans le ger, zijn te Athene aangeko men. Zij zullen een bezoek brengen aan de operatie-ge bieden van het Griekse leger in het Grammosgebergbe in Noord-Griekenland. In Zwitserland veroorza ken aanhoudende regens over stromingen. Sneeuwstormen hebben verschillende passen ontoegankelijk gemaakt. Echtelijke solidariteit. In een der stembus sen te Goes werd een stembiljet gevonden welke kennelijk afkom stig was van de echtge note van een ex-poli tiek delinquent, wien de kiesrechten waren ontzegd. Het biljet be vatte nl. de medede ling: Zolang mijn man niet mag stemmen, doe ik het ook niet. Duitse premiers verwerpen Westerse plannen. De premiers der West-Duit se landen te Coblenz in con ferentie bijeen, hebben zich in beginsel uitgesproken te gen de vormingvan een West-Duitse staat.met een regering en 'n grondwet, zo als voorgesteld door de Wes telijke bezettingsmogendhe- den. Batavia wacht op Den Haag. Nieuwe Nederlandse regering moet beslissen. Het te Kalioerang uitgege. ven communiqué van de Com missie van Goede Diensten be treffende de vergadering van de agenda-commissie meldt, dat Moh. Roem tijdens de ver gadering verklaarde, dat er een duidelijke impasse is be reikt in de sub.commissies van de politieke commissie. Roem herhaalde, dat de Australisch- Amerikaanse voorstellen de basis voor de besprekingen moeten zijn. De voorzitter, de Belg Her- remans, zei, dat verwerping van de voorstellen geen reden was om de besprekingen te staken. Hij verzocht de partijen aan te geven, hoe men over het dode punt moest heenko men. De heer Elink-Schuurman verklaarde, dat de Nederland se delegatie nieuwe instructies van de nieuwe Nederlandse re. gering zal ontvangen. van bestaande overeenkom sten van Berlyn door de vier bezettende mogendheden. Berlijn behoort niet tot de Sowjet-zöne doch is een inter nationale bezettingszóne. Ieder andere uitlegging zou schending betekenen van alle weten der redelijkheid en van alle bestaande beginselen van internationaal gedrag. De Britse regering verklaart daarom, dat noch dreigemen ten, pressie of een andere actie haar er toe zal brengen af stand te doen van haar rech ten als bezettende mogendheid. Zij hoopt, dat de Sowjet-re- gering op dit punt geen twij fel zal koesteren. De Britse regering acht zich verplicht er op aan te drin gen, dat ln overeenstemming met de bestaande overeenkom sten maatregelen getroffen zul len worden om het vrye ver keer van goederen en perso nen tussen Berlijn en de Wes telijke zones volledig te her stellen. TOT ONDERHANDELING BEREID. De Britse regering is be reid deel te nemen aan bespre kingen tussen de vier geallieer de bezettingsautoriteiten te Berlijn teneinde welk geschil ook, voortkomend uit het be stuur van de stad, op te los sen. Voor alles is echter nodig, dat de verbindingswegen en 't verkeer van goederen en per sonen tussen de Amerikaanse, Britse en Franse sectoren van Berlijn en de Westelijke zönes geopend worden. MINDER STROOM. De bewoners van West- Berlyn voelden Vrydagavond voor de eerste keer de volle dige druk van de Sowjet- „blokkade" van de stad, toen de trams en ondergrondse ophielden te ryden. Slechts één op de vier straat lantaarns brandt en particu lieren kunnen slechts twee uur na het invallen van het duister electriciteit gebruiken. De Westelijke geallieerde autoriteiten hebben Vrydag. avond een onmiddellijke beper king van de gaslevering met 50 bevolen. KORTE PRED1CATIE GOD ZIET ONS. Here het zou de niet zien? (Klaagl. 