Waartoe de Kominform dient De gaande en komende man Jubileum en inhuldiging in de hoofdstad Amerikaans viootbezoek aan Lissabon Groot verschil tussen Nazi-Duitsland en Sowjet Rusland Zeeuws concours hippique Enkele veteranen verdwijnen uit de Tweede Kamer TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 7 JULI 1948 De Sowjet-Unie een gevaar? Ill Door prof. Harold Laski. De vrees aangevallen en omsingeld te worden is de grote drjjfveer in de Russische politiekt betoogde ik in mijn twee de artikel. Rest thans de vraag: Maakt de politiek, die uit deze vrees en uit dit wantrouwen voortvloeit, een vergelijk onmogelijk? Ik beschouw de oprichting van de Kominform en de daar na gevolgde heftige bestrijding van de sociaal-democratie als een van de grootste fouten der Sowjet-leiders. Ze heeft de te genstanders van de Sowjet- Unie een dankbaar propagan da-argument in handen ge speeld, zonder dat er veel po sitiefs tegenover staat. De invloed van Moskou op de satelliet-staten is er niet noemenswaard door vergroot. In de andere landen is het af- weerfront tegen het communis me erdoor versterkt. De op richting van de Kominform was volgens mij meer een te ken van zwakte dan kracht. Het was de bedoeling van Moskou de greep op Oost-Eu ropa erdoor te versterken uit vrees, dat de Marshall-hulp de Oost-Europese landen zekere verlokkingen zou bieden. Het Kremlin wilde de communisti sche leiders onder controle houden. FRANKRIJK. Wat betreft Frankrijk is dat enigszins anders. Ik geloof niet. dat de Franse communis tische partij nog probeert een chaos te verwekken om daar na het regime omver te wer pen en de macht over te ne men. De stakingen hadden als oorzaak algemene ontevreden heid over de lage lonen en sa larissen bij de stijgende kosten van levensonderhoud. Eerst nadat de stakingen begonnen waren namen de communisten de leiding over, getrouw aan de theorie, dat de communisten aan het hoofd moeten staan van elke arbei dersactie. De politiek van de Franse communisten heeft deze veel aan prestige gekost. De op komst van de Gaulle is er door bevorderd, de Amerikaanse hulp is er nog meer onmisbaar door geworden. De Franse communisten wa ren op weg dezelfde fout te maken als de Duitse commu nisten in 1933. Deze bestreden zo fel de tegenstanders van het nationaal-socialisme, dat ze de weg voor Hitier mede- plaveiden. Ik betwijfel ten zeerste of hun optreden de vol le goedkeuring had van Mos kou. Ik geloof veeleer, dat de Franse communisten de mo gelijkheden veel te gunstig voorstelden. Het bezoek van Thorez aan Moskou kwam nog net op tijd. Moskou gaf in structie te matigen, opdat de nederlaag niet nog groter zou worden. DE ARBEIDERS BEWEGINGEN. Ik geloof, dat de Russische leiders nu wel begrepen heb ben, dat het onmogelijk is de arbeidersbewegingen in West- Europa onder contrftle van Moskou te brengen. De gematigde krachten in Europa moeten daarom trach ten de Sowjet-Unie ervan te overtuigen, dat anti-communis- me in eigen land geenszins automatisch vijandigheid te- genover de Sowjet-Unie in- oudt. Wellicht komt men dan op het Kremlin tot het inzicht, dat het beter is voor West- Europa de Kominform op te heffen en de communistische partijen daar opdracht te ge ven de ohdermijningsaikeld te staken. Zonder geduld en goede wil zal de toestand onvermijdelijk steeds ernstiger worden. Ik weet, dat sommigen een kruistocht tegen de Sowjet- Unie wensen in plaats van po gingen om tot een vergelijk te komen. Hen zie ik als vijanden van de vrede. SOWJETS VERGELIJKBAAR MET DE NAZI'S? Anderen, die wel oprecht vrede verlangen zeggen: maar i& het streven naar een verge lijk niet even zinloos en dom als indertijd de concessie-poli tiek van Chamberlain jegens Hitler? Is de Sowjet-Unie niet een even groot gevaar voor de vrede als het Derde Rijk was? Mjjn antwoord daarop luidt: De Sowjet-Unie is een ver schijnsel op zichzelf, dat noch ideologisch, noch historisch, noch economisch verwantschap vertoont met Nazi-Duitsland. Slechts in één opzicht is er gelijkenis. Ook de Sowjet-Unie is een dictatuur, ook daar een streng allesomvattend regime van één partij. Dat regime heeft fouten gemaakt, die men soms beter misdaden kan noe men. Maar terwijl in Nazi- Duitsland de klok der bescha- den. ving werd terug gezet zg'n er in de Sowjet-Unie waarljjke democratische intenties te be speuren. Er heerst daar frisse geestdrift voor cultuur en we tenschap, er is ontzaglijk veel gedaan voor de volksopvoeding, de volledige emancipatie van de. vrouw is bereikt, het anti semietisme is streng onder drukt, rassen-vooroordelen zijn met succes bestreden, het nati onaliteiten-vraagstuk is op ge zonde wijze opgelost. Het is een fatale misvatting te menen, dat Rusland als ge vaar voor de vrede de plaats van Duitsland heeft ingenomen en dus gelijke methoden ver eist zijn. Ik hoop door mijn drie artikelen duidelijk ge maakt te hebben, waarom ik deze opvatting ben toegedaan. (Nadruk verboden). Dok van 32.000 ion in Rotterdam aangekomen. Gesleept door de sleepbo ten „Zwarte Zee" en ..Gan ges" arriveerde Maandag een dok van 32-000 ton lichtver- mogen tussen de pieren van Hoek van Holland uit Green ock (Engeland). Het is be stemd voor de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, die het enige tijd geleden van de Britse admiraliteit aankocht. Zolang het beschadigde Wil ton-dok van 46-000 ton nog niet hersteld is, is het thans aangekomene het grootste van Nederland. De „Nieuw Amsterdam" en de „Willern Ruys" zullen echter wegens hun grootte voorlopig in Ne derland nog geen dokruimte kunnen vinden. De Nederlander ir. Paulcn is gekozen tot jurylid voor de Olympische Athletickwedstrij- Sedert geruime tüd is men bezig met het herstel van de Mariakerk te Venlo- Met Kerstmis hoopt men deze. dan geheel gerestaureerde kerk, weer In gebruik te ne men. Berlijnse socialisten doen beroep op mevr. Roosevelt. De algemene raad van de Duitse sociaal-democratische partij heeft in een telegram aan mevr. Eleanor Roosevelt, voorzitster van de subcommis sie der V.N. voor de rechten van de mens, de aandacht ge vraagd voor de „wanhopige toestand" van de Berlijnse be volking. Volgens het telegram wordt de verstrekking van melk, fruit en groenten voor kinderen en aanstaande moe ders door de „blokkade" van de Westeljjke sectoren van Ber lijn in gevaar gebracht. Woordvoerders der Westelij ke geallieerden hebben ver klaard, dat op 15 Juli er min stens voor een maand voedsel in de stad zal zijn. De trans portvliegtuigen kunnen dan ge bruikt worden om verbruiks- goederen te brengen. Bij de Kamerverkiezing Amsterdam nationaal centrum tijdens de feestdagen. Grole demonstraties. Reeds thans maakt de hoofd stad zich op om de inhuldi- glngs- en jubileumfeesten te vieren. Daar de gehele Konink lijke familie zich een week lang in Amsterdam zal bevinden, ligt het nationale element in onze hoofdstad. Op 'n perscon ferentie, belegd door het comi té „Kroningsstad", de uitvoe rende organisatie voor de fees telijkheden, is dus een en ander medegedeeld betreffende het programma in die dagen. Op Dinsdag 31 Aug. zal er des morgens een grootse auba de op de Dam zijn, waaraan 5000 zangers en zangeressen medewerken. Dezelfde dag wordt des middags van 3 tot 5 uur het jubileumspel in het staHion opgevoerd onder lei ding van Carel Briels. Deze demonstratie krijgt een totaal landelijk karakter en alle pro vincies zullen hierbij vertegen woordigd zijn, zowel in de re gionale folklore als door de provinciale