NIEUWS UIT ZEELAND Zware credieten aan Ned. Indië Belangwekkende Persstemmen Schade in Zeeuwse badplaatsen Moeilijke kabinets formatie verwacht. Provinciale Staten kozen Senatoren. Twee schepen op de Schelde gezonken. WALCHEREN jT-genda De Indische tin-opbrengst verpand aan Nederland. Wanneer gaal Balavia betalen De ministers Llcftinck en Götzen doen in de Memorie van Antwoord op het voor. iopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsont werp Credletverstrekklng aan Ned. Indië nadere me dedelingen over een komen de financiële overeenkomst tussen Nederland en do fe derale regering van Indo nesië. Rechtstreekse opofferingen in goederen zullen vnn Neder land in eerste aanleg worden gevraagd tot een bedrag van 100 millioen. De besprekingen, die de ministers Lieftlnek en Göt zen einde Meibegin Juni J.1: met de luitenant-gou- vemeur.generaal en zjjn naaste medewerkers te Ba tavia hebben gevoerd, heb ben geleid tot de opstelling van een ontwerp voor een financieel-economische overeenkomst, waaromtrent uiteraard nog nadere be sprekingen, o.m. met de voorlopige federale regering zullen moeten plaats heb ben. Het ligt in do bedoe. ling, dat een zodanige over eenkomst tussen Nederland en de Verenigde Staten van Indonesië zal worden geslo ten. Het ligt In de bedoeling van de regering de hoofdinhoud van do ontworpen financieel- economische overeenkomst ter vcrtrouweiyke kennisgeving over te leggen aan de volks vertegenwoordiging. AFLOSSING. By de bespreking van de mi nisters in Batavia is niet slechts aan de wyzc van af. lossing van do rechtstreekse schulden, alsmede aan de ze kerheidsstelling voor deze af lossingen en voor de rentebeta ling aandacht geschonken, doch ook aan zekerheidsstelling voor schulden en credieten van Nederlandsch-Indië, welke door Nederland zün gegaran deerd. Met de Nederlandsch.In- discho regering is voorlopige overeenstemming bereikt over een aflosslngs-rege- llng en een zekerheidsstel- ling voor de schulden van Nederlandsch Indië aan Ne derland. De hoofdiynen zyn als volgt: Tot zekerheid voor de rich- tige nakoming van de ver. pfichtingvn tot rentebetaling en aflossing zal dienen de op brengst van de tin-exploitatie op het grondgebied van Neder landsch-Indië. De rente op de verleende credieten zal ter stond ingaan. De aflossing begint eerst in 1951. BETALEN AAN NEDERLAND. De indruk van de leden, die menen dat het Bretton-Woods credict voor een belangryk deel zal worden aangewend tot het doen van betalingen aan Ne derland. is juist. Het ligt in de bedoeling, dat ook Nederlandsch-Indië zal participeren ln de aan het Konlnkryic verleende Marshall-hulp. By de besprekingen,- met de Nederlandsch-Indlsche regering tc Batavia gevoerd, is tevens door de Nederlandsch-Indlsche regering de juistheid erkend van de opvatting dat eventu ele door Nederlandsch-Indië rechtstreeks aan het crediet- verstrekkende land te verlenen zekerheden geen afbreuk mo gen doen aan de reeds aan Ne derland verstrekte of nog te verstrékken zekerheden en niet dan na overleg met Nederland mogen worden gegeven. Inderdaad zyn zowel de aan Nederland door Nederlandsch- Indië verschuldigde bedragen, als de in Indonesië geïnves teerde Nederlandse kapitalen van zodanige omvang, dat de toekomstige solvabiliteit van Indonesië voor Nederland van overheersend belang is. De in de memorie van toe lichting vermelde remise-ach terstand, geschat op 500 millioen, betreft voor een be langryk deel bedragen, die naar hun aard door het bedrgfsle- ven zullen worden aangewend voor herinvestering. OPTIMISME. Hoezeer de regering de van vele ziiden geuite bezorgd heid over de financiële toe stand van Indië kan delen, zou zij toch daartegenover willen