3 36). Als jonge mensen willen wij de wereld in. Het is ons thuis te bekrompen. Wij wil len van het leven genieten. En bovendien, wij willen on der het ouderlijk gezag uit- Wii willen vrij zijn. Vrij van God en van alles wat ons bindt aan het ouderlijk te huis. En dan kunnen we ver weg zijn van onze ouders en ver buiten het bereik van onze bekenden, er is er altijd Eén Die ons ziet. Ja, al ontvluchten wij het gezelschap en zoeken wij de eenzaamheid, ja zelfs de be dekking van de donkere nacht, „de Here ziet ons". En eens zullen wij voor zijn aangezicht rekenschap hebben te geven, van al het geen wii gedaan hebben, het zij goed, hetzij kwaad. Maar God ziet niet alleen de jonge mensen. Hij ziet ook de oude mensen in hun te kortkomingen. En dan kunnen wii in het leven doen alsof er geen God is, eens zullen wii verant woording hebben af te leggen van ons ganse bestaan- Dan hebben wij rekenschap te ge ven van elk woord dat wij gesproken hebben en van el ke daad, die wij bedreven hebben en van elke gedachte die in ons hoofd is opge klommen. En nu wordt de Alwetend heid Gods ons voor ogen ge steld, opdat wii tot bezinning zouden komen en ons voor God verootmoedigen. Maar die Alwetenndheid Gods mag ons ook tot troost en bemoediging ziin. Zou de Here het niet zien als wij met belijdenis van schuld voor de Here neerbui gen en als de traan van be rouw in ons oog gevonden wordt? Des Heren oog is immers in gunst over degenen die Hem vrezen. B- G. A. v. d. WIEL. Tholen. De Franse' Kamer heeft het Marshall-verdrag met de V. S- aangenomen. De com munisten stemden tegen. Drie kwart der Gaullisten onthield zich van stemming. ...Is het de sterfdag: van Prins Willem I (1584); ...herdenkt Buiten-Mon- golië de proclamatie der revolutionnaire volksre gering (1924). Engelse troepen maken loopgraven in Berlijn. Soldaten van het eerste regiment Royal Norfolk in loopgraven bij Span- dau, 150 meter van de Russische zóne verwijderd. H. K. H. de Regentes heeft Vrijdag ten Palelze Soestdflk de voorzitters van de beide kamers der Staten-Generaal ter conferentie ontvangen. Vrijdag zijn de Tweede K® mer-fracties van de K.V.P., de Partij van de Arbeid en de A.R.-party by een geweest in het gebouw der Tweede Kami er. Vrij e dagen tijdens jubileumfeesten. Het college van ryksbe- middelaars heeft aan werk gevers vergunning verleend, buiten en behalve de vacan- tie- en snipperdagen, waarop de werknemers recht hebben, ten hoogste twee vrye dagen met behoud van loon te ver lenen, ter gelegenheid van de viering van het regeringsju bileum van H. M. Koningin Wilhelmina en ter gelegen heid van de inhuldiging van de nieuwe Koningin. Vrijdag gebeurde op de on bewaakte overweg in de lyn BoxtelVeghel onder de ge meente Boxtel een ernstig ongeluk, dat aan twee per sonen het leven kostte. Op het moment, dat een uit de richting Veghel ko mende personentrein de over weg naderde, trachtte de arts J. W. van Rooy uit Boxtel, komende van Oirschot met zijn auto, waarin ook zijn vijftienjarig zoontje was ge zeten, de spoorweg-overgang te passeren. De machinist kon ondanks krachtig remmen niet voor komen, dat de auto werd ge grepen en vrywel door mid den gesneden. Het zoontje van de heer van Rooy werd hierbij op slag gedood, terwyi de heer van Rooy na aankomst in 't ziekenhuis te 's-Hertogen- bosch is overleden. De oor zaak v,on het ongeval is ver moedelijk te wyten aan on oplettendheid van de bestuur der van de auto. Gedistilleerd nog niet vrij. Hoewel de bestaande rant- soeneringsregeling voor ge distilleerd, alsmede de prijs bepaling hiervoor voorlopig onveranderd van kracht blij ven, worden thans op het mi nisterie van landbouw be sprekingen gevoerd met de bedoeling te komen tot een vrije verdeling. Vier militairen in Indonesië gesneuveld. In de afelopen week zijn in Indonesië drie leden van de Koninklijke landmacht en een lid van het Kon. Ned- Indisch leger gesneuveld. Het Wereldgebeuren ZIJ ZIJN „BEREID TE STERVEN." Zal Bevin halsstarrig blijven? Belangrijke proeven op Tholen, Straks komt Schouwen aan de beurt. Het regenthoeveel da gen regent het alEn in die regen sjouwen bezoe kers rond op de velden van het proefbedrijf „De Schei- monden" aan de weg naar Oud-Vossemeer op Tholen. U had 14 dagen eerder moeten komen, zegt de heer de Ronde, hoofdassistent van de Landbouwvoorlich- tingsdienst, die dit proefbedrijf leidt, „toen stond alles er zo mooi voor, maar regen en wind hebben d© fleurigheid wel een beetje weggenomen" Hij leent zijn reserve-wa terlaarzen aan een bezoeker, die toch een duik in de mod der wil nemen en dan vertelt hij van zyn werk, dat van zo veel betekenis is voor Zeeland. EEN EIGEN BEDRIJF De klemmende vraag wat de boeren in Zeeland het best kunnen verbouwen op hun ge ïnundeerde gronden moet op korte termijn beantwoord wor den. Men had plan daarvoor een proefboerderij in te rich ten, waar dan allerlei proeven aangezet konden worden, maar er was geen boerderij beschik baar... niemand wilde of kon zijn bedrijf daarvoor afstaan. Gelukkig is er een noodop lossing gevonden. Men heeft voor een jaar een stuk land gehuurd even buiten de stad Tholen en daar zijn nu in al lerijl een serie belangwekken de experimenten ondernomen. Er staat een bord „Proefbe drijf Scheldemonden" en bij de proeven op het veld staan de honderden kleine bordjes, die al van verre duidelijk ma ken dat dit geen gewone aan plant is. Het volgend jaar wil men proberen een stuk grond op Schouwen te pachten om daar nieuwe proeven aan te zetten en de man, die de proeven op Tholen hoofdzakeiyk verzorgde, zal dan meegaan, opdat de ervaring van het eerste jaar niet verloren gaat. ZELF ZIEN Bezoekers te Tholen krij gen een drukwerkje, waarop een kaartje staat van het proefbedrijf met de indeling van de velden. Dan kunnen ze zelf de zaak bestuderen en met eigen ogen zien hoe bepaalde gerst-, tar we-, haver- en aardappelras sen het doen op grond, die er ogenschijnlyk goed uitziet, maar die in werkelijkheid nog lijdt aan structuurverval door de zoute inundatie. Er 7.yn al conclnsie's ge trokken uit enkele proeven op „De Scheldemonden". Zo Weten we byvoorbeeld, dat van de gerstrassen Ral der het iets beter doet dan Kenia. Wat het vlas betreft blykt d© witbloeier Formosa nogal structuurgevoelig te zyn. Er zijn voor enkele vlassoorten ook zaaiproeven aangezet met wisselende zaadhoeveelheden rijen-afstanden Het Per cello-ras blijkt het met de normale zaaimethode op 8 cm. tegen 160 kg. voorlopig nog het beste te doen. AARDIGE PROEF Een aardige proef is de onkruidbestrijding met ver dund zwavelzuur. Als de uien jong zyn tot 15 cm kunnen ze er best tegen, maar bij latere bespuiting lijden ze "l )ok ernstig. Belangrijk zijn de erwtenproefveldjes, omdat men in Zeeland heel wat narigheid met de erwten heeft wat betreft voetziekte. Men zal in Zeeland de Unica niet meer moeten zaaien. Hoever de kwekers er al in geslaagd zijn de zaai van zo- mertarwe te verlaten, toont het veld met het ras Koga, dat late zaai tot 1 Mei ver draagt ERVARING OPDOEN Zo zouden wij voort kunnen faan met een bespreking van e aardappelen en iets zeggen van de grote proef met Bintje, maar dat valt buiten het ka der van onze korte beschou wing, want dan zouden we ook wat moeten vertellen van het voederbietenproefveld en de kleinere proeven, die nog aangezet zyn. Lezen over een proefveld be tekend weinig: men moet zelf kijken en daardoor ervaring opdoen. Vele'honderden belangstel lenden hebben al een bezoek aan „De Scheldemonden" ge bracht en zijn daar deskundig voorgelicht door de heer de Ronde en zijn medewerker. Wij waarderen dat bezoek bijzonder, want voorlichting is een