bedrijven. Onze nationale bloemenkwe- kers zulen de Dam tot één grote tuin herscheppen. Avonds wordt een Inhul- digingsspel opgevoerd in het Stadion: een spel ter begroe ting van Koningin-Juliana. VLOOTREVUE. Vrijdag 3 Sept. zal een grootse vlootrevue, georgani seerd door de Kon. Ned. Zeil en Roeiver. op het Buiten IJ plaats vinden, wanraan alle watersportverenigingen van het gehele land mede-verken, óm 2.30 uur wordt edn nationale ZK-H- Prins Bernhard heeft als voorzitter van de Nationa le Demobilisatieraad een bezoek gebracht aan het demobi- llsatiecentrum van het Koninklijk Ned.-Indische Leger in de kazernes van het K-N-I-L. te Nijmegen- De Prins onder houdt zich in het hospitaal met de gewonde militairen. optocht van handel, industrie en verkeer gehouden. Ook hieraan werkt het« gehele land mee. De dag zal worden be sloten door een grachtentocht van geïllumineerde en versier de vaartuigen. Zaterdag 4 Sept. houdt H.M. 's middags een abdicatie-rijtoer, waarna 's avonds om 8 uur waarna 's avonds om 8 uur 'n grote sportmanifestatie in het Olymp. Stadion zal zijn, ook weer onder leiding van Carel Briels met medewerking dit maal van de sportjournalist Aad van Leeuwen Alle sport bonden uit het hele land wer ken hieraan mede. Maandag 6 Sept. zal de nieuwe Koningin plechtig in de Nieuwe Kerk ingehuldigd en beëdigd worden. Niet minder dan 10 hokjes voor radio-repor ters worden gebouwd. BUITENLANDSE GASTEN Een stroom van prominente buitenlandse gasten verwacht men in Amsterdam. Het Am- stel Hotel is geheel door de regering afgehuurd om de voornaamsten hunner volgens rang en stand te kunnen huis- vasten. Het hele huisvestings probleem baart de organisato ren grote zorgen: men komt ruimte tekort, temeer, daar gelijktijdig met deze feesten het grote oecumenische con gres in Amsterdam wordt ge houden, waarvoor ook 1200 deelnemers uit het buitenland hebben ingeschreven. Staking om vrije Zaterdag. Het personeel Van de N.V. papierindustrie Nestelroy Trompenburg te Amsterdam is Maandag in staking gegaan in verband met een conflict met de arbeidsinspectie- Sedert de bevrijding was na overleg tussen de directie en het personeel besloten des Zaterdags niet te werken en daarvoor in de plaats op de andere vijf werkdagen langer te werken, zodat het aantal arbeidsuren per week gelijk blijft. Dit is echter verboden. Door de directie van de pa pierfabriek is eerst aan de hoofdinspecteur der arbeids inspectie en ook aan de mi nister het verzoek ingediend om toestemming voor de op de fabriek ingevoerde ar beidstijden- Hierop werd af wijzend beschikt. Het perso neel is daarom in staking ge gaan- Aanwijzing- van springkampioen, Nationale nummers Eenzijdige K.V.P.-fractie wordt gecorrigeerd (Van onze parlementaire redacteur). In haar op Donderdag 1 Juli gehouden vergadering heeft de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal een periode van inge spannen en vruchtdragende arbeid afgesloten. Zij komt in de tegenwoordige samenstel ling niet meer bijeen. De kie zers doen vandaag een uit spraak over de politieke richt lijnen. die de in het parlement vertegenwoordigde partgen in de beide achter ons liggende jaren gevolgd hebben en over de richting, waarin zij ons land in de toekomst bestuurd willen zien. De tijd. waarin de parlemen taire gedragingen van de af zonderlijke Kamerleden aan het periodiek terugkerend oor deel van het kiezersvolk wer den onderworpen, ligt al weer vrij ver achter ons. Sinds de invoering van de evenredige vertegenwoordiging stemmen de kiezers niet meer in de eer ste plaats op de personen, maar op de politieke groepe ringen, die aan de electorale strijd deelnemen. Op de aan wijzing van hen, bg wie zij hun bijzondere belangen en in het algemeen het