PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Oud en Tilanus zijn tevreden EERSTE KAMER ONGEWIJZIGD Gevechten in Palestina opnieuw begonnen D£ BILT Geen Zeeuw in de nieuwe Senaat Belegerden in Berlijn krijgen het moeilijk 191e Jaargang - No. 159 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en A'"~ P Christelijke feestdagen. Vrijdag 9 Juli 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 30 ct. per week; 3,75 per kwartaal; franco, per post 1 4.— per kwartaal. Losse nummers 10 cent. ADVERTENTIEPRIJS12 ct per bfhfivs~opAlgemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN gj£ Bureaux te VlissingenVlamingstr. 16-18-20 (tijd.) teL10en51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 53. tel 2475 (b.g.g. 2228) - Oo6tburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - TerneuzenBrouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr C 160, teL 28 ZEELAND EN DE VERKIEZINGEN. Zoals steeds onderscheidt zich ook dit maal de verkie zingsuitslag in Zeeland weer sterk van Ie landelijke en zelfs van die der andere kieskringen. Zeeland is een gewest, waar de bevolking anders is samen- eesteld dan in de overige pro vincies en bij iedere verkiezing biHkt dit opnieuw. De K.V.P. bijvoorbeeld boek te landelijk een winst van 0 23 van het totale stemmen- ir, Zeeland was ver liep het niet minder dan 1.5 van het totaal! Het is moeilijk 0m na te gaan, waar deze stemmen gebleven zijn. Wel mag' de vraag gesteld worden, of de achteruitgang verband houdt met het ontbreken van Zeeuwse candidaten die kans hadden op een Kamerzetel bij deze partij'. De Partij van de Arbeid heeft in Zeeland niet te klagen gehad. Alleen in Zeeland en 's-Gravenhage immers liep het totaal aantal stemmen niet achteruit, in alle andere kies kringen wel. In Zeeland be droeg het verliespercentage op het totaal aantal stemmen slechts 0,2 landelijk was het 2,70! In Zeeland verspeelde de P. v. d. A. minder dan waar ook in Nederland. Merkwaardig is wel, dat de A.R. in Zeeland minder winst boekten dan elders. In Zeeland 0,2 landelijk 0,31 En even opvallend is dat de Com munisten in Zeeland een aan zienlijk geringer verlies leden, dan elders. Landelijk duikelde de C.P.N .omlaag van 10,57 tot 7,74 van het stemmen- cijfer. In Zeeland verspeelde zij slechts 1,1%! Men moet na tuurlijk hierbij wel in aanmer king nemen, dat de aanhang der C.P.N. in Zeeland gering is en ook het verlies dus klein. Maar het feit op zichzelf be wijst toch wel, dat de Zeeuwse communisten hardnekkige com munisten zijn. Ook met de C.H.U. is het verschil opvallend. Landelijk hier een winst van 1,35 in Zeeland daarentegen een ver lies van 0,5%! Stemmen, die elders aan de C.H.U. ten goede zijn gekomen, verhuisden in Zeeland naar de kleine partij en en de V.V.D., die hier een vrij sterke winst behaalden. Weliswaar was ook de winst van de V.V.D. in Zeeland klei ner, dan in de rest van het land, (3,53 landelijk, 0,8 in Zeeland) maar do Midden standspartij kwam in Zeeland weer veel beter uit de bus dan landelijk (l!7 in Zeeland en 0,83 in Nederland). Bovendien is wellicht het zich handhaven van de P. v. a. A ten koste van de C.H.U. ge gaan. Rest ten slotte de opmer king, dat de uitslagen in Zee land in nog sterkere mate af wijken van de peilingen der publieke, opinie, dan in de rest van het land. Trouwens, de opinie-peiling was er dit maal, vrij belangrijk naast! Zo be haalde de K.V.P. twee