stellen dat de vooruit zichten op economisch gebied enig optimisme rechtvaardi gen. In dit verband moge worden gewezen op het gun stig verloop van de exportcij fers in de laatste maanden en de daling van de indexcijfers voor de belangrijkste levens behoeften van de bevolking. De eerste officiële begroting van Nederlandsch-Indië zal binnenkort het licht kunnen zien. Zii bestriikt het jaar '47. De door de minister zonder portefeuille in de Eerste Ka mer gegeven schatting van de Inlische schuld ad 2290 mil lioen betrof alleen dat deel van die schuld, dat geacht kan worden een potentiële vordering van de Nederlandse volksgemeenschap op Neder landsch-Indië te vertegenwoor digen. Het actuele schuldcyfer ligt beneden het in de memorie van toelichting genoemde bedrag van drie milliard en wel (per ultimo 1947) op ruim twee milliard. Behoud van de economische band tussen Nederland en In donesië te verzekeren ligt me de besloten in de door de re gering nagestreefde uitwerking van de accoorden van Ling- gadjati en Renville. 7" AU Amerika niel ontdekt was Als in 1492 Columbus Amerika niet zou hebben ontdekt, dan zou wel licht vijfhonderd iaren later Jopie van Dipten uit Delft dit hebben ge daan. Jopie is een knaapje van negen jaar dat herhaaldeiyk zyn ouders in ongerustheid brengt door op avon tuur te gaan. Hrj stapt dan in tram of trein, waar hij de verstekeling uithangt, en ziet dan maar waar hy terecht komt. Zo werd hij al b.v. uit Utrecht en Lei- dén* teruggehaald en steeds heeft hy dan hele verhalen over zyn avonturen. In de afgelopen nacht is Jopie er weer van door gegaan zonder 'n spoor achter te laten, waar hg heen is? Al leen Jopie weet het. (Ingezonden mededeling) EEN FRISSE DRONK AAN TAFEL! Moeder, als U er prijs op stelt, dat Uw huisgenoten Uw kook* kunst extra éér aandoen, zorgt dan dat er De Gruytcrs hier op lafcl staat. Een glas koel schui* mend bier doet de eetlust goed; vanzelf wordt er dan nog eens een keer flink opgeschept! Trouwens de mannen in huis tractecrt U er bij tal van ge legenheden mee. Zorgt dus. dat IJ altijd een paar flesjes in huis hebt. De Gruyter heeft een goede soort licht en donker. Van 9 Juli t/m IS Juli 3 flessen voor nog géén gulden; voor slechts 90 cent! •ia (Ingezonden mededeling) SEDERT 1869 VERMAARD OB DE VOORTREFFELIJKE KWALITEIT ONDERGOED Zilveren Avro recipieerde. Donderdag hield de Avro ter gelegenheid van haar 25- iarig bestaan een receptie, die door honderden en nog eens honderden werd be-« zocht. Het grote Avro-gebouw was in een bloementuin her schapen, terwiil hier en daar prachtige fruitmanden ston den opgesteld- Verschillende autoriteiten kwamen gelukwensen aan bieden. Minder stabiele periode in Nederland Onze parlementaire redac teur seint ons: De uitslag van de verkiezin gen stemt in grote Ignen over een, met wat in parlementaire kringen werd verwacht. De verzwakking van de regerings meerderheid wgst op een ver oordeling van de Indonesische politiek. In kringen van de K.V.P. is men niet ontevreden over de uitslag, terwijl men by de P. v. d. A. enigszins teleurgesteld is. Men is daar van mening dat de doorbraak in betekenis is verminderd. Bij de V.V.D. is men verheugd, bg de A.R. en C.H.U. tevreden, men had hier echter meer verwacht. Wy spraken met enkele Kamerleden en een minister. Deze laatste was van oor deel dat de komende rege ringsperiode minder stabiel zal zyn. De kabinetsformatie zal niet eenvoudig biyken door de grotere invloed van de middenpartyen. Deze par tijen zyn namelijk nodig voor de grondwetswijziging, waar voor een tweederde meerder heid vereist is en ook voor andere wetten, die nog op stapel staand De middenpar tyen wensen vanzelfsprekend Invloed in het nieuwe