landsbelang het meest veilig achtep, hebben zij geen directe invloed meer. Al leen voor zover zij lid zijn van een politieke organisatie, kun nen zij dank zij de demo cratische beginselen, die bij al le Nederlandse partgen worden teëerbiedigd, bij de een meer an bij de ander van hun voorkeur voor bepaalde perso nen bij de samenstelling van de candidatenlijst laten blijken. WEINIG VOORKEUR STEMMEN. Dit stelsel brengt mee. dat meestal reeds vooraf vaststaat, wie van de candidaten een ze tel in ons Lagerhuis zullen verwerven en wie daarin geen plaats zullen krijgen. Het ge beurt slechts zelden, dat can didaten door voorkeurstemmen op het kussen gebracht wor den. Om een voorbeeld te noe men: de C.P.N. heeft op het ogenblik tien vertegenwoordi gers in de Tweede Kamer. Wanneer men als zeker kon aannemen, dat zij even sterk zouden terugkeren, dan kon- Op Zaterdag 10 Juli a. s. zal te Goes het groot ste paarden-sportfeest uit onze Provincie gehouden worden. De Provinciale Zeeuwse Concours-Hippique Vere niging geeft dan haar Provinciaal en tevens Na tionaal Concours Hippi que. Het programma belooft ook dit jaar weer voor iedere paardensportliefhebber iets moois en aantrekkelijks. Het gelukkige verschijnsel doet zich daarbij voor. dat de Concours Hippique Vereni ging en de Gew. Bond van Landelgke rijverenigingen in Zeeland er in geslaagd zijn, een gezamenlijk concours te organiseren. Het zeer gevariëerde pro gramma omvat 15 rubrieken, NATIONALE NUMMERS. Door deelname van tuig- paarden van hackney's uit ~t gehele land zijn deze num mers nationaal te noemen, terwijl natuurlijk de Neder landse Trekpaarden er voor zullen zorgen, dat zij die dag door de warmbloeden niet verdrongen worden. Belangwekkend zullen de verschillende nummers der landelijke ruiters zijn, die met een honderdtal paarden uit de gehele provincie en zelfs uit West-Brabant hun verschillende verrichtingen zullen demonstreren; o.a. zul len te zien zijn de diverse achttallen, viertallen, dres- concours om de kampioenstitel. suurproeven en het spring- sport. Provinciale KAMPIOEN. Reeds thans zullen velen zich afvragen, welke ruiter het zal gelukken deze titel te behalen, om straks onze Pro vincie te vertegenwoordigen op de Nationale Kampioen schappen te Groningen. Daarnaast zal men de z.g. „Vrijheidsdressuur" kunnen bewonderen, waarbij juist de goede eigenschappen van de ruiters en paarden zo duide lijk naar voren komen. Al leen door geduld, moed en volharding kunnen dergelijke prestaties geleverd worden! Natuurlijk wordt er als laatste nummer een attractie gegeven, waarover vanzelf sprekend thans geen verdere uitleg mag worden verstrekt, maar die zeker de clou zal zijn van <Jit grote paarden- festijn. Hier is geen sprake van enig „sensatienummer", want het programma bevat uit sluitend zuivere, hoogstaande paardensport, welke op de duur in staat is, het paar- denminnend publiek te blijven bekoren. Bulten de gewone prijzen zijn tal van bekers, lauwer kransen en andere extra prg- zen geschonken door die men sen, die gaarne hun mede werking geven tot het orga niseren en in stand houden van een dergelijk concours- hippique. et reeds voren besproken samengaan van beid© organi saties en liun doelbewust streven zal .thans vruchten afwerpen voor de paarden- Op de wielerbaan in het Olympisch Stadion werden Zon dagmiddag de kampioenschappen van Nederland op de baan verreden. Arte van Vliet werd kampioen professio nals- Zijn zoon Jantje wenst zijn vader geluk met de zege. De „Coral Sea" een paar daagjes op bezoek. De Yankees maakten een goede indruk. (Van onze correspondent). Lissabon, Juni De Por tugese hoofdstad heeft een bezoek gehad, dat haar heu gen zal- Een week lang heeft het grootste vliegtuigmoeder