zetels meer, de P. v. d. A. 2 zetels meer, de A.R. één zetel meer, de C.H. twee zetels minder, dan de opiniepeiling voorspel de. Niet deze feiten echter zijn voor Zeeland het belangrijkst. Het belangrijkste is, dat Zee land nog slechts één Tweede Kamerlid heeft over gehouden. Zeeland heeft spreekbuizen no dig in ons parlement, méér dan welke andere provincie. He laas, Zeeland moet het met minder doen Te zwaarder weegt dit ver lies, omdat ook de Zeeuwse zetel in de Eerste Kamer ver loren is gegaan. De heer Hom mes is niet herkozenVoor Zeeland dus wel een triest re sultaat! Engelse ambassadeur reikte onderscheidingen uit. De Britse ambassadeur, Sir Philip Nichols, heeft in de Rid derzaal namens de Engelse regering onderscheidingen uit gereikt aan ruim 200 Neder landers voor de vele diensten, die zij in de oorlogsjaren, in het bijzonder met betrekking tot het verzetswerk, hebben verricht. pe plechtigheid werd door vele genodigden en familiele den van de te onderscheiden personen bijgewoond. Terwijl de koninklijke mili taire kapel muziek ten gehore bracht, betraden achtereenvol gens de ruim 200 Nederlanders telkens het podium, om uit de handen van de Britse ambassa deur de onderscheiding te ont vangen. Tot de velen, die onder scheiden werden, bevond zich ook de Nederlandse schrijver A- den Doolaard. Het aantal aangegeven radiotoestellen in Nederland bedroeg op 1 Juli jl. 1.043.927 tegen 1.027.506 on 1 Juni. Op 1 Juni waren er 495-779 aangeslotenen op het riiksra- diodistributienet tegen 495.431 o» 1 Mei. Provinciale Stalen kwamen gisteren bijeen Gisteren kwamen de Provinciale Staten van de elf Ne_ derlandse provincies bijeen voor het kiezen van de Eerste Kamer der Staten Generaal. Gelijk bekend, zijn de provin cies hiertoe ingedeeld in vier groepen. Het resultaat van deze verkiezingen was, dat de Eerste Kamer als volgt wordt samengesteld: Hieronder volgt het over zicht van de oude en nieuwe Eerste Kamer. Totaal-aantal zetels Partijen K.V.P. P.v.d.A. A.-R. C.H.U. C.P.N. V.V.D. oud 17 14 7 5 4 3 nieuw 17 14 7 5 4 3 GROEP I. In de eerste groep (Noord Brabant, Zeeland, Utrecht, Limburg) werden in totaal uitgebracht 187 stemmen met een stemwaarde van 25306 waarvan op: S G.P. 368 st.; A.R. 1614 St.; C'H. 1786; K.V. P 16939; VVD. 60 st.; C.P.N. 733; P. v.d. A. 3806. De kiesdeler in deze groep is 1946. Toegewezen zijn de volgende aantallen zetels; AR. 1; C H. U. 1; K.V.P. 9; P'. v.d.A.2. Gekozen werden in deze groep: A.R. J. A. de Wilde, 's Graverihage; C. H. J. Reyers, Kamerik; K.V.P.: F. G. C. J. M. Teulings, Vught, H. J. van Velfchoven, 's Her togenbosch, P. A, Kerstens, 's Gravenhage, A. M. C. J Steinktlhler, Eindhoven, H| M. van Lieshout, Eind hoven, A. C. de Bruijn, Maar tensdijk, G. A. M. J Ruys de Beerenbrouck, Holthem-Born, B. M. Berger, Venlo, L. F H. Regout, Meersen; P. v.d! A.: E. Brongersma, Heemste de, J. J. Kramer, Bussum. GROEP n In de Prov. Staten van Gel derland, Overijssel, Groningen en Drente (groep II) werden in totaal uitgebracht 185 stem men, met een stemwaarde van 22715, waarvan op. K V.P 5164 st.; S.G.P. 133; C.H. 3411; V.V.D 1856; C.P N. 1853; A R. 3*437P v.d! A. 6861. -N De kiesdeler in deze groep is 1447. Toegewezen zijn de volgende aantallen zetels: K.V P. 3; CH. 2; V.V.D. 1; C.P.N. 1; A.R. 2; P. v.d.A. 4 Gekozen werden in deze groep K-V.P-: J. R. M. van den Brink. Laren (N-- Hö; H. J. M. Verheij, Didam; H. C- Niikamp, Enschedé- C. H-: G. Kolf, Gelder- malsen; G. Vixeboxe, Alme lo- V.V.D.: R. Zegering Had- ders, Emmen. C-P.N.: J. P. Schalker, Amsterdam- A--R.; W. Rip, Voorburg; A. W. Biewenga, Garsthuizen- P-v-d-A-: R. Kranenburg, Leiden; J. A. Jonkman, 's- Gravenhage: J. Cramer. As sen: H. Oosterhuis, Amster dam. GROEP in. In de Provinciale Staten van de provincies Noord- Holland en Friesland (groep III) werden in totaal uitge bracht 122 stemmen met een stemwaarde van 20390 waar van op: V.V.D. 1282 stemmen; P.v.d.A. 6478 st-: C-P-N. 4066 st.; C. H. 1099 st.; A.-R. 3292 st.; K.V.P. 3573 st- De kiesdeler bedroeg in deze groep 1699. De zetelverdeling is als volgt: V.V.D. 1; P.v.d.A. 4; C.P.N. 2; C.H. 1; A.-R. 2; K-V. P. 2. Gekozen zijn in deze groep ni: V.V.D.: D. U- Stikker, Amsterdam. P.v.d.A.: P Lieftinck, Rot terdam; C- Woudenberg. Am sterdam: M. Tjeenk Willink, 's-Gravenhage: G. J- van Heu- Eén man en 110 vrouwen. De beheersraad der V,N. heeft met 9 tegen 0 stemmen en een onthouding (S.U.) ge dwongen - en kinderhuwelijken veroordeeld en deze onder de aandacht gebracht van de mis sies, die het volgend jaar naar Brits Kameroen gaan. De Rooms-Katholieke vrou wenorganisatie had onder de aandacht van de Beheersraad gebracht, dat de „Fon van Bikon", een stamhoofd in Brits Kameroen, 110 vrouwen heeft. Het stamhoofd maakt aanspraak op alle eerstgebo ren dochters en vrouwelijke tweelingen van de stam. Tsarapkin (S.U,) maakte bezwaar tegen een clausule in de resolutie, „die aan zende lingen invloed geeft op kwes tie van opvoeding en vooruit gang". f ven Goedhart, Nieuwer Am- stel. C-P-N.: J. Brandenburg. Amsterdam; J- van Santen, Amsterdam. C. H-: R. Pollema, Leeuwar den. A.-R-: H- Algra, Leeuwar den; R. H- Woltjer, Amster dam. K.V.P.: G. C. J. D. Krop man. Amsterdam: E. H. A- Kraayvanger, Rotterdam GROEP IV. In de Provinciale Staten van Zuid-Holland (Groep IV) wer den in totaal uitgebracht 80 stemmen met een stemwaarae van 21.120, waarvan op: K.V.P. 4752 st.; P.v.d.A. 3168 st.; C.P.N. 2112 st.; S.G.P. 792 st.; V.V.D. 1848 st.; A.R. 3168 st.; P.v.d.A. 3432; C.H. 1848 st. De kiesdeler in deze groep bedroeg 1760. De zetelverdeling is als volgt: K.V.P. 3; P.v.d.A. 4; C.P.N. 1; V.V.D. 1; A.R. 2; C.H. 1. Gekozen zijn in deze groep: K.V.P.J. A. J. Barge, Leiden; H. F. M. van Voorst tot Voorst, 's-Gravenhage; P. J. Witteman, Overveen. P.v.d.A.: J. in 't Veld, 's-Gra- venhage; N. A. Donkersloot, Amsterdam; J. v. d. Kieft, Bus sum; J. L. Hoogland, St. Anna Parochie. C.P.N.: A. D. Schoonenberg, Amsterdam. V.V.D.: A. N. Molenaar, Wassenaar. A.R.: A. Anema, Haarlem; J .Schipper, Utrecht. C.H.: J. de Zwaan, Leiden. Geen maximumprijs voor consumptie aardappelen. De met consumptieaardap pelen bebouwde oppervlakte in ons land is dit jaar groter dan in de afgelopen jaren het geval is geweest. De vermoedelijke op brengst wettigt de verwach ting van een ruim aanbod en zal rijkelijk voldoende ziin om de gehele behoefte aan consumptieaardappelen te dekken. In verband hierme de heeft de minister van landbouw, visserii en voed selvoorziening besloten voor deze aardappelen van de ko mende oogst geen maximum prijs vast te stellen- Vandaag viert de C-H-U. haar 40-jarig bestaan; viert Argentinië onaf- hankeliiksdag (1816); herdenkt China de eedsafleging van het hationalistische leger. Levenslang voor verrader. Het Bijzonder gerechtshof te Utrecht deed Donderdag