kabi net. De P. v. d. A. voelt wei nig hiervoor. De kabinets formateur staat voor een lastige taak, n.L een hechte werkbasis te formuleren, waarop een nieuwe regering gebouwd kan worden. De 'verloren gegane stem men zgn vooraamelgk afkom stig van de kleine partijen. Het verlies van de C.P.N. wordt al gemeen met tevredenheid be groet. Maar sterk verdeelde meningen. Kiezers begeren de middenweg. De persstemmen over de ver kiezingsuitslag zijn dit maal buitengewoon beiangwekkend, omdat er vry scherpe conclu sies worden getrokken. Zo wyst de N.R.C. op het verlies, dat C.P.N. en P. v. A. leden en zegt: „Als conclusie uit een en an der is te trekken, dat er wel iswaar van een ruk naar rechts kan worden gesproken, doch dat deze niet aoor het centrum heen naar uiterst rechts is doorgeschoten. De Nederland se kiezers hebben de midden weg willen bewandelen. De regeringspartgen zijn van 81 op 59 zetels teruggegaan. Doch het verlies is ten laste van slechts één van de rege ringspartyen gekomen. Daarom mag niet van een uitgespro ken oordeel tegen het hui dige kabinet worden gewaagd. De winst Is weliswaar hoofd- zakelgk ten goede gekomen aan twee partyen (de V.V.D. en de C.H.U.), die zich vooral over het Indische beleid zeer critisch hebben uitgelaten, doch anderzgds mag niet uit het oog worden verloren, dat deze beide partyen voor de Grondwetswyziging in eerste lezing hebben gestemd en daar mede de beginselen van Llng- gadjati hebben aanvaard. Er is zeker een basis aanwe zig voor het doortrekken van deze lyn, mits een doelbewust, □iet telkenmale door aarzeling onderbroken beleid wordt ge voerd." De (R.K.) Volkskrant vat in een eerste commentaar de to taalindruk als volgt samen: „Het meest verbiedende, in 's lands belang, in het resul taat van de stembus van gis teren is ongetwyfeld de, ove rigens niet verrassende, terug gang van de communisten. „De voornaamste les voor de katholieken uit de verkiezings uitslag ïykt ons duideiyk: voor waarts in de christeiyk-pro- greasleve richting!" De Stem (R.K.) zegt o.m.: „Wat valt de uitslag mee! Dat was dc eerste reactie van 'allen, die we hedennacht bg het bekend worden van het eindresultaat spraken. We moe ten ook eerlgk bekennen, dat we een hard hoofd hebben ge had in deze verkiezingen. Re- geringspartg zgn is altyd een ondankbaar werk, regerings party zijn ih zulk een zorgelij ke tgd is driedubbel ondank baar Het Zeeuws Dagblad zegt o.m. dat de regering aan het kiezerscorps goedkeuring van haar Indiê-beleid vroeg en con stateert: i.Maar het antwoord was in zeer besliste zin, afwyzend. Het volk heeft getoond met deze politiek niet in te stem men en het heeft in elk geval waarborgen geëist, dat de po litiek zoals die de laatste ja ren werd gevoerd, niet zou worden voortgezet." INDISCH COMMENTAAR. De eerste Indische commen taren bevatten de conclusie, dat de Nederlandse kiezers massa tamelgk onbeweeglgk is en dat daarom de geringe verschuivingen toch van bete kenis zyn. Wijziging van het Indonesische beleid wordt nau- weiyks verwacht. Trouw is niet voldaan: De onduidelijke partijen abr V.V.D. en C-H. Unie werden versterkt De typische cen trumpartij, die de K-V-P. is. handhaafde zich- De A.R. Partii, die zich principieel en raidcaal uitsprak, ontving slechts een lichte versterking. Dit maakt de situatie on doorzichtig. De duidelijkheid in de politiek is er niet op vooruitgegaan. Dat betreuren wij. Voorlopig geen MarshalUiulp voor België en Zweden. België en Zweden zullen tijdelijk geen hulp in aan zienlijke. mate volgens het plan-Marshall kunnen ont vangen, doordat de parle menten van deze landen tot nog toe het bilaterale ver drag met de Ver. Staten niet geratificeerd hebben. De ratificatie