schip ter wereld, de „Coral Sea", in haar haven gelegen, tezamen met een van «ie grootste slagschepen. dc „Missouri", twee kruisers en tien torpedobootjagers en hulpschepen. Niet minucr dan 15-000 officieren en ma trozen hebben er voor ge zorgd, dat Lissabon de in druk maakte van een Ameri kaanse vlootbasis- Het was een officieel be zoek. Admiraal Connelly, be velhebber van het „V-S -eska- der in Europese wateren", heeft in alle statie ziin op wachting bii president Car- mona gemaakt en deze bracht een tegenbezoek oc de „Missouri". De „Missouri" is indruk wekkend om een andere re den- Als men bij de tweede zware geschutstoren staat, op het voorschip, ziet men op het dek een kleine ronde plaat. Er staat op: „Op deze plaats werd op 2 September 1945 de volledige overgave van Japan aan de geallieerde landen ondertekend, waar door de tweede wereldoorlog eindigde". Verder staat dan opgegeven, dat de „Missouri" op die dag voor anker lag in de baai van Tokio. GRAPPIG. De meeste Portugezen lo pen er langs. „Kijk", zeggen ze, „wat grappig". Een Ne derlander denkt zo het een en ander als hij dit ziet. H;j denkt nog meer als even ver der een grotere plaat is aan gebracht, waarop de namen staan van alle bevelhebbers die tekenden. Die namen staan in alphabetische vol gorde wat de kleine mo gendheden betreft alleen Nederland is eruit gehaald en staat onderaan. Onwillekeu rig denken wii aan de moei lijkheden voor de onderteke ning, toen men eerst wilde dat admiraal Helfrich alleen zou tekenen namens Neder- lands-Indië en niet namens het Koninkrijk- Is er een ze kere eenheid van denken, een zeker verband tussen deze nlaat, die moeilijkheden en de houding van het Ameri kaanse lid van de Commissie van Toezicht AMERIKANEN LIMONADE. DRINKEN De Portugezen hebben in tussen de dag van hun leven- Het „alleen kijken met de pgen en niet met de handjes" is voor hen een even zware taak als voor iedere burger in een ander land- Op de „Coral Sea" stond dan ook bij elk vliegtuig en bii elke trap. deur of gang een ma troos en het „Wandelpad" was keurig door touwen af- gzet- „Wat is erger" vroeg ik een onderofficier „een zee slag of een bezoek". „Een be zoek" antwoordt hii prompt. Dat wil natuurlijk niet zeg gen, dat elke Amerikaan in zijn hart niet wat trots is met de bewondering van al die duizenden. Het is alleen wat vermoeiend: het is bo vendien warm: 40 graden in de schaduw en 65 in de zon- 's Avonds als het koel is en de gasten weg ziin, kan hij naar de wal om te bekomen. En s avonds is het dan ook de beurt van de Amerikanen. Zij gedragen zich keurig en hebben bezit genomen van alle openluchtcafé's en zitjes langs de Avenida da Liber- dade, de prachtigste en ge zelligste boulevard van Euro pa. De meesten deden zich daar te goed aan voor een zeeman onwaarschijnlijke dranken als citroen, koffie en limonade tot vreugde van de Amerikaanse militaire po litie en tot verbazing van de Portugezen (en trouwens ook van uw correspondent). Dit alles is voorbij. De den de tien best geplaatsten op de lijst van de'C.P.N. rekenen op een zetel. Er zjjn er echter weinig meer, die geloven aan een communistische fractie van tien mensen in de nieuwe Ka mer. Vermoedelijk zal de ver kiezing van de zeven hoogst geplaatsten wel vaststaan. Acht C.P.N.