morgen uitspraak tegen de 27-jarige Amsterdamse verte genwoordiger J. F. H. K-, tij dens de bezetting medewer ker van het z-g- „Judenrefe- rat" van de S- D. té Den Haag- Hii werd veroordeeld tot levenslange gevangenis straf door te brengen in een rijkswerkinrichting- K- speelde een groot aan tal Joodse landgenoten in handen van de Duitsers. De procureur-fiscaal had de doodstraf geëist. Missie der Ver. Naties wordt vandaag geëvacueerd. De vlenveekse gevechtspauze in Palestina JLs geëindigd. De Arabieren weigerden toe te stemmen in een verlenging van het bestand en hebben vanochtend te zeven uur de strijd her vat. Donderdag werd vanuit het hoofdkwartier van Bema- dotte medegedeeld, dat de gehele missie der Ver. Naties van daag uit Palestina zal worden teruggetrokken. De bemidde laar der V.N. heeft het dus voorlopig opgegeven. De Joden hebben opnieuw een dringend beroep gedaan op de Veilig heidsraad handelend op te treden, maar verklaarden tegcly- kertjjd vastbesloten te zjjn hun staat krachtig te verdedigen. f,Nu het onmogelijk blijkt de twee partijen er toe te bewe gen de vijandelijkheden niet te hervatten, zal ik mij concen treren op het tot stand bren gen van een bestand in Jeru zalem en van uiteindelijke de- militarisatie van deze stad", Drastische beperkingen van het stroomverbruik De „belegering" van West-Berlin is Donderdagavond voltooid door strenge electriciteitsbeperkingen, welke 98% der industrie dreigen te doen sluiten. Een functionaris van het Amerikaanse militaire bestuur voorspelde, dat waar schijnlijk voor het week-elnde het gasverbruik met 50 verminderd zal zyn tengevolge van de drastische electrici- teitsbeperking van vandaag. Na twee weken blokkade hebben de Britse, Amerikaanse en Franse commandanten van Berlijn dus moeten besluiten tot krachtige maatregelen ter beperking van het stroomver bruik.. De hoeveelheid kolen, die voor de centrales in West- Berlijn beschikbaar is, is met een derde verminderd. Op een groot aantal lijnen van tram en ondergrondse wordt' niet-; meer gereden, 's Avonds na zes uur staat het gehele ver keer stil. Ten behoeve van in dustrie-arbeiders zal worden getracht busdiensten in te leg gen. Het verbruik der straat verlichting is opnieuw met 75 verminderd. De beperkin gen betreffen ook de diensten van het stadsbestuur en de ziekenhuizen, die evenals an dere instellingen van vitaal be lang van generatoren zullen worden voorzien. Een groot aantal industrieën zal moeten worden stopgezet en in ver band daarmede is er een werk lozensteunregeling ingevoerd. De ruim 100.000 arbeiders, die werkloos zullen worden, zullen 50 tot 60 van hun loon ont vangen. het ligt in de bedoe ling hen bij het puinruimen te werk te stellen. Bij het aankondigen van de ze beperkingen heeft de Ame rikaanse commandant Howley gezegd, dat zij noodzakelijk zijn, daar het voedseltransport het meest dringend is. Vrijheid en democratie zijn steeds slechts gekocht met lijden, zo zeide Howley. FRANSE GEZINNEN UIT BERLIJN. De Franse autoriteiten in Berlijn zijn begonnen de gezin nen van alle Franse beamb ten, die geen permanente dienst in de stad hebben, te evacueren en hebben er op aangedrongn, dat de gezinnen van de andere beambten zo mogelijk thans hun verlof In Frankrijk zullen gaan opne men. Deze maatregelen worden niet uitgelegd als een teken van minder vastbeslotenheid om in Berlijn te blijven doch als bedoeld het