zou per 3 Ju li geschied moeten ziin- De opschorting der hulpverle ning is inmiddels slechts van theoretisch belang, daar aan geen van beide landen tot nog toe toewijzingen volgens het plan-Marshall ziin ge daan. Massa-emigratie van Britten naar Australië. De Australische minister president, Joseph Chifley, die thans in Groot-Brittannië vertoeft, zal het Britse kabi net een plan voorleggen voor immigratie van vijftien milli oen Britten in Australië- Men verwacht, dat dit plan eon hoofdpunt van bespreking zal vormen op de conferentie van ministers-presidenten van het gemenebest, welke in October te Londen zal worden gehouden- Het plan is opgesteld door de Australische minister van immigratie en voorlichting, Arthur Calwell- Het voorziet in massa-immigratie van Britten, zonodig met gehele industrieën en gemeentelijke organisatie, over een periode van minstens een generatie- Derde zege van Bartali. De tweede etappe door de Pyreneeën van Lourdes naar Toulouse, een der zwaarste tra jecten uit de hele ronde van Frankrgk, braocht de derde ze ge voor Bartali. De gehele wedstrijd was eigenlijk een strijd tussen Bartali en Robic. Robic leverde de fraaiste pres taties van de dag, want op al le drie cols. de Tourmalet, de Aspin en de Peyresourde, was de kleine renner eerste. Bg de afdaling van de laatste col zette Bartali de achtervolging in. In het laatste vlakke stuk wisten zich nog een tiental renners bij de twee vluchtelin gen te voegen,zodat de sprint de beslissing bracht. Bobet be hield de leiding in het alge meen klassement. De uitslagen van de achtste etappe luiden: 1. Bartali (It. A), 261 km in 8 uur 27 min. 25; 2. Lapebie (Fr.); 3. Ockers (België A) 4. Tacca (Int.); 5. Thietard (Pargs); 6. Cottur (Italië A). 14. Kirchen (Ned.-Lux.); 50 62 peloton w.o. Janssen, de Ruyter; 72. Franken; 74. de Hoog. In het ploegenklassement neemt de Ned.-Lux. ploeg de 10de plaats in. Donderdag is het rustdag. C.H.U. verkreeg 11 stemmen. Donderdagmorgen kwamen in de Concertzaal te Middel burg de leden van de Provin ciale Staten in Zeeland bgeen voor de verkiezing van nieuwe leden voor de Eerste Kamer. In totaal werden uitgebracht 41 stemmen, steeds op No. 1 van de candidatenlgsten. Voor de Staatkundig Gere formeerde Party verkreeg A. J. Schot uit Middelburg 4 stemmen. Voor de Antl-Revolution- naire Party: J. A de Wilde uit Den Haag, 6 stemmen. Voor de Christelgk Histori sche Unie: J. Leyers uit Ka- merik, 11 stemmen. Voor de Katholieke Volks- partg: A. C. de Bruyn uit St. Maartensdgk, 9 stemmen Voor de Volkspartg voor V. en D.E.H. 's acob uit Utrecht 1 stem. Voor de Party v. d. Arbeid: E. Brongersma uit Heemste de 10 sternen. Op de C.P.N. werden geen stemmen uitgebracht. Mosselen brachten 6 millioen deviezen op. In het seizoen 1947-'48 be droeg de afzet van mosselen door het Aan- en Verkoop kantoor van mosselen te Bergen op Zoom 62-100-000 kg. Door deze grote afzet kan de uitkering uit het kwekers fonds 45 cent bedragen in plaats van 40 cent. Aan deviezen hebben deze mosselen dus ongeveer 5 a 6 millioen gulden opgebracht, waarschijnlijk meer, daar ook de conservenindustrie geëx porteerd heeft Proefvaart zonder Pers. Canada vraagl meer Nederlandse boeren. Dana H. Porer, minister voor de Planning in Ontario (Canada), zal spoedig een be zoek aan Nederland brengen om regeling te treffen voor uitgebreider emigratie van Nederlandse boeren naar Ca nada. Later zal hy met En gelse industriëlen besprekingen voeren over het overbrengen van industrieën naar Ontario. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Benoemd tot hulpprediker te Middelburg J. A. van Duyne, cand. te Scheveningen. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Aagtekerke J. van Dijk, cand. te Rotterdam: r te Axel F. Mallan, cand. te Aalst meespelen. Rotterdam. 1 Donderdag maakte de her stelde ferryboot der Provinci ale Stoombootdiensten haar officiële proefvaart, met tal van genodigden aan boord. Vertegenwoordigers der Zeeuwse dagbladen werden bij deze voor onze provincie belangrijke gebeurtenis ech ter ongewenst geacht- Op 'n verzoek onzerzijds om de proeftocht te mogen mede maken, werd door de direc teur der Prov- Stoomboot diensten afwijzend beschikt onder verwijzing naar een door Gedeputeerde Staten ge nomen desbetreffend besluit- Op onze vraag of de direc teur er bezwaar tegen had, dat wii pogingen zouden aan wenden om dit besluit gewij zigd te krijgen, luidde het antwoord bevestigend- Wij betreuren het onze lezers ditmaal met onze berichtgeving over alles wat in onze provincie van beteke nis is in de steek te moeten laten- FEIJENOOlft) VOETBAL VOOR SLUIS Ter ^gelegenheid van het 40 jarig bestaan van Fege- noord zal* Zaterdagavond een voetbalwedstrijd worden ge speeld in het Feijenoordstadïon te Rotterdam tussen Feije- noord en een Vlaams elftal. De opbrengst van deze voet balwedstrijd zal gedeeltelijk ten goede komen aan de ge meente Sluis in Zeeuwsch- Vlaanderen. In het Vlaamse elftal zullen o.a. Paverick van Antwerpen en Debuck uit Donderdagmiddag omstreeks 3 uur kwam ter hoogte van de Margarethapolder naby Ter- neuzen door de plotseling opste kende hevige storm, het 332 ton metende motorschip „Gu- ro", schipper K. J. van Veen, in dusdanige moeilgkheden, dat het binnen korte tijd vol wa ter liep en zonk. De zeven opvarenden, onder wie drie vrouwen en twee kin deren, konden door de sleep boot „En Avant 15" van de maatschappy „Muller" te Ter- neuzen, worden gered en te Temeuzen aan wal gezet. De „Guro" was geladen met zand en op weg van Beuningen naar Gent. 's Avonds omstreeks 6 uur is het 1000 ton metende Bel gische sleepschip „Eliza Hele na", uit Antwerpen, op de Wester-Schelde bg Hansweert gezonken. Tengevolge van het stormachtige weer is het diep liggende schip vol buiswater gelopen. De „Eliza Helena" werd sa men met de „Thilla 5" gesleept door de sleepboot „Fiat Olympus". De sleep was op weg van Antwerpen naar Duitsland met een lading erts. Er waren 5 personen aan Doord, te weten de schipper met zgn vrouw en kind en de knecht met zgn vrouw. Alle opvaren den zgn aan boord van de „Thilla 5" gebracht. De sleep boot „Fiat Olympus" Is met de „Thilla 5" te Hansweert bin nengelopen. Bakkersvakwedstrijden te Goes. In de zaal Krijger te Goes werd Donderdag, uitgaande van de Zeeuwse Bakkersbond, een vakwedstrijd voor cursis ten en oud-cursisten georgani seerd. De voornaamste uitslagen luiden: Kampioensprys (wisselbe ker): W. M. van Wyngen, El lewoutsdgk. Klasse I (waterpanbrood) le pr. J. A. Burger, Kapelle; 2e pr.: M. J. Huissoon, Yer- seke; 3e pr. P. J. Filius, Yer- seke. Klasse 2: Kleine luxe brood jes: le .pr.i M. W. van Wijn gen, Ellewoutsdgk; 3e pr.: P. W. v. d. Broelce, Vrouwenpol der en H. P. M. v. d. Hemel, Sas van Gent. Klasse 3: Beschuit: le pr.; A. Oostdgk, Stavenlsse; 3e pr.: J. G. Rotte, Oosterland en P. J. Filius, Yerseke. Klasse 5: Boterkoekjes: 2e >r.: P. J. Roelse, Vlissingen; le pr.: W. Abrahamse, Middel burg. Klasse 6: Botercake: 2e pr.: W. M. Wgngen, Ellewoutsdgk; 3e pr.: J. Eversdgk, Kapelle. Klasse 7: Crèmetaarten: le ir.: A. v. d. Linde. Temeuzen; ie pr.: F. v. d. Linde, Goes; e pr.: A. v. d. Linde, Vlis singen Klasse-8: Banket ter opluis tering: 2e pr.: P. Bouwman, Krabbendijke; 3e pr.: M. C. Deurwaarder, O.- en W.