werk van vertrouwen. De mensen kunnen zich hier overtuigen", verklaarde de heer de Ronde ons toen hy bij zijn jeep afscheid van ons nam in de stromende regen. Na de gevechtspauze van vier weken, waarin Bemadotte enkele nummers bemiddeling ten beste gaf, is gisteren het volgende bedrijf begonnen van het Palestijnse drama. Alle op roepen zulks na te laten ten spijt hebben de feodale Arabi sche vorsten hun legertjes be volen de aanvallen op de Jood se staat te hervatten. „Laat de Veiligheidsraad maar met atoombommen komen", riep de Syrische afgevaardigde Fa- ris al Chorry. even hol en pathetisch, als uitdagend uit, „wy Arabieren zyn bereid te sterven". Dit keer kan er geen twij fel over bestaan wie in Pales tina de strijd begonnen is en vervalt het laatste wankele ar gument, waarmee de Britten poogden hun houding goed te praten. Zelfs Bernadotte heeft openlijk moeten verklaren, dat zijn voorlopig falen voorname lijk op rekening van de Ara bieren geschreven moet wor den. Het ligt waarlijk niet aan de bemiddelaar van de V.N., want Bernadotte heeft zich door zijn onvermoeibare acti viteit en onbevooroordeelde houding in luttele weken tyds een groot moreel gezag ver worven. Dat zijn plan voor een federaal Palestina geen schyn van kans maakte stond bij in gewijden al bij voorbaat vast. Het leek teveel op het hard nekkige, door Bevin nage streefde plannetje om van Transjordanië een Britse vazal staat aan de Middellandse Zee te maken en van Abdullah een vooruitgeschoven Britse pion. De Veiligheidsraad staat nu weer voor precies hetzelfde probleem, dat ze vorige maand op spitsvondige wijze omzeilde, in plaats van op te lossen. De lankmoedige houding te genover de herhaalde Arabi sche afwijzingen van verzoe ken en bevelen kan nu niet langer meer met „geduld" en het „streven naar een vreed zame oplossing" worden om schreven. Bij langer voortdu ren wordt ze „capitulatie" voor de Arabische Liga. De Amerikaanse afgevaardigde Jessup zei derhalve Donderdag tot de andere afgevaardigden „Wij geloven, dat de Raad geen andere keuze heeft dan vast te stellen, dat er een bedreiging van de vrede is krachtens ar tikel 39 van het Handvest. De Raad ziet zich voor een situa tie geplaatst, waarvan de ernst niet kan worden overschat. Myn regering is bereid haar verplichtingen na te komen". Een duidelijke en .krachtige toespeling dus op economische en eventueel militaire sancties tegenover de Arabieren. Of het zover zal komen? Opnieuw is het Bevin, van wie alles afhangt. Indien de Britse regering blijft volharden in haar politiek van halstarrige steun aan de Arabieren, blijft de Veiligheidsraad tot machte loosheid gedoemd. De komende dagen zullen leren of de La- bour-regering de verantwoor delijkheid voor zulk een echec der Ver. Naties op zich durft nemen. In elk geval zal dat moeilijk kunnen gebeuren in naam van het socialisme, dat Labour voorstaat en zelfs is het zeer de vraag of de Britse belangen werkelijk gediend zijn met het verdwijnen van de Joodse staat. Vrijdagmiddag is de eerste luchtaanval op Tel Aviv se dert het einde van het be stand gedaan. Een enkel vij andelijk vliegtuig liet bom men van klein kaliber op de buitenwijken van de stad val len. Drie Joden, van wie twee kinderen, werden ge dood. De' Joodse troepen, met in begrip van de luchtmacht, begonnen operaties tegen verscheidene duizenden Ara bieren in West-Galilea Achtereenvolgens 'deden vliegtuigen en het Iraakse landleger aanvallen op Jood se stelingen ten Noorden van Djenin. Ten Zuiden van Hai fa begon het leger van Is raël operaties om de weg naar Tel Aviv te zuiveren. DE GEVECHTEN. In een communiqé van het Egyptische ministerie van de fensie wordt verklaard, dat „minstens 325 