aantal perso nen, dat bevoorraad moet wor den, zo klein mogelijk te ma ken, zodat deze groep van ach terblijvers een lang „beleg" zal kunnen doorstaan. POLITIEKE LEIDERS SPRAKEN Van der Goes verwacht voortduren van de bestaande regerings-coalitie Het A.N.P Jieeft Woensdagnacht, aanstonds na het be kend worden van de uitslag der Tweede Kamer-verkiezin gen zich telefonisch in verbinding gesteld met de leiders der politieke partyen, welke zetels in de nieuwe Tweede Kamer zullen bezetten. Ondanks het nachtelyk uur waren zy aanstonds bereid hun oordeel in een kort onderhoud te formuleren. By dit telefonisch interview zyn aan allen de volgende vragen voorgelegd: 1. Bent u tevreden en is aan uw verwachting v&ldaan? 2. Zyn er byzondere verschuivingen, die uw a-jmdacht trek ken? 3. Wat is mvs inziens de algemene tendenz van de cyfers? 4. Geven zij al aanleiding tot een opmerking over de kabinets-f ormatie DE K V.P. Aangezien nrof. Romme als fractievoorzitter der K-V-P- in de Tweede Kamer in de loop van de ochtend nog niet bereikbaar bleek, heeft het A.N.P. ten vervolge op de weergegeven meningen der andere fractieleiders, zich tot de voorzitter der K.VP., de heer W. J. Andriessen, ge wend- Deze antwoordde te vreden te ziin met de uitslag in die zin, dat hii de moge lijkheid van 'n 33e zetel voor de K.V.P. niet had uitgescha keld. De algemene situatie overziende moet men conclu deren, aldus de heer Andries sen, dat het Nederlandse volk het regeringsbeleid in 't al gemeen heeft onderschreven, te meer daar het drieman schap Welter-Gerbrandy- Feuilletau de Bruyn niet heeft nagelaten te wiizen op het funeste van die politiek. Bijzondere verschuivingen hebben zich bil de katholie ken niet voorgedaan. Over de toekomstige kabi netsformatie wilde de heer Andriessen zich niet uitlaten. DE P. v. d. A. De fractie-leider van de Par tij van de Arbeid, jhr. mr. M. van der Goes van Naters zeide in zoverre tevreden te zijn, dat de communisten werkelyk ach teruitgedrongen zijn. Aange zien de Party van de Arbeid in het offensief tegen het com munisme is geweest, aldus jhr. van der Goes, moest zy tegen rechts in het defensief zyn., Wy hopen een volgende keer terug te winnen, wat wij thans aan rechts verloren, zo zeide hij, indien wy dan in het offen sief naar rechts zyn. De Chr. Historische Unie heeft in de oppositie blykbaar nu weer opgehaald wat deze partij, toen zy regeringspartij was, achteruit boerde, evenals de V.V.D. Oppositie is gemak kelijker dan regeren. De regeringscoalitie is iets terug gelopen, maar nog sterker dan enige vroegere coalitie uit de Nederlandse parlementaire historie. Het oordeel van de kiezers is zeer zeker niet, dat het roer om moet. De tendens van de cyfers vertoont inderdaad een ver schuiving naar rechts, d.w.z. ook naar de Party van de Ar beid, die twee zetels van de communisten won, doch nog meer naar rechts moest door geven door opgemelde oorza ken. De heer van der Goes zeide dat de uitspraak van de kie zers duidelijk wyst op het vor men van een regering, die een uitgesproken progressieve po litiek moet blyven voeren, by- voorbeeld ten aanzien van maatregelen van gelelde eco nomie en van de Indonesië-po- litiek. DE A.R.-PARTIJ. Op de vraag of hy tevreden was met de uitslag en of aan zijn verwachting is voldaan verklaarde de heer J. Schouten, voorzitter der A.R.