-Sou- burg en F. A. Helmich, Vlis singen. Gebak: Buiten mededinging: 2e pr.: J. Remegnse, Kapelle. Brandweerwedslrijden in Bergen op Zoom. Vijftien brandweerploegen uit Brabant, Zeeland en Lim burg zullen elkaar Zaterdag a-s. op het St. Catharinaplein te Bergen op Zoom bekam pen, om drie plaatsen voor de landelijke wedstrijden in Bussum. Voor deze wedsrii- den, welke de gehele dag zul len duren, ziin zowel door de brandweer als door V-V-V. Bergen op Zoom plaquettes beschikbaar gesteld. De prijs uitreiking zal geschieden in det Markiezenzaal van het Stadhuis. Uit Zeeland doen de ploegen Kats. Sluiskil en Koudekerke mede. Het Vrije Volk: De Partij van de Arbeid heeft verlies geleden, on danks de terugkeer van vele duizenden arbeiders. Dit ver lies is te zoeken in de mid dengroepen. Daar heeft de kortzichtigheid gezegevierd, die niet verder kon zien dan de zorgen van het ogenblik- Harde wind en hoog water vernielden houten strandtenten. Ravage op strand te Zoutelande. Door de harde wind en de buitengewone hoge water stand is Donderdag grote schade veroorzaakt aan de houten tenten, die gedurende het badseizoen op de Zeeuw se stranden worden geplaatst. Te Zoutelande zyn onge veer 60 van deze tentjes ver nield of beschadigd. Voor de eigenaars betekent dit een zeer grote schadepost. Gere kend naar de huidige pryzen komt een dergelyk houten tentje op ongeveer 250. De verhuur ls meestal een be- langryke bron van Inkomsten edurende het badseizoen. 'a Middags omstreeks één uur, toen de vloed kwam op zetten, begon men reeds met het vastbinden van de hok jes. Het bleek echter al spoe dig dat er geen houden aan was. By paalhoofd 4 te Zou telande bevindt zich een gat, dat daar ontstaan is tydens de oorlog. Hierdoor is de étroom enigszins anders ge richt dan vroeger. Nu het water met springty zo hoog kwam. werkten de stroom en all© factoren samen om de Zouteland9e badoutillage bin nen enkele uren te vernie len. De tenten sloegen kapot tegen de paalhoofden. Met man en macht werd gewerkt om te redden wat nog te redden was. De geredde over blijfselen werden op vracht wagens geladen en naar een open terrein gebracht. De eerste indruk was dat er niet veel meer dan brandhout was overgebleven. Al spoedig kwamen vele badgasten aan zetten, om te zien wat nog van hun inventaris opgevist kon worden, die zich in de tenten bevond. De stukken van de hokjes spoelden later tot in Koudekerke en Vlis singen op het strand. DOMBURG. In Domburg was de scha de niet zo groot Zji bleef daar beperkt tot net Wester- strand. Ook hier werkten -vele mensen mede om de schade tot het uiterste te beperken. De mannen moes ten dikwijls tot aan hun middel door het water wa den. Men kon zich hier niet herinneren een dergelyke hoge waterstand sinds 1922 mee- femaakt te hebben. In Kou- ekerke bleef de schade eveneens beperkt Het laat zich aanzien dat de verniel de gebouwtjes dit seizoen i niet meer kunnen worden i hersteld. Een grote schade post voor de Zeeuws© plaatsen! eeuwse nlppari Benoemd tot adjunct-com mies ter secretarie te Texel, de heer K. C. Kaan, ambte naar ter secretarie te Ame- muiden. Te Delft slaagde voor ci- viel-ingenieur de heer W. de Beyi te Vlissingen. De ploeg Souburg tf van het Rode Kruis zal deelnemen aan de landelglte wedstrijd voor Rode Kruisploegen, die te Lunteren zal worden ge houden. Middelburg Tentoonstelling aquariumvereniging. In Mercurius te Middelburg, dat daartoe een metamorphose heeft ondergaan, houdt de jon ge aquariumvereniging „Bar. ber Conchonius" haar eerste clubtentoonstelling. Het debuut is alleszins ge slaagd; de talrgke inzendingen staan op bgzonder hoog peil, hetgeen ook blijkt uit de uit slag van de aan de expositie verbonden wedstrijd. Om de af wisseling te vergroten zijn ver schillende afdelingen bgeenge- bracht, bgv. bakken met tro. pische vissen, koud water- en