Joden op de Egyptische fronten in Palesti na werden gedood" op de eer ste dag van de hernieuwde strijd. Aanzienlijke hoeveelhe den wapenen en uitrusting werden buitgemaakt en vijf Joodse vliegtuigen werden op de grond vernietigd door Egyp tische bommenwerpers, aldus het communiqué Van Joodse zijde wordt ge_ méld, dat meer dan 40 Egyp- tenaren sneuvelden by het dorp Iddis. Vrydagavond was er een artillerie-duel aan de gang. Door Oost-lndonesië. Tahija, politiek vertegen woordiger van de Oost-Indone sische regering te Batavia, is naar Djocja gevlogen om met de republikeinse premier Hatta te confereren omtrent pogin gen van niet-republikeinse zij de teneinde de impasse, waar in de politieke onderhandelin gen tussen de republikeinen en ae Nederlanders zijn geraakt, te beëindigen. Betrouwbare kringen deelden mede, dat Tahija ontwerp-voorstellen van niet-republikeinse zijde aan Mohammed Hatta zou over handigen en de Republiek zou verzoeken deze te ondersteu nen. De voorstellen zyn ont worpen op een bijeenkomst van leiders van niet-republikeinse febieden te Bandoeng, welke oor de premier van Oost-In- donesië was bijeengeroepen. Jacht opengesteld. In de Staatscourant is een beschikking gepubliceerd over de openstelling van de jacht op wildsoorten. Zij be treft de jacht op grof wild, klein wild en waterwild. In die provineies, waar zee honden tot het wild worden gerekend (dat is geheel Ne derland, uitgezonderd Zuid- Holland, Noord-Brabant en Zeeland waar ze tot het scha delijk gedierte worden gere kend) is de jacht op deze die ren geopend van 1 Sept. tot en met 30 April a s- De jacht wordt o-a- niet geopend op korhennen, zwa nen, brandganzen, canada ganzen, eidereenden, berg eenden, duikers, kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's tureluurs en waterhoentjes. De Nationale Woningraad houdt op Vrjjdag 23 en Zater dag 24 Juli haar dertigste le- Militaire operaties begonnen De politieke commissie van de Arabische Liga heeft een plan goedgekeurd voor de vorming van een voorlopige regering voor Palestina, en wel „zo spoedig mogeiyk". Het plan voorziet in een een heidsstaat, waar alle Pales tijnse groepen volgens hun grootte vertegenwoordigd zul len zijn. De belangrijkste beginse len zullen zijn: 1. Palestina zal een een heidsstaat zyn. 2. De menselijke rechten moeten geëerbiedigd worden zonder aanzien van ras, taal of godsdienst. 3. In gebieden waar een Joodse meerderheid woont, zal Hebreeuws de officiële taal zijn. 4. Arabieren en Joden zul len volgens hun aantal in het wetgevende lichaam ver tegenwoordigd zijn. BERNADOTTE NAAR LAKE SUCCESS. Graaf Bernadotte heeft Ara bieren en Joden medegedeeld, dat hij naar het hoofdkwar tier van de V. N te Lake Success zal vertrekken. Bernadotte hoopt 16 Juli naar Rhodos terug te keren. ARABIEREN TROKKEN WEG. In een nota aan de V.N. zegt de Arabische Liga-vertegen woordiger, dat verlenging van het bestand de tegenstander volkomen de kans zou geven zijn strijdmacht te versterken. „Terwyi de Joodse immigratie tydens het bestand ongekende afmetingen aannam, vluchtten Arabieren in groten getale uit Palestina. De ervaring heeft ons geleerd, zo zegt de nota, dat het bestand beide partyen niet in gelijke mate voordeel verschafte of nadeel berokken de. Onder de huidige omstan. digheden is het onuitvoerbaar en eenzijdig." Er zouden meer dan een kwart millioen Arabieren uit Palestina gevlucht zijn. WISSELEND BEWOLKT. Geldig tot Zaterdagavond: Langs de kust vrij krach tige, elders meest matige wind overwegend tussen Noord en West. Wisselend bewolkt met enige vereprei- de buien. Weinig verandering den vergadering te Apeldoorn, van temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1