-fractie «ih de Tweede Kamer het volgen de: „Laat ik dit zeggen: op zichzelf ben Ik tevreden met de uitslag, al heb ik een klei ne hoop gehad, op een veer tiende zetel. Ik heb steeds bij mezelf gezegd „als we dertien zetels handhaven is het goed en misschien krijgen we er een veertiende bij". Als algemene opmerking maakte de heer Schouten deze, dat uit de uitspraak d»r kie zers blijkt, dat er velen zijn, die ernstig bezwaar hebben te gen het regeringsbeleid ten aanzien van Indië. De algemene tendens van de cijfers is naar 's heren Schou ten oordeel deze, dat er een zekere verschuiving heeft plaats gevonden van links naar rechts. DE C.P.N. De heer Gerben Wagenaar, fractie-voorzitter van de C.P. N., was niet tevreden over de verkiezingsuitslag. Hoewel, naar hij zegt, de anti-communistische cam pagne niet geleid heeft tot aanzienlyko verschuiving naar rechts, ziet hy in deze uitslag een verzwakking van links, van de arbeidersklas se. Verzwakking van links, aldus de lieer Wagenaar, be tekent verslechtering voor de arbeider. Ten aanzien van de kabi netsformatie is volgens hem nog niets te zeggen. DE C.H.U. De heer H. W. Tilanus, frac tieleider van de Christelijk Historische Unie, zeide voor zijn groep zeer tevreden en voldaan te zijn. Zyn aandacht is gevallen op de algehele ver- In een Amsterdams stemlokaal. schuiving naar rechts met ver lies voor Communisten en Par ty van de Arbeid en winst voor V.V.D., C.H. en Weiter. De tendens van de cyfers in zijns inziens een uiting van ontevre denheid bij sommigen over het tot nu toe gevoerde beleid. Met liet oog op de kabi netsformatie gaan de wensen van de heer Tilanus, zoals voor 1946, uit naar een ka binet in breder verband. V.V.D. Mr. P. J. Oud, lijstaanvoer der van de volksparty voor vrijheid en democratie is best tevreden over de uitslag en zeide deze prachtige vooruit gang voor zijn partij dan ook min of meer te hebben ver wacht. Ten aanzien van de verschuivingen zeide hy, dat in het algemeen van een door gang naar rechts gesproken kan worden. De oude vryzinnig-demo- craten hebben de oude lei ding weer gevolgd. De alge mene tendens van de cyfers is, aldus mr. Oud, dat het gevoerde Indië-beleid mede oorzaak is van de verschui ving naar rechts. Ten aanzien van de kabi netsformatie zeide mr. Oud, dat naar een zodanig beleid ge streefd moet worden, dat een meerderheid voor de grond wetsherziening in tweede le zing zal kunnen worden ge vonden. Bij de formatie zal re kening moeten worden gehou den met de inzichten van V.V. D. en C.H. „Meer wil ik er nog niet over zeggen", aldus mr. Oud, „ik moet eerst nog eens rustig denken". STAATK. GEREF. PARTIJ. Toen we ds. Zandt ,de voor zitter van de fractie der Staat kundig Gereformeerden in de Tweede Kamer vroegen of hy tevreden was met de uitslag, verklaarde hij, dat er voor hem reden tot grote tevredenheid was. zyn partij heeft een prach tige vooruitgang gemaakt, vond hy. De verschuivingen, welke tot uitdrukking zijn gekomen achtte hy niet groot. De heer Zandt zeide ver wacht te hebben, dat de A JR. meer zetels zouden halen. Op de vraag; of de cyfers hem al aanleiding gaven tot een opmerking over de kabi netsformatie, antwoordde de heer Zandt, dat het z.i. dezelf de kant zal uitgaan. DE LIJST-WELTER. De heer Chr. J. I. M. Weiter zeide dankbaar te zyn,- maar niet voldaan. De verschuiving naar rechts kan tot zeer vérgaan de conclusies aanleiding ge ven en zeer bepaald met be trekking tot het Indië-beleid. Ten aanzien van de kabinets formatie wilde de heer Weiter zich nog niet uitlaten. 