-ers als parlemen tariërs op het Binnenhof be hoort eveneens tot de moge lijkheden, maar de benoeming van de negende is zeer dubieus en die van de tiende hoogst onwaarschijnlijk. Op de negende plaats staat mevrouw W. van den Muijzen- berg-Wlllemse uit Amsterdam, een onderwijsdeskundige, die vooral haar sporen verdiend heeft bjj de Montessori-oplei- ding. In de paar jaar van haar Kamerlidmaatschap heeft zij zich een bezadigd volksverte genwoordigster getoond, een vrouw, die haar kracht zoekt in de argumentatie en niet in J^hrasen en demagogische evo- uties op het slappe koord, zo als sommige van haar partijge noten. In Den Haag neemt men aan, dat de C.P.N. haar juist om haar, van het gewone com munistische. agitatorische op treden afwijkende houding, een zodanige plaats op de ranglijst heeft ingeruimd, dat haar ver kiezing zeer twijfelachtig is. Mevrouw Van den Muijzenberg zal vermoedelijk uit de Kamer verdwijnen. Niet, omdat talrij ke kiezers haar niet zouden wensen, maar omdat de C.P.N. haar in feite een Kamerzetel niet geheel waardig keurt. VERDWIJNENDE K AMERLE DEN. Ongeveer een vijfde deel van de zittende Tweede Kamerleden zullen we op de derde Dinsdag in September, de dag, waarop de zitting van de Staten-Gene- raal officieel wordt geopend, niet meer terugzien. Van de verdwijnende leden noemen we in de eerste plaats de anti-re- volutionnaire heer C. Smeenk* die dertig jaar lang in de Ka mer op zijn post stond en die als vice-president daaraan meermalen leiding gaf, o.a. nog Donderdag jl„ toen hij enkele uren mr. J. R. H. van Schaik verving. Voorts zijn partijge noot mr. J. A. de Wilde, die, zij het met enkele onderbrekin gen van 1933—1939 met dertig jaren lidmaatschap de heer Smeenk evenaart. Van 1933 tot 1939 diende deze af- afgevaardigde ons land als mi nister. In September zullen we hem vermoedelijk aan de over zijde van het Binnenhof als Eerste Kamerlid weer kunnen begroeten. Eveneens zullen we moeten missen de heer dr. S. E. B. Bierema, lid van 1922 tot 1925 en sedert 1927, thans behoren de tot de V.V.D.; de heer E. Kupers, van de P.v.d.A die lid was van 1929 af en di'e als voorzitter van het N.V.V. en vice-pres. van 't Wereldvak- verb. zulke drukke werkzaam heden heeft veelal in het buitenland dat daarnaast zijn Kamerlidmaatschap een te zware belasting vormt: en de heer mr. F. G. C. J. M. Teu- lings, de financiële expert van de K.V.P., die ook van 1929 af het Nederlandse volk in het Lagerhuis vertegenwoordigde en nu naar de Eerste Kamer zal verhuizen. Zij allen vormen de oude garde, doorkneed in het parle mentaire werk. Zij hebben een rijk aandeel gehad in de voor bereiding en de totstandko ming van ontelbare voor het land uiterst gewichtige wette lijke maatregelen. K.V.P.-FRACTIE WORDT VERNIEUWD. Opvallend is het, dat van de K.V.P. relatief veel leden van de Tweede Kamer afscheid ne men. Niet alleen de heer Teu- lings zal zijn arbeid in het Ho gerhuis voortzetten, zijn partij genoot jhr. mr. G. A. M. J. Rugs de Beerenbrouck zal zeer waarschijnlijk zijn voorbeeld volgen. Van de K.V.P. keren, zo laat het zich aanzien, even min in de Tweede Kamer terug o.a. mr. E. C. M. Roelvlnk, mr. A. J. J. M. Mes en mejuffrouw mr. de Vink. De K.V.P.-fractie ondergaat derhalve een vrg grondige vernieuwing. Dat be hoeft geen verwondering te baren, want met haar talrijke agrarische deskundigen en haar gemis van 'n Indonesisch expèrt was zij te eenzijdig sa mengesteld. Dat heeft men in de K.V.P. ingezien. De verkie zing op 7 Juli schiep de gele genheid om hierin verandering te brengen. Donderdagmiddag jl. hebben de dames en heren afscheid van elkaar genomen: voor korte tgd of voor goed... Alle poli tieke tegenstellingen en diep gaande meningsverschillen le ken voor een ogenblik verge ten. Dat was maar goed ook, want in September zal men zich in een verjongde cn ver nieuwde Kamer gezamenlijk aan de gemeenschappelijke taak de behartiging van de belangen van Nederland moeten zetten. Amerikanen hebben in Lissa bon een voortreffelijke in druk achtergelaten. „Wij hopon dat ze gauw terugko men" is de mening. Beter kon Uncle Sam het niet wen sen. (Nadruk verboden).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5