zeewaterexemplaren en ook jong broed. Men zou urenlang kunnen ltgken naar die vele sierlgke vissen, waarvan voor al de tropische vertegenwoor digers van een uitzonderlijke schoonheid zgn. Het meest interessant is een groot aquarium dat een zeer leerzaam beeld geeft van 't le ven op de bodem der zee. Alleen reeds om deze bak verdient de tentoonstelling, die vooral de aandacht van de jeugd trekt, druk bezoek. Op de uitslag van de wed strijd komen we nader terug. AANBESTEDING. Namens d* Herverkavelings commissie werd Donderdag te Middelburg aanbesteed het bestek P 6, het opzuigen en op persen van 200.000 m3 zand op een terrein bh Veere. Er wa ren drie inschrijvingen: Van Hattum Blankevoort, Bever- wgk 243.400; Fa. J. D. Jan- se, Colgnsplaat 286.000; N.V. Zandtransportmij. Den Bosch, j 342.000,—. Vlissingen E.HJJ.O.-EXAMENS. Voor de afdeling Vlissingen I perziken 1*037, alles per *tuk. van de Ned. Ver. E.H.B.O. Aardappelen: Grote 7—9, Marktberichten. VEILING WALCHEREN. 7 Juli 1948. Groenten: Andgvie 416; Doperwten (stam) 3454; Postelein 530; Rabarber 14 26; Uien 1626; Tuinbonen 1929; Dubbele princessen 83 —108; Saxa's 97—127; Rode kool 720; Savoye kool 21 33; Spitskool 2026, alles per kg.; Bloemkool I 18—61, id. TL 12—28, id. HI 4—12; Platglas- komk; IA 911, id. 611, id. 712, id. III 49; Natuursla I 2—5, id. II 2—3, alles per stuk. Kroten 38; Peen 10 18, beiden per bos. Fruit: Aardbeien 134139, Rode bessen (Prolifix) 3961, Druiven (Frankenthaler) 150- 191; Witte bessen 4952; Kruisbessen 3250; Frambo zen 118134; Tomaten kas 5172; Kersen (zoete morel len) 3541, ld. Wilhelminakers 66—76, alles per kg.; Meloen (ananas) 8284; ld. (net) 51 Kaspruimen 518; Kas- werd Woensdag 7 Juli door dokter van Gelderen uit Mid delburg, het examen afgeno men voor het eenheidsdiploma E.H.B.O. Alle candidaten slaagden, t.w. de dames: C. J. Hanse, M. Klik—de Bel, A. M. H. Vis, M. J. W. van den Berge, A. J. van der Giessen, B. R. C. M. van der Lee, N. Meulmeester, I. de Pree, M. Stroo en de heren: F. H. Visser, A. Asscheman, P. Melis en A. Ventevogel. De afgelopen cursus stond onder leiding van dokter R. Grippeling. Veere DE UITSLAG DER VERKIEZINGEN Bg de uitslag der stemming in de gemeente Veere hebben wij vermeld dat op de A.R. 313 stemmen waren uitge bracht, dit is echter onjuist, het aantal stemmen dat in Veere op de A R. is uitge bracht bedroeg 213. O.- en W.-Souburg STRAATPREDIKING. De evangelisatiecommis- sie van de Geref. kerk te Souburg zal naast lectuurver- spreiding, samenkomsten en huisbezoek, ook de straatpre- diking ter hand nemen. De eerste straatprediking zal Za terdagmiddag op het Oranje- plein worden gehouden. De plaatselijke predikant, ds- J- v. d- Berg. zal spreken, ter- bad- wijl het Ev. Zangkoor mede- 1 werking zal verlenen. Drielingen 67, Eigenheimers 8Kriel 46, a-les per kg. MIDDELBURG., Vrydag: Bogardzaal: Aqua- riumtentoonstelling, 922; Molenwater: Concert Mid delburgs Muziekcorps, 8- 10; Electro: De beste ja ren van ons leven en Par- tisanen, 7Schouwburg: De indringer, 8. Zaterdag: Bogardzaal: Ope ning Nat. Koopvaardgten- toonstelling; Schuttershof: dansen, 8—12; C.J.M.V Diabeto-film, 3; 'biosco pen: Zie Vrydag. Zondag: Schuttershof: dansen 8—12; Electro: De beste jaren van ons leven, (ge- Erol.) 1.30, 7; Schouw- urg: De indringer, 2.30 en 8; Bogardzaal: Koop- vaardytentoonstelling. VLISSINGEN. Vrydag: Alhambra: De beste jaren van ons leven, 7.30. Luxor: Het spel is uit, 7, 9. Zaterdag: Alhambra: De beste jaren van ons leven, 3 en 7.30. Luxor: Het spel is uit, 7,9. Concertgebouw: Zeevaart school, 8. Zondag: Alhambra: Zie Zater dag. Luxor: Het spel is uit, 3, 7 en 9.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2