1 aldus verklaarde Bemadotte. De Joden hadden ook een verlenging van hetmestand met drie dagen goedgevonden om de evacuatie van de V.N.-mis- sie te vergemakkelijken doch de Arabieren voelden ook daar niets voor. De Joden hadden voorts be reidheid getoond te onderhan delen over demilitarisatie van Jeruzalem. BERNADOTTE BIJFT IN FUNCTIE. Bernadotte verklaarde ver der, dat hij zou blyven werken aan de taak, hem door de al gemene vergadering van de V.N. toebedeeld om te pogen zo spoedig mogelyk een vreed zame regeling van de Pales tijnse kwestie tot stand te brengen. Het Amerikaanse vliegdek- schip „Paleu" is te Haifa aan gekomen om hulp te verlenen bij de evacuatie van de missie der V.N., evenals een drietal Amerikaanse destroyers. Bemadotte heeft de belligc- renten verzocht militaire acties tegen Haifa of Beiroet na te laten totdat de V.N.-vertegen- woordigers zyn vertrokken. Bemadotte verltlaarde, zjjn missie als bemiddelaar niet als geëindigd te beschouwen door deze „tydeiyke tegenslag". Bernadotte heeft verder de Arabische leiders doen weten, dat hij bereid is tot een bijeen komst te Cairo, Zaterdag aan staande, voop besprekingen over een tydelijk bestand in Jeruzalem. GUERILL A-STRIJD. De naby Isdoed gelegerde Egyptische strydkrachten heb ben Donderdagochtend een of fensief ingezet in de richting van Beer Toevia, ten Zuiden van de Joodse nederzetting te Rehoboth. Azzam Pasja van de Arabi sche Liga verklaarde tijdens een persconferentie, dat hij geen snelle overwinning' voor een van beide partijen in Pales tina verwachtte. De oordog in Palestina is een guerilla, zo zeide hij. „Ik verwacht geen spectaculaire veldslagen." In de spoedzitting van de Veiligheidsraad werd gespro ken over de beschuldigingen dat de wapenstilstand in Pa lestina geschonden zou zijn. Philip Jessup (VS.) ver klaarde: „Myn regering ver welkomt het feit, dat Israël de verlenging van het bestand heeft aanvaard Het is moeilijk te geloven, dat de Arabische staten werkelyk de verlenging van de hand hebben gewezen en dat zij overwegen opnieuw de oorlog te beginnen, zulks in overtreding van het handvest." De Syrische afgevaardigde, Faris Bey al Choery, verzocht om „rechtvaardigheid". Hij verklaarde, dat de Veiligheids raad sprak over het gebruiken van geweld in Palestina en „de ogen sloot voor flagrante in breuken op het handvest in In. donesië Korea, Kasjmir en Griekenland" Hy vroeg, waar om het wapenstilstandsvoor- stel van de raad verplichtend werd geacht. De raad had in andere gevallen besluiten ge nomen, maar toen deze werden geschonden, was er geen spra ke van toepassing van hoofd stuk zeven (economische en militaire sancties) „Wy zeggen tot de V.N.", zo besloot Faris al Choery, '„in. dien gy wilt handelen op grond van hoofdstuk zeven, zyn de Arabieren bereid door Ameri kaanse atoombommen om te komen. Indien de V.N. van plan zyn alJa beginselen van recht vaardigheid met de voeten te treden, laten zy het dan doen. Wy, Arabieren, zyn bereid te sterven." IN JERUZALEM. De Arabische liga heeft Ber nadotte medegedeeld, dat zy de order staakt-het-vuren in de oude stad van Jeruzalem zal handhaven. VOORSPELT WISSELEND BEWOLKT. Geldig tot Vrijdagavond. Wisselend bewolkt men en kele buien. Vrii krachtige wind tussen Noord-West en Noord- Koel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1